BXLmiami
30.11.14,15:02
Prosté užitočné a smradľavé.Už vidím to množstvo tém susedov,ved koľkokrát vadí aj kohút.
lujza.j
01.01.15,14:47
lujza.j
02.01.15,20:37
pmajap
09.01.15,17:55
lujza.j
18.01.15,20:28
lujza.j
20.01.15,19:15
pmajap
24.01.15,20:33
dobrý nápad ako udržať vlhkosť v kvetináčoch a pritom rastliny nepremočiť, v at predávajú zeminu za veľký peniaz, ktorá po pridaní vody zväčší svoj objem 10 násobne...a hľa aké je to jednoduché vyrobiť si ju doma:D
http://youtu.be/sXb8rJ8Rm3I
pmajap
04.03.15,15:16
Viete pestovať paradajky?
Ak máte veľkký vykurovaný skleník, je ich možné pestovať aj v južných častiach SK. Najprv som si myslela, že je to fotomontáž, ale už ich pestovali aj u nás, ale nemali vhodné podmienky.A dajú sa kúpiť aj semená.
http://www.aliexpress.com/item/50-Pcs-ITALIAN-TREE-TOMATO-Seeds-Trip-L-Crop-Seeds-Comb-S-H-Vine-Tomato-Climbing/1770973902.html
Anika61
10.03.15,14:59
arizona
15.03.15,18:24
osky
29.03.15,14:12
poradite?

1.zasadila som cca pred 4 tyzdnami do kelimkov papriku. neviem ale ,ci ju treba podsadit alebo este cakat.
za kolko by sa mali objavit rastlinky z semienok ?


2.kolko cm-m odstup treba dodrzat pri vysadbe ovocnych stromkov?
chcem par takych normalnych nizkokmennych,ale nechcem ich ani na vreteno alebo inak,budu rast ako priroda da,sem tam ostrihame.
aku vzdialenost teda odporucate,aby si po case nezavadzali a aby sme z toho nemali taku nepriechodnu dzunglu?

vdaka
lujza.j
29.03.15,14:53
poradite?

1.zasadila som cca pred 4 tyzdnami do kelimkov papriku. neviem ale ,ci ju treba podsadit alebo este cakat.
za kolko by sa mali objavit rastlinky z semienok ?


2.kolko cm-m odstup treba dodrzat pri vysadbe ovocnych stromkov?
chcem par takych normalnych nizkokmennych,ale nechcem ich ani na vreteno alebo inak,budu rast ako priroda da,sem tam ostrihame.
aku vzdialenost teda odporucate,aby si po case nezavadzali a aby sme z toho nemali taku nepriechodnu dzunglu?

vdaka
http://www.porada.sk/t130550-spravny-termin-vysevu-papriky-a-paradajok.html
alaya1
31.03.15,05:42
kukučka
31.03.15,10:42
choď do zberu starého železa

pripomínam staré témy permakultúra a pod, mmch mi tu chýba chokma a jej krásna zelenina
naklíčenú cibuľu nevyhadzujte, ale veľmi plytko posaďte, budete mať skoro mladú zelenú, tuším tu bolo foto a YT video
alaya1
31.03.15,11:02
Dik za radu, ale naskor musim zistit, kde je u nas zber druhotnych surovin. :)

Chyba mi tu tema, aspon som ju nenasla ohladne prac v zahrade pocas roka, myslim ta postupnost, co kedy, tak luzgam net a studujem :). Som v tomto novacik, panelakove dieta :)
vicktor
31.03.15,11:28
zber druhotnych surovin nehladaj - taketo veci najdes kade-tade za dedinou po priekopach alebo v potoku pod lesom
kukučka
31.03.15,12:30
Vy tam nemáte "občanov slovenskej národnosti"? U nás je čisto, nenájdeš ani klinec.
Niekedy som sem chodila relaxovať a veľa sa naučila, pamätáš tému pečenie chleba? Potom to prepchali reklamou a veľa ľudí odišlo, aj ja - neviem ako je to dnes, našla som ti dobrú starú tému, pozri aj archív.
http://forum.living.cz/viewtopic.php?f=154&t=2197300&st=0&sk=t&sd=a&start=5240
buchač
31.03.15,12:48
Vy tam nemáte "občanov slovenskej národnosti"?
...jj...pravdu máš.

Niekde v priekope sa ťažko nájde...
Tie zberné dvory ? Nuž, ak sa aj nejaký fúrik objaví, tak je v tak dezolátnom stave, že ...dast ist hrúzen...buď zhrdzavený, že sa správa jak papyrus...alebo je obetónovaný až do het.
alaya1
01.04.15,08:44
Vy tam nemáte "občanov slovenskej národnosti"? U nás je čisto, nenájdeš ani klinec.
Niekedy som sem chodila relaxovať a veľa sa naučila, pamätáš tému pečenie chleba? Potom to prepchali reklamou a veľa ľudí odišlo, aj ja - neviem ako je to dnes, našla som ti dobrú starú tému, pozri aj archív.
http://forum.living.cz/viewtopic.php?f=154&t=2197300&st=0&sk=t&sd=a&start=5240

Dik za link, je velmi osozny, skoda, ze aj tu na Porade nie je takato pekna tema.
kukučka
09.04.15,07:44
arizona
09.04.15,09:45
Vy tam nemáte "občanov slovenskej národnosti"? U nás je čisto, nenájdeš ani klinec.
Niekedy som sem chodila relaxovať a veľa sa naučila, pamätáš tému pečenie chleba? Potom to prepchali reklamou a veľa ľudí odišlo, aj ja - neviem ako je to dnes, našla som ti dobrú starú tému, pozri aj archív.
http://forum.living.cz/viewtopic.php?f=154&t=2197300&st=0&sk=t&sd=a&start=5240

Dik za link, je velmi osozny, skoda, ze aj tu na Porade nie je takato pekna tema.
Nesuhlasim. Na Porade su desiatky takychto peknych tem a stovky kvalitnych rad.
Ale problem je skor v tom, ze v poslednom case nama kto do tych tem prispievat :-( ...ako to bolo prv. Darmo par nadsencov zalozi temy....
Antea
09.04.15,15:33
No, tak ja som bola včera na záhrade, v prvom rade som skonštatovala, že mi dobrí susedia otrhali všetky narcisy, však bola Veľká noc, tak si treba vyzdobiť byt, nie? A potom, že kradnú tí.....Keď ma to prešlo tak som siala karotku medzi cesnak, naschvál sme ho sadili redšie, zasiala som bôb, / len neviem či už nie je neskoro/, zajtra budem sadiť zemiaky a ešte dačo čo stihnem, ale som taká vytočená, že na celú záhradku nasejem burgyňu, nech kradnú:), môžu si vypáliť burgiňovicu, inteligenti
pavol54
09.04.15,17:21
No, tak ja som bola včera na záhrade, v prvom rade som skonštatovala, že mi dobrí susedia otrhali všetky narcisy, však bola Veľká noc, tak si treba vyzdobiť byt, nie? A potom, že kradnú tí.....Keď ma to prešlo tak som siala karotku medzi cesnak, naschvál sme ho sadili redšie, zasiala som bôb, / len neviem či už nie je neskoro/, zajtra budem sadiť zemiaky a ešte dačo čo stihnem, ale som taká vytočená, že na celú záhradku nasejem burgyňu, nech kradnú:), môžu si vypáliť burgiňovicu, inteligenti
alebo THC canabis?
lacotinka
09.04.15,17:31
poradite?

1.zasadila som cca pred 4 tyzdnami do kelimkov papriku. neviem ale ,ci ju treba podsadit alebo este cakat.
za kolko by sa mali objavit rastlinky z semienok ?


2.kolko cm-m odstup treba dodrzat pri vysadbe ovocnych stromkov?
chcem par takych normalnych nizkokmennych,ale nechcem ich ani na vreteno alebo inak,budu rast ako priroda da,sem tam ostrihame.
aku vzdialenost teda odporucate,aby si po case nezavadzali a aby sme z toho nemali taku nepriechodnu dzunglu?

