emília30
18.07.11,09:05
Dobrý deň, prosím o radu.
Môj priateľ podniká ako živnostník, prevádzkuje jedáleň a zamestnáva asi 4 kuchárky. Problém má s jednou z nich, ktorá pracuje asi tým štýlom, že odrobí 1-2 týždne a potom je na PN-ke veľmi dlhú dobu, tentoraz to bolo takmer rok. Ešte aj počas doby kedy pracuje, s ňou nie je môj priateľ spokojný, nevykonáva svoju prácu uspokojivo, dokonca aj kuchárky – kolegyne s ňou nevychádzajú, keďže ony pracujú poriadne a ona sa v kuchyni len tak „poneviera“. Pred pár dňami prišla do práce, že po takmer ročnej PN-ke nastúpi, a už sú z toho celý kolektív nervózni, takže priateľ uvažuje, že túto situáciu musí riešiť. Pokiaľ viem jediné východisko je dať zamestnankyni výpoveď z organizačných dôvodov, s čím je spojené odstupné, a toto je nám proti srsti – aby dostala peniaze osoba, ktorá svoju prácu nevykonávala poriadne, a 90% pracovného času strávila doma na PN-ke. Prosím o radu, či existuje nejaké riešenie z tejto situácie.
Ďakujem
veronikasad
18.07.11,07:08
Nezakladaj nové rovnaké témy. keď chceš tému posunúť, pridaj do založenej nový príspevok, napr. s textom posúvam

http://www.porada.sk/t172666-vypoved-zamestnancovi.html
veronikasad
18.07.11,07:11
PN-ka nie je dôvod na skončenie prac.pomeru. Ak chce ukončiť pracovný pomer z dôvodu neuspokojivých pracovných výsledkov, musí na ne zamestnanca upozorniť a dať mu čas na odstránenie.

Ak skončí prac.pomer z org.dôvodov, na uvolnené miesto nemôže hneď prijať novú pracovníčku.

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html#63
emília30
18.07.11,07:25
Ak je na PN kvôli zdravotným problémom s chrbticou - nemožno uplatniť §63 ods. 1 písm. c/ Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak c/ zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu ??? Kto môže dať vyhotoviť lekársky posudok - aj zamestnávateľ? Čo sa myslí tým "dlhodobo"? Napr. 1 rok PN-ky?
A čo sa týka neuspokojivých prac.výsledkov a času na odstránenie - na čo má upozorniť? Že je pomalá, lenivá ...? Ak by sa s ním potom súdila ohľadom výpovede, tieto veci sa dosť ťažko dokazujú.
Aby som to upresnila - dotyčnej panej sa proste nechce pracovať, nie je rok na PN-ke preto, že by skutočne bola práceneschopná, ale len z dôvodu, že jej práca proste nevonia. Ona sama však pravdepodobne výpoveď nedá.
Xanti
18.07.11,15:40
Dobrý deň, prosím o radu.
Môj priateľ podniká ako živnostník, prevádzkuje jedáleň a zamestnáva asi 4 kuchárky.

Prosím o radu, či existuje nejaké riešenie z tejto situácie.
Ďakujem
Kedy ju prijal do zamestnania? Má v pracovnej zmluve dohodnutú skúšobnú dobu?
terezamaria
18.07.11,15:53
Dobrý deň, prosím o radu.
Môj priateľ podniká ako živnostník, prevádzkuje jedáleň a zamestnáva asi 4 kuchárky. Problém má s jednou z nich, ktorá pracuje asi tým štýlom, že odrobí 1-2 týždne a potom je na PN-ke veľmi dlhú dobu, tentoraz to bolo takmer rok. Ešte aj počas doby kedy pracuje, s ňou nie je môj priateľ spokojný, nevykonáva svoju prácu uspokojivo, dokonca aj kuchárky – kolegyne s ňou nevychádzajú, keďže ony pracujú poriadne a ona sa v kuchyni len tak „poneviera“. Pred pár dňami prišla do práce, že po takmer ročnej PN-ke nastúpi, a už sú z toho celý kolektív nervózni, takže priateľ uvažuje, že túto situáciu musí riešiť. Pokiaľ viem jediné východisko je dať zamestnankyni výpoveď z organizačných dôvodov, s čím je spojené odstupné, a toto je nám proti srsti – aby dostala peniaze osoba, ktorá svoju prácu nevykonávala poriadne, a 90% pracovného času strávila doma na PN-ke. Prosím o radu, či existuje nejaké riešenie z tejto situácie.
Ďakujem

Pokiaľ sa jedná o človeka so zlým pracovným nasadením a neplnením si pracovných povinností, je potrebné s ňou zakaždým, pokiaľ nejaký priestupok spraví, napísať zápisnicu o porušení pracovnej disciplíny.

