Alla
14.07.11,09:12
Dobrý deň, chcem sa spýtať zamestnankyňa končí RD 29.07.2011 a zároveň dostane výpeveď od zamestnávateľa 29.07.2011 podľa ust.§ 60 Zákoníka práce. Je to správne, nemá prac. pomer končiť dňom 30.07.2011 ?
veronikasad
14.07.11,07:15
Dobrý deň, chcem sa spýtať zamestnankyňa končí RD 29.07.2011 a zároveň dostane výpeveď od zamestnávateľa 29.07.2011 podľa ust.§ 60 Zákoníka práce. Je to správne, nemá prac. pomer končiť dňom 30.07.2011 ?
Rodičovská dovolenka končí dňom, kedy dieťa dovrši 3 roky veku. Zrejme nepíšeš o výpovedi, ale skončení prac.pomeru dohodou. Ak po skončení RD nenastúpi do práce, prac.pomer končí 29.7.2011. Ak vznikol nárok na dovolenku, treba ju pri skončení prac.pomeru preplatiť.
katka50
14.07.11,07:18
Dobrý deň, chcem sa spýtať zamestnankyňa končí RD 29.07.2011 a zároveň dostane výpeveď od zamestnávateľa 29.07.2011 podľa ust.§ 60 Zákoníka práce. Je to správne, nemá prac. pomer končiť dňom 30.07.2011 ?
ZP § 64 ods. 1 písm. c
Zákaz výpovede
(1)Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,

To znamená, že jej dáš výpoveď 30.7.2011, výpovedná doba /pokiaľ sa nedohodnete/ začína plynúť 1. dňom nasledujúceho mesiaca, čiže je to v podstate jedno.
Alla
14.07.11,07:54
RD končí 29.07.2011 a zároveň sa zamestnávateľ a zamestnankyňa dohodli , že pracovný pomer skončí dňom 29.07.2011, po skončení RD podľa ust. § 60 Zákoníka práce. Nemá PP skončiť dňom 30.07.2011?
veronikasad
14.07.11,07:59
RD končí 29.07.2011 a zároveň sa zamestnávateľ a zamestnankyňa dohodli , že pracovný pomer skončí dňom 29.07.2011, po skončení RD podľa ust. § 60 Zákoníka práce. Nemá PP skončiť dňom 30.07.2011?
Nie, nemá - iba ak by 30.7. čerpala napr. dovolenku. Malo by to vplyv na iný výpočet dávky v nezamestnanosti.
brčko
14.07.11,09:43
RD končí 29.07.2011 a zároveň sa zamestnávateľ a zamestnankyňa dohodli , že pracovný pomer skončí dňom 29.07.2011, po skončení RD podľa ust. § 60 Zákoníka práce. Nemá PP skončiť dňom 30.07.2011?

