lubko6394
20.07.11,11:25
Teraz mi ostáva 60 gastrolístkov, ktoré som dostal od zamestnávateľa - s.r.o. Čo by sa stalo mne, alebo firme, ak by som jej ich predal?
KEJKA
20.07.11,09:33
komu chceš predať - zam-ľovi? a čo by s nimi robil?
Chod do obchodného centra a nakupuj.
lubko6394
20.07.11,09:55
komu chceš predať - zam-ľovi? a čo by s nimi robil?
Chod do obchodného centra a nakupuj.

V ZP to neprešlo. Skúšam cestu ako sa dostať k príspevku zamestnávateľa bez výpalníkov.
lubko6394
21.07.11,07:19
Nikto neporadí ?
Tweety
21.07.11,07:25
V ZP to neprešlo. Skúšam cestu ako sa dostať k príspevku zamestnávateľa bez výpalníkov.
K akému príspevku zamestnáv.? veď ten Ti iž poskytol, keĎ Ti ich na základe ZP §152 dal. Určite si ich nemal za menovitú hodnotu.
lubko6394
21.07.11,08:39
K akému príspevku zamestnáv.? veď ten Ti iž poskytol, keĎ Ti ich na základe ZP §152 dal. Určite si ich nemal za menovitú hodnotu.

Jednoducho ma napadlo tie lístky točiť. T.j. nákup gastráčov od Gastrovýpalníkov, odovzdanie zamestnancovi, následnnásledne tie isté nakúpiť od zamestnanca do firmy a odovzdanie zamestnancovi, tie isté nakúpiť od zamestnanca do firmy a odovzdanie zamestnancovi, no a potom dokolečkadokola. Žiaden pásmový poplatok...
Tweety
21.07.11,08:43
Jednoducho ma napadlo tie lístky točiť. T.j. nákup gastráčov od Gastrovýpalníkov, odovzdanie zamestnancovi, následnnásledne tie isté nakúpiť od zamestnanca do firmy a odovzdanie zamestnancovi, tie isté nakúpiť od zamestnanca do firmy a odovzdanie zamestnancovi, no a potom dokolečkadokola. Žiaden pásmový poplatok...
A máš živnosť, alebo ako to chceš robiť? Ak nie, je to mimo zákona.
lubko6394
21.07.11,08:45
A máš živnosť, alebo ako to chceš robiť? Ak nie, je to mimo zákona.

Nemám živnosť - som zamestnanec v s.r.o. Nemôže s.r.o. niečo kúpiť od zamestnanca ?
Tweety
21.07.11,08:58
Nemám živnosť - som zamestnanec v s.r.o. Nemôže s.r.o. niečo kúpiť od zamestnanca ?
Môže, ale nie stravenky, ktoré mu je zamestnáv. podľa §152 ZP povinný dať. To by mu potom nemusel ani dávať, čo povieš? Fakt si mal zlý nápad.
lubko6394
21.07.11,09:07
Môže, ale nie stravenky, ktoré mu je zamestnáv. podľa §152 ZP povinný dať. To by mu potom nemusel ani dávať, čo povieš? Fakt si mal zlý nápad.

Však o to ide.Každý mesiac predám zamestnávateľovi gastráče za cca 60 Eur, on mi pri výplate dá príspevok, moje % doplatku mi odpíše cca 24 Eur a ja jeho príspevok cca 36 Eur mám v hotovosti a nie v bonoch.
Tweety
21.07.11,09:10
Však o to ide.Každý mesiac predám zamestnávateľovi gastráče za cca 60 Eur, on mi pri výplate dá príspevok, moje % doplatku mi odpíše cca 24 Eur a ja jeho príspevok cca 36 Eur mám v hotovosti a nie v bonoch.
A podvod ako vyšitý.
lubko6394
21.07.11,09:14
A podvod ako vyšitý.

Čo je porušené ? Porušil niečo zamestnanec alebo firma ?
Tweety
21.07.11,09:19
Čo je porušené ? Porušil niečo zamestnanec alebo firma ?
Obaja porušia zákon, minim. ZP.
lubko6394
21.07.11,09:23
Obaja porušia zákon, minim. ZP.

