AnnaK
18.07.11,13:38
Spoluporaďáci, dávam Vám do pozornosti prebiehajúce pripomienkové konanie k veľkej novele pre nás dôležitých zákonov:

https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialHome.aspx?instEID=53&matEID=4165&langEID=1

Pripomienkové konanie začalo 1.7.2011 a končí 21.7.2011.
AnnaK
18.07.11,11:45
Pre lepšiu orientáciu k pripomienkovanému materiálu uvádzam niektoré strany a oblasti, ktoré sú novelizované:

01-12 nový zákon o úprave príjmu zo závislej činnosti
14 - zrážky zo mzdy
23 - sociálny fond
52-53 Zákonník práce
64-67 zákon o cestovných náhradách
72-106 zákon o sociálnom poistení
107 - zákon o náhrade príjmu pri DPN
107-111 zákon o výkone práce a o odmeňovaní vo verejnom záujme
112-116 zákon o dani z príjmov
125-130 zákon o zdravotnom poistení
132 - zákon o doplnkovom dôchodkovom poistení
138 - zákon o inšpekcii práce
AnnaK
19.07.11,11:03
Nemám teraz čas podrobne sa zaoberať pripomienkovaným materiálom, ale čo som letmo prebehla materiál, v novom zákone o úprave príjmu zo závislej činnosti mi vadí

§ 17
Zodpovednosť za porušenie povinností(1) Inšpektorát práce uloží pokutu od 1000 do 100 000 eur zamestnávateľovi, ktorý porušil povinnosť podľa tohto zákona.

Dolnú hranicu pokuty 1000 eur aj v prípade, ak sa mzdová účtovníčka (lebo mzdy väčšinou nepočíta zamestnávateľ, ale jeho mzdárka) pomýli pri výpočte mzdy o pár centov považujem za likvidačnú a nemorálnu. A to sa môže pomýliť aj v prospech zamestnanca.

Pre porovnanie uvádzam niektoré pokuty:
Ak dôjde k bezprostrednému ohrozeniu bezpečnosti cestnej premávky pokuta 150 eur.
Prekročenie rýchlosti o viac ako 71 km/h pokuta 650 eur a to sa chystá ešte zníženie.

To považuje predkladateľ zákona ohrozenie bezpečnosti a života za menej závažné ako malý omyl pri výpočte mzdy? A to pri takom stave a úrovni legislatívy, aká platí u nás?
AnnaK
19.07.11,11:11
A ešte mi vadí, že samostatne zárobkovo činná osoba, ak sa bude chcieť dobrovoľne nemocensky poistiť, musí sa súčasne poistiť aj v nezamestnanosti a zaplatiť poistné ďalších 6 % . V tých 13%, čo bude SZČO povinne platiť, totiž nie je nemocenské poistenie a tým pádom SZČO stráca nárok na nemocenské dávky.

Viď strana 94 materiálu:
§15b
(3) Dobrovoľne nemocensky poistená a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti súčasne môže byť len fyzická osoba, ktorá je povinne dôchodkovo poistená, nie je povinne nemocensky poistená a spĺňa podmienky uvedené v odseku 1 písm. b) až d).

Tie podmienky znamenajú, že FO má najmenej 16 rokov a nepoberá dôchodok.
Tuná by sa mohli ozvať oficiálni zástupcovia živnostníkov a podať pripomienku, určite by sme ju podporili.
srska
19.07.11,12:24
no, po 20-tom si to kuknem aj ja:)
Katy a R
20.07.11,17:59
K tomu dobrovoľnému poisteniu .... to je tak "úžasne a jednoducho" vymyslené :mee::D... len dúfam, že to neprejde.
Je tam už aj odoslaná pripomienka z úradu vlády (k čl L II) ... s návrhom ponechať doterajší stav ... však uvidíme :confused:
AnnaK
20.07.11,20:06
Videla som pripomienku, dúfam že myslia podobne ako my. Podrobne je tam totiž uvádzané dobrovoľné starobné poistenie.

