rybka.rybka
20.07.11,17:30
Dufam, ze som tu spravne a prosim vas o radu.
V juni sa mi skoncila rodicovska dovolenka. Kedze chcem ostat este nejaky cas doma, so zamestnavatelom som sa dohodla na poskytnuti neplateneho volna (pracovneho volna bez nahrady mzdy).
V socialnej poistovni poziadam o predlzenie rodicovskej dovolenky bez udania dovodu (dieta mame zdrave), aby som nemusela platit nemocenske, dochodkove, a poistenie v nezamestnanosti.
Dieta od septembra nastupuje do skolky. V pripade, ze by navstevovalo skolku len 4 hodiny denne, bude mi povinne poistenia platit "stat" (nemocenske, dochodkove aj zdravotne).
Co vsak, ak nastupi do skolky na cely den? Nemocenske, dochodkove aj poistenie v nezam. sa prerusuje = zanika, dobrovolne ho platit nechcem.
Ako je to vsak so zdravotnym poistenim? Bude ho hradit zamestnavatel alebo ja? A v akej vyske?
Docitala som sa, ze zamestnavatel je povinny, bez ohladu na existenciu neplateneho volna, plnit vsetky povinnosti platitela poistneho (udajne podla § 24 zakona o ZP). Avsak podla § 11 zakona o ZP:
Zamestnancom je na účely tohto zákona fyzická osoba, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3 a má nárok na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu 18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru. 19) Fyzická osoba sa na účely tohto zákona nepovažuje za zamestnanca v dňoch, v ktorých nepoberá príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. a) alebo v ktorých nie je fyzickou osobou podľa odseku 7 písm. m) a s).

Vyzera to tak, ze podla tohto uz nebudem povazovana za zamestnanca, kedze nebudem poberat prijem zo zarobkovej cinnosti (vedlajsi prijem nemam).
Totiz dost pochybujem, ze ak by som mala zamastnavatela stat nejake tie eura v case, ked pre neho nepracujem, s neplatenym volnom by nesuhlasil. Hladam preto najvhodnejsie riesenie, vyhovujuce mne i zamestnavatelovi.
Dakujem za odpovede :)
veronikasad
20.07.11,15:33
Počas neplateného volna ti zamestnanec zamestnávatel nahlási v ZP prerušenie poistného (odhlási ťa zo ZP). Ak bude dieťa celý deň v škôlke, nebudeš sa považovať za osobu starajúcu sa o dieťa do 6 rokov veku. Musíš sa sama prihlásiť ako samoplatitel.
rybka.rybka
20.07.11,15:48
Dakujem!
Ak sa prihlasim ako samoplatitel, budem platit poistne z vymeriavacieho zakladu 44,2% z priemernej mesacnej mzdy alebo z platu, ktory som mala pred nastupom na MD/RD?
Mila123
20.07.11,15:50
Dakujem!
Ak sa prihlasim ako samoplatitel, budem platit poistne z vymeriavacieho zakladu 44,2% z priemernej mesacnej mzdy alebo z platu, ktory som mala pred nastupom na MD/RD?
ale kde...musíš platiť ZP 14 % z min. vymer. základu, t.j. 46,06 € mesačne
brčko
20.07.11,16:20
Dufam, ze som tu spravne a prosim vas o radu.
V juni sa mi skoncila rodicovska dovolenka. Kedze chcem ostat este nejaky cas doma, so zamestnavatelom som sa dohodla na poskytnuti neplateneho volna (pracovneho volna bez nahrady mzdy).
V socialnej poistovni poziadam o predlzenie rodicovskej dovolenky bez udania dovodu (dieta mame zdrave), aby som nemusela platit nemocenske, dochodkove, a poistenie v nezamestnanosti.
Dieta od septembra nastupuje do skolky. V pripade, ze by navstevovalo skolku len 4 hodiny denne, bude mi povinne poistenia platit "stat" (nemocenske, dochodkove aj zdravotne).
Co vsak, ak nastupi do skolky na cely den? Nemocenske, dochodkove aj poistenie v nezam. sa prerusuje = zanika, dobrovolne ho platit nechcem.
Ako je to vsak so zdravotnym poistenim? Bude ho hradit zamestnavatel alebo ja? A v akej vyske?
Docitala som sa, ze zamestnavatel je povinny, bez ohladu na existenciu neplateneho volna, plnit vsetky povinnosti platitela poistneho (udajne podla § 24 zakona o ZP). Avsak podla § 11 zakona o ZP:
Zamestnancom je na účely tohto zákona fyzická osoba, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3 a má nárok na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu 18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru. 19) Fyzická osoba sa na účely tohto zákona nepovažuje za zamestnanca v dňoch, v ktorých nepoberá príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. a) alebo v ktorých nie je fyzickou osobou podľa odseku 7 písm. m) a s).

