marty37
05.07.11,21:07
Dobry den prajem.

Kamarat sa na mna znovu obratil s otazkou a ja sa teda znovu obraciam na vas..vopred dakujem :-D
kamarat ma zaujem o uver o nejakeho polroka by si chcel zaziadat.ale na zmluve kde pracuje ma napisanu minimalnu mzdu hoci zaraba skoro tisic eur...cize banka mu vie akceptovat len prijem 300 eur.. so zamestnavatelom sa neda dohodnut aby mu dal na zmluvu viac a preto by kamarat chcel aby ho otec zamestnal na polovicny uvazok a napisal mu hrubu mzdu napriklad 500 eur...s tym ze tie odvody by si kamarat zaplatil a vlastne to zamestnanie by bolo len na papieri..chcel by som sa vsak spytat ci je to vobec nieco taketo mozne, zarobit na polovicny pracovny pomer 500 eur a co by to pre otca obnasalo...je obycajny szco, murar, vedie si jednoduche uctovnictvo...a aka by bola ta vyska odvodov z 500 eur a kolko by bola dan z prijmu? mohol by si tam kamarat uplatit nezdanitelnu ciastku na danovnika ked si ju uz uplatnuje pri plate na tpp? dakujem....
Mila123
05.07.11,19:12
nie je jednoduchšie, povedať šéfovi, nech mu upraví plat napr. odmenou , či prémiou po dobu akú potrebuje a zamestnanec mu vyrovná rozdiel????
KEJKA
05.07.11,19:13
.....................
kamarat ma zaujem o uver o nejakeho polroka by si chcel zaziadat.ale na zmluve kde pracuje ma napisanu minimalnu mzdu hoci zaraba skoro tisic eur...cize banka mu vie akceptovat len prijem 300 eur.. so zamestnavatelom sa neda dohodnut aby mu dal na zmluvu viac a preto by kamarat chcel aby ho otec zamestnal na polovicny uvazok a napisal mu hrubu mzdu napriklad 500 eur...s tym ze tie odvody by si kamarat zaplatil a vlastne to zamestnanie by bolo len na papieri..chcel by som sa vsak spytat ci je to vobec nieco taketo mozne, zarobit na polovicny pracovny pomer 500 eur ....................áno, žiadny problém
a co by to pre otca obnasalo...je obycajny szco, murar, vedie si jednoduche uctovnictvo... ak nemá zamestnancov, tak všetko, čo už je spomenuté v iných témach, prihláška do SP, ZP za seba ako zam-eľa, prihlásiť zam-ca, spracovať mzdu, posielať prehlady výkazy,......neskôr odhlášky................

a aka by bola ta vyska odvodov z 500 eur .......cca 32 %, teda 160 EUR

a kolko by bola dan z prijmu? .cca 80 EUR
mohol by si tam kamarat uplatit nezdanitelnu ciastku na danovnika ked si ju uz uplatnuje pri plate na tpp? .....určite nie
dakujem....
odhliadnuc od toho, že ide o podvod, odpovede v texte...
zk24
05.07.11,19:14
Dobry den prajem.

Kamarat sa na mna znovu obratil s otazkou a ja sa teda znovu obraciam na vas..vopred dakujem :-D
kamarat ma zaujem o uver o nejakeho polroka by si chcel zaziadat.ale na zmluve kde pracuje ma napisanu minimalnu mzdu hoci zaraba skoro tisic eur...cize banka mu vie akceptovat len prijem 300 eur.. so zamestnavatelom sa neda dohodnut aby mu dal na zmluvu viac a preto by kamarat chcel aby ho otec zamestnal na polovicny uvazok a napisal mu hrubu mzdu napriklad 500 eur...s tym ze tie odvody by si kamarat zaplatil a vlastne to zamestnanie by bolo len na papieri..chcel by som sa vsak spytat ci je to vobec nieco taketo mozne, zarobit na polovicny pracovny pomer 500 eur a co by to pre otca obnasalo...je obycajny szco, murar, vedie si jednoduche uctovnictvo...a aka by bola ta vyska odvodov z 500 eur a kolko by bola dan z prijmu? mohol by si tam kamarat uplatit nezdanitelnu ciastku na danovnika ked si ju uz uplatnuje pri plate na tpp? dakujem....

Pokial je dodrzana minimalna mzda pri plnom uvazku, tak je jedno kolko mu otec da, a 500 eur pri polovicnom uvazku to splna.

z 500 eur budu odvody (spolu za zamestnavatela a zamestnanca) 243 € !
Dan bude 82,27 €. Dokopy to je 325,27 € (ak som sa nepomylila).

Pre otca to znamena:
Pocitat mzdy, prihlasit sa na DU, SP a ZP, posielat mesacne vykazy, a prehlady. na konci roka spravit rocne zuctovanie dane alebo kamarat si spravi DPFO sam.

odpocitatelnu polozku si uz uplatnovat nemoze, ked ju uz uplatnuje u ineho zamestnavatela. Odpocitatelna polozka je 296,6 eura - pravdepodobne ju "neuplatnuje" celu pri 300 eurovom prijme, takze nejaka mala cast sa mu v danovom priznani presunuie aj na ten druhy prijem...
zk24
05.07.11,19:20
Uz len dodam, ze v zivote by som nesla robit tak ze mi niekto da na papieri minimalnu mzdu a ostatne v hotovosti. Vyzera to krasne neplatit odvody, ale potom pri ziadosti o obycajny uver alebo cokolvek je zamestnanec pomaly socialny pripad. O dochodku a roznych davkach ani nehovorim.
Mila123
05.07.11,19:25
Uz len dodam, ze v zivote by som nesla robit tak ze mi niekto da na papieri minimalnu mzdu a ostatne v hotovosti. Vyzera to krasne neplatit odvody, ale potom pri ziadosti o obycajny uver alebo cokolvek je zamestnanec pomaly socialny pripad. O dochodku a roznych davkach ani nehovorim.
Niektorí nemajú inú možnosť......ja im odporúčam si priplácať na DNP a SP, kt. od 01.01.2011 sa musí prihlásiť aj na DIP, činí to z min. VZ cca do 90 Euro mesačne, pri plate 1000 Euro si myslím, môže dovoliť.....
zk24
05.07.11,19:27
Niektorí nemajú inú možnosť......ja im odporúčam si priplácať na DNP a SP, kt. od 01.01.2011 sa musí prihlásiť aj na DIP, činí to z min. VZ cca do 90 Euro mesačne, pri plate 1000 Euro si myslím, môže dovoliť.....

samoplatitenie riesi tie dochodky. Ale pri uvere to asi rolu nezohra... :(
Mila123
05.07.11,19:31
samoplatitenie riesi tie dochodky. Ale pri uvere to asi rolu nezohra... :(
Ak bral takúto prácu, musel vedieť, čo to obnáša.....ja sa týmto nechcem zastávať nepoctivcov, kt. neplatia, resp. vyhýbajú, obchádzajú "legálnou cestou " platenia sa fondov...ale niekedy nie je iná možnosť.....
zk24
05.07.11,19:36
:(