Ak sa tieto problémy budú opakovať, dá sa dotyčnej dať Výpoveď podľa § 63, ods.4, písm.e/ ZP. Predtým ju treba na túto skutočnosť upozorniť listom, keď budete riešiť porušenie pracovnej disciplíny.
negotiant
18.07.11,16:31
Jeden moj znamy (pravnik) spominal, ze ak 2 krat opakovane dojde k poruseniu pracovnej discipliny a je na tuto skutocnost uz 2 krat pisomne upozorneni, mohol by byt prepusteny z TPP bez naroku na odstupne.

Jeden clanok som nasiel k teme:
http://kariera.zoznam.sk/cl/100373/462748/Okamzite-skoncenie-pracovneho-pomeru-zo-strany-zamestnavatela
emília30
19.07.11,05:06
Kedy ju prijal do zamestnania? Má v pracovnej zmluve dohodnutú skúšobnú dobu?

Viem, že v skúšobnej dobe by ju mohol prepustiť bez udania dôvodu. Ale skúšobná doba je už dávno preč, dokonca počas tejto doby pani pracovala ako tá najusilovnejšia kuchárka.
Tweety
19.07.11,05:09
Viem, že v skúšobnej dobe by ju mohol prepustiť bez udania dôvodu. Ale skúšobná doba je už dávno preč, dokonca počas tejto doby pani pracovala ako tá najusilovnejšia kuchárka.
Skúste postupovať podľa odpovede z prísp. č.6, a ešte môžete skúsiť aj skončenie PP dohodou, ale tomu veľku nádej nedávam.
emília30
19.07.11,05:13
Neviem, či sa dá lenivosť charakterizovať ako porušenie pracovnej disciplíny. Porušením prac.disciplíny chápem napr. absenciu alebo požitie alkoholu v práci. Takže toto podľa mňa uplatniť neviem.
A to, že pani je 90% času na PN-ke, toto robí problémy môjmu priateľovi, nakoľko na tento čas musí zháňať za pani náhradnú pracovnú silu.
Čo tak tie zdravotné dôvody? Keď je stále na PN-ke kvôli chrbtici a je kuchárka, možno jednoducho stratila spôsobilosť vykonávať prácu zo zdravotných dôvodov ???
terezamaria
19.07.11,08:18
Neviem, či sa dá lenivosť charakterizovať ako porušenie pracovnej disciplíny. Porušením prac.disciplíny chápem napr. absenciu alebo požitie alkoholu v práci. Takže toto podľa mňa uplatniť neviem.
A to, že pani je 90% času na PN-ke, toto robí problémy môjmu priateľovi, nakoľko na tento čas musí zháňať za pani náhradnú pracovnú silu.
Čo tak tie zdravotné dôvody? Keď je stále na PN-ke kvôli chrbtici a je kuchárka, možno jednoducho stratila spôsobilosť vykonávať prácu zo zdravotných dôvodov ???

Požitie alkoholu v práci alebo absencie, to je hrubé a závažné porušenie pracovnej disciplíny. Ale pokiaľ sa jej kolegyne sťažujú na to, že sa jej nechce robiť, že zaostáva za všetkými a jej pracovná výťaženosť je o ničom, potom treba zvolať pracovnú poradu a mať pripravenú zápisnicu s textom o nedostatočnom plnení si pracovných povinností, nedôkladnej práci a o ulievaní sa z pracovného procesu. To je bežné porušenie pracovnej disciplíny, pokiaľ to vypodpisujete - keď ona nebude chcieť, tak treba 2 svedkov, aby to podpísali a treba jej jeden krát to zaslať domov, spolu s upozornením na danie výpovede, podľa § 63, ods.4, písm.e/ ZP, pokiaľ sa nestane náprava.
Xanti
19.07.11,12:49
Emília30
asi neostane nič iné, len počkať na nový zákonník práce kde sa súbeh výpoveď a odstupné ruší. Potom jej dá priateľ výpoveď ona bude musieť dva mesiace odrobiť na fy .. a skončí bez odstupného.