Vyzera to tak, ze podla tohto uz nebudem povazovana za zamestnanca, kedze nebudem poberat prijem zo zarobkovej cinnosti (vedlajsi prijem nemam).
Totiz dost pochybujem, ze ak by som mala zamastnavatela stat nejake tie eura v case, ked pre neho nepracujem, s neplatenym volnom by nesuhlasil. Hladam preto najvhodnejsie riesenie, vyhovujuce mne i zamestnavatelovi.
Dakujem za odpovede :)

musím ťa opraviť s tým poistením v soc.poistovni.
To čo píšeš, tak neplatí.

Po pôrode si si predpokladám dala prihlášku, aby za teba štát počas riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov platil dôchodkové poistenie (žiadne iné poistenie štát však za teba soc.poisťovni neplatí!!!) Ak si si prihlášku sama nepodala, tak od nástupu na rodič.dovolenku nie si dôch.poistená štátom a spätne sa podať prihláška nedá, tak snád to nie je tvoj prípad (lebo takých prípadov je bohužial ešte dosť)

Nástupom na rodič.dovolenku (po ukončení poberania materského) ti mzdárka nahlásila v soc.poistovni prerušenie poistenia= akoby ukončenie poistenia v SP, tj. odvtedy ti netrvá ani dôch. ani nemocneské a ani poistenie v nezam. zamestnnaca. Pre nárok na materské sa však aj doba čerpania RDa prerušenia poistenia z tohto dôvodu zarátava do potrebných 270dní na vznik nároku na materské a podla terajšieho zákona aj pre nárok na podporu sa táto doba zarátava do potrebných dní trvania poist. v nezamestnanosti.

Ukončením RD a nástupom na neplatené volno z dôvodu dalšej starostlivosti o dieťa (no nie už rodič.dovolenky) mzdárka musí nahlásiť ukončenie RD a ukončenie prerušenia poistenia z dôvodu čerpania RD. Nanovo nahlási prerušenie poistenia ale už z dôvodu čerpania neplateného volna. Toto obdobie sa už za obdobie trvania nem.poistnenia pre nárok na materké neráta a ani pre nárok na podporu. To si treba uvedomiť.

Aj ked mzdárka musí rozlišovať medzi čerpaním RD a neplateného volna, ty si si dala sama do soc.poistovne prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. A tá ti nadalej môže trvať až do 6rokov dieťaťa ak nadalej splňaš podmienku riadnej starostlivosti. A tu je velmi podstatné poznať jej definícíu. Zákon o soc.poistení nemá definíciu riadnej starostlivosti o dieťa, ale odkazuje na Zákon o rodič.prípevku. Ten sa od 1.1.2011 novelizoval a zmenila sa aj definícia riadnej starostlivosti. Do 31.12.2010 aby si splnila podmienky platilo, že sa musíš o dieťa starať OSOBNE (teda vôbec nemohlo chodiť do škôlky, jaslí... ani na 1hodinu), až na zopár výnimiek.
Od 1.1.2011 platí, že podmienku riadnej starosltivosti splnaš, ak zabezpečíš riadnu starostlivost o dieťa osobne alebo inou plnoletou fyzickou alebo právnickou osobou (škôlka, jasle...). Tj. aj ked bude chodiť do škôlky na 8hodín, tak túto podmienku podla terajšej definície splnaš. Treba však sledovať, či sa od nového roku definícia nezmení.

čo sa týka zdr. postenia,
tak ak nepoberáš rodič.príspevok (čo je teda základ, tým som mohla začať, to si ale nespomínala, lebo to by išlo o dieťa s dlhodobo nepriazn. zdr. stavom a ty by si mohla čerpať ešte rodič.dovolenku a nie nepl volno, tj. toto tvoj prípad nie je- aha! píšeš dieťa je zdravé).
ak teda nepoberáš RP, tak by si mohla byť zdr. poistená štátom, ak by dieťa navštevovalo škôlku na max. 4hodiny denne, nie viac. Lebo len vtedy splnaš podmienku celodennej osobnej a riadnej starostlivosti o dieťa podla Zákona o zdravotnom poistení (je to iná definícia ako pri Zákone o rodič.príspevku).
T.j. ak splňaš podmienku celodennej osobnej a riadnej star. podla Zákona o ZP, tak si nemusíš sama platiť zdr. poistenie, ale môžeš byť poistencom štátu. Ak ale bude chodiť na celý den, si povinná sa prihlásiť do ZP ako samoplatitel.

