Eva Póčová
22.07.11,13:09
ahojte, mohli by ste mi poradiť, ak zamestnanec počas jeho dovolenky ochorie, donesie zamestnávateľovi PN, po skonční PN sa mu automaticky pokračuje dovolenka, alebo ak predloží žiadosť môže zamestnávateľ preložiť mu dovolenku na iný vyžiadaný termín (alebo náhodou nie je zamestnávateľ povinný mu vyhovieť)? ďakujem
terezamaria
22.07.11,18:12
ahojte, mohli by ste mi poradiť, ak zamestnanec počas jeho dovolenky ochorie, donesie zamestnávateľovi PN, po skonční PN sa mu automaticky pokračuje dovolenka, alebo ak predloží žiadosť môže zamestnávateľ preložiť mu dovolenku na iný vyžiadaný termín (alebo náhodou nie je zamestnávateľ povinný mu vyhovieť)? ďakujem

Pokiaľ máš cez dovolenku PN-ku, predložíš ju zamestnávateľovi a maródiš, koľko lekár uzná za vhodné.
Po PN-ke automaticky nepokračuje dovolenka. Pokiaľ ukončenie PN-ky je v neskoršom termíne, ako posledný deň vypísanej dovolenky, je potrebné jednať so zamestnávateľom a vypísať si ďaľší dovolenkový lístok, samozrejme s podpisom nadriadeného.
Eva Póčová
23.07.11,06:04
aj ja som si tak myslela, mám známeho, ktorý podal výpoveď a riaditeľ školy strašne špekuluje, nechce mu vyplatiť zostávajúce mzdy lebo je leto a nevie dať učiteľovi prácu. Učteľom sa dohodli, že do 15.7.2011 má dovolenku a potom sa uvidí, lenže on ochorel, predložil PN-ku ktorý tiež trval do 15.7.2011. Ukončnie PN spolu so žiadosťou o ďalšiu dovolenku od 28.7.-5-8-2011 mu poslal poštou lebo teraz všetci sú na dovolenke a riaditeľ mu zavolal, že dovolenka sa automaticky pokračuje a nech si nevymýšla. Ak sa nemýlim, dovolenka mu ostal, a keď mu nedá ani prácu ani dovolenku nepodpíše po skončení pracovného pomeru mu musí vyplatiť priemernú mzdu za všetky tie dni. Rozmýšlam správne? ďakujem
avalik
23.07.11,06:19
nezda sa mi, ze riaditel spekuluje. su prazdniny a ucitel neuci. mne to pride normalne, ze cerpa dovolenku. ak ma ucitel narok na dovolenku, nech si ju vycerpa, tak ako kazdy iny zamestnanec skoly - ved pises, ze vsetci su na dovolenke.
veronikasad
23.07.11,06:44
aj ja som si tak myslela, mám známeho, ktorý podal výpoveď a riaditeľ školy strašne špekuluje, nechce mu vyplatiť zostávajúce mzdy lebo je leto a nevie dať učiteľovi prácu. Učteľom sa dohodli, že do 15.7.2011 má dovolenku a potom sa uvidí, lenže on ochorel, predložil PN-ku ktorý tiež trval do 15.7.2011. Ukončnie PN spolu so žiadosťou o ďalšiu dovolenku od 28.7.-5-8-2011 mu poslal poštou lebo teraz všetci sú na dovolenke a riaditeľ mu zavolal, že dovolenka sa automaticky pokračuje a nech si nevymýšla. Ak sa nemýlim, dovolenka mu ostal, a keď mu nedá ani prácu ani dovolenku nepodpíše po skončení pracovného pomeru mu musí vyplatiť priemernú mzdu za všetky tie dni. Rozmýšlam správne? ďakujem
K akému dátumu končí pracovný pomer ? Kolko nevyčerpanej dovolenky mu po skončení PN-ky ešte zostáva ?
Eva Póčová
23.07.11,09:08
no práve, že on by chcel vyčerpať tú dovolenku (asi 5-6-dní) len mu nechce podpísať iný termín, keďže predchádzajúci termín bol prerušený z dôvodu PN. Pracovný pomer mu skončí 31.8.2011, a nechce mu ani vyplatiť za tie dni priemernú mzdu, ktorá mu podľa mňa chodí. Alebo nemám pravdu? Tak ma prosím opravte.
veronikasad
23.07.11,09:24
no práve, že on by chcel vyčerpať tú dovolenku (asi 5-6-dní) len mu nechce podpísať iný termín, keďže predchádzajúci termín bol prerušený z dôvodu PN. Pracovný pomer mu skončí 31.8.2011, a nechce mu ani vyplatiť za tie dni priemernú mzdu, ktorá mu podľa mňa chodí. Alebo nemám pravdu? Tak ma prosím opravte.
Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel. Ak mu ho do skončenia prac.pomeru neurčí, musí mu nevyčerpanú dovolenku preplatiť spolu s poslednou mzdou (navýši sa mu mzda).
Eva Póčová
25.07.11,06:59
Ak mu zamestnávateľ určí dovolenku na termín tesne po skončení PN zamestnanec to musí prijať? Nemali by sa na tom dohodnúť ak zamestnanec by chce iný termín?
Tweety
25.07.11,07:03
Ak mu zamestnávateľ určí dovolenku na termín tesne po skončení PN zamestnanec to musí prijať? Nemali by sa na tom dohodnúť ak zamestnanec by chce iný termín?
Už v predch. príspevku máš napísané, že o tom, kedy a ako sa bude čerpať rozhoduje zamestnáv. po dohode, takže ak k nej nedôjde, platí postup zamestnáv.. Treba prihliadať aj na možnosti zamestnáv..
veronikasad
25.07.11,07:06
Ak mu zamestnávateľ určí dovolenku na termín tesne po skončení PN zamestnanec to musí prijať? Nemali by sa na tom dohodnúť ak zamestnanec by chce iný termín?
Eva, neviem čo teraz riešiš. V jednom z predch.príspevkov píšeš :