vdaka

1. ak sú podmienky, určite pod 2 týždne
vyhrab 1 semienko a pozri

2.
také 4 metre
jablone niektoré možno menej
hrušky by malo stačiť 3 m
alaya1
09.04.15,17:34
Ja som v nasej novej zahrade pri chalupe zdedila par ovocnych stromov a krikov.
Tak teraz neostava nic ine, len studovat, ako sa o nich postarat. :)
Antea
09.04.15,17:50
No, tak ja som bola včera na záhrade, v prvom rade som skonštatovala, že mi dobrí susedia otrhali všetky narcisy, však bola Veľká noc, tak si treba vyzdobiť byt, nie? A potom, že kradnú tí.....Keď ma to prešlo tak som siala karotku medzi cesnak, naschvál sme ho sadili redšie, zasiala som bôb, / len neviem či už nie je neskoro/, zajtra budem sadiť zemiaky a ešte dačo čo stihnem, ale som taká vytočená, že na celú záhradku nasejem burgyňu, nech kradnú:), môžu si vypáliť burgiňovicu, inteligenti
alebo THC canabis?
no potom by som tam mala celkom púšť:), len neviem či od zlodejov alebo kukláčov
lacotinka
09.04.15,17:52
Ja som v nasej novej zahrade pri chalupe zdedila par ovocnych stromov a krikov.
Tak teraz neostava nic ine, len studovat, ako sa o nich postarat. :)

stromček (okrem broskyne) sa tvaruje 2-5 rokov
pristriháva 3-7 rokov
potom iba presvetľuje
alaya1
10.04.15,05:10
alaya1
10.04.15,15:28
Zaujimalo by ma, co uz mozem bez strachu, ze zamrzne vysadit zo zeleninky.. Chcem si aj kvety vysadzat, tie Anjelske truby su neskutocne, to urcite chcem . Muskaty uz cakaju tiez
lacotinka
10.04.15,15:32
Zaujimalo by ma, co uz mozem bez strachu, ze zamrzne vysadit zo zeleninky.. Chcem si aj kvety vysadzat, tie Anjelske truby su neskutocne, to urcite chcem . Muskaty uz cakaju tiez

napíš polohu
alaya1
10.04.15,15:33
tam, kde byvam :)
lacotinka
10.04.15,15:34
tam, kde byvam :)

tak zasej :D
Anika61
11.04.15,19:50
Zaujimalo by ma, co uz mozem bez strachu, ze zamrzne vysadit zo zeleninky.. Chcem si aj kvety vysadzat, tie Anjelske truby su neskutocne, to urcite chcem . Muskaty uz cakaju tiez
Mozes zasiat mrkvu,petrzlen,pastrnak,salat,zasadit cibulku....anielske truby do kvetinacov,prihnojit hnojivom s koncovkou'' cote ,zacat ich vynasat na slnko ale postupne,von mozu ostat az po ''zamrznutych''...z letniciek mozes vysiat aksamietnice,slnecnice,laskavec,nocovky,hrachor vonavy a nechtik a td....
http://feminity.zoznam.sk/c/889543/cas-sadenia-priesad
alaya1
12.04.15,05:21
dakujem Anka, si zlata, ideme dnes vysadzat cibulku, salat, retkovku, myslela som, ze aj cuketu a tekvicu, karfiol a brokolicu,, ale radsej po prestudovani na nete si este doma predpestujem, snad to vsetko este stihnem, aby mi doma priesady vzisli.
pavol54
12.04.15,06:06
dakujem Anka, si zlata, ideme dnes vysadzat cibulku, salat, retkovku, myslela som, ze aj cuketu a tekvicu, karfiol a brokolicu,, ale radsej po prestudovani na nete si este doma predpestujem, snad to vsetko este stihnem, aby mi doma priesady vzisli.
s tou cuketou a tekvicou by som to vonku ešte neriskoval ani v Iži
tannenkau
12.04.15,07:41
dakujem Anka, si zlata, ideme dnes vysadzat cibulku, salat, retkovku, myslela som, ze aj cuketu a tekvicu, karfiol a brokolicu,, ale radsej po prestudovani na nete si este doma predpestujem, snad to vsetko este stihnem, aby mi doma priesady vzisli.

karfiol znesie aj chladnejšie
skor mu neskor veľa slnka vadí
pmajap
12.04.15,08:11
Vyskúšala som náplň z detskej plienky, zmiešanú so zeminou a nasiala kápiu, majoránku a bazalku. Zaliala som to 4 l vody, substrát bol mokrý, ale nie premočený, potom som to zaliala asi 1 l pred odchodom z domu, už to začalo klíčiť, za tri týždne to nikto nepolieval a takto to vyzerá, papriky klíčivosť výborná z 20 tich semien 19 rastlín. Paráda, použijem to aj v záhrade pri sadení mladých stromkov a na čučoriedky, čo nemôžu preschnúť.
tannenkau
12.04.15,08:19
Vyskúšala som náplň z detskej plienky, zmiešanú so zeminou a nasiala kápiu, majoránku a bazalku. Zaliala som to 4 l vody, substrát bol mokrý, ale nie premočený, potom som to zaliala asi 1 l pred odchodom z domu, už to začalo klíčiť, za tri týždne to nikto nepolieval a takto to vyzerá, papriky klíčivosť výborná z 20 tich semien 19 rastlín. Paráda, použijem to aj v záhrade pri sadení mladých stromkov a na čučoriedky, čo nemôžu preschnúť.

Logicky : Bachneš detské plienky a hneď je tam aj hnojivo :D
pmajap
12.04.15,09:03
:D len vatu a biely prášok čo je pod ňou, ten vlastne urobí gel, to by boli veeeľmi veľké papriky, ako pestuje mužíček na Ukrajine, skoro metrové :D
pavol54
12.04.15,10:10
Vyskúšala som náplň z detskej plienky, zmiešanú so zeminou a nasiala kápiu, majoránku a bazalku. Zaliala som to 4 l vody, substrát bol mokrý, ale nie premočený, potom som to zaliala asi 1 l pred odchodom z domu, už to začalo klíčiť, za tri týždne to nikto nepolieval a takto to vyzerá, papriky klíčivosť výborná z 20 tich semien 19 rastlín. Paráda, použijem to aj v záhrade pri sadení mladých stromkov a na čučoriedky, čo nemôžu preschnúť.
Inak pamätám že to sa vždy robilo, pred sadením stromčekov do jamy za kýbel zo suchého záchoda, alebo aj okolo hrozna sa odkopalo a šup tam. To vieš čo sa hovorí "keď sedliak nes--e, tak mešťan než..e" A aké bolo o rok hrozienko sladučké
arizona
20.06.15,13:00
Aanika
07.09.15,11:35
buchač
07.09.15,12:12
co vy na to?????,mne sa to paci...

Odhliadnuc od toho, že sa Ti to páči...aký osoh je ešte z tých paliet....teda, okrem vlastnosti, že pekne horia ?
alaya1
07.09.15,15:22
co vy na to?????,mne sa to paci...
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtf1/v/t1.0-9/11703031_586708968137467_6311805674586245014_n.jpg ?oh=32a7b32b1ead4b2a4216cb6f416b048b&oe=567C234B
je to podobne, ako sadit do ciernej netkanej textilie, aspon si to myslim.
alaya1
11.09.15,07:04
Mam plodiaci rakytnik- ak mate, co robite z plodov? Susite, ci konzervujete?
http://www.zahrada-sk.com/images_data/2972-hippophae-rhamnoides-rakytnik-resetlakovy.jpg
veronikasad
11.09.15,07:06
Mam plodiaci rakytnik- ak mate, co robite z plodov? Susite, ci konzervujete?
http://www.zahrada-sk.com/images_data/2972-hippophae-rhamnoides-rakytnik-resetlakovy.jpg
kamarátka mrazí a používa do čaju
alaya1
11.09.15,07:08
Uvazovala som nad susenim, ale aj mrazenie je dobry napad, uz mam namrazenu aj aroniu.
kukučka
11.09.15,07:41
Raz som na návšteve pila likér, bol vynikajúci, je veľmi dobrý na štítnu žľazu.
Chcela som urobiť, no nemám aróniu.
alaya1
11.09.15,08:57
Raz som na návšteve pila likér, bol vynikajúci, je veľmi dobrý na štítnu žľazu.
Chcela som urobiť, no nemám aróniu.
my sme aroniu zdedili pri chalupe aj tie rakytniky, nevedela som, co s tou aroniou, som to namrazila, v zime bude dobry s medom.
lujza.j
11.09.15,09:16
lujza.j
11.09.15,09:17
Katy a R
11.09.15,11:26
Ak robíte kompót z hrušiek , prípadne z jabĺk - šupnite tam pár kúskov arónie - spraví to veľmi zaujímavú chuť ;)
kukučka
18.10.15,20:32
kukučka
18.10.15,21:07
Zaštepiť paradajku do zemiaka. Chcela som priložiť text z prekladača, ale dalo mi to siahodlhé nezmysly.
kukučka
18.10.15,21:12
Tomatokartofel - úroda paradajok a zemiakov z jedného kra

V poslednej dobe, tlač hlásené z Veľkej Británie a Nového Zélandu na pestovanie rastlín, takže je možné získať v rovnakom čase ako plodiny paradajok a zemiakov z jedného kra.

Zemiaky, paradajky. z jedného kra NOVINKA PRE NOVINKA

V poslednej dobe, tlač hlásené z Veľkej Británie a Nového Zélandu na pestovanie rastlín, takže je možné získať v rovnakom čase ako plodiny paradajok a zemiakov z jedného kra.

Zemiaky, paradajky. z jedného kra NOVINKA PRE NOVINKA

Je to zázrak s názvom "tomatokartofel" (v anglickej verzii TomTato, od slov - "paradajkovej» - paradajkami a «zemiakovým» - zemiaky) a nie je produktom genetického inžinierstva alebo na chov, ale výsledok špeciálnou technológiou, očkovanie.

Je možné úspešne pestovať svoje vlastné týchto zariadení v krajine a získať stabilné úrodu ako v "palcoch" a "koreňov"? Praktické skúsenosti ukazujú, že je to možné. Snažte sa pochopiť túto technológiu, najmä preto, že sú niektoré veľmi dôležité nuansy.
Tomatokartofel (TomTato)

Očkovanie - jeden spôsob rozmnožovania rastlín a zvýšiť ich odolnosť voči nepriateľskom prostredí. U zeleniny začali používať na začiatku minulého storočia. Ukázalo sa, že vyvinutý koreňový systém podnož, poskytuje zvýšené a stálej výnosy zeleniny v otvorenom poli. V rovnakej dobe vegetačného obdobia znížila navrúbľované rastliny a významne zvyšuje produktivitu. V súčasnej dobe najpopulárnejší vnútrodruhovej štepenie, prevažne ovocných plodín. Medzirodová vrúbľovanie je známe, ale veľmi zriedkavé.