No a teraz to, čo som myslela, že tu začnú mzdárky trochu rozoberať, lebo na túto otázku som už dlhšie čakala, že tu zaznie.

Mzdárka do zdr. poistovne nahlasovala ukončenie poistenia zamestnanca (od 1.1.2011 sa tak robí nástupom na rodič.dovolenku). Zamestnankyna má voči zamestnávatelovi novú povinnosť, musí oznamovať skutočnosti, ktoré sú podstatné pre to, že je zdr.poistencom štátu, teda napr. začiatok a ukončenie poberania rodič.príspevku. No a teraz by ma zaujímalo, ak je zdr. poistná štátom ako osoba celodenne osobne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, či má napísať čestné prehlásenie mzdárke, že podmienku zákonona splna (že dieťa nechodí do škôlky dlhšie ako na 4hod atd....), alebo ako to mzdárka vyrieši. (nezamestnané mamičky, čo sú s detmi doma po ukončení poberania RP podpisujú takéto prehlásenie na ZP, ked nahlasujú ukončenie poberania RP a stávajú sa poistencami štátu ako osoby celodenne osobne a riadne sa starajúce o dieťa do 6rokov)
Napr. ak dieťa dovršilo 3roky 10.6.2011, tak od 1.7.2011 ti UPSVaR odnal rodič.príspovok (predokladám poslali ti také rozhodnutie). Tj. mzdárke si mala oznámiť, že od 1.7.2011 nepoberáš RP a ona by to mala oznámiť na zdr. poistnovnu (predpokladám, že by nebolo zlé, ani keby nahlásila ukončenie 10.6., ale fakt je, že si pokladaná za poberatela RP až do konca júna).
Od 1.7.2011 (resp. 10.6.,podla toho, ako mzdárka nahlási) si sa bud mala sama zaevidovať na ZP ako samoplatitel, alebo oznámiť mzdárke dôvod, z akého si poistencom štátu, aby to ona mohla nahlásiť na zdr. poistovnu (povinnosť má do konca mesiaca myslím júla, ak by zmena bola v júni vid § 24 ods.c) ZoZP).

v zákone o zdravotnom postení by to malo byť v § 11 ods.7 písm. j) + ods. 9- kedy je podmienka splnená (nedávno som znenie zákona myslím? aj niekde skopírovala)

Neviem, či toto mzdárky nepresunú na samotnú zamestnankynu, tak som zvedavá na reakcie na to (škoda, že nemám draka, by som bola zvedavá, čo sa o tomto tam píše :) )
veronikasad
20.07.11,17:12
Gabika, myslím, že mzdárka to v ZP nerieši. Pre zamestnávatela je to neplatené volno, ktoré nahlási do zdr.poisťovne.Aby rodič nemusel platiť preddavky ako samoplatitel, musí si to sám vyriešiť v ZP, ak splňa podmienky starostlivosti o dieťa (dieťa nenavštevuje predškolské zariadenie).
brčko
20.07.11,17:41
dík za reakciu, asi máš pravdu, lebo v § 23 ods.3 je uvedene toto:

(3) Poistenec je povinný oznámiť zdravotnej poisťovni vznik skutočností uvedených v ods. 7 písm. g), j), k) a l), a to do ôsmich dní od vzniku skutočnosti. Vznik týchto skutočností preukazuje poistenec čestným vyhlásením.

takže ak to uviedli ešte extra mimo ods.1, tak predpokladám chceli to dať ako povinnosť poistencovi tj.aj zamestnancovi.

no napr. v § 23 ods.2 ods.2 mohlo byť uvedené, že zamestnanec nemá povinnosť oznamovať zdr. poistovni skutočnosti podla § 23 ods.1 písm. d) až na výnimky uvedené v ods.3 , či tak nejako, sa do toho zamotávam :), resp. aj v § 24 písm. c) to nie je vynaté z povinností zamestnávatela.