súhlasím s veronikou. Pracovný pomer môže dohodou skončiť kedykolvek. Ak však skončí 29.7., neplatia sa odvody z príp. preplatenia zostatku dovolenky a ak by sa evidovala na up a ak nemá v posledných dvoch rokoch pred pred zaevidovaním žiadny vym.základ, len čerpanie RD, tak sa jej bude rátať podpora z obd. dva roky pred nástupom na RD. Ak by však čerpala npar. 30.7. dovolenku a prac.pomer by zanikol až dnom 30.7., tak by sa jej podpora rátala práve z vymeriavacieho základu v tento jeden den (tj. ak by bola preplatená aj iná dovolenka, bol by to zrejme vyšší denný vym.základ, ako prvý s pomínany prípad)
pandorasbox
14.07.11,10:21
môžete mi poradiť prosím, zamestnanec končí RD k 01.08.2011 a mala by nastúpiť do zamestnania (nepožiadala o ukončenie). problém je v tom, že prevádzka, kde pôvodne pracovala a má v PZ už bola zrušená a bola vytvorená v inom meste nová prevádzka - vzdialená asi 100km. nedošlo by k preradeniu na inú prácu v zmysle ZP §55, ale iba k preradeniu na iné pracovisko, čo je tiež dohodová záležitosť v zmysle ZP §54. čo v prípade, ak zamestnanec odmietne zmenu miesta výkonu práce. prepúšťať ju nechceme, lebo na novej prevádzke tú profesiu potrebujeme. nastane patová situácia, lebo výpoved dať nechceme a ona nebude chcieť nastúpiť na nové miesto výkonu práce. alebo budeme musieť dať povinne výpoveď v zmysle §63, ods. 1 písm. a ZP???
vďaka za každú radu poraďáci
veronikasad
14.07.11,10:22
môžete mi poradiť prosím, zamestnanec končí RD k 01.08.2011 a mala by nastúpiť do zamestnania (nepožiadala o ukončenie). problém je v tom, že prevádzka, kde pôvodne pracovala a má v PZ už bola zrušená a bola vytvorená v inom meste nová prevádzka - vzdialená asi 100km. nedošlo by k preradeniu na inú prácu v zmysle ZP §55, ale iba k preradeniu na iné pracovisko, čo je tiež dohodová záležitosť v zmysle ZP §54. čo v prípade, ak zamestnanec odmietne zmenu miesta výkonu práce. prepúšťať ju nechceme, lebo na novej prevádzke tú profesiu potrebujeme. nastane patová situácia, lebo výpoved dať nechceme a ona nebude chcieť nastúpiť na nové miesto výkonu práce. alebo budeme musieť dať povinne výpoveď v zmysle §63, ods. 1 písm. a ZP???
vďaka za každú radu poraďáciAké miesto výkonu práce má v pracovnej zmluve ?
pandorasbox
14.07.11,11:07
miesto výkonu práce má presne ulicu a mesto prevádzky, ktorá bola zrušená, takže presne určené miesto. Táto prevádzka bola zrušená v tom meste a nová bola zriadená o 100 km vzdialenom inom meste. §157 ZP (ktorý mimochodom nenachádzam doplnené v ZP tu na porade) pojednáva o právach zamestnanca po MD a RD
veronikasad
14.07.11,11:21
miesto výkonu práce má presne ulicu a mesto prevádzky, ktorá bola zrušená, takže presne určené miesto. Táto prevádzka bola zrušená v tom meste a nová bola zriadená o 100 km vzdialenom inom meste. §157 ZP (ktorý mimochodom nenachádzam doplnené v ZP tu na porade) pojednáva o právach zamestnanca po MD a RD
Miesto výkonu práce je podstatná náležitosť pracovnej zmluvy. Zmena môže byť len na základe obojstranne podpísanej dohody o zmene pracovnej zmluvy. Ak s tým pracovníčka nebude súhlasiť, zamestnávatelovi nezostáva nič iné, len dať jej výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. a) ZP.

ZP na Porade nie je aktualizovaný, hladaj ma www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk)
brčko
14.07.11,11:22
miesto výkonu práce má presne ulicu a mesto prevádzky, ktorá bola zrušená, takže presne určené miesto. Táto prevádzka bola zrušená v tom meste a nová bola zriadená o 100 km vzdialenom inom meste. §157 ZP (ktorý mimochodom nenachádzam doplnené v ZP tu na porade) pojednáva o právach zamestnanca po MD a RD

podla mna, ak nebude súhlasiť s dohodou o zmene pracoviska, nezostáva vám nič iné, ako jej ponúknuť dohodu z organizačných dôvodov - zrušenie pobočky s odstupným príp. navýšeným o výpovednú dobu.Ak nebude súhlasiť ani s touto dohodou, tak výpoved z dôvodu zrušenia pobočky s plynutím výp. doby od 1-ého. Ak začne plynúť výpovedná doba od 1.8. veru neviem, či bude mať nárok na odstupné pri ukončení pp, ktoré nastane najskôr 30.9., teda podla starého Zákonníka práce, teda toho, čo platí teraz, v čase podania a výpovede, či začiatku plynutia VD alebo podla nového Zákonníka práce (myslím mal by byť účinný od 1.9.?), aj ked myslím, ešte nie je úplne odklepnútý a uverejnený v zbierke.
pandorasbox
14.07.11,12:13
Miesto výkonu práce je podstatná náležitosť pracovnej zmluvy. Zmena môže byť len na základe obojstranne podpísanej dohody o zmene pracovnej zmluvy. Ak s tým pracovníčka nebude súhlasiť, zamestnávatelovi nezostáva nič iné, len dať jej výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. a) ZP.

