pandorasbox
28.07.11,18:52
Milí poraďáci, rada by som sa spýtala na Váš názor a postrehy na zdravotné poisťovne. Radi by sme celá rodina zmenili tento rok zdravotnú poisťovňu VšZP (ustavičné problémy u doktorov) na inú ZP. Viete mi doporučiť z vlastnej skúsenosti alebo z počutia niektorú prosím? Rada si prečítam akýkoľvek názor a radu. ďakujem. Prajem pekný večer:)
Daska
28.07.11,16:57
My mame cela rodina uz dlhe roky Doveru, kedysi Sideriu a v zivote som nemala problemy. Viem ze vela lekarov ma VsZP male limity, ale pri Dovere som sa s tym nestretla... Toto moj nazor
veronikasad
28.07.11,17:00
Dôveru mám od roku 1995, tento rok prvýkrát problém s objednávaním na hospitalizáciu v nemocnici, aj kožná lekárka "frfľala", že zle platia (neviem či neskoro, alebo nízku hodnotu bodu).
Gina Er
28.07.11,17:01
ja mám Union,žiadne obmedzenia....ale na druhú stranu,ja som málo chorá...
Mila123
28.07.11,17:01
Ja účtujem lekárov, či už FO alebo PO a na VšZP nedajú dopustiť...u nás, tu pod Tatrami je majoritná.....cca 85 % má zastúpenie...a Union? nevedia mu prísť na meno, pretože im skracuje z roka na rok limity....a Dôvera? tá zatiaľ platí.....ja osobne s mojou rodinou sme poistencami VšZP.....
BXLmiami
28.07.11,17:01
Vyčkaj do jesene,ešte sa vyjednáva.Ale ani v sukromnom sektore to nevyzerá dobre.
Gina Er
28.07.11,17:05
Ja účtujem lekárov, či už FO alebo PO a na VšZP nedajú dopustiť...u nás, tu pod Tatrami je majoritná.....cca 85 % má zastúpenie...a Union? nevedia mu prísť na meno, pretože im skracuje z roka na rok limity....a Dôvera? tá zatiaľ platí.....ja osobne s mojou rodinou sme poistencami VšZP.....
no neviem......keď som bola na rehabilitácii,tak poistenci VŠZP museli chodiť začiatkom mesiaca,ja hocikedy....
Mila123
28.07.11,17:05
Dôveru mám od roku 1995, tento rok prvýkrát problém s objednávaním na hospitalizáciu v nemocnici, aj kožná lekárka "frfľala", že zle platia (neviem či neskoro, alebo nízku hodnotu bodu).

Hodnota bodu pre ambulantnú starostlivosť pre poist. 25 je 0.017990 € a pre 27 a 24 o niečo vyššie cca 0.01825 pre spoločné a vyšetrovacie zložky je okolo 0.008 €, iba pre VšZP si z fakturácie pamätám....
ale asi Tvoja lekárka má dosť poistencov z 24 a malý limit......
veronikasad
28.07.11,17:07
no neviem......keď som bola na rehabilitácii,tak poistenci VŠZP museli chodiť začiatkom mesiaca,ja hocikedy....
takúto situáciu som videla na očnom - z VšZP brali len pár pacientov denne, uprednostňovali ostatné poisťovne.
BXLmiami
28.07.11,17:11
Hodnota bodu pre ambulantnú starostlivosť pre poist. 25 je 0.017990 € a pre 27 a 24 o niečo vyššie cca 0.01825 pre spoločné a vyšetrovacie zložky je okolo 0.008 €, iba pre VšZP si z fakturácie pamätám....
ale asi Tvoja lekárka má dosť poistencov z 24 a malý limit......
No oni sú hviezdy Penta sa nezaprie.Dajú limity a zaplatia aj nad limit ale to čo lekár spraví nad limit násobia nejakými ich koeficientmi a tak nadlimitnú prácu lekár robí za podstatne nižšiu sumu ako prácu v limite.No a limit znižuju tak aby každý lekár pre nich musel robiť za facku.A diskutujú o navýšení limitov len vtedy,ked rok prekračuje lekár limity,čiže takto si znižuju náklady na zdrav.starostlivosť.Teraz sekajú limity doradu prakticky všetkým sa snažia znížiť limity na minimum.
Stanislav 1975
28.07.11,17:15
Ja som sa toto isté pýtal mojej lekárky a povedala mi, že Union, Všzp, Dovera je skoro to isté- čert jak diabol...:D
Valcake
28.07.11,17:41
Naša celá rodina - Dôvera od začiatku. Zatiaľ sme nemali žiadne problémy, ale ktovie do budúcna...:rolleyes:
pandorasbox
29.07.11,06:17
má niekto aj moc negatívne čo pozitívne skúsenosti a zážitky so ZP?
pandorasbox
01.08.11,13:25
nikto nič?
Chobot
01.08.11,13:58
má niekto aj moc negatívne čo pozitívne skúsenosti a zážitky so ZP?

Pozri, štandardné služby ti poskytne každá ZP. Pokiaľ nemáš nejakých špecializovaných lekárov, ktorí majú zmluvu len s určitou poisťovňou, tak to máš jedno u koho si. Zdravotné poistenie je presne a prísne regulované, veľké rozdiely medzi poisťovňami ani nemôžu byť. Bežné úkony ti preplatí každá. Union a Dôvera každý rok bojujú o klientov, tým, že VsZP má drvivú väčšinu poistencov, nemusí robiť nábory.

Ak si z BA alebo okresného mesta, tak je to jedno. Ak si z menšieho mesta, pozri, ktorá poisťovňa má najbližšie klientské centrum.

