Stulcka
21.07.11,18:44
Zdravim vsetkych do uprsaneho vecera. Potrebujem pomoct s neochotou a nelogickym jednanim Slovenskej Sporitelne. Vybavujeme si tam hypoteku, vsetko prebehlo v poriadku az na poslednu vec - vinkulaciu poistenia nehnutelnosti. Hypoteka je zalozena dvoma bytmi, tym padom su vinkulacie dve. Hypoteka tvori 70 % hodnoty obidvoch nehnutelnosti spolu. Banka nas nuti vinkulovat 100 % hodnotu obidvoch nehnutelnosti spolu aj napriek tomu, ze hypoteka je vo vyske 70 % hodnoty tychto nehnutelnosti. Z nasho pohladu na to nemaju pravny narok, ziadat nas o vinkulaciu vo vyssej hodnote ako sme si pozicali. Vinkulacie odmietame podpisat, zo strany banky ziadna ochota o tom s nami jednat. Je to na podanie na obchodnu inspekciu? Ako dalej mame s bankou jednat, nemaju pravny narok nas nutit uzatvarat poistky vo vyssej hodnote ako je hypoteka...
negotiant
21.07.11,16:57
Zdravim vsetkych do uprsaneho vecera. Potrebujem pomoct s neochotou a nelogickym jednanim Slovenskej Sporitelne. Vybavujeme si tam hypoteku, vsetko prebehlo v poriadku az na poslednu vec - vinkulaciu poistenia nehnutelnosti. Hypoteka je zalozena dvoma bytmi, tym padom su vinkulacie dve. Hypoteka tvori 70 % hodnoty obidvoch nehnutelnosti spolu. Banka nas nuti vinkulovat 100 % hodnotu obidvoch nehnutelnosti spolu aj napriek tomu, ze hypoteka je vo vyske 70 % hodnoty tychto nehnutelnosti. Z nasho pohladu na to nemaju pravny narok, ziadat nas o vinkulaciu vo vyssej hodnote ako sme si pozicali. Vinkulacie odmietame podpisat, zo strany banky ziadna ochota o tom s nami jednat. Je to na podanie na obchodnu inspekciu? Ako dalej mame s bankou jednat, nemaju pravny narok nas nutit uzatvarat poistky vo vyssej hodnote ako je hypoteka...
ziadaju si na plnu nehnutelnost, aby zvysili vykrytie v pripade poistnej udalosti a zaroven ak by doslo k poklesu cien nehnutelnosti na trhu. (Inak povedane klesnu posudky nehnutelnosti, dojde k poistnej udalosti a nasledne by 70 % nemuselo pokryt uver.)

Ale v pripade poistneho plnenia si prirodzene nemozu ponechat nad ramec zavazku, ktory je voci banke. No aspon takto to chapem.

Osobne si myslim, ze obchodna inspekcia s tym nic nespravi. :(
Stulcka
21.07.11,17:11
ziadaju si na plnu nehnutelnost, aby zvysili vykrytie v pripade poistnej udalosti a zaroven ak by doslo k poklesu cien nehnutelnosti na trhu. (Inak povedane klesnu posudky nehnutelnosti, dojde k poistnej udalosti a nasledne by 70 % nemuselo pokryt uver.)

To nie je pravda, ak je hypotekou zalozeny jeden byt, ziadaju vinkulaciu minimalne vo vyske hypoteky. Ak su zalozene dva byty, ziadaju vinkulaciu nie vo vyske hypoteky ale vo vyske hodnoty kazdej z nehnutelnosti podla znaleckeho posudku. Co je nelogicke a protipravne. Preco by im mala moja poistovna vypllatit plnu hodnotu na ktoru je byt poisteny, ked je tato hodnota ovela vyssia, ako vyska mojho zavazku voci nim? Preco im mam podpisat taketo nieco?
Xanti
21.07.11,17:18
Ale si prečítaj vinkuláciu,
peniaze nad rámec poukáže poisťovňa banke a tá ich musí dať tebe. Nemôžu si nechať celé poistné krytie, nakoľko by sa neoprávnene obohatili.