Všetci vieme, že vrcholy zemiakov obsahuje toxické látky. Ak nie ste natívne zemiaky rastú zelené a paradajka Bush, nezobrazí sa, ak tieto toxíny v paradajkách, a ako to bude mať vplyv na toxicitu zemiakov? V akej časti rastliny budú zaslané do hlavného toku živín do hornej alebo spodnej? Potrebujem špeciálne poľnohospodárske stroje pestovanie týchto rastlín?

Prejsť priamo k technológii. V polovici apríla pristane v hrnci zemiakových hľúz v pochvopitatelnuyu zmesi. Po dvoch týždňoch, môžete byť očkovaný paradajka zemiakov, najlepšie zlepšenú kopulirovki. Kopulirovka - štepenie spôsob spájania zložiek viac či menej rovnaký priemer, sa zlepšenou - nielen pripojený úsekoch, ale tiež umožňuje ďalšie štiepenie a rezanie spojené s skladom je oveľa silnejší.
Štepenie paradajky zemiaky

Štepenie paradajky zemiaky

Očkovanie sa vykonáva, keď je hrúbka stonky zemiakov a paradajok sadeníc 0,5 cm, môže byť doma. Tento vštepil každý útek je žiaduce, aby dĺžka sekciách prekročená o viac než štvornásobok hrúbky sceľovaných stonky. V úsekoch Stonky nôž vyrobený prameňov-karty, ktoré sú priamo pripojené, neumožňuje sebemenší sušenie. Potom spustite pevne pripútaní baktericídne omietky a dať na tienistom mieste tlmiť pôdu a samotné rastliny.
Lôžkoviny

Lôžkoviny

Neľakajte sa, ak deň alebo dva paradajka potomka fade, ak je vykonané správne, druhý deň sa obnoví pôvodný vzhľad. Po 7-9 dňoch je možné vykonať pristátie rastlín v záhrade pod krycím materiálom a týždeň odstrániť obväz z miesta potomka. Čoskoro si všimnete vzhľad kvitnúce štetcom paradajok, ao mesiac neskôr vidieť výsledky. Ak sa pozorne uvoľniť pôdu, môžeme vidieť nástup mladých hľúz.

Čas na úrodu. Na jednej krovia môže zbierať 1,5-3 KG 5-8 kg zemiakov a paradajok, čo je veľmi dobré.
Paradajka a zber zemiakov z jedného kra

Paradajka a zber zemiakov z jedného kra

Výskumné vedci zistili zvýšenú odolnosť vrúbľované rastliny k plesni a pásavky zemiakovej, a obsah toxických látok solanínu v ovocie paradajok a hľúz zemiakov, však zostáva v normálnom rozmedzí. Skúsenosť ukázala, že je vyžadované zvláštne poľnohospodárskej techniky pestovania vrúbľovania rastlín.

zdroj
Kľúčové slová: zemiaky, zelenina, paradajky
Publikované Olga Filippova, 11.17.2014 o 15:03
kukučka
18.10.15,21:24
alaya1
14.11.15,11:54
buchač
14.11.15,12:23
super napad, len kde zohnat tie vruty.

Na rýchlovku, nechce sa mi viac lúskať, či je ešte niečo lacnejšie. Drahších je plno.
1 ks = 1,40.... Free Shipping to Slovakia (Slovak Republic)

http://www.aliexpress.com/item/Automatic-plant-waterer-seepage-control-sprinkler-irrigation-Single-Pack/32346265356.html

...predajca na Slovensku by určite pýtal aspoň 2 násobok.
Peggynka
14.11.15,12:50
super napad, len kde zohnat tie vruty.

Na rýchlovku, nechce sa mi viac lúskať, či je ešte niečo lacnejšie. Drahších je plno.
1 ks = 1,40.... Free Shipping to Slovakia (Slovak Republic)

http://www.aliexpress.com/item/Automatic-plant-waterer-seepage-control-sprinkler-irrigation-Single-Pack/32346265356.html

...predajca na Slovensku by určite pýtal aspoň 2 násobok.
By som skúsila toto (vrch urezať a horúcim drôtom urobiť dierky :D) http://www.domovazahrada.sk/nas-dom/eshop/8-1-Zahradkarske-potreby/0/5/752-Kolik-sadzaci-PVC//download#anch1
buchač
14.11.15,13:25
super napad, len kde zohnat tie vruty.

Na rýchlovku, nechce sa mi viac lúskať, či je ešte niečo lacnejšie. Drahších je plno.
1 ks = 1,40.... Free Shipping to Slovakia (Slovak Republic)

http://www.aliexpress.com/item/Automatic-plant-waterer-seepage-control-sprinkler-irrigation-Single-Pack/32346265356.html

...predajca na Slovensku by určite pýtal aspoň 2 násobok.
By som skúsila toto (vrch urezať a horúcim drôtom urobiť dierky :D) http://www.domovazahrada.sk/nas-dom/eshop/8-1-Zahradkarske-potreby/0/5/752-Kolik-sadzaci-PVC//download#anch1

Ono sa dá aj inak.
Ale či by to vyšlo lacnejšie a či by sa to vôbec oplatilo, tak to je už otázne.
Ono, češi vravia..."zlaté české ručičky"...ale ani tie slovenské nie sú na zahodenie, ba povedal by som, že sú aj šikovnejšie, len sa s tým toľko cavykov nerobí.
Lenže ten Tvoj kolíček nemá závit...

Takže ja by som to videl asi takto.
Kúpiš PVC trubky primeraných rozmerov. Narežeš na patričnú dĺžku. Prispôsobiš si podľa svojho tou teplovzdušnou pištoľou do patričného tvaru. Fľašu s vodou šturiš na pevno do širšej trubky.
Lenže kto by sa s tým piplal ?...Lebo ja určite teda nie...a to ani pre pár kusov.

P.S.:
Ale šak alaya má love...kúpi...;) :D :D :D
lujza.j
14.11.15,13:30
pmajap
14.11.15,13:41
super napad, len kde zohnat tie vruty.

Na rýchlovku, nechce sa mi viac lúskať, či je ešte niečo lacnejšie. Drahších je plno.
1 ks = 1,40.... Free Shipping to Slovakia (Slovak Republic)

http://www.aliexpress.com/item/Automatic-plant-waterer-seepage-control-sprinkler-irrigation-Single-Pack/32346265356.html

...predajca na Slovensku by určite pýtal aspoň 2 násobok.
By som skúsila toto (vrch urezať a horúcim drôtom urobiť dierky :D) http://www.domovazahrada.sk/nas-dom/eshop/8-1-Zahradkarske-potreby/0/5/752-Kolik-sadzaci-PVC//download#anch1

Pred 3 rokmi som túto kvapkovú závlahu skúšala, je to malý objem vody, vytečie plná 1,5 l fľaša za jeden a pol dňa. Vyzerá to dobre len na fotke. Stačilo by to do 9 cm kvetináča na dva týždne, do záhonu nie. Každý deň som musela šliapať záhon a dolievať, keď nie som doma nestačí, keď som doma lepšie je zapnúť závlahu.;)
lujza.j
23.02.16,21:04
arizona
22.03.16,16:47
Mila123
22.03.16,16:57
Celkom zaujimavy napad https://www.youtube.com/watch?v=cLfpeUtyDII

neverím, že vyrastú z toho paradajky, pretože všetky semienka aby zaklíčili musia byť vysušené.......
arizona
22.03.16,17:01
[QUOTE="arizona"]Celkom zaujimavy napad /QUOTE]
neverím, že vyrastú z toho paradajky, pretože všetky semienka aby zaklíčili musia byť vysušené.......
Ja som dnes kupila v Lidli vyborne rajcinky. Chystam sa obetovat jednu a vyskusat, co to urobi :-)))
Žabinka
22.03.16,17:04
[QUOTE="arizona"]Celkom zaujimavy napad /QUOTE]
neverím, že vyrastú z toho paradajky, pretože všetky semienka aby zaklíčili musia byť vysušené.......
Ja som dnes kupila v Lidli vyborne rajcinky. Chystam sa obetovat jednu a vyskusat, co to urobi :-)))
tak to som zvedavá, ako dopadne tvoj mičurinský pokus.. mne to skôr vyzerá tak, že to zhnije alebo splesnie.. ak sa podarí, skúsim aj ja..;):---
arizona
22.03.16,18:18
[QUOTE="arizona"]Celkom zaujimavy napad /QUOTE]
neverím, že vyrastú z toho paradajky, pretože všetky semienka aby zaklíčili musia byť vysušené.......
Ja som dnes kupila v Lidli vyborne rajcinky. Chystam sa obetovat jednu a vyskusat, co to urobi :-)))
tak to som zvedavá, ako dopadne tvoj mičurinský pokus.. mne to skôr vyzerá tak, že to zhnije alebo splesnie.. ak sa podarí, skúsim aj ja..;):---
Ved jednu rajcinku obetujem,to ma nezabije :D
Anika61
23.03.16,08:11
Celkom zaujimavy napad https://www.youtube.com/watch?v=cLfpeUtyDII

