mončika
13.01.06,13:29
Môžem si uplatniť DPH z ručne vypísaného príjmového pokladničného dokladu za ubytovanie? Obsahuje všetky náležitosti, ktoré má mať, od názvu firmy , IČa, IČ DPH, základ dane daň.....atď. Viem, že sa vedú na porade rôzne diskusie, ak sa DPH týka ubytovania, ale ja si myslím že na DPH z ubytka mám nárok, ide mi len o ten ručne vypísaný PPD.
Tweety
13.01.06,12:31
Môžem si uplatniť DPH z ručne vypísaného príjmového pokladničného dokladu za ubytovanie? Obsahuje všetky náležitosti, ktoré má mať, od názvu firmy , IČa, IČ DPH, základ dane daň.....atď. Viem, že sa vedú na porade rôzne diskusie, ak sa DPH týka ubytovania, ale ja si myslím že na DPH z ubytka mám nárok, ide mi len o ten ručne vypísaný PPD.
Ak je doklad za ubytovanie počas sl. cesty, ktorú preplatíš zamestnancovi, nemáš nárok na odpočet DPH. ;)
Denda
13.01.06,12:41
Môžem si uplatniť DPH z ručne vypísaného príjmového pokladničného dokladu za ubytovanie? Obsahuje všetky náležitosti, ktoré má mať, od názvu firmy , IČa, IČ DPH, základ dane daň.....atď. Viem, že sa vedú na porade rôzne diskusie, ak sa DPH týka ubytovania, ale ja si myslím že na DPH z ubytka mám nárok, ide mi len o ten ručne vypísaný PPD.
Nepíšete bližšie koho sa predmetné ubytovanie týka. Skúste doplniť:)
Beba
13.01.06,12:43
Ak si to pracovník nedá do zúčtovania cesťáku a doklad znie na firmu a nie na zamestnanca, ja by som to zaúčtovala ako samostatnú položku služby a uplatnila by som si DPH. Tak isto som účtovala aj cestovný lístok. Pracovník si dal do cesťáku len jeho nárok na stravné.
Muška
13.01.06,12:45
Ak ubytovanie objedná zamestnávateľ a faktúra znie na zamestnávateľa, tak v pohode - odpočet DPH.

Ale k cesťáku určite nie.
Denda
13.01.06,12:55
A ak by sa náhodou jednalo o ubytovanie FO podnikateľa platiteľa DPH, tak tiež máte nárok na odpočet DPH.
rosemary
13.01.06,12:58
Ručne vypísaný príjmový pokladničný doklad, nieje ani faktúra, ani doklad z ERP. Vždy nad týmto rozmýšlam, keď si mám uplatniť DPH. Nikdy si ju neuplatním, lebo som na pochybách. Alebo som naozaj až moc opatrná?
Denda
13.01.06,13:06
Ručne vypísaný príjmový pokladničný doklad, nieje ani faktúra, ani doklad z ERP. Vždy nad týmto rozmýšlam, keď si mám uplatniť DPH. Nikdy si ju neuplatním, lebo som na pochybách. Alebo som naozaj až moc opatrná?
Môžete si uplatniť DPH ak doklad spĺňa všetky náležitosti podľa § 71 Zákona o dani z pridanej hodnoty: http://www.porada.sk/showpost.php?p=112000&postcount=17
ALBO
13.01.06,13:24
Ručne vypísaný príjmový pokladničný doklad, nieje ani faktúra, ani doklad z ERP. Vždy nad týmto rozmýšlam, keď si mám uplatniť DPH. Nikdy si ju neuplatním, lebo som na pochybách. Alebo som naozaj až moc opatrná?
Doklad za ubytovaciu službu nie je povinnosť vystaviť cez ERP.Takže môže byť aj ružný ak má náležitosti Fa.
Ale ako bolo vyššie spomenuté ak ide o zamestnanca a je súčasťou cesťáku zamestnanca (je vystavený na zanestnanca) tak nárok na odpočet nie je.
Ak je na organizáciu tak nárok je.
Beba
13.01.06,13:29
Doklad za ubytovaciu službu nie je povinnosť vystaviť cez ERP -ALBO - máš môj súhlas
mončika
13.01.06,13:42
Na základe vyjadrenia auditorky, si môžem uplatniť DPH za ubytovanie z dokladu, ktorý má všetky náležitosti podľa zákona o DPH aj keď je priložený k cesťáku. Samozrejme musí byť vystavený na firmu, nie na meno zamestnanca.
Paula
13.01.06,13:52
Na základe vyjadrenia auditorky, si môžem uplatniť DPH za ubytovanie z dokladu, ktorý má všetky náležitosti podľa zákona o DPH aj keď je priložený k cesťáku. Samozrejme musí byť vystavený na firmu, nie na meno zamestnanca.
Neviem neviem.....za ubytovanie zaplatil ako prvý zamestnanec a ten nie je platcom DPH. Ty mu iba preplácaš výdavok , ktorý priložil k vyúčtovaniu SC.
JankaO
13.01.06,14:10
Neviem neviem.....za ubytovanie zaplatil ako prvý zamestnanec a ten nie je platcom DPH. Ty mu iba preplácaš výdavok , ktorý priložil k vyúčtovaniu SC.


