Lwh
01.07.11,15:10
Dobry den. Rada by som sa Vas spytala z coho mi bude vypocitavana materska dovolenka. Momentalne som na rodicovskej dovolenke (dcera ma 18 mesiacov) a dostala som vypoved zo zamestnania z dovodu rusenia prevadzky aj s odstupnym ku dnu 31.7.2011. Planujem druhe dieta, ale netusim z coho sa mi bude vypocitavat materska, ci z minima co dostavam ako rodicovske...alebo si mam zacat platit doplnkove poistenie...dakujem za kazdu radu..
veronikasad
01.07.11,13:28
Pokial pri skončení prac.pomeru už nie si tehotná, nevznikne ti nárok na materské zo zamestnania (ochranná doba je 8 mesiacov). Ak plánuješ druhé dieťa a nebudeš znovu zamestnaná, treba sa prihlásiť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba v sociálnej poisťovni . Vymeriavací základ si môžeš stanoviť na minimum a 26 týždňov pred nástupom na materskú DNP zrušiť a prihlásiť sa z maxima. Vtedy ti vyjde max. materská.

Aby si mohla čerpať nemocenské z DNP, potrebuješ 270 dní nem.poistenia.
Lwh
01.07.11,13:32
Cize ak planujem otehotniet sept, okt, nov.......od augusta si zacnem platit DNP z minima a ked otehotniem tak ho zrusim a prihlasim sa z max. je to 49 € ??
veronikasad
01.07.11,13:36
Cize ak planujem otehotniet sept, okt, nov.......od augusta si zacnem platit DNP z minima a ked otehotniem tak ho zrusim a prihlasim sa z max. je to 49 € ??
Nerušila by som ho po otehotnení, po splnení podmienky 270 dní poistenia môžeš z neho čerpať nemocenské, príp. OČR-ku na prvé dieťa. Ak ho zrušíš a znovu obnovíš s max.VZ 26 týždňov pred nástupom na materskú, budeš mať vyplácanú max.materskú.
Lwh
01.07.11,13:43
:-) ? Tak to som asi nepochopila..ved ked ju z min zrusim napr. ku 31.9 a ku 1.10 zvysim na max, a v okt otehotniem tak aj pn bude z max. prve tehotenstvo som mala rizikove a na pnke som bola takmer 7 mesiacov. A co ak nahodou porodim v 35tt?
veronikasad
01.07.11,13:45
:-) ? Tak to som asi nepochopila..ved ked ju z min zrusim napr. ku 31.9 a ku 1.10 zvysim na max, a v okt otehotniem tak aj pn bude z max. prve tehotenstvo som mala rizikove a na pnke som bola takmer 7 mesiacov. A co ak nahodou porodim v 35tt?
nie, nebudeš mať nemocenské pri PN-ke z maxima. Potrebuješ po zmene 26 týždňov DNP - okrem splnenia podmienky 270 dní poistenia celkom. Prvých 26 týždňov - bez ohladu na výšku vymer.základu, budeš mať nemocenské z minima.
Lwh
01.07.11,13:49
Takze mi z toho vychadza ze si zacnem platit z maxima asi hned od augusta a bude to asi najjednoduchsie. dakujem za radu :-) este ze existuje porada.sk :-)