neverím, že vyrastú z toho paradajky, pretože všetky semienka aby zaklíčili musia byť vysušené.......
Nemusia byť vysusene :-)...otecko tak už pred roookmi sadieval ,podmienkou je ale,že paradajka musí byť dobre vyzreta..nie také "rýchlené"na vode chované":D:)...ono vlasne namusite dávať aj s duzinou,stačí vybrať semienka:)
arizona
23.03.16,08:17
Mne casto aj v zahrade na jar vzide mlada rastlinka zo zabudnutej rajcinky z minuleho roku. Tiez neboli semienka presusene a rastlinke sa dari,casto byva zdravsia a odolnejsia,ako zo zakupeneho semienka.
karakul
23.03.16,08:31
...otecko tak už pred roookmi sadieval ,podmienkou je ale,že paradajka musí byť dobre vyzreta..nie také "rýchlené"na vode chované":D:)...ono vlasne namusite dávať aj s duzinou,stačí vybrať semienka:)

to je pravda... tie semienka dosť vydržia... stalo sa, že po zaváraní pretlaku som odpad (šupky, semienka) vysypal do vyhlbenej jamky v záhrade - na ďalší rok som mal na tom mieste asi 10 plánt...
kukučka
23.03.16,14:17
Mne tak narástli lesné maliny.
buchač
23.03.16,14:39
Mne tak narástli lesné maliny.
To fakt vážne ? ...pfúúúú...to by mohlo fungovať aj u čučoriedok...či ?
Mila123
23.03.16,14:50
Mne tak narástli lesné maliny.
To fakt vážne ? ...pfúúúú...to by mohlo fungovať aj u čučoriedok...či ?
možno, ak zabezpečíš kyslú pôdu.......
buchač
23.03.16,15:27
Mne tak narástli lesné maliny.
To fakt vážne ? ...pfúúúú...to by mohlo fungovať aj u čučoriedok...či ?
možno, ak zabezpečíš kyslú pôdu.......
Hehe...popol budem po susedoch zbierať...:D
Ale pozemok mám vcelku solídny (cca12 árov) a nič na ňom zatiaľ nie je, okrem trávy a dvoch nových orechov. Šak uvidíme...času dosť.
arizona
25.04.16,16:30
[QUOTE="arizona"]Celkom zaujimavy napad /QUOTE]
neverím, že vyrastú z toho paradajky, pretože všetky semienka aby zaklíčili musia byť vysušené.......
Ja som dnes kupila v Lidli vyborne rajcinky. Chystam sa obetovat jednu a vyskusat, co to urobi :-)))
tak to som zvedavá, ako dopadne tvoj mičurinský pokus.. mne to skôr vyzerá tak, že to zhnije alebo splesnie.. ak sa podarí, skúsim aj ja..;):---
Pridavam par fotiek z experimentu. Ak rajcinky preziju,pridam dalsie .-)
Dnes som ich rozsadila do samostatnych crepnikov.
Katy a R
25.04.16,16:55
ari prečo by neprežili ... veď sa to tak bežne robí. :) (paradajka je burina)
vôbec nemusia byť semienka vysušené ... a aj v záhradke, keď ti ostane paradajka - tak tam máš na jar celý trs nových vyrastených .... a možno sú aj odolnejšie ;)
Ja som bežne aj papriku pestovala zo semienok akurát zjedenej .. a lepšia klíčivosť, ako keď kúpiš drahý sáčok . (a to je paprika náročnejšia)
Žabinka
25.04.16,18:05
[QUOTE="arizona"]Celkom zaujimavy napad /QUOTE]
neverím, že vyrastú z toho paradajky, pretože všetky semienka aby zaklíčili musia byť vysušené.......
Ja som dnes kupila v Lidli vyborne rajcinky. Chystam sa obetovat jednu a vyskusat, co to urobi :-)))
tak to som zvedavá, ako dopadne tvoj mičurinský pokus.. mne to skôr vyzerá tak, že to zhnije alebo splesnie.. ak sa podarí, skúsim aj ja..;):---
Pridavam par fotiek z experimentu. Ak rajcinky preziju,pridam dalsie .-)
Dnes som ich rozsadila do samostatnych crepnikov.
no super, tak teraz som prekvapená, ako pekne vyrástli.. naozaj som to ani náhodou nepredpokladala.. vyzerajú pekne, rastlinky..
kukučka
08.05.16,07:27
alaya1
10.05.16,15:22
[QUOTE="arizona"]Celkom zaujimavy napad /QUOTE]
neverím, že vyrastú z toho paradajky, pretože všetky semienka aby zaklíčili musia byť vysušené.......
Ja som dnes kupila v Lidli vyborne rajcinky. Chystam sa obetovat jednu a vyskusat, co to urobi :-)))
tak to som zvedavá, ako dopadne tvoj mičurinský pokus.. mne to skôr vyzerá tak, že to zhnije alebo splesnie.. ak sa podarí, skúsim aj ja..;):---
Pridavam par fotiek z experimentu. Ak rajcinky preziju,pridam dalsie .-)
Dnes som ich rozsadila do samostatnych crepnikov.

Zasadila som 4 kolieska plne semienok, vykukli len 4 slabe rastlinky. Asi som nepouzila dobru "sortu" paradajok :).
arizona
10.05.16,20:59
Zasadila som 4 kolieska plne semienok, vykukli len 4 slabe rastlinky. Asi som nepouzila dobru "sortu" paradajok :).

Ja som sadila z Lidla,slovenske
Boli v tom obale,ako vidiet na obrazku-su v tom zasadene
osky
11.05.16,08:40
sadite zu plantu-rajciny,papriky von,ci este pockat?
Kvaka
11.05.16,09:33
sadite zu plantu-rajciny,papriky von,ci este pockat?
Paradajky mám už skoro dva týždne von, ale papriku mám stále medzi oknami a na parapetách. Už mi kvitne zo dva týždne, no bojím sa ju dať ešte von.
maja
11.05.16,11:07
Ja som cez víkend posadila paradajky aj papriku, ale mám to od severu chránené múrom.
arizona
11.05.16,11:42
sadite zu plantu-rajciny,papriky von,ci este pockat?
Ja som sadila von minuly tyden /NR kraj/ . Asi hodinu po zasadeni sa spustila hrozna burka a krupobitie. Niektore planty vyzeraju uboho,uvidim, ci to este rozchodia
Kvaka
11.05.16,11:43
Ešte pozerám, že aj 23.mája bude studená noc, tak neviem, či dať už von, veď paprika potrebuje teplejšie.
alaya1
14.05.16,10:12
Potrebujem radu ohladne Rakytnika. Skusal mu niekto, kto ho pestuje tvarovat konare? Mame ich velmi roztahane a nikde som nenasla odporucanie, co sa tyka tvarovania.

Posadene este nic, leje v kuse, mam cas do Urbana.
Kvaka
14.05.16,10:26
http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/rakytnik-resetlakovy-nejvetsi-chyby-pri-pestovani

Rakytník plodí obvykle od čtvrtého roku věku a první roky po výsadbě se zdá, že nepotřebuje žádný řez. Samičí odrůdy však jsou náchylnější k prosychání plodonosného obrostu, kterého se musíte zbavovat řezem.

Výhodnější je samičí odrůdy pravidelně zmlazovat, to znamená odstraňovat každoročně odplozený obrost a staré kosterní větve, aby se keř nerozrůstal do šíře a neplodil pouze po obvodových větvích.

Hluboký zmlazovací řez rakytník přežije bez obtíží, jsou odrůdy, jež po zmlazovacím řezu rychleji obrůstají. Pro usnadnění prací (i když s rakytníkem jich je minimum) praktikujte raději pravidelný řez a prosvětlování.
alaya1
14.05.16,10:37
http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/rakytnik-resetlakovy-nejvetsi-chyby-pri-pestovani

Rakytník plodí obvykle od čtvrtého roku věku a první roky po výsadbě se zdá, že nepotřebuje žádný řez. Samičí odrůdy však jsou náchylnější k prosychání plodonosného obrostu, kterého se musíte zbavovat řezem.

Výhodnější je samičí odrůdy pravidelně zmlazovat, to znamená odstraňovat každoročně odplozený obrost a staré kosterní větve, aby se keř nerozrůstal do šíře a neplodil pouze po obvodových větvích.

Hluboký zmlazovací řez rakytník přežije bez obtíží, jsou odrůdy, jež po zmlazovacím řezu rychleji obrůstají. Pro usnadnění prací (i když s rakytníkem jich je minimum) praktikujte raději pravidelný řez a prosvětlování.

