tamci
08.07.11,08:22
Dobrý deň. Od 9.12.2010 si platím dobrovoľné nemoc. poistenie. Dňa 15.12.2011 má termín pôrodu. Chcela som sa opýtať, či si už môžem dať žiadosť na Soc. poisťovňu o zníženie platieb na DNP z minima? Ak áno a budem si to do decembra platiť už len z minima, nebude to mať vplyv na výšku materskej??

Za Vaše odpovede vopred ďakujem.
janina.p
08.07.11,06:41
Ahoj, pokiaľ viem, zmenu výšky VZ si môžeš dať po 6 mesiacoch, teda už tento termín spĺňaš. Materská sa ti počíta z VZ z predchádzajúceho roka, teda keďže TP máš 15.12.2011, tak VZ z ktorého ti stanovia výšku materskej je rok 2010. Výška platieb v roku 2011 už tvoju materskú nijako neovplyvní. Dúfam, že som ti to napísala dobre, ja to mám takto zistené a keďže som nastúpila na MD pred týždňom, tak som si to už overila aj na vlastnej koži :-) Pekný deň
brčko
08.07.11,07:07
Dobrý deň. Od 9.12.2010 si platím dobrovoľné nemoc. poistenie. Dňa 15.12.2011 má termín pôrodu. Chcela som sa opýtať, či si už môžem dať žiadosť na Soc. poisťovňu o zníženie platieb na DNP z minima? Ak áno a budem si to do decembra platiť už len z minima, nebude to mať vplyv na výšku materskej??

Za Vaše odpovede vopred ďakujem.

súhlasím s janina,
ZMENU vym.základu (nie žiadost o zníženie platieb), čo zaškrtneš na tlačive RLFO môžeš podať. Bude účinná od prvého v mesiaci po podaní zmeny. Na kopii si nechaj potvrdiť prevzatie soc.poisťovnou. Výšku tvojej materskej z dnp to neovpyvní, aj tak sa bude rátať z dnp z vym.základu v období 9.-31.12.2010 z dnp. Predpokladám, žiadne iné nem.poistenie ti v tom istom čase netrvalo (to by znižovalo vz z dnp). A samozrejme pozor na nedoplatky.

nezabudni po pôrode do 45dní si podať prihlášku na soc.poisťovni na dôch.poistenie štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Tiež rob kopie a nechaj potvrdiť prevzatie.
janina.p
08.07.11,07:31
Chcem sa spýtať aj ja, lebo mi včera prišlo rozhodnutie zo SP a myslela som si, že budem mať maximálnu výšku materskej, keďže som si priplácala DNP a nestalo sa tak.
Neviete teda, ako sa presne postupuje pri výpočte materskej?
V roku 2010 (celý rok) som pracovala na kratší pracovný pomer, z ktorého mi bolo riadne platené poistenie do SP aj ZP. Vymeriavací základ som dosiahla 970€.
Od 3.6.2010 som si platila DNP z VZ 1000€. Podmienku 270 dní platenia DNP som teda splnila niekedy koncom februára.
Predpokladaný termín pôrodu mám 9.8.2011 a na MD som nastúpila 6 týždňov pred termínom (28.6.2011).

Zaujíma ma, ako sa teda stanoví výška materskej:

a) samostatne za každé poistenie a tieto dve sumy sa následne spočítajú, teda potom by to bolo takto:

970/365=2,6575€ (DVZ zo závislej činnosti)
2,6567*60%*30dní=47,8356€/mesiac - tu by teda nárok na materskú nevznikol, keďže by táto suma bola nižšia ako je v súčasnosti výška RP (cca 190€), teda by mal by automaticky poskytnutý RP

6933,33/212=32,7043 (DVZ z DNP)
32,7043*60%*30dní=588,6789€/mesiac

190+588,6789=778,6789€>670€

Takže výsledná suma by mala byť 670€ (čo je max výška materskej)

b) určí sa spoločný DVZ za obe poistenia a následne sa stanoví 1 suma:

970/365+6933,33/212=35,3619 DVZ
35,3619*0,6*30=636,5145€
Takže výsledná výška materskej by bola 636,51€.

Oni použili ten druhý spôsob výpočtu. Ja som ale niekde čítala, že nárok na materské sa posudzuje z každého poistenia samostatne a následne sa tieto dve sumy spočítajú a vypláca sa jedna dávka. Už som z toho jeleň :-)
tamci
08.07.11,07:38
súhlasím s janina,
ZMENU vym.základu (nie žiadost o zníženie platieb), čo zaškrtneš na tlačive RLFO môžeš podať. Bude účinná od prvého v mesiaci po podaní zmeny. Na kopii si nechaj potvrdiť prevzatie soc.poisťovnou. Výšku tvojej materskej z dnp to neovpyvní, aj tak sa bude rátať z dnp z vym.základu v období 9.-31.12.2010 z dnp. Predpokladám, žiadne iné nem.poistenie ti v tom istom čase netrvalo (to by znižovalo vz z dnp). A samozrejme pozor na nedoplatky.

nezabudni po pôrode do 45dní si podať prihlášku na soc.poisťovni na dôch.poistenie štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Tiež rob kopie a nechaj potvrdiť prevzatie.