Ja mám poistku na 200 000 eur , a hypo na 30 000 a vinkulácia je na celú poistnú sumu nehnuteľnosti. Ved v prvom rade chránim svoj majetok...
Mila123
21.07.11,17:19
ziadaju si na plnu nehnutelnost, aby zvysili vykrytie v pripade poistnej udalosti a zaroven ak by doslo k poklesu cien nehnutelnosti na trhu. (Inak povedane klesnu posudky nehnutelnosti, dojde k poistnej udalosti a nasledne by 70 % nemuselo pokryt uver.)

To nie je pravda, ak je hypotekou zalozeny jeden byt, ziadaju vinkulaciu minimalne vo vyske hypoteky. Ak su zalozene dva byty, ziadaju vinkulaciu nie vo vyske hypoteky ale vo vyske hodnoty kazdej z nehnutelnosti podla znaleckeho posudku. Co je nelogicke a protipravne. Preco by im mala moja poistovna vypllatit plnu hodnotu na ktoru je byt poisteny, ked je tato hodnota ovela vyssia, ako vyska mojho zavazku voci nim? Preco im mam podpisat taketo nieco?
chápem ťa, ale nič s tým neurobíš......
môj byt má súdnoznaleckú hodnotu niečo vyše 50 000 € a na trhu chodí cena okolo 45 000 a keby som ho chcela rýchlo predať? maximálne by som dostala okolo 42 000...ceny nehnuteľností sa stále hýbu.....a pre tento prípad sa SS istí.....ona má produkt a keď ho nechceš akceptovať, nik ťa nesmie nútiť podpísať vinkuláciu, ale tým pádom nedostaneš úver....
negotiant
21.07.11,17:20
ziadaju si na plnu nehnutelnost, aby zvysili vykrytie v pripade poistnej udalosti a zaroven ak by doslo k poklesu cien nehnutelnosti na trhu. (Inak povedane klesnu posudky nehnutelnosti, dojde k poistnej udalosti a nasledne by 70 % nemuselo pokryt uver.)

To nie je pravda, ak je hypotekou zalozeny jeden byt, ziadaju vinkulaciu minimalne vo vyske hypoteky. Ak su zalozene dva byty, ziadaju vinkulaciu nie vo vyske hypoteky ale vo vyske hodnoty kazdej z nehnutelnosti podla znaleckeho posudku. Co je nelogicke a protipravne. Preco by im mala moja poistovna vypllatit plnu hodnotu na ktoru je byt poisteny, ked je tato hodnota ovela vyssia, ako vyska mojho zavazku voci nim? Preco im mam podpisat taketo nieco?
Nie... poistovna im nevyplati plnu poistnu sumu iba do vysky zavazku voci banke, zvysok zostane vlastnikovi nehnutelnosti. Ale vinkuluju poistku do max. ceny nehnutelnosti, lebo hodnota posudku sa oproti pozicanemu uveru moze teoreticky znizit (kriza a pod.)

Ale ked zaklade 2 nehnutelnosti a maju spolu posudok vo vyske 100% a uver beriete 70 %, tak, predpokladam, ze asi 1 nehnutelnost nepokryje posudkom vysku celkoveho uveru. Je tak?
Stulcka
21.07.11,17:22
Ale si prečítaj vinkuláciu,
peniaze nad rámec poukáže poisťovňa banke a tá ich musí dať tebe. Nemôžu si nechať celé poistné krytie, nakoľko by sa neoprávnene obohatili.

Ja mám poistku na 200 000 eur , a hypo na 30 000 a vinkulácia je na celú poistnú sumu nehnuteľnosti. Ved v prvom rade chránim svoj majetok...


