klimeska
26.07.11,14:02
Dobrý deň,

chcem sa spýtať. Som dobrovoľne nemocensky pripoistená od 26.12.2010 a momentálne som od 24.7.2011 na PN (zatiaľ do 8.8.2011).
Dňom 31.7.2011 mi ale končí zmluva u zamestnávateľa, čiže od 1.8.2011 budem nezamestnaná.
Mám nárok na vyplácanie nejakej výšky z DNP aj keď nie som pripoistná 270dní ?
Ako to bude od 1.8., keď už budem nezamestnaná? Z čoho mi budú vymeriavať PN ?
veronikasad
26.07.11,12:39
Dobrý deň,

chcem sa spýtať. Som dobrovoľne nemocensky pripoistená od 26.12.2010 a momentálne som od 24.7.2011 na PN (zatiaľ do 8.8.2011).
Dňom 31.7.2011 mi ale končí zmluva u zamestnávateľa, čiže od 1.8.2011 budem nezamestnaná.
Mám nárok na vyplácanie nejakej výšky z DNP aj keď nie som pripoistná 270dní ?
Ako to bude od 1.8., keď už budem nezamestnaná? Z čoho mi budú vymeriavať PN ?
odkedy trvá súčasný pracovný pomer ?
klimeska
26.07.11,13:25
Súčasný pracovný pomer trvá od 31.7.2009
veronikasad
26.07.11,13:44
Súčasný pracovný pomer trvá od 31.7.2009
Máš splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch. Započítava sa aj predch.ukončné nem.poistenie, v tvojom prípade zo zamestnania. V prípade začiatku PN-ky po skončení prac.pomeru ti vznikne nárok na nemocenské z DNP.
klimeska
26.07.11,15:07
čiže nemusím byť dobrovolne pripoistená 270 dní stačí byť len nemocensky poistená ?
veronikasad
26.07.11,15:18
čiže nemusím byť dobrovolne pripoistená 270 dní stačí byť len nemocensky poistená ?súčasná výplata nemocenského zo zamestnania nekončí ukončením prac.pomeru. Dávku naďalej vypláca SP, prechodku po skončení prac.pomeru trreba nosiť tam.

Podmienky, o ktorých som písala, sa vzťahujú na príp. novú PN-ku po skončení prac.pomeru. DNP však musí byť aktívne - počas poberania nemocenského (z príp. novej PN-ky) ho platiť nemusíš
klimeska
26.07.11,15:24
Nejak tomu nerozumiem. Ja som na Pn ešte počas trvania pracovného pomeru a PN sa mi prenesie aj po jeho ukončení, keďže trvá do 8.8. a bude pravdepodobne aj dlhšie. Takže zamestnávateľ mi preplatí 7 dní a zvyšok už SP.Ide o to, akú čiastku mi vyplatia? Zahŕňa to aj to moje dobrovoľné pripoistenie ? vyplatia mi vyššiu sumu ?
veronikasad
26.07.11,15:40
Nejak tomu nerozumiem. Ja som na Pn ešte počas trvania pracovného pomeru a PN sa mi prenesie aj po jeho ukončení, keďže trvá do 8.8. a bude pravdepodobne aj dlhšie. Takže zamestnávateľ mi preplatí 7 dní a zvyšok už SP.Ide o to, akú čiastku mi vyplatia? Zahŕňa to aj to moje dobrovoľné pripoistenie ? vyplatia mi vyššiu sumu ?
ak by si chcela nemocenské aj z DNP, lekár ti musí vystaviť po skončení prac.pomeru ešte jednu PN-ku ako dobrovolne poistenej osobe.