Ďakujem pekne za odpovede. Ale ja som dlhodobo súčasne aj zamestnaná, DNP si len doplácam do maxima. V tom prípade asi nemám potom podávať tú prihlášku na dôch. poistenie štátom.. či? Ešte sa chcem opýtať. Celý mesiac máj som bola PN, to som si asi to DNP platiť nemusela, alebo? Ak nie, dá sa o to požiadať, aby mi platbu za tento mesiac vrátili??
janina.p
08.07.11,08:16
V dobe, keď si PN (ale musí ti byť zároveň z DNP poskytovaná aj PNka) DNP platiť nemusíš. Ja som si tiež teraz podávala žiadosť o vrátenie preplatku. Vraj im to stačí emailom poslať, číslo tvojho účtu a VS pod ktorým si platíš DNP. A tú prihlášku na dôch. poistenie to neviem.
brčko
08.07.11,08:53
Ďakujem pekne za odpovede. Ale ja som dlhodobo súčasne aj zamestnaná, DNP si len doplácam do maxima. V tom prípade asi nemám potom podávať tú prihlášku na dôch. poistenie štátom.. či? Ešte sa chcem opýtať. Celý mesiac máj som bola PN, to som si asi to DNP platiť nemusela, alebo? Ak nie, dá sa o to požiadať, aby mi platbu za tento mesiac vrátili??

ak si z dnp poberala nemocneské, tak počas čerpania nemocenského z dnp si platiť poistné na dnp nemusela a máš preplatok. Ak si ale poberala nemocenské len zo zamestnania a z dnp si nemala nárok, tak treba platiť aj počas pn.

ak si zamestnaná a bude ti trvať prac.pomer aj počas poberania materského, tak treba prihlášku podla terajších postupov podať najneskôr prvým dnom čerpania Rd (prvý den po ukončení poberania materského), aby si bola súvisle dôch.poistná. Lebo počas čerpania md si dôch. poistná ako zamestnanec, no nástupom na RD ti prerušuje v soc.poistoni soc.poistenie.

tiež treba mzdárke oznamovať poberanie rodič.príspevku (neviem, či aj materského), čo súvisí so zdr. poistením, je to nová povinnosť mamičiek.
brčko
08.07.11,08:59
Chcem sa spýtať aj ja, lebo mi včera prišlo rozhodnutie zo SP a myslela som si, že budem mať maximálnu výšku materskej, keďže som si priplácala DNP a nestalo sa tak.
Neviete teda, ako sa presne postupuje pri výpočte materskej?
V roku 2010 (celý rok) som pracovala na kratší pracovný pomer, z ktorého mi bolo riadne platené poistenie do SP aj ZP. Vymeriavací základ som dosiahla 970€.
Od 3.6.2010 som si platila DNP z VZ 1000€. Podmienku 270 dní platenia DNP som teda splnila niekedy koncom februára.
Predpokladaný termín pôrodu mám 9.8.2011 a na MD som nastúpila 6 týždňov pred termínom (28.6.2011).

Zaujíma ma, ako sa teda stanoví výška materskej:

a) samostatne za každé poistenie a tieto dve sumy sa následne spočítajú, teda potom by to bolo takto:

970/365=2,6575€ (DVZ zo závislej činnosti)
2,6567*60%*30dní=47,8356€/mesiac - tu by teda nárok na materskú nevznikol, keďže by táto suma bola nižšia ako je v súčasnosti výška RP (cca 190€), teda by mal by automaticky poskytnutý RP

6933,33/212=32,7043 (DVZ z DNP)
32,7043*60%*30dní=588,6789€/mesiac

190+588,6789=778,6789€>670€

Takže výsledná suma by mala byť 670€ (čo je max výška materskej)

b) určí sa spoločný DVZ za obe poistenia a následne sa stanoví 1 suma:

970/365+6933,33/212=35,3619 DVZ
35,3619*0,6*30=636,5145€
Takže výsledná výška materskej by bola 636,51€.

Oni použili ten druhý spôsob výpočtu. Ja som ale niekde čítala, že nárok na materské sa posudzuje z každého poistenia samostatne a následne sa tieto dve sumy spočítajú a vypláca sa jedna dávka. Už som z toho jeleň :-)

nárok na materské sa posudzuje z každého nem.poistenia samostatne (270dní, trvanie poistenia resp. trvanie ochr. lehotey, rozhod.obodbie, výpočet súčtu vym.základov v RO a dní za ktoré sa poistnie platilo v RO a z toho výpočet samotného denn.vym.základu).

