marlo
18.07.11,11:14
Dobry den

momentalne pracujem pravdepodobne do 1.9 a popri tom mam zivnost.
Od 1.8 2011 zacinam platit min,odvody do soc.posit po roku podnikania.

V septembri by som ale chcel nastupit na rodicovsku dovolenku.

Moja otazka je ci mam narok na podporu v nezamestnanosti kedze som aj SZCO...a v podstate ak taky narok existuje..ci je mozne nejakym sposobom poziadat o pozastavenie vyplacania Rodicovskeho prispevku a nechat si vyplacat 6mesiacov podporu v nezamestnanosti ktora bude urcitepo 10r prace vyssia ako rodicovsky prispevok.

Je to asi zamotana situacia..ale velmi by mi pomohla odpoved niektoho kto ma v tomto prehlad.
Pani na uradoch nie su vzdy ochotne alebo dostatocne informovane :(
veronikasad
18.07.11,09:20
Dobry den

momentalne pracujem pravdepodobne do 1.9 a popri tom mam zivnost.
Od 1.8 2011 zacinam platit min,odvody do soc.posit po roku podnikania.

V septembri by som ale chcel nastupit na rodicovsku dovolenku.

Moja otazka je ci mam narok na podporu v nezamestnanosti kedze som aj SZCO...a v podstate ak taky narok existuje..ci je mozne nejakym sposobom poziadat o pozastavenie vyplacania Rodicovskeho prispevku a nechat si vyplacat 6mesiacov podporu v nezamestnanosti ktora bude urcitepo 10r prace vyssia ako rodicovsky prispevok.

Je to asi zamotana situacia..ale velmi by mi pomohla odpoved niektoho kto ma v tomto prehlad.
Pani na uradoch nie su vzdy ochotne alebo dostatocne informovane :(
Povinná registrácia SZČO - po prekročení obratu za predch.kal. rok - začína od 1.7. (nie 1.8. ako uvádzaš).

Ak budeš mať aktívnu živnosť, na UP ťa nezaevidujú ako uchádzača o zamestnanie a preto ti nevznikne ani nárok na dávku v nezamestnanosti.
Výška dávky v nezamestnanosti nezávisí od počtu rokov zamestnania, ale od vymeriavacieho základu v posledných dvoch rokoch.

Či je možné pozastaviť výplatu RP a poberať dávku v nezamestnanosti - neviem.
marlo
18.07.11,10:03
Povinná registrácia SZČO - po prekročení obratu za predch.kal. rok - začína od 1.7. (nie 1.8. ako uvádzaš). myslel som to tak ze prva platba bude v auguste....aspon tak mi to povedali a napisali na soc.poist.

A ak by som pozastavil zivnost ? mam narok ?
Popripade ju zrusil uplne a po rodicovskej si urobil novu alebo s.r.o ?

Ide mi hlavne o to ze rodicovska je nizsia ako podpora v nezamestnanosti
a odvodov som platil za tie roky co pracujem dost a nemam v umysle ich nechat tym ktory nikdy nerobili.
ivka70
18.07.11,10:12
myslel som to tak ze prva platba bude v auguste....aspon tak mi to povedali a napisali na soc.poist.

A ak by som pozastavil zivnost ? mam narok ?
Popripade ju zrusil uplne a po rodicovskej si urobil novu alebo s.r.o ?

Ide mi hlavne o to ze rodicovska je nizsia ako podpora v nezamestnanosti
a odvodov som platil za tie roky co pracujem dost a nemam v umysle ich nechat tym ktory nikdy nerobili.


Ak by si zrusil alebo pozastavil zivnost, mas narok na podporu v nezamestnanosti.
ci je vsak vyssia ako RP je otazne, zavisi to od toho, z akeho vymeriavacieho zakladu si platit poistenie v nezamestnanosti v posl. 3 rokoch.
Lebo ak si napr. platil z minima, zoberme to aktualne zaokruhlene cca. 330 EUR, podpora je 50% z neho, teda cca mesacne 165 EUR, rodicovsky prispevok je 190 EUR.

Takze to treba premysliet.

A co sa tyka poberania RP, ten sa pobera do 3 rokov veku dietata bez ohladu na to, ci rodic je zamestnany alebo podnika.
Ostat s dietatom doma a popri tom mat zivnost teda mozes, neda sa sucasne len to poberanie podpory v nezamestnanosti.
ivka70
19.07.11,06:16
A este je otazka, ci vobec mas narok na podporu v nezamestnanosti, ci mas splnenu podmienku platenia poistenia v nezamestnanosti aspon 2 roky z poslednych 3 rokov, kedze pred 1.7.2011 si zjavne neplatil do SP.
marlo
19.07.11,06:28
Ako to ze neplatil.Ved som pisal ze mam zivnost popri zamestnani a v zamestnani som urcite platil a to minimalne 10r ak nie viac.