Nic take vo vinkulacii nie je, ziadna veticka o vrateni rozdielu...
Xanti
21.07.11,17:23
No ja takú vetičku mám. A ani SLSP si nemôže dovoliť sa bezdôvodne obohatiť sa.
Mila123
21.07.11,17:23
Nic take vo vinkulacii nie je, ziadna veticka o vrateni rozdielu...

ale určite tam je, že požadujú iba vrátenie požičanej sumy......resp. jej zostatok
Stulcka
21.07.11,17:24
Ale ked zaklade 2 nehnutelnosti a maju spolu posudok vo vyske 100% a uver beriete 70 %, tak, predpokladam, ze asi 1 nehnutelnost nepokryje posudkom vysku celkoveho uveru. Je tak?

Presne tak.
negotiant
21.07.11,17:25
podobne funguje aj havarijne poistenie pri lizingu aut, najprv sa vyplaca lizingovka az zostatok ide drzitelovi auta... len pri autach vela neostava, lebo rychlo klesa cena vozidla..
Stulcka
21.07.11,17:34
Žiadam(e) týmto Poisťovňu o vykonanie v i n k u l á c i e poistného plnenia z Poistnej zmluvy/Návrhu na uzavretie poistnej zmluvy, na základe ktorého bude uzatvorená Poistná zmluva č. ...................................... zo dňa .......................... pre prípad poistnej udalosti, a to v prospech Banky v súvislosti s poskytnutím Úveru vo výške ........slovom .......€ (ďalej len „Pohľadávka“) na základe Zmluvy o úvere č. .... (ďalej len „Úverová zmluva“).

Vinkulácia sa bude vzťahovať na poistné plnenie do max. výšky ....., a to aj pre prípad, že výška Pohľadávky z Úverovej zmluvy bude výšku poistného plnenia prevyšovať.

Súčasne Žiadateľ týmto dáva Poisťovni neodvolateľný príkaz, a to až do doby splatenia Pohľadávky s príslušenstvom (t.j. dlžnej sumy istiny úveru, úrokov, úrokov z omeškania, poplatkov a ostatných nákladov), aby v prípade vzniku nároku na poistné plnenie z poistnej udalosti vyplatila poistné plnenie z Poistnej zmluvy Banke, a to na základe jej platobnej inštrukcie. Žiadateľ berie na vedomie, že zrušenie tohto príkazu vyžaduje predloženie písomného súhlasu Banky.

Žiadateľ sa zaväzuje, že za dohodnuté poistenie bude platiť poistné riadne a včas, že Poistnú zmluvu nevypovie, a nevyvolá a zabráni skutočnostiam rozhodným pre výpoveď Poistnej zmluvy zo strany Poisťovne, nezníži rozsah poistenia dohodnutý v Poistnej zmluve bez predchádzajúceho súhlasu Banky, pokiaľ Pohľadávka s príslušenstvom nebude v plnom rozsahu zaplatená.
Vinkulácia je neodvolateľná a jej zrušenie je možné len so súhlasom Banky.

Žiadateľ Poisťovni udeľuje súhlas na poskytnutie jeho osobných údajov a údajov o jeho poistení Banke.

Adresa Banky pre doručovanie:
Slovenská sporiteľňa, a.s.
Centrálny Back Office
29.augusta 34
975 75 Banská Bystrica


................................................
Podpis Žiadateľa




Potvrdenie Poisťovne o vykonaní vinkulácie poistného plnenia v prospech Slovenskej sporiteľne, a.s.

Poisťovňa týmto potvrdzuje, že predmet záložného práva opísaný vyššie je poistený na „novú hodnotu“(nová hodnota pokrýva náklady na uvedenie poškodenej nehnuteľnosti do pôvodného stavu)na základe poistnej zmluvy/návrhu Poistnej zmluvy č. ............................... so začiatkom poistenia odo dňa.................. (ďalej len „Poistná zmluva“).

Týmto potvrdzujeme, že na základe Vašej žiadosti sme vykonali vinkuláciu poistného plnenia vyplývajúceho z Poistnej zmluvy pre prípad poistnej udalosti, a to v prospech Slovenskej sporiteľne, a. s., sídlo: Tomášikova 48, 832 37 Bratislava, IČO: 00 151 653.