V čom konkrétne ? Firma si splní to čo jej ZP ukladá. Ak nie je problém nákup gastráčov od FO nepodnikateľa tak je to v poriadku ?
Tweety
21.07.11,09:45
V čom konkrétne ? Firma si splní to čo jej ZP ukladá. Ak nie je problém nákup gastráčov od FO nepodnikateľa tak je to v poriadku ?
Ak chcete takto obchodovať, prosím, ale rýchlo môžete čakať odmenu.:mad:
lubko6394
21.07.11,09:52
Ak chcete takto obchodovať, prosím, ale rýchlo môžete čakať odmenu.:mad:

Akú a za čo ? Veď keď to neprešlo Matovičovi tak skúšam čo je možné a nezakázané.
Nandrolon
21.07.11,09:55
podľa mňa firma nemôže nakúpiť gastrolístky od FO, myslím že gastrolístok je stále majetkom emitentnej firmy a iba tá môže s nimi obchodovať, niečo ako licencia, ochranná známka...
Neviem či som sa dobre vykoktal...
Ja takisto nemôžem odpredať 3-tej osobe svoj windows OEM, ktorý mám inštalovaný v PC, nakoľko nie som jeho skutočným majiteľom, ale mám iba licenciu od majiteľa na jeho používanie...
lubko6394
21.07.11,10:01
podľa mňa firma nemôže nakúpiť gastrolístky od FO, myslím že gastrolístok je stále majetkom emitentnej firmy a iba tá môže s nimi obchodovať, niečo ako licencia, ochranná známka...
Neviem či som sa dobre vykoktal...
Ja takisto nemôžem odpredať 3-tej osobe svoj windows OEM, ktorý mám inštalovaný v PC, nakoľko nie som jeho skutočným majiteľom, ale mám iba licenciu od majiteľa na jeho používanie...

No. Na lístku žiadna takáto klauzula nie je. A ako by na tú fintu asi výpalník došiel ? Bolo by to len a len v účtovníctve firmy. Takže toto ako problém nevidím.
Nandrolon
21.07.11,10:05
V akom účtovníctve firmy??
Firma si nemôže dať nič do nákladov napr. od neexistujúceho subjektu, takisto ako nemôže niečo odkúpiť od človeka, ktorý nie je vlastníkom danej veci.
Si myslím že ty nemôžeš obchodovať so stravnými lístkami, lebo nie sú tvoj majetok, ale stále je to majetok emitentnej spoločnosti.
Nandrolon
21.07.11,10:06
trebalo by možno hľadať v zákonoch, kde sa definujú ceniny, kolky, atď... tam by sa na niečo prišlo...
Braňo
21.07.11,10:10
Moc špekuluješ, samozrejme by si porušil aj zmluvu so spoločnosťou poskytujúcou stravné lístky :

Adrenalín“. 2.1.1 Jedálny kupón „Chèque Déjeuner“: Komitent ako zamestnávateľ je podľa § 152 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce v platnom znení povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti a zároveň zabezpečiť stravovanie zamestnancov najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa, alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby. Komitent a komisionár sa dohodli, že komisionár pre komitenta sprostredkuje zabezpečenie tejto povinnosti pre zamestnancov komitenta prostredníctvom jedálnych kupónov „Chèque Déjeuner“ (ďalej len „jedálny kupón“), ktorým komitent odovzdá jedálne kupóny. Komisionár sa zaväzuje zabezpečiť stravovanie aj pre komitenta a iné osoby určené komitentom, ktorým komitent odovzdá jedálne kupóny. Na základe jedálnych kupónov bude zabezpečené stravovanie držiteľom jedálnych kupónov v zariadeniach (prevádzkach) zmluvných partnerov komisionára, označených viditeľne umiestnenou etiketou obsahujúcou označenie služby sprostredkovanej komisionárom.
lubko6394
21.07.11,10:12
V akom účtovníctve firmy??
Firma si nemôže dať nič do nákladov napr. od neexistujúceho subjektu, takisto ako nemôže niečo odkúpiť od človeka, ktorý nie je vlastníkom danej veci.
Si myslím že ty nemôžeš obchodovať so stravnými lístkami, lebo nie sú tvoj majetok, ale stále je to majetok emitentnej spoločnosti.

Si si istý že by to daniari neuznali ? Veď lístky som prevzal ako zamestnanec a ako FO ich firme predávam ( Kúpna zmluva ) - neobchodujem s nimi, ved ich ani nikomu inému nepredám.
lubko6394
21.07.11,10:17
Moc špekuluješ, samozrejme by si porušil aj zmluvu so spoločnosťou poskytujúcou stravné lístky :

Adrenalín“. 2.1.1 Jedálny kupón „Chèque Déjeuner“: Komitent ako zamestnávateľ je podľa § 152 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce v platnom znení povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti a zároveň zabezpečiť stravovanie zamestnancov najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa, alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby. Komitent a komisionár sa dohodli, že komisionár pre komitenta sprostredkuje zabezpečenie tejto povinnosti pre zamestnancov komitenta prostredníctvom jedálnych kupónov „Chèque Déjeuner“ (ďalej len „jedálny kupón“), ktorým komitent odovzdá jedálne kupóny. Komisionár sa zaväzuje zabezpečiť stravovanie aj pre komitenta a iné osoby určené komitentom, ktorým komitent odovzdá jedálne kupóny. Na základe jedálnych kupónov bude zabezpečené stravovanie držiteľom jedálnych kupónov v zariadeniach (prevádzkach) zmluvných partnerov komisionára, označených viditeľne umiestnenou etiketou obsahujúcou označenie služby sprostredkovanej komisionárom.

