LUH
30.06.11,05:35
Dobrý deň,

vie niekto poradiť ako nakjlepšie postupovať v prípade,že zamestnanec ptrestal chodiť do práce, nie je možné ho zastihnúť telefonicky ani doma, môžeme s ním okamžite skončiť pracovný pomer pre závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo ho najskôr vyzvať k nástupu do práce?
VERONIKA6
30.06.11,03:49
Dobrý deň,

vie niekto poradiť ako nakjlepšie postupovať v prípade,že zamestnanec ptrestal chodiť do práce, nie je možné ho zastihnúť telefonicky ani doma, môžeme s ním okamžite skončiť pracovný pomer pre závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo ho najskôr vyzvať k nástupu do práce?
Treba ho písomne vyzvať a zistiť jeho dôvod neprítomnosti v práci, prípadne osobne navštíviť.
LUH
30.06.11,04:03
tak ako som písala , doma nie je a nikto z rodiny nevie kde sa nachádza.
VERONIKA6
30.06.11,04:39
Písomne ho vyzvite a uveďte, že na neospravedlnené dni v práci mu udeľujete absenciu s krátením dovolenky a na možnosť okamžitého zrušenia pracovného pomeru z dôvodu hrubého porušovania pracovnej disciplíny.
Skús pozrieť aj tu:
http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=97860
LUH
30.06.11,04:45
Ďakujem.
Zuzka2510
09.08.11,04:43
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, náš zamestnanec min. týždeň štvrtok a piatok bol v práci pod vplyvom alkoholu, ale v takom množstve že ledva stál na nohách. V piatok to už vyústilo do takej situácie, že išiel mlátiť majstrov. Dali sme mu fúkať no odmietol to a podpísali to aj majstri. On to nepodpísal. Z toho dôvodu ho chceme prepustiť môžte mi poradiť ako postupovať? Podľa akého § mu máme dať výpoveď? Ďakujem
anto
09.08.11,05:07
Samozrejme, že nemá čo u vás robiť. Musíte mať dôkazný materiál, že bol opitý - video, zápis vedúceho, fúkanie a pod. Potom mu podľa zákonníka práce napíšte výpoveď a doručte doručenkou na miesto jeho bydliska alebo mu to môžete odovzdať na pracovisku. Tu je paragraf.: 59 zákonníka práce
(1) Pracovný pomer možno skončiť

a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.

(2) Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.

(3) Pracovný pomer cudzinca alebo osoby bez štátnej príslušnosti, ak k jeho skončeniu nedošlo už iným spôsobom, sa skončí dňom, ktorým

a) sa má skončiť jeho pobyt na území Slovenskej republiky podľa vykonateľného rozhodnutia o odňatí povolenia na pobyt,
b) nadobudne právoplatnosť rozsudok ukladajúci tejto osobe trest vyhostenia z územia Slovenskej republiky,
c) uplynula doba, na ktorú bolo vydané povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky.

(4) Pracovný pomer zaniká smrťou zamestnanca.
Tweety
09.08.11,05:10
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, náš zamestnanec min. týždeň štvrtok a piatok bol v práci pod vplyvom alkoholu, ale v takom množstve že ledva stál na nohách. V piatok to už vyústilo do takej situácie, že išiel mlátiť majstrov. Dali sme mu fúkať no odmietol to a podpísali to aj majstri. On to nepodpísal. Z toho dôvodu ho chceme prepustiť môžte mi poradiť ako postupovať? Podľa akého § mu máme dať výpoveď? Ďakujem
§ 68
Okamžité skončenie pracovného pomeru