Tiež Vám oznamujeme, že k Poistnej zmluve bolo
zriadené záložné právo k pohľadávke na zaplatenie poistného plnenia v prospech ................................
.................................................. .................................................. .................................................. .............
alebo vinkulácia Poistného plnenia z Poistnej zmluvy v prospech .................................................. .........
.................................................. .................................................. .................................................. .............
alebo oznámené, že k Zálohu vzniklo záložné právo v prospech .................................................. ..........
.................................................. .................................................. .................................................. ...............................


Poisťovňa
Stulcka
21.07.11,17:37
Ak by prislo k uplnemu zniceniu obidvoch nehnutelnosti, podla tohto vyssie vypisaneho a mnou podpisaneho tlacivka by mala SS narok na plnu hodnotu nehnutelnosti. Ziadna zmienka o vrateni zostatku...aby ste to chapali, tieto tlacivka mame dve...na kazdom je suma nehnutelnosti podla znaleckeho posudku
Xanti
21.07.11,17:45
Ak by prislo k uplnemu zniceniu obidvoch nehnutelnosti, podla tohto vyssie vypisaneho a mnou podpisaneho tlacivka by mala SS narok na plnu hodnotu nehnutelnosti. Ziadna zmienka o vrateni zostatku...aby ste to chapali, tieto tlacivka mame dve...na kazdom je suma nehnutelnosti podla znaleckeho posudku
Vieš čo je divné,
že poisťovna ti urobila poistku podľa znaleckého posudku. Podľa neho mám hodnotu nehnuteľnosti 80 000 eur .. ale poistku mám na 200 000 € lebo toľko by stalo postavenie nehnuteľnosti na dnešné ceny, rozmerovo podobnej.

A 100% si banka nenechá celú vyplatenú poistnú sumu, ak by sa čosi prihodilo.
Stulcka
21.07.11,17:53
[QUOTE=Xanti;1802044]Vieš čo je divné,
že poisťovna ti urobila poistku podľa znaleckého posudku. Podľa neho mám hodnotu nehnuteľnosti 80 000 eur .. ale poistku mám na 200 000 € lebo toľko by stalo postavenie nehnuteľnosti na dnešné ceny, rozmerovo podobnej.


Podla vypoctu, ale ten sedel cca s hodnotou v znaleckom posudku. Ako je mozne ze mas 80 tisic hodnotu podla posudku a 200 tisic poistku? To v akej poistovni? Lebo to je potom dobra poistovna :) Oni maju predsa svoje tabulecky, kde zadaju rok kolaudacie a metre a podla toho im tabulecka vyhodi hodnotu /v pripade bytu, neviem ako je to s domami/. Ty si potom mozes tuto hodnotu navysit, napr. v CSOB o max. 50 tisic eur, a v Allianzi o 30 tisic eur. Tak to neviem ako sa tebe podarilo navysit az o 120 tisic eur :)
Xanti
21.07.11,17:56
Podla vypoctu, ale ten sedel cca s hodnotou v znaleckom posudku. Ako je mozne ze mas 80 tisic hodnotu podla posudku a 200 tisic poistku? To v akej poistovni? Lebo to je potom dobra poistovna :) Oni maju predsa svoje tabulecky, kde zadaju rok kolaudacie a metre a podla toho im tabulecka vyhodi hodnotu /v pripade bytu, neviem ako je to s domami/. Ty si potom mozes tuto hodnotu navysit, napr. v CSOB o max. 50 tisic eur, a v Allianzi o 30 tisic eur. Tak to neviem ako sa tebe podarilo navysit az o 120 tisic eur :)
No ja som nič neurobila xixi ono to vyrátalo samo tak ... :D
proste nová poistka na nové ceny, a predsa to že je dom v inej lokalite ako v BA tak ten materiál stojí toľko isto.
Tehla stojí rovnako, aj malta aj ostatné komponenty. Takže sa nečudujem, že pri rozmeroch aké má je poistená nehnuteľnosť na takú sumu.
Stulcka
21.07.11,18:03
No ja som nič neurobila xixi ono to vyrátalo samo tak ... :D
proste nová poistka na nové ceny, a predsa to že je dom v inej lokalite ako v BA tak ten materiál stojí toľko isto.
Tehla stojí rovnako, aj malta aj ostatné komponenty. Takže sa nečudujem, že pri rozmeroch aké má je poistená nehnuteľnosť na takú sumu.


