Alexandra1978
24.06.11,08:21
Ahojte poradaci,
potrebovala by som poradit v nasl. veci:

Chcela by som ulahcit pracu otcovi, ktory sa venuje vytvarnej cinnosti (maluje obrazy a nasledne tlaci na platno alebo fotopapier), no podla mna to robi dost pracne...on sam uz ma viac rokov a teda do PC sa moc nevyzna a ja sa zasa neviem orientovat v tych programoch na upravu obrazkov a fotiek. Ide ale o pomerne dost jednoduchu zalezitost:
Mam original olejomalbu, ktory by som potrebovala naskenovat, zmensit a naformatovat na jednu A4 tak, aby som potom mala co najmenej prace s orezavanim okrajov. Na 1A4 m vyjde cca. 16 obrazkov (samozrejme, zalezi od rozmeru).
Moj otec to teraz robi velmi prace len za pomoci tlaciarne. Prilozi original na vrchnu dosku skenera (tlaciarne), nastavi %, rozlisenie, a takto postupne si tlaci len po 1 malom obrazku na papier, ktory si musi vopred nastrihat na dany rozmer, pri tlaci sa to casto poposuva, vznikaju tam take tienovane miesta, ktore prekazaju...
Viete mi niekto poradit nejaky jednoduchy program a strucny postup, ako mozno jednoducho naskenovany obrazok naformatovat na jeden harok tak, aby bolo s tym co najmenej prace a aby to vedel obsluhovat aj otec sam?
Este podotykam, je dost dolezite, aby bol obrazok kvalitou co najviac podobny originalu. Tym myslim to, ze upravovat vo worde, to asi nie...;)

Velka vdaka za vase rady :)
srska
24.06.11,06:35
ak má v zložke v pc napr. 100 obrázkov, dá sa napr. 35 vytlačiť na 1 a4-ku takto:
otvoríš zložku, vľavo v menu klikneš na: vytlačiť obrázky, vo photo printing wizard klikni na ďalší, vyber 35 obrázkov a klikni na ďalší, v možnosti tlače vyber tlačiareň + ďalší, vyber a4 pre 35 obrázkov (tlač stránok kontaktov) + ďalší - a printer ti tlačí 35 obr. na a4
podobne sa dajú na a4 vytlačiť 2, 3, 4, 9 obrázkov
arizona
24.06.11,06:44
Klinki na fotku, daj "tlac" a pozri v ponuke.
Malo vy ti ponuknut moznosti ,v akom formate -velkosti fotku vytlacit. Bud si das vytlacit 1x A4, alebo ten jeden obrazok na jednu stranu napr,9x ,12x...podla moznosti,aku si vyberies.



Alebo :
Skus si stiahnut Picasa 3. Je zdarma.
-Najdi v ponuke "orezat obrazok"-nastavis si velkost .Potom si bud skopriruj,kolko ich chces na papier
- alebo si daj urobit "kolaz", rozdeli ti to,podla poctu fotiek.
Ale musis sa s tym trochu na zaciatku pohrat. Skus na kopiach,originaly si nechaj v zalohe,ak by nieco nevyslo
Alexandra1978
24.06.11,12:40
vdaka za cenne rady.
Stiahla som si picasa, vyzera to celkom ok, len sa s tym budem musiet naozaj trochu pohrat...keby nieco, urcite este napisem...
Alexandra1978
24.06.11,14:58
Tak skusila som to sposobom takym,ze som si urobila kolaz.
Len funguje mi to len u viacerych fotiek, ktore su rozdielne...
Ako mam postupovat, ked si chcem na jednu A4 dat 16x jednu a tu istu fotku?
Ked si opätovne pridam do zalozky KLIPY-ZISKAT DALSIE-tu istu fotku, ktoru uz mam v kolazi, tak mi ju nezoberie...
Mam si tu konkretnu fotku najskor nakopirovat viackrat a potom pridavat pod inym nazvom napr.?
Mozno zo moc komplikujem, podla mna sa to da aj jednoduchsie, len neviem ako??
Alexandra1978
24.06.11,20:45
prosim, prosim, date radu?
Vlado40
24.06.11,20:52
Veď si daj tlačiť ,počet kópii každého obrázka16 a vyber zostavu na 16 obrázkov na A4.
Alexandra1978
26.06.11,18:10
Ludkovia moji, potrebujem opät radu.
Po hodinach stravenych pri picase som prisla na to, ako dosiahnut tlac obrazkov podla zelania, len pre info, velkost obrazku sa neda presne definovat podla rozmerov, ten sa da docielit presnym nastavenim rozmerov celej stranky, na ktr. maju byt obrazky vytlacene, nastavenim okrajov a poctom kopii na strane. Co je dost neprakticke, ked clovek potrebuje presne zadefinovany rozmer obrazku.
Len problem je este niekde inde:
Kedze moj otec je maliar profik, nevyhovuju mu farebne nastavenia, ktore program picasa ponuka...Skratka farebnost na monitore obrazovky nie je identicka s vytlacenou verziou...su tam sice minimalne odlisnosti voci skenovanemu obrazku, ale oko profika to vidi a VADI :(
Takze mi je jasne, ze tento program nie je vhodny na profesionalnu upravu fotiek a obrazkov...
Neviem, co by ste poradili este, aky program, kde by bola sirka skala nastavenia farebnosti - otec ma nainstalovany na PC Adobe Photoshop , no ten nevie obsluhovat a samozrejme ani ja :(
Poradte mi prosim, aby som sa zbytocne netrapila vopred s nastaveniami a nakoniec zistim, ze je to zbytocne ako pri picasa...
Vdaka.
arizona
26.06.11,18:34
Ludkovia moji, potrebujem opät radu.
Po hodinach stravenych pri picase som prisla na to, ako dosiahnut tlac obrazkov podla zelania, len pre info, velkost obrazku sa neda presne definovat podla rozmerov, ten sa da docielit presnym nastavenim rozmerov celej stranky, na ktr. maju byt obrazky vytlacene, nastavenim okrajov a poctom kopii na strane. Co je dost neprakticke, ked clovek potrebuje presne zadefinovany rozmer obrazku.
pozri obrazok dolu: mas tam policka, kde si mozes zadat presne rozmery;)



