kamara
25.07.11,15:01
Dobrý deň, chcem sa spýtať...ked ma niekto mesacny príjem...hruby 2900 eur...uplatnuje sa mu nezdanitelna cast zakladu dane na danovnika v plnej vyske? 296,60 eur??...lebo ked som hladala na nete...niekde to bolo tak..a niekde znizene na sumu priblizne 42 eur....a potom aj dan vysla rozdielna....a ktore je vyhodnejsie - co sa tyka potom danoveho priznania-milionarskej dane...dakujem...
ivka70
25.07.11,13:08
Ked si danovnik bude uplatnovat nezdanitelnu cast zakladu dane, vzhladom na celorocny prijem ma povinnost podat DP alebo rocne zuctovanie dane, a pri uplatnovani celej nezd. casti mesacne bude mat dost vysoky nedopatok, bude teda dan vracat v marci nasl. roka.

ak si nebude upaltnovat mesacnu cast vobec (zvycajne to tak tolko vela zarabajuci ludia robia), tak mu pri RZD alebo DP nejaku - malu - cast dane vratia.
zk24
25.07.11,13:08
Dobrý deň, chcem sa spýtať...ked ma niekto mesacny príjem...hruby 2900 eur...uplatnuje sa mu nezdanitelna cast zakladu dane na danovnika v plnej vyske? 296,60 eur??...lebo ked som hladala na nete...niekde to bolo tak..a niekde znizene na sumu priblizne 42 eur....a potom aj dan vysla rozdielna....a ktore je vyhodnejsie - co sa tyka potom danoveho priznania-milionarskej dane...dakujem...

Je to vsetko len otazka toho ci platis mesacne menej a na konci roka vsetko doplatis, alebo platis viac a na konci roka uz nemas nedoplatky.

Ak mas vysoky hruby prijem je lepsie neuplatnovat si odpocitatelnu polozku, aby si nemal na konci roka velky nedoplatok
Katarína Cigánová
25.07.11,13:10
Je to vsetko len otazka toho ci platis mesacne menej a na konci roka vsetko doplatis, alebo platis viac a na konci roka uz nemas nedoplatky.

Ak mas vysoky hruby prijem je lepsie neuplatnovat si odpocitatelnu polozku, aby si nemal na konci roka velky nedoplatok
alebo niekde v polovici roka si prestat uplatnovat nezdanitelnu čast . V ročnom zúčtovaní , resp pri podaní DPFO si to daňovník dorovná podla skutočných príjmov
kamara
25.07.11,13:21
dakujem..takze vyhodnejsie je ju uuplatnovat v tej nizsej vyske...alebo vobec...??..dbore som pochopila,?..
Tweety
25.07.11,13:22
dakujem..takze vyhodnejsie je ju uuplatnovat v tej nizsej vyske...alebo vobec...??..dbore som pochopila,?..
Mesačne sa uplatniť dá len v tej výške aká je, alebo neuplatniť vôbec.
Katarína Cigánová
25.07.11,13:24
dakujem..takze vyhodnejsie je ju uuplatnovat v tej nizsej vyske...alebo vobec...??..dbore som pochopila,?..
podla mna sa to neznizuje, bud uplatnuješ plnú sumu , alebo neuplatnuješ . Neviem o tom , že by sa to v priebehu roka nejak krátilo. Ale nie som 100% mzdárka - môžem sa mýlit.
nazdanitelná čast sa kráti až pri ročnom zúčtovaní , resp. DPFO
zk24
25.07.11,13:30
podla mna sa to neznizuje, bud uplatnuješ plnú sumu , alebo neuplatnuješ . Neviem o tom , že by sa to v priebehu roka nejak krátilo. Ale nie som 100% mzdárka - môžem sa mýlit.
nazdanitelná čast sa kráti až pri ročnom zúčtovaní , resp. DPFO