Dakujem, my sme ich zdedili po predchadzajucom majitelovi chalupy, chceli by sme ich zrezat nejako uhladne, do obluka, vytvorit nejaky tvar, nechcela som riskovat, ze zlym tvarom ich poskodim Davaju kvalitnu a hojnu urodu.
Kvaka
14.05.16,10:56
Tak asi sú už staršie, zrezávať môžeš pravidelne.
Kvaka
14.05.16,11:02
O arónii píšu tu, na spracovanie je lepšia zmrazená. http://www.aronia-sk.sk/zazracna-aronia-video
lujza.j
14.05.16,11:10
Terezia13
16.10.16,15:59
má niekto skúsenosti s pestovaním chryzantémy veľkokvetej? píšem veľkokvetej, pretože tie klasické kríčkové mám a chcela by som skúsiť vypestovať s tými veľkými kvetmi
bettylou
13.11.16,16:03
Možno sa niekto inšpiruje takouto výzdobou "grafiti z machu"

http://www.napadynavody.sk/graffiti-z-machu-najkreativnejsi-urob-si-sam-graff-p477
Dáša_
13.11.16,18:11
má niekto skúsenosti s pestovaním chryzantémy veľkokvetej? píšem veľkokvetej, pretože tie klasické kríčkové mám a chcela by som skúsiť vypestovať s tými veľkými kvetmi
v prvom rade musíš mať správnu odrodu, veľkokvetú. No a potom je to o pravidelnom vylamovaní. Ideálne jedna rastlina, jeden kvet. všetky bočné vyhonky z pazúch vylamovať. Pravidelne, niekedy aj každý týždeň. potom máš šancu vypestovať veľký kvet.
kukučka
13.11.16,20:14
Tuším sú tie veľkokveté aj háklivejšie, mne pred rokmi pod Tatrami vymrzli. Bratranec ich v októbri dáva do skleníka a má potom pekné na hroby.
kukučka
04.12.16,14:51
Postrek na burinu
Pol lyžičky Jari a štvrť pohára soli rozpustíme v 1,5 litri jablčného octu.
pavol54
04.12.16,16:01
Postrek na burinu
Pol lyžičky Jari a štvrť pohára soli rozpustíme v 1,5 litri jablčného octu.
No akosi to nie logika Každú kyselinu neutralizujeme zásadou a obrátene. ostáva ešte účinok prvkov Na a Cl a zmena Ph pôdy, lenže sú rastliny kyslomilné a zásadomilné Jar sa používa vo všetkých postrekoch ako zmáčadlo čo zabezpečuje priľnavosť postreku na rastline s voskovitou vrstvou
BXLmiami
04.12.16,18:12
Postrek na burinu
Pol lyžičky Jari a štvrť pohára soli rozpustíme v 1,5 litri jablčného octu.
A to potom dáš do pôdy?
arizona
04.12.16,18:59
Postrek na burinu
Pol lyžičky Jari a štvrť pohára soli rozpustíme v 1,5 litri jablčného octu.
A to potom dáš do pôdy?
Ked pise, ze je to postrek, ja som pochopila, ze tym postrieka rastlinku
pavol54
04.12.16,20:00
Postrek na burinu
Pol lyžičky Jari a štvrť pohára soli rozpustíme v 1,5 litri jablčného octu.
A to potom dáš do pôdy?
Ked pise, ze je to postrek, ja som pochopila, ze tym postrieka rastlinku
rastliny sa delia na ročné a trvalé ďalej na jednoklíčne dvojklíčne, ak účinkuje na trvalú burinu ako účinkuje na kultúru, je to selektívny alebo neselektívny postrek, do akého rastového štádia zaberá, príliš veľa otázok aby to nebola fáma Ja tvrdím škoda zasoliť pôdu pretože každý postrek na rastlinu sa dostane aj na pôdu. Inak praktická otázka soľ sa v octe mimoriadne ťažko rozpúšťa skôr nastane chemická reakcia začne intenzívne peniť. Každý kto pripravoval nálev na zaváranie tak najprv rozpustil vo vode kryštalické prísady až po ich rozpustení sa nalieva ocot
alaya1
09.12.16,12:36
Zo zahrady som v oktorbi zobrala oleandre a dala na medziposchodie na chodbu. Ale zacali opadavat listy. Co robim zle?
vicktor
09.12.16,12:40
Prvykrat? Asi, inak by si sa nepytala...?
Je tam dost svetla?
alaya1
09.12.16,12:44
Prvykrat? Asi, inak by si sa nepytala...?
Je tam dost svetla?
ano, je tam dost svetla. tema je o pytani, tak sa pytam
arizona
09.12.16,12:48
Zo zahrady som v oktorbi zobrala oleandre a dala na medziposchodie na chodbu. Ale zacali opadavat listy. Co robim zle?
To nevadi,je to bezne. Na jar narastu nove.
Moje su v chladnej,tmavej pivnici, robia to tiez,preziju vzdy v pohode.
alaya1
09.12.16,12:52
Zo zahrady som v oktorbi zobrala oleandre a dala na medziposchodie na chodbu. Ale zacali opadavat listy. Co robim zle?
To nevadi,je to bezne. Na jar narastu nove.
Moje su v chladnej,tmavej pivnici, robia to tiez,preziju vzdy v pohode.
kolko polievat
arizona
09.12.16,13:37
Zo zahrady som v oktorbi zobrala oleandre a dala na medziposchodie na chodbu. Ale zacali opadavat listy. Co robim zle?
To nevadi,je to bezne. Na jar narastu nove.
Moje su v chladnej,tmavej pivnici, robia to tiez,preziju vzdy v pohode.
kolko polievat
Iba trosku,ak maju chlad. Ak maju teplo,treba viac,ale neprelievat,aby nebola zemina vlhka.
Ja polievam 2-3 mesacne,len aby bola zem trosku vlhka zvrchu.
alaya1
03.01.17,18:25
babka - ježibabka
03.01.17,19:00
Mate skusenost s pestovanim tejto plodiny?
http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/mochyne-peruanska/
A to je aj jedlé? :eek::eek::eek:
Dáša_
03.01.17,19:01
Mate skusenost s pestovanim tejto plodiny?
http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/mochyne-peruanska/
presne takto vyzerá to, čo máme už roky rokúce v záhrade. Ale teda, nikdy sme sa nikto neodvážili skúšať plody. Tak furt neviem, či je to to isté. Nám to totižto rastie skôr ako burina, v zime nadzemná časť vymrzne, na jar zase narastie. Volame to židovská čerešňa.

tu som z toho robila návod na veniec, fakt netuším, či je to to isté http://artmama.sme.sk/vsetko-ostatne/jednoduchy-veniec-z-machovky-zidovskej-ceresne
babka - ježibabka
03.01.17,19:12
Už to čítam. Sú to dve rozdielne rastliny. Jedna - peruánska je jednoročná a je jedlá, druhá - židovská čerešňa je mierne jedovatá a je burina. Ale okoštovať sa môže - teda iba pár bobuliek.
babka - ježibabka
03.01.17,19:16
mimotemy Prišlo mi niečo na myseľ. Jeden pán prišiel k susede:"Majka daj mi niečo. Zjedol som nejakú bobuľku a neviem, či nie som otrávený. "
alaya1
03.01.17,19:35
Baby, to je jedle, je to jednorocka, robia z toho aj dzem. Pisali o tom na jednom ceskom zahr.fore, len som chcela vediet realne skusenosti, ze vyskusam u nas na chalupe, miesta je tam dost, len treba zalievat, no my v lete velmi nie sme tu.
alaya1
04.01.17,09:42
Terezia13
04.01.17,16:14
Tuto farbu neviem nikde zohnathttps://scontent.fbts1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/15822964_1086200378169671_9040743693009768842_n.jp g?oh=bee0a3bd30e0a5dc2c5e04d9aca33b71&oe=58E7719E
v apríli bude Gardena v Nitre na agráči, býva celkom dobrý výber všetkého možného aj nemožného, bola som vlani a ledva sme všetko odteperili do auta, nakúpila som si aj zopár ľalií aj zorníc, už sa teším na tento ročník
Valcake
04.01.17,19:01
Nie je to ono?..Keď som kupovala minulý rok, tak na sáčku bolo také isté tmavé..
Mária27
08.01.17,15:43
alaya1
17.01.17,13:10
alaya1
26.01.17,18:02
alaya1
28.01.17,15:59
Valcake
28.01.17,16:14
Akoby nie? Veď ja už pestujem dosť dávno. Aj papriku mám.
alaya1
28.01.17,16:22
Akoby nie? Veď ja už pestujem dosť dávno. Aj papriku mám.

Mas ich vsetky prekrasne. Ake su chutovo?
Valcake
28.01.17,16:30
Fialové paradajky dozrievajú trošku pomalšie, ale chuťovo sú výborné. Sladké, šťavnaté a sú dekoratívne. Už všetci susedia pestujú, ale ja som bola prvá. Milujem také zaujímavosti. Teraz už existuje aj karfiol, mrkva a všeličo možné.
alaya1
28.01.17,16:39
Fialové paradajky dozrievajú trošku pomalšie, ale chuťovo sú výborné. Sladké, šťavnaté a sú dekoratívne. Už všetci susedia pestujú, ale ja som bola prvá. Milujem také zaujímavosti. Teraz už existuje aj karfiol, mrkva a všeličo možné.

Ja som dostala semiacka, tak som zvedava, papriku si kupim, kde pestujem je velmi teplo
v lete, Verim, ze sa vydaria. dakujem za super typ
Valcake
28.01.17,17:23
Tak ako píšeš, koncom februára, ale ja radšej v marci, inak sa veľmi vytiahnu a sú slabé.
alaya1
28.01.17,17:50
Tak ako píšeš, koncom februára, ale ja radšej v marci, inak sa veľmi vytiahnu a sú slabé.