Počas trvania prac.pomeru nemáš nárok na nemocenské z DNP, lebo ešte nesplňaš podmienku 270 dní nem.poistenia.
klimeska
26.07.11,16:26
A to sa robí bežne, či musím na to svojho lekára upozorniť ?Nebude s tým nejaký problém ? Mám teda ísť 1.8. k lekárke a povedať jej, že ma prepustili ? A ako je potom možné, že po ukončení prac.pomeru už čerpať z DNP môžem ?
pupavka11
08.08.11,17:43
Mohla by som sa opytat tych, co rozumeju uctovnictvu a vypoctu davky DNP, kolko sa plati maximalna davka DNP u nezamestnanej

ID v tomto roku a kedy sa meni vyska platenej sumy. Vedela som, ze v juli je nejaky novy prepocet, ale v soc. poistovni mi radili pri

okienku, ze si mam zistovat, aku sumu mam uhradzat aj okolo januara. Ako je to prosim? DNP som zacala platit este v roku 2009,

medzitym som bola na PN - v nemocnici, po skonceni PN-ky mi urcili tu istu sumu, len o 0,02 eura vyssiu, ktoru teraz platim. Myslim

si, ze suma za uhradu DNP sa od r. 2009 zvysovala a s tym aj vyplacana suma pocas PN. Vedel by mi niekto poradit, ak by som

chcela mat maximalnu DNP, ci je to suma 47, 02 eura / mesacne maximalna, alebo si mam sama poziadat o zvysenie? Nechce sa

mi totiz verit, ze by sa za dva roky nezvysovala platba a nechcela by som ostat dlznickou, ved poctivo si platim kazdy mesiac. O

nejaku dobu by som mala byt znova hospitalizovana a nerada by som sa dostala do problemov len preto, ze tomu nerozumiem.

Dakujem za to, ze su tu ludia, ktori vedia poradit a vysvetlit aj nam, ktori si to nevieme sami prepocitat. Vdaka
stanco007
09.08.11,04:41
Ako je to s plnenim davky z DNP pri osetrovnom??? Manzelka pocas materskej brala na 1 den malinko nad 20€ ( max mozna suma z DNP ). Nedavno bola na osetrovnom a za tych 10 dni jej vyratali na 1 den len polovicu z tej sumy, cize nieco malinko nad 10€... Pri nemocenskom je za prve 3 dni 25% z DVZ a od 4teho dna 55% z DVZ. Pri osetrovnom to je od prveho dna 55% z DVZ, preto nechapem ako prisli na sumu cca 10€ a nie ako mala pocas materskej po stvrtom dni cca 20€....
veronikasad
09.08.11,05:48
Ako je to s plnenim davky z DNP pri osetrovnom??? Manzelka pocas materskej brala na 1 den malinko nad 20€ ( max mozna suma z DNP ). Nedavno bola na osetrovnom a za tych 10 dni jej vyratali na 1 den len polovicu z tej sumy, cize nieco malinko nad 10€... Pri nemocenskom je za prve 3 dni 25% z DVZ a od 4teho dna 55% z DVZ. Pri osetrovnom to je od prveho dna 55% z DVZ, preto nechapem ako prisli na sumu cca 10€ a nie ako mala pocas materskej po stvrtom dni cca 20€....
kedy nastupovala na materskú ? V akej výške si platila DNP v roku 2010?
stanco007
09.08.11,08:36
kedy nastupovala na materskú ? V akej výške si platila DNP v roku 2010?
Matersku jej plnili do 22.4.2011 a uz je na rodicovskom prispevku. A DNP ma max, cize 49.13€
veronikasad
09.08.11,08:53
Matersku jej plnili do 22.4.2011 a uz je na rodicovskom prispevku. A DNP ma max, cize 49.13€
odkedy si platí DNP, nemala ho zrušené počas poberania materského ? Ak nové DNP trvá menej ako 26 týždňov, bez ohladu na vymeriavací základ je dávka z minima.
stanco007
09.08.11,09:13
odkedy si platí DNP, nemala ho zrušené počas poberania materského ? Ak nové DNP trvá menej ako 26 týždňov, bez ohladu na vymeriavací základ je dávka z minima.
Nie, nemala ho prerusene a stale ho plati ako ma... Po materskej si doplatila od 23-30.4.2011 a potom plati stale kazdy masiac do max cize 49.13€. Preto mi to nesedi. Jej to takto vychadza ze ma 25% z DVZ... A nie 55% ako by mala mat. Idem do SP. A este... Pocas materskej ho neplatila lebo pocas nej nemusi ako ani pocas PN...
veronikasad
09.08.11,09:38
Nie, nemala ho prerusene a stale ho plati ako ma... Po materskej si doplatila od 23-30.4.2011 a potom plati stale kazdy masiac do max cize 49.13€. Preto mi to nesedi. Jej to takto vychadza ze ma 25% z DVZ... A nie 55% ako by mala mat. Idem do SP. A este... Pocas materskej ho neplatila lebo pocas nej nemusi ako ani pocas PN...
Vymeriavacím základom pre výpočet ošetrovného je rok 2010.
Katy a R
09.08.11,09:50
Mohla by som sa opytat tych, co rozumeju uctovnictvu a vypoctu davky DNP, kolko sa plati maximalna davka DNP u nezamestnanej