Zivnost som neplatil to je pravda tam sa je to myslim prvy rok dobrovolne..ale predpokladam ze sa berie do uvahy ze som platil v zamestnani. ci ?
ivka70
19.07.11,06:39
Ako to ze neplatil.Ved som pisal ze mam zivnost popri zamestnani a v zamestnani som urcite platil a to minimalne 10r ak nie viac.

Zivnost som neplatil to je pravda tam sa je to myslim prvy rok dobrovolne..ale predpokladam ze sa berie do uvahy ze som platil v zamestnani. ci ?

To som prehliadla, zo zamestnania si urcite platil.
Takze dni poistenia mas.

Ale na evidenciu na UP musis teda ukoncit aj PP aj zivnost (alebo prerusit).
Katy a R
19.07.11,06:53
myslel som to tak ze prva platba bude v auguste....aspon tak mi to povedali a napisali na soc.poist.

A ak by som pozastavil zivnost ? mam narok ?
Popripade ju zrusil uplne a po rodicovskej si urobil novu alebo s.r.o ?

Ide mi hlavne o to ze rodicovska je nizsia ako podpora v nezamestnanosti
a odvodov som platil za tie roky co pracujem dost a nemam v umysle ich nechat tym ktory nikdy nerobili.

.. a prečo teda vlastne chceš nastúpiť na RD .. keď RP je nižší ako dávka v nezamestnanosti :confused: Mohol by si sa zaevodovať na UPSVaR ... ale najskôr tú živnosť zrušiť .
Alebo je tá RD len na kratšiu dobu ? ... Ak áno, mohol by si sa po skončení RD zaevidovať na UPSVaR ... a dokonca si zatiaľ môžeš zvýšiť aj budúcu dávku v nezamestnanosti;)
veronikasad
19.07.11,06:59
Ako to ze neplatil.Ved som pisal ze mam zivnost popri zamestnani a v zamestnani som urcite platil a to minimalne 10r ak nie viac.

Zivnost som neplatil to je pravda tam sa je to myslim prvy rok dobrovolne..ale predpokladam ze sa berie do uvahy ze som platil v zamestnani. ci ?
Poistenie v nezamestnanosti nie je súčasťou povinných odvodov živnostníka.

Overoval si si na UP, či je možný súbeh poberania RP a dávky v nezamestnanosti ? Myslím, že to nie je možné.

Nemám ešte naštudovanú novelu zákona o RP, ktorú schválil parlament. V tlači som niečo zaregistovala, že poberanie RP si bude môcť rodič rozvrhnúť až do 5 rokov veku dieťaťa. Takže ak to bude platiť aj pre terajších poberatelov, prerušenie poberania RP by bolo pre teba výhodné.
Andyke
19.07.11,07:24
§ 106 Zák o soc.poistení
Poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých

a) má nárok na výplatu nemocenského,
b) má nárok na výplatu ošetrovného,
c) má nárok na výplatu materského,
d) sa mu vypláca rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu.45b)
brčko
19.07.11,08:19
súbežné poberanie RP a podpory v nezamestnanosti nie je možné, ako cituje andyke zákon o soc.poistení. Podpora by ti začala byť vyplácaná až po ukončení poberania materského, ak by si sa zaevidoval hned.