Následne sa zrátajú denné vym.základy zo všetkých nem.poistení, prípadne sa vyrátaný DVZ upraví na maximum, ak súčet je vyšší ako max. DVZ a dávku vyrátajú a vyplácajú len jednu v súčte a to pobočka podla dohody (ak by si si uplatnovala nárok vo viacerých pobočkách SP, napr. zamestnávatel jedna pobočka a trv. pobyt druhá pobočka).


nie je pravda, že nárok na RP sa poskytuje len podla toho, či z povinného NP dosiahneš aspon 190eur. Zákon hovorí o poberaní materského bez bližšieho určenia,tj. celkového. Na upsvar by si mala doručiť úplnú sumu nároku na materské, tj. ak by si o materské žiadala z viacerých pobočiek SP, myslím potvrdenie ti dá každá pobočka zvlášť, aj ked sa vypláca dávka jedna (rozhodnutia posielajú dve,tj. aj potvrdenia by mali byť rovnako dve) ale ak si si uplatnovala nárok na materské zo zametnania + dnp v jednej pobočke, predpokladám potvrdenie o materskom vydajú len jedno v súčte za pobočku, aj ked rozhodnutia predpokladám budú dve, no neviem potvrdiť.


tj. ich postup bol podla mna správny
janina.p
08.07.11,12:58
Ďakujem brčko, obe poistenia boli v jednej pobočke SP, aspoň v tomto je to jednoduchšie. Rozhodnutie poslali jedno, spoločne za obe poistenia. Čo ma prekvapilo, teda z toho vyplýva, že to posudzovali spoločne, nie každé zvlášť. No pôjdem sa tam pre istotu popýtať, za to nič nedám, maximálne mi to nebude vedieť pani (ako vždy) vysvetliť. Podľa mojich výpočtov mi to robí rozdiel takmer 34€ mesačne a to je myslím už slušná suma. :-)
Katy a R
08.07.11,15:47
Ďakujem brčko, obe poistenia boli v jednej pobočke SP, aspoň v tomto je to jednoduchšie. Rozhodnutie poslali jedno, spoločne za obe poistenia. Čo ma prekvapilo, teda z toho vyplýva, že to posudzovali spoločne, nie každé zvlášť. No pôjdem sa tam pre istotu popýtať, za to nič nedám, maximálne mi to nebude vedieť pani (ako vždy) vysvetliť. Podľa mojich výpočtov mi to robí rozdiel takmer 34€ mesačne a to je myslím už slušná suma. :-)

.. len nikde nechoď ... neviem, kde si zobrala v tvojom výpočte sumu 190 :confused::confused:
Počíta sa tak, ako ti Gabi napísala v predch príspevku. :)
Ak by si to aj počítala prvým spôsobom ... tak 47,8 + 588,6 je to isté, čo ti vypočítali !!!

Do sumy 190 (ak tým myslíš RP) - dopláca štát rozdiel len vtedy, ak je výška materskej menšia ako RP (žiada sa o to na UPSVaR). A v tvojom prípade je materská cez 600 eur ... ;)

čiže - doplním: v prípade, žeby si mala nárok na materskú len zo zamestnania ... SP by ti vyplácala materskú vo výške tých 47 eur (z tvojho výpočtu vychádzam) ... no a mohla by si požiadať UPSVaR o štátnu dávku - RP .. vo výške rozdielu (190 -47) ... smozrejme, výška materskej nie je každý mesiac rovnaká (buď za 30, alebo za 31 dní). No a to až od narodenia dieťaťa.
brčko
08.07.11,16:17
Ďakujem brčko, obe poistenia boli v jednej pobočke SP, aspoň v tomto je to jednoduchšie. Rozhodnutie poslali jedno, spoločne za obe poistenia. Čo ma prekvapilo, teda z toho vyplýva, že to posudzovali spoločne, nie každé zvlášť. No pôjdem sa tam pre istotu popýtať, za to nič nedám, maximálne mi to nebude vedieť pani (ako vždy) vysvetliť. Podľa mojich výpočtov mi to robí rozdiel takmer 34€ mesačne a to je myslím už slušná suma. :-)

súhlasím s katy, ten výpočet je správny, či dajú rozhodnutie na jeden papier alebo na dva, je to absolútne to isté, zbytočne pôjdeš na sp.

nerátaj s doplácaním do 190eur, lebo tvoja materská je vysoko nad 190eur (pri uplatnení nároku na RP sa postupuje podla zákona o RP a berie suma materského ako celok, nie z každého NP zvlášť a vôbec sa nedá použiť postup podla zákona o soc.p, že sa posudzuje nárok na nem.dávku z každého nem.poistenia zvlášť, lebo RP nie je nem.dávka a neriadi sa týmto zákonom), no o tom som už písala a katy upresnila.