Stanislav 1975
22.06.11,09:22
Ahojte, určite ste v správach postrehli tento prípad

http://www.sme.sk/c/5946601/sanitar-v-bratislave-usmrtil-pacientku.html

Neviem, na prvý pohľad by sa zdalo, že chalanisko je nejaký vrah a zabil babku, ale na druhej strane babka bola veľmi chorá a trápila sa a ktovie ako to bolo, možno ho o to požiadala, možno nie ktovie- neviem, aký máte názor na eutanáziu? Mala by byť nejako právne zakotvená u nás? Využili by ste ju v krajnom prípade? Neviem, ale ja keby som bol nejako vážne chorý, alebo už starý a nevládny a už by som mal len mesiace a roky ležať niekde na posteli a nechávať sa krmiť a prebalovať, tak ja by som možno nad tým aj rozmýšľal...

Mimochodom, je verejným tajomstvom, že sa to už aj troška deje, že sa občas "pomože" pacientovi na druhý svet, len chalaniskovi teraz na to prišli...
Nokerla
22.06.11,07:29
Som veriaci a mal by som take pocinanie odsudit, ale ......ale ak by som mal lezat na posteli bez nulovej vizie na zlepsenie zdravotneho stavu, tak asi by som eutanaziu chcel.
Ja viem, ze nie som v takej situacii a clovek ked sa do nej dostane, tak moze mat iny pohlad a v takych pripadoch skor dochadza k pesimizmu.
rdb
22.06.11,07:33
Priznam sa ked som ho videl bolo mi ho luto. Bude sediet s vrahmi, zlodejmi a podvodnikmi. Neverim, ze to spravil pre svoje vlastne uspokojenie.
srska
22.06.11,07:34
Som veriaci a mal by som take pocinanie odsudit, ale ......ale ak by som mal lezat na posteli bez nulovej vizie na zlepsenie zdravotneho stavu, tak asi by som eutanaziu chcel.
Ja viem, ze nie som v takej situacii a clovek ked sa do nej dostane, tak moze mat iny pohlad a v takych pripadoch skor dochadza k pesimizmu.
nokerla aj stenly, súhlasím s vami. načo byť niekomu na obtiaž. mám zomrieť ešte aj na preležaniny keď personál "nestíha"? radšej by som uprednostnil eutanáziu.
Stanislav 1975
22.06.11,07:40
nokerla aj stenly, súhlasím s vami. načo byť niekomu na obtiaž. mám zomrieť ešte aj na preležaniny keď personál "nestíha"? radšej by som uprednostnil eutanáziu.

Vlado, však to, keby sa aspoň teda niekde o teba postarali, keď budeš nevládný, ale dajú ťa niekde mimo, do nejakej zapadnutej izby, kde ťa nechajú len tak-to je ten problém..., a o tých preležaninách sa dosť píše..., máš pravdu, personál "nestíha"...:mad:
alabut
22.06.11,07:47
Tiez si myslim, ze radsej byt mrtvy, ako dosraty, dostaty lezat cely den v posteli.
srska
22.06.11,07:56
Vlado, však to, keby sa aspoň teda niekde o teba postarali, keď budeš nevládný, ale dajú ťa niekde mimo, do nejakej zapadnutej izby, kde ťa nechajú len tak-to je ten problém..., a o tých preležaninách sa dosť píše..., máš pravdu, personál "nestíha"...:mad:
koncom minulého roku som chodieval do nemocnice v bb a vedľa, kde som ja chodil na návštevu, bola geriatria. no poviem vám, nedýchateľné vetry z tej časti viali.
trisestri
22.06.11,07:57
Taký prípad podobný sa stal v Česku,tzv heparínový vrah,len neviem či ten vraždil až tak beznadejné prípady.Je to na považenie,lebo medícina sa snaží za akúkolvek cenu zachranit ludský život a nezaleží vobec na jeho kvalite,napríklad to už aký zmysel má,roky ležat na ložku odkazaný na prístroje.
rdb
22.06.11,08:37
A este som chcel na porovnanie. Nejaky ozraty debil, alebo niekto kto jazdi ako debil zabije niekoho na aute, a dostane zabitie, pripadne ako sme uz videli podmienku. A tento je vyhlaseny za vraha a nadosrti bude drepiet v base. To je pravo, ale urcite nie spravodlivost.
zk24
22.06.11,08:49
Každý má právo na život, a narábať s nim ako uzná za vhodné. Ked chce a moze, skocí pod vlak. Ak nemoze, poziada o eutanaziu.

V urcitom pripade som za eutanaziu, len ja nedoverujem tomuto statu a ludom natolko aby som verila ze sa to bude diat len v "chcenych" pripadoch. Bude babicka na geriatrii na obtiaz, daju jej injekciu s tym, ze ona to chcela. Rodina bude chciet skor dedit, a rozhodne sa pre eutanaziu, i ked rodic je mozno nevladny, nevie rozpravat, ale stale pri vedomi...

Je tazko posudit, kedy eutanaziu spachat a kedy nie. Asi preto je doteraz nezakonna u nas.

neverim ludom, neverim zariadenia kde doopatrovavaju starych ludi, ktorych prijali az po podpise darovacej zmluvy celeho svojho majetku. mali sme babicku v takomto zariadeni, platilo sa za nu 30,000 skk mesacne plus ine "dary", a to len po tazkej dohode, lebo nechceli nasi prepisat na zariadenie cely majetok. Nakoniec sa tam udusila pri jedeni. Tak aka je to starostlivost, ze sa tam udusi pri jedeni? Preco ju nechali jest samu, ked bola na tom fyzicky tak zle? nikto ma nepresvedci ze islo o nahodu. Potrebovali sa jej zbavit.
stanco007
22.06.11,09:34
Ja som za uzakonenie eutanazie... Ale rozhodnut by sa mal pre samotnu eutanaziu samotny clovek, resp v inych pripadoch jeho najblizsia rodina ( ale tu by som dal rozhodnutie na inych az napr ked dotycny je napr 5 rokov v umelom spanku a ze mu odchadzaju organy )
ErinErin
22.06.11,09:47
Eutanáziu zásadne nie!!! Tým sa totiž stanoví hranica, kedy ľudský život má zmysel a kedy nie. Potom by sme si mohli stanoviť hranice na všetko - napr. dokedy byť slušným ćlovekom a kedy môžeme "morálne" prekračovať hranice - kradnúť či niekoho zabiť. (Rozhodne sa mi nepozdáva to zdôvodňovať zlym stavom zdravotníctva - radšej ako ležať v našej nemocnici eutanázia.)

Ľudský život má zmysel za každých okolností. Viktor Frankl preto po zabratí Rakúska fašistickým Nemeckom "upravoval" diagnózy niektorých svojich pacientov, aby nešli do plynu - eutanázia, eugenika... Nakoniec sám skončil v koncentráku, ako aj jeho manželka a rodičia. Opisuje to vo svojej knihe "...a přesto říci životu ano". Totižto nespáchať samovraždu po príchode do tábora pociťoval ako negatívne rozhodnutie. Nakoniec rozvinul svoj spôsob liečby, ktorý nosil v hlave dlhśie (a ktorého poznámky mu hneď na úvod zabavili). Logoterapia pomáha žiť okrem iného práve pacientom v ťažkých, často konečných stavoch.
zk24
22.06.11,09:47
Ja som za uzakonenie eutanazie... Ale rozhodnut by sa mal pre samotnu eutanaziu samotny clovek, resp v inych pripadoch jeho najblizsia rodina ( ale tu by som dal rozhodnutie na inych az napr ked dotycny je napr 5 rokov v umelom spanku a ze mu odchadzaju organy )

aj ja som za eutanaziu. ale je velmi tazko urcit kedy je to pripustne a kedy nie. kde je ta hranica ked si povies, ze ano, teraz ju odpojime od pristrojov.... velmi tazke rozhodnutie
ErinErin
22.06.11,09:50
Ja som za uzakonenie eutanazie... Ale rozhodnut by sa mal pre samotnu eutanaziu samotny clovek, resp v inych pripadoch jeho najblizsia rodina ( ale tu by som dal rozhodnutie na inych az napr ked dotycny je napr 5 rokov v umelom spanku a ze mu odchadzaju organy )

OK, keď budem v zlom stave a nadávať, že sa mi nechce žiť, tak mi prosím neverte! :D
hubatá
22.06.11,09:56
Keďže je eutanázia zneužiteľná, navrhovala by som uzákoniť, že ak niekto nechá u notára úradne uložiť niečo ako "posledné rozhodnutie" (alebo by to mohlo byť aj súčasťou závetu), že v prípade nevyliečiteľnej choroby, ktorá by mala za následok bolesté, pomalé umieranie môžu o eutanázii rozhodnúť tieto osoby: XY a pre jeho kontrolu aj XZ. Ošetrujúci lekár by bol vykonávateľom poslednej vôle na žiadosť pozostalých, ale nie vrahom. :mad:
zk24
22.06.11,09:58
Aj toto je podla mna zneuzitelne.
ErinErin
22.06.11,10:01
Pripadá mi to ako od Agathy Christie - tam je vždy medzi prvými podozrivými dedič. (Ale nakoniec sa nájde nemanželské dieťa, o ktorom ani matka nevie alebo...) :D
zk24
22.06.11,10:09
:D Stacilo by mat Poirota na UDZS
srska
22.06.11,10:13
to zk24: tam taký poirot po voľbách nastúpil a mladá agátka mu občas sedí na kolenách (ako voľakedy)
gilda
22.06.11,10:25
OK, keď budem v zlom stave a nadávať, že sa mi nechce žiť, tak mi prosím neverte! :D
„Za štyri a pol roka som sa nestretla so žiadosťou o eutanáziu. Nemala som pocit, že ľudia by o niečo také stáli, skôr chcú žiť,“ hovorí Ľubica Kočanová, zdravotná sestra, ktorá v minulosti za svoje blogy o preležaninách pacientov dostala novinársku cenu.
„Ľudia často, hoci majú rany, chcú vidieť ďalší deň,“ povedala. Videla onkologických pacientov, ktorí už boli zmierení so smrťou, o eutanáziu však podľa nej nežiadali. Slovenské zákony umožňujú len pasívnu eutanáziu. Nevyliečiteľne chorí môžu odmietnuť liečbu.


Aj toto bolo napísané v článku, ktorý podnietil tému. http://www.sme.sk/c/5946601/sanitar-v-bratislave-usmrtil-pacientku.html#ixzz1Q0F198rk
Llívia
22.06.11,10:32
Ahojte, určite ste v správach postrehli tento prípad

http://www.sme.sk/c/5946601/sanitar-v-bratislave-usmrtil-pacientku.html

Neviem, na prvý pohľad by sa zdalo, že chalanisko je nejaký vrah a zabil babku, ale na druhej strane babka bola veľmi chorá a trápila sa a ktovie ako to bolo, možno ho o to požiadala, možno nie ktovie- neviem, aký máte názor na eutanáziu? Mala by byť nejako právne zakotvená u nás? Využili by ste ju v krajnom prípade? Neviem, ale ja keby som bol nejako vážne chorý, alebo už starý a nevládny a už by som mal len mesiace a roky ležať niekde na posteli a nechávať sa krmiť a prebalovať, tak ja by som možno nad tým aj rozmýšľal...

Mimochodom, je verejným tajomstvom, že sa to už aj troška deje, že sa občas "pomože" pacientovi na druhý svet, len chalaniskovi teraz na to prišli...
Veď máš aj inú možnosť, ako rozmýšľať nad eutanáziou.;) (Len to by si musel aspoň trochu vládať.)
Som za uzákonenie eutanázie.


Vlado, však to, keby sa aspoň teda niekde o teba postarali, keď budeš nevládný, ale dajú ťa niekde mimo, do nejakej zapadnutej izby, kde ťa nechajú len tak-to je ten problém..., a o tých preležaninách sa dosť píše..., máš pravdu, personál "nestíha"...
Kam mimo, keď sa rušia oddelenia pre dlhodobo chorých a geriatrických pacientov? :confused: Šupnú ťa domov, kde sa rodina nie je schopná postarať?
Llívia
22.06.11,10:38
Každý má právo na život, a narábať s nim ako uzná za vhodné. Ked chce a moze, skocí pod vlak. Ak nemoze, poziada o eutanaziu.

V urcitom pripade som za eutanaziu, len ja nedoverujem tomuto statu a ludom natolko aby som verila ze sa to bude diat len v "chcenych" pripadoch. Bude babicka na geriatrii na obtiaz, daju jej injekciu s tym, ze ona to chcela. Rodina bude chciet skor dedit, a rozhodne sa pre eutanaziu, i ked rodic je mozno nevladny, nevie rozpravat, ale stale pri vedomi...