ID v tomto roku a kedy sa meni vyska platenej sumy. Vedela som, ze v juli je nejaky novy prepocet, ale v soc. poistovni mi radili pri

okienku, ze si mam zistovat, aku sumu mam uhradzat aj okolo januara. Ako je to prosim? DNP som zacala platit este v roku 2009,

medzitym som bola na PN - v nemocnici, po skonceni PN-ky mi urcili tu istu sumu, len o 0,02 eura vyssiu, ktoru teraz platim. Myslim

si, ze suma za uhradu DNP sa od r. 2009 zvysovala a s tym aj vyplacana suma pocas PN. Vedel by mi niekto poradit, ak by som

chcela mat maximalnu DNP, ci je to suma 47, 02 eura / mesacne maximalna, alebo si mam sama poziadat o zvysenie? Nechce sa

mi totiz verit, ze by sa za dva roky nezvysovala platba a nechcela by som ostat dlznickou, ved poctivo si platim kazdy mesiac. O

nejaku dobu by som mala byt znova hospitalizovana a nerada by som sa dostala do problemov len preto, ze tomu nerozumiem.

Dakujem za to, ze su tu ludia, ktori vedia poradit a vysvetlit aj nam, ktori si to nevieme sami prepocitat. Vdaka
Vymeriavací základ si dobrovoľne poistená osoba určuje sama. SP jej ho nemení... samozrejme, pokiaľ je tá stanovená suma medzi minimálnym a maximálnym VZ.
Ale ak si platila z minimálneho VZ .. tak v tom prípade sa pri zmene min VZ automaticky mení (zvyšuje) aj tvoj VZ.
.. tu máš tabuľku - pre jednotlivé obdobia .. skontroluj si http://www.socpoist.sk/tabulky-platenia-poistneho/31487s
pupavka11
09.08.11,11:06
Katy a R (http://www.porada.sk/member.php?u=52877), velmi pekne dakujem, presne taku tabulku som hladala, ale nenasla. Ak mozem k tomu este doplnujucu otazku. Od 1.7.2009 som platila max. DNP = 47,70 eur, bola som viac ako rok na PN a po prichode z nemocnice mi obv. doktorka zrusila spatne PN k datumu, ktory zodpovedal dlzke PN 1rok, takze som sa v soc. poist. informovala o doplateni a hned som to uhradila. Samozrejme, chcem platit max. sumu, ktora je podla tabulky, ktoru si mi teraz poslala, 49.13 eur. Ked mi pracovnicka napisala sumu 47.72/mes., myslela som, ze to je maximum. Docitala som sa v tej tabulke, ze si mozem urobit zmenu, ktora mi bude platit od 1.9.2011 na max. sumu 49.13 eura.
Doteraz mam vazne zdrav. problemy a o nejaku dobu mam lekarkou doporucenu dalsiu hospitalizaciu, ktoru sme uz dohodli a to bude v case, ked mi uplynie doba pokracujuceho platenia DNP, t.j. 26 tyzdnov, takze od nastupu do nemocnice budem PN.
Ako dlho je potrebne platit tu upravenu, zvysenu sumu 49.13 eur, aby som dostala najvyssiu DNP, alebo je to mozne aj spatne uhradit?
Ako sa z toho, prosim ta, vypocita, aka je suma, ktoru budem dostavat pri tejto sume, ktoru uhradzam a v pripade, ze by to slo zmenit?
V soc. poist som nedostala kompletnu odpoved, tak po tom patram, aby som zbytocne nedoplacala na svoju nevedomost.
Xanti
09.08.11,11:10
Pupavka,
nič nemeň. Zvýšenie DNP v tomto roku by ovplyvnilo VZ až na budúci rok, a uvažuje sa o jeho zrušení. Tento rok Ti aj tak budú vyplácať PN z VZ z roku 2010.

