mariohere
28.07.11,17:23
Výstavba rychlostnej cesty pod oznacením Pribina zacala cca pred 2 rokmi
cez stred obce prenamentne chodia dva 2. roky stále kamióny do konca augusta 2011 potom končia.
Nikto tu doteraz žiadny sused nemal popukaný dom teraz je situácia katastrofálna drvivá väčšinaa domov na hloavnej ceste ma pukliny v obvodovych murivach, na pĺafonoch a riadne viitelne aj z vonku aj z vnutra.Bola spisana peticia za zakaz prejazdu kamionov cez stre obce asi cca 200 dospelych ludi skoro vstci co ziju a byvaju na hlavnej ceste a postupena starostovi obce. Petíciea UDAJNE bola postupena niekde na vyssie miesta (asi do neba) bolo povedane organizatorovi -mojmu susedovi a odvtedy t.j. rok je ticho.

Zhotovitel cesti je stát - ministerstvo dopravy ktore cez subdodavatelov riesi vystavbu a subdodavatelia majú svojich dodavatelov a tí svojich robotnikov na zmluvy .....
Kto mi nám uhradi škody na dome mna rekonštrukcia stála ťažko a poctivo zarobené a získané peniaze a bola finančne náročná teraz mam pukliny na poschodía prízemý domu možno je porušená aj statika ! a nielen umna doma ale aj dalšich domoch viete si to predstavit Pondelok - Nedela od 6 00 do 18 00 kamióny plne zeminy strku betonu asfaltu kamena iduce "50" km za hodinu cez stred obce cca 10 metrov aj menej od domov?

KOHO mam máme ziadat o odskodné?
je tu cca možno 10 - 20 firiem co tu behali na kamionoch a niektoré su tu už nepracujú....

Ďakujem za radu!
Petra Nová
28.07.11,17:41
Zameškali ste toho veľa a ak budete čakať ešte nejaký ten čas, môžete sa s náhradou škody rozlúčiť, pretože nárok bude premlčaný. Tá petícia, nepíšeš, kedy ste ju podpisovali, môže svedčiť nielen o tom, že škody na domoch vznikli, ale aj kedy, a teda je zistiteľná skutočnosť, kedy začala plynúť trojročná objektívna premlčacia doba. A možno aj dvojročná subjektívna.(§106,ods.1.2 Obč.zákonníka.)

Zdá sa, že starosta sa na vás vykašľal a preto sa musíte poškodení občania postarať sami o seba. Potrebujete urýchlene podať žaloby proti objednávateľovi stavby, zhotoviteľovi stavby a projektantovi stavby. Ich zodpovednosť za vznik škôd nemáte vyjasnenú, preto musíte žalovať všetkých, aby voči niektorému z nich sa škoda nepremlčia. Totiž, pre súd je smerodajný znalecký posudok, v ktorom znalec určí príčiny vzniku škôdy a až z neho bude jasné, kto za škodu zodpovedá alebo spoluzodpovedá. K podaniu žaloby budete potrebovať vedieť rozsah a výšku škody, ktorá vznikla na jednotlivých domoch v čase realizácie cesty. Každý poškodený by si mal objednať znalecký posudok , v ktorom znalec stanoví rozsah škôd a vyčísli ich výšku. Tiež si treba urobiť podrobnú fotodokumentáciu škôd na domoch pre ďalšie konanie.
Kto je zhotoviteľom a objednávateľom stavby v tom úseku, kde boli poškodené domy, zistíte zo stavebného povolenia. Stavebné povolenie dodá starosta. Z neho zistíte aj projektanta stavby. Urobili ste veľkú chybu, keď ste nikoho nežiadali urobiť merania intenzity otrasov zeme v pri prechode naložených nákladných aut v čase, keď sa na výstavbe cesty najintenzívnejšie pracovalo.
Angažujte dobrého právnika, ktorý má skúsenosti s investičnou výstavbou. Treba počítať, že to bude dlhý a náročný spor a bude to stáť aj peniaze. Nepredpokladám totiž, že ktokoľvek z toho triumvirátu si prizná zodpovednosť za poškodenie domov.. Právnik by mal stanoviť ďalšie kroky, ktoré je potrebné vykonať ešte pred podaním žaloby a postrážiť, aby sa škody nepremlčali.
mariohere
29.07.11,15:21
Ďakujem za podnetné rady a záujem pani radkyni Petre Novej .
Nečakal som tak rýchlu reakciu a nakoľko sa v paragrafoch nie veľmi vyznám , toto ma naviedlo aký smerom postupovať.
Vidím ,že Ste naozaj ostrieľaná - myslím to v dobrom slova zmysle radkyňa , lebo viete čo a ako. A máte aj nos na čítanie medzi riadkami . Nechcem sa kriticky vyjadrovať o našej samospráve , lebo sme si ju väčšina ???? volila , ale aj to je obraz obci v ktorej žijem- me- Trafili ste to presne.... . a to je len špička ľadovca....
Ja zvolám do miestneh kulturáku občanov a navrhnem im spoločný postup
ešte raz Vám ďakujem mariohere
mariohere
29.07.11,15:35
otázká