Je tazko posudit, kedy eutanaziu spachat a kedy nie. Asi preto je doteraz nezakonna u nas.

neverim ludom, neverim zariadenia kde doopatrovavaju starych ludi, ktorych prijali az po podpise darovacej zmluvy celeho svojho majetku. mali sme babicku v takomto zariadeni, platilo sa za nu 30,000 skk mesacne plus ine "dary", a to len po tazkej dohode, lebo nechceli nasi prepisat na zariadenie cely majetok. Nakoniec sa tam udusila pri jedeni. Tak aka je to starostlivost, ze sa tam udusi pri jedeni? Preco ju nechali jest samu, ked bola na tom fyzicky tak zle? nikto ma nepresvedci ze islo o nahodu. Potrebovali sa jej zbavit.
Spáchať eutanáziu? :confused: Snáď vykonať. Spáchať možno len niečo zlé. ;)
Tuším v Holandsku sú povolené eutanázie,ale majú tam jasné dané presné pravidlá, kedy a ako, napr. že musia byť posudky od lekárov o zdravotnom aj psychickom stave, aby sa predišlo napr. eutanázii u ľudí, ktorí majú depresiu, ale keby ju nemali, tak by nad eutanáziou neuvažovali, aj keď ich (telesný) zdravotný stav je zlý.
Llívia
22.06.11,10:43
aj ja som za eutanaziu. ale je velmi tazko urcit kedy je to pripustne a kedy nie. kde je ta hranica ked si povies, ze ano, teraz ju odpojime od pristrojov.... velmi tazke rozhodnutie
Niekde na Porade je téme o tom, že či môže lekár nepodať transfúziu krvi človeku, ktorý ju odmietol z náboženských dôvodov. A vyšlo z toho, že mu ju musí podať, inak by bol lekár zodpovedný za jeho smrť. (Asi to bola téma o Svedkoch Jehovových (?).)
Prečo u nás nemôže fungovať to, čo poznáme z amerických filmov - ľudia nosia so sebou kartičky, že nechcú resuscitáciu, nechcú byť napojení na prístrojoch.:confused:
gilda
22.06.11,11:01
Niekde na Porade je téme o tom, že či môže lekár nepodať transfúziu krvi človeku, ktorý ju odmietol z náboženských dôvodov. A vyšlo z toho, že mu ju musí podať, inak by bol lekár zodpovedný za jeho smrť. (Asi to bola téma o Svedkoch Jehovových (?).)
Prečo u nás nemôže fungovať to, čo poznáme z amerických filmov - ľudia nosia so sebou kartičky, že nechcú resuscitáciu, nechcú byť napojení na prístrojoch.:confused:
Ako zástanca eutanázie by som bola pokojná, lebo spoločenský "vývoj" smeruje k "vymoženostiam" nového veku. Neboj, "dožiješ sa" aj americkofilmových kartičiek, aj eutanázie, ktorá potom bude "rozumným" a schodným riešením aj pre dnes ešte odporujúcich. Ako sa tu spomína, úspešne napredujeme: "zaneprázdnený" nemocničný personál, rušenie oddelení pre dlhodobo chorých, nastrčené dlane pred umiestnením chorého do príslušných zariadení, neschopnosť aj nechuť rodiny doopatrovať... východisko - zlatá eutanázia.
Stanislav 1975
22.06.11,16:30
Spáchať eutanáziu? :confused: Snáď vykonať. Spáchať možno len niečo zlé. ;)
Tuším v Holandsku sú povolené eutanázie,ale majú tam jasné dané presné pravidlá, kedy a ako, napr. že musia byť posudky od lekárov o zdravotnom aj psychickom stave, aby sa predišlo napr. eutanázii u ľudí, ktorí majú depresiu, ale keby ju nemali, tak by nad eutanáziou neuvažovali, aj keď ich (telesný) zdravotný stav je zlý.

Aj vo Švajčiarsku, tam sú dokonca na to špeciálne kliniky...
lujza.j
22.06.11,17:30
mimotemy ako na neho padlo podozrenie, to mi nejak uniklo
ErinErin
22.06.11,17:40
mimotemy ako na neho padlo podozrenie, to mi nejak uniklo

Pochválil sa...
http://www.topky.sk/cl/10/1278238/Mladik-sa-mal-s-vrazdou-pacientky-pochvalit-na-ubytovni
lujza.j
22.06.11,17:42
dík
durisovad
22.06.11,18:03
S eutanaziou zasadne nesuhlasim, podla mojho nazoru je to vrazda. Aj pri velkych bolestiach sa da cloveku pomoct liekmi a nechat ho zomriet pokojne bez "pomoci". Co ak sa za par dni objavi liek na jeho doposial nevyliecitelnu chorobu? Ja by som nenechala utratit ani psa, tiez by som ho drzala pri zivote pokial by sa dalo a snazila sa mu ulavit od pripadnej bolesti liekmi.
misoft
22.06.11,18:07
Môj názor: či z dobrej viere, či z vypočítavosti - zabil, je to vrah. Nik by nemal mať právo vziať druhému život - nie je Bohom, aby o tom rozhodoval.
pasuliatko
22.06.11,18:39
ja by som určite uzákonila eutanáziu... lebo človek by si mal sám rozhodovať o svojom živote.
a ak má trpeť a trápiť sa či už bolesťami alebo bude odkázaný na iného človeka čo mu pomôže... prečo to trápenie neukončiť skorej než mu to je súdené?
dám príklad... môj dedko (zomrel 01/2011) bol vážne a dlho chorý, bol odkázaný na babku čo sa o neho starala a dedko sa veľmi trápil, trápil sa tak 2 roky (kŕmenie, polohovanie, prebalovanie, nemohol sa hýbať, chodiť, myslieť....) a poviem to možno pre niekoho hnusne ale keby bola možná eutanázia na slovensku určite by som požiadala lekára o eutanáziu. on sám povedal ešte keď bol pri zmysloch,že takto žiť nechce a radšej by umrel... ak by to niekoho zaujímalo mal Alzeimerovu chorobu...
buchač
22.06.11,19:08
Eutanáziu zásadne nie!!! Tým sa totiž stanoví hranica, kedy ľudský život má zmysel a kedy nie. Potom by sme si mohli stanoviť hranice na všetko - napr. dokedy byť slušným ćlovekom a kedy môžeme "morálne" prekračovať hranice - kradnúť či niekoho zabiť. (Rozhodne sa mi nepozdáva to zdôvodňovať zlym stavom zdravotníctva - radšej ako ležať v našej nemocnici eutanázia.)

Ľudský život má zmysel za každých okolností. Viktor Frankl preto po zabratí Rakúska fašistickým Nemeckom "upravoval" diagnózy niektorých svojich pacientov, aby nešli do plynu - eutanázia, eugenika... Nakoniec sám skončil v koncentráku, ako aj jeho manželka a rodičia. Opisuje to vo svojej knihe "...a přesto říci životu ano". Totižto nespáchať samovraždu po príchode do tábora pociťoval ako negatívne rozhodnutie. Nakoniec rozvinul svoj spôsob liečby, ktorý nosil v hlave dlhśie (a ktorého poznámky mu hneď na úvod zabavili).Logoterapia pomáha žiť okrem iného práve pacientom v ťažkých, často konečných stavoch.

???....no nemienim sa rozpisovať ...proste sa mi nechce...

...jednoznačne ........................................ALE ....


...súhlasím aj s tým ..................................ALE ...



Predsa len doplním...
Spomenuli už viacerí ten pohľad na chorého ...a aj odsúdili poniektoré postoje , no je potrebné vžiť sa aj do vnútra dotyčného ...
Ono je ľahko vysloviť želanie o eutanázii ,no je ťažšie už ju vykonať sám na sebe -spáchať čistú samovraždu ...to nie len také jednoduché ...na to je potrebné aj guráž mať...
pasuliatko
22.06.11,19:23
Eutanáziu zásadne nie!!! Tým sa totiž stanoví hranica, kedy ľudský život má zmysel a kedy nie. Potom by sme si mohli stanoviť hranice na všetko - napr. dokedy byť slušným ćlovekom a kedy môžeme "morálne" prekračovať hranice - kradnúť či niekoho zabiť. (Rozhodne sa mi nepozdáva to zdôvodňovať zlym stavom zdravotníctva - radšej ako ležať v našej nemocnici eutanázia.)

Ľudský život má zmysel za každých okolností. Viktor Frankl preto po zabratí Rakúska fašistickým Nemeckom "upravoval" diagnózy niektorých svojich pacientov, aby nešli do plynu - eutanázia, eugenika... Nakoniec sám skončil v koncentráku, ako aj jeho manželka a rodičia. Opisuje to vo svojej knihe "...a přesto říci životu ano". Totižto nespáchať samovraždu po príchode do tábora pociťoval ako negatívne rozhodnutie. Nakoniec rozvinul svoj spôsob liečby, ktorý nosil v hlave dlhśie (a ktorého poznámky mu hneď na úvod zabavili). Logoterapia pomáha žiť okrem iného práve pacientom v ťažkých, často konečných stavoch.


zaujímavé ale neoslovilo ma to čo si napísala a to preto lebo si nezažila asi nevidela milovaného človeka ako sa trápi a umiera ti pred očami... prečítaj si môj príspevok a potom sa zamysli nad tým... jasné 100 ľudí 100 názorov...
ale možno sa mýlim a zažila si to...
pasuliatko
22.06.11,19:23
nikomu by som nedopriala sa pozerať na milujúcu osobu ako mu zomiera pred možno aj v bolestiach očami a nevedel by mu pomôcť... a ja som to žial zažila... lebo nie všetci majú bolesti...
trisestri
22.06.11,19:26
otázka či ta pani ozaj bola v takom úbohom stave a či ho o to požiadala,lebo v prípade českého heparínového vraha tomu tuším tak nebolo,takisto nevieme či sa jedná iba o jednú obet,nakolko dotyčný robil 2 roky v Trenčíne ako zdravotná sestra/či brat/,ono pozor na to,lahko by sa tieto veci mohli zneužit,že by sa vražda mohla obhajovat zamienkou pomoci pri eutanázii./právne ma zaujalo že či už by bola definicia vražda alebo zabitie,takisto akekolvek okolnosti,tak že neexistuje niečo ako polahčújuce okolnosti a to aj všeobecné problém pri posudzovaní tresných činov/
pasuliatko
22.06.11,19:26
koncom minulého roku som chodieval do nemocnice v bb a vedľa, kde som ja chodil na návštevu, bola geriatria. no poviem vám, nedýchateľné vetry z tej časti viali.

poviem vlastnú skúsenosť...
máte pravdu o ,,nestíhaní,, i nie...
a nebýva to len na geriatrii... ;)
pasuliatko
22.06.11,19:34
Keďže je eutanázia zneužiteľná, navrhovala by som uzákoniť, že ak niekto nechá u notára úradne uložiť niečo ako "posledné rozhodnutie" (alebo by to mohlo byť aj súčasťou závetu), že v prípade nevyliečiteľnej choroby, ktorá by mala za následok bolesté, pomalé umieranie môžu o eutanázii rozhodnúť tieto osoby: XY a pre jeho kontrolu aj XZ. Ošetrujúci lekár by bol vykonávateľom poslednej vôle na žiadosť pozostalých, ale nie vrahom. :mad:

pekné ale podľa mňa nereálne, to potom každý by mal ísť k notárovi spísať ,,posledné rozhodnutie,, len tak pre istotu.
si zober,že koľko sa deje havárií, niekto niekoho zrazí atď...
a dám ti príklad niekomu z tvojej rodiny sa stane dopravná nehoda a nestihne spísať ,,posledné rozhodnutie,, bude ťažko zranený, no prežije ALE na prístrojoch, v hlbokej kóme a šanca na uzdravenie a znovu prinavrátenie do ,,normálneho života,, by bol minimálny alebo takmer nulový... a bolo by to tak 5-10 rokov... nedoprala by si takému človeku odísť z tohto sveta? úprimne
samozrejme to bol len blbý príklad a nikomu to neželám... alebo keby sa niečo podobné stalo v mojej rodine alebo v kohokoľvek inej rodine... zamysli sa nad tým čo by si robila...
pasuliatko
22.06.11,19:36
otázka či ta pani ozaj bola v takom úbohom stave a či ho o to požiadala,lebo v prípade českého heparínového vraha tomu tuším tak nebolo,takisto nevieme či sa jedná iba o jednú obet,nakolko dotyčný robil 2 roky v Trenčíne ako zdravotná sestra/či brat/,ono pozor na to,lahko by sa tieto veci mohli zneužit,že by sa vražda mohla obhajovat zamienkou pomoci pri eutanázii./právne ma zaujalo že či už by bola definicia vražda alebo zabitie,takisto akekolvek okolnosti,tak že neexistuje niečo ako polahčújuce okolnosti a to aj všeobecné problém pri posudzovaní tresných činov/

bol to sanitár a tí nemajú právo pichať alebo podávať injekcie akého koľvek druhu...
Lubaba
22.06.11,19:50
Ahojte, určite ste v správach postrehli tento prípad

http://www.sme.sk/c/5946601/sanitar-v-bratislave-usmrtil-pacientku.html

Neviem, na prvý pohľad by sa zdalo, že chalanisko je nejaký vrah ,-je
a zabil babku, -zabil ale na druhej strane babka bola veľmi chorá a trápila sa a ktovie ako to bolo, možno ho o to požiadala, možno nie ktovie- neviem, -to nikto nevie ,máte názor na eutanáziu? Mala by byť nejako právne zakotvená u nás? NIE.Využili by ste ju v krajnom prípade? NIE .Neviem, ale ja keby som bol nejako vážne chorý, alebo už starý a nevládny a už by som mal len mesiace a roky ležať niekde na posteli a nechávať sa krmiť a prebalovať, tak ja by som možno nad tým aj rozmýšľal...To hovoríš teraz..
Každý chce podľa mňa žiť, ak je teda len chorý fyzicky, človek stále dúfa...
Mimochodom, je verejným tajomstvom, že sa to už aj troška deje, že sa občas "pomože" pacientovi na druhý svet, len chalaniskovi teraz na to prišli...

mimotemyzase sme sa zviditeľnili:mee:
Stanislav 1975
22.06.11,19:56
ja by som určite uzákonila eutanáziu... lebo človek by si mal sám rozhodovať o svojom živote.
a ak má trpeť a trápiť sa či už bolesťami alebo bude odkázaný na iného človeka čo mu pomôže... prečo to trápenie neukončiť skorej než mu to je súdené?
dám príklad... môj dedko (zomrel 01/2011) bol vážne a dlho chorý, bol odkázaný na babku čo sa o neho starala a dedko sa veľmi trápil, trápil sa tak 2 roky (kŕmenie, polohovanie, prebalovanie, nemohol sa hýbať, chodiť, myslieť....) a poviem to možno pre niekoho hnusne ale keby bola možná eutanázia na slovensku určite by som požiadala lekára o eutanáziu. on sám povedal ešte keď bol pri zmysloch,že takto žiť nechce a radšej by umrel... ak by to niekoho zaujímalo mal Alzeimerovu chorobu...

moja babka tiež zomrela tak ťažko- po mozgovej porážke, ani nevnímala, pol roka len ležala, krmenie len cez hadičku, cez nos...Brrrrrrrrrr:mee::mee::mee:
a pritom to bola tak dobrá žena, že si toto ,takýto koniec nezaslúžila- ja keď som na ňu večer pozeral( mali sme ju doma), tiež ma napadali všelijaké myšlienky, prehodiť jej deku cez hlavu alebo niečo také, aby sa už netrápila...
ked si pomyslím, že aj mňa to možno čaká- nič moc perspektíva...:mad:
pasuliatko
22.06.11,20:08
moja babka tiež zomrela tak ťažko- po mozgovej porážke, ani nevnímala, pol roka len ležala, krmenie len cez hadičku, cez nos...Brrrrrrrrrr:mee::mee::mee:
a pritom to bola tak dobrá žena, že si toto ,takýto koniec nezaslúžila- ja keď som na ňu večer pozeral( mali sme ju doma), tiež ma napadali všelijaké myšlienky, prehodiť jej deku cez hlavu alebo niečo také, aby sa už netrápila...
ked si pomyslím, že aj mňa to možno čaká- nič moc perspektíva...:mad:

to mi je ľúto, ale mňa napadalo to isté...
môj dedko bol výnimočný človek, dobrý človek s veľkým Č... a ako dopadol :mee: trápil sa 5 rokov, 2 roky na posteli...
marjankaj
22.06.11,20:11
bol to sanitár a tí nemajú právo pichať alebo podávať injekcie akého koľvek druhu..

