Drobec4
20.07.11,17:24
Dobrý deň,

Poprosím o radu ako "sieťkovať" podkrovnú izbu?
Nie som stavbár, ale čaká ma tento úkon, tak by som poprosil o profi radu.
Ďakujem za radu :)
220870
20.07.11,15:43
Nechápem.Čo idete sieťkovať a prečo?
Drobec4
20.07.11,15:49
sieťkovať treba minimálne spoje sadrokartónov, nakoľko sú tam praskliny ( daná miestnosť , bola v "surovom" stave zopár rokov, čiže tie spoje sadrokartónov treba zasieťkovať). alebo sa mýlim ???
220870
20.07.11,16:10
Sieť nie .Používa sa na to páska ktorá sa vkladá do tmelu.Ostré kúty sa buď vyrežú a vysádrujú + páska ,alebo tmelia akrylovým tmelom.Sadrokarton aj keď niekoľko rokov stál by nemal byť popraskaný.
Drobec4
20.07.11,16:16
Ja som laik, ide mi hlavne o to , či teda bez sieťkovania, dokážem na sdk natiahnúť drsnú omietku?
Ďakujem
220870
20.07.11,16:19
Tým ste mali začať.V tom prípade penetračný náter,lepidlo a štuková omietka.Omietka sa nedá aplikovať priamo na SDK.Najskôr je nutné celoplošné natrieť lepidlom.
Drobec4
20.07.11,16:26
Ospravedlňujem sa :)
Tak si to zhrniem, ak tomu dobre rozumiem:
Najprv nedostatky sa odstránia akrylom, alebo páska + tmel a v nasledujúcej fáze penetračný náter,lepidlo a štuková omietka?
Správne som to pochopil?
Ďakujem
220870
20.07.11,16:39
Nie pokiaľ idete dávať štukovú omietku tak to čo som písal v prvých príspevkoch neplatí.
Pri omietke ako povrchovej úprave je zloženie :penetračný náter,lepidlo+ sieť a štuková omietka.
Drobec4
20.07.11,16:42
Ďakujem za radu...
Ešte ma posledná vec napadá, v tých "zlomoch" (viď foto), mám tu sieťku ohnúť a potom ju prekryť (čo ja viem cca 10 cm), alebo ako to mám spraviť ?
220870
20.07.11,16:46
Sieť musíte zohnúť.Musí prekrývať všetky spoje rohy a kúty .V týchto miestach nesmie byť prerušená.
Drobec4
20.07.11,16:48
Ďakujem za rady :)
tom_NR
20.07.11,19:41
Vidím dobre na tej druhej fotke, že máte už omietnuté zvislé steny? Ak hej, tak to je problémik, lebo sieťku treba previazať aj s murovanými stenami. Inak to v tých rohoch na 100% popraská.
mendo933
21.07.11,05:05
Ja mam tiez omietnute bocne steny a predsa sa to da spravit. Tiez som celoplosne sietkoval
moznost 1: klasika akryl
moznost 2: pouzit pasku strait-flex, prip. no -coat. Pasky sa ale davaju do tmelu a tmelia.
Ak je na stene stierka tak sa to da spravit do stratena ze to nebude vidiet. Ak je na stene stuk tak sa da spravit priznanny pas , lebo tmel a omietka spravi neake mm a napojenie na omietku by bolo uz vidno tak to treba odrezat cez pasku . Niekto maluje aj tak ze pod stropom da pas bielej ako aj na strop tak sa to strati.
Ja som to takto spravil a je to lepsie ako vzdy praskajuci akryl
Drobec4
21.07.11,05:42
Áno , na stene je už "kožovka"... tak sa tá miestnosť nechala po postavení a teraz nastal čas dokončiť ju ....
Pokúsim sa to spraviť tou páskou, keďže akryl neodporúčate...
mendo933
21.07.11,06:51
kozovka alebo omietka?
Lebo kozovka je na hrubo a tam sa da sietka "pretiahnut" az na stenu
pri omietke uz nie
Drobec4
21.07.11,06:55
som si vydýchol... je tam iba kožovka, takže sieť sa tam dá dať :)
gerlach
21.07.11,15:40
som stavbar chlapy radia dobre
jurajB.
04.04.12,13:03
Som sadrokartonista a len žasnem. Môžete mi niekto poslať technické listy v ktorých je návod na sieťkovanie sadrokartónu? alebo ak to má niekto podložené technickou skúškou tak protokol o tej skúške? Ocenil by som to, lebo je fakt, že tento ľudový postup je veľmi obľúbený.Ďakujem a držím palce pri vybavovaní reklamácií.
220870
04.04.12,16:47
Keď pôjdete sexovať tiež na to budete pýtať certifikát.Možno by ste mohli poradiť ,ktorý výrobca sadrokartonových systémov to zakazuje a prečo by mala byť reklamácia.