Ak ti aj dá niekto vyslovene negatívnu skúsenosť, tak je to len jeho subjektívny pohľad.
pandorasbox
01.08.11,14:05
počula som, že Union, resp. Dôvera nemajú toľko problémov ako VšZP. z druhej strany zas keď sa pýtam doktorov, čo by poradili, keď nadávajú na VšZP, že im nehradí, resp. málo hradí, tak mi odpovedia, že čert alebo diabol. ako Vás "počúvam", tak v jednom ste sa zjednotili, je jedno ktorá ZP, každá má za i proti. že by som predsa zastiaľ zostala vo VšZP? Doteraz som bola v SZP a nemala som nikdy problémy. Iba VšZP mi hneď vytkol obvoďák a zubárka tiež.
martuli
01.08.11,15:05
Tiez zvazujem prechod z VsZP, ale zaujima ma, ak niekto ma skusenosti s Doverou a Unionom, ako je to pri schvalovani kupelnej liecby, lebo VsZP zacina robit problemy typu - nie ste dispenzarizovana/y. A to mam ja lekarovi prikazat, aby ma dispenzarizoval? Toto je chore, ved lekari sami pomaly nevedia, co je dispenzar. Smutne.
misstka
01.08.11,15:13
no ja mám union od začiatku čo vstúpili na trh súkromné zdravotné poisťovne. problémy som nemala žiadne, akurát zo začiatku neboli lekári mojou poisťovňou nadšení, pravdepodobne im platila najmenej alebo menej ako už neexistujúca spoločná zdravotná alebo dôvera. lebo tie mi odporúčali. ale ošetriť ma ošetrili, s tým problém nebol.
teraz ako sú tie limity, tak mám práve pozitívne skúsenosti, viem že poistencov dôvery alebo všeobecnej niekde na konci mesiaca neošetria, ja s tým problém nemám.a takisto som sa aj na MRI vyšetrenie dostala oveľa skôr ako poistenci dôvery alebo všzp.
takže momentálne nevidím dôvod meniť poisťovňu a beriem ako výhodu to, že union nemá až tak veľa poistencov ako dôvera alebo všzp.
ale čo bude o pár mesiacov alebo rokov, to ťažko povedať...
BXLmiami
02.08.11,17:20
Tiez zvazujem prechod z VsZP, ale zaujima ma, ak niekto ma skusenosti s Doverou a Unionom, ako je to pri schvalovani kupelnej liecby, lebo VsZP zacina robit problemy typu - nie ste dispenzarizovana/y. A to mam ja lekarovi prikazat, aby ma dispenzarizoval? Toto je chore, ved lekari sami pomaly nevedia, co je dispenzar. Smutne.
Ale samozrejme že vieme čo je dispenzár.Papierovačky a dopisovamie si s poistovnami a pacientmi doporučene naviac.Dakujem neprosím.
Gina Er
02.08.11,17:31
Ale samozrejme že vieme čo je dispenzár.Papierovačky a dopisovamie si s poistovnami a pacientmi doporučene naviac.Dakujem neprosím.
toto je akože postoj lekára??? :eek:
BXLmiami
02.08.11,17:39
toto je akože postoj lekára??? :eek:
Ano.V čom je rozdiel či si dispenzarizovaná alebo nie?Starostlivosť dostávaš rovnaku akurát ja musím vypisovať kopu A 4.Načo?Ved doteraz kupeľná liečba ani nič od toho nezáviselo,toto je najnovší výmysel ako sa zbaviť pacientov.
martuli
03.08.11,10:53
Ibaze figel je v tom, ze sa potom sikanuje v poistovni pacient - teda ja. Musim doniest potvrdenie, ku KL navrhu, ze som dispenzar s g71. Samozrejme, ze nalez od neurologa bol sucastou navrhu. Naco mi je chodit na kontroly, ked mi v tomto pripade nepomoze ani svatena voda... Takze jedina moznost udrzat sa ako tak v normalnom stave v ramci moznosti je KL aj to prehanaju ako mozu, preto chcem vediet, ako to prebieha s inymi poistovnami.
shandi
05.08.11,11:24
Tak ja mozem pridat svoje skusenosti s poistovnou Dovera - skusenosti s Unionom nemam, ale zvazujem prave prejst prave do Unionu. Raz sa mi stalo, ze mi volali z lekarne, ze im poistovna neuhradila recept, dovodom bolo vraj nespravne RC, samozrejme hlupost, RC na recepte bolo spravne, chyba bola v poistovni. Dalsia skusenost, volaju mi od lekara, ze im poistovna neuhradila prevenciu, pretoze som udajne bola hospitalizovana. Tak to by som o tom asi mala vediet, ze som bola hospitalizovana...na infolinke sa nedozviete nic, pretoze kazda zamestnankyna Vam povie inu verziu. Ja som sklamana a som rozhodnuta zmenit...
miroslavala
06.08.11,18:08
Ja som v UNIONe od jej vstupu na trh, alebo ako to nazvat. A som nadsena..
1. CT na druhy den, VsZP snivajte s nami.
2. Planovana dlhodoba hospitalizacia o dva dni po telefonate, na kamaratku z VsZP som musela cakat este dva tyzdne.
3. MR a mamografia asi 5 dni cakania. VsZP 1. bod.

S Doverou skusenost nemam.
Amy26
08.08.11,09:29
Mila,absolutne s tebou nesuhlasim.Pracujem s lekarmi,VsZp neznasaju,platby su omeskane aj o 2 mesiace.Takisto Dovera.
jacekova
08.08.11,10:42
táto téma mi veru vpadla vhod.
Ja som v Union ZP a nikdy som nemala absolútne žiaden problém.
Môj manžel a synček sú vo VšZP.

Nedávno som išla so synčekom k lekárke. Urobila mu CRP vyšetrenie (vyšetrenie z kvapky krvy na určenie potreby liečby antibiotikami) a oznámila mi, že nakoľko VšZP toto vyšetrenie neprepláca, musím to zaplatiť z vlastného. Toto vyšetrenie podstupujeme dosť často a to ho mám zakaždým platiť?