Tak si drzme prsty navzajom :).-
BXLmiami
28.01.17,18:46
Mate skusenost s pestovanim tejto plodiny?
http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/mochyne-peruanska/
Mochyna je v Starklovi ako višna andy.Je jedlá,dáva sa k dezertom a ku kokteilom,u nás ako letnička,iný typ rastie u nás ako okrasný,nejedlý,ten prezimuje.
kukučka
11.02.17,18:43
alaya1
19.03.17,06:41
Planujem takuto "motyliu" zahradku. Mate s tym skusenost? Ktore kvety sa hodia, ale musia milovat teplucko a slniecko. :)
https://scontent.fbts1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/17343028_1495752847115565_37488156344106092_n.jpg? oh=c88a33d9a97ae31afa31112921f05bfe&oe=596B4218
korela
19.03.17,12:00
Je to veľmi pekné, človek by sa domnieval, že ide o bezstarostnú zónu v záhrade. Svokra mala podobnú, aj tak sa tam vyskytovala burina.
korela
19.03.17,12:06
Vysádzame roky letničky na ploche asi 3 x 1 m, nemiešam, vždy iba jeden druh na spôsob parkovej úpravy, najčastejšie malé begónie, žiadna starosť, burina nemá šancu. S netýkavkami si nerozumiem, nedarí sa mi s nimi. Predtým aj afrikány, tiež bezstarostná plocha.
alaya1
22.03.17,13:46
afrikánka
22.03.17,16:37
Vysádzame roky letničky na ploche asi 3 x 1 m, nemiešam, vždy iba jeden druh na spôsob parkovej úpravy, najčastejšie malé begónie, žiadna starosť, burina nemá šancu. S netýkavkami si nerozumiem, nedarí sa mi s nimi. Predtým aj afrikány, tiež bezstarostná plocha.
Netýkavkám sa nedarí vo voľnej pôde-záhone. vyslovene milujú byť v kvetináči, alebo v truhlíku. Afrikány sú veľmi obľúbené preto, že zo všetkých letničiek najviac znesú sucho. V posledných rokoch z letničiek vysádzam tiež iba drobnokveté begónie. S kvitnúcimi trvalkami mi to stačí na celú sezónu. Druhy trvaliek som vybrala a posadila tak, aby mi od skorej jari, až do októbra vždy niečo kvitlo, no a v novembri na zakončenie chryzantémy.
korela
26.03.17,15:15
Idem sa tak nesmelo opýtať, nemám skúsenosť, objavila som doma viac balení semien od Moravo Seed - rajčiak balkónový druh Bajaja s exp.12/2016. Má zmysel to s nimi ešte skúsiť, môžu vyjsť? Sadenie 2. až 4. mes. v skleníku, výsadba von v máji-júni.

Detto od nich reďkovka Slávia, u nich výsev teraz von.
Uskladnené boli v suchu pri chladnejšej teplote.

Ako dlho sú použiteľné semienka letničiek? Tie sú staršieho dáta. Afrikány sme sadili zo svojich semien aj trojročné, nebol problém.
Valcake
26.03.17,17:45
Keď chceš si byť istá, daj semiačka na vlhkú handričku a keď vy klíčia sú Ok. Už aj mne sa stalo, že som zasiala "zabudnuté" semiačka a vyšli...najmä paradajky..veď to je "burina":D Moje plantičky sú už dosť veľké.:confused:
pavol54
26.03.17,19:51
Idem sa tak nesmelo opýtať, nemám skúsenosť, objavila som doma viac balení semien od Moravo Seed - rajčiak balkónový druh Bajaja s exp.12/2016. Má zmysel to s nimi ešte skúsiť, môžu vyjsť? Sadenie 2. až 4. mes. v skleníku, výsadba von v máji-júni.

Detto od nich reďkovka Slávia, u nich výsev teraz von.
Uskladnené boli v suchu pri chladnejšej teplote.

Ako dlho sú použiteľné semienka letničiek? Tie sú staršieho dáta. Afrikány sme sadili zo svojich semien aj trojročné, nebol problém.
rajčiak má klíčivosť 2 - 4 roky len pre zaujímavosť vlani som vysieval osivo rok zberu 2008, cibuľa má relatívne krátku dobu 1 - 2 roky, ale vlani som vysial 2013, najhoršie sú na tom šalát a strukoviny, najlepšie dyňa, uhorky tekvice okolo 10 rokov. Nevieš aký ročník bol vložený do balíčka spravidla sa dáva nasledujúci rok po roku zberu takže by mal mať klíčivosť ale u balíčkovaných osív nie nič isté
korela
01.04.17,17:23
Poznáte tento trik?
https://www.monikineburinarium.sk/pupava-rychlena-pod-tmavou-nadobou-je-krehkejsia-a-menej-horka/
Púpava rýchlená pod tmavou nádobou je krehkejšia a menej horká
kukučka
01.04.17,20:03
Netreba presádzať, stačí v záhrade prikryť kvetináčom.
Oliwa
02.04.17,06:58
Planujem takuto "motyliu" zahradku. Mate s tym skusenost? Ktore kvety sa hodia, ale musia milovat teplucko a slniecko. :)
https://scontent.fbts1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/17343028_1495752847115565_37488156344106092_n.jpg? oh=c88a33d9a97ae31afa31112921f05bfe&oe=596B4218
Ja mám skúsenosť s cíniami. Kúpim všetky farby, ktoré sa mi páčia /červené, žlté, ružové, oranžové, fialové, zelenkavé/, sejem 4-5 riadkov z jednej farby vedľa seba - je to pekné, keď kvitnú /do riadkov preto, aby sa mi, keď budú veľké ľahko okopávali/ a vytvorím si z nich súvislý záhon. Pastva pre oči i motýle celé leto až do neskorej jesene. A veľmi vhodné k rezu, vydržia vo váze veľmi dlho. Na jeseň krásna dekorácia do bytu, keď sedieť na terase a kochať sa pohľadom na ne je už chladno.
Pamätám si ich z detstva, kedysi zaznávané "obyčajné" letničky, ale myslím, že zažívajú svoju "renesanciu". V našej záhrade určite...
http://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-ostalku-23906.html

PS: Ak to teplučko a slniečko má byť niekde v Chorvátsku, či kde, tak si zasaď miestne druhy kvetov...
alaya1
02.04.17,09:14
dakujem Oliwa,urcite vyskusam, velmi si ma potesila, Ide o nasu chalupu tu na Slovensku. Len je to slnecna cast zahrady, bez tiena.
V Chorvatsku je narocne sa starat o kvetinovu zahradu, tam to nikto prevazne nepestuje, tam "ficia" ine plodiny :)
Oliwa
02.04.17,12:50
Nemáš za čo ;)... ja ich mávam tiež na priamom slnku /južná strana bez tieňa/ a nevadí im. Ale je pravda, že ich polievame, najmä v letných horúčavách skoro ráno a neskoro večer, občas /na začiatku/ sem-tam polejem kristalonom, keď husto vzídu, popretŕham, občas okopem a ony sa potom odmenia... Záleží síce od odrody, ale keď sme mali pôdu naposledy pohnojenú /horko-ťažko zohnaným mašťaľným hnojom/, narástli mi až po pás ... :D
korela
02.04.17,17:04
Roky mi živoria darované pivónie v dvoch obrovských kvetináčoch. Keďže pre ne tento rok vznikol v záhrade konečne priestor, rada by som ich presadila priamo do zeme. Už vyrástli prvé stonky cca 25 cm, môžu sa ešte presadiť? Priame slnko doobeda, poobede tieň, bude im to postačovať?
Kvaka
02.04.17,17:12
Roky mi živoria darované pivónie v dvoch obrovských kvetináčoch. Keďže pre ne tento rok vznikol v záhrade konečne priestor, rada by som ich presadila priamo do zeme. Už vyrástli prvé stonky cca 25 cm, môžu sa ešte presadiť? Priame slnko doobeda, poobede tieň, bude im to postačovať?
Bude sa im dariť, jednu pivóniu mám tiež tak, že iba doobedu slnko, darí sa jej už viac rokov. :) Presaď ich teraz čo najskôr, dobre polej v kvetináči a vyklop do jamy, neporušíš koreňový bal. Teraz je mesiac pribúdajúci, budú pribúdať najmä korene. Lunárny kalendár radí: Presádzanie rastlín a výsadba sadeníc. Dobre sa ujímajú a vytvárajú nové korienky. Najvhodnejšie na to sú dni Panny pri dorastajúcom Mesiaci (8. až 9.4.). Zdroj: http://www.magazinluna.sk/default.aspx?p=moonphasesascmoonpage
afrikánka
02.04.17,17:26
Roky mi živoria darované pivónie v dvoch obrovských kvetináčoch. Keďže pre ne tento rok vznikol v záhrade konečne priestor, rada by som ich presadila priamo do zeme. Už vyrástli prvé stonky cca 25 cm, môžu sa ešte presadiť? Priame slnko doobeda, poobede tieň, bude im to postačovať?
Pivónie môžeš presadiť, aj keď už majú stonky....dobre polievaj, až pokiaľ nebudú vzpriamené, pevné.