Ale ak by poberala RP matka (aj popri vykonávaní zárobk.činnosti), tak ty môžeš v tom istom čase poberať podporu, ak pozastavíš živnosť. Aspon teraz sa to dá.
ErikaOl
31.07.11,18:41
Ahoj, poprosím info, či a v akej výške by som mala nárok na dávku v nezamestnanosti.
Pracujem nepretržite-hoci u viac zamestnávateľov postupne už od r. 1999. U posledného zamestnávateľa som si zrušila prac. pomer a uzatvorila následne nový pred nástupom na MD-z dôvodu maximálnej materskej... RD - dcérka mala 21.7.2011 : 3 rôčky som si predlžila ešte na prázdniny-mala by som nastúpiť do zamestnania 1.9.2011-keď pôjde aj malá do škôlky... Takže momentálne som od 22.7.2011 na rodič. dovolenke-bez nároku na rodičovský príspevok...
Ak by som od napr. 5.9. ukončila v zamestnaní prac. pomer, mala by som tiež nárok na maxim. dávku v nezamestnanosti? Hrubá mzda je cca 950€/mesiac+jasné, že preplatená nevyčerp. dovča...
Ďakujem za akúkoľvek info, nakoľko som sa len dnes dozvedela o možnosti získať "dobrú" dávku v nezamestnanosti...
ErikaOl
01.08.11,08:16
Ahoj, poprosím info, či a v akej výške by som mala nárok na dávku v nezamestnanosti.
Pracujem nepretržite-hoci u viac zamestnávateľov postupne už od r. 1999. U posledného zamestnávateľa som si zrušila prac. pomer a uzatvorila následne nový pred nástupom na MD-z dôvodu maximálnej materskej... RD - dcérka mala 21.7.2011 : 3 rôčky som si predlžila ešte na prázdniny-mala by som nastúpiť do zamestnania 1.9.2011-keď pôjde aj malá do škôlky... Takže momentálne som od 22.7.2011 na rodič. dovolenke-bez nároku na rodičovský príspevok...
Ak by som od napr. 5.9. ukončila v zamestnaní prac. pomer, mala by som tiež nárok na maxim. dávku v nezamestnanosti? Hrubá mzda je cca 950€/mesiac+jasné, že preplatená nevyčerp. dovča...
Ďakujem za akúkoľvek info, nakoľko som sa len dnes dozvedela o možnosti získať "dobrú" dávku v nezamestnanosti...

Nikto?
brčko
01.08.11,09:32
Ahoj, poprosím info, či a v akej výške by som mala nárok na dávku v nezamestnanosti.
Pracujem nepretržite-hoci u viac zamestnávateľov postupne už od r. 1999. U posledného zamestnávateľa som si zrušila prac. pomer a uzatvorila následne nový pred nástupom na MD-z dôvodu maximálnej materskej... RD - dcérka mala 21.7.2011 : 3 rôčky som si predlžila ešte na prázdniny-mala by som nastúpiť do zamestnania 1.9.2011-keď pôjde aj malá do škôlky... Takže momentálne som od 22.7.2011 na rodič. dovolenke-bez nároku na rodičovský príspevok...
Ak by som od napr. 5.9. ukončila v zamestnaní prac. pomer, mala by som tiež nárok na maxim. dávku v nezamestnanosti? Hrubá mzda je cca 950€/mesiac+jasné, že preplatená nevyčerp. dovča...
Ďakujem za akúkoľvek info, nakoľko som sa len dnes dozvedela o možnosti získať "dobrú" dávku v nezamestnanosti...

a teraz čerpáš v zamestnaní čo? lebo nárok na rd je len do 3rokov dieťaťa, dlhšie len ak ide o dieťa s dlhod. nepr. zdr. stavom (na základe rozhodnutia z upsvar). Tak predpokladám čerpeš nepl. volno s prerušením poistenia z tohoto dôvodu v soc.poistovni, tak isto v zdr. poistovni a sama si bola sa zahlásiť do zdr. poistovne a v soc.poistovni predpokladám tiež máš prihlášku od pôrodu.

podpora závisí od toho, či si mala v obd. dva roky pred zaevidovaním nejaký vym.základ v zamestnaní a ak áno, dá sa doplácať počas toho istého obdobia, ked máš vym.základ v zamestnaní, do maxima z dobr.poistenia.
JankaV
26.08.11,05:18
Dobrý deň,
z prečítaných príspevkov na tému rodičovká alebo podpora som urobila takýo záver - dieťa nemá ešte 3 roky, rodič pred nástupom na MD a potom RD pracoval 10 rokov a zamestnanie trvá. Môže prerušiť čerpanie rodičovskej dovolenky, nastúpi do zamestnania, prestane sa mu vyplácať rodičovský príspevok 190 €. Odrobí pár dní, dá výpoveď a zaeviduje sa na úrade práce. Sociálka mu vyčísli nárok na podporu 50% z VZ za obdobie čo teraz odrobil. Ide mi o to, či môže brať podporu aj keď nemá vyčerpaný rodičovský príspevok. Na materskú odchádzal s platom 1200 €. Prosím vás, som v obraze alebo mimo?
Na úrade práce musí byť evidovaný, lebo chce založiť živnosť a chce aj príspevok na živnosť.
ivka70
26.08.11,05:46
Dobrý deň,
z prečítaných príspevkov na tému rodičovká alebo podpora som urobila takýo záver - dieťa nemá ešte 3 roky, rodič pred nástupom na MD a potom RD pracoval 10 rokov a zamestnanie trvá. Môže prerušiť čerpanie rodičovskej dovolenky, nastúpi do zamestnania, prestane sa mu vyplácať rodičovský príspevok 190 €. RP sa mu neprestane vyplacat, lebo narok na RP do 3 rokov dietata je dnes uz aj pre pracujuceho.
Odrobí pár dní, dá výpoveď a zaeviduje sa na úrade práce. Sociálka mu vyčísli nárok na podporu 50% z VZ za obdobie čo teraz odrobil. Ide mi o to, či môže brať podporu aj keď nemá vyčerpaný rodičovský príspevok. Nie. Na materskú odchádzal s platom 1200 €. Prosím vás, som v obraze alebo mimo? Da sa to vyriesit tak, ze po nastupe do prace sa zmeni poberatel RP na druheho rodica, ktory ak je stale zamestnany, ho bude poberat. Potom sa ten rodic, ktory uz necerpa RP, moze zaevidovat na UP.
Na úrade práce musí byť evidovaný, lebo chce založiť živnosť a chce aj príspevok na živnosť.