Máš skoro maximum.
Lebo tvoj VZ je okolo 1083 eur, a terajšie maximum je 1116,75 €, to je malinký rozdiel.
pupavka11
09.08.11,11:29
Xanti, dakujem, moja hospitalizacia bude ku koncu tohoto roka a PN bude musiet pokracovat aj v buducom roku a potom este nejake doliecovania, bud nova PN, alebo pokracovanie, to ja neviem. Prosim, ako zistim tu sumu, ktoru vyplaca poistovna a kedy by som tu zmenu na max. zvysenie mohla urobit bez nasledkov? Dam si poradit. DNP chcem platit aj do buducnosti, pokial to teda nezrusia, takze by ma zaujimalo, kedy vlastne mam tu zmenu vykonat. Ved za tento rok som teraz len doplatila dlznu sumu (kedze v soc. p. mi povedali, ze pokial som PN, nic nemam platit a ked mi spatne ukoncili PN, musim spatne doplatit) a to neviem, ci mam spravne, takze to este nemam s poistovnou asi doriesene. Taketo veci chcem mat v poriadku, len z roznych odpovedi z poistovne mam zmatok, po slovensky gulas :)
veronikasad
09.08.11,15:10
Nie, nemala ho prerusene a stale ho plati ako ma... Po materskej si doplatila od 23-30.4.2011 a potom plati stale kazdy masiac do max cize 49.13€. Preto mi to nesedi. Jej to takto vychadza ze ma 25% z DVZ... A nie 55% ako by mala mat. Idem do SP. A este... Pocas materskej ho neplatila lebo pocas nej nemusi ako ani pocas PN...
stanco, čo si zistil v SP ?
Xanti
09.08.11,15:18
Xanti, dakujem, moja hospitalizacia bude ku koncu tohoto roka a PN bude musiet pokracovat aj v buducom roku a potom este nejake doliecovania, bud nova PN, alebo pokracovanie, to ja neviem. Prosim, ako zistim tu sumu, ktoru vyplaca poistovna a kedy by som tu zmenu na max. zvysenie mohla urobit bez nasledkov? Dam si poradit. DNP chcem platit aj do buducnosti, pokial to teda nezrusia, takze by ma zaujimalo, kedy vlastne mam tu zmenu vykonat. Ved za tento rok som teraz len doplatila dlznu sumu (kedze v soc. p. mi povedali, ze pokial som PN, nic nemam platit a ked mi spatne ukoncili PN, musim spatne doplatit) a to neviem, ci mam spravne, takze to este nemam s poistovnou asi doriesene. Taketo veci chcem mat v poriadku, len z roznych odpovedi z poistovne mam zmatok, po slovensky gulas :)
Pupavka,
od kedy do kedy si bola PN píš presné dátumy. Bez toho sa Ti poradiť nedá.

Ako som Ti napísala zvyšovať sa Ti neoplatí, lebo ak pôjdeš v roku 2011 na PN tak Ti výšku nemocenskej dávky vyrátajú z toho čo si platila v roku 2010.
Ak bude tvoja PN trvať aj do roku 2012 tak stále bude vyplácaná z toho čo Ti vyrátajú pri nástupe na PN. Ak by si ju v roku 2012 ukončila, a medzitým zrušia DNP tak potom by si nemala vyplatené nič.