A toto máš odkiaľ? Prečo by nemal právo?
Stanislav 1975
22.06.11,20:12
mozgová porážka je s prepáčením kurva-vec...
kukučka
22.06.11,20:24
o sebe rozhodujte a nie o druhých
pasuliatko
22.06.11,20:29
A toto máš odkiaľ? Prečo by nemal právo?

lebo sanitár je pomocný pracovný personál... nesmie podávať lieky, injekcie, robiť preväzy rán...
na starosť majú bielizeň, kŕmenie, umývanie pacientov, odnos biologického materiálu....
pre toto :) a mimochodom pracujem v tej oblasti tak odtiaľ to mám ;)
pasuliatko
22.06.11,20:29
SANITÁR:

Aká je jeho úloha?
Úlohou sanitára je vykonávanie pomocných prác a asistencia v zdravotníctve.

Aké pracovné činnosti vykonáva?
Asistencia zdravotným sestrám a lekárom - základná starostlivosť o chorých (napr. hygienická starostlivosť, príprava chorého na vyšetrenie a operáciu, polohovanie chorých) - vykonávanie základného ošetrovania (napr. obväzovanie) - poskytovanie neodkladnej starostlivosti pri zlyhaní základných životných funkcií chorého v zdravotníckych zariadeniach, ale aj v teréne - zabezpečovanie dodržiavania zásad dezinfekcie a sterilizácie (napr. riedenie a používanie dezinfekčných prostriedkov) - starostlivosť o lôžko a ďalší inventár v zdravotníckych zariadeniach - starostlivosť o bielizeň (odvoz použitej bielizne a uloženie čistej) - manipulácia s biologickým materiálom (napr. krv, moč) - umývanie nástrojov a pomôcok - udržiavanie kontaktu s chorým a pozitívne pôsobenie na neho - záchranárske práce pri živelných pohromách a mimoriadnych situáciách - odvoz zosnulých.

V akom prostredí pracuje?
Povolanie sa vykonáva v zdravotníckych zariadeniach i v teréne, v prevádzke na zmeny, s ťažko prístupnými objektami práce.
marjankaj
22.06.11,20:33
lebo sanitár je pomocný pracovný personál... nesmie podávať lieky, injekcie, robiť preväzy rán...
na starosť majú bielizeň, kŕmenie, umývanie pacientov, odnos biologického materiálu....
pre toto :) a mimochodom pracujem v tej oblasti tak odtiaľ to mám ;)

Takže ak je diabetik, tak si nemôže pichať inzulín sám, ale musí štyrikrát denne do ambulancie?
Nemýliš si to trochu s predpisovaním?
pasuliatko
22.06.11,20:35
pasuliatko
22.06.11,20:36
Takže ak je diabetik, tak si nemôže pichať inzulín sám, ale musí štyrikrát denne do ambulancie?
Nemýliš si to trochu s predpisovaním?

ja nehovorím o sám sebe... ale o podávaní injekcií niekomu inému (v nemocnici pacientom)... sanitár nemôže podávať ani inzulín, ani fraxiparín, ani do svalu, ani pod kožu, ani do kože a nie to bože do žily alebo do srdca!!!!!
a akým predpisovaním čoho prosím ťa? ak nevieš aká je náplň práce sanitára si prečítaj moje odkazy... a nepíš tu nezmysli oki? ;)
marjankaj
22.06.11,20:42
ja nehovorím o sám sebe... ale o podávaní injekcií niekomu inému... sanitár nemôže podávať ani inzulín, ani fraxiparín, ani do svalu, ani pod kožu, ani do kože a nie to bože do žily alebo do srdca!!!!!

Sanitár nemôže a ja môžem? Robím to každý druhý deň manželke. Fraxiparine. Zakazuje to nejaký zákon? Ešte pôjdem nakoniec sedieť.:eek:
pasuliatko
22.06.11,20:46
Sanitár nemôže a ja môžem? Robím to každý druhý deň manželke. Fraxiparine. Zakazuje to nejaký zákon? Ešte pôjdem nakoniec sedieť.:eek:

evidentne si nepochodpila o čom hovorím teda píšem,ak to potrebuje moja mama (pichnúť inzulín, fragmín...) môžem ale ak pracujem v nemocnici ako sanitár NIEEEE!!!!!!!!!!!!!!! ak nechápeš žiaľ neviem ako ti to mám inak vysvetliť...
marjankaj
22.06.11,20:57
evidentne si nepochodpila o čom hovorím teda píšem,ak to potrebuje moja mama (pichnúť inzulín, fragmín...) môžem ale ak pracujem v nemocnici ako sanitár NIEEEE!!!!!!!!!!!!!!! ak nechápeš žiaľ neviem ako ti to mám inak vysvetliť...

Veď si prečítaj, čo si napísala v príspevku č.38. Keď nevieš vysvetliť, tak nevysvetľuj.

V ústave je napísané toto:


(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
pasuliatko
22.06.11,21:24
Veď si prečítaj, čo si napísala v príspevku č.38. Keď nevieš vysvetliť, tak nevysvetľuj.

V ústave je napísané toto:

vidím,že to nemá zmysel ti niečo vysvetlovať keď si to vysvetliť nedáš a nechápeš o čom píšem.
SANITÁR nemôže a nesmie podávať injekcie akého koľvek druhu ak pracuje a má službu v nemocnici...
inak polopatisticky to napísať neviem... ale tí čo v tej oblasti robia mi dajú za pravdu a tí čo sa nevyznajú asi nie...
Barbara
23.06.11,04:35
moja babka tiež zomrela tak ťažko- po mozgovej porážke, ani nevnímala, pol roka len ležala, krmenie len cez hadičku, cez nos...Brrrrrrrrrr:mee::mee::mee:
a pritom to bola tak dobrá žena, že si toto ,takýto koniec nezaslúžila- ja keď som na ňu večer pozeral( mali sme ju doma), tiež ma napadali všelijaké myšlienky, prehodiť jej deku cez hlavu alebo niečo také, aby sa už netrápila...
ked si pomyslím, že aj mňa to možno čaká- nič moc perspektíva...:mad:


bohužiaľ moja mama tiež mala porážku a teraz má aj Alzheimera. Je bezvládna a ležiaca, má aj preležaninu , takú malú ranku , je dobre ošetrená a rozširuje sa to. mimochodom neide o to či sestričky stíhajú alebo nie, ale o to , že ako je o tých preležaninách postarané, a či to nezanedbajú:rolleyes:.Ešte k tomu, že vraj sestričky nestíhajú, keď moja mama bola v nemocnici na geriatrii,tak sme mali možnosť vidieť, ako sú sestričky vyťažené, kľudne vysedávali a keď pacienti kričali, že niečo im je, tak 0 bodov. Včera v telke ukazovali tie preležaniny a poviem Vám, že to bola hrúza, bolo vidno, že tie preležaniny boli zanedbané. Ja som toho názoru, že kým je rana maličká , a je to dobre a pravidelne ošetrené, tak sa to nebude rozširovať, ale keď je to zanedbané...viď včera v telke...:eek::eek:.., a nezabúdajme, že najdôležitejšie je poľohovanie.
a teraz k téme, keby požiadala nás, alebo lekárov o tú eutanáziu keď to teraz prežívame tak rozhodne by som jej nevyhovela, lebo by som sa cítila ako vrahyňa.
srska
23.06.11,04:40
bohužiaľ moja mama tiež mala porážku a teraz má aj Alzheimera. Je bezvládna a ležiaca, má aj preležaninu , takú malú ranku , je dobre ošetrená a rozširuje sa to. mimochodom neide o to či sestričky stíhajú alebo nie, ale o to , že ako je o tých preležaninách postarané, a či to nezanedbajú:rolleyes:.Ešte k tomu, že vraj sestričky nestíhajú, keď moja mama bola v nemocnici na geriatrii,tak sme mali možnosť vidieť, ako sú sestričky vyťažené, kľudne vysedávali a keď pacienti kričali, že niečo im je, tak 0 bodov. Včera v telke ukazovali tie preležaniny a poviem Vám, že to bola hrúza, bolo vidno, že tie preležaniny boli zanedbané. Ja som toho názoru, že kým je rana maličká , a je to dobre a pravidelne ošetrené, tak sa to nebude rozširovať, ale keď je to zanedbané...viď včera v telke...:eek::eek:.., a nezabúdajme, že najdôležitejšie je poľohovanie.
a teraz k téme, keby požiadala nás, alebo lekárov o tú eutanáziu keď to teraz prežívame tak rozhodne by som jej nevyhovela, lebo by som sa cítila ako vrahyňa.
veď preto to je napísané "nestíhajú"
Stanislav 1975
23.06.11,05:29
lebo sanitár je pomocný pracovný personál... nesmie podávať lieky, injekcie, robiť preväzy rán...
na starosť majú bielizeň, kŕmenie, umývanie pacientov, odnos biologického materiálu....
pre toto :) a mimochodom pracujem v tej oblasti tak odtiaľ to mám ;)

Inak, pasuliatko má pravdu- sanitár je len taký pomocník, na zdvíhanie pacientov a podobné veci- to je vlastne nevyučený človek v zdravotníctve a má len nejaké kurzy- ja som tiež voľakedy robil sanitára, na Kramároch-2 dni-potom ma vyhodili,lebo som neurobil psychotesty, napísal som tam, že nemám rád krv a už som bol aj vyrazený...:D
Stanislav 1975
23.06.11,05:31
Inak, pasuliatko má pravdu- sanitár je len taký pomocník, na zdvíhanie pacientov a podobné veci- to je vlastne nevyučený človek v zdravotníctve a má len nejaké kurzy- ja som tiež voľakedy robil sanitára, na Kramároch-2 dni-potom ma vyhodili,lebo som neurobil psychotesty, napísal som tam, že nemám rád krv a už som bol aj vyrazený...:D

Dokonca som niekde počul, že ani sestričky by po správnosti nemali pichať( teda injekcie myslím:D), že by to mali len lekári po správnosti- i keď tie injekcie pichajú len sestričky...,takto sa to ticho toleruje...
neviem, či to je pravda, len som to počul niekedy niekde v správach...:)
ErinErin
23.06.11,05:42
zaujímavé ale neoslovilo ma to čo si napísala a to preto lebo si nezažila asi nevidela milovaného človeka ako sa trápi a umiera ti pred očami... prečítaj si môj príspevok a potom sa zamysli nad tým... jasné 100 ľudí 100 názorov...
ale možno sa mýlim a zažila si to...

Videla, zažila.
Je to prirodzená reakcia blízkych, že chcú, aby to zlé skončilo. Ale je to to, čo chcú pre seba - aby sa na to nemuseli pozerať, aby ich to netrápilo, aby tú starosť nemali na krku... Ich psychika to zamaskuje akože chcú dobre pre toho chorého.
účtovník 007
23.06.11,06:02
V príspevkoch sa tu často spomína, že život má cenu do posledného dychu.
Ja sa skôr desím pokrokov v medicíne, kedy ten posledný dych sa neustále odďaľuje a pacientov núti dlhé obdobie života žiť v neznesiteľných podmienkach. Nie je, vďaka medicíne, možné prirodzene zomrieť.
Ja sa síce rozhodnem odmietnuť liečbu a dožiť si život do posledného dychu, ale keď stratím nad sebou kontrolu, privezú ma do nemocnice a na dlhé mesiace napoja na prístroje, lebo lekár bla-bla-bla.

Zakážme teda pokrok v medicíne a môžeme povedať, že do posledného dychu. Ak pokrok a nové liečebné postupy podporíme, tak diskusia o eutanázii bude určite pokračovať.

Veľa z nás si myslí, že zomrie náhle, bezbolestne. Ale také šťastie má len pár vyvolených. Zomieranie v bolestiach, nehybný na posteli, s plienkami....hadičkami....koľkí si to viete naozaj predstaviť? Ani jeden. To, že sme v takom stave videli svojho príbuzného, nie je natoľko silné, že si dokážeme predstaviť sami seba. Lebo zatiaľ sa nás to netýka.
Stanislav 1975
23.06.11,06:04
V príspevkoch sa tu často spomína, že život má cenu do posledného dychu.
Ja sa skôr desím pokrokov v medicíne, kedy ten posledný dych sa neustále odďaľuje a pacientov núti dlhé obdobie života žiť v neznesiteľných podmienkach. Nie je, vďaka medicíne, možné prirodzene zomrieť.
Ja sa síce rozhodnem odmietnuť liečbu a dožiť si život do posledného dychu, ale keď stratím nad sebou kontrolu, privezú ma do nemocnice a na dlhé mesiace napoja na prístroje, lebo lekár bla-bla-bla.

