gerdusha
28.06.11,15:36
Dobry den,

na istom "skoleni" nam bolo oznamene, ze si mozeme vybrat po ziskani 60 kreditov, ci chceme kreditovy priplatok alebo chceme ziskane kredity pouzit na absolvovanie atestacnej skusky. Nasla som vsak tento clanok: http://www.skolskyportal.sk/clanky/kredity-verzus-atestacna-skuska-kreditovy-priplatok
a ten hovori o tom, ze ak budem mat kreditovy priplatok, mozem i tak absolvovat atestacku. Tak sa chcem radsej spytat vas, poradakov.

Vdaka
Sabadka
28.06.11,17:26
Dobry den,

na istom "skoleni" nam bolo oznamene, ze si mozeme vybrat po ziskani 60 kreditov, ci chceme kreditovy priplatok alebo chceme ziskane kredity pouzit na absolvovanie atestacnej skusky. Nasla som vsak tento clanok: http://www.skolskyportal.sk/clanky/kredity-verzus-atestacna-skuska-kreditovy-priplatok
a ten hovori o tom, ze ak budem mat kreditovy priplatok, mozem i tak absolvovat atestacku. Tak sa chcem radsej spytat vas, poradakov.

Vdaka

Platí to presne tak ako to máš napísané v článku, po získaní potrebných kreditov požiadaš o priznanie a vyplácanie kreditového príplatku a budú ti vyplácané až dovtedy, kým zamestnávateľovi nepredložíš osvedčenie o vykonaní atestácie. Potom sa ti vyplácanie kreditového príplatku zastaví a strácaš nárok na kreditový príplatok a ty budeš posunutá o platovú triedu vyššie. Kreditový príplatok ti prináleží zo zákona za získanie potrebného počtu kreditov, ale tebe tie kredity ostávajú. Tým že ti vyplácajú za ne príplatok ty ich naďalej máš, takže v pohode môžeš absolvovať atestačku a poberať zároveň kreditový príplatok.

Strácaš ich po uplynutí siedmych rokov. Teda ak za sedem rokov nespravíš atestáciu tie kredity sa ti nulujú a tým pádom prichádzaš aj o príplatok.
gerdusha
28.06.11,18:00
velmi pekne dakujem za odpoved
Patricia Šedivoková
01.07.11,15:11
Vážení kolegovia - pedagógovia, chcem Vás upozorniť na veľmi dôležitý aspekt, ktorý tu (v eufórii, že dostanete kreditové príplatky) vôbec nezaznel. V Hospodárskych novinách zo dňa 26.6.2011 je článok, v ktorom minister školstva Jurzyca upozorňuje, že dáva riaditeľom od 01.09.2011 úplne voľnú ruku v tom, či uzná niekomu za kredity priznať príplatok. Pýtam sa na čo vôbec? Nám riaditeľ už dávnejšie oznámil, aby sme ho s kreditmi neotravovali, lebo na to aj tak nemá peniaze a ak by sme príplatky žiadali, okamžite nám vezme osobné ohodnotenie. Takže žiadosť o priznanie kreditového príplatku Vám je k ničomu, keď sa vedenie rozhodne Vám ho nedať. A to podotýkam, že sme sa na vzdelávania riadne prihlásili a riaditeľ nám ho schválil a podpísal. Ani tak ho nič nezaväzuje, príplatky nám priznať. Alebo máme šancu sa brániť? Je povinnosťou školy kreditový príplatok priznať alebo nie?
pe.pe
01.07.11,17:24
Vážení kolegovia - pedagógovia, chcem Vás upozorniť na veľmi dôležitý aspekt, ktorý tu (v eufórii, že dostanete kreditové príplatky) vôbec nezaznel. V Hospodárskych novinách zo dňa 26.6.2011 je článok, v ktorom minister školstva Jurzyca upozorňuje, že dáva riaditeľom od 01.09.2011 úplne voľnú ruku v tom, či uzná niekomu za kredity priznať príplatok. Pýtam sa na čo vôbec? Nám riaditeľ už dávnejšie oznámil, aby sme ho s kreditmi neotravovali, lebo na to aj tak nemá peniaze a ak by sme príplatky žiadali, okamžite nám vezme osobné ohodnotenie. Takže žiadosť o priznanie kreditového príplatku Vám je k ničomu, keď sa vedenie rozhodne Vám ho nedať. A to podotýkam, že sme sa na vzdelávania riadne prihlásili a riaditeľ nám ho schválil a podpísal. Ani tak ho nič nezaväzuje, príplatky nám priznať. Alebo máme šancu sa brániť? Je povinnosťou školy kreditový príplatok priznať alebo nie?

