c4u
18.07.11,10:35
Ahojte,
plánujem zamestnať sestru na DoVPC, pričom jej chcem vyplácať 50 € za hodinu, avšak každý mesiac pravdepodobne odpracuje rôzny počet hodín.

Sestra je aktuálne zamestnaná na TPP u iného zamestnávateľa, ktorý za ňu platí všetky odvody. Moja otázka je, že či je moja sestra povinná platiť si ďalší zdravotný odvod z odmeny, ktorú získa na základe DoVPC s mojou spoločnosťou? Ďakujem
veronikasad
18.07.11,08:37
Ahojte,
plánujem zamestnať sestru na DoVPC, pričom jej chcem vyplácať 50 € za hodinu, avšak každý mesiac pravdepodobne odpracuje rôzny počet hodín.

Sestra je aktuálne zamestnaná na TPP u iného zamestnávateľa, ktorý za ňu platí všetky odvody. Moja otázka je, že či je moja sestra povinná platiť si ďalší zdravotný odvod z odmeny, ktorú získa na základe DoVPC s mojou spoločnosťou? Ďakujem
pokial je zdravotne poistená ako zamestnanec v inej firme, príjem z dohody sa (zatial) nezahrňa do RZZP.
c4u
18.07.11,08:39
Takže, ak to dobre chápem, tak zatiaľ nebude si musieť platiť zdravotnú z tejto odmeny. Teda aspoň zatiaľ.
Timka1
18.07.11,08:39
Ahojte,
plánujem zamestnať sestru na DoVPC, pričom jej chcem vyplácať 50 € za hodinu, avšak každý mesiac pravdepodobne odpracuje rôzny počet hodín.

Sestra je aktuálne zamestnaná na TPP u iného zamestnávateľa, ktorý za ňu platí všetky odvody. Moja otázka je, že či je moja sestra povinná platiť si ďalší zdravotný odvod z odmeny, ktorú získa na základe DoVPC s mojou spoločnosťou? Ďakujem

môžeš ju zamestnať na DoVP (dohodu o vykonaní práce) alebo na DoPČ (dohodu o pracovnej činnosti), záleží od toho, akú činnosť bude vykonávať

na DoPČ môže odpracovať max. 10 hodín týždenne podľa Zákonníka práce

na DoVP môže odpracovať max. 350 hodín ročne

z obidvoch dohôd sa platí iba úrazové a garančné poistenie a platí ho zamestnávateľ z vyplatenej odmeny (nie zamestnanec) do Sociálnej poisťovne

zdravotné odvody sa z odmien z dohôd neplatia zatiaľ

viac §§ 226 a 228a Zákonníka práce
c4u
18.07.11,08:43
Ďakujem za vysvetlenie.
rodina1
18.07.11,09:11
Tvoja sestra môže pre teba vykonávať prácu aj bez nejakej dohody.

V tomto prípade nejde o nelegálnu prácu. Viď

ZÁKON

. 82/2005 Z. z.
o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov




§ 2a

(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateom,1)

vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo
poistený, je poberateom dôchodku poda osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo
študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je
podnikateom,1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo
poistený, je poberateom dôchodku poda osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo
študentom do 26 rokov veku.

Keďže tvoja sestra je u iného zamestnávateľa zamestnaná na TPP, je dôchodkovo poistená.

Toto platí v tom prípade, ak si SZČO.
adam
08.08.11,05:13
Prosím Vás, kto platí zdravotné poistenie za evidovaného nezamestnaného pokiaľ má zmluvu o pracovnej činnosti, avšak nemal z nej žiadny príjem? Zmluvu riadne odovzdal na ÚP, tiež dával potvrdenia, že jeho príjem bol v mesiacoch nulový. Ďakujem...
Tweety
08.08.11,05:14
Prosím Vás, kto platí zdravotné poistenie za evidovaného nezamestnaného pokiaľ má zmluvu o pracovnej činnosti, avšak nemal z nej žiadny príjem? Zmluvu riadne odovzdal na ÚP, tiež dával potvrdenia, že jeho príjem bol v mesiacoch nulový. Ďakujem...
ÚP. Z dohôd sa neplatí ZP, takže je jedno, či bol, alebo nebol príjem.
adam
08.08.11,10:43
ÚP. Z dohôd sa neplatí ZP, takže je jedno, či bol, alebo nebol príjem.
Ďakujem za odpoveď. Na Úp ju chcú vyradiť a chcú od nej, aby si sama spätne doplatila ZP. Takže preto bola moja otázka, kto platí za evidovaného nezam. do ZP odvody. Zatiaľ nemá doručené vyradenie, takže neviem presne na základe čoho ju vyradili.
veronikasad
08.08.11,10:47
Prosím Vás, kto platí zdravotné poistenie za evidovaného nezamestnaného pokiaľ má zmluvu o pracovnej činnosti, avšak nemal z nej žiadny príjem? Zmluvu riadne odovzdal na ÚP, tiež dával potvrdenia, že jeho príjem bol v mesiacoch nulový. Ďakujem...
Od kedy má dohodu ? Odovzdal ju na UP pred začiatkom výkonu práce ?
adam
08.08.11,11:01
Od kedy má dohodu ? Odovzdal ju na UP pred začiatkom výkonu práce ?
Dohodu má od 16.2.2011. Hneď ju zaniesol na ÚP, každý mesiac som mu potvrdzovala nulový príjem.
veronikasad
08.08.11,11:03
Dohodu má od 16.2.2011. Hneď ju zaniesol na ÚP, každý mesiac som mu potvrdzovala nulový príjem.
hneď je kedy ? Po 16.2.2011?
adam
08.08.11,11:07
Pred 16.2.2011.
adam
08.08.11,11:10
Odniesol.
veronikasad
08.08.11,11:10
Pred 16.2.2011.
Dostal písomné rozhodnutie o vyradení z evidencie ? Ak ano, aký dôvod uviedli.