Ktrorý ústav ,akadémia , škola , pracovisko robí meranie intenzity otrasov zeme v pri prechode naložených nákladných aut ?
Nakoľko výstavbe ešte mesiac pokračuje tak zvažujem ich osloviť
dakujem za tip
popripade pozriem niečo na nete...
Petra Nová
29.07.11,17:56
Predpokladala som, že sa do témy vrátite a zvolať občanov, to by bola moja ďalšia rada. Podľa mňa treba žiadať starostu, aby zorganizoval stretnutie občanov za účasti funkcionárov obce a stavebného úradu, Národnej diaľničnej spoločnosti, dodávateľa a projektanta stavby. Na tom stretnutí by sa malo dohodnúť vykonanie ohliadok poškodených domov a dohodnúť spôsob zistenia príčin vzniknutých škôd, prípadne ich úhradu. Inak, obec(mesto) je povinná riešiť všetky prípady, keď dôjde k ohrozeniu alebo porušeniu práv svojich občanov, a to podľa Správneho poriadku, aj Občianskeho zákonníka. Aspoň na záver stavby treba žiadať, aby niečo pre vás obec urobila, teda pomohla v dokumentovaní škôd a boli nápomocní pri odškodňovaní. Po skončení tohto stretnutia, môžete mať separátne rokovanie s občanmi, kde sa dohodnete na právnych krokoch, ktoré by ste mali urobiť, s prihliadnutím na výsledky dohodnuté s účastníkmi stavby a obcou. Treba mať stále na pamäti, že právo na náhradu škody sa premlčí sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá. Najneskoršie sa právo na náhradu škody premlčí za tri roky, keď došlo k udalosti, z ktorej škoda vznikla.

K otázke, kto by mohol urobiť merania, by vás mohli nasmerovať na okresnej hygienickej stanici. Ale asi by bolo rozumné žiadať, aby tento posudok dala vyhotoviť obec, lebo zaň bude treba platiť.

A ešte jedna rada. Mali by ste sa dostať k projektovej dokumentácii stavby(na stavebnom úrade). Tam si treba pozrieť Všeobecnú časť dôvodovej správy k projektu, prípadne ďalšie dôvodové správy. V nich sa projektant vyjadruje k možnému vzniku škôd na majetku tretích osôb pri výstavbe. Mohlo by vám to pomôcť v prípadnom spore. Na to sa potom aj v rozpočte vyčleňujú finančné prostriedky na odškodnenie. Ak chcete byť úspešní, musíte byť aktívni. Neviem, koľko je tých domov poškodených, ale každý z nich si to odškodnenie bude musieť tvrdo vybojovať.

Pokojne sa v téme pýtajte aj ďalej, je tu dosť znalých ľudí a tí sa určite podelia so skúsenosťami a poradia.
rudopp
30.07.11,06:46
Predpokladala som, že sa do témy vrátite a zvolať občanov, to by bola moja ďalšia rada. Podľa mňa treba žiadať starostu, aby zorganizoval stretnutie občanov za účasti funkcionárov obce a stavebného úradu, Národnej diaľničnej spoločnosti, dodávateľa a projektanta stavby. Na tom stretnutí by sa malo dohodnúť vykonanie ohliadok poškodených domov a dohodnúť spôsob zistenia príčin vzniknutých škôd, prípadne ich úhradu. Inak, obec(mesto) je povinná riešiť všetky prípady, keď dôjde k ohrozeniu alebo porušeniu práv svojich občanov, a to podľa Správneho poriadku, aj Občianskeho zákonníka. Aspoň na záver stavby treba žiadať, aby niečo pre vás obec urobila, teda pomohla v dokumentovaní škôd a boli nápomocní pri odškodňovaní. Po skončení tohto stretnutia, môžete mať separátne rokovanie s občanmi, kde sa dohodnete na právnych krokoch, ktoré by ste mali urobiť, s prihliadnutím na výsledky dohodnuté s účastníkmi stavby a obcou. Treba mať stále na pamäti, že právo na náhradu škody sa premlčí sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá. Najneskoršie sa právo na náhradu škody premlčí za tri roky, keď došlo k udalosti, z ktorej škoda vznikla.

K otázke, kto by mohol urobiť merania, by vás mohli nasmerovať na okresnej hygienickej stanici. Ale asi by bolo rozumné žiadať, aby tento posudok dala vyhotoviť obec, lebo zaň bude treba platiť.

A ešte jedna rada. Mali by ste sa dostať k projektovej dokumentácii stavby(na stavebnom úrade). Tam si treba pozrieť Všeobecnú časť dôvodovej správy k projektu, prípadne ďalšie dôvodové správy. V nich sa projektant vyjadruje k možnému vzniku škôd na majetku tretích osôb pri výstavbe. Mohlo by vám to pomôcť v prípadnom spore. Na to sa potom aj v rozpočte vyčleňujú finančné prostriedky na odškodnenie. Ak chcete byť úspešní, musíte byť aktívni. Neviem, koľko je tých domov poškodených, ale každý z nich si to odškodnenie bude musieť tvrdo vybojovať.