Hovorím nerob nič s DNP, máš temer maximum. A samozrejme doplatiť treba za čas čo si nebola PN.
Zoltán Kovács
09.08.11,15:25
Bude mať nárok na PN človek, ktorý je od 01.02.2011 na ÚP. Do 31.01.2011 mal TPP presahujúci 2 roky. Od 01.02.2011 zároveň platí dobrovoľne nemocenské poistenie. Ďakujem.
Xanti
09.08.11,15:26
Zoly má nárok,
má splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia. A aj 26 týždňov takže PN bude vyplácaná zo skutočného VZ, z ktorého platí odvody.
Zoltán Kovács
09.08.11,15:28
Zoly má nárok,
má splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia. A aj 26 týždňov takže PN bude vyplácaná zo skutočného VZ, z ktorého platí odvody.

Ďakujem Xanti. Ďalšia otázka: Počas PN nie je povinný platiť dobrvoľné nem.poistenie? Ak nie, potom z čoho sa bude vypočítavať materská (ide o rizikové tehotenstvo).
veronikasad
09.08.11,15:30
Ďakujem Xanti. Ďalšia otázka: Počas PN nie je povinný platiť dobrvoľné nem.poistenie? Ak nie, potom z čoho sa bude vypočítavať materská (ide o rizikové tehotenstvo).
Počas PN sa DNP neplatí. Nástup na materskú bude zrejme v roku 2012, VZ bude obdobie DNP v roku 2011. (PN-ka je vylučitelná doba).

Dobre si napočítajte tých 26 týždňov, radšej pár dní viac - ako jeden menej.
Xanti
09.08.11,15:31
Ďakujem Xanti. Ďalšia otázka: Počas PN nie je povinný platiť dobrvoľné nem.poistenie? Ak nie, potom z čoho sa bude vypočítavať materská (ide o rizikové tehotenstvo).
Nie je povinná platiť odvody počas PN, PN je vylučiteľná doba, takže materská bude rátaná zo skutočného VZ.

Zoly napíš termín nástupu na materskú. Či je to ešte v roku 2011.
Zoltán Kovács
09.08.11,15:32
Predpokladaný pôrod bude niekedy v strede 02/2012 až začiatok 03/2012.
Xanti
09.08.11,15:34
Hm... tak ak zrušia DNP, hádam tam nechajú nejaké prechodné obdobia aby ľudia mali nárok na materskú mimotemy
veronikasad
09.08.11,15:34
Predpokladaný pôrod bude niekedy v strede 02/2012 až začiatok 03/2012.
nástup na MD je 6-8 týždňov pre termínom pôrodu, takže to môže byť aj koncom roku 2011 ?
Xanti
09.08.11,15:35
Dobre si napočítajte tých 26 týždňov, radšej pár dní viac - ako jeden menej.
Veronika, tých 26 týždňov uplynulo 3.8.11 mám ten istý prípad, akurát že u mojej známej bude pôrod o 8 týždňov a hrozil pôrod skôr takže som to rátala a "zakazovala" rodiť :D. mimotemy
Zoltán Kovács
09.08.11,15:41
nástup na MD je 6-8 týždňov pre termínom pôrodu, takže to môže byť aj koncom roku 2011 ?

