101ol101
31.07.11,10:56
Dobrý deň. Prosím o pomoc a skúsenosti, ako dostať dospelého syna 22 ročného k lekárovi, keď nepriznáva a zásadne odmieta, že potrebuje lekársku pomoc. Absolvoval iba 2x návštevu u lekára /máj-jún 11/, kde mu diagnostikovali začínajúcu schizofréniu /predpísal mu Rispen- užil iba 17 tabliet- teraz neberie nič/ a lekár odmieta so mnou, ako matkou komunikovať a informovať ma o zdravotnom stave a o možnom riešení daného zdrav.stavu môjho syna. Vraj je dospelý a on "zo zákona ma nesmie a nemôže informovať", to vravela sestrička aj lekár pred synom a odvtedy sa toho drží - vraj je dospelý a odmieta pomoc lekárov. Samozrejme sa príznaky zhoršujú a opakujú častejšie. Ďakujem.
misstka
31.07.11,09:07
Tu ťažko radiť, okrem presviedčania iná možnosť neexistuje. A ak sa vám to nepodarí, tak ostáva len čakať, kým sa to nezhorší viac a potom ak mu bude už veľmi zle, bude s liečbou súhlasiť aj on.
misstka
31.07.11,09:13
Ešte ako čítam, tak k tomu psychiatrovi na začiatku išiel a dokonca aj užíval lieky. Možno sa chcel aj liečiť a uvedomoval si, že mal problém, ale psychiatrické lieky neúčinkujú hned, niekedy to trvá aj mesiace, kým vidno nejaké zlepšenie a preto sa prestal liečiť, že nemal tú trpezlivosť, nakoľko za ten čas, čo bral lieky sa mu stav nezlepšil.
Bohužiaľ tak to býva u veľa ľudí s psychickými ochoreniami, veľa sa na začiatku prestane liečiť, lebo po pár týždňoch nevidia žiadne zlepšenie.
pasuliatko
31.07.11,09:47
Dobrý deň. Prosím o pomoc a skúsenosti, ako dostať dospelého syna 22 ročného k lekárovi, keď nepriznáva a zásadne odmieta, že potrebuje lekársku pomoc. Absolvoval iba 2x návštevu u lekára /máj-jún 11/, kde mu diagnostikovali začínajúcu schizofréniu /predpísal mu Rispen- užil iba 17 tabliet- teraz neberie nič/ a lekár odmieta so mnou, ako matkou komunikovať a informovať ma o zdravotnom stave a o možnom riešení daného zdrav.stavu môjho syna. Vraj je dospelý a on "zo zákona ma nesmie a nemôže informovať", to vravela sestrička aj lekár pred synom a odvtedy sa toho drží - vraj je dospelý a odmieta pomoc lekárov. Samozrejme sa príznaky zhoršujú a opakujú častejšie. Ďakujem.

tak toto je najväčšia kravina akú som kedy počula...
môže ťa informovať lebo si jeho rodina... a žiadne také,že zo zákona nemusí... musí.
okamžite vyhľadaj nového lekára!!!!! lebo tento je viditelný pako...
101ol101
31.07.11,09:55
Ešte ako čítam, tak k tomu psychiatrovi na začiatku išiel a dokonca aj užíval lieky. Možno sa chcel aj liečiť a uvedomoval si, že mal problém, ale psychiatrické lieky neúčinkujú hned, niekedy to trvá aj mesiace, kým vidno nejaké zlepšenie a preto sa prestal liečiť, že nemal tú trpezlivosť, nakoľko za ten čas, čo bral lieky sa mu stav nezlepšil.
Bohužiaľ tak to býva u veľa ľudí s psychickými ochoreniami, veľa sa na začiatku prestane liečiť, lebo po pár týždňoch nevidia žiadne zlepšenie.

Ďakujem za odpoveď. Je to tak, bolo mu veľmi zle a nevedel čo sa s ním deje a chcel pomoc od polície - mal pocit ohrozenia a prenasledovania celej rodiny. Vtedy si dal poradiť a išli sme k lekárovi. Po druhej návšteve odmieta lekára a pri spomenutí slov- choroba, lekár kategoricky, nahnevane odmieta všetko. Aj pri spomenutí, že ak nebude pravidelne jesť, ochorie a dostane vredy odpovedal: ja nie som chorý, ty si chorá na hlavu. Pritom si uvedomuje, že niečo nie je v poriadku- priznáva zrýchlené myšlienky.
101ol101
31.07.11,10:22
tak toto je najväčšia kravina akú som kedy počula...
môže ťa informovať lebo si jeho rodina... a žiadne také,že zo zákona nemusí... musí.
okamžite vyhľadaj nového lekára!!!!! lebo tento je viditelný pako...