Zakážme teda pokrok v medicíne a môžeme povedať, že do posledného dychu. Ak pokrok a nové liečebné postupy podporíme, tak diskusia o eutanázii bude určite pokračovať.

Veľa z nás si myslí, že zomrie náhle, bezbolestne. Ale také šťastie má len pár vyvolených. Zomieranie v bolestiach, nehybný na posteli, s plienkami....hadičkami....koľkí si to viete naozaj predstaviť? Ani jeden. To, že sme v takom stave videli svojho príbuzného, nie je natoľko silné, že si dokážeme predstaviť sami seba. Lebo zatiaľ sa nás to netýka.

pekný názor, páči sa mi to...
pasuliatko
23.06.11,06:15
Dokonca som niekde počul, že ani sestričky by po správnosti nemali pichať( teda injekcie myslím:D), že by to mali len lekári po správnosti- i keď tie injekcie pichajú len sestričky...,takto sa to ticho toleruje...
neviem, či to je pravda, len som to počul niekedy niekde v správach...:)

moment. nemali by ale ošetrujúci lekár vypíše tlačivo o tom,že povoľuje sestričkám (musí napísať ich mená) i.v. aplikáciu liekov na jeho zodpovednosť. a to majú všade inak to robiť nemôžu...a keby sa niečo stalo zodpovednosť nesie sestra i lekár.
pasuliatko
23.06.11,06:17
Videla, zažila.
Je to prirodzená reakcia blízkych, že chcú, aby to zlé skončilo. Ale je to to, čo chcú pre seba - aby sa na to nemuseli pozerať, aby ich to netrápilo, aby tú starosť nemali na krku... Ich psychika to zamaskuje akože chcú dobre pre toho chorého.

môj dedko sám povedal,že radšej chce zomrieť ako žiť takto ako žil...
a to som akože chcela pre seba? alebo moja mama? ...
naša psychika nič nemaskovala ja som napísala to čo sám povedal...
buchač
23.06.11,06:18
Dokonca som niekde počul, že ani sestričky by po správnosti nemali pichať( teda injekcie myslím:D), že by to mali len lekári po správnosti- i keď tie injekcie pichajú len sestričky...,takto sa to ticho toleruje...
neviem, či to je pravda, len som to počul niekedy niekde v správach...:)

...hlavne tie , ktoré sa aplikujú do žíl ...
Llívia
23.06.11,06:35
S eutanaziou zasadne nesuhlasim, podla mojho nazoru je to vrazda. Aj pri velkych bolestiach sa da cloveku pomoct liekmi a nechat ho zomriet pokojne bez "pomoci". Co ak sa za par dni objavi liek na jeho doposial nevyliecitelnu chorobu? Ja by som nenechala utratit ani psa, tiez by som ho drzala pri zivote pokial by sa dalo a snazila sa mu ulavit od pripadnej bolesti liekmi.
Nereálne. Lieky sa vyvíjajú roky, potom sa roky testujú, kým sa môžu používať, takže žiadne objavenie sa lieku zo dňa na deň nehrozí. ;)
Mimochodom, kedy sa naposledy objavil liek na nejakú nevyliečiteľnú chorobu? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
ErinErin
23.06.11,06:53
môj dedko sám povedal,že radšej chce zomrieť ako žiť takto ako žil...
a to som akože chcela pre seba? alebo moja mama? ...
naša psychika nič nemaskovala ja som napísala to čo sám povedal...

Povedal. Ako vieš, či to skutočne chcel? A ako by sa zachoval, keby taká možnosť bola legálna a malo by sa ísť na vec? Lebo ľudia všeličo hovoria - ako napr. ja ho zabijem v rôznych kontextoch. Mnohí - ináč fyzicky zudraví, vzdelaní ľudia, ktorí by podľa všetkého mali mať život pod kontrolou, hovoria o samovražde.
ErinErin
23.06.11,06:54
Nereálne. Lieky sa vyvíjajú roky, potom sa roky testujú, kým sa môžu používať, takže žiadne objavenie sa lieku zo dňa na deň nehrozí. ;)
Mimochodom, kedy sa naposledy objavil liek na nejakú nevyliečiteľnú chorobu? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

:D Ďakujem spoločnosti Veštiateň Lívia sro!
Llívia
23.06.11,07:01
:D Ďakujem spoločnosti Veštiateň Lívia sro!
Neviem, čo je to "Veštiateň". Môžeš vysvetliť? Môžeš vysvetliť, resp. napísať, aj to, kedy sa naposledy objavil liek na nevyliečiteľnú chorobu? Alebo ako je to s liekmi a ich uvádzaním na trh, či je to len tak - bum! a zázračný liek je tu? Alebo či to trvá niekoľko rokov?
ErinErin
23.06.11,07:10
V príspevkoch sa tu často spomína, že život má cenu do posledného dychu.
Ja sa skôr desím pokrokov v medicíne, kedy ten posledný dych sa neustále odďaľuje a pacientov núti dlhé obdobie života žiť v neznesiteľných podmienkach. Nie je, vďaka medicíne, možné prirodzene zomrieť.
Ja sa síce rozhodnem odmietnuť liečbu a dožiť si život do posledného dychu, ale keď stratím nad sebou kontrolu, privezú ma do nemocnice a na dlhé mesiace napoja na prístroje, lebo lekár bla-bla-bla. Aj dnes môžeš odmietnuť liečbu, chemoterapiu, hospitalizáciu, resuscitáciu.

Zakážme teda pokrok v medicíne a môžeme povedať, že do posledného dychu. Ak pokrok a nové liečebné postupy podporíme, tak diskusia o eutanázii bude určite pokračovať.

Veľa z nás si myslí, že zomrie náhle, bezbolestne. Ale také šťastie má len pár vyvolených. Zomieranie v bolestiach, nehybný na posteli, s plienkami....hadičkami....koľkí si to viete naozaj predstaviť? Ani jeden. To, že sme v takom stave videli svojho príbuzného, nie je natoľko silné, že si dokážeme predstaviť sami seba. Lebo zatiaľ sa nás to netýka.

Filozofia zdravotnej starostlivosti sa orientuje na domáce prostredie človeka, aby človek mohol žiť ako do ochorenia, ako mu to zdravie dovoľuje. U nás je to dosť neorganizované - lebo rodinný príslušník/príslušníci musia menežovať a organizovať ADOS, lieky, kontroly u lekára, rehabilitáciu. V iných krajinách to beží hladko samo, ešte s psychologickou podporou a edukáciou aj rodiny. Keď sa u nás rozhodnete zobrať si blízkeho domov na doopatrovanie, ste zavalení vecami na vybavovanie, o ktorých ste nikdy nepočuli. Kde vybaviť ošetrovateľku - ADOS, ako to bude financované? Lieky? Obvoďáčka omylom napíše opiát na neopiátový recept a v lekárňach budete za priekupníka s drogami. :D Antidekubitná podložka - posledne v správach...

V princípe prečo by malo byť problémom zobrať so sebou na dovolenku k moru človeka v terminálnom štádiu rakoviny? Samozrejme, ak by boli zabezpečené podmienky. A technicky to až také ťažké nie je, keby... Veď by mu bolo príjemnejšie na pláži - leží či sedí ako doma v izbe - a rodina sa kúpe v mori...
ErinErin
23.06.11,07:14
Neviem, čo je to "Veštiateň". Môžeš vysvetliť? Môžeš vysvetliť, resp. napísať, aj to, kedy sa naposledy objavil liek na nevyliečiteľnú chorobu? Alebo ako je to s liekmi a ich uvádzaním na trh, či je to len tak - bum! a zázračný liek je tu? Alebo či to trvá niekoľko rokov?

Veštiareň, lebo tvrdíš, že vieš, že nový prevratný liek je nereálny.
Vývoj lieku trvá niekoľko rokov, ale na druhej strane firmy taja, na čom pracujú... ;) Takže ak vieš, akú látku má tá ktorá firma v akom štádiu vývoja, tak, prosím, aj ja mám pár otázok na tú tvoju kryštálovú guľu. :D
pasuliatko
23.06.11,07:19
Povedal. Ako vieš, či to skutočne chcel? A ako by sa zachoval, keby taká možnosť bola legálna a malo by sa ísť na vec? Lebo ľudia všeličo hovoria - ako napr. ja ho zabijem v rôznych kontextoch. Mnohí - ináč fyzicky zudraví, vzdelaní ľudia, ktorí by podľa všetkého mali mať život pod kontrolou, hovoria o samovražde.

chcel... určite by to chcel. a ako by sa zachoval? určite by to urobil... lebo tak ako skončil nikdy skončiť nechcel... kebyže ho poznáš tak vieš...
pasuliatko
23.06.11,07:22
Filozofia zdravotnej starostlivosti sa orientuje na domáce prostredie človeka, aby človek mohol žiť ako do ochorenia, ako mu to zdravie dovoľuje. U nás je to dosť neorganizované - lebo rodinný príslušník/príslušníci musia menežovať a organizovať ADOS, lieky, kontroly u lekára, rehabilitáciu. V iných krajinách to beží hladko samo, ešte s psychologickou podporou a edukáciou aj rodiny. Keď sa u nás rozhodnete zobrať si blízkeho domov na doopatrovanie, ste zavalení vecami na vybavovanie, o ktorých ste nikdy nepočuli. Kde vybaviť ošetrovateľku - ADOS, ako to bude financované? Lieky? Obvoďáčka omylom napíše opiát na neopiátový recept a v lekárňach budete za priekupníka s drogami. :D Antidekubitná podložka - posledne v správach...

V princípe prečo by malo byť problémom zobrať so sebou na dovolenku k moru človeka v terminálnom štádiu rakoviny? Samozrejme, ak by boli zabezpečené podmienky. A technicky to až také ťažké nie je, keby... Veď by mu bolo príjemnejšie na pláži - leží či sedí ako doma v izbe - a rodina sa kúpe v mori...

možno áno, možno nie..... to nemôžeš vedieť
ErinErin
23.06.11,07:40
Predsa sa môže vyjadriť, či chce... ;) Nikto by ho nasilu neodvliekol k moru.
ErinErin
23.06.11,08:00
chcel... určite by to chcel. a ako by sa zachoval? určite by to urobil... lebo tak ako skončil nikdy skončiť nechcel... kebyže ho poznáš tak vieš...

Keďže si svojho dedka dobre poznala, tam aspoň priblíž, v ktorými štádiami prešiel a v ktorom sa zasekol. Nech je jasné, že to bolo jeho pevné, definitívne rozhodnutie.
účtovník 007
23.06.11,09:30
Citujem ErinErin: Aj dnes môžeš odmietnuť liečbu, chemoterapiu, hospitalizáciu, resuscitáciu.

Áno, viem si predstaviť odmietnuť liečbu, chemo, hospitalizáciu, ale muselo by mi byť dovolené zomrieť doma. No odmietnuť resuscitáciu, to je v praxi takmer nemožné. Počas mojej práce na ARO a záchranke som sa s takýmto niečím nikdy nestretla. To by musel mať pacient vytetované ne čele. Keď ťa ľudia napr. v meste nájdu odpadnutého v bezvedomí a so zástavou dychu, privolajú záchranku a tá nič neskúma. Okamžite začne resuscitovať. Privezie na ARO, napoja na dýchací prístroj, zacievkujú a až potom zháňajú nejakú anamnézu.
Ak si už raz na riadenej ventilácii, lekár ťa len tak neodpojí.
No a tu sa začína pre mnohých pacientov, ktorí si želali rozhodnúť o sebe sami, nekonečné peklo.

Ešte doplním, ak si myslíte, že každý pacient na riadenej ventilácii je v umelom spánku, tak ste na omyle. Snahou lekárov je postupne pacienta odpájať od ventilátora a vtedy nesmie byť tlmený. A kolotoč plné vedomie, odpojenie, zlyhanie, intubácia, ventilácia....plné vedomie sa môže začať.
Oči týchto ľudí hovorili za všetko.
No napriek tomu si nedovolím povedať, či eutanázia áno alebo nie. Najskôr by som to musela skúsiť, no a keď to skúsim, možno už nebudem schopná povedať nič a budem sa musieť spoľahnúť na rozhodnutia iných. Dúfam, že budú správne.
mpatrac
23.06.11,11:00
Eutanáziu zásadne nie!!! Tým sa totiž stanoví hranica, kedy ľudský život má zmysel a kedy nie. Potom by sme si mohli stanoviť hranice na všetko - napr. dokedy byť slušným ćlovekom a kedy môžeme "morálne" prekračovať hranice - kradnúť či niekoho zabiť. (Rozhodne sa mi nepozdáva to zdôvodňovať zlym stavom zdravotníctva - radšej ako ležať v našej nemocnici eutanázia.)

Ľudský život má zmysel za každých okolností. Viktor Frankl preto po zabratí Rakúska fašistickým Nemeckom "upravoval" diagnózy niektorých svojich pacientov, aby nešli do plynu - eutanázia, eugenika... Nakoniec sám skončil v koncentráku, ako aj jeho manželka a rodičia. Opisuje to vo svojej knihe "...a přesto říci životu ano". Totižto nespáchať samovraždu po príchode do tábora pociťoval ako negatívne rozhodnutie. Nakoniec rozvinul svoj spôsob liečby, ktorý nosil v hlave dlhśie (a ktorého poznámky mu hneď na úvod zabavili). Logoterapia pomáha žiť okrem iného práve pacientom v ťažkých, často konečných stavoch.