Som sadrokartonista a len žasnem. Môžete mi niekto poslať technické listy v ktorých je návod na sieťkovanie sadrokartónu? alebo ak to má niekto podložené technickou skúškou tak protokol o tej skúške? Ocenil by som to, lebo je fakt, že tento ľudový postup je veľmi obľúbený.Ďakujem a držím palce pri vybavovaní reklamácií.
jurajB.
07.04.12,06:14
Nezakazuje to žiadny výrobca ani ja to nikomu nezakazujem. Skúste si urobiť vlastnú skúšku pevnosti, po nanesení a tuhnutí cementového lepidla dôjde ku oslabeniu spoju sadrové jadro a papier. Každá ďalšia vrstva tento spoj namáha a môže dôjsť ku odtrhnutiu "šúplat" to samozrejme nemusí byť viditeľné lebo sieťka tú vrstvu drží po celej ploche ale tá porucha tam je. V ďalšom kroku dôjde znova ku prevlhčeniu pri stierkovaní a znova dochádza ku premočeniu až ja sadrové jadro. Ako všetci dobre vieme sadra vodu nerada.
Ja odporúčam správnu montáž konštrukcie, opláštenie, tmelenie spojov sadrovým tmelom, penetráciu a potom stierka, najlepšie sadrová. V žiadnom prípade nie vápenná ani silikátová. Pri tomto spôsobe urobíte spoje niekoľkonásobne pevnejšie ako cementovým lepidlom.
A pozor, nehovorím o certifikáte ale o technickej skúške, to znamená že sa správnym meraním zistia fyzikálne veličiny. Čo inak aj znamená že vyskúšané systémy sú určite bezpečné a nespadnú na hlavu našim deťom ani známym.
220870
07.04.12,07:16
Ja mám skúsenosť ,že tie ich slávne spoje na sadrokartonoch praskajú jedna radosť.Omietnutý SDK som ešte nevidel prasknutý ani odpadnutú sieť.Pokiaľ je tabuľa sadrokartonu urobená tak ako má tak papier sa od nej prakticky nedá odlepiť.
bodliak
07.04.12,08:20
Nebude pýtať certifikát, ale návod. Veď blondýna je iná, než bruneta.
lapejko
07.04.12,16:32
Takže aj ja sa pridám: akákoľvek omietka alebo obklad sa môže aplikovať na sadrokartón po základnom vytmelení príslušnym tmelom s výstužnou páskou a napenetrovaní sadrokartónu adekvátnym penetračným náterom. V prípade keramického obkladu sa doporučuje zhustiť CD alebo CW konštrukciu, prípadne použiť dvojité opláštenie sadrokartónom. Lepidlo a sieťka je len zbytočná záťaž konštrukcie, pod ušľachtilé alebo štukové omietky úplne postačuje vybrúsený a napenetrovaný sadrokartón. Do vlhkých priestorov sa pod obklad jednoznačne doporučuje hydroizolačný náter, ktorý má lepšiu priľnavosť k sadrokartónu ako cementové lepidlo.Toto sú informácie od technikov Rigipsu zo školení a v praxi to používame 14 rokov, čo môžem dokázať fotodokumentáciou a faktúrami. Prasknutý sdk stále poukazuje na nedostatočnú konštrukciu alebo statický problém v nosnom podklade, naša skúsenosť napr. keď na 30 m dlhú strechu s Bramacom nakydalo 60 cm mokrého snehu, praskol jeden pozdĺžny spoj an tabuli sdk ale zároveň konštrukcia sdk spôsobila odtrhnutie 15 cm hebelovej priečky od podlahy kedy váha snehu spôsobila taký pohyb krovu, že tá priečka ostala visieť na strope.
jurajB.
10.04.12,19:16
Ja mám skúsenosť ,že tie ich slávne spoje na sadrokartonoch praskajú jedna radosť.Omietnutý SDK som ešte nevidel prasknutý ani odpadnutú sieť.Pokiaľ je tabuľa sadrokartonu urobená tak ako má tak papier sa od nej prakticky nedá odlepiť.
Odporúčam obrátiť sa na odborníkov, to sú tí drahší majstri a je ich už pomerne málo.
Vytlačili ich s trhu "majstri" kléber-sieťka :)
Zužu
11.04.12,06:27
Súhlasím s juajB., že sa treba obrátiť na odborníkov, sadrokartón v podkroví máme omietnutý, už tri roky bývame a nič nepraská, aj v kúpeľni máme omietnutý strop a všetko je OK. Dúfam, že aj bude. Omietky neboli lacná záležitosť, ale sme spokojní.
mendo933
11.04.12,07:09
Ked mi to nepuka a robil som si to vsetko sam (konstrukcia,sdk,sietka+lepidlo,omietka) = ze som odbornik? ;)
Dam ruku do ohna , ze ani odbrornik by dôkladnejsie nespravil izolaciu a parozabranu. Mozno len keby to robil pre seba. Ked je plateny od ukolu musi buchat metre a nie sa zdrzovat z kazdou malichernostou. Tolko k tym odbornikom
PS: o sietkovani SDk som sa bavil aj s technickym poradcom Knaufu a nic tragicke vtom nevidel. Ked sa to poriadne spravi ma to len plusy