Rozhodla som sa manžela aj syna dať do Unionu, kde som aj ja. Práve mám na stole prihlášky, ktoré mi prišli poštou od zamestnankyne. Stačí odoslať a ostatné už vybavia oni.
Amy26
08.08.11,10:46
Ano,CRP preplacame iba my a Dovera.Ak ste vsak v Unione,je lepsie a vyhodnejsie pre synceka,ak je tam aj manzel,nakolko vsetky preplacane ockovania a vyhody pre deti su podmienene poistenim oboch rodicov v danej poistovni.
mlisa
08.08.11,11:43
Všetky posiťovne sú prašť ako uhoď. Pre lekárov - Všzp platí oneskorene, s Dôverou a Unionom neustale riešiť limity...Aj pre pacientov - táto neprepláca A ale prepláca B, druhá naopak.
Potom treba vziať do úvahy aj politiku - Dôveru vlastní Penta, šéf Všzp je tiež býalý penťák. Penta postupne preberá aj nemonice a zdravotnícke zariadenia, tie ktoré odolávali zrazu zatvárajú oddelenia lebo vyššie uvedené poisťovne (93% poistencov) ich jednoducho odmietli zazmluvniť...
V tomto kontexte vyzerá fajn Union, otázne je ale dokedy...
Výber konkrétnej zdravotnej posťovne teda do značnej miery závisí od konkrétnej potrebnej zdravotnej starostlivosti (viem že potrebujem tieto vyšetrenia, a tieot lieky) a od dostupnosti funkčných zdravotníckych zariadení, pre zdravých ľudí je to len lotéria, či keď to poistenie budú potrebovať,budú mať náhodou to správne.
misoft
08.08.11,11:56
Čítam, čítam. Som (a celá moja "banda") poistencom VšZP (ale z donútenia - predtým sme všetci boli v SZP). Tiež som si všimol, že táto poisťovňa akosi "nestíha" :D - pokiaľ dcéra mala strojček a boli sme v SZP, bolo to OK, no potom len narástli doplatky. Okrem toho chodíme k jednej stomatologičke a tiež zdvihla doplatky - VšZP jej znížila preplácanie. Takže september a zmena - buď Dôvera, alebo Union. Kašlem na štátnu, ktorá len berie, ale nedáva.
BXLmiami
08.08.11,12:10
Obávam sa,že Ti to nepomôže.Faktor z Dôvery šéfuje VšZP,Zvolenská z VšZP šéfuje v Dôvere.Tá ktorá pred dvomi rokmi zavrela Tatranské liečebne.Pravdepodobne príde po Mihálovi,je tieňová ministerka za Smer.Takže Dôvera a VšZP sú v podstate jeden podnik-Penta-či sú praví alebo ,,ľaví".Zostáva Union,to sú Holandania,v Beneluxe sa chovajú slušne,aj v ostatných poistkách,napr.liečebné náklady a tak,sa tiež chovajú slušneotázka je dokedy ich bude baviť naťahovať sa s Pentou.
Chobot
08.08.11,12:27
táto téma mi veru vpadla vhod.
Ja som v Union ZP a nikdy som nemala absolútne žiaden problém.
Môj manžel a synček sú vo VšZP.

Nedávno som išla so synčekom k lekárke. Urobila mu CRP vyšetrenie (vyšetrenie z kvapky krvy na určenie potreby liečby antibiotikami) a oznámila mi, že nakoľko VšZP toto vyšetrenie neprepláca, musím to zaplatiť z vlastného. Toto vyšetrenie podstupujeme dosť často a to ho mám zakaždým platiť?

Rozhodla som sa manžela aj syna dať do Unionu, kde som aj ja. Práve mám na stole prihlášky, ktoré mi prišli poštou od zamestnankyne. Stačí odoslať a ostatné už vybavia oni.

V tomto sa musím trochu aj zastať VsZP, pretože nič nie je tak, ako to vyzerá.

VsZP prepláca CRP, ale len s tými poskytovateľmi, s ktorými má na to uzatvorenú zmluvu. Takže ak majú zmluvu s nejakým labákom, tak labáku CRP preplatí. Teda správny postup by mal byť, že detská lekárka zoberie krv, pošle do labáku, tí urobia CRP a výsledok pošlú späť lekárke. Pacient neplatí nič- za odber krvi poisťovňa uhradí detskej lekárke, za analýzu CRP labáku.

V poslednom čase začali túto službu ponúkať aj detskí lekári - veď na to si stačí zakúpiť také malé zariadenie - analyzátor CRP (http://www.crp-ichroma.cz/). Ale detskí lekári nemajú poskytovanie výkonu analýza CRP zazmluvnenú u poisťovne, preto si ju zvyčajne pacient musí platiť osobitne. Je to tak isto aj u našej detskej lekárky, analýzu ponúka, ale platiť si ju musíme sami, ona nemá zazmluvnenú žiadnu poisťovňu na to. Otázne je, či tá vaša detská má s inou ZP zluvu, na základe ktorej jej preplatia tento výkon. A ak to je tento rok, budúci rok to už nemusí byť. Takže za to nemôže len ZP, ale aj lekári, ktorí si to niekedy aj zámerne nedávajú do zmluvy a radšej si to účtujú cash (je to administratívne jednoduchšie a môže mať z toho aj nezdanený príjem).

DOporučil by som ešte nechať si urobiť výpis z účtu poistenca, či náhodou si lekárka nenecháva preplácať tento výkon aj u ZP. So synom som bol na očkovaní proti kliešťovej encefalitíde. Samotná vakcína bola uhradená zdravotnou poisťovňou, to sme si museli vybrať v lekárni. Ale za očkovanie si vypýtala tuším 4 alebo 5 EUR. Potom som si preveroval v ZP (zhodou okolnosti vo VsZP), kde mi potvrdili, že očkovanie preplácajú. Tak som znovu volala lekárke, že teda ako to je. A vtedy začala nariekať, že áno ZP síce preplácajú, ale len 1,75 EUR a že veď ona má tiež náklady a toto jej to nepokryje, preto sa pediatri dohodli, že si očkovania nad zákonný rámec budú uhrádzať poistencami.

