nika.sum
01.07.11,19:56
Ahoj, dnes som od znameho dostala tento mail a mam to aj osobne overene na Kramaroch, chlapcek naozaj potrebuje krv. Manzel pojde na otipovanie v pondelok a verim ze sa najdu viaceri.


----- Pôvodná správa -----
Ahoj všetci dobrí ľudia !



Chceli by sme Vás veľmi pekne požiadať
o pomoc pre nášho syna menom Alexander Hajžuš, nar. 14.09.2009.

POTREBUJEME KRV
"0 Rh negat., "e" pozitívny s prenesenými anti "e" protilátkami." !!!!!!


[/B]
[FONT=Times New Roman]
Asi to vyzerá príliš komplikovane, ľudia bežne poznajú svoju základnú
skupinu, preto, pokiaľ by ste o niekom vedeli, transfúzna stanica v BA v
Ružinovskej nemocnici i v KE na Fakultnej na Triede SNP o našom prípade vie a
otipuje každého ochotného darcu, či spĺňa aj podskupinu "e" v pracovných dňoch
od 07:00 do 11:00 hod. Stanice majú snahu ihneď odčerpať
maximum, či však na
to darcovia pristúpia, to samozrejme nechávame na ich zvážení.

Lekári hľadajú aj v registri darcov SR, zatiaľ neúspešne, preto tzv. pravidelní
darcovia pravdepodobne nebudú vhodní (ale toto je len naša uvaha).

Darcovia:
Deň pred tým piť veľa vody, nie alkohol, vyhnúť sa
mastným jedlám. Ráno max. čaj a pečivo.

Zároveň sa pokúšame zistiť, či aj v
iných lokalitách SR sú odborné transfúzne stanice, otipovanie podskupín totiž
nerobia všade, aby ľudia nemuseli cestovať ďaleko ...

Náš Alex leží v Detskej Fakultnej Nemocnici s Poliklinikou na Kramároch v BA.
Ak by ste tento mail mohli posunúť ďalej, či odpovedať, budeme Vám naozaj vďační.

Srdečná vďaka.
Baška a Rudo.
Gina Er
01.07.11,18:16
Ahoj, dnes som od znameho dostala tento mail a mam to aj osobne overene na Kramaroch, chlapcek naozaj potrebuje krv. Manzel pojde na otipovanie v pondelok a verim ze sa najdu viaceri.


----- Pôvodná správa -----
Ahoj všetci dobrí ľudia !



Chceli by sme Vás veľmi pekne požiadať
o pomoc pre nášho syna menom Alexander Hajžuš, nar. 14.09.2009.

POTREBUJEME KRV
"0 Rh negat., "e" pozitívny s prenesenými anti "e" protilátkami." !!!!!!




Asi to vyzerá príliš komplikovane, ľudia bežne poznajú svoju základnú
skupinu, preto, pokiaľ by ste o niekom vedeli, transfúzna stanica v BA v
Ružinovskej nemocnici i v KE na Fakultnej na Triede SNP o našom prípade vie a
otipuje každého ochotného darcu, či spĺňa aj podskupinu "e" v pracovných dňoch
od 07:00 do 11:00 hod. Stanice majú snahu ihneď odčerpať
maximum, či však na
to darcovia pristúpia, to samozrejme nechávame na ich zvážení.

Lekári hľadajú aj v registri darcov SR, zatiaľ neúspešne, preto tzv. pravidelní
darcovia pravdepodobne nebudú vhodní (ale toto je len naša uvaha).

Darcovia:
Deň pred tým piť veľa vody, nie alkohol, vyhnúť sa
mastným jedlám. Ráno max. čaj a pečivo.

Zároveň sa pokúšame zistiť, či aj v
iných lokalitách SR sú odborné transfúzne stanice, otipovanie podskupín totiž
nerobia všade, aby ľudia nemuseli cestovať ďaleko ...

Náš Alex leží v Detskej Fakultnej Nemocnici s Poliklinikou na Kramároch v BA.
Ak by ste tento mail mohli posunúť ďalej, či odpovedať, budeme Vám naozaj vďační.