Kde je tam napísané že kupón musím kúpiť len od neho ?
Braňo
21.07.11,10:17
Ľubko najskôr si prečítaj podmienky, ktoré majú uvedené spoločnosti na svojich stránkach a až potom zistíš, že iba emitent alebo emitentom určený sprostredkovateľ môže s nimi obchodovať.

A navyše neverím, že nejaký zamestnávateľ by sa vystavil riziku, že by to urobil a tým pádom by nemal zaručené použitie na teplé jedlo....
lubko6394
21.07.11,10:21
trebalo by možno hľadať v zákonoch, kde sa definujú ceniny, kolky, atď... tam by sa na niečo prišlo...

Však ja nehľadám spôsob ako to neurobiť, ale spôsob ako to urobiť a najmä aby to bolo čisté pre daniarov. A z daňového hľadiska je úplne jedno či inkasoval Výpalník alebo zamestnanec.
Braňo
21.07.11,10:23
Však ja nehľadám spôsob ako to neurobiť, ale spôsob ako to urobiť a najmä aby to bolo čisté pre daniarov. A z daňového hľadiska je úplne jedno či inkasoval Výpalník alebo zamestnanec.

práveže nie je
lubko6394
21.07.11,10:25
Ľubko najskôr si prečítaj podmienky, ktoré majú uvedené spoločnosti na svojich stránkach a až potom zistíš, že iba emitent alebo emitentom určený sprostredkovateľ môže s nimi obchodovať.

A navyše neverím, že nejaký zamestnávateľ by sa vystavil riziku, že by to urobil a tým pádom by nemal zaručené použitie na teplé jedlo....

A ako zabezpečí zamestnávateľ aby som si za gastráče nekúpil mrazenú tresku ? Ved tie lístky sú len finta, ktorá nás stojí čosi navyše.
lubko6394
21.07.11,10:33
A tu je Zmluva zamestnávateľa:

Takže s touto variantou emitent nepočítal.
Nandrolon
21.07.11,10:40
Si si istý že by to daniari neuznali ? Veď lístky som prevzal ako zamestnanec a ako FO ich firme predávam ( Kúpna zmluva ) - neobchodujem s nimi, ved ich ani nikomu inému nepredám.
podľa mňa predávaš cudzí majetok, čo je neprípustné.
lubko6394
21.07.11,11:07
podľa mňa predávaš cudzí majetok, čo je neprípustné.

Aký cudzí ? Kúpiš si lístok na hokej, dostaneš chrípku tak ho necháš prepadnúť alebo spáchaš zločin ak ho predáš za nákupnú cenu ? A predávajú sa aj za zvýšenú a ešte nezavreli nikoho.
Mila123
21.07.11,11:18
Nezabudni, ked spoločnosť vykupuje listky- ceniny znovu si viaže na ne nejakú maržu ( po tom ako si ich niekto najal, aby protestovali pred parlamentom, som počítala maržu na faktúre od Dejeuneru...predne 4 % z nákupu , super kšeft).....ak by si to tak točil do kolečka do kola....po cca 3 kole by si mal z nich nulu......
meegy
21.07.11,11:25
Dnes za listky nakupis vselico,ked sa za ne nechces ist najest....alebo pockaj do noveho ZP a tam to budes mat v plate....a nedostanes ani navyseny plat ani listky,budes mat po problemoch...)))
xeva
21.07.11,11:27
Čo tak postaviť to do polohy nákupných poukážok napr. supermarketov, za gastrolístky sa potraviny bežne nakupujú a argumentovať zvýhodňovaním , aj keď podopretým zákonom, vybratých subjektov v rámci hospodárskej súťaže.
Tweety
21.07.11,11:28
Akú a za čo ? Veď keď to neprešlo Matovičovi tak skúšam čo je možné a nezakázané.
Ale Matovičov nápad bol predsa iný.:)
lubko6394
21.07.11,11:29
Tak toto som nepochopil. Však ich nikto nepôjde predávať Dejeuneru, Od toho sa kúpi, len prvý raz. Zbytok je účtovníctvo a ked sa to dobre zdátumuje, tak tie lístky ani fyzicky nemusia existovať, teda ak nepríde k zvýšeniu stravného.
lubko6394
21.07.11,11:33
Ale Matovičov nápad bol predsa iný.:)