To znamená, že ak by bol nástup na MD koncom r. 2011 rozhodujúcim obdobím by bol rok 2010, že?
Xanti
09.08.11,15:42
To znamená, že ak by bol nástup na MD koncom r. 2011 rozhodujúcim obdobím by bol rok 2010, že?
Nie Zoly,
ak by nástup na materskú bol 2011 tak rozhodujúcim obdobím by bolo 1.2.2011 do nástupu na PN -čiže možno dnes zajtra .. nepíšeš či je PN.
veronikasad
09.08.11,15:43
To znamená, že ak by bol nástup na MD koncom r. 2011 rozhodujúcim obdobím by bol rok 2010, že?
vo Vašom prípade nie - začiatok DNP je 1.2.2011.
RO bude 1.2.-koniec predch.mesiaca pred nástupom na materskú (30.11.?). PN-ka je vylučitelná doba.
Zoltán Kovács
09.08.11,15:44
Nie Zoly,
ak by nástup na materskú bol 2011 tak rozhodujúcim obdobím by bolo 1.2.2011 do nástupu na PN -čiže možno dnes zajtra .. nepíšeš či je PN.

Je PN od 02.08. (uviedol som, že ide o rizikové tehotenstvo), a bude až do pôrodu, resp. nástupu na MD.
Xanti
09.08.11,15:45
Je PN od 02.08. (uviedol som, že ide o rizikové tehotenstvo), a bude až do pôrodu, resp. nástupu na MD.
Presne na 182 deň od platenia. No neviem neviem či bude zo skutočného VZ. Trebalo nastúpiť na PN 3.8.2011 bola by zo skutočného VZ.
Zoltán Kovács
09.08.11,15:45
Ďalšia otázka: AK k 1.8. zmením vymeriavací základ pre dobrovolné NP na max. pomôže to pri určení výšky materskej?
veronikasad
09.08.11,15:46
Je PN od 02.08. (uviedol som, že ide o rizikové tehotenstvo), a bude až do pôrodu, resp. nástupu na MD.
Zolo, to nehovor ani pri pive. Pozri si príspevok od Xanti - 26 týždňov uplynulo až 3.8., nemocenské bude z minima. kde ste sa ponáhlali ?
Zoltán Kovács
09.08.11,15:46
Presne na 182 deň od platenia. No neviem neviem či bude zo skutočného VZ. Trebalo nastúpiť na PN 3.8.2011 bola by zo skutočného VZ.

No čo už, keď nám príroda takto nadelila......
Xanti
09.08.11,15:47
Ďalšia otázka: AK k 1.8. zmením vymeriavací základ pre dobrovolné NP na max. pomôže to pri určení výšky materskej?
Zoly z akého VZ platíte DNP?

Spätne nič nezmeníš a potrebuješ platiť 26 týždňov aby bol nárok na maximálnu materskú.
To ju radšej zamestnaj z maxima tak aby bola zamestnaná 90 dní a potom materská bude rátaná z VZ zo zamestnania.

Zoly, PN sa dá ukončiť a znovu začať také nevieš. Ak dnes ukončí a zajtra začne alebo o pár dní novú PN tak bude platená zo skutočného VZ.
veronikasad
09.08.11,15:48
No čo už, keď nám príroda takto nadelila......
Z akého VZ platila doteraz ?
Xanti
09.08.11,15:50
Zolo, to nehovor ani pri pive. Pozri si príspevok od Xanti - 26 týždňov uplynulo až 3.8., nemocenské bude z minima. kde ste sa ponáhlali ?
Veronika,
to isté povedala kamoška ako vydrží na PN tak dlho a už leží v nemocnici pár dní a každú chvílku hrozí pôrod a od konca februára je PN rizikové. Ide to aj s vekom. :(
Zoltán Kovács
09.08.11,15:50
Z minima. Nejde mi o výšku materskej. Na to sa môžem z vysoka vy..ať, len mi išlo o to či vôbec niečo dostane.

No s ukončením PN, a znovuzačatím lekár nebude súhlasiť. Pri dvojíčkach duplom nie.
veronikasad
09.08.11,15:51
Veronika,
to isté povedala kamoška ako vydrží na PN tak dlho a už leží v nemocnici pár dní a každú chvílku hrozí pôrod a od konca februára je PN rizikové. Ide to aj s vekom. :(
To "ponáhlali" som myslela so začiatkom PN-ky. Jeden-deň môže urobiť veľa na nemocenskom ...
Xanti
09.08.11,15:52
Z minima. Nejde mi o výšku materskej. Na to sa môžem z vysoka vy..ať, len mi išlo o to či vôbec niečo dostane.