Takže v konečnom dôsledku si za úkon dala uhradiť v ZP 1,75 EUR a od nás si ešte vypýtala nejaké tie 4 EURá. Ale bohužiaľ má to v cenníku, ktorý je vycapený v čakárni, takže si nepomôžeme. Nabudúce mu to asi pichnem ja.... :rolleyes:
jacekova
08.08.11,12:53
juuuuj, no ťažké veru....

ale čo sa týka toho CRP, tak ostatné poisťovne jej to preplácajú. na dverách má "vycapené", že len poistenci VšZP si to musia platiť sami, ostatní to majú gratis.
tictac7
08.08.11,13:08
juuuuj, no ťažké veru....

ale čo sa týka toho CRP, tak ostatné poisťovne jej to preplácajú. na dverách má "vycapené", že len poistenci VšZP si to musia platiť sami, ostatní to majú gratis.

tak, tak...:mad: A navyše napr. v jednej z nemocníc som sa stretla aj s tým, že vyšetrenie (konkrétne magnetická rezonancia) je pri Dôvere a Unione v pohode a pre poistencov VšZP je to nadštandard za 20 euráčikov...
pandorasbox
09.08.11,21:23
ľudkovia, smutne sa čítajú vaše skúsenosti. Roky rokúce som neriešila túto otázku, ale v poslednom čase mi zopár vecí zdvihlo žalúdok. akosik prechádzam poisťovňami ako sa spájajú (železničná, potom spoločná a teraz všeobecná), doktorov pomenej navštevujem, pravidelne iba zubára a gynďáka - čo je aj logické vzhľadom na riziká tohto storočia.
Nebola som u obvoďáka dobrých 10 rokov aj viac, minulý rok som bola na preventívke a odberoch a potom tento rok. Keď som prišla k dr. tento tok, tak som šokovaná si vypočula výčitky obvoďáka, že aká som prelietavá a že na budúce nech láskavo oznámim, keď zmením doktora. Prv som nechápala a rozmýšľala, prečo by som mu mala oznamovať zmenu zubára.....a keď videl môj blbý výraz tváre tak ešte dodal, že na budúce ma ani neošetrí, pokiaľ si budem lietať medzi doktormi. To ma už dojalo, tak sa ho pýtam, v čom je problém, lebo obvoďáka som nemenila už 22 rokov. Tak mi ukázal výpis zo VšZP, kde mu nepreplatili vyšetrenie a žiadne odbery minulý rok. To som už vypleštila oči ja riadne. Volala som do VšZP s otázkou, ako je to možné, že na mňa si uplatňuje nejaké body a úkony doktor, ktorého po prvé ani nepoznám, po druhé som nikdy u neho nebola a po tretie som žiadnu zmluvu s ním nepodpísala! Dostala som odpoveď od osôbky z VšZP, že oni nie sú povinní kontrolovať, či je podpis na žiadosti pravdivý a ani, či sa tie úkony robili u toho doktora. To ma ľudkovia riadne nasr*alo! A čo sú povinní? Posielať upomienky keď niekto nezaplatí? alebo dávať exekútorovi? :mad:ako je možné, že toto funguje a oni to aj do telefonu verejne priznávajú? môjmu obvoďákovi spätne vraj tie úkony už nemôžu zaplatiť, ale vraj tomu "novému" doktorovi tie peniaze zoberú. Toto ja nepovažujem ani za normálne, ani za morálne a už vonkoncom nie ako riešenie problému! Som skalopevne presvedčená o tom, že keby som chytila svoj chorobopis do ruky, tak by som tam vyčítala toľko vyšetrení a ošetrení , ako pomaly človek ležiaci na smrteľnej posteli so všetkými chorobami. Toto je môj/náš základný dôvod zvažovania prechodu do inej poisťovne. Potrebovala som iba vedieť, ktorá z tých dvoch ZP je lepšia. Ďakujem všetkým za ich postrehy a rady. Zatiaľ sa prikláňam k UNIONU a neviem ako na mňa prišli, ale pred 2 týždňami mi volala milá osôbka z UNIONu, či neuvažujem o zmene ZP. poslala mi hneď aj prihlášky aj so spätnou obálkou - stačí vyplniť a poslať, nebude ma to stáť ani cent!:)
lienocka001
10.08.11,09:25
v ziadnom pripade nedoporucujem doveru .... otrasne jednanie.. na vybratie mandle u dietata sa caka pol roka ... velmi nizke limity dojdete k lekarovi v polke mesiaca a uz ma precerpany limit od dovery... neustale natahovanie sa s nimi... jedna velka katastrofa...
takze aj my cela rodina ideme menit... v dovere sme od jej zaciatku ale teraz je to katastrofa...
takze vravite ze ten Union je ok... idem postudovat
Letko
10.08.11,09:37
Ja som zažil opačnú situáciu. Bol som poistený v Unione a začiatkom decembra mala kožná lekárka na dverách oznam, že poistencov Unionu ošetrí až v januári. Teraz som v Dôvere a dostávam aj vitamíny po darovaní krvi.
Diana42
10.08.11,10:24
Aj ja prosím o radu. Som poistená v Dôvere - už roky, ale zvažujem prechod do Union-u, nakoľko mi to navrhol lekár . S poisť. Dôvera som bola spokojná, aj keď je pravda, že na oper. zákrok som čakala skoro 4 mesiace - kúpeľnú liečbu po oper. schválili... neviem ako je to v Union-e. Tiež sa na oper. zákroky čaká?
Tak poraďte, či prejsť do Union-u alebo zostať v Dôvere. A aký je postup pri prechode - stačí vyplniť prihlášku a odoslať ? Komu potom hlásit zmenu?
zuzi1
10.08.11,10:47
Ja som aj s celou mojou rodinou už asi 4 roky v Unione. Prestúpili sme tam zo VšZP. Spočiatku boli lekári prekvapení, že som prestúpila, hlavne zubárka, ale teraz je to v pohode. Absolvovala som už dosť vyšetrení ( mala som problémy so žlčníkom) a nikdy mi nič nepreložili, neodložili ani mi nikto nič z Unionu nezamietol. Dokonca som mohla ísť i do kúpeľov, ale to som odmietla. A ako bonus pridávam, že keďže sme celá rodina poistencami zdravotnej poisťovne Union, mali sme 50% zľavu aj na cestovnom poistení pri dovolenke v Chorvátsku. Ja som spokojná.
jacekova
10.08.11,11:40
Aj ja prosím o radu. Som poistená v Dôvere - už roky, ale zvažujem prechod do Union-u, nakoľko mi to navrhol lekár . S poisť. Dôvera som bola spokojná, aj keď je pravda, že na oper. zákrok som čakala skoro 4 mesiace - kúpeľnú liečbu po oper. schválili... neviem ako je to v Union-e. Tiež sa na oper. zákroky čaká?
Tak poraďte, či prejsť do Union-u alebo zostať v Dôvere. A aký je postup pri prechode - stačí vyplniť prihlášku a odoslať ? Komu potom hlásit zmenu?


stačí vyplniť prihlášku a poslať im ju. oni už vybavia všetky papierovačky. odhlásia vás aj v starej poistovni
Chobot
10.08.11,12:56
Aj ja prosím o radu. Som poistená v Dôvere - už roky, ale zvažujem prechod do Union-u, nakoľko mi to navrhol lekár . S poisť. Dôvera som bola spokojná, aj keď je pravda, že na oper. zákrok som čakala skoro 4 mesiace - kúpeľnú liečbu po oper. schválili... neviem ako je to v Union-e. Tiež sa na oper. zákroky čaká?
Tak poraďte, či prejsť do Union-u alebo zostať v Dôvere. A aký je postup pri prechode - stačí vyplniť prihlášku a odoslať ? Komu potom hlásit zmenu?