Trochu áno. On to riešil priamo tak, že by som dostal rovno tých 36 Eur.
Kedže to neprešlo, tak ma napadol tento nápad 36 + 24 = 60. Zamestnávateľ mi strhne 24 ako za lístky a ja zinkasujem 60.
Katarína Cigánová
21.07.11,11:34
Tak toto som nepochopil. Však ich nikto nepôjde predávať Dejeuneru, Od toho sa kúpi, len prvý raz. Zbytok je účtovníctvo a ked sa to dobre zdátumuje, tak tie lístky ani fyzicky nemusia existovať, teda ak nepríde k zvýšeniu stravného.
.... sa divím , že nejdeš rovno prednášat ekonomické teorie , razom by bolo po všetkých ekonomických problémoch :)
xeva
21.07.11,11:49
Pretože ak je predmetom zmluvy zabezpečenie stravovania v "stravovacom" zariadení, nákupom potravín sa míňa určený cieľ. Neviem ako, ale my sme uzavreli zmluvu v období, kedy si dodávateľ lístkov neúčtoval % odmenu, len minimálnu odmenu 6 EUR. Tú zrejme ale platia subjekty, v ktorých sa lístkami platí. Aspoň tak to bolo v jednej prevádzke kde som si privyrábala a tie to potom zakalkulujú do ceny jedla.
lubko6394
21.07.11,11:55
.... sa divím , že nejdeš rovno prednášat ekonomické teorie , razom by bolo po všetkých ekonomických problémoch :)

Však ja som tie múdre zákony nevymyslel. Ja len hľadám cestu ako z toho von. ZP hovorí o teplom jedle, keď nie je tak gastráč - a ten sa zvrhol na to že zaň kúpiš čokoľvek ( ak vieš kde to ide ). Rozumné by bolo buď aby mi zamestnávateľ zaplatil len svoju časť - tak sme fungovali kým tí blbci nestanovili minimálnu hodnotu stravného lístka. Teraz ak chcem svojich 36 tak ma to stojí 24, ktoré nedostanem cash, ale v bonoch.
Braňo
21.07.11,12:02
Zmyslom gastrolístkov nie je finančné obohatenie, ale poskytnutie teplého jedla.
Tweety
21.07.11,12:08
Zmyslom gastrolístkov nie je finančné obohatenie, ale poskytnutie teplého jedla.
ÁNo, presne o to ide.
§ 152
Stravovanie zamestnancov
(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
(6) Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie podľa odseku 5 aj zamestnancovi pri výkone domáckej práce alebo telepráce, ak mu nezabezpečí stravovanie podľa odseku 2 alebo ak by stravovanie podľa odseku 2 bolo v rozpore s povahou vykonávanej domáckej práce alebo telepráce.
(7) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.
lubko6394
21.07.11,12:36
Zmyslom gastrolístkov nie je finančné obohatenie, ale poskytnutie teplého jedla.

Naozaj ? Ja si naopak myslím, že zmyslom gastrolístkov je len finančné obohatenie, ale nie zamestnanca ani zamestnávateľa, ale emitenta lístkov. My všetci ostatní na tom strácame - priamo, či nepriamo. Normálne ( ale čo je už na Slovenku normálne ? ) by bolo aby bolo povinnosťou zamestnávateľa zabezpečiť možnosť stravovania, ak nie tak finančná náhrada. S tou teplou stravou chodte do...

1.Dá sa to spraviť aj tak, že zamestnávateľ poskytne takú teplú stravu, ktorá sa nebude dať jesť = trebárz rovno špitálové menu a náklady na stravu má 0 a nikomu žiaden gastráč nemusí dať, lebo si svoju základnú povinnosť splnil.

2.Nie že by sa ma to týkalo, ale čo by s tou teplou stravou robili tí vegetariáni, čo konzumujú všetko v tepelne neupravenom stave, len tak pokrájané, posekané...