Srdečná vďaka.
Baška a Rudo.




a kedy si to zisťovala na kramároch?? dnes??
nika.sum
01.07.11,18:18
a kedy si to zisťovala na kramároch?? dnes??

ano, pred chvilou, tesne predtym ako som to sem dala, lezi tam a potrebuje tu krv.
Gina Er
01.07.11,18:25
...... Chceli by sme Vás veľmi pekne požiadať o pomoc. Pre nášho syna menom Alexander Hajžuš, nar. 14.09.2009 potrebujeme krv "0" Rh negat., "e" pozitívny s prenesenými anti "e" protilátkami. Asi to vyzerá príliš komplikovane, lebo ľudia bežne poznajú svoju základnú skupinu ....." Je tahla vyzva jeste aktualni? Nebo je to podvod? Dekuji za odpoved. Mohla by NTS zverejnovat aktualni vyzvy na pomoc? Wittmannova
Otázka bola zodpovedaná z pracoviska Bratislava - Kramáre dňa 26.03.2010, odpovedal MUDr. Zuzana Mikušová ......"
http://www.ntssr.sk/otazky-a-odpovede/200,10

no neviem,ale ten e-mail je dosť starý ....
ivka70
01.07.11,18:26
Gina Er
01.07.11,18:27
ano, pred chvilou, tesne predtym ako som to sem dala, lezi tam a potrebuje tu krv.
takže ešte raz sa pýtam,kedy si tam telefonovala?
nika.sum
01.07.11,18:28
...... Chceli by sme Vás veľmi pekne požiadať o pomoc. Pre nášho syna menom Alexander Hajžuš, nar. 14.09.2009 potrebujeme krv "0" Rh negat., "e" pozitívny s prenesenými anti "e" protilátkami. Asi to vyzerá príliš komplikovane, lebo ľudia bežne poznajú svoju základnú skupinu ....." Je tahla vyzva jeste aktualni? Nebo je to podvod? Dekuji za odpoved. Mohla by NTS zverejnovat aktualni vyzvy na pomoc? Wittmannova
Otázka bola zodpovedaná z pracoviska Bratislava - Kramáre dňa 26.03.2010, odpovedal MUDr. Zuzana Mikušová ......"
http://www.ntssr.sk/otazky-a-odpovede/200,10

no neviem,ale ale ten e-mail je dosť starý ....

Prave kvoli tomuto som volala znamemu lekarovi a mam naozaj overene, ze to dieta tam lezi na transplantacnom oddeleni alebo transfuznom (neviem ako sa to vola), urcite tam lezi to dieta toho mena a datumom narodenia. Nemyslite, ze tu krv mozno potrebuju stale, ked ma chorobu krvi alebo nieco podobne. Este raz opakujem tesne predtym ako som to sem zavesila, presnejsie 20.34 h. Staci. A za zdroj by som dala ruku do ohna, je to ako moj brat.
Ako ste si precitali, nepotrebuje ju pemanentne a asi teraz je cas ked ju zase potrebuje a nemaju ju, nechapem co tu riesite. Ja len chcem pomoct.
nika.sum
01.07.11,18:33
tato vyzva sa objavuje od roku 2009 a napadne sa podoba na hoax :

http://www.porada.sk/t121713-prosba-o-darovanie-krvi-0-rh-negat-e-pozitivny-s-prenesenymi-anti-e-protilatkam.html

http://www.zdravie.sk/sz/510/t981632/p1/pomoc-malemu-chlapcekovi.html?good=1&print=1