Najlepšie je navštíviť kontaktné miesto a tam ti vyplnia prihlášku na zmenu ZP.

Potom ti príde preukaz poistenca poštou. V januári musíš následne obehať lekárov, ktorí ťa kapitujú (teda dostávajú z poisťovne mesačne poplatok za to, že ťa majú vo svojej evidencii) - zvykne to byť praktický (obvodný, závodný) lekár, gynekológ a zubár a ohlásiť im zmenu poisťovne, aby si ten poplatok pýtali od novej poisťovne. Taktiež treba zmenu poisťovne nahlásiť zamestnávateľovi, aby urobil prihlášku zamestnanca a odvádzal poistné do novej poisťovne.

Do starej poisťovne musíš odovzdať preukaz poistenca a EPZP, ak ti bol vydaný. To sú základné povinnosti pri zmene ZP.
Chobot
10.08.11,13:05
Ja som zažil opačnú situáciu. Bol som poistený v Unione a začiatkom decembra mala kožná lekárka na dverách oznam, že poistencov Unionu ošetrí až v januári. Teraz som v Dôvere a dostávam aj vitamíny po darovaní krvi.

Vitamíny po darovaní krvi dostávajú všetci poistenci. Resp. vždy sa nájde nejaká poisťovňa, ktorá tie vitamíny zasponzoruje Národnej transfúznej stanici.

A s tými výkonmi to je relatívne. Už vyššie som písal, že lekári si so ZP zazmluvnia výkony a nejaký limit. Ak ten limit vyčerpajú, majú možnosť požiadať poisťovňu o zvýšenie limitu, pričom to poisťovne vo väčšine prípadov odsúhlasia.

Ale pre lekárov je jednoduchšie povedať pacientom, že majú vyčerpaný limit a neobťažovať sa nejakou žiadosťou o zvýšenie limitu. Nedávno som riešil pár sťažností, kde zariadenie povedalo rodičom, že ich dieťa už tam nemôže byť umiestnené, lebo to už poisťovňa nepreplatí. Rodičom bolo oznámené, kde je problém a oni potom dotlačili zdravotnícke zariadenie, aby si zvýšili limit. Poisťovňa limit na základe ich žiadosti zvýšili a deti mohli byť znovu umiestnené v sanatóriu. Takže chyba nie je v poisťovniach.

To máš, ako keď ti manžel povie, že ti dá na nákup potravín 100 EUR. Ty ich minieš týždeň pred koncom mesiaca a na víkend nenakúpiš potraviny. Manžel sa ťa spýta, prečo si nenakúpila potraviny? Ty mu povieš, že preto, lebo si už minula tých 100 EUR. A on na to: "A prečo si mi to nepovedala a nevypýtala si si viac?"
Letko
11.08.11,03:13
Je pravda, že nemému decku ani vlastná matka nerozumie, no zároveň je to zvláštne, že by mal pacient upozorňovať zdravotnú poisťovňu na zvýšenie limitov. Ale to už je na inú tému.
BXLmiami
11.08.11,05:03
Vitamíny po darovaní krvi dostávajú všetci poistenci. Resp. vždy sa nájde nejaká poisťovňa, ktorá tie vitamíny zasponzoruje Národnej transfúznej stanici.

A s tými výkonmi to je relatívne. Už vyššie som písal, že lekári si so ZP zazmluvnia výkony a nejaký limit. Ak ten limit vyčerpajú, majú možnosť požiadať poisťovňu o zvýšenie limitu, pričom to poisťovne vo väčšine prípadov odsúhlasia.

Ale pre lekárov je jednoduchšie povedať pacientom, že majú vyčerpaný limit a neobťažovať sa nejakou žiadosťou o zvýšenie limitu. Nedávno som riešil pár sťažností, kde zariadenie povedalo rodičom, že ich dieťa už tam nemôže byť umiestnené, lebo to už poisťovňa nepreplatí. Rodičom bolo oznámené, kde je problém a oni potom dotlačili zdravotnícke zariadenie, aby si zvýšili limit. Poisťovňa limit na základe ich žiadosti zvýšili a deti mohli byť znovu umiestnené v sanatóriu. Takže chyba nie je v poisťovniach.

To máš, ako keď ti manžel povie, že ti dá na nákup potravín 100 EUR. Ty ich minieš týždeň pred koncom mesiaca a na víkend nenakúpiš potraviny. Manžel sa ťa spýta, prečo si nenakúpila potraviny? Ty mu povieš, že preto, lebo si už minula tých 100 EUR. A on na to: "A prečo si mi to nepovedala a nevypýtala si si viac?"
:)Teba by som chcela za učtovnika.Do limitu čiže 5 mesiacov by som zaplatila plnú sumu,po limite,čiže zvyšných 7 by som platila polovicu sumy a ty by si neprotestoval.Ze ano?:)
A inak to o tom zvýšení limitu je číra fantasmagoria pre médiá.Ja som opakovane volala,pozreli sa do výkazov,vyhlásili,pani doktorka,ale vy neprekračujete limity,ked budete rok prekračovať aspon o tretinu,potom pouvažujeme.Tak ja budem pre nich robiť rok zadarmo,alebo za zostatkovú cenu,aby oni pouvažovali?Také veľké....
BXLmiami
11.08.11,05:10
Je pravda, že nemému decku ani vlastná matka nerozumie, no zároveň je to zvláštne, že by mal pacient upozorňovať zdravotnú poisťovňu na zvýšenie limitov. Ale to už je na inú tému.
Prečo je to zvláštne?Sú to Vaše limity,nie moje,vy chcete služby.
pivko
11.08.11,05:14
UNION
Chobot
11.08.11,06:30
Prečo je to zvláštne?Sú to Vaše limity,nie moje,vy chcete služby.