3.Ak by sa mal teda dodržať zákon, tak nákup kila mrazenej tresky alebo kuraťa by bolo porušením zákona.
Nandrolon
21.07.11,15:48
Aký cudzí ? Kúpiš si lístok na hokej, dostaneš chrípku tak ho necháš prepadnúť alebo spáchaš zločin ak ho predáš za nákupnú cenu ? A predávajú sa aj za zvýšenú a ešte nezavreli nikoho.

napíšem len toľko:
ak by si toto robil pravidelne, je to nelegálne obchodovanie s ceninou...

samozrejme, môžeš ho predať kamarátovi, ale ak by si to robil vo veľkom, prípadne cyklicky, je to už mimo zákon.
Rovnako ja môžem svoje auto predať. Ak by som to ale robil stále a pravidelne, mal by som mať na to živnosť, samozrejme je plno kšeftárov a štát nemá na nich páky, ale to neznamená že je to v súlade so zákonmi SR.
Tak potom zrušme všetky živnosti a každý si môžeme predávať, robiť a handľovať všetko....
ps: ak už sme pri tom, je nejaký zákon, ktorý mne ako účtovníkovi zakazuje operovať kamarátove slepé črevo po podpísaní jeho súhlasu ?? - uviedol som to len ako prípad absurdnosti, takto rozmýšľa kopec ľudí ako Talapka, Vareha, Fruni, Majský a milión ďalších...

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:wfedItJ2FIoJ:hokej.sme.sk/c/5784519/kupou-listkov-na-ciernom-trhu-fanusikovia-riskuju.html+obchodova%C5%A5+s+ceninou&cd=3&hl=sk&ct=clnk&gl=sk&source=www.google.sk
- a teraz by mala následovať, čo je "čierny trh", - je to trh natretý načierno či ako?? Každý vie o čo sa jedná a mám dojem že presne vyšpecifikované to nikde nie je...
lubko6394
21.07.11,16:38
Veď ja chápem. Hľadám akúsi kľučku ako obísť výpalníkov a príliš neporušiť zákon - najlepšie vôbec. A čo mi iné ostáva ? Nahánať hlasy Matovičovi len preto, že mal dobré riešenie ? Rovnako tu riešime a nevyriešime Cigánov. Máme sa ale naozaj vzdať a nesnažiť sa o nič a len slepo poslúchať zákony aj keď sú proti logike ? Celonárodný protest asi nemám šancu naštartovať, veď každý máme svoj vlastný záujem a nie všetci zamestnávatelia sú rovnakí. Nám z hľadiska výdavkov vyhovujú 3 Eurové, ale dľa zákona by sme mohli mať 3,80 a vznikol by problém ako tieto mínať inak ako na obedy alebo zbytočne dokupovať čosi čo nepotrebujeme. Len chcem nájsť spôsob ako. Asi som rebel, ale nepáči sa mi ak mám robiť niečo proti svojmu prevedčeniu, najmä ak logickú požiadavku zákona chcem dodržať. Ja viem, že cesta je a je jednoduchá - spraviť mesačný nákup v tescu, zaplatiť lístkami a je to. Ale práve toto mi príde ako väčšie obídenie zákona ako riešenie ktoré hľadám.
Nandrolon
21.07.11,16:57
obávam sa ale že je to najjednoduhšie a najlepšie riešenie a hlavne legálne. i keď trošku nelogické kupovať za lístky "nepotraviny" čo nie je problém.
Za druhé treba aj zvážiť, či by takéto riešenie nepoškodilo aj samotnú firmu /opletačky s daňovákmi - ich nasieranie a následné hľadanie chyby za každú cenu/ atď...
My máme lístky 2,90 na obedy nechodím pomaly ako je rok dlhý /sem-tam/ a normálne nakupujem potraviny domov. Lístky beriem ako určitú formu hotovosti, nakupujem všetko to čo aj za peniaze /jedlo, nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje, mäso .../ a neriešim.
Som rád že lístky sú, lebo u väčšiny našich "slovenských zamestnávateľov" by to dopadlo asi takto:

1 . Stravné lístky sú:
- mzda 500 eur v hrubom + stravné lístky

2. Stravné lístky sa nahradia hotovosťou:
- mzda 500 eur v hrubom vrátane stravného

- nech mi nikto nehovorí že vo veľmi veľa firmách by to takto nedopadlo, hlavne u novoprijatých zamestnancov,ktorí vlastne v danej firme lístky nezažili, tak sa im "upraví" plat "vrátane stravného" a hotovo...
Paula
21.07.11,17:06
Naozaj ? Ja si naopak myslím, že zmyslom gastrolístkov je len finančné obohatenie, ale nie zamestnanca ani zamestnávateľa, ale emitenta lístkov. My všetci ostatní na tom strácame