(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.
Zuzka2510
09.08.11,05:15
Takže mu môžem dať do výpovede aj dôvod - alkohol? Nevadí že nemáme od neho podpísaný papier že bol opitý? A môžem mu tú výpoveď dať k pondelkovému dátumu stým že dnes si príde prevziať papiere takže aj dnes mi ich podpíše?
Tweety
09.08.11,05:17
Takže mu môžem dať do výpovede aj dôvod - alkohol? Nevadí že nemáme od neho podpísaný papier že bol opitý? A môžem mu tú výpoveď dať k pondelkovému dátumu stým že dnes si príde prevziať papiere takže aj dnes mi ich podpíše?
A máte nejakého svedka, spísali ste záznam?
Zuzka2510
09.08.11,05:19
Spísali sme záznam, podpísali ho majstri, svedkovia sú zopár zamestnancov ale od nich podpis nemáme. Ak treba zoženieme.
Tweety
09.08.11,05:20
Spísali sme záznam, podpísali ho majstri, svedkovia sú zopár zamestnancov ale od nich podpis nemáme. Ak treba zoženieme.
OK, potom môžete postupovať podľa §68 a v ňom napíšte aj dôvod.
Zuzka2510
09.08.11,05:20
Ten zamestnanec si dokonca ešte aj pospal na stavbe, keďže sme stav. firma, takže ešte aj toto zahrnieme do záznamu.
inges
09.08.11,05:42
Neviem, či som mimo témy ale mám jednu otázočku.

Môže dostať zamestnanec výpoveď z dôvodu nadbytočnosti aj s odstupným a výpovednou dobou, ktorá končí k 31.7.2011 + odchodným, išiel žiadať o predčasný dôchodok a následne byť zamestnaný od 1.8. na dohodu o pracovnej činnosti ale na inú pomocnú prácu ako bola činnosť pri pracovnom pomere?

Je to v poriadku?
Tweety
09.08.11,05:45
Neviem, či som mimo témy ale mám jednu otázočku.

Môže dostať zamestnanec výpoveď z dôvodu nadbytočnosti aj s odstupným a výpovednou dobou, ktorá končí k 31.7.2011 + odchodným, išiel žiadať o predčasný dôchodok a následne byť zamestnaný od 1.8. na dohodu o pracovnej činnosti ale na inú pomocnú prácu ako bola činnosť pri pracovnom pomere?

Je to v poriadku?
Môže sa takto postupovať.
inges
09.08.11,05:52
Tweety ďakujem veľmi pekne.:)
Zuzka2510
12.08.11,06:06
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, ak 08.08.11 donesie zamestnanec žiadosť o rozviazanie prac. pomeru dohodou a zamestnávateľ stým nesúhlasí, pretože zamestnávateľ sním chce skončiť prac. pomer pre alkohol § 68 ZP ods.1.písm.b, čo mu má zamestnávateľ odpísať, aby to bolo správne? Ak dnes piatok sa zamestnávateľ k tejto žiadosti vyjadrí (zamestnávateľ bol na dovolenke) kedy sa vlastne prac. pomer skončí?Ďakujem
veronikasad
12.08.11,06:19
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, ak 08.08.11 donesie zamestnanec žiadosť o rozviazanie prac. pomeru dohodou a zamestnávateľ stým nesúhlasí, pretože zamestnávateľ sním chce skončiť prac. pomer pre alkohol § 68 ZP ods.1.písm.b, čo mu má zamestnávateľ odpísať, aby to bolo správne? Ak dnes piatok sa zamestnávateľ k tejto žiadosti vyjadrí (zamestnávateľ bol na dovolenke) kedy sa vlastne prac. pomer skončí?Ďakujem
Odpíše mu,že so skončení prac.pomeru v zmysle § 60 ZP nesúhlasí.