Pokojne sa v téme pýtajte aj ďalej, je tu dosť znalých ľudí a tí sa určite podelia so skúsenosťami a poradia.

Súhlas.

Mali by tam byť popísané všetky vplyvy pri výstavbe aj hotového diela.
PS1
U nás pri Bille bol detailný popis, ako koľko kríkov stromčekov majú vysadiť/ ako sa o ne prvé 2 roky starať.

PS2
Ale keby sa vám chcelo do Šale - nestavalo sa (pochybujem/nepočul som o žiadnom odškodňovaní), kde CELÁ doprava chodila po jednej ulici (a potom ju samospráva zjednosmernila = cca polovičná záťaž)

PS3
U nás zas napríklad z 3 etáp obchvatu vybudovali strednú = naďalej po Bratislavskej ulici chodí 98 % tranzitu a 100 % domácich, čo idú smerom BA.

PS4
Ale inak želám : rýchlo / odborne / s úsmevom / a oceľové nervy :D .
mariohere
02.08.11,07:25
Ďakjem za rady

od obecnej samospravy neocakamvam nejaku pomoc, ale ak pomozu budem velmi milo prekvapeny.
idem oslovit nespokojnych a poskodených obcanov a navrhnut im spolocny postup ....
som zvedavy kolky to potiahnu dalej... tu sa boja ludia povedat slusne a otvorene svoj nazor este aj dnes resp to nevedia.
dám vám vediet ako pokracujem
ciners
02.08.11,08:17
otázká


Ktrorý ústav ,akadémia , škola , pracovisko robí meranie intenzity otrasov zeme v pri prechode naložených nákladných aut ?
Nakoľko výstavbe ešte mesiac pokračuje tak zvažujem ich osloviť
dakujem za tip
popripade pozriem niečo na nete...

Katedra mechaniky na Zilinskej univerzite by v tom mala byt dobra, skuste oslovit prof. Melcera. Co to stoji, to netusim.
Petra Nová
02.08.11,16:48
Rozmýšľala som, či meranie možných otrasov za podmienok, keď výstavba cesty skončí, má ešte význam. Podľa mňa nie, pretože už nikdy sa nezopakuje tá situácia, keď stavba bola v plnom prúde. Takže výsledky prípadného merania by boli o ničom.

Najčastejšie príčina poškodenia domkov spočíva v troch faktoroch. V charaktere podložia, na ktorom sú domky postavené, v intenzite otrasov a vo vzdialenosti od zdroja. Možno aj v dĺžke tohoto škodlivého pôsobenia.
Príčinou poškodenia rodinných domov býva najpravdepodobnejšie "sadanie domov" zhutňovaním (vhodného) podložia, následkom otrasov určitej intenzity. Tie poškodenia majú svoje charakteristiky. Podľa nich znalci vedia rozlíšiť, čo poškodenie domov spôsobilo. Preto pre účely podania žaloby stačí uviesť, že príčinou poškodenia domov bol prejazd veľkého množstva naložených nákladných aut. A keďže je to odborná otázka, súd určite ustanoví znalca na jej posúdenie. Podľa mňa ako podklady k spracovaniu tohoto posudku môžu poslúžiť stavebné denníky a fakturácia za výkony dopravy v jednotlivých obdobiach. Na Slovensku sú spracované aj geologické mapy územia, z ktorých je možné zistiť, či poškodené domy stoja na podklade, ktoré je náchylné na zhutňovanie vplyvom mechanického pôsobenia.

Takže podľa mňa, v súčasnosti merania už neprinesú žiadny efekt a kým niekoho angažujete, stavba bude skončená.

Podľa mňa by ste sa mali sústrediť na zistenie výšky škôd na domoch(znaleckým posudkom) a vyhľadanie právnika, ktorí poškodených môže kvalifikovane zastupovať. Samozrejme, aj na podanie žalôb. Treba si aj uvážiť, či to poškodenie domov je v takom rozsahu, že sa poškodeným odplatí púšťať sa do súdneho sporu.
ciners
02.08.11,17:17
Este ma napada taka vec. Mate nejaku fotodokumentaciu pred a po? To by sa urcite hodilo.
day
02.08.11,18:04
nam pred vystavbou nafotili firmu, pytali sa na poruchy budovy atd, mate neake foto? ako pisal ciners
majkii
02.08.11,20:53
nam pred vystavbou nafotili firmu, pytali sa na poruchy budovy atd, mate neake foto? ako pisal ciners

Môžem potvrdiť, spravidla pred samotnou realizáciou, alebo v rôznych stupňoch projektovej dokumentácie či už DÚR (dokumentácia územného rozhodnutia) alebo DSP (dokumentácia stavebného povolenia) sa vypracováva v dotknutých územiach pasportizácia objektov (budov a prístupových ciest). Ide o fotografické a textové zdokumentovanie skutkového prvotného stavu objektov (tzv. nultý stav), ktoré by mohli byť dotknuté výstavbou rýchlostných ciest. Niekedy sa takýto pasport vykonáva už v priebehu podrobného alebo doplnkového inžinierskogeologického prieskumu. Treba sa investora opýtať na pasport.