Aha, takže podľa tvojej teórie by si v prípade, že potravinách sa minie mlieko, volala výrobcovi mlieka, že potravinách v tvojej obci nemajú mlieko a majú im dodať jednu paletu...:rolleyes::rolleyes: ?
Letko
11.08.11,06:34
Prečo je to zvláštne?Sú to Vaše limity,nie moje,vy chcete služby.

Keby bolo dostatok lekárov a museli by sa biť o pacientov, asi by si to netvrdila, však?
BXLmiami
11.08.11,08:22
Tak mna dlhodobe baví sledovať ľudí,ktorí sa vynikajuco vyznaju v učtovnictve,v práve a v zákonoch,ako okamžite reaguju z môjho pohľadu divne na dianie v zdravotníctve.
Vy predsa máte zmluvu so zdravotnou poisťovnou a jej platíte,ona od Vás tvrdo vymáha nedoplatky a nahána Vás exekurmi a za to Vám má poskytnuť služby a zabezpečiť pre Vás zdravotnú starostlivosť.To je realita.Tak prečo mám služby,ktoré Vy máte dostať na základe svojich penazí od svojho zmluvného partnera vymáhať pre Vás ja?
Stanislav 1975
11.08.11,08:27
Tak mna dlhodobe baví sledovať ľudí,ktorí sa vynikajuco vyznaju v učtovnictve,v práve a v zákonoch,ako okamžite reaguju z môjho pohľadu divne na dianie v zdravotníctve.
Vy predsa máte zmluvu so zdravotnou poisťovnou a jej platíte,ona od Vás tvrdo vymáha nedoplatky a nahána Vás exekurmi a za to Vám má poskytnuť služby a zabezpečiť pre Vás zdravotnú starostlivosť.To je realita.Tak prečo mám služby,ktoré Vy máte dostať na základe svojich penazí od svojho zmluvného partnera vymáhať pre Vás ja?

súhlas...
Stanislav 1975
11.08.11,08:28
Takže takto- písal som detskej lekárke, s kým ma lepšie skúsenosti a ona to u mňa rozhodne-predsa len radšej sa opýtam človeka od fachu...
alessi
11.08.11,08:55
Mňa by zaujímalo že načo platím do zp ked všade musím platiť alebo sa trápiť nejakými limitami.
BXLmiami
11.08.11,09:16
Mňa by zaujímalo že načo platím do zp ked všade musím platiť alebo sa trápiť nejakými limitami.
No tak toto dlhodobe zaujíma aj mňa.Prečo si tie limity necháte?
Letko
11.08.11,09:32
No tak toto dlhodobe zaujíma aj mňa.Prečo si tie limity necháte?

Vy to viete posúdiť najlepšie, pretože to vidíte z obidvoch strán - ste lekár a zároveň aj pacient.
BXLmiami
11.08.11,09:41
No práve preto absolutne nechápem čo robíte.Vždy a v každej oblasti si viete postrážiť svoje peniaze.Ale v zdravotníctve ani zaň pochopiť,že si ich musíte strážiť tiež.Ale nie u lekára,ten nemá s Vami zmluvný vzťah ale tam,kde na Vás posielaju exekutorov.Viete mi povedať prečo by poisťovne mali riešiť nejaké limity,ked to od nich okrem lekárov nikto nechce?Ked ľudia od ktorých dostávajú prachy nič s nimi neriešia?
Letko
11.08.11,09:55
Pohľad pacienta - platím si poistenie, chcem bezplatnú zdravotnú starostlivosť a je mi to jedno, ako to medzi sebou vyrieši poisťovňa s lekárom. Ak to poisťovňa nevie vyriešiť, prejdem do inej, ktorá to vyriešiť vie.
Keďže cieľom podnikania je maximalizovať zisk pri minimalizovaní nákladov, v terajšom limitovom systéme by to malo byť v záujme práve lekárov, aby si vydupali vyššie limity alebo iný systém, pomocou ktorého by dosiahli svoj cieľ a zároveň by mali spokojného pacienta.
Je nejaký lepší systém ako terajší?
mlisa
11.08.11,10:39
Je nejaký lepší systém ako terajší?
Kazdy system je lepsi ako terajsi... pretoze tento nie je o zdravi ale o politike
http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-/odvratena-stranka-biznisu-penty.html
alessi
11.08.11,12:50
Nesúhlasím s bezplatným zdravotnictvom. Ale nechápem prečo ked platím poisťovni musím platiť ďalej. A riešiť este za ňu jej problémy.
V rakusku platia len za nadštandard. Prečo tu na slovensku musím potom platiť dvakrát za štandard? Raz poistovni a raz lekárovi. Som ochotný platiť ale nie dva razy. Prečo mi potom štát strháva z výplaty
BXLmiami
19.08.11,09:42
Prišli zmluvy,Union zostal pri minuloročných limitoch ale Dôvera ich znížila na polovicu.Aspon u mna.Takže tiež doporučam prísť začiatkom mesiaca:)
Indeed
19.08.11,09:47
Milí poraďáci, rada by som sa spýtala na Váš názor a postrehy na zdravotné poisťovne. Radi by sme celá rodina zmenili tento rok zdravotnú poisťovňu VšZP (ustavičné problémy u doktorov) na inú ZP. Viete mi doporučiť z vlastnej skúsenosti alebo z počutia niektorú prosím? Rada si prečítam akýkoľvek názor a radu. ďakujem. Prajem pekný večer:)

to bude ten najlepší krok aký možete urobiť
Letko
19.08.11,09:50
Prišli zmluvy,Union zostal pri minuloročných limitoch ale Dôvera ich znížila na polovicu.Aspon u mna.Takže tiež doporučam prísť začiatkom mesiaca:)

Znamená to pre lekára zároveň zníženie príjmov?
BXLmiami
19.08.11,10:09
Ano,zníženie prijmov zo zdravotníctva.
Letko
19.08.11,10:16
Ano,zníženie prijmov zo zdravotníctva.

