viky8
27.07.11,09:01
Bola by som veľmi rada, keby ste mi poradili, ako na to, rada by som si v zime vychutnala čaj s takéhoto sušeného ovocia. Ďakujem
kukučka
27.07.11,07:09
maliny asi ťažko, najjednoduchšie je dať ich vykvasiť do fľaše a urobiť sirup
Tweety
27.07.11,07:16
maliny asi ťažko, najjednoduchšie je dať ich vykvasiť do fľaše a urobiť sirup
Alebo zamraziť, rovnako aj ríbezle.
Martin Kőrösi
27.07.11,08:25
Mrazenie je najlepšia forma.. alebo si zadovážiť špeciálneho pomocníka na sušenie do kuchyne ;)
alla66
27.07.11,20:02
Bola by som veľmi rada, keby ste mi poradili, ako na to, rada by som si v zime vychutnala čaj s takéhoto sušeného ovocia. Ďakujem
Nechceš skúsiť http://www.porada.sk/t143595-peceny-ovocny-caj.html ?http://lb.orbis.hr/images/smilies/kava.gif
osky
27.07.11,21:58
ja som uz veru susila aj maliny aj cierne ribezle ba dokonca aj trnky,len tie som po vysuseni musela kladivom v sacku poriadne roztlct,aby sa vyluhovali.
v noci, v elektrickej rure na 50 stupnov a vo dvierkach som mala vopchatu varesku,aby rura nebola celkom zavreta-inak by sa upiekli.ak to v noci nezvladli,susila som aj cez den,pokial neboli vysusene.
nebolo to zle ale tie trnky za to nestali.
a ribezle ci maliny su lepsie mrazene-aj na caj.maju lepsiu aromu a netreba ich ani roztlkat pred pouzitim.

tie susene plody som ja ale miesala este so sipkami,malinovym listim,ostruzinovym listim a s listim z lesnych jahod,s troskou materinej dusky,medovky a s lupenmi z divej sipovej ruze.lebo len same ovocie na caj-to by si potrebovala hrozne vela plodov a ani by to nechutilo ako caj,
vsetko som si nazbierala aj nasusila sama,z cistej prirody,caj bol neodolatelny.
kazdy si ho pytal-bol to vzacny dar pre vzacne navstevy.ani kavu nikto nechcel,taky bol vyborny.
to vsak bolo uz par rokov dozadu.dnes na taketo veci nieto casu-hlavne ist to zbierat a susit....skoda.:(
Tinytiny
05.08.13,08:34
Ríbezle, maliny, jahody, egreše, černice a iné drobné ovocie na čaj najlepšie usušíš takto: Prepasíruj cez sito, aby ti zostala šťava - tú môžeš využiť na sirup, alebo lekvár. To, čo zostalo, natri ako polevu na tenko na pečiaci papier a v týchto teplotách to pokojne hoď na balkón, či záhradu. Nechaj sušiť niekoľko dní. Keď celá nádhera uschne, ľahko ju stiahneš z papiera - zostane z toho taký plát. Ten si potom už môžeš natrhať na kúsočky a uskladniť, alebo môžeš urobiť ako ja a plát nechať vcelku, zvinúť ho do ruličky a hodiť do mrazáku.
Slayer666
07.08.13,18:32
Z cervenych ribezli je fantasticke zele. Proste to cele treba nahadzat (aj so stonkami) do kastrola, pridat rovnake mnozstvo cukru na vahu a nechat zovriet. Ribezle pocas toho vzdy pucim. Ked zovrie, nechame za staleho miesania vriet 8 minut. Potom precedime a skusime, ci seklo. Ak nie, varime este dalej, kym nesekne. Vyborne na chlieb alebo do omacok k zverine.

Cierne rybezne sa daju ususit, uz sa mi to podarilo (ale nepamatam si ako, asi ich treba prepichnut). Okrem caju sa daju pouzit aj do plniek do masa (napr. s bryndzou, oprazenymi zemiakmi, oprazenou cibulou, oprazenym chlebom a petrzlenom), napr. jahnacieho, ale malo by to ist aj k bravcovemu.

Co sa malin tyka, hlasujem aj ja za sirup. Moja prababicka robila fantasticky, neuveritelny. Alebo zakvasit na vino? To som este neskusal, ale planujem (no s cernicami).

No a sipky na dzem, ale hlavne na caj. Z trniek je vraj vyborny liker, ale este som nerobil.