Moc by som nesúhlasila, lebo potom by sa dali spochybniť aj iné doklady o nákupe, za ktoré vydá peniaze v mene zamestnávateľa zamestnanec. (Vedúca predajne pri dodaní tovaru na hotovosť atď...)
Paula
13.01.06,14:24
Janka, ale teraz riešime správnosť zúčtovania dokladov priložených k vyúčtovaniu SC na príslušnom tlačive. A tu sa účtuje iba o cestovných výdavkoch (nákladoch), nie o nákupe tovaru, materiálu, atp. Vyslovila som iba svoj názor.
JankaO
13.01.06,14:30
Janka, ale teraz riešime správnosť zúčtovania dokladov priložených k vyúčtovaniu SC na príslušnom tlačive. A tu sa účtuje iba o cestovných výdavkoch (nákladoch), nie o nákupe tovaru, materiálu, atp. Vyslovila som iba svoj názor.
Ja si nedovolím spochybňovať Váš názor. Len si myslím, že to netreba komplikovať a doklad zaúčtovať zvlášť a neprikladať ho k vyúčtovaniu SC.Vyhla by som sa tým možným komplikáciám či správca dane uzná alebo neuzná.
mončika
13.01.06,17:29
Mne sa zdá veľmi zvláštne, že keď VPD so všetkými správnymi náležitosťami za ubytovanie preplatím zamestnancovi z kasy, vtedy si uplatňujem DPH, ale akonáhle má ten istý doklad /vypísaný na firmu/ priložený k cesťáku nemôžem si uplatniť DPH. Veď to si protirečí.
ALBO
13.01.06,17:43
Mne sa zdá veľmi zvláštne, že keď VPD so všetkými správnymi náležitosťami za ubytovanie preplatím zamestnancovi z kasy, vtedy si uplatňujem DPH, ale akonáhle má ten istý doklad /vypísaný na firmu/ priložený k cesťáku nemôžem si uplatniť DPH. Veď to si protirečí.
Keď to ide cez cesťák, tak zamestnávateľ má povinnosť voči zamestnancovi vyplatiť cestovné náhrady za služby (strava ubytovanie), ktoré zamestnanec spotreboval a teraz žiada náhradu.Niekedy v 96 bolo na to usmernenie vo FS a ten princíp platí aj dodnes. Ten doklaD ubytovací má totiž meno toho zamestnanca často.
Keď objedná ubytovanie organizácia nárok na ODPOčET JE.
Problém by podľa mňa nemusel byť s odpočtom ani keby zanestnanec nahlásil identifikačné údaje firmy a tie by tam na tom doklade boli uvedené, no a vyúčtovanie by nešlo cez cesťák.
anto
13.01.06,17:52
S dokladom, o ktorom sa tu hovorí, môžu nastať tieto prípady.:
1.: Odpočet DPH - ak doklad spĺňa všetky náležitosti faktúry, a je vystavený na organizáciu, nie na pracovníka, vtedy je možnosť odpočítať si DPH. Doklad ale nemôže byť súčasťou vyúčtovania cestovného.
2.: Aj je doklad vystavený na pracovníka, vtedy sa prikladá k vyúčtovaniu cestovného a nie je možnosť odpočtu DPH.
mončika
13.01.06,18:24
Viete čo je zvláštne? Mám známe, ktoré robia kontrolórky na DÚ v Bratislave a v TN.
Tá čo pracuje v BA mi povedala, že ak takýto doklad je pri cesťáku nemôžem si uplatniť DPH a tá čo robí V TN nevidí problém s uplatnením DPH. Tak si vyberme!!!!!!!!
Jana Acsová
14.01.06,09:45
Moc by som nesúhlasila, lebo potom by sa dali spochybniť aj iné doklady o nákupe, za ktoré vydá peniaze v mene zamestnávateľa zamestnanec. (Vedúca predajne pri dodaní tovaru na hotovosť atď...)Ale nárok na cestovné náhrady má zamestnanec. On je predkladateľom výdavku (nie hotel, nie prepravca a pod. - záleží od zúčtovaných cestovných výdavkov). Zúčtovací doklad, ktorý je predmetom preplatenia u zamestnávateľa je cestovný príkaz a nie jednotlivé doklady, ktoré sú jeho prílohou.
JankaO
14.01.06,14:12
Ale nárok na cestovné náhrady má zamestnanec. On je predkladateľom výdavku (nie hotel, nie prepravca a pod. - záleží od zúčtovaných cestovných výdavkov). Zúčtovací doklad, ktorý je predmetom preplatenia u zamestnávateľa je cestovný príkaz a nie jednotlivé doklady, ktoré sú jeho prílohou.

