TomasHo
27.07.11,22:41
Staviam na podlozi, v ktorom je il, piesok, kamenista poda. Dozvedel som sa, ze v pripade ilu moze byt problem s vyplavovanim, cim by postupne mohla poda pod domom klesnut.

Napadlo ma, ze by som pri hutneni podkladu pod roznasacou platnou domu (teda medzi zakladmi) mohol rozsypat par vriec cementu. Keby sa to potom zhutnilo a zalialo vodou, mohol by cement stuzit ilove castice natolko, aby po vytvrdnuti nedoslo k vyplavovaniu?

Nasledne by som na takuto skrupinu rozniesol 2-3 cm piesku kvoli dilatacii a vylial platnu (s kari sietami).

Inspiroval ma znamy, ktory pod dom namiesto zhutnenej drenaze nasypal suchy beton.

Co poviete na taketo riesenie?
220870
28.07.11,03:48
To čo píšete je hlúposť vysvetlím vám to večer.Napíšte aký dom idete stavať aké základy máte pod ním.
TomasHo
28.07.11,15:13
220870, Vas nazor si vezmem k srdcu. Zatial to bol len taky napad.

Dom bude z dvoch hranolov, obytna cast 13x5,5m s poschodim, pultova strecha, servisna cast 17x6m jednopodlazny objekt. Spolocne zaklady, spolocna roznasacia platna, zastavana plocha 189m2.

Podlozie je v Marianke vselijake, na pozemku mam niekolko vykopov, je tam od kamenov, cez piesok a il snad vsetko (teda, okrem kvalitnej ornice). Niekde voda vsakuje dobre, niekde sa drzi aj par dni.

Ten cement, to bol len taky moj napad.

Statik neodporuca strk ani pod zakladove pasy, ani pod platnu, vraj sa tym drenazuje voda z ilov, ktore potom stracaju pevnost vyplavovanim castic. Tak som to aspon pochopil ja.
220870
28.07.11,16:17
Veru zložité podložie.ten cement pomôže ,ako požky mŕtvemu.
Postupne.Vyplavovanie ílu si nedokážem predstaviť .Ako môže voda vyplaviť íl?To mi ešte nikto nevysvetlil.Dokážem si predstaviť, že by ste narazili na prameň s tryskajúcou vodou ,vtedy môže vyplaviť aj íl .Ale ak je voda na íle pričom predpokladám, že dno základov ,výkopu,bude v rovine tak mám otázku ,ako môže voda tiecť po rovine?Ako môže pomaly tečúca voda vymyť íl ?Pokiaľ je mne známe tak pomalé toky "cícerky"vytvoria na povrchu kadiaľ tečú porast z siníc,niečo ako zelený mach.Stačí si to ísť omrknúť niekde do prírody kde vyviera prameň.
Problém ílu ako podložia pod dom spočíva v niečom inom.Íl pri nasávaní vody mení svoj objem .Suchý íl má iný rozmer ako mokrý.Ešte horšie je keď mokrý íl zamrzne .Vtedy trhá všetko čo mu príde do cesty .Podobne ako zamrznutá voda.Odpoveď na to či dať, alebo nedať pod základ vrstvu štrku musí projektant,na základe zloženia podložia.Pod platňou by mal byť,bez rozdielu.
Základovú špáru je treba poriadne zhutniť ubyť žabou,bez toho nedovolte zalievať základy betonom.Neviem či ste na kopci pod kopcom kde zvyknú vyrážať zo zeme pramene ,ale je dobré odsledovať ,či vám bude voda vo výkope základu stáť alebo rýchlo vsakovať.Ak by tam začalo čosi vyvierať tak treba hneď riešiť oddrenážovanie základov.
ciners
28.07.11,16:48
Keby som mal pod cely dom nasypat cement, tak radsej vyarmujem tu podkladovu dosku tak, ze je jedno, co pod nou bude. To v ramci humoru, inak som o nejakom vyplavovani ilu este nepocul. Neviem kam by ho akoze z priestoru medzi zakladovymi pasmi malo vyplavovat.Il je nenasiakava zemina, na nom jednoducho voda stoji, pouziva sa na tesnenie priehrad a nikam ho nedplavuje.
TomasHo
28.07.11,16:59
220870, dakujem za odpoved, tie objemove zmeny ilu, to bude asi to, co som povodne zle pochopil ako jeho vymyvanie.

Dom je v miernom svahu, artezske studne tam urcite nie su, ale plytka spodna voda ano. Moze hrozit vzlinanie vody.

Zabovanie zakladov urcite zabezpecim, a pozabujem aj celu plochu pod roznasacou doskou. Statik vravel, ze strk ako drenaz zakladov netreba, lebo by tam zbytocne privadzal vodu. To iste pod doskou - takze sa spolahnem na to, ze ked tam bude stat dom, bude podlozie chranene proti povrchovej vode.

Vdaka za tip, usetrili ste mi rozsievanie cementu : )
TomasHo
28.07.11,17:00
ciners, Vasu odpoved som si vsimol neskoro a tiez Vam ako zasluzilemu clenovi pohody dakujem. Zhutnim pod doskou teren tak, aby na nom platna pekne spocivala a nebudem sa bat vyplavovania.
220870
28.07.11,17:04
Vzlínanie vody hrozí vždy.Preto sa dáva medzi murivo a základ hydrizolácia.V miestach kde je zvýšený radón aj s protiradónovou ochranou.Mal by to riešiť projekt.Máte pomerne dlhý a úzky dom,to je vždy problém pri zakladaní satvby..
TomasHo
05.08.12,10:56
AKTUALIZACIA: Nakoniec som pod zaklady len vibracnou nohou poriadne zhutnil zeminu (ono to ani moc neslo, tam, kde bola trocha mokra, sa to prebaralo a rozostupovalo, a na to som zhutnil strkovu vrstvu z drveneho kamena. Doska bola armovana kari sietou a zhutnena vibrolatou. Podarilo sa nam dodrzat aku-taku rovinnost (cca +-2cm, co je na svojpomoc kde nam na poslednu chvilu vypadol brigadnik, teda prakticky sme to robili so zenou, celkom uspech).

Zatial to drzi a nesada, ale uvidime po zime.