"aj ja som si tak myslela, mám známeho, ktorý podal výpoveď a riaditeľ školy strašne špekuluje, nechce mu vyplatiť zostávajúce mzdy lebo je leto a nevie dať učiteľovi prácu."

Prečo by mal zamestnávatel platiť zamestnancovi mzdu, keď má nevyčerpanú dovolenku ...
terezamaria
25.07.11,07:58
Ak mu zamestnávateľ určí dovolenku na termín tesne po skončení PN zamestnanec to musí prijať? Nemali by sa na tom dohodnúť ak zamestnanec by chce iný termín?
Zamestnávateľ nemôže určiť čerpanie dovolenky už po skončení pracovného pomeru. Už s tým zamestnancom nemá nič spoločné. Zamestnávateľ mu vyplatí len mzdu a prípadne nevyčerpanú dovolenku. A dá mu výstupné papiere, to je všetko.
Eva Póčová
25.07.11,10:42
Ja stále hovorím o mesiaci august 2011 čo je ešte obdobie výpovednej lehoty. Prac. pomer skončí 31.8.2011, teraz je 25.7.2011 a on ešte stále má 7 dní dovolenky čo nevyčerpal kvôli PN a zamestnanec by chcel tých 7 dní vybrať od 28.7. 2011, ale riaditeľ školy mu to nechce podpísať na žiadaný termín, pretože podľa neho dovolenka automaticky pokračuje po skončení PN (choroba) aj keď to zamestnancovi nevyhovuje. Aj to chápem, že nevedia mu dať prácu, ale za to podľa mňa nemôže učiteľ, tak mu to vyšlo nezostala mu dovolenka na celý mesiac. Aj keď mu nedajú prácu mu na tie posledné dni chodí priemerná mzda, a nechápem prečo by riaditeľ nemohol podpísať dovolenku na tie vyžiadané dni veď on vtedy má zaplatenú letenku. Podľa mňa robia mu to naschvál, alebo nie je to tak?
veronikasad
25.07.11,10:48
Ja stále hovorím o mesiaci august 2011 čo je ešte obdobie výpovednej lehoty. Prac. pomer skončí 31.8.2011, teraz je 25.7.2011 a on ešte stále má 7 dní dovolenky čo nevyčerpal kvôli PN a zamestnanec by chcel tých 7 dní vybrať od 28.7. 2011, ale riaditeľ školy mu to nechce podpísať na žiadaný termín, pretože podľa neho dovolenka automaticky pokračuje po skončení PN (choroba) aj keď to zamestnancovi nevyhovuje. Aj to chápem, že nevedia mu dať prácu, ale za to podľa mňa nemôže učiteľ, tak mu to vyšlo nezostala mu dovolenka na celý mesiac. Aj keď mu nedajú prácu mu na tie posledné dni chodí priemerná mzda, a nechápem prečo by riaditeľ nemohol podpísať dovolenku na tie vyžiadané dni veď on vtedy má zaplatenú letenku. Podľa mňa robia mu to naschvál, alebo nie je to tak?
nechcem špekulovať - ak by si zamestnanec bol vybral dovolenku v čase PN-ky, čo by mu zamestnávatel vykázal od 28.7., keď má v tom čase zakúpenú letenku ?