PIVÓNIE presádzame po 15.auguste - do jesene. Musíme dať pozor, aby sme hľuzy nezasadili príliš hlboko, pretože to značne posunie kvitnutie....niekedy na prvé kvety musíme čakať aj 3 roky. Preto hľuzu vložíme do zeme tak, aby bola zasypaná zeminou, ale byľ musí zostať nad povrchom
Pri presádzaní kvetov-trvaliek, alebo delením trsov sa riadime jednoduchým pravidlom....Trvalky, ktoré kvitnú v jarnom období, presádzame po 15.auguste, trvalky kvitnúce v lete a na jeseň presádzame a delíme na jar.
korela
02.04.17,17:44
Ďakujem za výborné odpovede. Oni boli vykopané taktiež na jar a "ujali sa", len sa mi nikdy nerozvinuli kvety doplna. Priateľka predávala dom, a nechcela ich tam nechať, ... kvety po mame.
Tie kvetináče tak ľahko nepreklopím. :-) Panna bude o chvíľu, mám toho viac ... korienky. Fajn.
vicktor
12.04.17,09:01
Je tu jar, aj hypermarkety nachystali akcnu/akciovu ponuku a v letaku Lidl som videl vypalovac buriny - letlampa, akurat v nadobke plyn.
Kantrite niekto burinu takouto metodou?
Tak ma napadlo ze mozem skusit horucovzdusnu pistolku - co vy na to?
(Pri postrekovani sa mi casto podari zasiahnut aj nezelany ciel.)
arizona
12.04.17,09:08
Je tu jar, aj hypermarkety nachystali akcnu/akciovu ponuku a v letaku Lidl som videl vypalovac buriny - letlampa, akurat v nadobke plyn.
Kantrite niekto burinu takouto metodou?
Tak ma napadlo ze mozem skusit horucovzdusnu pistolku - co vy na to?
(Pri postrekovani sa mi casto podari zasiahnut aj nezelany ciel.)
Ja si dam zovriet vodu v konvici a pridam trochu octu.Potom polejem priamo na rastlinku,ktorej sa potrebujem zbavit. Osvedcilo sa mi to
alaya1
17.04.17,18:24
kukučka
17.04.17,21:54
Babky by nad vami zalomili rukami...motyku už vynašli...
bettylou
18.04.17,06:52
sa nečudujem s tým octom - šak ked si zakyslíš pôdu, jasné že to vykape. a potom čo? zase kupuješ vápno, bo nesedí ph? Inak, tiež som za motyku
pavol54
18.04.17,07:00
Je tu jar, aj hypermarkety nachystali akcnu/akciovu ponuku a v letaku Lidl som videl vypalovac buriny - letlampa, akurat v nadobke plyn.
Kantrite niekto burinu takouto metodou?
Tak ma napadlo ze mozem skusit horucovzdusnu pistolku - co vy na to?
(Pri postrekovani sa mi casto podari zasiahnut aj nezelany ciel.)
Voľakedy sme používali na ničenie tzv :kapazín pri nízkej burine jednoručný pri vyššej burine dvojručný Lenže chemici zneužili názov a spravili z toho obchodný názov pre glyfosát Teda po slovensky motyka, postrek na záhradke len na pichliač pýr a iné trvale buriny ešte aj tie sa po určitej dobe zregenerujú.
pavol54
18.04.17,07:06
sa nečudujem s tým octom - šak ked si zakyslíš pôdu, jasné že to vykape. a potom čo? zase kupuješ vápno, bo nesedí ph? Inak, tiež som za
lenže tými kyselinami a zásadami sa síce upraví Ph ale zničí mikroflóra a rôzni živočíchovia , takže sme zase tam kde sme nechceli byť. skúsil niekto pozorovať ako sa trápi živočích na ktorého kvapne neškodný ocot alebo slaný roztok? tak to isté sa deje s živočíchmi ktoré voľným okom nevidíme
arizona
18.04.17,07:09
sa nečudujem s tým octom - šak ked si zakyslíš pôdu, jasné že to vykape. a potom čo? zase kupuješ vápno, bo nesedí ph? Inak, tiež som za
Ved tej octovej vody nelejem do zeme velke kvanta. Nalejem iba trochu do srdiecka rastliny,alebo do skar,kde sa neda dostat s motykou, ci inou pomockou.
pavol54
18.04.17,07:11
Je tu jar, aj hypermarkety nachystali akcnu/akciovu ponuku a v letaku Lidl som videl vypalovac buriny - letlampa, akurat v nadobke plyn.
Kantrite niekto burinu takouto metodou?
Tak ma napadlo ze mozem skusit horucovzdusnu pistolku - co vy na to?
(Pri postrekovani sa mi casto podari zasiahnut aj nezelany ciel.)
Ja si dam zovriet vodu v konvici a pridam trochu octu.Potom polejem priamo na rastlinku,ktorej sa potrebujem zbavit. Osvedcilo sa mi to
Po atomovej bombe alebo inej ZHN by to bolo rovnaké a to potom jesť. Inak pred tridsiatimi rokmi som čítal v "Urob si sám" ako si jeden spravil bezburinový chodník, vraj tam pravidelne kropil vyjazdený olej z auta, tiež sa mu to osvedčilo, už žiadna burina nerástla
BXLmiami
18.04.17,07:36
No ano,tento rok bolo dobre vidieť čo robíme s prírodou,kvitnúce stromy a neviem či som videla nejakú včelu.Načo nám bude záhrada ako obývačka bez burinky ked bude aj bez ovocia.
BXLmiami
18.04.17,07:37
Okrem toho,žihľavový čaj a pupavový med by som nevymenila za žiadny umelý trávnik :-).
bettylou
18.04.17,08:55
sa nečudujem s tým octom - šak ked si zakyslíš pôdu, jasné že to vykape. a potom čo? zase kupuješ vápno, bo nesedí ph? Inak, tiež som za
lenže tými kyselinami a zásadami sa síce upraví Ph ale zničí mikroflóra a rôzni živočíchovia , takže sme zase tam kde sme nechceli byť. skúsil niekto pozorovať ako sa trápi živočích na ktorého kvapne neškodný ocot alebo slaný roztok? tak to isté sa deje s živočíchmi ktoré voľným okom nevidíme

Ale ja som za motyku a nie za ničenie prírody, šak je to proti zdravému rozumu, takto šecko otravovať a ľudí ošialiť, len aby sa zarobilo, etc
bettylou
18.04.17,09:00
Je tu jar, aj hypermarkety nachystali akcnu/akciovu ponuku a v letaku Lidl som videl vypalovac buriny - letlampa, akurat v nadobke plyn.
Kantrite niekto burinu takouto metodou?
Tak ma napadlo ze mozem skusit horucovzdusnu pistolku - co vy na to?
(Pri postrekovani sa mi casto podari zasiahnut aj nezelany ciel.)

Ak by si si sam pestoval priesadu v skleníčku, tak predtým ako vjdu kultúrne rastliny zo zeme môžeš ofúknuť pištolkov
a na viac m2 horák ako na prasa na zabíjačke

Ten čo nesúhlasil mal záhradku tak do 1 ára
predstav si dvor cez 10 árov,záhradu 20

Aj väčšie záhrady sa robia motykami, ale dakomu je to už nemoderné a prácne .
BXLmiami
18.04.17,11:37
Je tu jar, aj hypermarkety nachystali akcnu/akciovu ponuku a v letaku Lidl som videl vypalovac buriny - letlampa, akurat v nadobke plyn.
Kantrite niekto burinu takouto metodou?
Tak ma napadlo ze mozem skusit horucovzdusnu pistolku - co vy na to?
(Pri postrekovani sa mi casto podari zasiahnut aj nezelany ciel.)

Ak by si si sam pestoval priesadu v skleníčku, tak predtým ako vjdu kultúrne rastliny zo zeme môžeš ofúknuť pištolkov
a na viac m2 horák ako na prasa na zabíjačke

Ten čo nesúhlasil mal záhradku tak do 1 ára
predstav si dvor cez 10 árov,záhradu 20

Aj väčšie záhrady sa robia motykami, ale dakomu je to už nemoderné a prácne .
Mám hektár.
bettylou
18.04.17,12:17
mimotemy
Každý svojho štastia strojcom. Ty máš hektár, ja mám "fractura subcapitalis radii, sine disloc" :D, a to už dva týždne len v závese, kôli excoriatio periorbotalis. Prekladať nemusíš vidím. :D
BXLmiami
18.04.17,12:22
mimotemy
Každý svojho štastia strojcom. Ty máš hektár, ja mám "fractura subcapitalis radii, sine disloc" :D, a to už dva týždne len v závese, kôli excoriatio periorbotalis. Prekladať nemusíš vidím. :D
To ale nebola reakcia na Teba,ty máš s tou motykou pravdu,to bola reakcia na -citujem-ten kto nesúhlasil mal záhradku tak do 1 ara .......
To čo si prosím ťa vyvádzala?
buchač
18.04.17,12:53
To čo si prosím ťa vyvádzala?

Sexuálny úraz predsa..;)
Motyka jej prijesexovala...:D :D :D
alaya1
20.04.17,06:29
kukučka
20.04.17,18:56
arizona prepáč, nereagovala som na tvoju radu, ale na Milanovú "letlampu", ako vidím, už ho niekto vymazal
alaya1
02.05.17,20:59
Mate skusenost s kupou v Starklovi - pred mesiacom som objednala kriky bobulovin a odvtedy sa ani neozvali. Zvyknu posielat aj po tak dlhej dobe?
Valcake
03.05.17,15:39
Môžeš im napísať mail, alebo aj zavolať...na objednávke máš svoje zákaznícke číslo. Kedysi dávno objednala aj kvietky aj stromky aj kríky...všetko došlo v pohode. Odvtedy mi posielajú katalógy aj na jar aj na jeseň, ale už neobjednávam...dostať u nás všetko.
arizona
03.05.17,16:14
Mate skusenost s kupou v Starklovi - pred mesiacom som objednala kriky bobulovin a odvtedy sa ani neozvali. Zvyknu posielat aj po tak dlhej dobe?
Ja som od nich objednavala vela, nikdy nebol problem.
Oni posielaju v case,kedy je vhodny cas na vysadbu objednanych rastlin.