Mas pravdu fakt je to tak, skusala som teraz online Allianz, rodinny dom, rok vystavby 2001, 100 metrov, hodnotu vyratalo 90 000, ale da sa poistit na max. 200 000, tak to mas aj ty teda :)
Xanti
21.07.11,18:05
Ja viem. :)
Stulcka
21.07.11,18:07
[QUOTE=negotiant;1801993]Nie... poistovna im nevyplati plnu poistnu sumu iba do vysky zavazku voci banke, zvysok zostane vlastnikovi nehnutelnosti.

Vyplati - specialne som sa na to pytala v poistovni, tym podpisanym tlacivom davam poistovni doslova prikaz na vyplatenie plnej hodnoty nehnutelnosti. Ich nezaujima ake mam zavazky voci banke.
Xanti
21.07.11,18:09
A opýtaj sa v banke,
čo urobí zo zvyškom peňazí čo dostane v prípade plnenia.

:)
Stanislav 1975
21.07.11,18:10
Toto sú tu všetko zbytočné špekulácie- Xanti má pravdu...
Banka postupuje úplne správne...

A navyše- ty požaduješ od banky nejakú službu( hypo), banka si má právo klásť podmienky za akých ti tie peniažky požičia, ak to nechceš akceptovať, tak možeš ísť do inej banky( tam budú chcieť to isté)
Kvaka
21.07.11,18:11
[QUOTE=negotiant;1801993]Nie... poistovna im nevyplati plnu poistnu sumu iba do vysky zavazku voci banke, zvysok zostane vlastnikovi nehnutelnosti.

Vyplati - specialne som sa na to pytala v poistovni, tym podpisanym tlacivom davam poistovni doslova prikaz na vyplatenie plnej hodnoty nehnutelnosti. Ich nezaujima ake mam zavazky voci banke.
Dajú banke, ale banka si stiahne len to, čo jej budeš dlžná, t.j. dlžnú sumu istiny úveru, úroky, úroky z omeškania, poplatky a ostatné náklady. Zvyšok ti vráti.
Stulcka
21.07.11,18:20
Toto sú tu všetko zbytočné špekulácie- Xanti má pravdu...
Banka postupuje úplne správne...

A navyše- ty požaduješ od banky nejakú službu( hypo), banka si má právo klásť podmienky za akých ti tie peniažky požičia, ak to nechceš akceptovať, tak možeš ísť do inej banky( tam budú chcieť to isté)

