Haator
26.07.11,13:37
Dobry den,
moja mama aj jej kolegyne v praci maju nasledovny problem. Pracuju na polovicny uvazok a casto maju zmeny dlhe 5-6 hodin. Z toho vyplyva, ze
1. nemaju narok na prestavku
2. maju narok na stravu, resp. prispevok na stravu od zamestnavatela
Kedze v praci maju jedalen, bolo im odporucene, aby chodili na obed pred alebo po zmene. Ked si dovolili intenzivnejsie trvat na rieseni, a teda poskytnuti stravnych listkov, bolo im povedane, ze "sa to riesi". Samozrejme nic sa neriesi, na obedy ci vecere nechodia (v mnohych pripadoch to ani nie je mozne, lebo jedalen je pred ci po zmene zatvorena, alebo im ostava moznost nechat si jedlo z obeda, ktore sa uz na veceru prvy krat ohrieva, odlozit si, resp. doslova ukryt niekde v jedalni a potme si ho potom ist opat ohriat).
Kedze v zakonniku prace je jasne napisane

§ 152 bod 2
Zamestnávateľ zabezpečuje...v priebehu pracovnej zmeny

vyplyva nam z toho, ze ak nema narok na prestavku, ale ma narok na stravu, zamestnavatel by mal poskytnut zamestnancovi stravny listok.

Ako by ste poradili riesit tuto situaciu? Maju sancu uspiet so staznostou na inspektorate prace? Mozu pozadovat stravne listky spatne za obdobie aspon tohto roka?
Dakujem za odpovede.
Ice dive
26.07.11,11:53
no tieto dve skutočnosti by som nespájal...
lístok sa dáva ako náhrada, za to, že zamestnávateľ nie je schopný zabezpečiť teplú stravu napr. v závodnej jedálni...

nárok na prestávku je zo zákona, a ak ju zamestnávateľ neumožňuje porušuje zákonník práce - napr. ak vodič z povolania nemá pravidelné prestávky, zaznamenané na tachografe fasne mastnú pokutu a ešte musí odstaviť auto a odpočívať...
Haator
26.07.11,12:13
ako sa to nemoze spajat?
ak je pracovna zmena kratsia ako 6 hodin, zamestnanec nema narok na prestavku, tym padom zamestnavatel nemoze splnit povinnost zabezpecit stravu pocas pracovnej zmeny
alebo to chapem zle? zamestnanec ma narok na stravu, ale nema narok ist ju zjest, takze je to v poriadku, moze ho zamestnavatel okradnut o tuto stravnu jednotku?
blondy
26.07.11,12:41
Ak zamestnanec odpracuje viac ako 4 hodiny denne má nárok na stravné . Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť stravovanie buď priamo na pracovisku alebo formou stravných lístkov. Nezáleží pri tom na tom, či majú zamestnanci možnosť mať pri práci do 6 hodín prestávku alebo nie. Nárok na stravné tam vzniká...
veronikasad
26.07.11,12:48
ako sa to nemoze spajat?
ak je pracovna zmena kratsia ako 6 hodin, zamestnanec nema narok na prestavku, tym padom zamestnavatel nemoze splnit povinnost zabezpecit stravu pocas pracovnej zmeny
alebo to chapem zle? zamestnanec ma narok na stravu, ale nema narok ist ju zjest, takze je to v poriadku, moze ho zamestnavatel okradnut o tuto stravnu jednotku?
Nesúhlasím s takýmto výkladom § 91 ZP. Zamestnávatel - po dohode so zamestnancom môže zamestnancovi poskytnúť prestávku na obed aj pri smene trvajúcej menej ako 6 hod. Prestávka sa však nezapočítava do pracovného času.
Nárok na SL má, nakolko smena zamestnanca trvá viac ako 4 hodiny.

§ 91
Prestávky v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-04-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.
Haator
26.07.11,13:43
Uhm, takze ak vznikne takato situacia, zamestnancovi nie je umoznene cerpat prestavku, ani mu nie je poskytnuty stravny listok, moze od neho zamestnavatel chciet, aby si to jedlo zjedol pred alebo po zmene?

A ak ma zmenu od 17:00 do 22:00 a jedlo sa vydava v case 19:00-21:00, moze zamestnavatel "odporucit" nechat si jedlo odlozit a nasledne ohriat a zjest po 22:00?

Cize sa spytam narovinu, splnaju taketo podmienky povinnost zamestnavatela zabezpecit stravu pocas pracovnej zmeny? Ked zamestnanec nema realnu moznost to jedlo zjest vtedy kedy by mal?
Ved kto by ostal vecer o 22h v praci kvoli 2x ohrievanemu jedlu? (nakolko vecera je len ohrievany obed) Alebo ma prist pred 17h a pred zmenou sa najest?

Je toto ok alebo sa da proti tomu nejako branit? Lebo zdravy rozum hovori, ze to ok nie je.
veronikasad
26.07.11,13:56
Uhm, takze ak vznikne takato situacia, zamestnancovi nie je umoznene cerpat prestavku, ani mu nie je poskytnuty stravny listok, moze od neho zamestnavatel chciet, aby si to jedlo zjedol pred alebo po zmene?

A ak ma zmenu od 17:00 do 22:00 a jedlo sa vydava v case 19:00-21:00, moze zamestnavatel "odporucit" nechat si jedlo odlozit a nasledne ohriat a zjest po 22:00?

Cize sa spytam narovinu, splnaju taketo podmienky povinnost zamestnavatela zabezpecit stravu pocas pracovnej zmeny? Ked zamestnanec nema realnu moznost to jedlo zjest vtedy kedy by mal?
Ved kto by ostal vecer o 22h v praci kvoli 2x ohrievanemu jedlu? (nakolko vecera je len ohrievany obed) Alebo ma prist pred 17h a pred zmenou sa najest?

Je toto ok alebo sa da proti tomu nejako branit? Lebo zdravy rozum hovori, ze to ok nie je.
Pozri § 152 odst. 2 ZP

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

------
Ak zamestnávatel zabezpečuje stravovanie na pracovisku, mal by zamestnancovi v priebehu pracovnej smeny v obvyklom čase ako pre ostatných pracovníkov, umožniť stravovať sa v jedálni zamestnávatela, aj keď jeho smena netrvá viac ako 6 hod. (prestávka sa nezapočítava do fondu prac.doby).

Ak sa so zamestnávatelom nedohodnete, skúste dať podnet na prešetrenie na Inšpekciu práce.
Haator
26.07.11,14:03
dakujem, spisem mamke tie body a ak s tym opat nebudu suhlasit, podame ten podnet