Pre ukončenie prac.pomeru v zmysle § 68 musí mať dostatok dôvodov a musí ísť o hrubé porušenie pracovnej disciplíny (záznamy o porušení, výpoveď svedkov). Dôkazy sú na strane zamestnávatela.
Zuzka2510
12.08.11,06:30
Zamestnávateľ má záznam,že mu dal fúkať, ale zamestanec to odmietol podpísať, svedkovia sú zopár zamestnanci a majstri. Oni podpísali záznam. V tom by to malo byť OK. Len ak po niekoľkých dňoch odpíše zamestnávateľ zamestnancovi k žiadosti tak teraz je dilema ku ktorému dňu mu vlastne dať to okamžité skončenie. Ani neviem či to podpíše a vlastne ani šéf tu nie je len nám cez meil dal právomoc to doriešiť, lebo on je na dovolenke a príde až na budúci týždeň. Zamestnanec už nemá ani dovolenku a do práce nechodí.
Zuzka2510
12.08.11,06:32
Keď som bola na školení, tak sa tam rozprávalo o tom že pracovný pomer končí dňom prevzatia výpovede, alebo si to už pletiem. Toto nie je výpoveď ale okamžité skončenie, tak už teraz neviem.
vieraaaa
12.08.11,06:36
že by
§ 68 Okamžité skončenie pracovného pomeru
((1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.
vieraaaa
12.08.11,06:39
Keď som bola na školení, tak sa tam rozprávalo o tom že pracovný pomer končí dňom prevzatia výpovede, alebo si to už pletiem. Toto nie je výpoveď ale okamžité skončenie, tak už teraz neviem.
Pokiaľ výpoveď neprevezme osobne, alebo ju odmietne prevziať osobne pred svedkami a pošleš ju poštou, tak tam je termín ukončenia PP dňom doručenia - prevzatia.
vieraaaa
12.08.11,06:45
§ 38 ZP
Doručovanie

(1) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštou ako doporučenú zásielku.

(2) Písomnosti doručované poštou zamestnávateľ zasiela na poslednú adresu zamestnanca, ktorá je mu známa, ako doporučenú zásielku s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk".

(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.

(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
Zuzka2510
12.08.11,06:45
Poštou mu to nemám poslať, pretože šéf sa rozhodol, že ak neprevezme výpoveď tak on to dorieši keď príde ( čo je na budúci týždeň vo štvrtok) zas sa bude posúvať čas a ja mzdárka už by som to chcela mať čím skôr za sebou, lebo sa to stále mení:mee:. Takže ak tam dám dátum že prac. pomer končí 08.08.2011 a papiere podpíše 12.08.11 tak sa to končí 08.08.11? Prepáčte že sa takto stále blbo pýtam dookola to isté, ale chcem to spraviť správne. Ešte som takýto prípad neriešila, doteraz sme to ešte nemali.
Zuzka2510
12.08.11,07:34
Ešte jedna otázočka musí byť uvedené v okamžitom skončení PP aj veta že - V súlade s § 74 ZP bola vaša výpoveď prerokovaná príslušnou zamestnaneckou radou zo dňa ....
Je nutné, aby to tam bolo?
veronikasad
12.08.11,08:54
Poštou mu to nemám poslať, pretože šéf sa rozhodol, že ak neprevezme výpoveď tak on to dorieši keď príde ( čo je na budúci týždeň vo štvrtok) zas sa bude posúvať čas a ja mzdárka už by som to chcela mať čím skôr za sebou, lebo sa to stále mení:mee:. Takže ak tam dám dátum že prac. pomer končí 08.08.2011 a papiere podpíše 12.08.11 tak sa to končí 08.08.11? Prepáčte že sa takto stále blbo pýtam dookola to isté, ale chcem to spraviť správne. Ešte som takýto prípad neriešila, doteraz sme to ešte nemali.
Nedodržíš termín oznamovacej povinnosti voči SP
Zuzka2510
12.08.11,09:08
Spravila som to k dnešnému dňu a ak to nepodpíše tak potom keď príde šéf ukončí sa to k tomu dátumu keď to doriešia oni dvaja. Môže to takto ostať?
veronikasad
12.08.11,09:11
Spravila som to k dnešnému dňu a ak to nepodpíše tak potom keď príde šéf ukončí sa to k tomu dátumu keď to doriešia oni dvaja. Môže to takto ostať?
zamestnaca odhlasuješ v SP najneskôr nasledujúci deň po skončení prac.pomeru - to som myslela tou ozn.povinnosťou.

