mmk
31.07.11,20:53
Dobrý deň

Chcel by som požiadať o porovnanie dvoch pc s rôznymi konfiguráciami, keďže sa hlavne nerozumiem procesorom...
Uvažujem nad kúpou nového notebooku a chcem vedieť, "o koľko" je výkonnejší, od dolu uvedeného dva a pol ročného PC čka
(ak je možné, veľmi zľahka vysvetliť, čo si všímať pri procesoroch a graf. kartách)

PC:
Itel core 2 quad q8200 2,33 ghz
4 GB ram DDR2 (2X 2GB)
Gigabyte GeForce 9800 GT video adapter 1Ghz

Notebook:
procesor: IntelŸ Core™ i7-2630QM (2GHz, 6MB)
systémová paměť: 6GB DDR3
grafika: NVIDIAŸ GeForce with CUDAŸ GT 540M DDR3 1GB VRAM


Za porovnanie vopred ďakujem
newmi
31.07.11,20:36
zalezi v com ma byt vykonnejsi. V hrach je rozhodne vykonnejsi ten stary PC
mmk
01.08.11,05:17
Čím je výkonnejší ? graf. karta je 1GHz rovnaká, v notebooku je vyššia ramka, novší procesor.
resp. ako mám chápať 4 jadrá ? 4 x 2,33 ghz ? alebo 0,58 x 4 ?
mecky
01.08.11,09:10
graficka karta nieje rovnaka ani nahodou, 9800gt je asi o tretinu vykonnejsia.
i7 je novsi a o nieco vykonnejsi, pri beznom pouzivany vsak rozdiel nepoznas
ram tak isto: pri beznom pouzivany (aj na hry) je 4GB s prehladom postacujuce

jednotlive komponenty roznych generacii(a procesory a graf karty obzvlast) sa nedaju porovnavat priamo podla parametrov, pretoze vnutorna architektura je casto velmi odlisna
mmk
01.08.11,16:04
Dík za odpoveď. Počul som, že je nejaká web stránka (neviem názov, niečo ako ...mark) kde zistím hodnotenie procesoru a je ich tam naozaj veľa.

dík
newmi
02.08.11,18:14
vola sa to Passmark (http://www.cpubenchmark.net/)

btw, ta graficka nie je 1GHz, si myslel, ze ma 1GB pamate, nie?
mmk
02.08.11,18:22
áno, zrejme tak som myslel. Dík za passmark
Čo je pre mňa dôležitý faktor pri porovnávaní graf. kariet ?
newmi
02.08.11,20:18
no to sa neda povedat, proste musis si nejake vytipovat a na nete pohladat testy a porovnania. Karty maju roznu archtekturu a neda sa len podla papierovych parametrov urcit ktora je lepsia. Ale bud si isty, ze novu kartu na ake take hranie urcite nekupis za 50€. Karty na serioznejsie hranie idu od cca 80 a viac € . Nove, v bazari sa da lacnejsie samozrejme zohnat.
MatoXVI
03.08.11,10:16
Procesor sa porovnávať nedá nechápem ako može niekto napísať že na tom nezáleží :D je tu rozdiel a hlavne keď si zoberieme túto i7..2,00Ghz na jadro, 8 threadov + funkcia turbo boost kde sa ti samo taktuju jadra na max až 2.9 GHz pri zaťažovaní . To je ale obrovský rozdiel oproti staršej core 2 quad ..mám presne túto i7 a možeš tam robiť čo len chceš no ešte sa mi nepodarilo žeby mi niečo procesor nestíhal :D .. grafika 540M zasa novšia .. ale nie velký rozdiel..
a RAMka zaujímalo by ma aká je rýchla keď je ešte DDr2 :D starý komp stará doska ..
mmk
03.08.11,13:37
ďakujem, zatiaľ najlepšia odpoveď Mato. Povedz, ako zistím, aká je ddr2 rýchla a napíšem sem. Aj mňa to celkom zaujíma. dík
mecky
03.08.11,18:05
Procesor sa porovnávať nedá nechápem ako može niekto napísať že na tom nezáleží :D je tu rozdiel a hlavne keď si zoberieme túto i7..2,00Ghz na jadro, 8 threadov + funkcia turbo boost kde sa ti samo taktuju jadra na max až 2.9 GHz pri zaťažovaní . To je ale obrovský rozdiel oproti staršej core 2 quad ..mám presne túto i7 a možeš tam robiť čo len chceš no ešte sa mi nepodarilo žeby mi niečo procesor nestíhal :D .. grafika 540M zasa novšia .. ale nie velký rozdiel..
a RAMka zaujímalo by ma aká je rýchla keď je ešte DDr2 :D starý komp stará doska ..