Ešte si v živote málo videl
mpatrac
23.06.11,11:10
S eutanaziou zasadne nesuhlasim, podla mojho nazoru je to vrazda. Aj pri velkych bolestiach sa da cloveku pomoct liekmi a nechat ho zomriet pokojne bez "pomoci". Co ak sa za par dni objavi liek na jeho doposial nevyliecitelnu chorobu? Ja by som nenechala utratit ani psa, tiez by som ho drzala pri zivote pokial by sa dalo a snazila sa mu ulavit od pripadnej bolesti liekmi.

Asi si to naozaj neskúsila a preto iba také všeobecné kecy.

Veď práve v tom je háčik.
V žiaddnom prípade sa posledných 7-10 dní mojej mamy NEDÁ hovoriť o pokoji.
(Domov dôchodcov , , lieky ? : žily nula bodov / orálne - vyvrátila do 10 minút )
mpatrac
23.06.11,11:18
Nereálne. Lieky sa vyvíjajú roky, potom sa roky testujú, kým sa môžu používať, takže žiadne objavenie sa lieku zo dňa na deň nehrozí. ;)
Mimochodom, kedy sa naposledy

objavil liek na nejakú nevyliečiteľnú chorobu? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
mimotemy

Si nepočula ?

Záhoráci sami vymysleli.

A je univerzálny = na všetky bolesti srdca :

vypichnúť oči
(čo oči nevidzá srcco nebolý ).
mpatrac
23.06.11,11:26
Keďže si svojho dedka dobre poznala, tam aspoň priblíž, v ktorými štádiami prešiel a v ktorom sa zasekol. Nech je jasné, že to bolo jeho pevné, definitívne rozhodnutie.

Čo ťa je do toho.
Aj tak by si (čo máš tie KONETYONÉ) povedal : NIE.
A rozprával by si aj o tom, ako to ten dedko cítil / mal cítiť - - len aby bolo po tvojom.
pasuliatko
23.06.11,12:04
Keďže si svojho dedka dobre poznala, tam aspoň priblíž, v ktorými štádiami prešiel a v ktorom sa zasekol. Nech je jasné, že to bolo jeho pevné, definitívne rozhodnutie.

všetkými... od zabúdania a strácania sa, po nechopnosť chodiť, sám sa o seba starať, nemohol chodiť na wc, nevedel sa sám najesť, 2 roky len ležal na posteli sem tam sa posadil a niekedy aj spadol, na konci mňa už nespozal, prestal sa úplne hýbať, rozprávať a asi týždeň na to zomrel... ešte viac niečo k tomu treba?
misoft
23.06.11,12:21
Čítam, čítam, a divím sa. Hádate sa o pojme SANITÁR, čo môže a nemôže, ale nikoho nenapadlo, čo práca sanitára obnáša, resp. na čo je určený (á):

Sanitár je kvalifikovaný pracovník, ktorý vykonáva pomocné práce v ošetrovateľskej starostlivosti o pacienta a sanitárske práce spojené s dezinfekciou zdravotníckych pomôcok a prostredia.
http://www.istp.sk/ktp/sanitar-51013.php

Na výkon odborných pracovných činností v povolaní sanitár sa vyžaduje získanie stredného odborného vzdelania v učebnom odbore sanitár, ktoré je v Slovenskej republike možné získať na:
http://www.health.gov.sk/?sanitar

(Teda nem pichať ihly do ručičky a riťky :D)

http://www.szssturlm.edu.sk/studprog/profil%20SA1.htm
http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=sanit%C3%A1r
pasuliatko
23.06.11,12:38
Čítam, čítam, a divím sa. Hádate sa o pojme SANITÁR, čo môže a nemôže, ale nikoho nenapadlo, čo práca sanitára obnáša, resp. na čo je určený (á):

http://www.istp.sk/ktp/sanitar-51013.php

http://www.health.gov.sk/?sanitar

(Teda nem pichať ihly do ručičky a riťky :D)

http://www.szssturlm.edu.sk/studprog/profil%20SA1.htm
http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=sanit%C3%A1r

ja som tam pridala článok z našej školy kde to je všetko vysvetlené... ale ok :)
ErinErin
23.06.11,12:42
Čo ťa je do toho.
Aj tak by si (čo máš tie KONETYONÉ) povedal : NIE.
A rozprával by si aj o tom, ako to ten dedko cítil / mal cítiť - - len aby bolo po tvojom.

Trafil si klinec po hlavičke! Totižto argument, že "môj dedko povedal..." (ktorého nepozná nikto okrem Pasuliatka) je nepriestrelný argument. No prebil by ho podľa teba asi len ten, že "moja babka nikdy..."?
ErinErin
23.06.11,12:45
všetkými... od zabúdania a strácania sa, po nechopnosť chodiť, sám sa o seba starať, nemohol chodiť na wc, nevedel sa sám najesť, 2 roky len ležal na posteli sem tam sa posadil a niekedy aj spadol, na konci mňa už nespozal, prestal sa úplne hýbať, rozprávať a asi týždeň na to zomrel... ešte viac niečo k tomu treba?

Štádiá sú štyri - nie každý prejde všetkými:
http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=3764&magazine_id=13
pasuliatko
23.06.11,12:56
Trafil si klinec po hlavičke! Totižto argument, že "môj dedko povedal..." (ktorého nepozná nikto okrem Pasuliatka) je nepriestrelný argument. No prebil by ho podľa teba asi len ten, že "moja babka nikdy..."?

tak ak sa ti moje príspevky nepáčia tak na ne nereaguj.
nepoznal/a si môjho dedka tak vieš o tom prd.
ErinErin
23.06.11,15:06
Však ani ty si nepoznala moju babku a vieš o tom... ;)
rudopp
23.06.11,15:25
Trafil si klinec po hlavičke! Totižto argument, že "môj dedko povedal..." (ktorého nepozná nikto okrem Pasuliatka) je nepriestrelný argument. No prebil by ho podľa teba asi len ten, že "moja babka nikdy..."?

Erin.

Pokiaľ "nepočuješ" text = necítiš z toho pravdivosť prežitého utrpenia s dedkom, tak radšej nedebatuj písomne.

Bojuješ proti eutanázii - tváriš sa akože si ľudský.
A pritom si bezcitný svojím vyjadrením!
gilda
23.06.11,15:45
tak ak sa ti moje príspevky nepáčia tak na ne nereaguj.
nepoznal/a si môjho dedka tak vieš o tom prd.

Z príspevkov (pasuliatko kontra ErinErin) mi vychádza, že o diskutovanej téme vie prd skôr pasuliatko ako ErinErin. Pri rešpektovaní osobnej skúsenosti s odchádzaním blízkeho človeka, vyhlásiť eutanáziu za jednoznačné riešenie je možné len bez poznania súvislostí. Subjektívne prežívanie je vágny dôvod. Absentujú odborné vedomosti o umieraní, o bolesti, ktoré sú zrejmé z príspevkov ErinErin. Problém má svoj filozofický, etický, duchovný rozmer. Radšej sa držím "pri zemi". Umieranie v bolestiach? Bolesť má svoje stupne a na ne medikamenty. Totálna bolesť? Boh (kto verí) vie koľko telo vydrží a len toľko sa trápi. Pozn.: pre mladšie ročníky je eutanázia "sympatické" riešenie z jednoduchého dôvodu - smrť je ešte veľmi ďaleko.
rudopp
23.06.11,15:52
Z príspevkov (pasuliatko kontra ErinErin) mi vychádza, že o diskutovanej téme vie prd skôr pasuliatko ako ErinErin. Pri rešpektovaní osobnej skúsenosti s odchádzaním blízkeho človeka, vyhlásiť eutanáziu za jednoznačné riešenie je možné len bez poznania súvislostí. Subjektívne prežívanie je vágny dôvod. Absentujú odborné vedomosti o umieraní, o bolesti, ktoré sú zrejmé z príspevkov ErinErin. Problém má svoj filozofický, etický, duchovný rozmer. Radšej sa držím "pri zemi". Umieranie v bolestiach? Bolesť má svoje stupne a na ne medikamenty. Totálna bolesť? Boh (kto verí) vie koľko telo vydrží a len toľko sa trápi. Pozn.: pre mladšie ročníky je eutanázia "sympatické" riešenie z jednoduchého dôvodu - smrť je ešte veľmi ďaleko - eutanázia - ľahké rozhodovanie.

Nejdem ju celú čítať, ale asi myslela jednoznačné riešenie pre konkrétny prípad jej dedka.
A Erin je jednoznačne "sektár" = až tak presvedčený o svojej pravde, že ani nevníma/neuvažuje o tom, čo vraví iný.
rudopp
23.06.11,15:57
Z príspevkov (pasuliatko kontra ErinErin) mi vychádza, že o diskutovanej téme vie prd skôr pasuliatko ako ErinErin. Pri rešpektovaní osobnej skúsenosti s odchádzaním blízkeho človeka, vyhlásiť eutanáziu za jednoznačné riešenie je možné len bez poznania súvislostí. Subjektívne prežívanie je vágny dôvod. Absentujú odborné vedomosti o umieraní, o bolesti, ktoré sú zrejmé z príspevkov ErinErin. Problém má svoj filozofický, etický, duchovný rozmer. Radšej sa držím "pri zemi". Umieranie v bolestiach? Bolesť má svoje stupne a na ne medikamenty. Totálna bolesť? Boh (kto verí) vie koľko telo vydrží a len toľko sa trápi. Pozn.: pre mladšie ročníky je eutanázia "sympatické" riešenie z jednoduchého dôvodu - smrť je ešte veľmi ďaleko.

Načo sú ti odborné vedomosti, ak sa odchádzjúci trápi / rodina trápi .
Iba odborníci vyhlasujú : V žiadnom prípade, veď má pred sebou ešte kus života (pre druhú stranu kus zbytočného trápenie, ktoré nikomu neprinesie radosť. A o čom je ten kus života, ak v ňom NIKTO nemá radosť ??? )
gilda
23.06.11,16:17
Načo sú ti odborné vedomosti, ak sa odchádzjúci trápi / rodina trápi .
Iba odborníci vyhlasujú : V žiadnom prípade, veď má pred sebou ešte kus života (pre druhú stranu kus zbytočného trápenie, ktoré nikomu neprinesie radosť. A o čom je ten kus života, ak v ňom NIKTO nemá radosť ??? )
To je o pohľade na vec, o presvedčení, o viere. Odchádzajúci sa trápi, rodina sa trápi - Utrpenie má v živote zmysel. Má, ak som o tom presvedčený/á/, nemá, ak pochybujem, nestretol som s ničím, čo by ma presvedčilo, neverím. V živote má miesto radosť aj utrpenie. Treba o tom vedieť, naučiť sa to prijať, vedieť s tým žiť.
Llívia
23.06.11,16:34
Veštiareň, lebo tvrdíš, že vieš, že nový prevratný liek je nereálny.
Vývoj lieku trvá niekoľko rokov, ale na druhej strane firmy taja, na čom pracujú... ;) Takže ak vieš, akú látku má tá ktorá firma v akom štádiu vývoja, tak, prosím, aj ja mám pár otázok na tú tvoju kryštálovú guľu. :D
ErinErin, ty nepotrebuješ žiadnu krištáľovú guľu, ale poriadne okuliare a doštudovať pravopis. Kde som písala, že nový prevratný liek je nereálny? :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: Ani nevidíš, čo čítaš. Alebo, druhá možnosť, máš dyslexiu. Tak si môj príspevok prečítaj ešte raz, alebo aj niekoľkokrát, a čítaj len to, čo tam je skutočne napísané a aj sa nad tým zamysli (ale hlbšie, než si sa zamýšľala doteraz):

Nereálne. Lieky sa vyvíjajú roky, potom sa roky testujú, kým sa môžu používať, takže žiadne objavenie sa lieku zo dňa na deň nehrozí. ;)
Mimochodom, kedy sa naposledy objavil liek na nejakú nevyliečiteľnú chorobu? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
A dáš už konečne ten tip, kedy sa naposledy objavil liek na nejakú nevyliečiteľnú chorobu? Ale ani nemusíš odpovedať, lebo viem, že nič rozumné nenapíšeš, nemáš žiaden skutočný argument. ;););)

Bohovia a iné nadprirodzené bytosti, chráňte ma, aby nikdy o mojom živote nemusela rozhodovať nejaká "ErinErin".
pasuliatko
23.06.11,17:10
Z príspevkov (pasuliatko kontra ErinErin) mi vychádza, že o diskutovanej téme vie prd skôr pasuliatko ako ErinErin. Pri rešpektovaní osobnej skúsenosti s odchádzaním blízkeho človeka, vyhlásiť eutanáziu za jednoznačné riešenie je možné len bez poznania súvislostí. Subjektívne prežívanie je vágny dôvod. Absentujú odborné vedomosti o umieraní, o bolesti, ktoré sú zrejmé z príspevkov ErinErin. Problém má svoj filozofický, etický, duchovný rozmer. Radšej sa držím "pri zemi". Umieranie v bolestiach? Bolesť má svoje stupne a na ne medikamenty. Totálna bolesť? Boh (kto verí) vie koľko telo vydrží a len toľko sa trápi. Pozn.: pre mladšie ročníky je eutanázia "sympatické" riešenie z jednoduchého dôvodu - smrť je ešte veľmi ďaleko.

jasné ja o tom prd viem... ;)
si prečítaj niečo o tej chorobe a potom sa zamysli nad tým čo si napísala..
a áno na bolesť sú lieky, ale na alzeimerovu chorobu nie... čiže asi tak... prd vieš o tom ty nie ja.. evidentne si sa s takým človekom nestretla... ale vyskúšaj to a potom uvidíme kto čo o tom vie...
gilda
23.06.11,17:49
jasné ja o tom prd viem... ;)
si prečítaj niečo o tej chorobe a potom sa zamysli nad tým čo si napísala..
a áno na bolesť sú lieky, ale na alzeimerovu chorobu nie... čiže asi tak... prd vieš o tom ty nie ja.. evidentne si sa s takým človekom nestretla... ale vyskúšaj to a potom uvidíme kto čo o tom vie...
milé pasuliatko - prd si ako prvé použilo ty - prd len preto.
- príspevok som písala pri plnom vedomí a s vedomosťami nielen o Alzheimerovi ale aj s osobnou skúsenosťou s umierajúcim onkopacientom (mozog postihnutý metastázami). Pokiaľ máš aktuálny profil a budeš, alebo si od fachu (zdravotná sestra), vieš, že ani tu to nie je o bolesti. A držme sa témy, ktorou je eutanázia. Ak ju vidíš ako riešenie pre Alzheimera, tak poznám x ľudí, ktorí majú takto postihnutých blízkych a o ich utratení neuvažuje ani jeden. Je to však ako som napísala vec postoja. Sbohom zdravotníctvo. Ale kto chce kam pomôžme mu tam.
ErinErin
23.06.11,18:05
tak ak sa ti moje príspevky nepáčia tak na ne nereaguj.
nepoznal/a si môjho dedka tak vieš o tom prd.

