norofox
14.07.11,21:18
Zdravim. Som zamestnanec zahranicnej (nemeckej) firmy a pracujem z domu. Kedze tu firma nema ziadne zastupenie ani nic okrem mna a po slovensky nevedia nic, veci pre ZP (+RZZP) a SP robim ja. No a to je ten problem, ze akosi som nemcom nepovedal ze na Slovensku je firma povinna zabezpecit stravu resp. gastrace resp. financny prispevok. Ake by ste navrhovali riesenie? Moze sa to dovyrovnat aj dodatocne? Jedna sa o 4 roky bez gastracov. Pokial som pochopil, tie gastrace resp. financne prispevky sa nezdanuju ani sa z nich neplatia odvody a firma by sa potesila moznosti dat mi direkt cca 3168 eur (3 eur * 22dni * 12 mesiacov * 4 roky).
Rozalka
14.07.11,19:27
Polovica pravdy v tvojom príspevku: gastráče sa nezdaňujú, ale fnančný príspevok áno!
KEJKA
14.07.11,19:33
a tiež to nebude 12 mesiacov, kedže nárok na dovolenku je minimálne 4 týždne.
Tweety
15.07.11,06:16
a tiež to nebude 12 mesiacov, kedže nárok na dovolenku je minimálne 4 týždne.
A je ešte veľmi dôležité to, na koľko hodín denne máš PZ, pretože nie stále je nárok na zabezpečenie stravovania. Nárok na zabezpečenie stravovania podľa ZP§152 je len za odpracovanie zmeny dlhšej ako 4 hod..
Stefan2005
15.07.11,07:41
... a ešte tiež si dovolím poznámku, že lístok v hodnote 3 € už obsahuje i časť, ktorú znáša zamestnanec (pre pochopenie - problematika zrušenia SL v parlamente - ak by prešiel návrh finančného príspevku, zamestnávateľ by poskytoval finančný príspevok len vo výške 55 %)....

Takže ak premietneme pripomienky tých 3.168 € by sa mohlo pekne scvrknúť.
Tweety
15.07.11,07:43
... a ešte tiež si dovolím poznámku, že lístok v hodnote 3 € už obsahuje i časť, ktorú znáša zamestnanec (pre pochopenie - problematika zrušenia SL v parlamente - ak by prešiel návrh finančného príspevku, zamestnávateľ by poskytoval finančný príspevok len vo výške 55 %)....
A ešte doplním, nikde nie je napísané, že musí byť v hodnote 3€.
§152
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
Stefan2005
15.07.11,07:48
... na druhej strane ťa toto všetko nemusí zaujímať - ak nemecký zamestnávateľ uzná tvoju požiadavku za oprávnenú, môže ti prispieť aj 5 € na každý pracovný deň - a daňový režim nech si dorieši vo vlastnej kompetencii....

P.S. vychádzam z toho, že je zamestnanec nemeckej firmy, takže na neho platia asi nemecké a nie slovenské zákony....
norofox
15.07.11,08:51
a tiež to nebude 12 mesiacov, kedže nárok na dovolenku je minimálne 4 týždne.
Jasna vec, to by prepocitalo presne podla odpracovanych dni.
norofox
15.07.11,08:53
A je ešte veľmi dôležité to, na koľko hodín denne máš PZ, pretože nie stále je nárok na zabezpečenie stravovania. Nárok na zabezpečenie stravovania podľa ZP§152 je len za odpracovanie zmeny dlhšej ako 4 hod..

Pracovny cas je normalny, tusim 8-9 hodin, az tak presne to nebereme, hlavne ze je porobene co ma byt :-)
norofox
15.07.11,09:07
... na druhej strane ťa toto všetko nemusí zaujímať - ak nemecký zamestnávateľ uzná tvoju požiadavku za oprávnenú, môže ti prispieť aj 5 € na každý pracovný deň - a daňový režim nech si dorieši vo vlastnej kompetencii....

P.S. vychádzam z toho, že je zamestnanec nemeckej firmy, takže na neho platia asi nemecké a nie slovenské zákony....

Na mna platia slovenske zakony, lebo pracujem takmer vylucne na uzemi slovenska. Jednou z podmienok bolo, ze sa postaram o slovensku cast byrokracie no a SL som akosi prehliadol :-) Nemecky zamestnavatel by uvital moznost dat mi za kazdy prac. den napr 3 eur (v akejkolvek forme), s tym ze jeho by to stalo len tie 3 eura a mna by to nestalo nic, ani dan ,ani odvody, ani zrazky z platu. Ale ako citam, je to komplikovanejsie, kedze sa tu pletu 55%, 75%, dakych 5-12 hodin.... fuuuh :-) Musim to kuknut zblizsia.
Stefan2005
15.07.11,09:38
... Som zamestnanec zahranicnej (nemeckej) firmy a pracujem z domu. Kedze tu firma nema ziadne zastupenie ani nic okrem mna...


Na mna platia slovenske zakony, lebo pracujem takmer vylucne na uzemi slovenska....

Zaujímavý stav...
zk24
15.07.11,10:05
Tiez tomu celkom nerozumiem.

Slovenska s.r.o. zamestnava rakuskych obcanov na slovensku - platia na nich slovenske zakony (su zamestnani slovenskou firmou).

Ako to mate vyriesene? Vy ste stale na pracovnej ceste? Ste vyslani do zahranicia? (aj ked pre vas je to doma)
norofox
15.07.11,13:38
Tiez tomu celkom nerozumiem.

Slovenska s.r.o. zamestnava rakuskych obcanov na slovensku - platia na nich slovenske zakony (su zamestnani slovenskou firmou).

Ako to mate vyriesene? Vy ste stale na pracovnej ceste? Ste vyslani do zahranicia? (aj ked pre vas je to doma)

Tieto veci som koumal pred styrmi rokmi a vyslo mi, ze kedze pracu fyzicky vykonavam na Slovensku, platia na mna slovenske zakony, odvody a dane. Jedine ked obcas idem na sluzobku k nemeckemu zakaznikovi v nemecku, tak dni odpracovane v Nemecku mi nemecky danovaci ihned zdania a zrazia.
Nesplnam podmienky prevadzkarne, takze nemecka firma nema slovenske ICO/DIC a ani na Slovensku neplati dane.
Ja zaplatim raz rocne mastnu dan za cely rok a vsetci su happy, teda najma slovensky DU :-)
Rozalka
15.07.11,19:30
Ani na dni, keď máš účtované cestovné náhrady, nepatria stravné lístky.
xeva
15.07.11,20:08
Definícia prevádzkárne sa od tých štyroch rokov upravovala podľa európskej legislatívy, preveroval si si, či sa podmienky nezmenili ? Z tvojich príspevkov nie je jasné, čo je náplňou tvojej práce, píšeš len, že nespĺňaš podmienky prevádzkárne, ale prácu ako zamestnanec zahraničnej firmy predsa nevykonávaš vo vzduchoprázdne... robíš to v nejakom priestore, či už vo vlastnom byte alebo nejakej kancelárii a pod.. Rakúsko napríklad muselo pristúpiť k tomu, že za prevádzkáreň, kde opatrovateľky vykonávajú svoju činnosť je považované miesto, kde opatrovaná osoba žije. Z čoho vychádza tvrdenie, že nespĺňaš podmienky prevádzkárne ?