Ešte ma zaujala jedna vec uvedená práve v tejto pripomienke, že náhrada príjmu pri dočasnej PN by mala ísť do VZ pre platenie poistného?! Nemám teraz čas študovať materiál, ale to snáď nemyslia vážne??!!
Barbara
21.07.11,06:05
Poraďáci, budem veľmi rada, ak by vedel niekto toto vysvetliť, že ako sa to má chápať, lebo som z toho:confused::cool:



(4) Na účely určovania dôchodkového veku


b) príslušný kalendárny rok je rok, v ktorom sa dôchodkový vek zvyšuje,
c) prvé referenčné obdobie je obdobie piatich po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov, ktoré začína kalendárnym rokom, ktorý tri roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku a končí kalendárnym rokom, ktorý sedem rokov predchádza príslušnému kalendárnemu roku,
d) druhé referenčné obdobie je obdobie piatich po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov, ktoré začína kalendárnym rokom, ktorý štyri roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku a končí kalendárnym rokom, ktorý osem rokov predchádza príslušnému kalendárnemu roku.

takže zatiaľ kým mi niekto odpovie, tak lamentujem: keby sa zvyšoval vek v roku 2012, tak beriem , roky 2009, 2008, 2007, 2006, 2005- takto nejako?????:rolleyes::rolleyes:
AnnaK
21.07.11,08:12
Ja to chápem tak, že referenčné obdobie trvá 4 roky, a to v písmene c) aj d (7 rokov - 3 roky a 8 rokov - 4 roky)

Dávam do pozornosti pripomienku Inštitútu pre výskum práce a rodiny zo dňa 19.7.2011, ktorá sa týka práve zvyšovania dôchodkového veku.

A ešte Vám dávam do pozornosti zásadnú pripomienku Generálnej prokuratúry, s ktorou sa dá iba súhlasiť. Na tak závažné zmeny a novelizáciu takého veľkého množstva zákonov poskytnúť čas na pripomienkovanie 20 dní je pohŕdaním a podceňovaním občanov aj ostatných verejných a štátnych inštitúcií.

Inak pripomienok, ktoré majú zásadné výhrady voči tejto veľkej novelizácii, je tam dosť.
zk24
21.07.11,19:04
Nemám teraz čas podrobne sa zaoberať pripomienkovaným materiálom, ale čo som letmo prebehla materiál, v novom zákone o úprave príjmu zo závislej činnosti mi vadí

§ 17
Zodpovednosť za porušenie povinností(1) Inšpektorát práce uloží pokutu od 1000 do 100 000 eur zamestnávateľovi, ktorý porušil povinnosť podľa tohto zákona.

Dolnú hranicu pokuty 1000 eur aj v prípade, ak sa mzdová účtovníčka (lebo mzdy väčšinou nepočíta zamestnávateľ, ale jeho mzdárka) pomýli pri výpočte mzdy o pár centov považujem za likvidačnú a nemorálnu. A to sa môže pomýliť aj v prospech zamestnanca.

Pre porovnanie uvádzam niektoré pokuty:
Ak dôjde k bezprostrednému ohrozeniu bezpečnosti cestnej premávky pokuta 150 eur.
Prekročenie rýchlosti o viac ako 71 km/h pokuta 650 eur a to sa chystá ešte zníženie.

To považuje predkladateľ zákona ohrozenie bezpečnosti a života za menej závažné ako malý omyl pri výpočte mzdy? A to pri takom stave a úrovni legislatívy, aká platí u nás?

Takze ak sa chcem vyhnut pokute z mylneho vypoctu, tak po vykonani kontroly inspektoratom prace, musim rychlo sadnut do auta a zrazit ich na prechode, ukradnut im tasku a olupit o mobil. To ma vyjde lacnejsie ;)
srska
22.07.11,05:26
Takze ak sa chcem vyhnut pokute z mylneho vypoctu, tak po vykonani kontroly inspektoratom prace, musim rychlo sadnut do auta a zrazit ich na prechode, ukradnut im tasku a olupit o mobil. To ma vyjde lacnejsie ;)
mimotemyalebo konať s nimi na dohodu;)
arco
24.07.11,03:10
Podla mna mzdarka je od toho platena . A , len vo velmi malo pripadoch sa pomyli v prospech zamestnanca :) Okrem toho nikdy nie je priamo dokazatelne ci to bola chyba alebo umyselny omyl. V nasom state sa bezne mzdarky zvyknu "mylit" . Ale suhlasim s tym porovnanim .
AnnaK
25.07.11,06:13
Podla mna mzdarka je od toho platena . A , len vo velmi malo pripadoch sa pomyli v prospech zamestnanca :) Okrem toho nikdy nie je priamo dokazatelne ci to bola chyba alebo umyselny omyl. V nasom state sa bezne mzdarky zvyknu "mylit" . Ale suhlasim s tym porovnanim .