Reakcia bola pôvodne na mpatraca a jeho "Čo ťa je do toho." ohľadom mojej reakcie na teba. Ale mpatrac mal vlastne pravdu v tom, že ak sa má uvažovať, či uzákoniť eutanáziu alebo nie, prípadne či ju aplikovať alebo neaplikovať v konkrétnom prípade (v krajine, kde je povolená), malo by sa uvažovať triezvo, bez emócií. Človek by mal byť pripravený obhájiť svoj názor, zvládnuť otázky. Chápem, že tvoj dedko prežíval ťažké obdobie a rodina s ním a že máš právo na silné emócie pri spomienke na tieto udalosti. Myslím však, že pri reálnom rozhodovaní by mali mať ľudia nadhlad. Táto téma mala byť asi diskusiou a takto ju chápem a preto aj kladiem otázky.
rudopp
23.06.11,18:08
To je o pohľade na vec, o presvedčení, o viere. Odchádzajúci sa trápi, rodina sa trápi - Utrpenie má v živote zmysel. Má, ak som o tom presvedčený/á/, nemá, ak pochybujem, nestretol som s ničím, čo by ma presvedčilo, neverím. V živote má miesto radosť aj utrpenie. Treba o tom vedieť, naučiť sa to prijať, vedieť s tým žiť.


Skús aj ty vo svojej viere rozlišovať.
Obecne filozoficky máš prevdu (až na jednu malú výnimku).
Bavíme sa o eutanázii / smrti / práve človeka rozhodnúť sa pre smrť, ako riešení.
A do toho ty trepneš naučená podľa svojej viery : Utrpenie má v živote zmysel.

V živote, ak by pokračoval aj po utrpení krajšou etapou - povedzme áno.

Ale utrpenie, ktoré sa stupňuje a končí smrťou - NEMÁ ŽIADNY ZMYSEL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ani pre odchádzajúceho
ani pre rodinu
ani pre žiadneho človeka
a ani ak chceš - pre boha.
rudopp
23.06.11,18:32
ErinErin, ty nepotrebuješ žiadnu krištáľovú guľu, ale poriadne okuliare a doštudovať pravopis. Kde som písala, že nový prevratný liek je nereálny? :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: Ani nevidíš, čo čítaš. Alebo, druhá možnosť, máš dyslexiu. Tak si môj príspevok prečítaj ešte raz, alebo aj niekoľkokrát, a čítaj len to, čo tam je skutočne napísané a aj sa nad tým zamysli (ale hlbšie, než si sa zamýšľala doteraz):

A dáš už konečne ten tip, kedy sa naposledy objavil liek na nejakú nevyliečiteľnú chorobu? Ale ani nemusíš odpovedať, lebo viem, že nič rozumné nenapíšeš, nemáš žiaden skutočný argument. ;););)

Bohovia a iné nadprirodzené bytosti, chráňte ma, aby nikdy o mojom živote nemusela rozhodovať nejaká "ErinErin".

Chráň sa sama = si slobodný človek.

mimotemy
1, Nevadí, že nemôžeš
2, Aby si nebola prekvapená
3, Vari nevieš, že 5 nemá rada niektorú liečivú bylinu ??? :D:D:D
trisestri
23.06.11,18:44
Podla posledných informácii,pacientka bola v kome a nie je velký predpoklad že by ho požiadala o eutanáziu.
Pikoška
23.06.11,18:58
Podla posledných informácii,pacientka bola v kome a nie je velký predpoklad že by ho požiadala o eutanáziu.To, čo povie hovorkyňa kohokoľvek a čohokoľvek v našej utešenej a prosperujúcej spoločnosti je asi také dôveryhodné ako to, že minister zdravotníctva je to najlepšie, čo nás mohlo stretnúť. Obhajuje akciovky pred štátnymi zariadeniami, čo na tom, že zaplatí pacient pri vstupe do akciového;) areálu aj za poklonu vrátnika. A eutanázia? Ako pri darovaní orgánov by mi mal dať niekto príslušný podpísať papier, že ak budem v kóme, miestoprísažne som na papieri vyhlásil pri plnom vedomí a svedomí o prosbu eutanázie. Ale vlastne veď našich dôchodcov pomaly a isto už etanáziujú.:rolleyes: Aj bez papiera.
pasuliatko
23.06.11,18:59
milé pasuliatko - prd si ako prvé použilo ty - prd len preto.
- príspevok som písala pri plnom vedomí a s vedomosťami nielen o Alzheimerovi ale aj s osobnou skúsenosťou s umierajúcim onkopacientom (mozog postihnutý metastázami). Pokiaľ máš aktuálny profil a budeš, alebo si od fachu (zdravotná sestra), vieš, že ani tu to nie je o bolesti. A držme sa témy, ktorou je eutanázia. Ak ju vidíš ako riešenie pre Alzheimera, tak poznám x ľudí, ktorí majú takto postihnutých blízkych a o ich utratení neuvažuje ani jeden. Je to však ako som napísala vec postoja. Sbohom zdravotníctvo. Ale kto chce kam pomôžme mu tam.

tak asi si si nečítala v akom štádiu bol môj dedko...
a použilo? :D dobré :D:D
pasuliatko
23.06.11,19:02
Reakcia bola pôvodne na mpatraca a jeho "Čo ťa je do toho." ohľadom mojej reakcie na teba. Ale mpatrac mal vlastne pravdu v tom, že ak sa má uvažovať, či uzákoniť eutanáziu alebo nie, prípadne či ju aplikovať alebo neaplikovať v konkrétnom prípade (v krajine, kde je povolená), malo by sa uvažovať triezvo, bez emócií. Človek by mal byť pripravený obhájiť svoj názor, zvládnuť otázky. Chápem, že tvoj dedko prežíval ťažké obdobie a rodina s ním a že máš právo na silné emócie pri spomienke na tieto udalosti. Myslím však, že pri reálnom rozhodovaní by mali mať ľudia nadhlad. Táto téma mala byť asi diskusiou a takto ju chápem a preto aj kladiem otázky.

jasne máš pravdu... ale nie len kvôli dedkovi by som to povolila... xy iných ľudí sa trápi a možno viac ako on sa trápil, preto by som to doprala každému kto by o to zažiadal... a ja som sa stretla s utrpením a nie len v mojej robote a hľavne pri mojom povolaní...a preto som toho názoru akého som.
kukučka
23.06.11,19:03
môj dedko sám povedal,že radšej chce zomrieť ako žiť takto ako žil...
a to som akože chcela pre seba? alebo moja mama? ...
naša psychika nič nemaskovala ja som napísala to čo sám povedal...


Povedal. Ako vieš, či to skutočne chcel? A ako by sa zachoval, keby taká možnosť bola legálna a malo by sa ísť na vec? Lebo ľudia všeličo hovoria - ako napr. ja ho zabijem v rôznych kontextoch. Mnohí - ináč fyzicky zudraví, vzdelaní ľudia, ktorí by podľa všetkého mali mať život pod kontrolou, hovoria o samovražde.


chcel... určite by to chcel. a ako by sa zachoval? určite by to urobil... lebo tak ako skončil nikdy skončiť nechcel... kebyže ho poznáš tak vieš...

keď eutanáziu považuješ za morálnu, prečo si dedkovi nepomohla?
pasuliatko
23.06.11,19:24
keď eutanáziu považuješ za morálnu, prečo si dedkovi nepomohla?

dobre trápna otázka musím uznať ;)
skús si tak tipnúť prečo... uvidíme či vieš tipovať...
vcielkaisr
23.06.11,19:30
gilda
23.06.11,19:41
pre pasuliatko: Napísala si na s. 4: ...ja by som určite uzákonila eutanáziu... lebo človek by si mal sám rozhodovať o svojom živote.

...bol vážne a dlho chorý, bol odkázaný na babku čo sa o neho starala a dedko sa veľmi trápil, trápil sa tak 2 roky (kŕmenie, polohovanie, prebalovanie, nemohol sa hýbať, chodiť, myslieť....)

...kŕmenie, polohovanie, prebalovanie, nemohol sa hýbať, chodiť, myslieť.... to všetko som zažila s už spomínaným chorým bez uvažovania o eutanázii

ja by som určite uzákonila eutanáziu... lebo človek by si mal sám rozhodovať o svojom živote. - keď nie Boh, tak človek.........taky hezky.
kukučka
23.06.11,19:44
dobre trápna otázka musím uznať ;)
skús si tak tipnúť prečo... uvidíme či vieš tipovať...

skôr trápna odpoveď, tak ako aj trápna téma
pasuliatko
23.06.11,19:48
skôr trápna odpoveď, tak ako aj trápna téma

tak na čo sa vyjadruješ?
kukučka
23.06.11,19:58
keď eutanáziu považuješ za morálnu, prečo si dedkovi nepomohla?

keď si taká múdra, mala si to urobiť a držať hubu a nie tu teraz drísty vypisovať a neskrývaj sa zákon

dobre som si tipla?
gilda
23.06.11,20:01
Skús aj ty vo svojej viere rozlišovať.
Obecne filozoficky máš prevdu (až na jednu malú výnimku).
Bavíme sa o eutanázii / smrti / práve človeka rozhodnúť sa pre smrť, ako riešení.
A do toho ty trepneš naučená podľa svojej viery : Utrpenie má v živote zmysel.

V živote, ak by pokračoval aj po utrpení krajšou etapou - povedzme áno.

Ale utrpenie, ktoré sa stupňuje a končí smrťou - NEMÁ ŽIADNY ZMYSEL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ani pre odchádzajúceho
ani pre rodinu
ani pre žiadneho človeka
a ani ak chceš - pre boha.

1. Bavíme sa tak akurát o nepráve človeka rozhodovať o ukončení života.
2. A do toho ty trepneš v rámci svojho presvedčenia nezmysli typu:
Ale utrpenie, ktoré sa stupňuje a končí smrťou - NEMÁ ŽIADNY ZMYSEL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ani pre odchádzajúceho
ani pre rodinu
ani pre žiadneho človeka
a ani ak chceš - pre boha.
willma
23.06.11,20:25
Prepáčte, klikám na vyriešené. Táto téma je bohužiaľ odsúdená na zvady a hádky. Môj skromný názor? Videla som trpieť pratetu - predpokladám, že aj keď bola veriaca, radšej by v posledných štádiach choroby volila smrť ako utrpenie - a to bolo nesmierne. (rok 1986) Z druhej strany je to na svedomí každého jedného ako sa rozhodne a nemáme právo do toho kecať. Táto spoločnosť ešte nedozrela a ešte dlho nedozreje aby sa o takýchto témach mohla baviť vecne a bez vybičovávania emócií, prípadne dospieť spoločne k záveru v prospech trpiacich (samozrejme tých, ktorí už nemajú žiadnu nádej ani možnosť zvrátenia jestvujúceho stavu k lepšiemu. )
pasuliatko
23.06.11,20:30
keď si taká múdra, mala si to urobiť a držať hubu a nie tu teraz drísty vypisovať a neskrývaj sa zákon

dobre som si tipla?

1. sa vyjadruj slušne na moju osobu
2. nikto tu drísty nevypisuje akutát tak ty a útočíš tu na niekoho kto si prežil to čo ty evidentne nie
3. ja sa za zákony neskrívam tak neviem odkial to máš
4. a ak sa ti téma zdá trápna ako si to napísala sa k nej nevyjadruj a nerozvíjaj tu to čo rozvíjaš...
kukučka
23.06.11,21:15
kto vie čítať medzi riadkami, ten ma pochopil...

pre zástancov eutanázie: môžete tu dávať hocikoľko príbehov bolestí a utrpenia, každý si sám musí odpovedať na otázku, či by bol schopný sám vykonať eutanáziu! Napríklad vlastnej matky - nepodať jej životu potrebný liek, alebo naopak podať jej jed. Nie skrývať sa za "odpojenie prístrojov" a za lekárov, tí predsa zložili Hippokratovu prísahu. Šli by ste sami tie prístroje vypnúť?
Áno, alebo nie?

