danci116
19.07.11,12:13
Dobry den,
Mohli by ste mi prosim poradit v ktorej banke sa najviac oplati zobrat si hypotekarny uver? resp. ako postupovat pri analyzovani roznych bank podla podmienok..na co vsetko prihliadat,co je dolezite...co je pri tom najpodstatnejsie,myslim tie fixacie rocne,prip ine..Rozmyslam nad kupou bytu cca 40-50000 EUR... Dakujem za odpoved
Braňo
19.07.11,10:24
Najideálnejší hypotekárny úver neexistuje. a momentálne odporúčam fix čo najdlhší (ECB bude zvyšovať úrokové sadzby)
Mila123
19.07.11,10:30
Najideálnejší hypotekárny úver neexistuje. a momentálne odporúčam fix čo najdlhší (ECB bude zvyšovať úrokové sadzby)
Jasne, naideálnejší hypoúver ? neexistuje, každá banka si bude ten svoj obhajovať....
strašne záleží napr, aj od toho či ty ako osoba, či rodina máte bonitu...
koľko máš rokov? neprináleží ti št. príspevok ?
akú nehnuteľnosť chceš založiť? resp. v akej hodnote? v akej lokalite?
či máš v dannej banke vedený účet ....a čo ja viem čo ešte.....
a k tomu fixu? v TB, kde mám ja hypoúver, môžem po dobe viazanosti vyplatiť hypotéku, bez budúcich úrokov, resp. spoplatneniu.....
Braňo
19.07.11,10:36
jasné splatiť môžeš, ale so 4% poplatkom. ;)
Timer3
19.07.11,10:36
Teraz sa to neoplati, ja by som pockal, kym sa situacie v europe trosku ukludni, robili sa aj zatazove testy na banky, boli tam problemy, radsej sporit a vydrzat, kym sa to nevykristalizuje, lebo mozme aj zle dopadnut, americania sa pohravaju s krachom, vo svajciarsku idu z bank prepustat, nie su istoty, ja by som nic nebral. Sporit a cakat. Ked tak, by som si pretukol banky, ze po kym robia, mnoho slovenskych bank uz vlastnia zahranicne materske banky, pripadne su clenmi nejakych vatsich bankovych zoskupeni, tiez mozno by bolo lepsie riesenie cez niektoru cisto "slovensku" banku, no mozno nie.
Radsej pockat a sporit, ako ist do niecoho na com mozem prerobit ci dkonca aj horsie. Napriklad madari pobrali hypoteky na domy od svjaciarskych bank, ked bola teraz tato velka kriza, aby mali istotu no a teraz sa zistilo, ze im poplatky pojdu hore o 50%, to neni sranda, nebudu vediet platit a pridu o domy...
video1983
19.07.11,10:38
a ktora je cisto slovenska banka? :D
mona091
19.07.11,10:52
existuje = Privatbanka
newmi
19.07.11,10:57
riesenie cez cisto slovensku banku je blbost. V historii bankovnictva je kopec skrachovanych cisto slovenskych bank :D
jacekova
19.07.11,11:00
treba si nechať urobiť ponuku vo viacerých bankách, i keď oni najprv nasľubujú hory-doly (nízke úroky ako z reklamy), ale keď už príde čo k čomu ( k podpisu uverovej zmluvy), tak povedia, že patríš do zlej bonity, alebo že nespĺňaš ich niektoré podmienky.

takže všetky sú približne na jedno kopyto (majú veľmi podobné podmienky), ale všímaj si dôležité veci pomimo:

1.na koľko rokov ti dajú fix (čím viac tým lepšie) - aspoň na 3 roky

2.poplatok za spracovanie úveru
3.poplatok za vedenie úverového účtu
4.aby sa dalo vo výročný deň predčasne splatiť úver bez poplatku alebo dať mimoriadny vklad
5.či sa nebudú spolupodielať na poistení nehnuteľnosti (niektoré preplatia 50% z poistky)

... keď ma napadne ešte čosi, tak dopíšem (totiž aj my práve vybavujeme úver :-)
TomasHC
19.07.11,11:11
Ja som asi pred mesiacom vyplatil 2 hypo v CSOB jednou novou v CSOB, fix 5 rokov a urok 4,84%, suma 70000e.
Timer3
19.07.11,11:13
a ktora je cisto slovenska banka? :D