Veď práve,ja si myslím, že lekár postupoval necitlivo, keď pred pacientom vyjadril, že nemá právo ani ma /ako matku/ nesmie o ničom informovať, lebo by ho mohol syn zažalovať. A od vtedy ho neviem dostať k žiadnemu lekárovi - vraj je dospelý. Navrhla som aj inú pani doktorku /v inom prostredí / s ktorou som komunikovala a odmietol. Začal odmietať kontakt s cudzími ľudmi - nedôvera- sociálna izolácia.
pasuliatko
31.07.11,10:40
Veď práve,ja si myslím, že lekár postupoval necitlivo, keď pred pacientom vyjadril, že nemá právo ani ma /ako matku/ nesmie o ničom informovať, lebo by ho mohol syn zažalovať. A od vtedy ho neviem dostať k žiadnemu lekárovi - vraj je dospelý. Navrhla som aj inú pani doktorku /v inom prostredí / s ktorou som komunikovala a odmietol. Začal odmietať kontakt s cudzími ľudmi - nedôvera- sociálna izolácia.

tak treba vyskúšať takú čo by došla domov za nim... to pomáha keď bude v domácom prostredí syn a nebude sa cíitť zle.
Xanti
31.07.11,10:45
Ďalším prípadom umožňovania prístupu k údajom zdravotnej dokumentácie je ich sprístupňovanie, ktoré sa vykonáva formou nahliadania do zdravotnej dokumentácie. V porovnaní s predchádzajúcimi dvoma okruhmi prípadov, je sprístupnenie údajov možné len na základe žiadosti oprávnenej osoby a teda sa nepočíta s povinnosťou "ex offo" tieto údaje sprístupniť. Okruh oprávnených osôb je možné charakterizovať všeobecnou zásadou, v zmysle ktorej sprístupniť údaje zo zdravotnej dokumentácie možno len na základe písomného plnomocenstva. Zákon v nadväznosti na túto zásadu stanovuje taxatívne okruh osôb, ktorým je možné tieto údaje sprístupniť aj bez plnomocenstva a tieto osoby budú teda predstavovať výnimku s uvedenej všeobecnej zásady. Do tohto okruhu osôb zaraďujeme napr. Úrad pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Ministerstvo zdravotníctva, posudkového lekára na účely sociálneho poistenia, znalca a pod. Z hľadiska praktického uplatnenia pravidiel pre sprístupňovanie údajov je zaujímavá skutočnosť, že manželovi, dieťaťu alebo rodičovi pacienta je možné údaje z jeho zdravotnej dokumentácie sprístupniť až po jeho smrti.
zdroj : http://www.pravo-medicina.sk/detail-aktuality?new_id=52

Podľa môjho názoru lekár postupoval správne, ak nemá súhlas syna, že môže informovať matku tak musí dodržať lekárske tajomstvo a byť pred matkou ticho.
A ked sa syn rozhodne, že matka nebude informovaná tak to nikto nezmení. Len súd, aby ho vyhlásil za nesvojprávneho.
Stanislav 1975
31.07.11,10:53
tak toto je najväčšia kravina akú som kedy počula...
môže ťa informovať lebo si jeho rodina... a žiadne také,že zo zákona nemusí... musí.
okamžite vyhľadaj nového lekára!!!!! lebo tento je viditelný pako...

pasuliatko, nesúhlasím s tebou- to,že je to jeho rodina nič nemení na tom, že lekár nesmie porušiť lekárské tajomstvo, ani ked je to jeho mama- niečo iné by bolo, keby nebol dospelý, ale je dospelý a tak len on može dať na súhlas...
Stanislav 1975
31.07.11,10:55
zdroj : http://www.pravo-medicina.sk/detail-aktuality?new_id=52

Podľa môjho názoru lekár postupoval správne, ak nemá súhlas syna, že môže informovať matku tak musí dodržať lekárske tajomstvo a byť pred matkou ticho.
A ked sa syn rozhodne, že matka nebude informovaná tak to nikto nezmení. Len súd, aby ho vyhlásil za nesvojprávneho.

plný súhlas so Xanti...
pasuliatko
31.07.11,10:55
pasuliatko, nesúhlasím s tebou- to,že je to jeho rodina nič nemení na tom, že lekár nesmie porušiť lekárské tajomstvo, ani ked je to jeho mama- niečo iné by bolo, keby nebol dospelý, ale je dospelý a tak len on može dať na súhlas...

a prečo to v nemocnici tak nie je? to mi vysvetli :)
terezamaria
31.07.11,10:55
tak treba vyskúšať takú čo by došla domov za nim... to pomáha keď bude v domácom prostredí syn a nebude sa cíitť zle.