Naprosto s Vami súhlasím, ak sa doklad priloží k vyúčtovaniu SC na preplatenie. Ale v kontexte predchádzajúcich príspevkov, kde bola spomenutá aj iná možnosť a to tá, že službu - ubytovanie objedná zamestnávateľ a doklad bude vystavený na jeho meno a bude spĺňať všetky náležitosti podľa zákona DPH, nie je dôvod na neuplatnenie odpočtu aj v tom prípade, že doklad vyplatí zamestnanec v mene zamestnávateľa. Nejednalo by sa snáď o náhradu cestovného. Toľko moja reakcia a prirovnanie k iným platbám na iné doklady.
mončika
23.01.06,13:45
Minulý týždeň som dávala dotaz ohľadne toho, či si môžem uplatniť dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) z dokladov, ktoré sú súčasťou cesťáku /samozrejme musia mať všetky náležitosti, týka sa to aj ubytovania, parkovného/. Väčšina z Vás mi dala odpoveď, že nie. Dala som dotaz na DR SR a tí mi odpovedali, že môžem. Prikladám ich odpoveď,ak sa mo to podarí.
Muška
23.01.06,17:09
Monika, ale veď DU Ti odpovedalo presne ako aj poraďáci.
Ak spĺňa náležitosti a pracovník si ich dá preplatiť , tak je to v pohode, ale neprikladá si ich k cesťáku.
mončika
24.01.06,09:18
Som z toho úplne mimo!!! DÚ mi predsa nenapísal, že tieto doklady nemôžu byť pri cesťáku. Mne sa zdá zvláštne, aby som napr.doklady na parkovné
a ubytovanie , ktoré súvisia s cestou, vyčlenila a dala zvlášť preplatiť napr. pokladne. Veď zamestnanec žiada o náhradu týchto výdavkov vrámci cesťáku. Ja už teda neviem.
ALBO
24.01.06,10:18
Som z toho úplne mimo!!! DÚ mi predsa nenapísal, že tieto doklady nemôžu byť pri cesťáku. Mne sa zdá zvláštne, aby som napr.doklady na parkovné
a ubytovanie , ktoré súvisia s cestou, vyčlenila a dala zvlášť preplatiť napr. pokladne. Veď zamestnanec žiada o náhradu týchto výdavkov vrámci cesťáku. Ja už teda neviem.
Ešte raz:
Zamestnancovi vyslanému na prac. cestu patrí podľa § 4 ods. 1 písm. a)-d) zák o cest. náhr. :
náhrada preukázaných cest výd.
náhrada výdavkov za ubytovanie
-stravné
-náhrada ďaľsích vedl. výdavkov
Pri PC plní zamestnanecpríkazy uložené zamestnávateľom, pričom v tejto súvislosti prijíma aj služby , ktoré spotrebuje. Za tieto výdavky mu mu patria náhrady.
Zamestnávateľ si nemôže uplatniť odpočítanie dane z náhrad výdavkov, ktoré zaplatil zamestnanecovi. Zamestnávateľ nesplní podmienku odpočítania dane podľa § 49 ods. 2 pís. a).
Mirkaska
08.02.06,09:08
Ešte raz:
Zamestnancovi vyslanému na prac. cestu patrí podľa § 4 ods. 1 písm. a)-d) zák o cest. náhr. :
náhrada preukázaných cest výd.
náhrada výdavkov za ubytovanie
-stravné
-náhrada ďaľsích vedl. výdavkov
Pri PC plní zamestnanecpríkazy uložené zamestnávateľom, pričom v tejto súvislosti prijíma aj služby , ktoré spotrebuje. Za tieto výdavky mu mu patria náhrady.
Zamestnávateľ si nemôže uplatniť odpočítanie dane z náhrad výdavkov, ktoré zaplatil zamestnanecovi. Zamestnávateľ nesplní podmienku odpočítania dane podľa § 49 ods. 2 pís. a).