Bohužiaľ, ďalší názor ako úžasne sú mzdárky platené za nič, veď program všetko vypočíta sám.

Toto je zoznam zákonov, ktoré by mala mzdárka ovládať:
pracovné a sociálne právo

zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov,
▪ nariadenie vlády SR 408/2010 Z. z., ktorým sa ustanovuje výška minimálnej mzdy,
▪ zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov,
▪ zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení v znení neskorších predpisov,
▪ zákon č. 462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene niektorých zákonov,
▪ zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
▪ zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov,
▪ metodické usmernenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou o spôsobe oznámenia platiteľa poistného a o zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie,
daňové právo
▪ zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov,
▪ zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov,
▪ zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov,
▪ zákon č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde a o zmene a doplnení zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov,
a iné právne normy, napr.
▪ zákon č. 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov, v znení neskorších predpisov,
▪ zákon č. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov, v znení neskorších predpisov.
▪ zákon č. 124/2006 o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci

Súdiac podľa Tvojho ďalšieho príspevku na Porade, máš problém skôr so zamestnávateľom pri vykazovaní skutočne odpracovanej doby. Ale ani to neznamená vždy, že zamestnávateľ podvádza. Na Slovensku panuje taká právna neistota, že zamestnávateľ urobí oficiálnu dochádzku radšej tak, aby bolo čo najmenej možností urobenia chyby s následkom platenia pokuty.
Aj tu na Porade je dosť otázok o tom, že mzdárka zabudla zraziť daň alebo poistné z príjmu, ktorý patrí do vymeriavacieho základu pre platenie ZP alebo SP. Zamestnanec má teda vyplatené viac, ako mal mať. Ale on neplatí pokutu, ale zaplatí ju zamestnávateľ t.j. mzdárka. To, či to bolo úmyslené alebo neúmyselný omyl nikto pri dávaní pokuty neskúma!
Spýtaj sa svojho zamestnávateľa, prečo to robí a aký to má dopad na Tvoj príjem. Väčšina mzdárok sa snaží ovládať predpisy a pátrať po tom, ako to vlastne má byť a čo je správne. A že to nie je vôbec jednoduché, to vedia asi len tie mzdárky.
AnnaK
03.08.11,17:52
Dnes som čítala vyjadrenie Ministerstva zdravotníctva, že po prijatí odvodovej reformy budú musieť živnostníci prepočítavať výšku preddavkov na ZP, ktoré majú platiť v roku 2012. Každý živnostník už má totiž vypočítanú výšku preddavkov na rok 2012 v ročnom zúčtovaní ZP za rok 2010.

Bude to vraj spravodlivejšie voči živnostníkom. Ja si myslím, že to bude hlavne "spravodlivejšie" voči zdravotným poisťovniam. Je predsa zásadný rozdiel, či platím ZP zo základu dane vydeleného číslom 2,14 alebo z plnej výšky základu dane.