Kto sú tí všetci ostatní ? ;)...naši zamestnanci majú k dispozícii 3-eurové SL , za ktoré zaplatia 70 centov - ak sa nazbiera viac v SF, aj menej ....podľa Teba chudáčikovia a či ako? Strácajú ?
Toto je téma, ktorá skončí bitkou alebo kladkou ...podľa toho, kto bude mať väčšiu výdrž . Pekný večer prajem. :)
lubko6394
21.07.11,17:31
obávam sa ale že je to najjednoduhšie a najlepšie riešenie a hlavne legálne. i keď trošku nelogické kupovať za lístky "nepotraviny" čo nie je problém.
Za druhé treba aj zvážiť, či by takéto riešenie nepoškodilo aj samotnú firmu /opletačky s daňovákmi - ich nasieranie a následné hľadanie chyby za každú cenu/ atď...
My máme lístky 2,90 na obedy nechodím pomaly ako je rok dlhý /sem-tam/ a normálne nakupujem potraviny domov. Lístky beriem ako určitú formu hotovosti, nakupujem všetko to čo aj za peniaze /jedlo, nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje, mäso .../ a neriešim.
Som rád že lístky sú, lebo u väčšiny našich "slovenských zamestnávateľov" by to dopadlo asi takto:

1 . Stravné lístky sú:
- mzda 500 eur v hrubom + stravné lístky

2. Stravné lístky sa nahradia hotovosťou:
- mzda 500 eur v hrubom vrátane stravného

- nech mi nikto nehovorí že vo veľmi veľa firmách by to takto nedopadlo, hlavne u novoprijatých zamestnancov,ktorí vlastne v danej firme lístky nezažili, tak sa im "upraví" plat "vrátane stravného" a hotovo...

Neverím. Kto ťa chce odrbať tak to spraví aj dnes. Systém nemocničné menu som opísal. Riešenie by malo byť jednoduché a jednoznačné. Matovičove riešenie má logiku a bolo by pre nás prijateľné ajkeď na druhej strane musím uznať, že by do toho mohol rypnúť Mikloš alebo Mihál a boli by sme v rici. Konieckoncov tam budeme dovtedy kým sa nezníži počet nezamestnaných. Pokiaľ sa nájde niekto, kto je ochotný vykonávať Tvoju prácu o 10 Eur mesačne menej ako Ty, tak zamestnávateľ nemá problém, ale ked za tie prachy, čo dáva Tebe nikoho pol roka nezoženie, tak musí ísť hore s platom, benefitmi...A tomu potom musí prispôsobiť firemnú stratégiu, výnosy... A toto je cesta a nie zvyšovanie minimálnej mzdy. Tá môže byť aj 1 Euro mesačne, ale ak sa nenájde ten, kto tú prácu prijme, tak mzda vzrastie aj na 1000-ku a bez zákonov a predpisov, lebo kapitalista potrebuje pracovnú silu inak by bol SZČO. Problémom je, aby sa to udialo všade, lebo inak zvíťazí ten lacnejší - teda ten ktorý ošklbe zamestnancov, nezaplatí dodávateľom, zamestnancov zoberie na živnosť... Však sa chceme mať lepšie, tak naštartujme a robme o podľa najlepšieho vedomia a svedomia a nie presne podľa regulí, ktoré vymýšľajú centrály a naši volení zásupcovia nás zastupujú systémom: hlasujem ako povedal šéf, inak by som porušil koaličnú alebo opozičnú zmluvu. Však tých baranov by stačilo 6. Každý by mal placačku so svojim podielom hlasov a hlasoval by sám bez tých 144 tajtrlíkov a ich kanceláríí, asistentov...
Ale už som trocha mimo.
misomiso
21.07.11,17:34
Jednoducho ma napadlo tie lístky točiť. T.j. nákup gastráčov od Gastrovýpalníkov, odovzdanie zamestnancovi, následnnásledne tie isté nakúpiť od zamestnanca do firmy a odovzdanie zamestnancovi, tie isté nakúpiť od zamestnanca do firmy a odovzdanie zamestnancovi, no a potom dokolečkadokola. Žiaden pásmový poplatok...

Aj mna to napadlo. Podla mna tomu ziaden zakon nebrani.
Gina Er
21.07.11,17:35
...naši zamestnanci majú k dispozícii 3-eurové SL , za ktoré zaplatia 70 centov - ak sa nazbiera viac v SF, aj menej ....:)
mimotemyfíha,tak to majú super
misomiso
21.07.11,17:43
Zmyslom gastrolístkov nie je finančné obohatenie, ale poskytnutie teplého jedla.

Lenze to nikde nie je takto zakonom osetrene a ani taketo zakonne osetrenie znova nepreslo. Cize za gastrolistky si mozes kupit v podstate co chces.
misomiso
21.07.11,17:47
Apropos... aj keby boli tie listky limitovane na nakup teplej stravy, tak to zamestnancom problem s teplou stravou neriesi.