Takže by malo byť aj v lekárovom záujme žiadať o zvýšenie limitov, ako už bolo napísané v príspevku 52 vo vzťahu pacient - poisťovňa.

Pacient zvýšenie limitov rieši dvomi spôsobmi:
1. vymením poisťovňu
2. vymením lekára
Pacient pravdepodobne nebude kontaktovať poisťovňu kvôli zvýšeniu limitov.

Nie som lekár, ale predpokladám, že lekár má len jednu možnosť ako dosiahnuť čo najväčší zisk a to nevzdávaním sa v boji o zvýšenie limitov.
Indeed
19.08.11,10:21
Som poistencom UNION už viac ako 6 rokov,

za toto obdobie som ani 1x nemarodoval ani som nebol ošetrený u žiadného lekára.

Pojdem si skontrolovať svoj osobný účet u spominanej ZP.

Ak na mna boli čerpané nejaké výkony , tak potom bude FUKOT !
BXLmiami
19.08.11,10:26
Som poistencom UNION už viac ako 6 rokov,

za toto obdobie som ani 1x nemarodoval ani som nebol ošetrený u žiadného lekára.

Pojdem si skontrolovať svoj osobný účet u spominanej ZP.

Ak na mna boli čerpané nejaké výkony , tak potom bude FUKOT !
:) primárnemu kontaktu boli platené kapitácie.
Pre Letko-
Dosiahnem vyššie prijmy,ked zruším zmluvu s Dôverou.Ale moji pacienti si budu hradiť v tom prípade lieky a preto to-zatiaľ-neurobím.Dala som si čas rok.
Indeed
19.08.11,10:38
a prečo svoj názor spájaš s mojim príspevkom ???
BeaY
19.08.11,13:12
od zaciatku fungovania union poistovne sme tam cela rodina, priebezne sa pytam u obvodaka aj detskeho lekara aj zubarky, ci maju problem, vzdy mi povedia, ze bodaj by mali takych poistencov co najviac:)
inak - mamografia hned, magneticka rezonancia - cakacie lehoty pre všzp 2-3 mesiace, syn mal termin na druhy den dokonca o 17 h vecer:)
Chobot
19.08.11,13:54
Som poistencom UNION už viac ako 6 rokov,

za toto obdobie som ani 1x nemarodoval ani som nebol ošetrený u žiadného lekára.

Pojdem si skontrolovať svoj osobný účet u spominanej ZP.

Ak na mna boli čerpané nejaké výkony , tak potom bude FUKOT !

Mohli byť čerpaný výkony - napr. nejaký lekár si ťa mohol kapitovať, tzn. že dostáva mesačne nejakú sumu (pár EUR) za to, že ťa má v evidencii. Kapitujú praktickí lekári, detskí lekári, zubári a gynekológ.

Ak si chceš kontrolovať svoj účet poistenca, môžeš sa registrovať na stránke Union ZP:

https://portal.unionzp.sk/ehip/sec/extra/index.jsf

a potom elektronicky cez internet si kontrolovať účet a ohľadne iných vecí komunikovať s poisťovňou.
myara
27.08.11,05:46
od zaciatku fungovania union poistovne sme tam cela rodina, priebezne sa pytam u obvodaka aj detskeho lekara aj zubarky, ci maju problem, vzdy mi povedia, ze bodaj by mali takych poistencov co najviac:)
inak - mamografia hned, magneticka rezonancia - cakacie lehoty pre všzp 2-3 mesiace, syn mal termin na druhy den dokonca o 17 h vecer:)
no, ja neviem, ale ked sa niekam objednavam na vysetrenie, tak sa ma nikdy nikto nepytal na poistovnu...teba hej?
mizu24
28.09.11,10:55
no, ja neviem, ale ked sa niekam objednavam na vysetrenie, tak sa ma nikdy nikto nepytal na poistovnu...teba hej?

V poslednom čase sa mi to stáva často, že sa ma pýtajú akú mám poisťovňu. Aj včera som bola svedkom u kardiologičky, že sa sestrička najprv pacientov spýtala akú majú poisťovňu a že zistí, či ich ešte v ten deň môže zobrať. No smutné, lebo prevažne to boli dôchodcovia. Ja som nemala so VšZP nikdy problémy, ale tento rok som si všimla, že keď doktor zistil akú mám poisťovňu, tak si potichu zašomral, že "no super VšZP!!!". A tiež keď som išla na interné, tak som musela ísť mimo obvod, lebo s našou internistou táto poisťovňa neuzavrela zmluvu. Čiže vážne rozmýšľam, že celá rodina prejdeme do Unionu, len už mám na to len dva dni, tak neviem, či to stihnem.
VieraPopluharova
21.02.12,12:06
Ahojte,

