alchstuip
01.08.11,10:53
Rad by som pocul vase nazory a skusenosti s murovanim z kamena.
Na zahrade mame staru studnu, kopanu, s betonovymi skruzami, chcem okolo nej vymurovat murik.
V sucasnosti je posledna skruz na urovni terenu.

Plan je nasledovny:
vybetonovat zaklad okolo skruze
murovat

tu by som vsak potreboval poradit...

Odizolovat kamenny murik od zakladu? Alebo napevno spojit?

Davat zelezo aj do muriva? (zaklad bude samozrejme vystuzeny zelezom).

Aky "silny" beton pouzit na zklad - pomer strk/cement (prosim, prosim, nepiste mi tu pevnostne triedy, z toho som jelen, staci len, aky cement a x lopat cementu na x lopat strku, dakujem)

Cim murovat? Teda ake spojivo pouzit? Vapennu maltu? (to snad nie) Cementovu maltu - piesok+cement - aky pomer? alebo kupit nejaku hogo-fogo drahu murovaciu zmes?

Kamene pred ukladanim do murika navlhcit, aby nestiahol vodu z malty prirychlo? Je to lomovy kamen z kamenolomu niekde pri Nitre... mozno vapenec "prerasteny" niecim ako kremen

Tak, to je asi vsetko.... vopred dakujem za rady
220870
01.08.11,16:34
Základ stačí 30 cm, železo nieje nutné ,ako ho požijete nič zlé sa nestane.Murovať na beton najlepšie piesok riečny 0-4 frakcia,alebo šaštínsky piesok miešať s cementom v pomere 1:3.Kameň netreba vlhčiť len umyť od prachu a hliny.Pri murovaní špáry dostatočne vyplnte maltov betonom po hodinke od položenia kameňa na miesto špáru vytvarujte kusom drievka do požadovanej hĺbky ,pretrite štetcom namočeným vo vode ,poriadne očistite znečistený kameň umyte ho ,s tým štetcom, špáry môžete po pár dňoch prípadne pretieť farbou na beton.
Je to ťažko vysvetliť ,ale čím hlbšie špáry tým krajší výsledok práce.
alltracboy
30.06.14,10:49
cize malta na lepenie kamena je len riecny piesok a cement? ziadne vapno?
Indeed
30.06.14,15:42
presne tak, žiadne vápno
alltracboy
30.06.14,18:59
a ten pomer je mysleny 3 diely piesku na diel cementu? lebo napisane je to tak ze vyznieva opacne (3 diely cementu a diel piesku)
Indeed
05.07.14,05:11
3 diely piesku na 1 diel cementu, ale šparovať možno aj mazaninou z čisteho cemntu a vody, vtedy je to najtrvácnejšie