Ak ja budem mat vyrobnu prevadzaku za dedinou v poli, (kolko je takych...) tak mozu mat zamestnanci aj plne vrecka gastracov, sami si pocas obednej pauzy ziadnu stravu (a uz vobec nie teplu) nekupia, nebudu mat kde. Teda aj tak budu odkazani na rozok, ktory si donesu z domu...

Teda ak bolo cielom zabezpecit teplu stravu, tak mala byt striktna podmienka zabezpecenia teplej stravy, aj na Lomnickom stite bez vynimky. Inak je to naozaj iba biznis pre vypalnikov, nic viac. To uz je naozaj 100 x lepsi ten Matovic - dajme ludom peniaze, budu mat hlad, pojdu sa aj tak najest.
lubko6394
21.07.11,17:52
Kto sú tí všetci ostatní ? ;)...naši zamestnanci majú k dispozícii 3-eurové SL , za ktoré zaplatia 70 centov - ak sa nazbiera viac v SF, aj menej ....podľa Teba chudáčikovia a či ako? Strácajú ?
Toto je téma, ktorá skončí bitkou alebo kladkou ...podľa toho, kto bude mať väčšiu výdrž . Pekný večer prajem. :)

Zamestnanec: za každý gastráč mu predsa strhnete 70 centov - tieto nemá priamo k dispozícii ako mzdu ale o to má menšiu výplatu a namiesto toho dostane druhú menu, ktorá nie je volne zmeniteľná. Detail, ale je to tak.
Sociálny fond - prečo to má ísť cez sprostredkovateľa ? Aj ked je to malý peniaz, ale principiálne prečo ? My to riešime Relax lístkami, ale aj tak je tam stále akási pijavica len preto, aby to bolo jednoducho zúčtovateľné.
Zamestnávateľ: Však tie bubáky čo zaplatí výpalníkom môže využiť aj inak môže ich prihodiť zamestnancovi ( a má to lacnejšie ako zvýšenie mzdy ). Sociálni špecialisti mi ale povedia, že si radšej kúpi novší model SUV.
Reštaurácie a predajne, kde berú gastráče: Cenovú hladinu musia zvýšiť o to, čo musia zaplatiť výpalníkom - ved inak by si znížili svoj vlastný zisk a to sa predsa nepatrí.

Tak ma napadlo - je to rovnaké ako zľavy dôchodcom. Namiesto toho aby mali prijateľný dôchodok tak dostanú almužnu, ledva na prežitie, ale na druhej strane im štát veľkodušne umožní zľavu na cestovnom. Kua však sú to tie isté peniaze, akurát otočené akýmsi zvláštnym spôsobom. A keby ponúkali v autobusoch a vlakoch občerstvenie ako v lietadle, tak máme všetky linky plno obsadené aj na nevyužívaných tratiach.

Poslancom je to jasné. Mne nie. A nielen preto nie som poslancom.
lubko6394
21.07.11,18:03
Kto sú tí všetci ostatní ? ;)...naši zamestnanci majú k dispozícii 3-eurové SL , za ktoré zaplatia 70 centov - ak sa nazbiera viac v SF, aj menej ....podľa Teba chudáčikovia a či ako? Strácajú ?
Toto je téma, ktorá skončí bitkou alebo kladkou ...podľa toho, kto bude mať väčšiu výdrž . Pekný večer prajem. :)

A ešte mi povedz ako to robíte. Aj SS. Však je dané zamestnávateľ max. do výšky 55% a že by 2,30 zodpovedalo sa mi nezdá. Ved mne to vychádza 2,09 pri lístku za 3,80 a to je maximum, takže aspoň 21 centov je v lufte, alebo máte fintu, ktorú nepoznám.
Tweety
21.07.11,18:05
A ešte mi povedz ako to robíte. Aj SS. Však je dané zamestnávateľ max. do výšky 55% a že by 2,30 zodpovedalo sa mi nezdá. Ved mne to vychádza 2,09 pri lístku za 3,80 a to je maximum, takže aspoň 21 centov je v lufte, alebo máte fintu, ktorú nepoznám.
Veď zvyšnú časť prispievajú zo SF.:)
Nandrolon
21.07.11,18:35
No vidíte a my obchodníci máme práve problém s relax lístkami, lebo pri ich výkupe je skoro 2 x taká provízia výpalníkom...
Takže každý pozerá iba na seba.... Relax a podobné sračky by som zrušil ako prvé, nakoľko firmy, ktoré ich nakupujú zabezpečujú týmto výpalníkom zlatú baňu, ktorú paradoxne platí ten, kto lístky odovzdá, teda veľké obchodné firmy.
nepoznám nejakú malú firmičku, ktorá by utržené lístky odovzdávala spoločnosti. Oni to robia tak, že prídu majitelia do obchodu s lístkami od piatich spoločností rôznych hodnôt a nakupujú za ne v obchode. Následne ho to prakticky nič nestojí, ale obchod musí platiť z nich províziu... Má síce tržbu, ale ak je marža povedzme 10 % a provízia spoločnosti 6 % /a nejaká vnútorná réžia so spracovaním poukážok/, tak takýto zákazník je s prepáčením iba na obtiaž, te to tvrdé, ale je to tak.
lubko6394
21.07.11,18:39
Veď zvyšnú časť prispievajú zo SF.:)


