Lwh
01.07.11,16:04
Dobry den. Pytam sa v mene mojej maminy :-) Dostala vypoved z dovodu rusenia ci co chyrurgickej ambulancie a ma 9 mesiacov do naroku na predcasny dochodok. momentalne je na PN a planuje tam vydrzat aspon tak 3 mesiace..potom asi na urad prace a snad to nejako tych 9 mesiacov pokryje. Ale otazka znie, ci existuje nejake dobrovolne poistenie, aby si trosku prilepsila uz aj tak dost slaby dochodok? dakujem za rady :-)
veronikasad
01.07.11,14:12
Dobry den. Pytam sa v mene mojej maminy :-) Dostala vypoved z dovodu rusenia ci co chyrurgickej ambulancie a ma 9 mesiacov do naroku na predcasny dochodok. momentalne je na PN a planuje tam vydrzat aspon tak 3 mesiace..potom asi na urad prace a snad to nejako tych 9 mesiacov pokryje. Ale otazka znie, ci existuje nejake dobrovolne poistenie, aby si trosku prilepsila uz aj tak dost slaby dochodok? dakujem za rady :-)
Pracovný pomer tvojej maminy už skončil ?
Mária27
01.07.11,16:24
Ak plánuje požiadať o predčasný dôchodok v roku 2012, zárobok (poistné) v tom roku jej do dôchodku nepôjde. V tomto roku by sa ešte dobrovolne pripoistiť mohla, ale pri výpočte to moc nepomôže.
Sadzba dobrovoľného poistenia na dôchodok je 18 % z vymeriavacieho základu (aký si zvolí), zmeniť sa môže až po 6 mesiacoch (§ 142 ods. 5).
Význam by to snáď malo len vtedy, ak by jej vyšiel osobný mzdový bod za tento rok menší ako 1, čo by jej priemerný osobný bod znižovalo. Počítať treba aj s tým, že nad priemerný bod 1,25 sa berie z neho len 84 %.
Lwh
02.07.11,06:33
pracovny pomer este ukonceny nemy...momentalne je na pn...poziadat o predcasny dochodok planuje tak marec 2012.A ohladom toho osobneho mzdoveho bodu :-) to vobec neviem o com je ....asi ju poslem niekam na socialku, nech jej to tam pani kompetentna vysvetli :-)
Mária27
03.07.11,05:36
Osobný mzdový bod je rovný jednej vtedy, ak za konkrétny rok zarobila priemerne mesačne toľko, ako bol priemerný zárobok v štáte; v poslednom roku sa priemerný štátny zárobok berie dva roky dozadu.
Ak zarobí menej, všetko čo násobíš hodnotou menšou ako 1, vlastne výsledok výpočtu znižuje. Preto ak by si aj pol roka platila to dobrovoľné poistenie, musela by si to platiť z vysokého základu, čo je samozrejme veľa. Pozri tabuľku:

http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-za-obdobie-od-1-januara-2011/924s