PS.
schválne som bola expresívna, lebo vziať niekomu život, to nie je pozerať americký film
gilda
24.06.11,04:17
pre zástancov eutanázie 2: pohrávajte sa s "dobrou smrťou" a raz budete v pohode pekne krásne utratení.
Llívia
24.06.11,04:19
Reakcia bola pôvodne na mpatraca a jeho "Čo ťa je do toho." ohľadom mojej reakcie na teba. Ale mpatrac mal vlastne pravdu v tom, že ak sa má uvažovať, či uzákoniť eutanáziu alebo nie, prípadne či ju aplikovať alebo neaplikovať v konkrétnom prípade (v krajine, kde je povolená), malo by sa uvažovať triezvo, bez emócií. Človek by mal byť pripravený obhájiť svoj názor, zvládnuť otázky. Chápem, že tvoj dedko prežíval ťažké obdobie a rodina s ním a že máš právo na silné emócie pri spomienke na tieto udalosti. Myslím však, že pri reálnom rozhodovaní by mali mať ľudia nadhlad. Táto téma mala byť asi diskusiou a takto ju chápem a preto aj kladiem otázky.
Tak toto ma fakt pobavilo. Z tvojich príspevkov je vidieť, aký máš nadhľať, ako zvládaš otázky, ako vieš diskutovať.
Llívia
24.06.11,04:21
milé pasuliatko - prd si ako prvé použilo ty - prd len preto.
- príspevok som písala pri plnom vedomí a s vedomosťami nielen o Alzheimerovi ale aj s osobnou skúsenosťou s umierajúcim onkopacientom (mozog postihnutý metastázami). Pokiaľ máš aktuálny profil a budeš, alebo si od fachu (zdravotná sestra), vieš, že ani tu to nie je o bolesti. A držme sa témy, ktorou je eutanázia. Ak ju vidíš ako riešenie pre Alzheimera, tak poznám x ľudí, ktorí majú takto postihnutých blízkych a o ich utratení neuvažuje ani jeden. Je to však ako som napísala vec postoja. Sbohom zdravotníctvo. Ale kto chce kam pomôžme mu tam.
Gilda, drž sa témy, ktooru je eutanázia. Definícia eutanázie podľa Slovníka cudzích slov: usmrtenie nevyliečiteľne chorého zo súcitu a na jeho vlastnú žiadosť. Na jeho žiadosť!!! Tak prečo tu vypisuješ o utrácaní starých ľudí, o ktorom by mali rozhodnúť ich príbuzní?:confused::eek: To nie Pasuliatko sa chcela zbaviť deda, on sám povedal, že tak žiť nechce.

Nechceš eutanáziu sama pre seba, prosím, ale prečo v nej brániš tým, ktorí by sa pre ňu rozhodli SAMI ZA SEBA?
Llívia
24.06.11,04:30
To, čo povie hovorkyňa kohokoľvek a čohokoľvek v našej utešenej a prosperujúcej spoločnosti je asi také dôveryhodné ako to, že minister zdravotníctva je to najlepšie, čo nás mohlo stretnúť. Obhajuje akciovky pred štátnymi zariadeniami, čo na tom, že zaplatí pacient pri vstupe do akciového;) areálu aj za poklonu vrátnika. A eutanázia? Ako pri darovaní orgánov by mi mal dať niekto príslušný podpísať papier, že ak budem v kóme, miestoprísažne som na papieri vyhlásil pri plnom vedomí a svedomí o prosbu eutanázie. Ale vlastne veď našich dôchodcov pomaly a isto už etanáziujú.:rolleyes: Aj bez papiera.
Tak tu si na obrovskom omyle. Podľa našich zákonov si automaticky braný ako darca orgánov. Len v prípade, že za svojho života podpíšeš vyhlásenie, že nechceš, aby ti po smrti boli odobrané orgány, tak len vtedy nie si darcom orgánov. Mimochodom, musíš podpísať tlačivo, ktoré je síce zverejnené na internete, ale je tak zašité, že ho nenájdeš, musíš si nechať overiť podpis a musíš ho zaslať do nejakej inštitúcie (nie na Ministerstvo zdravotníctva). Ak takéto tlačivo nepodpíšeš, tak ťa po smrti môžu vykuchať bez mihnutia okom.

Eutanázia = usmrtenie nevyliečiteľne chorého zo súcitu a na jeho vlastnú žiadosť. Podľa tejto definície ich asi neeutanáziujú. ;)
Llívia
24.06.11,04:36
keď eutanáziu považuješ za morálnu, prečo si dedkovi nepomohla?
Eutanázia je nemorálna, aj keď trpiaci sám vysloví žiadosť o ukončenie svojho utrpenia.
Nechať trpieť človeka je morálne. Nechať ho trpieť fyzicky (bolesti) je morálne. Nechať ho trpieť psychicky (viď Pasuliatin dedo: dva roky len ležal, museli ho prebaľovať, videl, ako sa postupne mení, stráca svoje schopnosti) je morálne. Zaujímavé :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Llívia
24.06.11,04:38
skôr trápna odpoveď, tak ako aj trápna téma
Keď je téma trápna, prečo sa v nej vyjadruješ? Žeby si aj ty bola? :rolleyes:
Llívia
24.06.11,04:41
pre zástancov eutanázie 2: pohrávajte sa s "dobrou smrťou" a raz budete v pohode pekne krásne utratení.
Eutanázia = usmrtenie nevyliečiteľne chorého zo súcitu a na jeho vlastnú žiadosť.
O akom utrácaní to hovoríš?:eek::confused: Veď to bude moje rozhodnutie. Či to môžem dať utratiť aj sama seba?:eek:
Llívia
24.06.11,04:43
Prepáčte, klikám na vyriešené. Táto téma je bohužiaľ odsúdená na zvady a hádky. Môj skromný názor? Videla som trpieť pratetu - predpokladám, že aj keď bola veriaca, radšej by v posledných štádiach choroby volila smrť ako utrpenie - a to bolo nesmierne. (rok 1986) Z druhej strany je to na svedomí každého jedného ako sa rozhodne a nemáme právo do toho kecať. Táto spoločnosť ešte nedozrela a ešte dlho nedozreje aby sa o takýchto témach mohla baviť vecne a bez vybičovávania emócií, prípadne dospieť spoločne k záveru v prospech trpiacich (samozrejme tých, ktorí už nemajú žiadnu nádej ani možnosť zvrátenia jestvujúceho stavu k lepšiemu. )
Z väčšej časti súhlasím s tebou. Ale:
1. toto je téma, ktorá bude vždy plná emócií.
2. Vždy, keď sa objaví nejaká kontroverznejšia téma, tak sa objaví názor: Na toto sme ešte nedozreli. Nedozreli sme eutanáziu, nedozreli sme na manželstvá, resp. registrované partnerstvá homosexuálov, nedozrelil sme na... Je to alibistické konštatovanie.
Llívia
24.06.11,04:47
kto vie čítať medzi riadkami, ten ma pochopil...

pre zástancov eutanázie: môžete tu dávať hocikoľko príbehov bolestí a utrpenia, každý si sám musí odpovedať na otázku, či by bol schopný sám vykonať eutanáziu! Napríklad vlastnej matky - nepodať jej životu potrebný liek, alebo naopak podať jej jed. Nie skrývať sa za "odpojenie prístrojov" a za lekárov, tí predsa zložili Hippokratovu prísahu. Šli by ste sami tie prístroje vypnúť?
Áno, alebo nie?

PS.
schválne som bola expresívna, lebo vziať niekomu život, to nie je pozerať americký film
:eek::eek::eek:Niekto tu chcel vykonať eutanáziu vlastnoručne na niekom, kto ho o to požiada?:eek::eek::eek:
gilda
24.06.11,04:59
Llívia: 1. Držím sa témy, ktorou je eutanázia: ...Existuje množstvo definícií eutanázie, ktorých znenie závisí od postoja ich autorov. Na jednej strane je to "bezbolestné ukončenie života na žiadosť pacienta", konanie, ktorého úmyslom je spôsobiť alebo urýchliť smrť ťažko chorého človeka, ukončiť jeho utrpenie, a to na základe jeho žiadosti, alebo predpokladu, že by si to prial. Na druhej strane je to "úmyselné usmrtenie osoby, ktorej život nie je považovaný za hodný žitia".
2. eutanázia je obyčajné utratenie
3. ale, vôbec nebránim, už som napísala kto chce kam, pomôžme mu tam - chceš podrobnejší výklad?
gilda
24.06.11,05:04
Eutanázia = usmrtenie nevyliečiteľne chorého zo súcitu a na jeho vlastnú žiadosť.
O akom utrácaní to hovoríš?:eek::confused: Veď to bude moje rozhodnutie. Či to môžem dať utratiť aj sama seba?:eek:

Samozrejme a keďže už teraz je zjavné, že to bude nekontrolovateľný proces, utratení budú aj ľudia proti svojej vôli.
Llívia
24.06.11,05:09
Samozrejme a keďže už teraz je zjavné, že to bude nekontrolovateľný proces, utratení budú aj ľudia proti svojej vôli.
ErinErin zháňala krištáľovú guľu. Mohla by si jej poslať tú tvoju? O eutanázii poslanci (t.j. tí ľudia, ktorí schvaľujú zákony), ešte ani nezačali hovoriť, a ty už vieš, že to bude nekontrolovateľný proces. :rolleyes:
Hybaj pozrieť do tvojej krištáľovej gule, či vyhrám ten milión. :D:---
gilda
24.06.11,05:30
Llívia: píšeš určite rýchlejšie ako rozmýšľaš. Určite aj rýchlo čítaš, preto nebudeš mať problém omrknúť stránky s diskutovanou témou. (more informácii) Len
by bola potrebná "chladná hlava" a orientačný zmysel, potom nájdeš kopec názorov odborníkov o zneužiteľnosti eutanázie - guľu si nechaj do nejakej blbej témy venovanej okultným "vedám".
kukučka
24.06.11,06:34
Spáchať eutanáziu? :confused: Snáď vykonať. Spáchať možno len niečo zlé. ;)
Tuším v Holandsku sú povolené eutanázie,ale majú tam jasné dané presné pravidlá, kedy a ako, napr. že musia byť posudky od lekárov o zdravotnom aj psychickom stave, aby sa predišlo napr. eutanázii u ľudí, ktorí majú depresiu, ale keby ju nemali, tak by nad eutanáziou neuvažovali, aj keď ich (telesný) zdravotný stav je zlý.


:eek::eek::eek:Niekto tu chcel vykonať eutanáziu vlastnoručne na niekom, kto ho o to požiada?:eek::eek::eek:


ja by som určite uzákonila eutanáziu... lebo človek by si mal sám rozhodovať o svojom živote.
a ak má trpeť a trápiť sa či už bolesťami alebo bude odkázaný na iného človeka čo mu pomôže... prečo to trápenie neukončiť skorej než mu to je súdené?
dám príklad... môj dedko (zomrel 01/2011) bol vážne a dlho chorý, bol odkázaný na babku čo sa o neho starala a dedko sa veľmi trápil, trápil sa tak 2 roky (kŕmenie, polohovanie, prebalovanie, nemohol sa hýbať, chodiť, myslieť....) a poviem to možno pre niekoho hnusne ale keby bola možná eutanázia na slovensku určite by som požiadala lekára o eutanáziu. on sám povedal ešte keď bol pri zmysloch,že takto žiť nechce a radšej by umrel... ak by to niekoho zaujímalo mal Alzeimerovu chorobu...
......
ach aká dobrá a ľahká, ak ju urobí lekár!!!!! to by sa vám páčilo?
Barbara
24.06.11,06:40
no jasne, že by sa im to páčilo, lebo pre kľud duše by sa mohli vyhovárať, že to nespravili oni, ale lekár
zlatica76
24.06.11,06:44
Nechcem obhajovať skutok, ktorý sa stal v BA.
Čo ma však zaujalo (a otvára sa mi nožík vo vrecku :( ) je cena ľudského života.

Veď si porovnajte:
1. mladík zabil ženu v kóme (ktorá by sa podľa vyjadrenia lekárov už ani neprebrala - neverte na zázraky v slovenskom zdravotníctve) - hrozí mu trest 25 rokov až doživotie

2. mladík v afekte a zo žiarlivosti zabil 19ročnú frajerku (včera v Televíznych novinách na markíze - prípad vo Vrábloch) - hrozí mu trest 15 rokov (a tá dievčina nebola cigánka a podľa všetkého to boli slušní ľudia)

3. už dávnejší prípad - počas prepravy eurohotovosti policajt narazil do protiidúceho auta (na vine bol jasne policajt) - zabil ženu a dieťa, dostal 2 roky podmienečne

Je skutočne spravodlivé, ak človek, ktorý pomôže umierajúcemu, dostane doživotie, a človek, ktorý zabil mladý život (resp. dva!!) dostane len smiešne dva roky????

Čiže v našej spoločnosti si viac vážime človeka, ktorý už nikdy nič nevyprodukuje, nikdy už nikomu nič nepovie (a priznajme si úprimen, bude len trápiť ľudí okolo seba) ako človeka, ktorý bol zdravý, pracoval, vychovával deti (dieťa)?

Je toto normálne?
Llívia
24.06.11,06:47
Nechcem obhajovať skutok, ktorý sa stal v BA.
Čo ma však zaujalo (a otvára sa mi nožík vo vrecku :( ) je cena ľudského života.

Veď si porovnajte:
1. mladík zabil ženu v kóme (ktorá by sa podľa vyjadrenia lekárov už ani neprebrala - neverte na zázraky v slovenskom zdravotníctve) - hrozí mu trest 25 rokov až doživotie

2. mladík v afekte a zo žiarlivosti zabil 19ročnú frajerku (včera v Televíznych novinách na markíze - prípad vo Vrábloch) - hrozí mu trest 15 rokov (a tá dievčina nebola cigánka a podľa všetkého to boli slušní ľudia)

3. už dávnejší prípad - počas prepravy eurohotovosti policajt narazil do protiidúceho auta (na vine bol jasne policajt) - zabil ženu a dieťa, dostal 2 roky podmienečne

Je skutočne spravodlivé, ak človek, ktorý pomôže umierajúcemu, dostane doživotie, a človek, ktorý zabil mladý život (resp. dva!!) dostane len smiešne dva roky????

Čiže v našej spoločnosti si viac vážime človeka, ktorý už nikdy nič nevyprodukuje, nikdy už nikomu nič nepovie (a priznajme si úprimen, bude len trápiť ľudí okolo seba) ako človeka, ktorý bol zdravý, pracoval, vychovával deti (dieťa)?

