lienka26
21.06.11,21:32
Zdravíčko Poraďáci,
priznám sa, že s týmto ešte nemám skúsenosti a z príspevkov uverejnených na Porade som sa nedozvedela ako presne mám postupovať pri výplate náhrady prijmu pri PN zavinenej inou osobou.
Náš zamestnanec sa pobil mimo pracovnej doby s bývalým zamestnancom, (pravdepodobne boli obaja pod vplyvom alkoholu) a utrpel zranenia, ktoré vyžadujú ličbu v nemocnici. PN-ku síce ešte nemám v rukách, ale chcela by som vedieť, či mu budeme vyplácať náhradu príjmu v prípade, že bol pod vplyvom alkoholu alebo sa náhrada príjmu kráti? Alebo sa dá náhrada príjmu vymáhať od zamestnanca, ktorý úraz zavinil?

Ďakujem krásne za každú odpveď.
veronikasad
21.06.11,21:21
Pozri § 8 odst. 3 Zákona o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti. K PN-ke treba spísať záznam o nepracovnom úraze na tlačive SP. Ak prípad vyšetrovala polícia, treba priložiť aj stanovisko polície.

§ 8
Výška náhrady príjmu

(1) Výška náhrady príjmu je v období

a) od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do tretieho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % denného vymeriavacieho základu zamestnanca a
b) od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do desiateho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % denného vymeriavacieho základu.

(2) V kolektívnej zmluve uzatvorenej podľa osobitného predpisu14) možno dohodnúť dennú výšku náhrady príjmu vo vyššej percentuálnej sadzbe, najviac vo výške 80 % denného vymeriavacieho základu.

(3) Zamestnanec má nárok na náhradu príjmu vo výške polovice náhrady príjmu podľa odseku 1 od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, ak sa stal dočasne práceneschopným v dôsledku stavu, ktorý si privodil sám požitím alkoholu alebo v dôsledku zneužitia iných návykových látok, najdlhšie do desiateho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.