Len problem je este niekde inde:
Kedze moj otec je maliar profik, nevyhovuju mu farebne nastavenia, ktore program picasa ponuka...Skratka farebnost na monitore obrazovky nie je identicka s vytlacenou verziou...su tam sice minimalne odlisnosti voci skenovanemu obrazku, ale oko profika to vidi a VADI :(
Takze mi je jasne, ze tento program nie je vhodny na profesionalnu upravu fotiek a obrazkov...
Neviem, co by ste poradili este, aky program, kde by bola sirka skala nastavenia farebnosti - otec ma nainstalovany na PC Adobe Photoshop , no ten nevie obsluhovat a samozrejme ani ja :(
Poradte mi prosim, aby som sa zbytocne netrapila vopred s nastaveniami a nakoniec zistim, ze je to zbytocne ako pri picasa...
Vdaka.
No,je asi jasne, ze free programy nesplnia poziadavky na profesionalnu upravu fotiek. Na to sluzia profi programy a najlepsie je ak ma aj najaky kvalitny monitor,lebo bezny PC tiez trochu skresluje,nie je na 100% ;)

Fotky si moze upravit v nejakom profi programe a picassa moze vyuzit iba na vytlacenie...

Ja napr. na jemne doladovanie fotiek pouzivam Canon profesional,program som dostala k fotaku. Mozno mate nejakeho majitela fotaku na blizku .-)
Alexandra1978
26.06.11,18:40
No, keby som bola vedela, ze bude mat otec take velke naroky, tak sa do toho ani nepustim :--- No ale som sa aspon nieco nove naucila :)
A inac, ta verzia picasa, ktoru som si ja stiahla z netu, nemala takeho moznosti nastavenia presneho rozmeru ako je na tvojej "koze" :confused: Alebo som uz tak moc kukala a kukala, ze som to prehliadla :confused:

No a problem je ten, ze otec mal nejaky super profi program na CD, ktory kamsi odpasol, a kedze on sa v tom nevyzna, nevie ani nazov...
Ale vsimla som si na jeho pc, ze adobe photoshop ma, tak by som to chcela skusit na nom...
Len nie som si ista, ci bude vyhovovat jeho narokom :cool:
Alexandra1978
26.06.11,18:44
pozri obrazok dolu: mas tam policka, kde si mozes zadat presne rozmery;)




Presne takto som to robila, ale ked som tam dala pozadovany rozmer napr. 5x7cm, a nastavila format papiera pri tlaci na A4, tak mi celu kolaz, ktoru som urobila zo 16 obrazkov alebo aj samotnu 1 fotku vytlacilo do stredu A4 s rozmermi 5x7cm...s tymto som sa trapila dobru hodinu...az som prisla na to, ze som musela nastavit vlastne rozmery ako A4, ale o par mm menej, aby mi nezrezalo z obrazka...je to cudne, ale takto to fungovalo...:confused:
Alexandra1978
26.06.11,19:28
Prosim vas, vedeli by ste mi poradit, kde na nete najdem taky strucny a dobry navod na photoshop ? Zohnala som si cesku verziu a ako uplnemu zaciatocnikovi mi to vobec nic nehovori :(
Vdaka.