No s ukončením PN, a znovuzačatím lekár nebude súhlasiť. Pri dvojíčkach duplom nie.
Určite dostane ale len minimum, hm.. dvojičky? Tak to isté má aj kamoška. Gratulujem.
Xanti
09.08.11,15:52
Veronika,
a je to jasné. Ten den dva nič by nezavážil platili minimum.
Zoltán Kovács
09.08.11,15:54
Určite dostane ale len minimum, hm.. dvojičky? Tak to isté má aj kamoška. Gratulujem.


Ďakujem..... :)

http://www.porada.sk/1806284-post26087.html
Kvaka
09.08.11,15:55
Zapletiem sa vám do debaty, DNP začala platiť 1.2., čo bol utorok, skončila 1.8., čo bol pondelok, podľa mňa je to presne 26 týždňov, alebo?
Xanti
09.08.11,15:56
Zapletiem sa vám do debaty, DNP začala platiť 1.2., čo bol utorok, skončila 1.8., čo bol pondelok, podľa mňa je to presne 26 týždňov, alebo?
Nie treba narátať 26x7 dní .. tj. 182 a + 1den a hned máš 3.8. je ten 183 deň
Kvaka
09.08.11,15:59
Nie treba narátať 26x7 dní .. tj. 182 a + 1den a hned máš 3.8. je ten 183 deň
No nechápem, 26 týždňov je 182 dní a 183 deň už bola PN, a to bol utorok 2.8., či?
Xanti
09.08.11,16:01
No nechápem, 26 týždňov je 182 dní a 183 deň už bola PN, a to bol utorok 2.8., či?
1.2.2011 bol utorok takže 182 deň uplynul utorok 2.8. a na PN je vhodnejšie ísť 183 deň tj. stredu.
Ako poviem radšej o deň viac ako menej :D
veronikasad
09.08.11,16:02
Pokial platila DNP z minima, je to vlastne jedno, viac nedostane ...
Katy a R
09.08.11,16:06
je to jedno .. ak platila minimum..
Katy a R
09.08.11,16:32
Xanti, dakujem, moja hospitalizacia bude ku koncu tohoto roka a PN bude musiet pokracovat aj v buducom roku a potom este nejake doliecovania, bud nova PN, alebo pokracovanie, to ja neviem. Prosim, ako zistim tu sumu, ktoru vyplaca poistovna a kedy by som tu zmenu na max. zvysenie mohla urobit bez nasledkov? Dam si poradit. DNP chcem platit aj do buducnosti, pokial to teda nezrusia, takze by ma zaujimalo, kedy vlastne mam tu zmenu vykonat. Ved za tento rok som teraz len doplatila dlznu sumu (kedze v soc. p. mi povedali, ze pokial som PN, nic nemam platit a ked mi spatne ukoncili PN, musim spatne doplatit) a to neviem, ci mam spravne, takze to este nemam s poistovnou asi doriesene. Taketo veci chcem mat v poriadku, len z roznych odpovedi z poistovne mam zmatok, po slovensky gulas :)

xanti ti napísala dobre, že teraz nemá význam nič zvyšovať .... v tomto konkrétnom prípade, ktorý opisuješ. Jediné, čo treba .. skontrolovať si, či nemáš nedoplatok .
Ak budeš chcieť robiť nejaké zmeny .. tak možno v budúcom roku by bolo dobré .. ale to závisí aj od toho, či prejdu zmeny v zákone - a ako to vlastne bude :confused:(ku koncu roku budeme vedieť viac). Dobrovoľné poistenie sa podľa návrhu neruší .. len sa má obmedziť súbeh s povinným poistením:confused::confused:
brčko
09.08.11,16:36
Pre Zoltán:
je to ozaj jedno, ked platila z minima, ale bude sa jej rátať nemocenské zo skutočného vym.základu, čo bude o máličko menej ako z pravdepodobného. Lebo ak vzniklo dnp v utorok 1.2., tak 26tyž uplynul ozaj v pondelok 1.8. a v utorok 2.8.začína 27mi týžden. Už sme raz riešili takéto výpočty v odvolaní na SP.