Nerozumiem preco meraju dvojakym metrom? Preco ked zakladam jednu nehnutelnost tak vo vinkulacii je uvedena suma ktoru dlzim a nie hodnota nehnutelnosti /resp. ak je, tak je to osetrene vetickou o vrateni zostatku/...ak zakladam nehnutelnosti dve tak zrazu to tak byt nemoze? Lebo pravnici su lenivi doplnit tam jednu veticku, ktora by mne pomohla lahsie spavat? Kto mi potom zaruci, ze zvysok mi banka vrati bez akychkolvek prietahov asap? Nikto, ked podpisem takyto papier...a o tom to cele je...riesim kym mozem, a nie podpisem a potom budem riesit a trieskat si hlavu co som podpisala...
Zvedavôčka
21.07.11,20:45
Momentalne to je uz neskoro riesit. Keby si mala dobreho poradcu (al predpokladam, ze hypo si riesila niekde na pobocke v banke u cloveka, ktory je zamestany, tj nema ani najmensi zaujem "chranit" klienta pred bankou - viem o com pisem ;) ), tak by bol na tuto skutocnost myslel uz pri podavani ziadosti o hypo. Vtedy je mozne na vynimku poziadat o vinkulaciu poistneho plnenia len do vysky dlznej sumy (tj nehnutelnosti maju hodnotu 120000, ale ja si poziciavam len 95000, takze poistena suma bude 95000). Samozrejme, banka ti vyhoviet nemusi, ale tie lepsie (CSOB napr.) to bez problemov urobia.
Ak sa pytas preco, je to preto, lebo poistenie sluzi na vyrovnanie dlhu, ktory mas voci banke v pripade totalnej skody (tj. ze by nehnutelnost prestala existovat - poziar, vybuch plynu, pad lietadla....) Ak svoj dlh pravidelne splacas (ev uz mas uverovu historiu alebo si bonitny klient) banka ti rada vyhovie, lebo kazdym mesiacom sa aj tak tvoja dlzna suma znizuje, takze je vyskou poistenia i tak dostatocne kryta a nie je dovod, aby poistenie bolo privysoke :)
Ale, ako som uz napisala, momentalne je to irelevantne. Mozno, ked si budes vybavovat dalsiu hypo alebo refianncak :) Ale potom sa obrat na odbornikov ;)
Stulcka
22.07.11,04:25
Neskoro rozhodne nie je, bolo by ak by som to podpisala ;) Hypoteku neriesim s beznym klientskym pracovnikom na normalnej pobocke ale s poradcom seniorom na hypotekarnom centre. Som dlhorocny klient, toto mame uz druhu hypo v SS pricom prvu sme splatili poctivo bez akychkolvek pokut a meskania. Stale opakujem to iste, ak pride k totalnemu zniceniu obidvoch nehnutelnosti ja davam podpisanim vinkulacii mojej poistovni prikaz aby bezodkladne vyplatila banke plnu hodnotu tych nehnutelnosti, aj napriek tomu ze moja hypo je vo vyske 70 %. Poistovna to urobi na zaklade toho papiera, ich nezaujima vyska mojho zavazku. Nikde vo vinkulaciach nie je veticka o vrateni "preplatku" bezodkladne. Ano rozumiem, ide o obohatenie sa, ale ja im na to davam podpisanim toho tlaciva plne pravo....je to logicke? Nie je.
V tomto pripade ide len o neochotu mojho poradcu tuto situaciu riesit s pravnikmi banky, a ich neochotu opatrit moje tlaciva jednou vetickou...
Skusim to riesit aj cez ombudsmana banky....
Rozumiem ze nehnutelnosti stracaju rokmi na hodnote. Ale co to s tym ma spolocne? Ak mam predsa nehnutelnost poistenu na 150 tisic a pride k jej uplnemu zniceniu, tak mi snad nechcete tvrdit ze likvidator skodu ohodnoti napr. na 100 tisic...
Ak je byt poisteny na 200 tisic a hypo je napr. 80, preco ziada banka vacsiu vinkulaciu ako 80? Nema pravo na to aby jej bolo vyplatenych viac ako 80...
Uz sa opakujem, viem, ale snazim sa na to prist, preco to tak je, kedze nikto mi to poriadne vysvetlit nevie...
Xanti
22.07.11,04:48
Stulcka,
nepanikar.

Pozri ak budeš hypo splácať 5 rokov, tak časť z nej splatíš. A ak príde ku škodovým udalostiam tak tiež ti banka nevezme celú poistnú sumu, či už bude na výšku 120 000 alebo 95 000, ale vezme si len toľko čo jej prináleží. A zvyšok Ti vráti.

Veď podľa tej logiky čo používaš, by platilo :
- platím hypo 25 rokov
- už tam mám len pár eur doplatiť a vyhoria obe byty, totálna škoda
- banka si vezme celú poistku
- tebe ostanú oči pre plač, lebo nemáš ani peniaze ani majetok.

