symmathus
26.07.11,05:47
Zdravim.
Nedavno som sa snazil na moj notebook nainstalovat Ubuntu. Chcel som ho naisntalovat namiesto win a tak som pri instalacii zvolil, ze to ma naistalovat namiesto windowsu. Pri instalacii sa ma aj pytalo ako si chcem rozdelit HDD. Bol rozdelelny na 2 casti. Dokopy mali 500GB. prva 200 druha 300. Ja som to spojil ako jeden disk s kapacitou 500GB a myslim si, ze tu niekde nastala chyba.
Instalacia prebehla vporiadku, po instalacii si Ubuntu pytalo restart. Tak som dal notebook restartovat, lenze po restarte mi naskocila iba obrazovka Asus a potom len cierna obrazovka a vlavo hore blikal kurzor ako v prikazovom riadku, lenze pisat sa nic neda. Skusal som nabotovat Ubuntu cez USB, CD ale neide. Tvari sa ako keby tam nic nebolo. POtom som sa pokusil naistalovat win, ale ten mi pise chybu s HDD a, ze nebude pokracovat, pretoze nechce poskodit HW na notebooku. Pozeral som sa aj na nete a pytal ludi, odporucili mi skusit zmazat particie, lenze ja neviem ako a ci je to vobec riesenie. Notebook potrebujem dat cim skor dokopy pretoze mam sice zalohovane veci na USB a externom disku, ale potrebujem s nimi pracovat cim skor.
newmi
26.07.11,05:52
skus nabootovat cez hirens boot cd (http://www.hirensbootcd.org/)
symmathus
26.07.11,06:14
Dakujem, skusim. Dufam , ze to pomoze :)
symmathus
26.07.11,06:53
Neviem ci ja som taky hlupy, alebo sa ten notebook proti mne spriahol. Nechce bootovat z CD nic, len windows a ten nespravi nic, len zahlasi chybu. Skusal som uz aj z USB dat nabootovat ale stale nic.
newmi
26.07.11,06:54
a BIOS si preveril, ci mas dobre nastavene bootovanie? Pripadne daj BIOS do default hodnot a nastav boot z CD/DVD.
symmathus
26.07.11,07:08
Ano toto som uz skusal, aj nastavovat default hodnoty
newmi
26.07.11,07:12
fuha. to je haluz. A v bios ti v pohode najde dvd mechaniku aj HDD?
symmathus
26.07.11,07:16
Ano :/
symmathus
26.07.11,07:22
Ale na druhom PC ktory je v poriadku mi ide bootovat z toho CD
Fero11
26.07.11,07:22
Instaloval si ubuntu z CD/DVD ?
Ak ano, tak daj to DVD do mechaniky a nabootuj z neho. Nemusis znova instalovat, ale daj spustit ako live cd, to spusti system s CD (nezavisle ci na HDD nieco je, alebo nie)
Skus pozret nejaky clanok o deleni disku napr. http://www.linuxexpres.cz/praxe/jak-spravne-rozdelit-disk
symmathus
26.07.11,07:23
Instaloval som Ubuntu z USB. A teraz ked sa to snazim nabootovat tak ho berie ako keby tam nic nebolo. Proste ako keby to USB tam nebolo v tom porte vopchane
symmathus
26.07.11,07:26
Ubuntu som instaloval z USB pretoze CD mi nechcelo, neviem preco, precitat. A potom co som sa snazil ubuntu nabootovat z USB sa spravalo k USB ako keby tam nic nebolo
Neviem co je s tym
newmi
26.07.11,07:28
no ked ti nechce citat CD, tak mas asi pokazenu mechaniku.

co sa tyka toho usb, tak skus dat to ubuntu nanovo nanho
symmathus
26.07.11,07:29
To blbne len mne, alebo fakt neukazuje moje prispevky?
Skusim to este raz. Ubuntu som instaloval z USB, potom sa ale pc zacal spravat k USB ako keby tam to USB ani nebolo (to uz bola porucha na svete). a CD neslo bootovat, jedine windows nieco spravil, ale hned aj vyhodil chybu
Fero11
26.07.11,07:29
a co sa stane ak by si ho vyskusal znov instalovat
Fero11
26.07.11,07:31
Niekedy pomoze vytiahnut usb a znova zasunut, alebo vypnut pc (nie restart, ale uplne odpojit od el. energie)
Trosku by si mal aj mrknut na http://www.ubuntu.cz/ a potom aj wiki, su tam navody http://wiki.ubuntu.cz/
symmathus
26.07.11,07:31
Nic. Cokolvek sa snazim neide to. CD s akymkolvek SW nenacita, ani z USB to nechce bootovat. A Windows nechce instalovat, pretoze mi to tam vypisuje chybu s HDD a instalaciu zrusi, pretoze sa boji aby mi to neposkodilo HW.
KoxXxo
26.07.11,16:15
newmi
26.07.11,19:45
lenze jemu su vsetky CD/DVD nanic ked z nich nevie nabootovat. Takze bud ma pokazenu mechaniku alebo je daco zle.
Timer3
27.07.11,01:42
Nemas nahodou nejaku specialnu funkciu pre hardisk ? Nejake turbo, alebo nieco take ? Pozri v BIOSE, ak hej tak to vypni a tak nainstaluj, linux to nemusi podporovat a to mu moze vadit.
symmathus
27.07.11,07:44
TU je ta krasa mojho problemu...ono to nechce bootovat nic ine okrem Windowsu a ten nechce zacat ani instalovat, vyhodi chybu..ale aspon nieco spravi :D to k ostatnym CD sa chova ako keby tam neboli, co je mozno aj mojou chybou lebo som ich mohol zle napalit :/ Ale snad az taky blby nie som
Fero11
27.07.11,08:02
TU je ta krasa mojho problemu...ono to nechce bootovat nic ine okrem Windowsu a ten nechce zacat ani instalovat, vyhodi chybu..ale aspon nieco spravi :D to k ostatnym CD sa chova ako keby tam neboli, co je mozno aj mojou chybou lebo som ich mohol zle napalit :/ Ale snad az taky blby nie som
Skusal si uz niekedy napalovat zle ??
Ja este nie, ja sice moc nevypalujem, ale ty davas len pokyn aby sa nieco napalilo, nevies ovplyvnit ci sa to napali dobre, alebo zle .... jedine ze by si pocas napolovania zacal liat do PC vodu, alebo by si robil ine vylomeniny :D
KoxXxo
27.07.11,08:13
Urob si USB klúč cez UnetBootin (http://unetbootin.sourceforge.net/).
symmathus
27.07.11,08:13
Myslel som to tak, ze som napalil zle udaje :D popripade nejak pokakal a zadal zle napalenie ISO disku...aspon..no neviem, pretoze z CD mi Ubuntu neslo ani ked bol notebook vporiadku
newmi
27.07.11,08:22
napis prosim ta program v ktorom napalujes a postup ako si to ubuntu napaloval
symmathus
27.07.11,08:30
Cez Nero a neviem uz presne ako...mam 6 CD s Ubuntu kedze som bol v tom ze som to dal napalovat zle...Vyskusal som vselijake moznosti napalovania az som to dal na USB a tak to slo...nainstalovalo sa Ubuntu vsetko prebiehalo dobre.
newmi
27.07.11,09:12
no v nero je taka moznost, ze vypalit iso, tusim v nastrojoch to je.
symmathus
27.07.11,09:41
Tak som to robil. Aj tak to neslo
Timer3
05.08.11,14:49
PowerIso
maurer2
09.08.11,17:28
Nastavit prioritu boot z CD-DVD cez BIOS tusim cez F2 .
vybrat disk a vlozit do ineho zariadenia ci je funkcny sformatovat pripadne rozdelit
nastudovat nieco o problematike z ISO suboru sa neda boot treba to rozbalit najlepsie Power Iso ako pise hore (google - power iso ) Vyskusat LINUx LIVE jeich kopa PUPY LINUX v5 ubuntu ..ine hlavne zmen prioritu BOOt ked das zakladne nastavenia tak si automaticky vybera HDD a to bude tvoj problem
kamowski
14.08.11,18:11
riešenie tvojho problému by som rozdelil na tri kroky:
1)vybrať HDD, vložiť ho do iného PC a pomocou Live CD linuxu rozdeliť HDD podľa popisu v bode 3) (alebo podľa svojho uváženia)
2) na čas inštalácie vymeniť mechaniku, stalo sa mi to neraz, že pôvodná, hoci ináč fungovala, pri boot cd "vyrábala" problémy a výmenou za inú, najlepšie dvd sa problém vyriešil. Potom som tú starú vrátil späť.
3) Pri dualboot-e, win sa inštaluje ako prvý OS a linux potom.
Vytvoríš /swap, /, alebo aj /home alebo aj ďalšie a "bootinfo" sa zapíše do MBR, ktorú vytvoril win (dá sa aj inak ale to tu nejdem rozoberať).
Ak si dal inštalovať linux na celý disk, predpokladám, že si vytvoril partíciu /swap, /, možno aj /home ale predpokladám, že si nevytvoril /boot.

Takže ešte raz:
- rozdeliť HDD
cca 200MB - /boot
cca 2*RAM - /swap
cca 4-10GB (ext3/4) - /
zbytok HDD (ext3/4) - /home
(ale /home nemusí byť vôbec, potom je celý zbytok HDD - / )
- vymeniť mechaniku alebo inak spojazdniť cdrom alebo hocičo, z čoho nabootuješ a
-nainštalovať linux na celý disk (na / )