(pred pár dňami som riešila vyradenie z dôvodu, že dohodár mal uplatnenú NČZD ...) Nie je to náhodou ten istý UP ?
adam
08.08.11,11:18
Dostal písomné rozhodnutie o vyradení z evidencie ? Ak ano, aký dôvod uviedli.

(pred pár dňami som riešila vyradenie z dôvodu, že dohodár mal uplatnenú NČZD ...) Nie je to náhodou ten istý UP ?
Zatiaľ nemá rozhodnutie, takže presný dôvod neviem. Ja by som potrebovala vedieť, či môžu žiadať zaplatenie zdravotných odvodov od neho spätne od toho 16.2.2011 až do dnes. Vyradiť ho môžu aj k 16.2.2011, teda toľko mesiacov spätne? Lebo ZP, keď mal nulový príjem, mal platiť ÚP, nie? A aj keď má príjem ZP tiež platí ÚP ( myslím si )Vyhlásenie na NZČD nebolo uplatňované, keďže nemal žiaden príjem. Ale pokiaľ viem u dohodárov sa NZČD môže uplatňovať, či už to neplatí?
Tweety
08.08.11,11:20
(pred pár dňami som riešila vyradenie z dôvodu, že dohodár mal uplatnenú NČZD ...) Nie je to náhodou ten istý UP ?
To je čo za nezmysel z ÚP?:cool:
veronikasad
08.08.11,11:22
Zatiaľ nemá rozhodnutie, takže presný dôvod neviem. Ja by som potrebovala vedieť, či môžu žiadať zaplatenie zdravotných odvodov od neho spätne od toho 16.2.2011 až do dnes. Vyradiť ho môžu aj k 16.2.2011, teda toľko mesiacov spätne? Lebo ZP, keď mal nulový príjem, mal platiť ÚP, nie? A aj keď má príjem ZP tiež platí ÚP ( myslím si )Vyhlásenie na NZČD nebolo uplatňované, keďže nemal žiaden príjem. Ale pokiaľ viem u dohodárov sa NZČD môže uplatňovať, či už to neplatí?
Ak ho vyradia - môžu spätne, ale ak si dodržala všetky podmienky dohodárov - nemajú na to dôvod. Trvaj na písomnom rozhodnutí a odvolaj sa ...