Viem ze Tatra Banka je sucastou Volksbank (ci Wolskbank) co su rakusaci, VUB ma nejaka talianska skupina, Dexia je asi tiez rakusaci, alebo svajciari, Sporitelna a CSOB neviem. No je to tazko, iste slovenske banky, mozu byt este horsie, no napriklad ked ECB ide hore s urokmi, tak prave domace banky sa budu snazit konkuravt s lepsimi urokmi, ako tie, ktore su v niektorej zahranicnej skupine, ale aj nemusia, aby zarobili tiez ;) Je to tazke osobne by som nic neriesil, kym sa situacia aspon nezlepsi.
Majkas
19.07.11,11:13
A ked skrachuje banka - kto bude na tom lepšie ? Ten kto má úver, alebo kto tam má úspory ???
ale pardon - je to mimotemy, je to len reakcia na príspevok Timera3
Súhlasím s prísp.od Jacekova - a práve váš
-príjem = bonita
-hodnota zakladanej nehnutelnosti a lokalita
-a možno aj typ-perspektíva zamestnania
napokon vytvárajú konkrétny obraz o Vašej schopnosti splácat a preto sa potom úroky, ktoré vám banka ponúkne líšia od tých reklamovaných -lebo tie sú pre bohatých, zdravých a ...
A konkrétne banky tu aj tak nemožme menovat
Timer3
19.07.11,11:29
Iste ked banka skrachuje tak vyplati ludom uspori predsa... A pohladavky banky moze odkupit ina banka a mozes platit za hypoteku omnoho viac...
qwert1
19.07.11,11:44
nedavno som bral v unicr., zdala sa relativne "idealna" az nato ze pri vybavovani zrazu vypadlo ,ze nedostanem statnu podporu pre mladych-pozemok mal hlavne cenu.Takze som hladal aj dalsie,prisiel som so znaleckym napr do Volksbank,kt. sa vtedy hrali na nizky urok,ale na moje pocudovanie flegmaticky zahlasil,ze taky uver nedostanem od nich- a to mam malo rizikovu nehnutelnost aj ja som bol inde hodnoteny ako skoro s najmensim rizikom podla ich "odhadov", CSOB napr. ponuka 50% z ceny stavebneho pozemku tusim stale.
A ci brat fix alebo viazanost na euribor,to je skor vec nazoru ako debata co je lepsie. Ja osobne som skor za to druhe. Fix mozno vtedy ak mam po skonceni moznost bez poplatku vyplatit uver.Ale co je refinancovanie kto to realne zazil by som sa tiez rad dozvedel ,co to obnasa po administrativnej zlozke aj tej financnej,ci je naozaj "bez poplatku".
jacekova
19.07.11,11:52
Ja som asi pred mesiacom vyplatil 2 hypo v CSOB jednou novou v CSOB, fix 5 rokov a urok 4,84%, suma 70000e.


ja idem tiež vyplácať 2 hypotéky jedným novým hypotekárnym úverom (pravdepodobne v ČSOB banke alebo v ČSOB staveb.sporitelni). máme dohodnutý fix 3r ale snažíme sa to natiahnuť na 5 r a úrok ešte neviem na 100% aký bude
danci116
19.07.11,12:07
Dakujem vsetky za rady...Zatial co som si informativne pozeral sa mi zda "naj" vo VUBke.. takto nejako to vyslo: Výška úveru: 40 000,00EUR
Lehota splácania: 20rokov
Splátka: 242,18EUR
Splátka poistenia úveru: 21,44EUR
Úroková sadzba od: 3,99%
Budúca hodnota úveru: 59 215,54%

tak teraz neviem,ked niektori vravia ze by sme mali pockat s hypotekou..myslite ze to bude o par mesiacov lepsie? :) este raz vdaka vsetkym za reakcie
qwert1
19.07.11,12:14
neviem aky je ten fix,kolko rokov ??
inak by som radil ako mam ja podmienky,euribor + pevna marza pre banku, tieto pravidla mi sice negarantuju presny urok ale zato viem ze banka to neovplyvnuje, po skonceni fixu je to ale pri uveroch inde neovplyvnitelne-jedine ako som pisal,refinancovanie.Mam info z prvej ruky ze sa o kusok viac zvysi urok ako pre novych klientov kt. musia este len nachytat na uver.
Braňo
19.07.11,12:57
Pri viazanosti na Euribor treba určite podotknúť, že za posledný rok stúpol o 0,74 % a určite ďaľší rok stúpne minimálne o túto hodnotu.

http://openiazoch.zoznam.sk/zivot/makro/bribor.asp
qwert1
19.07.11,13:16
preto som pisal vec nazoru,mam teraz rast o cca pol percenta,mne to spravilo o 10 eur na mesacnu splatku na 290,lebo mi tam klesa marza prve 3 roky. Ale ked skonci fixacia a euribor bude vyssi tak aj uroky porastu v bankach,vsetci budu nuteni platit viac a o to skokovejsie to bude pre cloveka,ja som si mohol vybrat fix pol roka pripadne rok euriboru,aj to sa da chapat ako fix.