rozdiel v cpu je obrovsky podla pouzitia, na bezne pouzitie a hranie hier v tychto dvoch konfiguraciah je silnejsi cpu takmer k nicomu
540M moze byt novsia, to vsak neznamena ze je vykonnejsia
vies aky je rozdiel mezdi ddr2 800 a ddr3 1333? v realnom pouziti rozdiel nemas sancu poznat, v syntetickych testoch okolo 5%
MatoXVI
03.08.11,21:52
DDR2-taktovacia frekvencia 800 Mhz, latencie, vyššie časy - to znamená v praxi ak hráš nejakú hru a chceš si napr pozreť čo je nové na Facebooku alebo robiť čokoľvek iné.. pri hodení na plochu budeš mať pomalu odozvu budeš mať napr čiernu obrazovku po vypínaní hier a podobne..vždy si musíš nejaký ten čas počkať..čo mne osobne by robilo nervy lebo mám starý PC kde nemám slot na DDR3.dalšia nevýhoda je že musíš mať 64x bitový OS.aby si mohol zvačšiť pamať RAM nad 4 GB čo je uplna ...

DDR3 - rozdiel velký nie je s výnimkou procesorov i7 tam to už veru poznáš frekvencia sa dnes pohybuje od 1066 - 2000+ Mhz
mecky
04.08.11,16:17
ddr2 maju praveze nizsie latencie a z toho tazia
to co ty popisujes nesuvisi s latenciu, ale hlavne s velkostou pamete
s 64bit a 4GB si sa trafil ale nejako mi unika suvis...

a znova, rozdiel vo frekvencii pamete pri normalnom pouzivani nepoznas. (vynimku dnes tvoria nove AMD cpu llano s integrovanou grafikou, kde sa ram pouziva aj ako videopamet, tam je rozdiel celkom dobre meratelny)
mmk
05.08.11,10:11
Z toho, čo tu celé čítam, kúpou toho notebooku si vlastne nepolepším. NB plus lepšia ramka (no rozdiel neuvidím) lepší procesor, no o tretinu horšia grafika...
Timer3
05.08.11,14:30
i7 mas tie nove Sandy Bridge od intelu, ktore trhaju momentalne rekordy a dominuju trhu, ale co ja viem na tu zostavu ti to moze byt uplne jedno, je to ako mat 3 litorvy motor v skodovke... 9800 gt je ok na nejake hranie bez antialisingu, na strednych detailoch s "normalnymi" nastaveniami to celkom pojde, ale viac necakaj, tu druhu grafiku nepoznam tu gt 540m, ale asi to nebude bohvie co za skok.
Timer3
05.08.11,14:40
ddr2 a dd3 neries, len koli tomu ti to moze byt uuuuplne jedno, nebudes to citit. Staci ddr2 a 4giga, viac z tej zostavy nevytlacis aj tak.
newmi
10.08.11,19:06
Ad88amko
12.08.11,19:13
Omg notebooky na hry nikdy !!! este raz NIKDY ! Po hodine hrania absolutne prehrievanie procesoru . Pokial to chces na hry za tu cenu co das za ten ntb pocitam tak okolo 1200 eu neviem aku znacku mas na mysli . Tak za 1200 eu si kupis stolni pocitac aj z monitorom este ti aj 200 eu ostane a bude vykonejsi ;) Pokial ho chces na aplikacie filmy a pod. je podla mna lepsi ntb . Je dobre ze funguje na baterku . ale po 2 rokoch baterka co vydrzala 4-5 hodin vydrzi hodinu . Len tolko k tomu
KEJKA
28.08.11,19:15
ja by som poprosila tiež porovnať parametre týchto dvoch - jeden je SONY, druhý ACER, rozdiel nevidím, som absolútny laik. Hry nie sú priorita, ale isto chcem klávesnicu komplet-aj číselnu, wifi, webkameru, napalovačku, na bežné kancelárske práce - samozrejme včítane vzdialeného pripojenia do databázy iného klienta, ale aj na videokomunikáciu.