To mi nevychádza. V SF sú omnoho menšie čiastky aby to mohlo stačiť.
xeva
21.07.11,18:46
...Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie ... alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby... Tieto osoby s oprávnením sprostredkovať stravovacie služby ich však vedome sprostredkúvajú aj u subjektov, u ktorých je na prvý pohľad jasné, že predmetom ich podnikania takáto činnosť nie je. Ak by sa vypustila formulácia "ktorá má oprávnenie sprostredkovať" mohol by zamestnávateľ nakúpiť poukážky na stravu u tých istých subjektov, u ktorých teraz jeho zamestnanci nakupujú, ale bez platenia provízie. A neprofitovali by na tom "oprávnené subjekty".
Paula
21.07.11,19:01
Zamestnanec: za každý gastráč mu predsa strhnete 70 centov - tieto nemá priamo k dispozícii ako mzdu ale o to má menšiu výplatu



Naozaj, chudáčik zamestnanec....za 70 centov dostane 3 eurá :mee:
Dáša_
21.07.11,19:06
a čo v prípade, ak obchod s potravinami dá svojim predavačom stravné lístky. Predavačky nakúpia hneď u svojho zamestnávateľa. Môže ten tieto lístky posunuť zamestnancom? Alebo musí dva krát zaplatiť províziu sprostredkovateľskej organizácii...
Paula
21.07.11,19:08
A ešte mi povedz ako to robíte. Aj SS. Však je dané zamestnávateľ max. do výšky 55% a že by 2,30 zodpovedalo sa mi nezdá. Ved mne to vychádza 2,09 pri lístku za 3,80 a to je maximum, takže aspoň 21 centov je v lufte, alebo máte fintu, ktorú nepoznám.


Netreba fintu ani šuškanie v ss...tvorba soc. fondu sa odvíja od výšky miezd...a ak je mzda spravodlivá, potom je z čoho dotovať aj stravné lístky, aby boli pre zamestnance lacnejšie....no sledujem, že už je načase zaželať dobrú nôcku :)
lubko6394
21.07.11,19:10
Naozaj, chudáčik zamestnanec....za 70 centov dostane 3 eurá :mee:

Takto to ja nechápem. Tie bubáky vždy niečie sú. Takže nie že dostane za 7O centov 3 Eurá, ale že na to aby zíslal 2,30 Eur tak mu ktosi dľa zákona strhne 0,70.
xeva
21.07.11,19:10
Myslím, že problém nie je "chudáčik zamestnanec", ale to, že sa takto umelo, bez toho, aby z toho ten chudáčik zamestnanec profitoval, zvyšujú náklady zamestnávateľa, ktoré onen chudáčik v reálnej hodnote nepocíti. V dobe, keď sa každý oháňa šetrením, vypisujú štátne inštitúcie verejné obstarávania na zabezpečenie stravovania formou lístkov a určite sa tam nehrá o províziu v hraniciach novely, ktorá nedávno prešla.
xeva
21.07.11,19:15
Akou právnou normou, okrem živnostenského zákona, sa riadi "oprávnenie sprostredkovávať stravovacie služby"? nie je to živnosť voľná ?
lubko6394
21.07.11,19:22
Netreba fintu ani šuškanie v ss...tvorba soc. fondu sa odvíja od výšky miezd...a ak je mzda spravodlivá, potom je z čoho dotovať aj stravné lístky, aby boli pre zamestnance lacnejšie....no sledujem, že už je načase zaželať dobrú nôcku :)

Nie so celkom debil, možno len trocha, ale sociálny fond mi pri priemernej mzde robí pár centov na gastráč, nie rádovo 1 Euro. Však to, čo sa dá zo SF započítať do gastráča nestojí ani za tie komplikácie so zaúčtovaním. Čistejšie a jasnejšie sú Relaxy - akú mala takú dala a nemusím nič rozpočítavať a účtovať.