PS: baby dúfam, že dobre chápem ako to bude v novom zákonníku :D
emília30
20.07.11,06:26
Emília30
asi neostane nič iné, len počkať na nový zákonník práce kde sa súbeh výpoveď a odstupné ruší. Potom jej dá priateľ výpoveď ona bude musieť dva mesiace odrobiť na fy .. a skončí bez odstupného.

PS: baby dúfam, že dobre chápem ako to bude v novom zákonníku :D

Niekde som čítala, že o tom, či zamestnanec zoberie odstupné alebo odpracuje tie 2 mesiace, sa bude môcť rozhodnúť zamestnanec a zamestnávateľ toto bude musieť akceptovať. Takže pochybujem, že táto "prácechtivá" pracovníčka tie 2 mesiace odpracuje :o) Ale pravda je taká, že ani nikto z kolektívu netúži po tom, aby tam dotyčná pracovala, takže výsledok bude asi ten, že jej priateľ vyplatí odstupné, aby s ňou mal pokoj.
kika14
27.07.11,18:45
Prosím o radu. V našej firme budú prepúšťať a mám dostať výpoveď na základe §63 ods.1 písm.b. Ak dostanem výpoveď v auguste, výpovedná doba mi začne plynúť od 1.9. a tento dátum je presne na rozhraní. Bude sa na mňa vzťahovať Zákonník práce platný do 31.8.2011, to znamená, že budem môcť čerpať aj výpovednú dobu a zároveň budem mať nárok aj na odstupné, alebo sa na mňa bude vzťahovať novela zákonníka práce platná od 1.9. a budem si musieť vybrať buď výpovedná doba, alebo odstupné.Ďakujem za pomoc.
veronikasad
27.07.11,18:59
Prosím o radu. V našej firme budú prepúšťať a mám dostať výpoveď na základe §63 ods.1 písm.b. Ak dostanem výpoveď v auguste, výpovedná doba mi začne plynúť od 1.9. a tento dátum je presne na rozhraní. Bude sa na mňa vzťahovať Zákonník práce platný do 31.8.2011, to znamená, že budem môcť čerpať aj výpovednú dobu a zároveň budem mať nárok aj na odstupné, alebo sa na mňa bude vzťahovať novela zákonníka práce platná od 1.9. a budem si musieť vybrať buď výpovedná doba, alebo odstupné.Ďakujem za pomoc.
pozri prechodné ustanovenia - § 252g, odst. 1 Novely ZP (str. 137)

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=80386&d=1311771383
kika14
27.07.11,19:08
[QUOTE=veronikasad;1807404]pozri prechodné ustanovenia - § 252g, odst. 1 Novely ZP (str. 137)

Ďakujem Veronika, len nerozumiem tomu, či sa berie dátum dania výpovede, alebo dátum začatia plynutia výpovednej doby.
veronikasad
27.07.11,19:12
[QUOTE=veronikasad;1807404]pozri prechodné ustanovenia - § 252g, odst. 1 Novely ZP (str. 137)

Ďakujem Veronika, len nerozumiem tomu, či sa berie dátum dania výpovede, alebo dátum začatia plynutia výpovednej doby.
Nie som odborník na výklad ZP - podľa môjho názoru sa berie do úvahy dátum doručenia výpovede, nie začiatku plynutia výpovednej doby - teda podľa starého znenia ZP.

Skús napísať dotaz na MPSVaR.
kika14
27.07.11,19:14
[QUOTE=kika14;1807417]
Nie som odborník na výklad ZP - podľa môjho názoru sa berie do úvahy dátum doručenia výpovede, nie začiatku plynutia výpovednej doby - teda podľa starého znenia ZP.

Skús napísať dotaz na MPSVaR.
Ďakujem pekne za Tvoju ochotu a radu.