SONY VAIO EH1M1E/B černý
Notebook Intel Core i3 2310M Sandy Bridge, 15.5" LED 1366x768, RAM 4GB, NVIDIA GeForce 410M 1GB, HDD 500GB 5400 otáček, DVD, WiFi, Bluetooth, Webkamera 0.3 Mpx, HDMI, Windows 7 Home Premium 64-bit

ACER TravelMate 5742Z-P624G50Mnss
Notebook Intel Pentium Dual-Core P6200, 15.6" LED 1366x768, Intel HD Graphics, RAM 4GB, HDD 500GB 5400 otáček, DVD, WiFi, BlueTooth, Webkamera, Windows 7 Home Premium 64-bit
===========================
ak je SONY o polovicu drahší, je to kvôli značke, alebo sú tam parametre výrazne inakšie.
prosím laicky naviesť - kde sú slabiny, prípadne čo by som mohla vynechať, resp. nemalo by chýbať.
Ďakujem vopred.
mecky
28.08.11,19:30
sony je ma vykonnejsi procesor, to vsak pri beznej praci nepoznate, a hlavne vykonnejsiu graficku kartu, co vam je podla poziadaviek nanic, takze z tychto dvoch acer

neviem aky mate cenovy limit ale osobne by som bral taketo nieco
http://www.alza.sk/notebooky/hp-probook-4530s-d237024.htm
kolacikvanilka
28.08.11,20:27
čo sa týka procesoru súhlas s Mato-om, čo sa týka grafiky 9800 GT a GT540M - taktovanie, rýchlosť, typ pamätí, podpora phys-x, cuda - ide o grafiky na rovnakej úrovni. 9800 GT však pracuje s inštrukciami dĺžky 256 bitov na jeden takt, takže dokáže spracovať viac dát za jednotku času, z čoho vychádzajú aj jej lepšie parametre (rozsah pamäte spracovanej za sekudu a úroveň textúrovania za sekundu).
Čo sa týka DDR2 a DDR3 rozdiel je v dosahovanom takte, v PC bežala na 667 možno 800 MHz (dá sa zistiť) v NB možno na 1066 alebo 1333 MHz, takže DDR3 prepustí viac dát za sekundu (všetko však závisí od dosky v ktorej sú pamäte osadené, ktorá určuje konečnú rýchlosť na akej pamäte bežia). Ďalší rozdiel v upgrade-och. DDR3 lacnejú, DDR2-ky nakoľku už nie sú mainstreamom budú dražieť. Takže výmena o rok môže byť nákladnejšia.
Posledná poznámka - na čo sa PC resp. NB prevažne používajú. Zo skúseností 8 hod práce v tichom prostredí, do ktorého mi zavíjajú chladiče booku (problém s chladením je tam vždy, kým nebudú chladené na inom princípe) nie je ktoviečo. Rovnako ak si človek pustí film a nechce mať v ušiach slúchadlá, chladiče booku trošku otravujú. Zataiľ čo PC s lepším prudením vzduchu a tichými "fanmi" si len pradie.
Ad88amko
01.09.11,19:59
Jednoznacne ber Acer pokial je conovo dostupnejsi .
Myslim ze vam bude plne stacit .
O parametre sa nemusite zaujimat pokial ntb nechcete vyuzivat na tazsie aplikacie alebo hry .
Bluetooth wifi kameru a ost . mate na obidvoch ntbkoch .
Ako spominal mecky procesor a grafika su podstatne vykonejsie .
Pokial chcete investovat do "buducna" a chcete dat do toho viac penazi kupte si sony .
Ale ja vam odporucam Acer .
mato650
08.09.11,09:41
vzdy zelezi od toho na co to potrebujes...mne osobne sa na notebooku nepracuje velmi dobre, mam radsej klasiku PC...ako sami vidis za tu cenu co notebook mas ovela vykonnejsie PC...inac z notebookov by som odporucil jednoznacne sony