A pokuty už môže dávať nielen SP, ale aj Inšpekcia práce ...
Zuzka2510
12.08.11,10:00
Môžte mi prosím niekto poradiť k mojmu príspevku č.25? Ďakujem
vieraaaa
12.08.11,13:31
Ešte jedna otázočka musí byť uvedené v okamžitom skončení PP aj veta že - V súlade s § 74 ZP bola vaša výpoveď prerokovaná príslušnou zamestnaneckou radou zo dňa ....
Je nutné, aby to tam bolo?
U nás vo firme to tam neuvádzam, ale mám v zložke zamestnanca založený zápis z prerokovania výpovede zástupcami zamestnancov.
vieraaaa
12.08.11,14:04
Keď som bola na školení, tak sa tam rozprávalo o tom že pracovný pomer končí dňom prevzatia výpovede, alebo si to už pletiem. Toto nie je výpoveď ale okamžité skončenie, tak už teraz neviem.
Ešte sa vraciam k tvojmu príspevku č. 20 a našla som nasledovné
Okamžité skončenie pracovného pomeru
Ďalším jednostranným právnym úkonom, ktorým je možné ukončiť pracovný pomer či už zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa je okamžité skončenie pracovného pomeru. Konštrukcia právnej úpra­vy je obdobná právnej úprave výpovede s tým, že v prípade okamžitého skončenia pracovného pomeru je istým spôsobom chránený aj zamestnávateľ, čo sa prejavuje najmä v obmedzení možností zamestnanca ukončiť pracovný pomer okamžite len z dôvodov taxatívne ustanovených v zákone (§ 69 ods. 1, 2 Zákonníka práce).
Pre okamžité skončenie, ako už vyplýva z názvu, je charakteristické, že skončenie pracovného pomeru sa neviaže na žiadnu osobitnú lehotu, ale nastáva okamihom doručenia prejavu vôle spĺňajúceho všetky zákonom predpísané náležitosti druhému účastníkovi (o pravidlách doručenia platí uvedené vyššie).
Celý text viď http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=63090
Ivík32
13.08.11,11:55
My pri okamžitom skončení pracovného pomeru do toho okamžitého skončenia píšeme: " Pracovný pomer končí dňom doručenia okamžitého skončenia pracovného pomeru."
Deň, kedy vystavuješ okamžité skončenie zvyčajne nie je totožný s dňom doručenia, tak aby sme nemali problém,....
Zuzka2510
15.08.11,07:42
Ďakujem veľmi pekne všetkým za vaše príspevky.
suzliky
15.08.11,08:29
My pri okamžitom skončení pracovného pomeru do toho okamžitého skončenia píšeme: " Pracovný pomer končí dňom doručenia okamžitého skončenia pracovného pomeru."
Deň, kedy vystavuješ okamžité skončenie zvyčajne nie je totožný s dňom doručenia, tak aby sme nemali problém,....
V tomto vidím ale jeden problém. Ak zamestnaca nezastihnem na pracovisku ani doma osobne, pošlem mu to poštou doporučene do vlastných rúk a s doručenkou. Zamestnanec to prevezme (alebo odmietne prevziať) k danému dátumu, ku ktorému by mal skončiť PP. Mne ale doručenku pošta vráti (ak vôbec vráti - aj také sa mi stalo) o dva týždne. Potom som ale nespravila odhlášku na SP a ZP v danom termíne, prípadne ak to je koncom mesiaca, tak mám problém aj s celkovou uzávierkou miezd. Veď pošta dáva odbernú lehotu 18 dní, tak sa mi to môže pekne natiahnuť...
Podľa mňa sa veta v paragrafe 70 "a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi" vzťahuje na paragraf 68 ods. 2, nie na to, že účinok okamžitého skončenia je platný až po doručení.