Ak bude očakávaný dátum pôrodu najneskôr 25.2.2012, tak môže nastúpiť na md ešte v r.2011 (8týž. pred oč.pôrodom), ale či je to výhra?

Ozaj by bolo zaujímavé to riešiť cez trvajúce dnp + cez napr. krátkodobý pracovný pomer a nástup na md v r.2011. Napr. aj tesne pred nástupom na md vznik nového prac.pomeru. Ak nebude prac.pomer trvať do nástupu na md ani 90dní, tak sa bude rátať materské z tohto nového prac.pomeru z vym.základu v r.2010 (teda predpokladám len zo starého zamestnania, ale nie u toho istého zamestnávatela!!!)+ zo skutočného minima z dnp (270dní bude mať z dnp 2-12/2011 splnených). Predpokladám nástup na md v r.2011, rok 2012 je neistý.
Xanti
09.08.11,16:36
Katy,
ja som ten zákon pochopila tak, že SZCO sa zruší od 1.1.2012 povinné nemocenské poistenie ( budú len povinne dôchodkovo poistený ).
A že dobrovolne nemocensky poistiť sa budú môcť len ludia ktorý sú povinne dôchodkovo poistený.

Takže podľa mňa sa vylúčia nezamestnaný, zamestnaný... a DNP môžu využiť SZCO, a ešte ludia čo sú povinne dôchodkovo poistený čo sa mi vidí že sú len mamičky na rodičovskej a materskej dovolenke.
Katy a R
09.08.11,17:19
.. myslela som to tak, že škoda teraz špekulovať .. ktovie čo tam ešte bude ... a keďže je vo všeobecnej časti dôvodovej správy toto...

Účinnosť navrhovaného zákona sa navrhuje na 1. januára 2012 okrem ustanovených bodov čl. LII, ktorých účinnosť sa navrhuje neskôr.
Kvaka
09.08.11,18:34
.. myslela som to tak, že škoda teraz špekulovať .. ktovie čo tam ešte bude ... a keďže je vo všeobecnej časti dôvodovej správy toto...

Účinnosť navrhovaného zákona sa navrhuje na 1. januára 2012 okrem ustanovených bodov čl. LII, ktorých účinnosť sa navrhuje neskôr.
No lenže účinnosť novely sa navrhuje práve od 1.1.2012, a tie ustanovené body, ktoré budú účinné neskôr, sa týkajú len nového spôsobu valorizácie dôchodkov, úrazovej renty (od 1.1.2013), nového výpočtu dôchodkovej hodnoty so zohľadnením aj dôchodkového veku a úpravy dôchodkového veku od 1.1.2016. Ostatné by malo platiť od 1.1.2012.
V prechodných ustanoveniach je aj toto:

§ 293ca
Obdobia nemocenského poistenia, obdobia dôchodkového poistenia a obdobia poistenia v nezamestnanosti získané do 31. decembra 2011 sa považujú od 1. januára 2012 za obdobia získané podľa zákona účinného od 1. januára 2012 a posudzujú sa podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2012.

§ 293cb
(1) Ak dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky a úrazovej dávky vznikol pred 1. januárom 2012, nárok na nemocenskú dávku a úrazovú dávku sa posudzuje a jej suma sa určí podľa zákona účinného do 31. decembra 2011, ak v ods. 2 nie je ustanovené inak.

(2) Ak nárok na materské vznikol pred 1. januárom 2012 a trvá aj po 31. decembri 2011, suma materského sa určí a materské sa poskytuje za obdobie po 31. decembri 2011 podľa zákona účinného od 1. januára 2012.