prosím Vás stretli Ste sa už v komunikácii so zdravotnou poisťovňou Dôvera niekto s arogantnou pracovníčkou, ktorá Vám odmietla vysvetliť z čoho sa skladá Váš nedoplatok, ja dnes áno a riadne arogantnou, vraj aby som si podala reklamáciu výkazu nedoplatkov, to som riadne urobila , vydokladovala platby, odpoveď? Výzva na exekúciu bez vysvetlenia z čoho sa dlh klienta skladá, keď platby mal vykonané načas a na riadny účet, a ešte väčší gól ďalšie vymáhanie nedoplatkov za poistenca, ktorý už nie je ich poistencom 3 roky, čo bolo tiež riadne vydokladované, všetko postúpené firme SAF INVESTMENT, ktorá už ak to dostane musíte to zaplatiť.
Čo Vy na to?
Gabhus
21.02.12,12:20
Ahoj Vierka, ja som si dnes všimla u kožnej, že poistenci Dôvery si platia (nemá zmluvu), na cievnom nemajú zmluvu s Unionom. Osobne by som do Dôvery nešla, to je poisťovňa pre mladých a zdravých. S nie príliš prívetivou pracovníčkou som sa stretla, dokonca nejaké vystavovanie formulárov trvá neskutočne, chybu neoznámia, skrátka tam evidentne nejde o poistencov, len o platby. Možno je to len moja zlá skúsenosť, nechcem polemizovať. Píšem len, čo momentálne - služobne zažívam. Sama som vo VšZP, čakacia lehota na CT cca 3 dni, na mamo dtto, žiaden problém, možno trochu so zubárom, ale dá sa to poriešiť.
VieraPopluharova
21.02.12,18:52
Hej súhlasím, ja osobne som vo VŠZP, to len riešim výzvu nedoplatkov za jedneho klienta a som z toho na porazenie už asi tyždeň, pretelefonovala som už i gate a figu vybavila, preukazatelne som odmeilovala všetky platby, vysporiadanie sporného roka, len smola, že chýba kópia RZZP za predmetný rok a chcela som po nich kopiu a z čoho vypočítali nedoplatok 885 € a poslali ma medzi riadkami kamsi, aby som to zaplatila, teda klientka, že to už nie je ich starosť ale exekučnej firmy, klientka sa nebrani zaplateniu podlźnosti ani prípadným sankciam, ale chce vedieť z čoho vznikli - no to chcem v tomto štáte veľa....do čerta...
veronikasad
21.02.12,19:24
Hej súhlasím, ja osobne som vo VŠZP, to len riešim výzvu nedoplatkov za jedneho klienta a som z toho na porazenie už asi tyždeň, pretelefonovala som už i gate a figu vybavila, preukazatelne som odmeilovala všetky platby, vysporiadanie sporného roka, len smola, že chýba kópia RZZP za predmetný rok a chcela som po nich kopiu a z čoho vypočítali nedoplatok 885 € a poslali ma medzi riadkami kamsi, aby som to zaplatila, teda klientka, že to už nie je ich starosť ale exekučnej firmy, klientka sa nebrani zaplateniu podlźnosti ani prípadným sankciam, ale chce vedieť z čoho vznikli - no to chcem v tomto štáte veľa....do čerta...
Vierka, daj si v poisťovni urobiť výpis predpisov a platieb a porovnaj s účtom klienta.
VieraPopluharova
21.02.12,20:20
Veronika,

veď to je problém, odmietajú ma prepojiť na niekoho kto by mi to vystavil, u nás na pobočke ma zasa informovali, aby som zavolala do na infolinku a dala sa prepojiť, pripadám si ako v kocúrkove, podala som i písomnú žiadosť, poslala i meilom a čakám...no exekučná firma chce vyplatiť do 1.3. a to sa bojím, že to zaplatiť bude musieť, bez toho, aby vedela za čo platí... poviem úprimne s takýmto postojom som sa stretla už druhý krát . V prvom prípade sa moje podklady nezhodovali s ich a nemali vôbec nahodené platby, teraz zasa chcú poistné za poistenca, ktorý je odhlásený od nich už 3 roky, je to ako zlý sen... u ostatných poisťovní ma prepojili na výber poistného, pani mi zaslala výpis dokonca i meilom a pekne som si odsúhlasila a spolu sme to dali do poriadku... no u Dôvery teraz...????
veronikasad
21.02.12,20:25
Veronika,

veď to je problém, odmietajú ma prepojiť na niekoho kto by mi to vystavil, u nás na pobočke ma zasa informovali, aby som zavolala do na infolinku a dala sa prepojiť, pripadám si ako v kocúrkove, podala som i písomnú žiadosť, poslala i meilom a čakám...no exekučná firma chce vyplatiť do 1.3. a to sa bojím, že to zaplatiť bude musieť, bez toho, aby vedela za čo platí... poviem úprimne s takýmto postojom som sa stretla už druhý krát . V prvom prípade sa moje podklady nezhodovali s ich a nemali vôbec nahodené platby, teraz zasa chcú poistné za poistenca, ktorý je odhlásený od nich už 3 roky, je to ako zlý sen... u ostatných poisťovní ma prepojili na výber poistného, pani mi zaslala výpis dokonca i meilom a pekne som si odsúhlasila a spolu sme to dali do poriadku... no u Dôvery teraz...????
Vierka, najväčší problém je, že s tebou ako účtovníčkou sa na infolinke baviť nebudú (riešila som rovnaký problém v piatok, keď sa klient objavil na ich listine s výstrahou, že mu bude poskytnutá len neodkladná starostlivosť a ja žiadny nedoplatok neevidujem) a klient cez telefon väčšinou sám nič nevybaví, lebo sa nevie brániť. Volaj infolinku a stlač kod 5, tam sa vybavujú takéto reklamácie. Ale klienta maj pri sebe. Žiadajte písomný prehlad ako som písala v predch.príspevku.
Paula
21.02.12,22:05
Kým som mala SZČO, neuzavrela som DP, pokiaľ som nemala pre kontrolu aj čerstvý výpis zo zdr. poisťovne. Zrady na jednej či druhej strane sa oveľa skôr vyriešia.
VieraPopluharova
22.02.12,19:02
Veronika,

urobila som podľa Tvojej rady a dopadli sme presne tak isto ako keď som volala, ja alebo klientka sama, bohužial nie je to prvykrát, a v poslednej dobe musím posielať výkazy aj 3 x, niekde po ceste je asi bermudský trojuholník a ja mám pocit, že s nimi komunikujem hebrejsky, no podarilo sa mi dohodnúť aspoň v exekučnej firme, odklad , ktorý mi potvrdili až do písomného zaslania predpisov platieb.... aspoň niečo....
Estetic
25.02.12,03:39
No,čítam že už aj s pacientami začali jednať tak,ako s nami jednajú odjakživa.
Indeed
25.02.12,04:13
Ja som veĺmi spokojný so zdr.poisťovňou UNION,

nevymáha prípadné nedoplatky výpalníckym sposobom a komunikacia na pobočke je ustretova voči mne ako klintovi.
Indeed
25.02.12,04:15
VšZP je MOLOCH plný úradníckych šimĺov, čo chcú mať ľahké zamestnanie a v práci robia minimum.
Andvil
08.07.12,09:06
Dobrý deň, ja som už druhý rok v zdravotnej poisťovni Union a som spokojný, dokonca ako jediná poisťovňa mi preplatila časť ceny z laserovej operácie očí.