mimotemynechcel náhodou zamestnanec PN-kou vybabrať so zamestnávatelom a nakoniec vybabral sám so sebou ?
terezamaria
25.07.11,10:56
Ja stále hovorím o mesiaci august 2011 čo je ešte obdobie výpovednej lehoty. Prac. pomer skončí 31.8.2011, teraz je 25.7.2011 a on ešte stále má 7 dní dovolenky čo nevyčerpal kvôli PN a zamestnanec by chcel tých 7 dní vybrať od 28.7. 2011, ale riaditeľ školy mu to nechce podpísať na žiadaný termín, pretože podľa neho dovolenka automaticky pokračuje po skončení PN (choroba) aj keď to zamestnancovi nevyhovuje. Aj to chápem, že nevedia mu dať prácu, ale za to podľa mňa nemôže učiteľ, tak mu to vyšlo nezostala mu dovolenka na celý mesiac. Aj keď mu nedajú prácu mu na tie posledné dni chodí priemerná mzda, a nechápem prečo by riaditeľ nemohol podpísať dovolenku na tie vyžiadané dni veď on vtedy má zaplatenú letenku. Podľa mňa robia mu to naschvál, alebo nie je to tak?

Na školstvo sú tu iní odborníci, ale nechápem, prečo by nemohol čerpať dovolenku v ktorékoľvek dni, veď sú prázdniny. Veď i tak v tie ostatné dni si musí odsedieť v škole a prakticky nič nerobiť. Je to nejaké divné, že sa nedá s riaditeľom dohodnúť, ale na druhej strane uvažujem, kde sa mu podela dovolenka, keď jej už má tak málo? Však učitelia si ju nechávajú na prázdniny, či nie?
Eva Póčová
25.07.11,13:18
Áno je to celé divné, ale on si vybral pár dní aj počas školského roka. Majú medzi sebou aj osobné problémy, lenže ten riaditeľ spolu s účtovníčkou to celé riešia tak podľa seba a vôbec nečítajú zákonník práce, myslia si že robia so zamestnancom čo sa im zachce. Aj v tom máš pravdu, že školstvo je iná vec ale podľa mňa zákonník práce je predsa len jeden. Alebo nie?
Eva Póčová
25.07.11,13:21
nechcem špekulovať - ak by si zamestnanec bol vybral dovolenku v čase PN-ky, čo by mu zamestnávatel vykázal od 28.7., keď má v tom čase zakúpenú letenku ?

mimotemynechcel náhodou zamestnanec PN-kou vybabrať so zamestnávatelom a nakoniec vybabral sám so sebou ?
Nie, ale je to celé opačne, učiteľ chcel len riešiť svoju situáciu, už keď sa k nemu riaditeľ tak správa. Jednoducho mu nechcel vyplatiť ani zostávajúce dni.
terezamaria
25.07.11,13:39
Áno je to celé divné, ale on si vybral pár dní aj počas školského roka. Majú medzi sebou aj osobné problémy, lenže ten riaditeľ spolu s účtovníčkou to celé riešia tak podľa seba a vôbec nečítajú zákonník práce, myslia si že robia so zamestnancom čo sa im zachce. Aj v tom máš pravdu, že školstvo je iná vec ale podľa mňa zákonník práce je predsa len jeden. Alebo nie?
Ja nepíšem, ani nemyslím, že školstvo je iná vec. Myslela som, že tu na Porade, sú iní odborníci na školstvo, napr. Sabadka, Zdenka131,.....a ďaľší. Ale i tí by povedali, že tento Tvoj známy - zamestnanec - učiteľ a riaditeľ školy musia nájsť spoločnú reč.
Pokiaľ ju nenájdu, budú mať ešte vyše 1 mesiaca nepríjemné chvíle. Asi keby som mala zdravotné problémy, ako Tvoj priateľ má, poriešila by som to PN-kou až do konca výpovednej doby.
Eva Póčová
26.07.11,08:53
Ja už nič neriešim, lebo konečne mu zamestnávateľ podpísal dovolenku.
Tie nepríjemné chvíle majú už viac ako ten jeden mesiac, veď zamestnanec nepodal výpoveď preto lebo sa tam tak dobre cítil. A keďže sa ma na to spýtal tak som sa musela uistiť, že načo presne má nárok lebo ja s takýmito situáciami nemám skúsenosti a nechcela som mu dať zlú radu. Ďakujem Vám za pomoc.