Len v rychlosti: to co bolo v clanku v HN nepoznam. Povinnost vyplatit kreditovy priplatok dava zakon, zmena smerom k posilneniu pravomoci riaditela je zakomponovana v navrhu novely zakona 317, ten zatial presiel len medzirezortnym pripomienkovanim, t.j. nie je este ani len v parlamente, takze tazko dojde k 1.9.2011 k tejto zmene. Navrh novely pocita s datumom 1.1.2012. Momentalny stav je taky, ze ak poziadas o priplatok, musis ho dostat vyplateny. Na margo poznamky o odobrati osobneho hodnotenia...ano, taka je prax, na druhej strane kreditovy priplatok, zatial, je narokovatelna polozka platu a nik nan nemoze siahnut. Na osobne ano.
Pointa: to co je definovane zakonom je mozne zmenit len zakonom. Nie vyjadrenim, hoci aj len ministra.
zdenka131
01.07.11,18:38
gerdusha
03.07.11,16:12
zdenka131, ved to je ten isty link, co som sem dala v otazke :)
Diana42
08.07.11,19:34
...aj tak mi to nie je celkom jasné. Som pedag. zamestnanec s 1. atestáciou a samozrejme sa pripravujem na 2. atest. a aj sa vzdelávam na získanie kreditov. Keďže sa vzdelávam aj v projekte cudzích jazykov(ktoré bude neviem kedy ukončené) a popri tom absolvujem iné školenia na získanie kreditov - takže kreditov by som mala mať po skončení vzdelávania aj viac ako potrebujem (vyše 60), nerozumiem tomu, že mi po absolv. 2. atest. budú kredity odobrané a zvýšia mi plat ( 2. atest.) - ja skôr rátam s tým, že postúpim aj v plat. triede a aj budem poberať kredit. príspevok. Alebo po vykonaní 2. atest. strácam nárok na kredit. príspevok? Dúfam, že mi rozumiete, o čo ide .... prosím o vysvetlenie ako postupovať a ako kredity správne použiť. Ďakujem
Vebi34
09.07.11,22:44
...aj tak mi to nie je celkom jasné. Som pedag. zamestnanec s 1. atestáciou a samozrejme sa pripravujem na 2. atest. a aj sa vzdelávam na získanie kreditov. Keďže sa vzdelávam aj v projekte cudzích jazykov(ktoré bude neviem kedy ukončené) a popri tom absolvujem iné školenia na získanie kreditov - takže kreditov by som mala mať po skončení vzdelávania aj viac ako potrebujem (vyše 60), nerozumiem tomu, že mi po absolv. 2. atest. budú kredity odobrané a zvýšia mi plat ( 2. atest.) - ja skôr rátam s tým, že postúpim aj v plat. triede a aj budem poberať kredit. príspevok. Alebo po vykonaní 2. atest. strácam nárok na kredit. príspevok? Dúfam, že mi rozumiete, o čo ide .... prosím o vysvetlenie ako postupovať a ako kredity správne použiť. Ďakujem
Ahoj,
akonáhle vykonáš II.atestáciu, príplatok za kredity sa ruší a ty prejdeš o triedu vyššie. Keď máš 11 triedu, prejdeš do 12triedy.
avalik
09.07.11,23:37
...aj tak mi to nie je celkom jasné. Som pedag. zamestnanec s 1. atestáciou a samozrejme sa pripravujem na 2. atest. a aj sa vzdelávam na získanie kreditov. Keďže sa vzdelávam aj v projekte cudzích jazykov(ktoré bude neviem kedy ukončené) a popri tom absolvujem iné školenia na získanie kreditov - takže kreditov by som mala mať po skončení vzdelávania aj viac ako potrebujem (vyše 60), nerozumiem tomu, že mi po absolv. 2. atest. budú kredity odobrané a zvýšia mi plat ( 2. atest.) - ja skôr rátam s tým, že postúpim aj v plat. triede a aj budem poberať kredit. príspevok. Alebo po vykonaní 2. atest. strácam nárok na kredit. príspevok? Dúfam, že mi rozumiete, o čo ide .... prosím o vysvetlenie ako postupovať a ako kredity správne použiť. Ďakujem