no to je len detail, tak ešte raz díky, som si ten ods.3 doteraz nejako nevšímala.
dobrava
30.07.11,12:27
Krásne napísané pre všetky mamičky, ktoré nemajú jasno v otázkach poistenia po ukončení RD.
Ale aj mne sa natíska otázka:
Zákon o sociálnom poistení: u poistencov štátu neskúma, či je dieťa v MŠ na 4 hodiny alebo 8 hod. /spĺňa podmienku riadnej starostlivosti/ a platí za mamičku "štát"
Zákon o zdravotnom poistení: tu je definícia zákona, že dieťa nesmie navštevovať MŠ na celých 8 hodín - podpisuje sa čestné vyhlásenie.
Z uvedeného mi nie je jasné, či MŠ sú povinné "nahlasovať" na ZP, či dieťa navštevuje zariadenie na celých 8 hodín?
Prečo si tieto dva zákony navzájom "rozporujú" v takých podstatných veciach?
veronikasad
30.07.11,17:36
Krásne napísané pre všetky mamičky, ktoré nemajú jasno v otázkach poistenia po ukončení RD.
Ale aj mne sa natíska otázka:
Zákon o sociálnom poistení: u poistencov štátu neskúma, či je dieťa v MŠ na 4 hodiny alebo 8 hod. /spĺňa podmienku riadnej starostlivosti/ a platí za mamičku "štát"
Zákon o zdravotnom poistení: tu je definícia zákona, že dieťa nesmie navštevovať MŠ na celých 8 hodín - podpisuje sa čestné vyhlásenie.
Z uvedeného mi nie je jasné, či MŠ sú povinné "nahlasovať" na ZP, či dieťa navštevuje zariadenie na celých 8 hodín?
Prečo si tieto dva zákony navzájom "rozporujú" v takých podstatných veciach?
Prečo by to mali nahlasovať MŠ ? Čestné prehlásenie je pre rodiča "zdrap papiera" ?
Alexandra1978
04.09.11,10:50
Ahojte,
ja by som mala otazocku ohladom dochodkoveho poistenia pocas poberania RP, resp. pocas cerpania predlzenej RD (asi je to v tomto pripade jedno, ci sa jedna o predlzenie zo zdr. dovodov dietata alebo o tzv. neplatenu RD ?) :

Bez ohladu na zdr. poistenie, matka riadne sa starajuca o dieta do 6r moze byt poistencom statu, t.j. stat bude za nu platit dochod. poistenie. Mna by zaujimalo v akej vyske, z akeho vymeriavacieho zakladu? Tam sa tiez posudzuje nejaky min. VZ alebo to suvisi s vyskou VZ z posledneho zamestnania pred nastupom na RD alebo ??? Ak z min. VZ, je mozne sa nejako dobrovolne poistit, aby si matka zabezpecila vyssi dochodok?
brčko
04.09.11,11:08
Ahojte,
ja by som mala otazocku ohladom dochodkoveho poistenia pocas poberania RP, resp. pocas cerpania predlzenej RD (asi je to v tomto pripade jedno, ci sa jedna o predlzenie zo zdr. dovodov dietata alebo o tzv. neplatenu RD ?) :
je to jedno, ak ide o dieťa do 6rokov a nemáš iné povinné dôch.poistenie a samozrejme musíš splnať podmienku riadnej starostlivosti o dieťa (podla aktuálneho zákona o rodič.príspevku). A tiež štát platí len v prípade, že si sama mamička podá prihlášku. Nedá sa to vybaviť spätne, jedine pri prihlásení do 45dní od pôrodu bude poistená odo dna pôrodu (ak nemá iné povinné d.poistenie), inak najskôr odo dna podania prihlášky.

Bez ohladu na zdr. poistenie, matka riadne sa starajuca o dieta do 6r moze byt poistencom statu, t.j. stat bude za nu platit dochod. poistenie. Mna by zaujimalo v akej vyske, z akeho vymeriavacieho zakladu?vid nižšie Tam sa tiez posudzuje nejaky min. VZ alebo to suvisi s vyskou VZ z posledneho zamestnania pred nastupom na RD alebo ??? vym. základ z ktorého platí štát za mamičku dôch.poistenie vôbec nesúvisí s tým, či bola zamestnaná, ani s tým, aký mala vym.základ. Ak z min. VZ, je mozne sa nejako dobrovolne poistit, aby si matka zabezpecila vyssi dochodok? môže si aj dobrovolne platiť alebo doplácať, no je to drahé

kopírujem zo stránok porady zo Zákona o soc.poistení § 138 ods.12:

(14) Vymeriavací základ, z ktorého štát platí poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské, a za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. c) a d), je mesačne 60 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý platí poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity.

všeob. VZ v r. 2010 bol 8934eur t.j. malo by sa platiť cca z VZ 446,7eur = cca 13457,- Sk
Alexandra1978
04.09.11,11:24
Brcko, si zlata, dakujem este raz za objasnenie :)