Sama vidíš, že je to hlúposť. A predsa nebudeš znižovať každým rokom poistnú sumu, skôr sa navyšuje o vinkuláciu aby to krytie bolo zakaždým dostatočné.

A mimochodom nehnuteľnosti nie sú autá , tie nestrácajú na hodnote na rozdiel od áut.
Stulcka
22.07.11,07:51
Stulcka,
nepanikar.

Pozri ak budeš hypo splácať 5 rokov, tak časť z nej splatíš. A ak príde ku škodovým udalostiam tak tiež ti banka nevezme celú poistnú sumu, či už bude na výšku 120 000 alebo 95 000, ale vezme si len toľko čo jej prináleží. A zvyšok Ti vráti.

Veď podľa tej logiky čo používaš, by platilo :
- platím hypo 25 rokov
- už tam mám len pár eur doplatiť a vyhoria obe byty, totálna škoda
- banka si vezme celú poistku
- tebe ostanú oči pre plač, lebo nemáš ani peniaze ani majetok.

Sama vidíš, že je to hlúposť. A predsa nebudeš znižovať každým rokom poistnú sumu, skôr sa navyšuje o vinkuláciu aby to krytie bolo zakaždým dostatočné.

A mimochodom nehnuteľnosti nie sú autá , tie nestrácajú na hodnote na rozdiel od áut.

Tak toto je uplne logicke co pises, takto daleko do buducnosti som sa nepozerala, ale v tomto mas uplnu pravdu...diky Xanti...keby mi to takto vysvetlil poradca, videla by som to inak....
bubkoch
22.07.11,08:18
Ak by prislo k uplnemu zniceniu obidvoch nehnutelnosti, podla tohto vyssie vypisaneho a mnou podpisaneho tlacivka by mala SS narok na plnu hodnotu nehnutelnosti. Ziadna zmienka o vrateni zostatku...aby ste to chapali, tieto tlacivka mame dve...na kazdom je suma nehnutelnosti podla znaleckeho posudku

ale to predsa musis hladat v ZMLUVE s bankou, nie v poistnych podmienkach alebo dokumentoch poistovne ...
poistovna vyplati peniaze banke a ostatne ju nezaujima
Zvedavôčka
22.07.11,19:11
A mimochodom nehnuteľnosti nie sú autá , tie nestrácajú na hodnote na rozdiel od áut.

Xanti, omyl :) aj u nehnutelnosti a technickeho zariadenia budov sa pocita amortizacia :) :) :)
Zvedavôčka
22.07.11,19:20
Stulcka,

ja som netvrdila, ze to riesis s "beznym" pracovnikom, ale so "zamestnancom" a to je aj senior poradca v hypocentre. Ide o princip, teda o to, ze jeho "provizia" za ziskany obchod (teda mesacne alebo stvrtrocne bonusy za plnenie planu) budu rovnake, ci budes mat vinkulovanu plnu hodnotu nehnutelnosti alebo len dlznu sumu banke :) Je to choroba kamennych bank, kde zamestnanec vie, ze klientov je more a to "svoje" si z tohoto mora vylovi, takze sa nema preco pre konkretneho jednotlivca trhat :) Viem o com hovorim, pohybujem sa roky v bankovom sektore ako zamestannec aj ako "dobrovolny zivnostnik" :)

Co sa tvojej vinkulacie tyka, je to bezny postup, ako som uz povedala. Toho, ze by Ti banka zobrala plnu hodnotu tvojich nehnutelnosti sa bat nemusis, pretoze by to bolo bezdovodne obohatenie a bolo by to zalovatelne - to si uvedomuju aj pravnici banky, neboj :) Otazne ale je o akej dobe by ti pripadne nadlimitne poistne plnenie poukazali (skus pozriet Vseobecne obchodne podmienky a Zmluvne dojednania).