Tiež som na to myslela, ale pochybujem, že by lekárka prišla domov. Často sa takéto ochorenia riešia i tak, že sa zavolá zdravotná pomoc domov a tí potom pacienta postúpia do liečebne.No možno jemu by stačila naozaj liečba doma, len keby bral zodpovedne lieky.

Skús 101ol101 ešte zájsť za lekárkou a rozober túto situáciu, lebo keď sa to dostane do vyššieho štádia, naozaj bude treba potom liečebňu. Držím Ti palce, aby si bojovala o zdravie syna správne. :)
Stanislav 1975
31.07.11,10:56
a prečo to v nemocnici tak nie je? to mi vysvetli :)

je to tak aj v nemocnici- len sa tam nedodržujú tak striktne zákony...
pasuliatko
31.07.11,11:09
Tiež som na to myslela, ale pochybujem, že by lekárka prišla domov. Často sa takéto ochorenia riešia i tak, že sa zavolá zdravotná pomoc domov a tí potom pacienta postúpia do liečebne.No možno jemu by stačila naozaj liečba doma, len keby bral zodpovedne lieky.

Skús 101ol101 ešte zájsť za lekárkou a rozober túto situáciu, lebo keď sa to dostane do vyššieho štádia, naozaj bude treba potom liečebňu. Držím Ti palce, aby si bojovala o zdravie syna správne. :)

podľa mňa je to o dohode.. ten lekár, ktorý je skutočne lekár srdcom i telom a nerobí to lebo musí a záleží mu na pacientoch by to urobil.
pasuliatko
31.07.11,11:10
je to tak aj v nemocnici- len sa tam nedodržujú tak striktne zákony...

že som si to nevšimla :rolleyes:
aj moja babka ked bola v nemocnici len rodine povedia ako sa ma...alebo podobne... a to robia vždy všetkým čo ležia v nemocnici...
terezamaria
31.07.11,11:12
podľa mňa je to o dohode.. ten lekár, ktorý je skutočne lekár srdcom i telom a nerobí to lebo musí a záleží mu na pacientoch by to urobil.

Vieš, len o tom nerozhodujem ja, ale tá lekárka, či lekár, sorry. :confused:
Stanislav 1975
31.07.11,11:18
že som si to nevšimla :rolleyes:
aj moja babka ked bola v nemocnici len rodine povedia ako sa ma...alebo podobne... a to robia vždy všetkým čo ležia v nemocnici...

ale keby babička zakázala lekárom informovať o jej stave, tak by to NEMOHLI povedať ani jej rodine- NIKOMU...
pasuliatko
31.07.11,11:19
ale keby babička zakázala lekárom informovať o jej stave, tak by to NEMOHLI povedať ani jej rodine- NIKOMU...

zatial som sa s tým v praxi nikdy nestretla...
Stanislav 1975
31.07.11,11:21
zatial som sa s tým v praxi nikdy nestretla...

No vidíš,určite sa aj s tým stretneš...

Ako napr, s touto témou...
pasuliatko
31.07.11,11:34
No vidíš,určite sa aj s tým stretneš...

Ako napr, s touto témou...

za 5 rokov som sa s tym nestretla...
Stanislav 1975
31.07.11,11:37
za 5 rokov som sa s tym nestretla...

určite sa aj s tým stretneš fešanda...:)-ale zas pochop to, že za normálnych okolností, ľudia nedávajú zákaz informovať rodinu o svojom stave, najma nie keď sú v nemocnici hospitalizovaní-ja tiež by som nemal nič proti tomu- tu len ide o to, že keď chalanisko zakáže informovať lekárku o svojom stave mamu, tak lekárka mu to nemože povedať...
pasuliatko
31.07.11,11:40
určite sa aj s tým stretneš fešanda...:)-ale zas pochop to, že za normálnych okolností, ľudia nedávajú zákaz informovať rodinu o svojom stave, najma nie keď sú v nemocnici hospitalizovaní-ja tiež by som nemal nič proti tomu- tu len ide o to, že keď chalanisko zakáže informovať lekárku o svojom stave mamu, tak lekárka mu to nemože povedať...

