joj69
04.07.11,00:04
Prosím o radu. Mal som v PC pridaný maxtor n256 53073U6. Je to starší tip HDD a bol pridaný do staršieho PC. V poslednej dobe bolo pri štarte počítača počuť klepanie mechaniky toho HDD, až nakoniec sa vôbec nezapol. Všetky dáta(cca40Gb) tam zostali a počítač HDD vôbec nevidí. Jasné, že dáta som nemal zálohované a ide mi o tie dáta, alebo či bude možné opraviť mechaniku.
Viem, že sú Fa, čo dáta s toho disku dostanú von, ale je to drahé. Dá sa nejak zohnať funkčná mechanika a disk tam len prehodiť, alebo kto môže poradiť, čo ďalej,...dík,..
misoft
04.07.11,17:24
Pochybujem, že by si prehodil mechaniku. HDD je sústava platní, hlavičiek, krokových motorčekov a riadiacej mechaniky. Sám neprehodíš platne k iným hlavičkám.
joj69
04.07.11,17:47
Nechystám sa to sám opravovať, ten HDD nemá pre mňa žiadnu hodnotu, no tie dáta potrebujem dostať von. Je tá možnosť, že dáta zmizli? Asi to budem musieť poslať na Kopčiansku v Petržálke, tomu som sa chcel vyhnúť,..je to drahá záležitosť!
mecky
04.07.11,17:53
data tam budu,
ono platne sa daju teoreticky prehodit aj doma, avsak vysledok je dost na nahodu
ak tie data naozaj potrebujes tak do toho nevrtat a zaniest do firmy
bodliak
04.07.11,17:54
>> zohnať funkčná mechanika a disk tam len prehodiť

To nie je floppy :D
joj69
04.07.11,18:26
>> zohnať funkčná mechanika a disk tam len prehodiť

To nie je floppy :D
To mi poradili tiež, než som sem písal, len či to môže byť akákoľvek funkčná mechanika, alebo musím zohnať ten istý tip a mod. číslo?
misoft
04.07.11,18:58
Oni tým mysleli elektroniku.
bodliak
04.07.11,19:12
Jasné, že ten istý výrobca a ten istý model. Musia sedieť všetky podstatné parametre, geometria (platne, stopy, sektory).

Na novších diskoch, ktoré šifrujú, by si potreboval ešte aj dáta z čipu na doske.
joj69
04.07.11,20:20
Už len zohnať rovnaký Maxtor,..postup mám, len nemôžem sem dávať linky:mad:

vyhladať v YouTube:
watch?v=Ul97jWv2PKY
PotPalo
04.07.11,20:46
Na Maxtoroch sa dá prehodiť elektronika, tam to ide, to mám odskúšané. Na niektorých značkách to ale nejde, aj keď je presne rovnaký typ, model a séria (tiež mám odskúšané na dvoch funkčných harddiskoch, nešlo to). Jednoducho to bude len cvakať. Zrejme to má v tej elektronike vo flash pamäti zapísané aj kalibračné údaje k tomu konkrétnemu kotúču ešte z výroby, možno nejaký špeciálny kalibračný soft....