Je toto normálne?
Zaráža ťa cena života, len keď ide o iných ľudí ako cigánov? Je toto normálne?:eek::confused::mad:
Až na to, čo som farebne zvýraznila, s tebou súhlasím.
("Hrozí", žiaľ, skoro nikdy neznamená, že aj taký trest dostane. Vo väčšine prípadov sú tie tresty oveľa miernejšie.
Llívia
24.06.11,06:53
......
ach aká dobrá a ľahká, ak ju urobí lekár!!!!! to by sa vám páčilo?

Barbara (http://www.porada.sk/member.php?u=14180) Dnes, 09:40 AM
no jasne, že by sa im to páčilo, lebo pre kľud duše by sa mohli vyhovárať, že to nespravili oni, ale lekár


Aha, ďalšia s krištáľovou guľou, ktorá presne vyveští, čo sa komu páči.

Eutanázia nemá byť niečo, čo si urobí každý sám. V zákone majú byť stanovené presné podmienky, za ktorých sa môže vykonať a KTO ju môže vykonať. A tým "KTO" určite nemá byť hocikto z rodiny, ale osoba určená zákonom.
Niekto tu písal, že pacient môže odmietnuť liečbu. Ak je v stave, že sa sám vyjadriť nemôže, kto tak môže urobiť? Rodina? To už podľa vás dvoch je v poriadku? Veď to nie rodina prestala dávať lieky, ale lekár. :confused:
zlatica76
24.06.11,06:53
Nie, nemám s tým problém. Tej dievčiny by mi bolo ľúto aj v prípade, keby bola cigánka.

Ide len o porovnanie - zabi 19-ročné dievča = hrozí trest 15 rokov, zabi bezvládneho a na smrť chorého človeka = hrozí doživotný trest.

Toto sa mi nezdá normálne
Barbara
24.06.11,06:53
Nehnevajte sa na mňa, ale podľa mňa celá táto debata je mimotemy
eutanáziu chápem tak, ako rozhodnutie pre môj .. svoj život, a nie rozhodovať o druhých, nato nikto nemá právo, aby sa rozhodoval, či má ten druhý odísť, alebo nie, lebo to je vražda a nie eutanázia
Llívia
24.06.11,06:54
......
ach aká dobrá a ľahká, ak ju urobí lekár!!!!! to by sa vám páčilo?
Nikto ťa nenúti, aby si niekedy v živote žiadala o eutanáziu. Ale nebráň v tom tým, ktorí ju chcú.;)
Llívia
24.06.11,06:55
Nehnevajte sa na mňa, ale podľa mňa celá táto debata je mimotemy
eutanáziu chápem tak, ako rozhodnutie pre môj .. svoj život, a nie rozhodovať o druhých, nato nikto nemá právo, aby sa rozhodoval, či má ten druhý odísť, alebo nie, lebo to je vražda a nie eutanázia
To som tu napísala aspoň 4x a písali to aj iní - že si má každý rozhodnúť sám za seba, nie napr. rodina. Nebolo by od veci, keby si si prečítala aj ostatné príspevky, lebo tento tvoj príspevok je mimotemy, nie celá debata.
Llívia
24.06.11,06:57
zlatica76 Dnes, 09:53 AM
Nie, nemám s tým problém. Tej dievčiny by mi bolo ľúto aj v prípade, keby bola cigánka.

Ide len o porovnanie - zabi 19-ročné dievča = hrozí trest 15 rokov, zabi bezvládneho a na smrť chorého človeka = hrozí doživotný trest.

Toto sa mi nezdá normálne
Máš pravdu, že to nie je normálne.
(Ale tá veta s "cigánkou" ma riadne zarazila.)
Llívia
24.06.11,07:01
Llívia: píšeš určite rýchlejšie ako rozmýšľaš. Určite aj rýchlo čítaš, preto nebudeš mať problém omrknúť stránky s diskutovanou témou. (more informácii) Len
by bola potrebná "chladná hlava" a orientačný zmysel, potom nájdeš kopec názorov odborníkov o zneužiteľnosti eutanázie - guľu si nechaj do nejakej blbej témy venovanej okultným "vedám".
Gilda: píšeš určite rýchlejšie ako rozmýušľaš. Určite aj rýchlo čítať, preto máš problém vidieť v príspevkoch to, čo tam je napísané. Áno, potrebuješ chladnú halvu a orientačný zmysel. Na rozdiel od teba žiadnu vešteckú guľu nemám, to ty už teraz vidíš, ako by sa hromadne eutanázia využívala na utrácanie nechcených.

"Zbožňujem" vyjadrenia typu "na toto sme ešte nedozreli". Ešte viac však zbožňuje "odborníkov" - každý sa na nich vyhovára, ale nikto ich nikdy nevidel. Mimochodom, na každého odborníka na zneužite eutanázie nájdeš XY ďalších odborníkov, ktorí zneužiteľnosť eutanázie vyvrátia. ;) Ktorý z tých odborníkov je odbornejší v tejto téme? :rolleyes:
Pikoška
24.06.11,07:02
Nikto ťa nenúti, aby si niekedy v živote žiadala o eutanáziu. Ale nebráň v tom tým, ktorí ju chcú.;)Bolo by veľmi zaujímavé, kto z tých, čo tu hovoria o eutanázii by bol ochotný, či schopný natiahnuť do striekačky smrtiacu látku a pichnúť žiadateľovi. Až to bude zaujímavá debata. Skúste, a nech sa Hippokrates aj v hrobe obracia.
Barbara
24.06.11,07:02
To som tu napísala aspoň 4x a písali to aj iní - že si má každý rozhodnúť sám za seba, nie napr. rodina. Nebolo by od veci, keby si si prečítala aj ostatné príspevky, lebo tento tvoj príspevok je mimotemy, nie celá debata.

nechodte na mňa žiadnými rečičkami, lebo som v tom, totiž moja mama ako som to tu už napísala má Alzheimera, je bezvládna , nechce jesť, proste len leží. ale my jej poskytneme dobrú staroslivosť, a aby som ju nemusela takto vidieť, tak mám požiadať lekára o uspanie???? blbosť. viem o čom to tu točíte.
Lívia bolo by dobre keby si ty prečítala aj môj príspevok vyššie
len jedna otázka dokázala by si povedať, že nech Tvoju mamu uspia? lebo ja rozhodne nieeeeee
vlastne záleži kto ako si cení život svoj a hlavne toho druhého.

skončila som a už sa nebudem v tejto téme pokračovať
Llívia
24.06.11,07:09
Na rádiu Slovensko práve hovorili o Alzheimerovej chorobe: podľa odhadov je teraz vo svete 24 - 37 mil. ľudí postihnutých touto chorobou. Do r. 2050 podľa prepočtov ich bude 115 mil.!!!
Táto choroba je známa desiatky rokov, stále však na ňu neexistuje účinná liečba, len lieky, ktoré spomaľujú jej postup. Toto je tiež ďalší "dôkaz" o tom, ako sa "zo dňa na deň" objaví "zázračný" liek na liečbu doteraz neliečitľených chorôb. ;)
Llívia
24.06.11,07:14
nechodte na mňa žiadnými rečičkami, lebo som v tom, totiž moja mama ako som to tu už napísala má Alzheimera, je bezvládna , nechce jesť, proste len leží. ale my jej poskytneme dobrú staroslivosť, a aby som ju nemusela takto vidieť, tak mám požiadať lekára o uspanie???? blbosť. viem o čom to tu točíte.
Lívia bolo by dobre keby si ty prečítala aj môj príspevok vyššie
len jedna otázka dokázala by si povedať, že nech Tvoju mamu uspia? lebo ja rozhodne nieeeeee
vlastne záleži kto ako si cení život svoj a hlavne toho druhého.

skončila som a už sa nebudem v tejto téme pokračovať
Nepokračuj, tvoja vec. Ale nevieš, o čom to tu my točíme. Prečítaj si MOJE príspevky, najmä definíciu eutanázie:
usmrtenie nevyliečiteľne chorého zo súcitu a na jeho vlastnú žiadosť
usmrtenie nevyliečiteľne chorého zo súcitu a na jeho vlastnú žiadosť
usmrtenie nevyliečiteľne chorého zo súcitu a NA JEHO VLASTNÚ ŽIADOSŤ!!!
Ja už fakt neviem, ako to mám napísať, aby ste to vy, ktorí s eutanáziou nesúlasite, pochopili. Prečo by mal rozhodovať niekto o niekom? :confused: Prečo by som mala rozhodovať za moju mamu?!:confused::confused::confused: Už asi dvadsiatykrát píšem, že to má byť JEJ!!! rozhodnutie. Keby sa preň rozhodla sama, ja by som to rešpektovala, nebránila by som jej, pretože na rozdiel od teba by som sa nedokázala pozerať na jej utrpenie. To, čo prežíva tvoja matka, nie je život, ale živorenie.
Julian
24.06.11,07:20
A dokázala by si tú eutanáziu aj vykonať Ty osobne (podať smrtiaci nápoj)?
savelia
24.06.11,07:27
Euatanazia vytvara priestor pre nekontrolovane legalne vrazdenie.
Preco bol zruseny napr. trest smrti? Prave preto, ze na zaklade vykonstruovanych obvineni je mozne cloveka zabit.

Vazeni, vsetci, co tu pisete a obhajujete eutanziu, uvedomte si, ze CLOVEK nie je zviera, ktore, ked sa trapi, mozme dat UTRATIT!!!
Kde ste nechali ludsku dostojnost a vaznost?
Pre vas je ZIVOT hra, ktoru, ked vas to uz nebavi, tak ju jednoducho skoncite ???
Nie, treba sa zamysliet a uvedomit si, ze NIKTO znamená NIKTO nebude rozhodovat o nasilnom skonceni zivota a ani toho svojho !!!
gilda
24.06.11,07:30
Llívia: píšeš určite rýchlejšie ako rozmýšľaš. Určite aj rýchlo čítaš, preto nebudeš mať problém omrknúť stránky s diskutovanou témou. (more informácii) Len
by bola potrebná "chladná hlava" a orientačný zmysel, potom nájdeš kopec názorov odborníkov o zneužiteľnosti eutanázie - guľu si nechaj do nejakej blbej témy venovanej okultným "vedám".
1. gulu mas ty
2. citaj pozorne a venuj sa len mojim prispevkom, zboznujem .....
marjankaj
24.06.11,07:47
Nie, treba sa zamysliet a uvedomit si, ze NIKTO znamená NIKTO nebude rozhodovat o nasilnom skonceni zivota a ani toho svojho !!!

Ale bude. Ako tomu chceš zabrániť? Dáš tomu dotyčnému, čo spácha samovraždu doživotie?:eek:
Kvaka
24.06.11,08:31
Ale bude. Ako tomu chceš zabrániť? Dáš tomu dotyčnému, čo spácha samovraždu doživotie?:eek:
Samovražda, to je o inom. Môj názor je tiež ovplyvnený tým, čo som zažila. Môj otec umieral na rakovinu pľúc, už mal 45kg, obrovské bolesti v chrbtici, bol slabučký a vysilený čakal v nemocnici na vykúpenie. Myslím, že vedel, že sa blíži koniec a trpel len preto, lebo videl, že trpíme my, bolo mu ľúto nie jeho fyzickej bolesti, ale našej psychickej bolesti. Dostával cez infúziu aj morfium, po jednom podaní mu zlyhalo srdiečko, to srdiečko, ktoré 30 rokov predtým prekonalo infarkt. Myslíte si, že dostal o dve kvapky morfia viac? Alebo schudol tak veľmi, že tá predpísaná dávka už bola prisilná? Nedozvieme sa to, ani netreba. Takéto sa neskúma. Keby sa eutánázia uzákonila, potom by podobných úmrtí pribudlo oveľa viac, možno aj tam, kde ešte nádej nezomrela. Iste, každý má právo rozhodovať o svojom živote, ale jeho život je úzko spätý aj s inými životmi, netreba na toto zabúdať.
Barbara
24.06.11,08:32
Nepokračuj, tvoja vec. Ale nevieš, o čom to tu my točíme. Prečítaj si MOJE príspevky, najmä definíciu eutanázie:
usmrtenie nevyliečiteľne chorého zo súcitu a na jeho vlastnú žiadosť
usmrtenie nevyliečiteľne chorého zo súcitu a na jeho vlastnú žiadosť
usmrtenie nevyliečiteľne chorého zo súcitu a NA JEHO VLASTNÚ ŽIADOSŤ!!!
Ja už fakt neviem, ako to mám napísať, aby ste to vy, ktorí s eutanáziou nesúlasite, pochopili. Prečo by mal rozhodovať niekto o niekom? :confused: Prečo by som mala rozhodovať za moju mamu?!:confused::confused::confused: Už asi dvadsiatykrát píšem, že to má byť JEJ!!! rozhodnutie. Keby sa preň rozhodla sama, ja by som to rešpektovala, nebránila by som jej, pretože na rozdiel od teba by som sa nedokázala pozerať na jej utrpenie. To, čo prežíva tvoja matka, nie je život, ale živorenie.



to znamená, že by si jej pichla tú injekciu sama? či by si si požiadala lekára:rolleyes:aby si Ty mala ruky čisté.:rolleyes::cool:
Keď eutanázia, tak si myslím, že by to platilo pre všetkých, a nie len pre starých ľudí, ale aj pre mladých aj pre deti....
Lívia, ešte posledná otázočka chceš mi povedať, že by si usmrtila v tom prípade aj vlastné deti???/ ovšem keď ich máš/, alebo to by už bolo iné...než starého človeka uspať... keď hej, tak asik ma už z teba fakt j......e
Hansa
24.06.11,08:44
-ľudkovia kľud, aj tak nevyriešite...