Odpoveďou môže byť aj to, že ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny dostalo počas pripomienkového konania takmer 800 pripomienok, z toho vyše 200 zásadných.
Kvaka
08.08.11,13:35
Pozerala som na niektoré pripomienky, podľa vyhodnotenia MPK sa zdá, že ešte nie je ukončené, zosumarizovaný je v tabuľke iba počet pripomienok a subjekty, ktoré ich zaslali. Našla som pri pripomienke verejnosti k návrhu zákona ako celku, že bola akceptovaná. Teraz neviem, či bola akceptovaná pripomienka k návrhu zákona ako celku alebo bolo akceptované zastupovanie signatárov hromadnej pripomienky v rozporovom konaní. Je tam len A, nie je tam ČA (čiastočne akceptovaná).
https://lt.justice.gov.sk/Document/DocumentDetailsReviewEvaluationDetail.aspx?instEID =191&matEID=4165&drCommentDocEID=193329&langEID=1&tStamp=20110722001033860
AnnaK
09.08.11,12:07
[QUOTE=Kvaka;1817990]Pozerala som na niektoré pripomienky, podľa vyhodnotenia MPK sa zdá, že ešte nie je ukončené, zosumarizovaný je v tabuľke iba počet pripomienok a subjekty, ktoré ich zaslali.

Zatiaľ je spracovaných iba 13 pripomienok subjektov, ktoré nemali žiadne pripomienky.:(
Zvyšných 780 skutočných pripomienok k reforme zatiaľ nie je spracovaných. MPSVaR dalo na pripomienkovanie 20 dní. Na ich spracovanie "predsa" 20 dní nestačí, veď je leto.:mad:

Je ale zaujímavé to, že v návrhu štátneho rozpočtu na rok 2012 sa počíta s tým, že celá reforma odvodov a daní bude prijatá tak, ako je navrhnutá. Počíta sa totiž s dotáciou zo štátneho rozpočtu pre Sociálnu poisťovňu v sume o 1 miliardu eur vyššou ako v tomto roku práve pre výpadok príjmov SP následkom reformy a zvýšením príjmov ŠR z dane z príjmov FO, ktoré počítajú že narastú.
AnnaK
11.08.11,18:21
Materiál bol dnes odoslaný na rokovanie vlády SR.
Kvaka
11.08.11,19:17
Materiál bol dnes odoslaný na rokovanie vlády SR.
Som niečo pozerala, ale nestíham. Teda ten výpočet dôchodkov v roku 2033, to je dosť odvážne. Ja tu už nebudem, ale moje deti áno. Mne sa zdá moc komplikovaný taký výpočet, pozrite tu:

㤠66a
Určenie sumy starobného dôchodku po roku 2033
(1) Suma starobného dôchodku poistenca sa určí ako súčet 25 % priemernej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky vykázanej štatistickým úradom za druhý štvrťrok kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na starobný dôchodok, a súčinu priemerného osobného mzdového bodu zníženého o hodnotu 0,25, koeficientu zásluhovosti, obdobia dôchodkového poistenia na účely starobného poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako.

(2) Koeficient zásluhovosti v roku 2034 je 54 %. Percento uvedené v predchádzajúcej vete sa v každom kalendárnom roku nasledujúcom po roku 2034 znižuje o jeden percentuálny bod postupne až na úroveň 40 %.
Rozalka
17.08.11,18:15
Znenie, ktoré šlo do vlády, je trochu pomenené oproti pôvodnému zneniu.
Prikladám aj obsah.
veronikasad
17.08.11,18:28
mimotemy
Kočky, už som z tých schválených a neschválených noviel zmagorená. Dnes sa ma klient spýtal, ako je to s paušálnymi výdavkami pre rok 2011 a priznám sa nevedela som odpovedať - či platí 40 %, alebo 40 % max. 200€ ...
KEJKA
17.08.11,18:39
tak nečítaj návrhy, ked ich aj tak nevieš ovplyvniť. Mňa to tiež mätie a priznám sa, prečítam si to raz, aby som rámcovo vedela, ale venujem sa tomu, čo platí.
AnnaK
17.08.11,18:49
Znenie, ktoré šlo do vlády, je trochu pomenené oproti pôvodnému zneniu.
Prikladám aj obsah.

Upravená bola napr. výška pokuty na 10 až 100 násobok sumy a pozmenené znenie, ale oddelenie dobrovoľného platenia NP od PvN nebolo, ani sadzba nebola zmenená. Pripomienky tiež zatiaľ neboli spracované a rokovanie bolo prerušené, tak uvidíme. Sledujeme!:mad: