kezeso
26.07.11,09:17
V roku 2002 sme s bratom zdedili 1/9 parcely po otcovi, t.zn. že otec bol vlastníkom so svojimi súrodencami po našom dedovi. Notárka, ktorá robila dedičské konanie vtedy tvrdila, že naša časť parcely o výmere 17 árov sa nemôže deliť na menšie časti. Súhlasil som s tým, aby sa parcela napísala na brata. Teraz by som chcel stavať dom na mojej časti. Čo treba urobiť pred stavebným konaním. Ešte dodám, že parcela leží hneď vedľa intravilánu, nie je súčasťou intravilánu a je definovaná ako orná pôda.
vratnik
26.07.11,09:43
Vy ste sa, ale v dedičskom konaní vzdali svojho podielu v prospech vlastného brata pravdepodobne bez odplaty. Reálne nie ste vlastník. V extraviláne sa nemôže deliť podiel poľnohospodárskej pôdy na výmeru menšiu ako 2000 m2. Vtedy ste sa o to mali starať. Vybehať na katastri či vám zapíšu podiel menší ako 2000 m2 - ak by ste im doložili potvrdenie od obce, že parcela je priľahlá k intravilánu a v budúcnosti sa uvažuje s rozšírení intravilánu o tú parcelu, tak by vám to aj zapísali. Vtedy ste sa na to vykašlali, teraz je už vlastníkom váš brat.
kezeso
26.07.11,11:57
Mám s bratom dobrý vzťah. Nedá sa to teraz na mňa prepísať? Alebo môžem stavať a vynímať z pôdneho fondu s jeho súhlasom?
vratnik
26.07.11,12:17
V prvom rade si musíte vysporiadať vlastníctvo. S bratom - napr. kúpnou / darovacou zmluvou a s ďalšími spoluvlastníkmi pozemku formou vysporiadania spoluvlastníctva a geometrického plánu - odobreného katastrom, keďže sa jedná o extravilán.
kezeso
27.07.11,06:29
Poprosím doplniť, ak viete:
Je možné vyňať z pozemkového fondu/pôdneho fondu/ iba našu časť, alebo sa dá naša časť odčleniť a vytvoriť samostatnú parcelu?
vratnik
27.07.11,06:49
Brat vlastní na parcele z každého m2 podiel 1/9 a teda nemôžete vyňať len vašu časť. Musíte si vysporiadať vlastníctvo so spoluvlastníkmi, t. j. odčleniť vašu časť kde budete 100% vlastníkmi.
kezeso
27.07.11,07:25
Viem, že je to trápne. Ako postupovať? Veľmi vopred ďakujem.
Erzebeth
27.07.11,19:21
Zisti si na obecnom úrade, či pozemok, o ktorý ti ide, nie je v územnom pláne určený na výstavbu rodinných domov. Ak je územným plánom určený na výstavbu, nemusíš pôdu vynímať z pôdneho fondu. Urobilo tak už mesto či obec. V tomto prípade by si aj mohol vymerať parcelu menšiu ako 2000 m2. A s geometrákom podať zmluvu o darovaní, ktorou by si sa stal vlastníkom. Ostatní spoluvlastníci by ale museli súhlasiť s odčlenením.
AK parcela nie je územným plánom určená na výstavbu rodinného domu, tak geometrický plán, no postupuje sa inak
kezeso
28.07.11,06:18
Včera som hovoril so starostom obce, územný plán nemajú zatiaľ schválený. Dnes idem za ním osobne a potom budem informovať. Ďakujem za radu.
mendo933
28.07.11,06:37
som v extravilane, ked som podaval ziadost o vynatie pôdy a nasledne o SP tak tiez nebol este uzemny plan oficialne schvaleny ale v navrh bola moja lokalita. Dost zalezi aj od starostu ako je ochotny, to dost zavazi
kezeso
28.07.11,06:58
Kto dáva povolenie na vyňatie z pôdneho fondu? Koľko sa platí za m2 ?
mendo933
28.07.11,07:25
Kto dáva povolenie na vyňatie z pôdneho fondu? Koľko sa platí za m2 ?
skus si vyhladat uz to bolo tu rozoberane X -krat
tak narychlo:
http://www.porada.sk/t146118-orna-poda-stavebny-pozemok.html
http://www.porada.sk/t75171-zmena-ornej-pody-na-stavebny-pozemok.html
http://www.porada.sk/t141471-rd-postaveny-na-ornej-pode.html
http://www.porada.sk/t61967-z-ornej-pody-stavebny-pozemok.html

a hlavne ti prajem vela pevnych nervov , budes ich potrebovat!!!!
Erzebeth
28.07.11,09:25
V prvom rade si vysporiadaj pozemok. Geometrickým plánom odčleniť váš podiel. Najlepšie pre všetkých by bolo, keby ste si parcelu dali rozmerať všetci. Ak je parcela určená na výstavbu , je možné rozdelenie aj na menšie parcely ako 2000 m2. Treba skúsiť, či by obec nedala potvrdenie, že je pozemok v budúcnosti určený na výstavbu. Vtedy by ste mohli vymerané pozemky zmluvou určiť, kto je vlastníkom tej ktorej novej parcely. Ak ale obec potvrdenie nevydá, treba vysporiadať vlastníctvo k pozemku osvedčením o vydržaní. pozemok považuješ za svoje vlastníctvo, užívaš ho minimálne desať rokov ty alebo tvoj otec, a brat ti túto skutočnosť iste podpíše. V tomto prípade môže byť pozemok menší ako 2000 m2. Teda geometrák a vysporiadanie vlastníctva. Potom ďalšie.
81janka
28.07.11,12:03
Na rozparcelovanie ornej pôdy na pozemky menšie ako 20 árov potrebuješ určite súhlas obce. My sme postupovali tak, že sme oslovili všetkých spoluvlastníkov vrátane SPF, a preto sme pozemok vysporadúvali súdnou cestou. Naša parcelka v extraviláne má necelých 8 árov. Celú tú veľkú parcelu sme "rozkreslili" na menšie (5 žijúcich majiteľov majúcich 50 % a 50 % zastupoval SPF). Všetkým sme to ukázali, dohodli sa, oni súhlasili (SPF robil trochu problémy, ale napokon súhlasili), obec súhlasila, že tam v budúcnosti plánuje výstavbu RD (územný plán nemá, je maličká), spravili sme geometrák a ten sme priložili k žalobe na súd. Tak nám to aj odsúhlasili a vymerali v extraviláne parcelu cca 8 árov. Potom prišli problémy - s vodou, elektrinou, výnimkami (cestári, životné prostredie, pôdny fond, ...) Pevné, pevné, prepevné nervy...
kezeso
28.07.11,12:54
Dnes som absolvoval sedenie u starostu obce. V podstate nie je proti výstavbe. Podám žiadosť na obecné zastupiteľstvo a počkám si na vyjadrenie obce. Ďakujem všetkým za rady a informácie. Neskôr budem informovať, ako sa vec vyvíja.
clen
07.10.11,11:14
No definícia stavebneho pozemku je jasná: http://www.pravna.szm.com/firstaid/stavebnypoz.htm

Treba preto urobiť všetky kroky na jej naplnenie. Kedze zmena uzemneho planu je tazka, zostava uzemne konanie v ktorom sa ne/vyda uzemne rozhodnutie... Pri mensich stavbach sa stavebne a uzemne konanie moze spojit...