Ak má príjem do stanovenej sumy (od 1.7. 139,91€ mesačne) , je naďalej uchádzačom o zamestnanie a preddavky na ZP platí štát.
veronikasad
08.08.11,11:23
To je čo za nezmysel z ÚP?:cool:
opýtaj sa andyky - takíto kvalitní pracovníci zostali na UP (ktorí nevedia ani čo je NČZD). Pracovníčke vadilo, že hrubá odmena = čistá = 136 €
adam
08.08.11,11:25
Ďakuje Vám za pomoc...
adam
13.08.11,08:42
Tak zistila som dôvod vyradenia. SP nahrala dohodu o PČ ako TPP. I keď to už opravili, dohodára vyradili. Teraz bude musieť po podaní odvolania absolvovať všetky peripetia prihlásenie na ÚP, alebo ďalej bude evidovaný bez predkladania ďalších potvrdení a pod.?
veronikasad
13.08.11,08:46
Tak zistila som dôvod vyradenia. SP nahrala dohodu o PČ ako TPP. I keď to už opravili, dohodára vyradili. Teraz bude musieť po podaní odvolania absolvovať všetky peripetia prihlásenie na ÚP, alebo ďalej bude evidovaný bez predkladania ďalších potvrdení a pod.?
Kto urobil chybu - zamestnávatel, alebo pracovník SP ?
adam
13.08.11,10:24
Kto urobil chybu - zamestnávatel, alebo pracovník SP ?
Chybu urobil pracovník SP.
veronikasad
13.08.11,10:26
Chybu urobil pracovník SP.
v tom prípade sa treba v stanovenom termíne odvolať voči rozhodnutiu UPSVaR a žiadne spätné zaradenie do evidencie nebude potrebné.
adam
13.08.11,10:27
Ďakujem pekne...
drobeceva
13.08.11,10:35
Chybu urobil pracovník SP.
urob tak, ako veronisad píše - prečo by si doplácal na chybu, ktorú niekto iný spôsobil? Si v tom nevinne
veronikasad
13.08.11,10:39
mimotemyod 1.11.2011 pracovníci SP už chyby robiť nebudú. mesačné výkazy aj RL FO už bude možné podávať len elektrinicky. A pre tých, čo nemajú internet doma, vraj bude zriadené pracovisko na pobočke - kde si to budú môcť "naťukať".

Takto ma informovali v piatok na našej pobočke ...
adam
13.08.11,12:03
mimotemyod 1.11.2011 pracovníci SP už chyby robiť nebudú. mesačné výkazy aj RL FO už bude možné podávať len elektrinicky. A pre tých, čo nemajú internet doma, vraj bude zriadené pracovisko na pobočke - kde si to budú môcť "naťukať".

Takto ma informovali v piatok na našej pobočke ...
No to som zvedavá ako to urobia. U nás nie je ani podateľňa, stránkové dni po starom PO-STR-PIA.
ancula
16.09.11,11:16
Dobrý deň, vrátim sa k pôvodnej téme "Zamestnanie na DoVPC a zdravotný odvod.". Keď firma zamestnáva v r. 2011 študentov alebo matky na RD na dohodu, teda poistencov štátu, neprihlasuje ich do ZP a ani neplatí zdrav.odvody. Ako je to s RZZP za rok 2011 za týchto zamestnancov? Robí sa vždy, alebo keď ich príjem presiahne určitú sumu alebo sa vôbec nerobí? Akosi sa v tomto strácam. Vopred ďakujem za odpoveď.
jacekova
16.09.11,19:21
Dobrý deň, vrátim sa k pôvodnej téme "Zamestnanie na DoVPC a zdravotný odvod.". Keď firma zamestnáva v r. 2011 študentov alebo matky na RD na dohodu, teda poistencov štátu, neprihlasuje ich do ZP a ani neplatí zdrav.odvody. Ako je to s RZZP za rok 2011 za týchto zamestnancov? Robí sa vždy, alebo keď ich príjem presiahne určitú sumu alebo sa vôbec nerobí? Akosi sa v tomto strácam. Vopred ďakujem za odpoveď.


Z dohôd sa neplatí zdravotné poistenie. Je jedno, či ide o poistencov štátu alebo niekoho iného.
RZZP za r.2011 by už mali robiť zdravotné poisťovne samé...
ancula
19.09.11,09:44
Ďakujem za odpoveď. Takže keď niekto zarobí na dohodu trebárs aj 100 000 Eur za rok (čisto hypoteticky :)), tento príjem vôbec nevstupuje do RZZP?
veronikasad
19.09.11,10:01
Z dohôd sa neplatí zdravotné poistenie. Je jedno, či ide o poistencov štátu alebo niekoho iného.
RZZP za r.2011 by už mali robiť zdravotné poisťovne samé...
nesúhlasím - neplatí pre samoplatitela.
ancula
19.09.11,10:12
Pre ostatných okrem samoplatiteľov to platí - príjem z dohody nepodlieha ZP a vôbec nevstupuje do RZZP (za rok 2011)?
veronikasad
19.09.11,10:16
Pre ostatných okrem samoplatiteľov to platí - príjem z dohody nepodlieha ZP a vôbec nevstupuje do RZZP (za rok 2011)?
môžeš byť konkrétnejšia, na akú kategoriu poistencov sa pýtaš ?
ancula
19.09.11,10:20
Pôvodne som sa pýtala na poistencov štátu - študenti a matky na RD pracujúci na dohodu.
veronikasad
19.09.11,10:22
V tejto kategorii nie je obmedzená výška príjmu na dohodu - sleduje sa len počet odpracovaných hodín (podľa druhu dohody).
ancula
19.09.11,10:24
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.