skypie
19.07.11,11:21
dobry den,
Uz som tu pisala o nasom probleme. momentalne pokrocil do stadia sudneho sporu. Chcem sa spytat: na OU maju o zacati sudneho sporu oznamenie od 03/2011, taktiez na nasom LV sa neviem kedy objavila poznamka o zacati sudneho sporu. nam do dnesneho dna nik nic oficialne neoznamil, iba v 10/2010 nam prisla vyzva pred podanim zaloby, na ktoru sme reagovali. je takyto postup v sulade so zakonom? nemalo nam prist oznamenie? my sme sa to dozvedeli, az ked sme isli na OU riesit oplotenie pozemku 06/2011. tam nam povedali, ze nam nemozu dat povolenie, vzhladom na to, ze je to na sude. ostali sme dost prekvapeni.
blizsii popis http://www.porada.sk/t82097-pristupova-cesta-poradte.html
dakujem za radu
Mária27
19.07.11,10:15
Tá poznámka je tam na to, že ktokoľvek - aj tretia osoba - by mohli niečo urobiť s pozemkom (kúpiť, oplotiť) s rizikom, že to súdne rozhodnutie môže zrušiť. Poznámku môže dať účastník konania po podaní návrhu na súd aj bez vášho vedomia.

Z pôvodného príspevku som vydedukovala. že niekto si robil kedysi cez váš pozemok prechod a prejazd. Takéto vecné bremeno sa dá vydržať po užívaní prechodu a prejazdu po dobu aspoň 10 rokov - a dať zapísať do katastra. Oni si to asi chceli dať teraz zapísať, ale notár im to neosvedčil, preto musí byť súdne rozhodnutie.

U vás je však prípad asi iný. Aj keby to mohli vydržať, dokonca keby to mali aj v katastri zapísané, ale posledných desať rokov to nevyužívali, právo vecného bremena zaniklo. Tak sa bránte na súde.

§ 109 občianskeho zákonníka

Právo zodpovedajúce vecnému bremenu sa premlčí, ak sa desať rokov nevykonávalo.
skypie
19.07.11,12:47
tak to by mohlo byt. dakujem velmi pekne, konecne nieco pozitivne :) tych 10 rokov moze znamenat to, ze tam nik nema trvaly pobyt? lebo oni tam tak raz- dvakrat do roka zajdu a momentalne po tom ako to dali na sud sa mi zda, ze aj castejsie tu zacali chodit.