Neda sa uplatnovat v nizsej sume. Bud sa uplatnuje, alebo neuplatnuje. Tak ako pise Tweety.
kamara
25.07.11,13:31
(www).ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-cistej-mzdy-2011.php?mzda=2900&deti=0&polrok=2011-06
a prosim vas...ved tu to cislo 42,06 znamena co?...nie je to ta znizena cast na danovnika?,...musela som dat to www do zatvorky..bo mi to nechcelo zobrazit..
Tweety
25.07.11,13:32
(www).ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-cistej-mzdy-2011.php?mzda=2900&deti=0&polrok=2011-06
a prosim vas...ved tu to cislo 42,06 znamena co?...nie je to ta znizena cast na danovnika?,...musela som dat to www do zatvorky..bo mi to nechcelo zobrazit..
ALe to je iste prepočítaná až pri samotnom DP, alebo RZD.
kamara
25.07.11,13:34
ale na tej stranke pisu..ze ide o vypocet mesacnej mzdy....
a viete mi niekto povedat..aka je najvyssia suma milionarskej dane??..
Tweety
25.07.11,13:36
ale na tej stranke pisu..ze ide o vypocet mesacnej mzdy....
a viete mi niekto povedat..aka je najvyssia suma milionarskej dane??..
Nemusí byť vždy pravda v tom, čo píšu v novinách.
§ 11 Zákon o dani z príjmu
Nezdaniteľné časti základu dane

(1) Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 a 3.

(2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý

a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „platné životné minimum“), nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy platného životného minima,
b) je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44, 2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule.

zk24
25.07.11,13:36
Je to tam iba tak obrazne prepocitane na aku mas narok, z celorocneho hladiska. V praxi si uplatnis 296,60 alebo nic. Ak mas hruby prijem 2900 € a budes si mesacne uplatnovat 296,60 a podla vypoctu mas narok iba na 42,06, tak na konci roka doplatis 19% z rozdielu 296,60 - 42,06.

Ak v tej kalkulacke pri prijme vyjde suma nizsia ako 296,60 je jasne ze bude mat nedoplatky na dani (nezohladujem ziadne danove bonusy a podobne)
zk24
25.07.11,13:38
ale na tej stranke pisu..ze ide o vypocet mesacnej mzdy....
a viete mi niekto povedat..aka je najvyssia suma milionarskej dane??..

najvyssi nedoplatok na konci roka mozes mat 676,27€. Ak si uplatnujes cely rok 296,60 € a na konci roka zistis ze nemas narok absolutne na ziadnu cast. Tak zaplatis vsetko co si si odpocital, a to je 676,27 €
kamara
25.07.11,13:42
dakujem...a tu sumu 676,27 - to je nejako pevne dane?..
zk24
25.07.11,13:42
Ak je tam ten vypocet pomernej casti odpocitatelnej polozky spravny, teda tych 42,06 eura (pri rocnom zohladneni), tak ak si budes uplatnovat mesacne 296,60 €, tak na konci roka budes mat nedoplatok 12*19%(296,60-42,06) = 580,35 €

Toto zohladnuje ze robis cely rok za ten isty prijem, bez zmenenych inych podmienok.
zk24
25.07.11,13:43
dakujem...a tu sumu 676,27 - to je nejako pevne dane?..

676,27 je suma ak mas prijem taky ze nemas narok na ziadnu odp.polozku. Ak mas narok na tych 42,06 tak nedoplatok je tých 580 €.

(vsetko za predpokladu ze si uplatnovat odp.polozku mesacne 296,60 €)

Preto je lepsie pri vysokych prijmoch si neuplatnovat a bud mat minimalny preplatok dane alebo nemat ani nedoplatok ani preplatok.
kamara
25.07.11,13:44
aha..uz viem..296,60*12*0,19..dakujem este raz....
kamara
25.07.11,13:45
dakujem...viete..ide o kamarata..kt. robi v statnej sprave..takze on sa nemoze rozhodnut..ci si ju uplatni alebo ci nie...
Tweety
25.07.11,13:56
dakujem...viete..ide o kamarata..kt. robi v statnej sprave..takze on sa nemoze rozhodnut..ci si ju uplatni alebo ci nie...
A prečo by nemohol? veď je to jeho právo.