naozaj to nie je podvod ani nic podobne. A chlapcek je narodeny v r. 2009, tak mozno preto sa to objavuje pravidelne.
pasuliatko
01.07.11,19:21
alabut
02.07.11,06:33
Mozno je krv tej vzacnej skupiny najlepsia na predaj.
pasuliatko
02.07.11,08:36
alabut aj to je možné ;)
alabut
02.07.11,09:20
Preto sme s manzelkou prestali darovat krv a manzelka chodila niekolkokrat do roka.
osky
02.07.11,20:46
preco hned za vsetkym vidite len zlo a zneuzivanie???
kazda krv je vzacna,o to viac takato,ktoru maju len niektori.
keby som taku mala ,darovala by som.kazdy clovek si zasluzi pomoc.naco sa zaujimat o podrobnosti.mozno v case,ked my tu diskutujeme,niekto prave zomiera.a mozno by mu bola pomohla prave nasa krv....
Gina Er
02.07.11,21:06
preco hned za vsetkym vidite len zlo a zneuzivanie???
kazda krv je vzacna,o to viac takato,ktoru maju len niektori.
keby som taku mala ,darovala by som.kazdy clovek si zasluzi pomoc.naco sa zaujimat o podrobnosti.mozno v case,ked my tu diskutujeme,niekto prave zomiera.a mozno by mu bola pomohla prave nasa krv....
zdravoťáci nemajú radi takéto hromadné výzvy....ľudia sa im nárazovo nahrnú a oni ich musia poslať preč,a druhá vec,krv sa nedá donekonečna skladovať,vydrží len obmedzenú dobu,preto je zbytočné mať na sklade veľa krvi.lepšie je opýtať sa,či krv ozaj potrebujú.
terezamaria
03.07.11,05:45
zdravoťáci nemajú radi takéto hromadné výzvy....ľudia sa im nárazovo nahrnú a oni ich musia poslať preč,a druhá vec,krv sa nedá donekonečna skladovať,vydrží len obmedzenú dobu,preto je zbytočné mať na sklade veľa krvi.lepšie je opýtať sa,či krv ozaj potrebujú.
Veď tá krv nie je dlhodobe skladovaná. Jednotlivé transfúzno - hematologické oddelenia sú stále vo vzájomnom telefonickom styku a pokiaľ niekto má potrebnú krvnú skupinu krvi, príde sanitka a odvezie ju na pracovisko, kde ju potrebujú.
Gina Er
03.07.11,06:01
Veď tá krv nie je dlhodobe skladovaná. Jednotlivé transfúzno - hematologické oddelenia sú stále vo vzájomnom telefonickom styku a pokiaľ niekto má potrebnú krvnú skupinu krvi, príde sanitka a odvezie ju na pracovisko, kde ju potrebujú.
videla som nejaký rozhovor v telke,vyjadrili sa v tom zmysle,že nemajú radi takéto "akcie"....
Mgr. Veronika Ondečková
03.07.11,06:23
Dobrý deň, zistite prosím či Transfúzna stanica v Ružomberku môže spraviť požadované vyšetrenie - mám 0 negatív ale mám malé dieťa a Bratislava aj Košice sú priďaleko. Držte sa. Veronika
nika.sum
03.07.11,11:25
zdravoťáci nemajú radi takéto hromadné výzvy....ľudia sa im nárazovo nahrnú a oni ich musia poslať preč,a druhá vec,krv sa nedá donekonečna skladovať,vydrží len obmedzenú dobu,preto je zbytočné mať na sklade veľa krvi.lepšie je opýtať sa,či krv ozaj potrebujú.

neviem akoby ste sa vy spravali na mieste rodicov, keby Vam lezalo dieta v nemocnici a potrebovalo krv kt. nie je k dispozicii. Neviem preco to vobec komentujete,ked mate pocit,ze je to podvod alebo je to zbytocne, neprispevajte do tejto temy, ignorujte ju.
nika.sum
03.07.11,11:27
Dobrý deň, zistite prosím či Transfúzna stanica v Ružomberku môže spraviť požadované vyšetrenie - mám 0 negatív ale mám malé dieťa a Bratislava aj Košice sú priďaleko. Držte sa. Veronika

Ja som tiez len ten kto dostal mail a len som si dokazala na Kramaroch overit ci tam Alex lezi. Neviem Vam zistit,ci Ruzomberok otipuje krv, treba tam len zavolat.
avalik
03.07.11,11:47
nika.sum
03.07.11,11:50
tato tema uz na porade existuje:
http://www.porada.sk/t121713-prosba-o-darovanie-krvi-0-rh-negat-e-pozitivny-s-prenesenymi-anti-e-protilatkam.html

uz viem, ked som zakladala tak som hladala ale nedala som spravne slova a nenaslo mi ju. Stale to vsak plati, maly Alex je asi opakovane v nemocnici.
arizona
03.07.11,11:58
Mozno vela ludi v dobrej viere bude chciet pomoct...