To znamená, že ak ide zamesnanec na školenie autobusom, má cestovný lístok, ktorý spĺňa nárok na odpočet, nemôže to vyúčtovať cez cesťák, aby firma nestratila nárok na odpočet?
anto
08.02.06,09:17
Nie, firma si nemôže odpočítavať z cestovných lístkov DPH, sú to preukazáteľné výdavky na cestu platené zamestnancom, nie zamestnávateľom.
dajana16
07.03.06,04:48
Prosim vas. moze si SZCO, ktora bola na skoleni, odpocitat DPH cestovneho listka, alebo musi urobit cestovny prikaz?
(DPH si odpocita z faktury na skolenie a z ubytovania, ktore su vystavene na jeho firmu.)
renča1
07.03.06,05:08
Prosim vas. moze si SZCO, ktora bola na skoleni, odpocitat DPH cestovneho listka, alebo musi urobit cestovny prikaz?
(DPH si odpocita z faktury na skolenie a z ubytovania, ktore su vystavene na jeho firmu.)

podľa § 71 ods.4 písm.a) zákon o dph, faktúra sa považuje aj:
a) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromad.dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchod.meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane.
dajana16
07.03.06,08:25
Takze podla vsetkeho ano, dakujem.
renča1
07.03.06,09:45
Podľa mňa a vyššie popísaného nie (ak tomu dobre rozumiem), ak priloží lístok k cesťáku, vtedy firma prepláca náhrady výdavkov zamestnancovi vrámci PC.
Ak firma napr. nakúpi lístky a dá zamestnancom, vtedy ano.
Alebo ak pôjdem ja na šk v BA a som z BA a beriem to ako výdavok spojený so školením , tak vtedy tiež asi ano.Požiadam o preplatenie (nie ako súčasť cesťáku pri PC).

Tu sa jedná o SZČO, tiež som toho názoru , že ak to použije pri služ.ceste tak nie , ale ak to bude mať všetko mimo, teda nebude to súčasť služ.cesty a neuplatní si stravné, tak áno.
dajana16
07.03.06,09:48
Ja som to pochopila tak, ze ak kvoli cestvnemu listku vystavim cestak, tak si nemozem odpocitat DPH, ale ak ho dam priamo do nakladov tak ano. Ale mne islo aj o to, ci si mozem ako zivnostnik dat cest.listok priamo do nakladov. Viem, ze niekedy s tym boli problemy.
ALBO
07.03.06,09:53
Tu sa jedná o SZČO, tiež som toho názoru , že ak to použije pri služ.ceste tak nie , ale ak to bude mať všetko mimo, teda nebude to súčasť služ.cesty a neuplatní si stravné, tak áno.

Renča, ja som svoj príspevok vymazala , lebo som si hneď po jeho odklepnutí všimla, že otázka bola na SZČO, aj som napísala, že som to zle prečítala.. Ani by tam nebol, keby sme neboli takí rýchly. Predbehla si ma. OK
renča1
07.03.06,09:56
Renča, ja som svoj príspevok vymazala , lebo som si hneď po jeho odklepnutí všimla, že otázka bola na SZČO, aj som napísala, že som to zle prečítala.. Ani by tam nebol, keby sme neboli takí rýchly. Predbehla si ma. OK

Nemusela si ho vymazávať, ja som len chcela od teba ako odborníka počuť názor pri uplatňov.dph za tie veci čo napísala dajana 16 . Tak daj vedieť čo si myslíš a aký máš názor....:)
Jana Acsová
07.03.06,18:57
Prosim vas. moze si SZCO, ktora bola na skoleni, odpocitat DPH cestovneho listka, alebo musi urobit cestovny prikaz?
(DPH si odpocita z faktury na skolenie a z ubytovania, ktore su vystavene na jeho firmu.)Podľa mňa zo všetkého bez ohľadu na to, že to má priložné ako súčasť cestovného príkazu alebo zúčtované zvlášť.
dajana16
08.03.06,04:28
Dakujem AVO, logicky by to tak malo byt. Je to predsa SZCO, a nie zamestnanec.:)
bepo
08.03.06,06:33
Podstata problému tkvie v tom či je doklad vystavený /služba poskytnutá/ zamestnávateľovi alebo zamestnancovi a nie v tom či je to preplácané zvlášť alebo ako súčasť cestovného príkazu
simik
19.04.06,05:56
Aj som si to celé prečítala, ale mám z toho hrozný chaos. Prosím poraďte mi! Takže ak mi podniíkateľ donesie lístok z registračnej pokladne o svojom ubytovaní tak si môžem uplatniť DPH, lebo tento lístok spĺňa všetky náležitosti z pohľadu zákona DPH. Je nutné ale v každom prípade robiť k tomu aj nejaký cesťák?
Zita5
19.04.06,06:02
Aj som si to celé prečítala, ale mám z toho hrozný chaos. Prosím poraďte mi! Takže ak mi podniíkateľ donesie lístok z registračnej pokladne o svojom ubytovaní tak si môžem uplatniť DPH, lebo tento lístok spĺňa všetky náležitosti z pohľadu zákona DPH. Je nutné ale v každom prípade robiť k tomu aj nejaký cesťák?


Pokiaľ spĺňa všetky náležitosti zákona o DPH tak áno . Ak sa podnikateľ zúčastnil pracovnej cesty , je potrebné vystaviť CP , nakoľko určite bude mať nárok aj na stravné počas SC .