v texte
JankaV
26.08.11,05:52
Ďakujem pekne. To je dobrá správa. Ale ak dá dieťa do škôlky a bude brať príspevok 230 eur, tak rodičovský príspevok nemôže brať. Si myslím. Preto by ona ostala bez príjmu, manžel je zamestnaný.
No tak teraz ma napadlo, či môže poberať aj príspevok na škôlku aj podporu. No to je všetko tak komplikované, že sa točím dookola.
veronikasad
26.08.11,06:09
Ďakujem pekne. To je dobrá správa. Ale ak dá dieťa do škôlky a bude brať príspevok 230 eur, tak rodičovský príspevok nemôže brať. Si myslím. Preto by ona ostala bez príjmu, manžel je zamestnaný.
No tak teraz ma napadlo, či môže poberať aj príspevok na škôlku aj podporu. No to je všetko tak komplikované, že sa točím dookola.
Práve preto, že je manžel zamestnaný, nech si vybaví poberanie rod.príspevku na seba. Zákon o rod.príspevku nevylučuje súbeh zamestnania a poberania RP.

Ty sa potom môžeš zaevidovať na UP a ak ti vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti, môžeš ju poberať.

Súbeh poberania rod.príspevku (ani príspevku na starostlivosť o dieťa) a dávky v nezamestnanosti nie je možný.
JankaV
26.08.11,06:28
Aha, už asi rozumiem. Ona nastúpi do roboty, on požiada o rodičovský a ona potom ukonči pracpomer a zaeviduje sa na úp. On bude brať 190 eur, ona podporu, ale nebudú brať 230 eur za škôlku.
Prosím vás, je to tak.
Ďakujem
veronikasad
26.08.11,06:31
Aha, už asi rozumiem. Ona nastúpi do roboty, on požiada o rodičovský a ona potom ukonči pracpomer a zaeviduje sa na úp. On bude brať 190 eur, ona podporu, ale nebudú brať 230 eur za škôlku.
Prosím vás, je to tak.
Ďakujem
rodič sa môže rozhodnúť len pre jednu dávku - rodičovský príspevok, alebo príspevok na starostlivosť o dieťa - ktorá je pre neho výhodnejšie.

Pri príspevku na starostlivosť o dieťa musí mesačne preukazovať skutočne vynaložené náklady (zo škôlky, alebo od súkromnej osoby, ktorá túto činnosť vykonáva na živnosť)
JankaV
26.08.11,06:35
Ďakujem vám veľmi pekne za trpezlivosť a samozrejme aj rady.
Nedá sa mi pridať vám ani len bodík.
Prajem pekný deň
marlo
09.09.11,10:55
Trochu oprasim tuto moju starsiu otazku.
Samozrejme situaci sa mi troska zmenila a este asi aj viac skomplikovala.

Moja otazka je.

Ak by mi zamestnavatel po vycerpani mojej riadnej dovoleky umoznil cerpat neplatene volno 1 az 3 mesiace a pocas tejt doby by som dostal vypoved pre zrusenie mojho pracovneho miesta... mal by som narok na podporu v nezamestnanosti ?

vopred dakujem za odpoved


PS: mam taku zamotanu situaciu a nechcem to tu cele rozpisovat preto ak by sa nasiel niekto sikovny a ochotny poradit prosim dajte mi info do spravy ja sa Vam ozvem. Ď.