ZP na Porade nie je aktualizovaný, hladaj ma www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk)

ďakujem Veronika, pomohla si mi,potvrdila si, čo som si myslela.
myslela som si doteraz, že na Porade sú hneď aktualizované zákony v zmysle platných noviel - zostala som teraz zaskočená.
ak prejde včera odsúhlasená novela o zrušení súbehu odstupného a výpovednej doby podpisom prezidenta s účinnosťou od 09/2011, tak ak dostane výpoved 03.08.2011, do platnosti by mala vstúpiť 01.09.2011 - teda sa na to už bude vzťahovať táto novela, však?
veronikasad
14.07.11,12:45
ďakujem Veronika, pomohla si mi,potvrdila si, čo som si myslela.
myslela som si doteraz, že na Porade sú hneď aktualizované zákony v zmysle platných noviel - zostala som teraz zaskočená.
ak prejde včera odsúhlasená novela o zrušení súbehu odstupného a výpovednej doby podpisom prezidenta s účinnosťou od 09/2011, tak ak dostane výpoved 03.08.2011, do platnosti by mala vstúpiť 01.09.2011 - teda sa na to už bude vzťahovať táto novela, však?
ak novelu prezident podpíše, ano. Kedy dieťa dovrši tri roky veku ?
brčko
14.07.11,14:35
tu sú myslím aktuálne zákony:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=442
pandorasbox
15.07.11,08:29
3 roky dovŕši 01.08.2011
pandorasbox
15.07.11,14:10
žiaľ mi nedovoľuje dať "užitočné", čo mi je ľúto. musím zistiť, ako získať body. vraj nemám desať bodov
pandorasbox
21.07.11,14:36
podla mna, ak nebude súhlasiť s dohodou o zmene pracoviska, nezostáva vám nič iné, ako jej ponúknuť dohodu z organizačných dôvodov - zrušenie pobočky s odstupným príp. navýšeným o výpovednú dobu.Ak nebude súhlasiť ani s touto dohodou, tak výpoved z dôvodu zrušenia pobočky s plynutím výp. doby od 1-ého. Ak začne plynúť výpovedná doba od 1.8. veru neviem, či bude mať nárok na odstupné pri ukončení pp, ktoré nastane najskôr 30.9., teda podla starého Zákonníka práce, teda toho, čo platí teraz, v čase podania a výpovede, či začiatku plynutia VD alebo podla nového Zákonníka práce (myslím mal by byť účinný od 1.9.?), aj ked myslím, ešte nie je úplne odklepnútý a uverejnený v zbierke.
počas RD jej nemôžeme dať výpoveď, RD má do 01.08.2011- alebo že by predsa napísať s tým, že začína plynúť od 02.08.2011? Vyzvala som ju, aby v zmysle ZP oznámila dátum nástupu po RD -zatiaľ ani obraz ani zvuk, nevieme čo je s ňou, celý čas sa neohlásila. Teoreticky som zvažovala jej napísať dohodu o ukončení TPP k 01.08.2011 - k dátumu ukončenia RD s dvojmesačným odstupným, alebo Výpoveď- dvojmesačnú, ktorá by mala začať plynúť od 02.08.2011, keďže by mala danú-napísanú ešte v júli 2011. Čo navrhujete prosím?
brčko
21.07.11,14:54
počas RD jej nemôžeme dať výpoveď, RD má do 01.08.2011- alebo že by predsa napísať s tým, že začína plynúť od 02.08.2011? Vyzvala som ju, aby v zmysle ZP oznámila dátum nástupu po RD -zatiaľ ani obraz ani zvuk, nevieme čo je s ňou, celý čas sa neohlásila. Teoreticky som zvažovala jej napísať dohodu o ukončení TPP k 01.08.2011 - k dátumu ukončenia RD s dvojmesačným odstupným, alebo Výpoveď- dvojmesačnú, ktorá by mala začať plynúť od 02.08.2011, keďže by mala danú-napísanú ešte v júli 2011. Čo navrhujete prosím?

