pistek
13.07.11,11:43
Dobry den, chcem sa opytat, na aku alikvotnu cast dovolenky mam narok po nastupe z rodicovskej dovolenky? Na matersku dov. som nastupila vo februari 2008 a tri roky som nepretrzite ostala doma. Dovolenku za rok 2008 som celu vycerpala. NAstupila som 9.3.2011 opat do prace, ale s tym, ze hned 10. a 11.3. som cerpala dva dni dovolenky. Bolo mi povedane, ze vela nestratim, no nakoniec mi odobrali 7,5 dni z celkoveho poctu, ktory je v nasej organizacii 30 dni (25 d.+5 dni z kolek, zmluvy). Teda dali mi 22,5 dní. Je to spravne vypocitane? Vopred dakujem za odpoved.
veronikasad
13.07.11,09:54
Dobry den, chcem sa opytat, na aku alikvotnu cast dovolenky mam narok po nastupe z rodicovskej dovolenky? Na matersku dov. som nastupila vo februari 2008 a tri roky som nepretrzite ostala doma. Dovolenku za rok 2008 som celu vycerpala. NAstupila som 9.3.2011 opat do prace, ale s tym, ze hned 10. a 11.3. som cerpala dva dni dovolenky. Bolo mi povedane, ze vela nestratim, no nakoniec mi odobrali 7,5 dni z celkoveho poctu, ktory je v nasej organizacii 30 dni (25 d.+5 dni z kolek, zmluvy). Teda dali mi 22,5 dní. Je to spravne vypocitane? Vopred dakujem za odpoved.
Ak pracovný pomer počas RD trval, dovolenka za rok 2011 sa ti nekráti, lebo rodičovská dovolenka v roku 2011 netrvala 100 prac.dní.
ivka70
13.07.11,09:58
Ak stale pracujes, znamena to, ze si v tomto roku odpracovala viac ako 60 dni, do 9.3. neodpracovala na RD menej ako 100 dni.

Mas teda narok na celu rocnu dovolenku, ktora sa nekrati, pokial by si nebola este do konca roka na dlhsej PN.


Poznamka na zaver: v roku 2008 si si vycerpala aj dovolenku, na ktoru ti vznikol narok pocas materskej dovolenky?
Lebo narok si mala odhadom urcite viac ako 20 dni.
pistek
13.07.11,10:32
Dakujem krasne za odpoved...v roku 2008 som si vycerpala dovolenku za ten rok vtedy este 25 dni (nemala som este 33 rokov, takze som mala iba 20 dni+5 dni z kolektivnej), co som mala narok...Moja otazka pramenila z toho, ze mi personalna povedala, ze kedze som hned brala dovolenku, tak nemam odpracovane dni a marec mi vobec nezaratala a myslim, ze to nie je ok, ze?
Tweety
13.07.11,10:34
Dakujem krasne za odpoved...v roku 2008 som si vycerpala dovolenku za ten rok vtedy este 25 dni (nemala som este 33 rokov, takze som mala iba 20 dni+5 dni z kolektivnej), co som mala narok...Moja otazka pramenila z toho, ze mi personalna povedala, ze kedze som hned brala dovolenku, tak nemam odpracovane dni a marec mi vobec nezaratala a myslim, ze to nie je ok, ze?
Nie nie je, ak tvoj PP bude trvať do konca roka, budeš mať nárok na celú dovolenku za kalendárny rok, teda 30 dní. Tak, ako to už uviedla Veronika.
ivka70
13.07.11,10:37
Dakujem krasne za odpoved...v roku 2008 som si vycerpala dovolenku za ten rok vtedy este 25 dni (nemala som este 33 rokov, takze som mala iba 20 dni+5 dni z kolektivnej), co som mala narok...Moja otazka pramenila z toho, ze mi personalna povedala, ze kedze som hned brala dovolenku, tak nemam odpracovane dni a marec mi vobec nezaratala a myslim, ze to nie je ok, ze?

V case, ked si si brala dovolenku, ti naozaj ziadny narok na dovolenku v roku 2011 nevznikol, lebo si neodpracovala v roku 2011 ani 21 dni potrebnych na dovolenku za odpracovane dni.
Cerpat dovolenku so suhlasom zamestnavatela vsak mozes aj skor ako ti narok vznikne.

To ale neznamena, ze teraz, ked uz mas odpracovanych 60 dni, ti dovolenka za cely rok nepatri.
Takze tvoj narok na dovolenku na vypl. paske by mal byt 30 dni minus 2 dni cerpania.
Mzdarka ti narok na dovolenku mala po odpracovani 60 dni upravit na celorocny, teda na 30 dni, s tym, ze 2 dni si uz cerpala.
pistek
13.07.11,10:56
Dakujem krasne za vsetky odpovede, pojdem si to s personalnou vydiskutovat, este raz vdaka
veronikasad
13.07.11,11:01
Dakujem krasne za odpoved...v roku 2008 som si vycerpala dovolenku za ten rok vtedy este 25 dni (nemala som este 33 rokov, takze som mala iba 20 dni+5 dni z kolektivnej), co som mala narok...Moja otazka pramenila z toho, ze mi personalna povedala, ze kedze som hned brala dovolenku, tak nemam odpracovane dni a marec mi vobec nezaratala a myslim, ze to nie je ok, ze?
V čase keď si čerpala dovolenku, si ešte nemala splnenú podmienku nároku na dovolenku za kal.rok (odpracovaných 60 dní). Zamestnávatel však môže určiť nástup na dovolenku skôr - ako je táto podmienka splnená. Ale v žiadnom prípade nie je nárok na dovolenku za rok 2011 taký, ako ho vypočítala vaša mzdárka.
pistek
14.07.11,04:03
Veronika, este sa chcem opytat, na ten januar a februar, ktory som este nepracovala, plynula mi este rodicovska dovolenka, za ten sa dovolenka nekrati? Pisala sa mi tam nieco ohladom 100 prac. dni, ale uplne som to nepochopila, mozes mi to este raz vysvetlit? Vdaka
katka50
14.07.11,04:38
Veronika, este sa chcem opytat, na ten januar a februar, ktory som este nepracovala, plynula mi este rodicovska dovolenka, za ten sa dovolenka nekrati? Pisala sa mi tam nieco ohladom 100 prac. dni, ale uplne som to nepochopila, mozes mi to este raz vysvetlit? Vdaka
ZP §109
§ 109
Krátenie dovolenky
(1)Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá.

To znamená, že ak by si v r. 2011 neodpracovala z titulu PN a rodič. dovolenky viac ako 100 prac. dní-krátila by sa Ti dovolenka o 1/12 z roč. nároku a za každých ďalších 21 takto neodpr. dní o ďalšiu1/12 z roč. nároku.
pistek
14.07.11,05:30
Veronika, dakujem krasne za odpoved, teda ak som to spravne pochopila nekrati sa mi dovolenka ani za tie prve dva mesiace???
katka50
14.07.11,05:38
Veronika, dakujem krasne za odpoved, teda ak som to spravne pochopila nekrati sa mi dovolenka ani za tie prve dva mesiace???
Ja som Katka:), ale správne si pochopila-nekráti.
pistek
14.07.11,10:00
Vdaka, Kati...a prepac
katka50
14.07.11,10:26
Nemáš za čo a nevadí. Pekný deň.