Nicta
04.07.11,09:52
Dobrý deň, môžete mi poradiť? Momentálne som na rodičovskej dovolenke,ktorá končí 29. októbra 2011. Medzi tým som zistila, že som opäť tehotná a termín mám 12. februára 2012. Pred prvou materskou dovolenkou som bola a som zamestnaná na dobu neurčitú. Od januára 2011 si doplácam aj DNP. Podmienku 270 dní splním asi v polovici novembra. Podľa čoho Ako sa mi bude počítať druhá materská dovolenka, ak po rodičovskej dovolenke nemastúpim do práce a nastúpim na PN? Alebo ak by som po rodičovskej dovolenke požiadala o vyplatenie dovolenky, na ktorú mám ešte nárok spred nástupom na MD - to aby som dodržala podmienku platenia si DNP a po prečerpaní nastúpila na PN? Z čoho sa mi potom bude počítať výška materského? ďakuje za skorú odpoveď.
alušik
04.07.11,08:00
Výška materského sa bude počítať - z pracovného pomeru - z pravdepodobného VZ - t.j. príjem, ktorý Ti potvrdí zamestnávateľ ako pravdepodobný. Toto neovplyvní to, či nastúpiš na čerpanie dovolenky, alebo sa dáš hneď vypísať na PN, pretože pri tak dlho trvajúcom pracovnom pomere sa za rozhodujúce obdobie považuje predchádzajúci kalendárny rok a v ňom si žiadny príjem nemala (teda predpokladám, keďže si bola na RP).
Ak by si sa vypísala na PN hneď po skončení RP, tak Ti pri vyplácaní nemocenských dávok nepriznajú dávky z DNP, pretože nebudeš mať splnených ešte 270 dní NP, a teda toto DNP si budeš platiť naďalej aj počas poberania dávok NP zo zamestnania. Preto stačí, aby Ti lekár vypísal PN-kový lístok len 1x. Následne, ak budeš mať splnenú podmienku 270 dní ku dňu nástupu na MD, tak si u lekára necháš vypísať žiadosť o materské 2x a pri DNP Ti bude vyplácaná z Tebou určeného VZ. Neviem, koľko máš určený VZ z DNP...? Materské však nemôže byť priznané zo zamestnania+z DNP v súčte viac, ako je maximum.;)
Nicta
04.07.11,17:45
ďakujem za rýchlu odpoveď. Veľmi mi to pomohlo. Ešte sa chcem opýtať - ak tomu dobre rozumiem.... Je to tak, že pri výpočte druhej MD nebude mať vplyv ani to, či do práce predsa len nastúpim. T.J. Ak by som nastúpila do práce napr. v septembri a ešte pred nástupom na MD niekedy poberala PN (myslím keď ochorie prvé dieťa alebo aj na seba), tak by to tiež nezohralo rolu pri výpočte MD? Je to tak? Ale ak by som na MD nastúpila až v Januári 2012, tak by to na výpočet materského malo vplyv, však?
Nicta
06.07.11,05:15
ešte raz vďaka.....