miran
13.01.06,12:55
Prosim Vas poradte mi co presne znamena zaradit osobne auto do majetku firmy.

1) mam osobne auto a zalozila som si zivnost v r. 2005. Vypocitala som a zaplatila cestnu dan. Mala som aj auto zaregistrovat? Ako? Novy technicak kde by bolo moje ICO? Mam v tom zmatok. Alebo stacilo mat zaplatenu cestnu dan.

2) auto som kupila v 12/2001 a zaradila som ho do podnikania v 6/2005. Je mi jasne ze odpisy uz uplatnovat nebudem ale musim si zaradit auto prostrednictvom Inventarnej karty do podnikania? Aku OC tam uvediem?

Dakujem (citala som prispevky ale nejako sa z toho neviem vysomarit)
lenkak
13.01.06,17:40
1/ malo byť v TP napísané IČO firmy.
2/ na každý hmotný či nehmotný majetok má byť založená IK.
V tomto prípade je na účely zákona o účtovníctve obstarávacou cenou reprodukčná obstarávacia cena. V zmysle § 25 ods. 1 písm. d) bod 4 zákona o účtovníctve sa reprodukčnou obstarávacou cenou ocení aj majetok preradený z osobného vlastníctva do podnikania. Reprodukčnou obstarávacou cenou je cena, za ktorú by sa majetok obstaral. Zákon o účtovníctve nevyžaduje cenu stanovenú znalcom. Podnikateľ by však mal vedieť preukázať spôsob stanovenie reprodukčnej obstarávacej ceny.

Na účely dane z príjmov je vstupnou cenou obstarávacia cena. Za roky nevyužívania automobilu na podnikanie sa odpisy neuplatňujú.
Johanka
13.01.06,18:45
Nakoľko nebudeš môcť uplatňovať žiadne odpisy, zdá sa mi pre Teba výhodnejšie auto nezaraďovať do obchodného majetku a uplatňovať do výdavkov spotrebované PHL a paušál 6,20 Sk/km.
miran
17.01.06,18:53
Dakujem Vam pekne za odpovede. Ale ked som preradovala osobne auto do obchodneho majetku nemenila som v technickom udaje takze ICO tam nemam, iba tu zaplatenu cestnu dan. Vadi to moc? A preto auto som zaradila do majetku pretoze ako taxikar ho vyuzivam na 100% na podnikanie takze toto obist nemozem. Je tak?
miran
18.01.06,13:38
Dnes som bola na danovom urade a mala som otazku.

Či auto ktore pouzivam na taxikovanie (podnikanie) musim zaradit do majetku firmy alebo nemusim zaradit do majetku firmy.

a) ak ho zaradim mozem uplatnovat (odpisy -co nebudem lebo je to
stare auto, PHM, opravy)

b) ak ho nezaradim mozem uplatnovat (6,2 na Km + Phm a nemusim
platit cestnu dan)

Sposob b) by mi vyhovoval urcite viac lebo ako taxikar "navalam" km velmi vela a odpisovat auto uz nemozem.
Otazka znie vyuzit sposob b) ??? Danovnicka mi nevedela odpovedat ze to si musim nastudovat zakon o cestovnych nahradach atd...

Prosim kto je v tom zbehlý a pomoze mi?
Dakujem
ajobs
18.01.06,14:05
Dnes som bola na danovom urade a mala som otazku.

Či auto ktore pouzivam na taxikovanie (podnikanie) musim zaradit do majetku firmy alebo nemusim zaradit do majetku firmy.

a) ak ho zaradim mozem uplatnovat (odpisy -co nebudem lebo je to
stare auto, PHM, opravy)

b) ak ho nezaradim mozem uplatnovat (6,2 na Km + Phm a nemusim
platit cestnu dan)

Sposob b) by mi vyhovoval urcite viac lebo ako taxikar "navalam" km velmi vela a odpisovat auto uz nemozem.
Otazka znie vyuzit sposob b) ??? Danovnicka mi nevedela odpovedat ze to si musim nastudovat zakon o cestovnych nahradach atd...

Prosim kto je v tom zbehlý a pomoze mi?
Dakujem

Pozri si vo vyhľadávaní, je tu množstvo článkov o cestovných náhradách aj o platení jednotlivých zložiek cesťákov (teda 6,20 Sk+PHL)-do vyhľadávania zadaj napr. " cestovné príkazy", alebo "auto a podnikateľ", ap.
Manual
18.01.06,14:45
Dnes som bola na danovom urade a mala som otazku.

Či auto ktore pouzivam na taxikovanie (podnikanie) musim zaradit do majetku firmy alebo nemusim zaradit do majetku firmy.

a) ak ho zaradim mozem uplatnovat (odpisy -co nebudem lebo je to
stare auto, PHM, opravy)

b) ak ho nezaradim mozem uplatnovat (6,2 na Km + Phm a nemusim
platit cestnu dan)

Sposob b) by mi vyhovoval urcite viac lebo ako taxikar "navalam" km velmi vela a odpisovat auto uz nemozem.
Otazka znie vyuzit sposob b) ??? Danovnicka mi nevedela odpovedat ze to si musim nastudovat zakon o cestovnych nahradach atd...

Prosim kto je v tom zbehlý a pomoze mi?
Dakujem
Ako taxikár spôsob b) využiješ maximálne...:):):)
Muška
18.01.06,15:22
1/ malo byť v TP napísané IČO firmy.
Lenka ak je to FO, tak nemusí mať v TP IČO - stačí o majetku začať účtovať
Zákon o dani z príjmu
§ 2 odst. m)
obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba
s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie
týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6
ods. 11;
tommail
19.01.06,10:30
b) ak ho nezaradim mozem uplatnovat (6,2 na Km + Phm a nemusim
platit cestnu dan)


Ako je to teda s tou cestnou daňou? Niekde na porade som sa dočítal, že cestnú daň platí ten, kto užíva vozidlo na podnikanie. Podľa toho, čo ste tu napísali, cestnú daň nemusím platiť ak vozidlo nie je v majetku firmy i napriek tomu, že ho využívam na podnikanie.

Ak teda nezaradím vozidlo do majetku firmy, musím alebo nemusím platiť cestnú daň ?
Muška
13.02.06,13:21
b) ak ho nezaradim mozem uplatnovat (6,2 na Km + Phm a nemusim
platit cestnu dan)


Ako je to teda s tou cestnou daňou? Niekde na porade som sa dočítal, že cestnú daň platí ten, kto užíva vozidlo na podnikanie. Podľa toho, čo ste tu napísali, cestnú daň nemusím platiť ak vozidlo nie je v majetku firmy i napriek tomu, že ho využívam na podnikanie.

Ak teda nezaradím vozidlo do majetku firmy, musím alebo nemusím platiť cestnú daň ?

zákon o Dan z MV hovorí:
......používa na podnikanie.

Podľa mňa musíš uhradiť daň z MV, zákon nehovorí, že auto musí, alebo nemusí byť zaradené v podnikaní.