317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch

§ 50
Vykonávanie atestácie
(1) O vykonanie atestácie sa môže uchádzať pedagogický zamestnanec, odborný zamestnanec a zamestnanec podľa § 46 ods. 5, ktorý získal 30 kreditov a absolvoval prípravné atestačné vzdelávanie v rozsahu 60 hodín alebo ktorý získal 60 kreditov. Po úspešnom vykonaní atestácie strácajú takto uplatnené kredity platnosť na účely priznania kreditového príplatku podľa osobitného predpisu. 60)

Zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme
§ 14
(4) Zamestnávateľ kreditový príplatok pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi odoberie alebo zníži, ak
a) uplynie doba podľa odseku 2,
b) pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec uplatní požadovaný počet získaných kreditov 30e) na vykonanie prvej atestácie alebo druhej atestácie.
avalik
10.07.11,00:01
Vážení kolegovia - pedagógovia, chcem Vás upozorniť na veľmi dôležitý aspekt, ktorý tu (v eufórii, že dostanete kreditové príplatky) vôbec nezaznel. V Hospodárskych novinách zo dňa 26.6.2011 je článok, v ktorom minister školstva Jurzyca upozorňuje, že dáva riaditeľom od 01.09.2011 úplne voľnú ruku v tom, či uzná niekomu za kredity priznať príplatok. Pýtam sa na čo vôbec? Nám riaditeľ už dávnejšie oznámil, aby sme ho s kreditmi neotravovali, lebo na to aj tak nemá peniaze a ak by sme príplatky žiadali, okamžite nám vezme osobné ohodnotenie. Takže žiadosť o priznanie kreditového príplatku Vám je k ničomu, keď sa vedenie rozhodne Vám ho nedať. A to podotýkam, že sme sa na vzdelávania riadne prihlásili a riaditeľ nám ho schválil a podpísal. Ani tak ho nič nezaväzuje, príplatky nám priznať. Alebo máme šancu sa brániť? Je povinnosťou školy kreditový príplatok priznať alebo nie?

So zvýrazneným nesúhlasím.

Zákon 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme

§ 14
Kreditový príplatok

(2) Pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi za sústavné prehlbovanie odbornej spôsobilosti profesijným rozvojom v kariérovom systéme podľa osobitného predpisu30b) patrí kreditový príplatok v sume 6 % z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, a to za každých 30 kreditov získaných podľa podmienok a v lehote určenej osobitným predpisom, 30c) najviac však za 60 kreditov získaných podľa podmienok a v lehote určenej osobitným predpisom.30c) Kreditový príplatok zamestnávateľ prizná na dobu platnosti priznaného kreditu podľa osobitného predpisu.30d) Kreditový príplatok sa určí pevnou sumou zaokrúhlenou na 50 eurocentov nahor.

(3) Kreditový príplatok podľa odseku 2 zamestnávateľ prizná od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec získal potrebný počet kreditov, na dobu platnosti získaných kreditov podľa odseku 2.

.....

K osobnému príplatku:

§ 10 Osobný príplatok (z. 553/2003)
(1) Zamestnancovi na ocenenie mimoriadnych osobných schopností, dosahovaných pracovných výsledkov alebo za vykonávanie práce nad rámec pracovných povinností možno priznať osobný príplatok až do sumy zodpovedajúcej ustanovenému limitu; to sa nevzťahuje na zamestnanca zamestnávateľa uvedeného v § 1 ods. 1 písm. g). Osobný príplatok sa určí pevnou sumou zaokrúhlenou na 50 eurocentov nahor.

(2) O priznaní osobného príplatku podľa odseku 1, jeho zvýšení, znížení alebo odobratí rozhoduje zamestnávateľ na základe písomného návrhu príslušného vedúceho zamestnanca.

(3) Limit osobného príplatku na účely odseku 1 je 100 % platovej tarify najvyššieho platového stupňa platovej triedy, do ktorej je zamestnanec zaradený, a u pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca 100 % z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, zvýšenej o 24 %.

...

Čiže, vedúci zamestnanec, ak zistí, že už nespĺňate dôvody, pre ktoré vám bol priznaný osobný príplatok, musí dať písomný návrh na zníženie, resp. odobratie osobného príplatku.