dalid
26.07.11,21:30
Ahojte,

na netbooku mam Win XP a Ubuntu 11.04.
WInXP potrebujem kvoli par programom v netbooku nechat, ale vyzera to tak ze linux bude hlavnym systemom na moju pracu s netbookom (teda s tym na co je primarne urceny= prehliadanie Internetu)

Pod Windowsom mam ale subory, ku ktorym by som mal rad pristup stale, je ked mi bezi linux. Nezda sa mi logicke mat tie iste subory skopirovane vo windowse aj v linuxe a po zmenach ich zakazdym kopirovat do druheho systemu.

Existuje nejaka aplikacia, ktora by mi umoznila dostat sa k windows suborom ulozenych na C disku pod spustenym linuxom? Samozrejme ze so subormi potrebujem aj pracovat (Word, Excel).
Dakujem.
newmi
26.07.11,20:43
ziadna aplikacia. K suborom sa dostanes normalne cez linux. Ak vsak budes chciet spustat win programy, potrebujes emulator wine
Timer3
27.07.11,02:41
Linux ma inu architekturu na disku, windows ma Fat32, NTFS, linux ma ine, takze asi takzko, no nie som si isty, jedine ak by si pouzil Wine emulator a spustil Excel ci Office a otvoril cez ne subor vo windowse a tak robil, no kopia ti ostane iba zas len pre windows a podla mna je to hovidna...ved s Excel a Office subormi mozes pracovat v programe OpenOffice v linuxe, ktory je to iste ako Microsoft Office, len zadara a este tu mas aj Abireader, co je na pdf dokumenty, i ked hlavne pri pdf neviem ake su obmedzenia, lebo Adobe spekuloval, ze neda otvoreny format.
dalid
27.07.11,05:22
Asi som to zle napísal. Aj teraz otváram .doc .xls cez Open Office. Ide mi ale o to ako sa pod linuxom dostanem k adresáru Moje dokumenty čo mám pod Windowsom.. Linux si urobil vlastné adresáre, kde sú síce aj moje dokumenty, ale su to nové (linuxové) adresáre.
alessi
27.07.11,05:46
Nájdi adresár mnt alebo media.
Ak nie je ani v jednom z nich tak nájdi tento počítač. Linux by ho mal automaticky primontovať/pripojiť. V najhoršom ti ukáže windows particiu a klikni pravým tlačitkom a daj automount/pripojiť
alessi
27.07.11,05:47
Viva la live cd
dalid
27.07.11,05:55
Ďakujem, toto by mohlo byt ono :). Pozriem pooobede doma.
newmi
27.07.11,07:10
Linux ma inu architekturu na disku, windows ma Fat32, NTFS, linux ma ine, takze asi takzko, no nie som si isty,

Mylis sa. K suborom co su na disku win sa cez linux da bez problemov dostat bez emulatora a aj s nimi pracovat. Mam to vyskusane na viacero linux edicii.
Fero11
27.07.11,07:22
linux samozrejme vidi ntfs particie (to len ***** mrkvosoft nevidi extx (x cislo 2,3,4)
dalid
27.07.11,07:38
Mylis sa. K suborom co su na disku win sa cez linux da bez problemov dostat bez emulatora a aj s nimi pracovat. Mam to vyskusane na viacero linux edicii.


Cez tie adresáre mnt alebo media??

Prípadne poprosim o nejaký blbovzdorný postup :). Predsa len sa linuxom zoznamujem iba od soboty ;)
newmi
27.07.11,07:45
uff, treba to tam pohladat, nemam zrovna poruke ziadny pc s linuxom a nepamatam si pod akym adresarom to bolo uz, skus uz spominany mnt.
dalid
27.07.11,07:51
OK, nevadí. Aj tak som teraz v práci a domov sa dostanem až večer.. :(
KoxXxo
27.07.11,08:19
Ak idem cez Menu- Počítač (alebo ako to máš pomenované)- otvorí mi okno (ako vo Win. explorer) a vľavo mám všetky partície z windowsu. Dokumenty nájdeš v C- Používatelia- požadovaný účet a Dokumenty.
Používam Linux Mint (http://www.linuxmint.com/).
Viď obr:
dalid
27.07.11,19:33
teoreticky vidim 160GB HDD, ale realne sa viem pohybovat iba po D: disku, kde je instalovanu Linux...
Arnold123
27.07.11,22:00
Ja mám všetky partície naformátované na NTFS okrem systémovej (Linux) a home (Linux) kvôli Windows.
Linux využíva tzv. prípojné body, ktoré dovolujú pripojiť partíciu (disk) kdekoľvek.
Pokiaľ je partícia správne naformátovaná, napr. Nautilus (správca súborov) ju zobrazí v ľavom paneli (miesta).
http://img600.imageshack.us/img600/5595/snmekobrazovkyp.png
V mojom prípade partícia "Souborový systém 105 GB" nie je pripojená (je tam Windows 7), ale bola nájdená, že tam existuje. Malo by stačiť iba kliknúť naň a Linux sa pokúsi o pripojenie do "/media/" ( - identifikačné číslo súborového systému).

Dá sa to nastaviť na "pevno" pripísaním do súboru "/etc/fstab" so zvýšenými právami (riadok 16 a 17) a partícia sa bude pripájať automaticky pri spúšťaní systému - odporúčané ale len pre tých, čo vedia, čo robia.
http://img820.imageshack.us/img820/1373/snmekobrazovky1q.png

Ideálne by bolo (ak je disk dosť veľký) vytvoriť samostatnú partíciu pre tieto dáta s NTFS tak, aby mohli k nej pristupovať oba systémy.
dalid
29.07.11,11:49
Aha, tak už asi tuším kde je problém. Ubuntu som inštaloval cez WUBI.exe v prostredí Windows. Teda žiadne patrície disku som nerobil. Linux som instaloval na D:/. Keďže pri tejto inštalácii som nevytváral tretiu partíciu kde je Linux (ako by sa to malo robiť), tak pod mojím Linuxom stále vidím iba D disk...
Buď si Moje Dokumenty pod Win skopírujem na D: disk, alebo reinštalujem Linux, samozrejme aj s krokmi týkajúcimi sa delenia disku (ktoré som cezWUBI nerobil)
Fero11
29.07.11,12:05
Linux ma trocha inu filozofiu (strukturu) diskov ako MS
V linuxe je "/" a to je root (to je koren (stromova struktura)) vsetko ostatne je za nim napr. /home ... /mnt ... atd tam neexistuje, ze particia C,D a pod, napr. cd rom je pripojeny do /dev/cdrom (alebo tak nejak, nemam po ruke ziadny linux, aby som sa pozrel :) )
To je velmi zjednodusene povedane
Arnold123
29.07.11,15:14
Aha, tak už asi tuším kde je problém. Ubuntu som inštaloval cez WUBI.exe v prostredí Windows. Teda žiadne patrície disku som nerobil. Linux som instaloval na D:/. Keďže pri tejto inštalácii som nevytváral tretiu partíciu kde je Linux (ako by sa to malo robiť), tak pod mojím Linuxom stále vidím iba D disk...
Buď si Moje Dokumenty pod Win skopírujem na D: disk, alebo reinštalujem Linux, samozrejme aj s krokmi týkajúcimi sa delenia disku (ktoré som cezWUBI nerobil)

Ubuntu nainštalované cez Wubi má obmedzené možnosti.
Ja som to "odsimuloval" na svojom virtuálnom XP a ako som postupoval, je na obrázkoch: http://czshare.com/1915889/o_BQ/Jak+nainstalovat+Ubuntu+vedle+Windows+%2B+oddil+pr o+data.rar