ak by ste jej dali výpoved z nadbytočnosti v júli , teda počas Rd, nebola by platná. Treba ju dať najskôr 2.8. a myslím radšej ju poslať najskôr 2.8. ale tak aby ju prevzala najneskôr v auguste (predpokladám podla toho bude na nu platiť bud Zákonník práce účinný bud do 31.8. alebo od 1.9., tak podla toho, ktorý uprednostníte.
Ono je to skoro jedno, teda rozdiel 1mesačného platu, ak by išlo o výpoved (ak by išlo o dohodu, tak nemusí s nou súhlasiť, tj. to je lepšie osobne), lebo
- pri doručení výpovede v auguste začína plynúť od 1.9. predpokladám 2mesačná VL a má nárok na 2mesačné odstupné.
- Ak ale prevezme výpoved až v septembri, tak začne plynúť záleží aká výpovedná lehota od 1.10. (kolko trvá pp, tuším ak viac ako rok a menej ako 5, tak 2mesačná) a odstupné sa už nebude vyplácať.

Myslím, že záleží od dátumu prevzatia výpovede, aký ZP platí, ale to neviem na 100%
pandorasbox
21.07.11,18:18
tiež si myslím, že by nebola platná výpoveď daná počas RD.
každopádne ďakujem za radu - pomohol si mi. iba zvažujeme možné úvahy - ale nepoznáme jej stanovisko, čo mi je ľúto, lebo keby sa ozvala, vieme sa dohodnúť vopred a aj ona by vedela sa podľa toho zariadiť, i keď výsledkom rokovaní by bola dvojmesačná výpovedná lehota a dvojmesačné odstupné. neide z našej strany o ukrátenie zamestnanca, ale o postup v prípade, ak nebude chcieť sa presunúť na nové pracovisko, kam potrebujeme zamestnanca a budeme musieť prijať nového, čo je mzdové zaťaženie minimálne na jeden-dva mesiace a najmä nevieme, ako sa zariadiť.
brčko
21.07.11,18:27
:) ja som ona, aj ked nick je on :) Tak nech sa Vám to úspešne vydarí vyriešiť. Aj tak by sa mala dostaviť do práce, aby nemala absenciu a pre nu by bolo výhodné ukončiť pp napr. 3.8. a podpora by sa jej rátala z toho jedného dna. Ale to sa už možno opakujem (neviem, čo som už k tomuto popísala :) )
pandorasbox
21.07.11,19:23
vďaka Brčka:) pekný večer prajem
terezamaria
22.07.11,19:33
počas RD jej nemôžeme dať výpoveď, RD má do 01.08.2011- alebo že by predsa napísať s tým, že začína plynúť od 02.08.2011? Vyzvala som ju, aby v zmysle ZP oznámila dátum nástupu po RD -zatiaľ ani obraz ani zvuk, nevieme čo je s ňou, celý čas sa neohlásila. Teoreticky som zvažovala jej napísať dohodu o ukončení TPP k 01.08.2011 - k dátumu ukončenia RD s dvojmesačným odstupným, alebo Výpoveď- dvojmesačnú, ktorá by mala začať plynúť od 02.08.2011, keďže by mala danú-napísanú ešte v júli 2011. Čo navrhujete prosím?
Dieťatko keď dovŕši 3 roky, napr. 1.8.2011, tak 2.8.2011 by mala nastúpiť do práce. Vždy sa nastupuje na druhý deň po dovŕšení 3 rokov. / teda keď si zo zdravotných dôvodov nepredĺži RD/.
Pokiaľ nič neoznámi, ani nenastúpi, môžete jej evidovať absenciu, o čom ju budete písomne informovať. Ale to už predbieham.:)