ja som neni debil ja to chápem :) len sa mi to zdá také divné a nestretla som sa s tým... toľko k tomu :)
Stanislav 1975
31.07.11,11:41
ja som neni debil ja to chápem :) len sa mi to zdá také divné a nestretla som sa s tým... toľko k tomu :)

šak ja nehovorím, že si debil...:):):)
101ol101
31.07.11,13:03
Toto nie je náš prípad, že by syn zakázal nám rodičom podávať informácie o jeho zdrav. stave. On súhlasil pri oboch návštevách u lekára, že môžem byť prítomná v ordinácii a v druhom prípade bol prítomný aj otec v snahe pomôcť objasniť priebeh ochorenia. Čo lekára ani moc nezaujímalo... ani sa nás nič nepýtal, len čo sme stihli na úvod dve vety. Hlavne sa pri vstupe pýtal syna koľko má rokov a či si praje našu prítomnosť, s čím syn súhlasil a vyslovene si nás tam prial.
Až po odmietnutí syna znovu navštíviť lekára /vraj je to....keď za dve minúty stanovil diagnózu začínajúca schizofrénia- stratil dôveru/, tak ako sme boli dohodnutí. Navštívila som ho sama a vysvetlila som mu, že prestal brať lieky a odmieta prísť, chcela som požiadať o radu, ako postupovať ďalej a o základné informácie k danému ochoreniu, prípadne ako reagovať na situácie vzniknuté ochorením - či mu mám jeho predstavy vyhovárať ,že to tak nie je..., alebo ho nechať vo svojich predstavách a nedráždiť ho vysvetľovaním.....prípadne mu dať konkrétne prečítať o tomto závažnom ochorení, kým si to uvedomuje a má možnosť stým niečo vedome robiť aj sám- kým sa to dá liečiť... Pán doktor ma vypoklonkoval formulkou zo zákona a bohužiaľ ma nesmie informovať... dovidenia.
A teraz sa ja pozerám ako sa jeho stav rapidne zhoršuje so stúpajúcou agresivitou na okolie. Donedávna rešpektoval aspoň názor svojej sestry. Dnes mi povedala, že aj na ňu reaguje bezdôvodne podráždene a slovne ju napáda. A ja nemám "právo"mu pomôcť, kým sa dá a nebude neskoro s trvalými následkami. Aspoň keby som mala právo syna zastupovať dočasne počas evidentne závažnej choroby, aby si neubližoval neliečením sa.
ludmilla
31.07.11,19:39
Plne súhlasím s Xanti, síce nepoznám systém v nemocniciach na Slovensku, ale v Rakúsku platí ochrana osobných údajov a hneď pri príjme pacient uvedie, kto môže byť informovaný o jeho zdravotnom stave a je to pre mňa a lekára len ten, kto je na papieri.
katalóg
31.07.11,20:05
Trochu inak. Ak ho nie je možnosť dostať ho k odbornému ošetrujúcemu lekárovi, možno sa ponúka iná alternatívna možnosť.
Pri tradičnej čínskej medicíne som sa dočítala, že prekyslenie organizmu sa rozdeľuje na tri stupne. Od najjemnejšej formy po najhoršiu. V každej kategórii je uvedené, ktoré dg sa v nej nachádzajú. Schizofrénia je zaradená v tej najhoršej. Nedalo by sa ísť touto formou cez stravu a prípravky TČM? Asi by bolo vhodné najskôr prekonzultovať s lekárom TČM, pretože i tak bez prítomnosti pacienta ho neprevezme bez vstupného vyšetrenia a zdiagnostikovania a vôbec, bez prítomnosti pacienta ho nebude liečiť.
katalóg
31.07.11,20:07
Dnes sa už pacientovi oznamuje, že má dg. schizofrénia bežne?
day
31.07.11,20:09
vymen lekara, mozno to pomoze
ErinErin
01.08.11,11:05
Žiaľ, pre schizofréniu je typické, že väčšina pacientov nevníma, že sú chorí. Je to veľmi zložité pre blízkych. Bez súhlasu chorého sa liečba môže uskutočniť, len ak ohrozuje seba alebo okolie. Pre seba môže byť nebezpečný aj napr. keď sa nestravuje, ako máte obavy.