kristina11
12.01.06,08:11
Dobrý deň,
rada by som poznala názor odborníkov a ak je to možné, ako na to?

Kamarát - SZČO má maloobchodnú predajňu. Z nejakého dôvodu sa pri začiatku podnikania rozhodol pre podvojné účtovníctvo.
Teraz rozmýšľa, že by prešiel na jednoduché účtovníctvo.
Je to vôbec možné a ak áno, ako treba postupovať a na čo si dať pozor?
Za rok 2005 nemá zaúčtovaný ešte ani jeden doklad. Takže by teoreticky mohol spracovať v jednoduchom účtovníctve aj rok 2005.
Ďakujem.
andrej_rv
12.01.06,10:45
Podľa § 9 ods. 3 zákona o účtovníctve sa prechod z jednej účtovnej sústavy na druhú (ak sú splnené zákonné možnosti) len k prvému dňu nasledujúceho účtovného obdobia. Ak nič nemáš poúčtované, teoreticky by to mohlo byť aj od 1.1.2005 (aj keď účtovať sa má priebežne :) )
Podrobnosti prechodu z PÚ na JÚ rieši § 4 Opatrenia MF SR č. 21378/2003-92 (FS 20/2003).
Kvôli dobrému posúdeniu účtovných a daňových súvislostí by som Ti doporučoval požiadať o tento prevod radšej skúsenejšieho účtovníka.
Machulka
11.02.06,14:40
Prečítala som si postupy účtovania pri prechode z PÚ na JÚ, lenže nie je mi jasné, čo mám spraviť, keď FO účtujúca v PÚ dala na konci roka 2004 do nákladov mzdy (521), telefón(518), ale všetko vyplatila až v novom roku, keď už účtovala v JÚ. Takže tieto sumy, by som do nákladov nemala dať, nakoľko už boli zaúčtované v nákladoch pred tým. Tovar (504), ten sme preúčtovali na 132, nakoľko ku 31.12.2004 zostatok na sklade nemôže ostať v nákladoch. Ten by som teoreticky mohla zaúčtovať pri platbe do nákladov v novom roku. Pochopila som to správne? Ak sa mýlim, tak prosím, opravte ma. Vďaka za každú odpoveď.
andrej_rv
11.02.06,16:25
Prečítala som si postupy účtovania pri prechode z PÚ na JÚ, lenže nie je mi jasné, čo mám spraviť, keď FO účtujúca v PÚ dala na konci roka 2004 do nákladov mzdy (521), telefón(518), ale všetko vyplatila až v novom roku, keď už účtovala v JÚ. Takže tieto sumy, by som do nákladov nemala dať, nakoľko už boli zaúčtované v nákladoch pred tým. Tovar (504), ten sme preúčtovali na 132, nakoľko ku 31.12.2004 zostatok na sklade nemôže ostať v nákladoch. Ten by som teoreticky mohla zaúčtovať pri platbe do nákladov v novom roku. Pochopila som to správne? Ak sa mýlim, tak prosím, opravte ma. Vďaka za každú odpoveď.
Opatrenie MF SR č. 21378/2003-92 o striedaní účtovných sústav rieši problematiku prechodu z PÚ na JÚ len z účtovného hľadiska. Daňový aspekt prechodu by mal byť v zmysle § 51 ZDP upravený všeobecne záväzným predpisom MF SR (ja som zatiaľ naň nenatrafil).
Keďže obe účtovné sústavy majú odlišnú filozofiu stanovenia základu dane, daňové dôsledky prechodu z PÚ na JÚ by sa mali upraviť v rámci uzávierkových operácií pri prvej uzávierke v JÚ. Pri uzávierkovej úprave sa
a) k základu dane pripočíta hodnota záväzkov vykázaných k 1.1. pri prechode z PÚ (nevyplatené mzdy, daň zo závislej činnosti a odvody, nevyplatený telefón), keďže tieto sumy už boli zahrnuté v daňových nákladoch v roku 2004.
b) základ dane sa zníži o výšku nespotrebovaných zásob vykázaných k 1.1. (132, 112), keďže tieto výdavky v roku 2004 neboli daňovým výdavkom a v roku 2005 by sa do daňových výdavkov nedostali (zásoby už boli zaplatené).
Takže problematiku si z účtovného i daňového pohľadu pochopila podľa mňa správne.
Machulka
11.02.06,19:13
Tak ak som Ta spravne pochopila, mala by som to dat do priznania ako pripocitatelnu a odpocitatelnu polozku, alebo to zahrnut este v priebehu roka???
Urobila by som to tak, ze zostatok inventury k 31.12.2004, co som preuctovala z 504 na 132, dam k 1.1.2005 do nakladov - nákup tovaru (JU) a postupne ked to v roku 2005 predavam, tak mi vznikaju tržby za predaj tovaru. Zaväzky ako mzdy a telefon zahrnute v roku 2004 do nakladov, dam ako pripocitatelnu polozku do priznania. OK?
andrej_rv
11.02.06,19:42
Tak ak som Ta spravne pochopila, mala by som to dat do priznania ako pripocitatelnu a odpocitatelnu polozku, alebo to zahrnut este v priebehu roka???
Urobila by som to tak, ze zostatok inventury k 31.12.2004, co som preuctovala z 504 na 132, dam k 1.1.2005 do nakladov - nákup tovaru (JU) a postupne ked to v roku 2005 predavam, tak mi vznikaju tržby za predaj tovaru. Zaväzky ako mzdy a telefon zahrnute v roku 2004 do nakladov, dam ako pripocitatelnu polozku do priznania. OK?
Podľa mňa by sa tie úpravy mali vykonať nie k 1.1.2005, ale v zmysle § 4 ods. 2 písm. b) Postupov JÚ až ako tzv. uzávierkové nepeňažné operácie na konci roka k 31.12.2005. To, či pripočítanie hodnoty záväzkov a odpočítanie ceny zásob má byť súčasťou výkazu o príjmoch a výdavkoch (teda r. 2 tabuľky VI. oddielu DP FO B) alebo sa má riešiť až cez riadky 40 a 41 ako položky upravujúce základ dane, som sa nikde nedočítal (asi by malo byť súčasťou toho budúceho opatrenia MF SR). Ale ja osobne by som tie sumy zahrnul do horeuvedených uzávierkových operácií, následne do výkazu o príjmoch a výdavkoch a na r. 40 a 41 by som už neupravoval nič.
Viera
14.03.12,08:06
Ako mám vyplniť účtovné výkazy v JÚ za bezprostredne predchádzajúce obdobie, keď minulý rok 2010 som viedla PÚ, ale v roku 2011 už JÚ ?
Má to zostať prázdne, alebo mám dopočítať údaje z výkazov z PÚ z roku 2010 ?