Dufat v to, ze koli Tebe banka upravi podmienky na vinkulacii (hoci doplnkom jednej veticky) je detinske. Ako som pisala klientov je more a ak hypo nevezmes Ty, vezme iny :) banka koli Tebe iste neskrachuje ..... je ti krute, ale je to realita a nie len na Slovensku ;)

Takze sa drz a daj vediet ako si dopadla :)
daniela.petrova
23.07.11,03:45
Nehnuteľnosť resp. hypotéku môžeš kryť rôznymi spôsobmi. Všetko záleží od teba.
životnou poistkou - suma v prípade smrti musí byť minimálne vo výške hypotéky, alebo poistením nehnuteľnosti a tam je dôležité aby krytie nehnuteľnosti (v prípade že dôjde k škodovej udalosti)bolo vyššie ako je hypotéka. Prečo? V prípade, že sa niečo stane a ty prídeš o nehnuteľnosť, poisťovňa vyplatí sumu banke. Lenže ty prídeš o nehnuteľnosť (strechu nad hlavou)a zostaneš bez peňazí. Keď bude krytie nehnuteľnosti vyššie ako je hypotéka, zvyšnú časť ti vrátia a ty nezostaneš bez peňazí.
Najlepšie je kombinovať tieto dve spôsoby, pokiaľ samotné poistenie nehnuteľnosti nestačí na 1 byt. Neviem akú rozlohu bytu máš? Sú poisťovne, kde ich nezaujíma z čoho máš nehnuteľnosť postavenú(panelák, tehla, valky), ani či ide o BA alebo nejakú dedinku. Ráta sa úžitková plocha nehnuteľnosti a sumy krytia sú omnoho vyššie ako je cena nehnuteľnosti a to bez navyšovania. Je to automatické.

Čo sa týka životnej poistky
- existuje indexovo viazané životné poistenie - čo je vlastne sporenie, kde máš krytú len smrť (neplatíš zbytočne za pripoistenia) a navyše s neobmedzeným výnosom. V takomto prípade Ti stačí takéto sporenie a nemusíš zakladať obidve nehnuteľnosti. Ak hypotéku splatíš tak Ti všetky peniažky nasporené zostávajú a ty ich môžeš mať kedykoľvek k dispozícii a dokonca sa Ti krásne zúročia. Jednou veľkou výhodou je, že pri tomto sporení ak nebudeš schopný splácať hypotéku aj sporenie, tak si môžeš toto sporenie bez akýchkoľvek poplatkov prerušiť, ale krytie ti zostane.

Ja by som to urobila takto.
Ak budeš mať ešte nejaké otázky, rada zodpoviem
Xanti
23.07.11,05:46
Daniela.petrova
nenaháňaj si tu klientov.
Zadávateľka sa pýtala na poistenie nehnuteľnosti a vinkuláciu, a ty tu splietaš čosi o životnej poistke s čím si riadne mimotemy
bubkoch
23.07.11,06:45
a navyse tvrdit ze vinkulovane zivotne poisteni moze nahradit poistnie nehnutelnosti ci nebodaj zalozne pravo na nehnutelnost je riadna somarina
daniela.petrova
23.07.11,12:03
ja si tu klientov nenaháňam, ale keď viem, tak rada poradím :)
Len som chcela oboznámiť ľudí s tým, že na slovensku je aj niečo iné ako sú ľudia zvyknutý. Možno to ľudia ešte nepoznajú, ale spoločnosť pre ktorú pracujem má úplné iné priority. V prvom rade chceme pomôcť a spraviť všetko preto aby boli ľudia spokojný a nie len vziať províziu a zabudnúť na nich.

Späť k téme.
netvrdím, že vinkulované živ.poistenie môže nahradiť poistenie nehnuteľnosti. Poistenie nehnuteľnosti je veľmi dôležité a pri hypotéke aj musí byť krytá nehnuteľnosť poistkou. Len som chcela povedať, že krytie na nehnuteľnosť musí byť vyššie ako je hodnota úveru, aby keď sa niečo stane, človek nezostal aj bez strechy nad hlavou aj bez peňazí.