kika86
19.07.11,20:35
....chcela by som Vas poziadat o radu. Na susednom rodinom dome chce vlastnik robit nadstavbu rodinneho domu a vymenu krovu. Problem je v tom za na sucastnom dome ma strechu ktora ma presah rímsy do bocnej strany (v smere k nasmu pozemku) max. 50 cm. Na novom plane je projektovany presah strechy 100 cm. V najuzsiom mieste je vzdialenost steny roddineho domu od hranice pozemku 160 cm.To znamena ze po postaveni novej strechy bude jej vzdialenost od hranice pozemku max. 60 cm. Co moze sposobovat problemy v zimnom obdobi ked na streche bude sneh a bude padat na nas pozemok na miesto kde je pristupova cesta za dom a ku vchodu do domu,nehovoriac o moznych urazoch a skodach na majetku. Na stavebnom konani bola na tuto skutocnost vznesena z nasej strany namietka, no nechcu o tom ani pocut ze by dlzka rímsi zostala podla povodnej strechy. Este som zabudla napisat ze je to sedlova strecha s dost ostrym uhlom a plochou, takze v zimnom obdobi je pokryta znacnou vrstvou snehu ktora pri otepleni nekontrolovatelne pada dole. Vcera nam prislo rozhodnutie z mesta ze im projekt schvaluju, bez ohladu na nase namietky podla ich zameru - 100 cm, s tym ze strecha nepresahuje hranice pozemku a budu na nej umiestnene lapace (zachytavaky) snehu. Pre nich tato zbytocne siroka rímsa nema ziaden prakticky ani funkcny vyznam (jedine ak tak esteticky) pretoze s tej strany domu nic nemaju, medzi domom a plotom je len travnik. Podla nasho nazoru nebude vzdialenost 60 cm od hranice pozemku dostatocna na to aby pri pade snehu zo strechy tento padal iba na ich pozemok a bude padat aj k nam.

Chcela by som sa spytat ci je este nejaka moznost ako postupovat aby musel mat dlzku rímsi podla povodnej strechy?
A chcem sa este spytat, myslim ze som niekde (pravdepodobne v stavebnom zakone)videla paragraf v ktorom sa pisalo, ze stavba nesmie ohrozovat ani obmedzovat susedne pozemky, len ho teraz neviem najst. Rada by som Vas poprosila, ak viete aky je to paragraf, mohli by sta mi ho napisat aby som si ho vedela najst a v pripade potreby pouzit.
220870
19.07.11,18:47
Pokiaľ má,bude mať na streche lapače ,sneholamy tak nieje z vašej strany opodstatnená námietka ,že sneh bude padať na váš pozemok.
kika86
19.07.11,18:54
...len sa obávam, že lapač nezachytí toľko snehu a už teraz sneh padá k nám a keď predĺžia strechu, bude to ešte horšie
220870
19.07.11,19:07
Všetky škody ktoré by vám padajúci sneh spôsobil musia na vlasné náklady zaplatiť.Ak padne z ich strechy sneh na váš pozemok treba ich písomne vyzvať na odstránemie ak neodstránia tak dať odstrániť externej firme na ich náklady.Nič rozumnejšie v našich banánových zákonoch nenájdete.By som kúpil starú plenivú škodovku a postavil ju pod ich strechu.:D
Ajk&
20.07.11,04:58
Ja by som sa odvolala proti rozhodnutiu, aby si mala podklady že si predpokladala a upozorňovala aj susedov že môže prísť k úrazu alebo ku škode. A tak keď príde k úrazu (škode) máš v rukách argumenty. V každom prípade by som sa proti prvostupňovému rozhodnutiu odvolala, keďže ako píšeš nemá to pre nich nijaký praktický význam, ale zneužívajú to len ako možnosť skrášliť si svoj dom. Možno ak budú v neistote, tak upustia od toho.
iv@n
20.07.11,14:37
teraz tam majú sneholapy a padá to aj tak dole? potom to nie sú funkčné sneholapy ale možno len sneholamy, ak tam budú mať normálny tyčový sneholap alebo tie korýtka tak to nemôže padať dole.