Tu sa riesil podobny pripad, je tu vyjadrenie lekara k podobnym mailovym aktivitam :

Vyjádření MUDr. Jána Gyárfáše

Vážení priatelia a dobrí ľudia,
žiadosť o pomoc pri obstaraní krvi skupiny A1B Rh negat pre pacienta Gála sa
dostala do "siete" koncom roku 2000 a bola aktuálna 1-2 dni, kým sa nám
podarilo získať potrebné krvné konzervy na Slovensku, pacient bol opakovane
podrobený chirurgickému výkonu a bohužiaľ napriek liečbe v decembri 2000
zomrel. Správu do siete poskytla priateľka manželky pacienta bez vedomia
transfuziologického oddelenia nemocnice ako zúfalý pokus urýchliť pomoc
ťažko a veľmi vážne chorému človeku. Vysoko oceňujem desiatky až stovky
ponúk pomoci z celého bývalého Československa, bohužiaľ sú dávno neaktuálne.
Telefonáty, ktorými sa mnoho ľudí pokúša zistiť skutočný stav veci výrazne
zaťažujú telefónnu centrálu Národného onkologického ústavu a komplikujú
prevádzku nemocnice. Prosím preto všetkých, ktorí sa chystajú telefonovať
v dobrej snahe pomôcť, aby už tak nerobili. Zároveň ubezpečujem všetkých,
ktorí budú čítať toto stanovisko, že pacienti Národného onkologického ústavu
v Bratislave sú adekvátne zásobovaní krvnými prípravkami a zriedkavé prípady
nedostatku krvi riešime vo veľmi dobrej a efektívnej spolupráci
s tranfúznymi stanicami na celom Slovensku.
Ešte raz vďaka za snahu pomôcť.

MUDr Ján Gyárfáš
námestník riaditeľa
primár hematologicko-transfúzneho oddelenia
a interného oddelenia B
Národný onkologický ústav
Klenová 1
833 10 Bratislava
tel : 07/59378 159
fax : 07/54772 601
e-mail : jan.gyarfas@nou.sk



Vyjádření Dr. Turka

Pánové Martin Hassman a Petr Kolinsky mi zaslali tuto informaci:
Citace z mailu Dr. Turka (vedouci transfuzniho oddeleni Ustavu hematologie):

V tomto pripade nejde o hloupy zert, ale o neuvazenou a nedomyslenou aktivitu. Vysledek je vsak stejny.

Na onkologii v Bratislave opravdu lezi pacient, opravdu pred cca 14 dny potreboval transfuzi, opravdu ma ABneg. Manzelka nemocneho citila potrebu pomoci a pozadala rodinneho znameho, aby zverejnil vyzvu na internetu (neporadila se ani s osetrujicim lekarem, ani s nejakymi transfuzaky). Vysledek mate pred sebou. Na onkologii vyrizuji spoustu telefonatu denne......

Tuto a ji podobne zpravy bud ignorujte, nebo ji poslete 1 (= jednomu) odbornikovi. Rozhodne ji neposilejte vsem svym znamym. A pokud byste nekdy meli potrebu akutne pomoci prostrednictvim internetu, dobre si to rozmyslete (nebo se poradte). Jinak muze byt Vase snazeni kontraproduktivni....
http://www.hoax.cz/hoax/daruj-krev---alexander-gal/
Gina Er
03.07.11,12:04
neviem akoby ste sa vy spravali na mieste rodicov, keby Vam lezalo dieta v nemocnici a potrebovalo krv kt. nie je k dispozicii. Neviem preco to vobec komentujete,ked mate pocit,ze je to podvod alebo je to zbytocne, neprispevajte do tejto temy, ignorujte ju.
budem prispievať,kam chcem.,viď príspevok nado mnou.....
nika.sum
03.07.11,13:46
Citala som si stranku transfuznych stanic na slovensku a podla toho co tam pisu, krv je potrebna stale.Ak by nepotrebovali krv, tak by neponukali mobilne odberne stanice pre hromadny odber vo velkych firmach. A krv co hladaju pre maleho Alexa je asi zriedkavejsia. Ja nikoho navadzam kontaktovat nemocnicne oddelenie a zatazovat ich otazkami. Ak je ta krv taka vzacna, tak urcite nebude Alex jediny, kto ju potrebuje ci uz v SR alebo v inej krajine.