luebchenko
16.01.06,14:20
PO-Ježiško sa pričinil a v rámci výpredaja som nadobudla elektrický WOK - len čo s ním? I takú malú knižočku s recepismi som si zadovážila, ale prax je prax - akú máte skúsenosť s touto zázračnou panvicou? Môj prvý pokus o akési kuracie kúsky s kopou zelovocu na čínsky spôsob chutil síce fajn, len som ho "varila" podstatne dlhšie, ako píšu v recepte. Uvítala by som vaše praktické rady, tipy...zatiaľ tu tuším taká téma nie je.
luebchenko
19.01.06,09:31
Nikto ani kVOK k téme WOK? Nikto nemáte skúsenosti?
DanielaSL
19.01.06,09:48
Ja mám ten ťažký liatinový obyčajný na sporák a varím v ňom všetko každú nedeľu. Mám to skôr ako v ostatných hrncoch. Všetky druhy mäsa so šťavou, guľáše , segedínsky , dusené šampiňony , rizoto, proste všetko. Ja som si asi kúpila aj nejakú kuchársku knižku k nemu.Ale nepoužívam ju. Ak nájdem , tak ti ju môžem poslať. Dobre sa mi umýva , je to proste kráľ v mojej kuchyni. A len takú radu pripojím , každé mäsko si dávam do marinády deň pred prípravou a keď nie do nej , tak aspoň si ho olejom potriem.
erzet
19.02.10,08:31
Maďarský granadír vo Woku
buchač
19.02.10,11:19
PO-Ježiško sa pričinil a v rámci výpredaja som nadobudla elektrický WOK - len čo s ním? I takú malú knižočku s recepismi som si zadovážila, ale prax je prax - akú máte skúsenosť s touto zázračnou panvicou? Môj prvý pokus o akési kuracie kúsky s kopou zelovocu na čínsky spôsob chutil síce fajn, len som ho "varila" podstatne dlhšie, ako píšu v recepte. Uvítala by som vaše praktické rady, tipy...zatiaľ tu tuším taká téma nie je.

Keď wok ....tak od elektrického je lepší obyčajný , klasický ....dôvod by som uviedol lepšiu manipuláciu s ohňom , predsa len plyn rýchlejšie reaguje ako elektrina ...

Aj do samotného woku sa oplatí zainvestovať , kvalita materiálu je podstatná záležitosť , mal som už aj taký , ktorý po pár používaní začal hrdzu púšťať ...letel do smetia jedna radosť ..

Ako DanielaSĽ uviedla , stačí len trochu oleja dať ...

Recepty by som ani tak neriešil , vždy sa dá v ňom variť aj naša kuchyňa , akurát je jedna výhoda ..že sa rýchlejšie jedlo uvarí ...

Vo woku je potrebné dodržať jednu zásadu :
- mäso narezať na malé kúsky čo najmenšie
- ostatné prílohy pridávať postupne
- koreniny podľa vlastného
- receptov je na nete dosť ....

Ozaj , hádanka ...prečo je wok taký , aký je ?
Prečo sa v ňom varí tak , ako sa varí ?
wegamizi
19.02.10,19:50
Wok je úžasná vec na varenie. Použiješ minimum oleja, potraviny si zachovajú svoje prirozdené živiny a jedlo samotné je hotové doslova v okamžiku. Môžeš takto pripraviť čerstvú zeleninu, kura aj rybu. Technika varenia na woku sa volá stir-fry, čiže voľne preložené premiešaj a osmahni.
Základ je držať wok čistý, inak to bude skôr o prihoretých karcinogénoch, ako o zdravom a chutnom jedle…
Receptik:
Rybu opláchni v studenej vode, osuš a jemne posoľ. Priprav si nabok olej, chilli, sušený zázvor, cesnak a sójovú omáčku. Zažni veľký horák a nechaj rozhorúčiť wok. Platí pravidlo “Horúci wok a studený olej”. Keď je wok horúci, vlej do neho zboku trochu oleja a pridaj chilli spolu so sušenými pochutinami. Musíš pracovať rýchlo s vareškou a jedlo neustále prevracať. Ak máš šikovné zápästie, tvar panvice ti dovolí pri troche cviku obracať jedlo bez varechy, presne ako vo videu nižšie.

Pochutiny začali rozvoniavať, chytro pridaj rybu a obracaj, pokým nebude hotová. Pri tejto teplote a malých kúskoch to naozaj nebude trvať dlho, možno 2-3 minúty. Ak si si neni istý, nastriekaj do panvice trochu sójovej omáčky a prikry na okamih pokrievkou. Len na tak dlho, kým sa omáčka nezačne odparovať. Keď začne stúpať para, rybu odlož z woku a poriadne ho vyčisti od akýchkoľvek zbytkov, ktoré by mohli začať pripekať. Základ je držať wok čistý, inak to bude skôr o prihoretých karcinogénoch, ako o zdravom a chutnom jedle… Opäť trocha oleja a postupuj ďalej so zeleninou. Na začiatku za stáleho miešania poriadne osmahni, potom podlej trochou sójovky alebo vody, prikry a nechaj na pár minút vystúpať paru. Pri mrazenej zelenine nezabudni nato, že aj ona sama pustí vodu.