Pre istotu ich oslov a spytaj sa,mozno objednavka nepresla, alebo...
alaya1
03.05.17,16:23
Kriky by mali byt aktualne aj teraz, napisala som, uvidim, co odpisu
kukučka
03.05.17,18:26
kukučka
03.05.17,18:57
Mám v záhradke kvety, ktorým nepoznám/zabudnem meno, alebo platí aj opačne, chcem vybrať/kúpiť nové. Našla som dobrý atlas, obsahuje množstvo krásnych kvetov - je síce v poľštine, no má aj latinské názvy. Napr. som nikdy nepočula, že existuje kvet s menom Mojžišova krv, je krásny, na 3-tej strane.
http://www.swiatkwiatow.pl/rosliny-ozdobne-c1.html
bettylou
10.05.17,14:31
Tu sú inšpirácie na závesné kvetináče
http://www.napadynavody.sk/13-inspiracii-na-zavesne-kvetinace-pre-vasu-zahrad-p810

Vie mi niekto povedať, ako drží tá 11stka vo vetre? :D

Teraz vážne, obyčajný umelohmotný 3lankový závesný kvetináč s hákom. Na hrade mám nabité, také tie háčiky. U nás keď fúka, tak sa veci kyvocú aj meter hore dole. Ako si ho upevním na hradu na terase, aby mi to z toho háku nevypadlo, prípadne, aké iné upevnenie alebo kvetináč?
Oliwa
10.05.17,18:52
Tu sú inšpirácie na závesné kvetináče
http://www.napadynavody.sk/13-inspiracii-na-zavesne-kvetinace-pre-vasu-zahrad-p810

Vie mi niekto povedať, ako drží tá 11stka vo vetre? :D

Teraz vážne, obyčajný umelohmotný 3lankový závesný kvetináč s hákom. Na hrade mám nabité, také tie háčiky. U nás keď fúka, tak sa veci kyvocú aj meter hore dole. Ako si ho upevním na hradu na terase, aby mi to z toho háku nevypadlo, prípadne, aké iné upevnenie alebo kvetináč?
Mňa by skôr zaujímalo, ako sa polieva tá 10-ka... :D
Teraz vážne: 3lankový nahradil retiazkový /jedno lanko po čase vypovedalo/. Mám ho/ich - 3 ks tretí rok a som spoko... Ak kovový háčik zašróbuješ takmer na doraz do hrady, nemá ako vyletieť, ani keby sa čerti ženili...
Ten, ktorý máš, môžeš zabezpečiť tak, že závesný háčik kvetináča priviažeš o kovový háčik v hrade /kúskom špagátu, drôtu.../... :)
A potom už len čakať, čo/či vydrží... :rolleyes::D
afrikánka
10.05.17,19:18
Neviem, ako sú na kvetináči napojené tyčky vedúce k háku...ale v tvojom prípade, ak si ho chceš ponechať, tak by som tie umelohmotné tyčky odstránila. Na okraji kvetináča by som spravila otvory, cez ktoré by som vyviedla z iného materiálu nové úchyty. Tie by som už rovno zavesila na hradu. Úchyty.....tenšie prírodné lanko, dráty, primeranej hrúbky reťaze, a pod. Chce to kliešte, na ohýbanie a strihanie kovu, kombinačky. Nové otvory do kvetináča neradím vyhotoviť vŕtačkou, kvetináč môže prasknúť. Oveľa istejšie je dobre do červena nahriať klinec požadovanej veľkosti a otvor prepáliť.
Asi by som pouvažovala aj nad háčikom v hrade, istejšie by bolo do dreva naraziť "účko". V tom prípade potom karabínu. Ak máš poruke domáceho majstra:), tak to hravo zvládne. Ak si trochu šikovná:---, zvládneš to aj ty.
Takýmto spôsobom si môžeš potom zavesiť hocičo....štýlové staré misy, smaltované riady a podobne. Chce to pohrabať sa v kôlni, sklade.
Ja som takto použila dve nepotrebné klietky pre vtákov, ako je vyobrazené č.9. Dávam tam kvetináč s ťahavými kvetmi. Jeden mám na balkóne pod strieškou v zime zavesený na retiazke s karabínou a slúži, ako krmitko pre vtáky. V lete dávam dovnútra sviečku, kahance.
Využila som na kvety už aj plechovú konvu na polievanie, smaltované vedro, starú porcelánovú misu na polievku, starú kondvu na masť, starý hrniec, maľovaný čajník....dá sa hocičo, podľa aktuálnej nálady a farby kvetov.;)
korela
10.05.17,20:54
alaya1
21.05.17,07:27
buchač
21.05.17,08:50
aj takto sa daju pestovat kvietky
Máš pravdu, dajú.
Ale opýtam sa...pestovala by si kvety v takej betónovej džungli ?
Betónová lavička s betónovými kvetináčmi...kúsok trávnika obklopený betónou dlažbou a tehlou.
Nie veľmi orechové...teda aspoň podľa mňa.
alaya1
21.05.17,10:45
aj takto sa daju pestovat kvietky
Máš pravdu, dajú.
Ale opýtam sa...pestovala by si kvety v takej betónovej džungli ?
Betónová lavička s betónovými kvetináčmi...kúsok trávnika obklopený betónou dlažbou a tehlou.
Nie veľmi orechové...teda aspoň podľa mňa.

Islo o ten napad na lavicku. Ja v tych svahovkach mam staleplodiace jahody. Mne to neprekaza.Tato lavicka sa mi paci
buchač
21.05.17,12:59
Islo o ten napad na lavicku. Ja v tych svahovkach mam staleplodiace jahody. Mne to neprekaza.Tato lavicka sa mi paci
Nápad, nápad...sorry, ale sadnúť si na takúto lavičku ? Kua, šak by som si pripadal jak na návšteve cintorína. ;)
Osobne nemám nič ale proti prírodnému kameňu...robím s ním to svoje.
Naše kvetináče sú buď z dreva alebo zo starých nádob - sud na kapustu, šmalcovník a podobne.

No nie sú tieto lavičky oveľa krajšie ....či ???
https://www.google.sk/search?q=wooden+bench+connected+with+flower+pots&client=opera&hs=cpT&channel=suggest&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjf9rz6kIHUAhUH2xoKHZCpDTwQsAQIEw
viktorviktor
21.05.17,13:07
Mám v záhradke kvety, ...........
http://www.swiatkwiatow.pl/rosliny-ozdobne-c1.html

skús napísať na Starkl, kedysi dávno poslali omylom za iný kvet, nedal sa rozmnožiť odelením ani semenom, jedine náhodným vzídením v blízkosti, v určitom období vegetácie pri dotyku rukou, nohou /nezakrytou časťou tela/ robil nepekné "popáleniny" pri dotyku
vicktor
13.06.17,10:30
Na jednom kriku (ribezla ci josta) su zdrave aj chore konare - preco? Co s tym? Resp. ako zamedzit dalsiemu vyskytu?
Na jar som pouzil jarny postrek od zaciatku marca v dvojtyzdnovych intervaloch asi 5x.
arizona
13.06.17,11:56
Na jednom kriku (ribezla ci josta) su zdrave aj chore konare - preco? Co s tym? Resp. ako zamedzit dalsiemu vyskytu?
Na jar som pouzil jarny postrek od zaciatku marca v dvojtyzdnovych intervaloch asi 5x.
Myslim si, ze nemusi ist jednoznacne o chorobu.Pises o predjarnom postreku,ale nepises, ci a kedy si krik naposledy prerezaval a omladzoval.

Na jar prestrihavaj kriky,stare,odrodene konare odrez,nechaj asi 5 mladych,tie skrat.
Červené a biele ríbezle rodia na dvojročnom dreve,tie mozes kazdu jar zrezat hlbsie.Cierne ribezle a josty rodia na jednorocnom dreve,tym staci skratit iba vrcholec.
Vysusene a poskodene konare mozes odrezavat priebezne,aj pocas roku,netreba ich zbytocne nechavat na kriku.Oslabuju rastlinu a mozu na nich byt skodcovia.
vicktor
13.06.17,12:01
Dakujem.
Nie som skuseny zahradkar, cital som cosi o radikalnom reze, ale nerobim to. Na jar odstranujem take konare ktore su suche / odumrete / nevyrasia. Tieto sa zazelenali a uschli az prednedavnom.
arizona
13.06.17,12:06
Dakujem.
Nie som skuseny zahradkar, cital som cosi o radikalnom reze, ale nerobim to. Na jar odstranujem take konare ktore su suche / odumrete / nevyrasia. Tieto sa zazelenali a uschli az prednedavnom.
Mohol ich oslahut mraz,alebo sa im mohlo stat hocico.Kazdopadne odrez .-)

mrk aj sem http://carozahrady.sk/drobneovocie/ribezle/reztvarribaegres.html
alaya1
27.07.17,14:59
bettylou
28.07.17,05:23
Na jednom kriku (ribezla ci josta) su zdrave aj chore konare - preco? Co s tym? Resp. ako zamedzit dalsiemu vyskytu?
Na jar som pouzil jarny postrek od zaciatku marca v dvojtyzdnovych intervaloch asi 5x.
Myslim si, ze nemusi ist jednoznacne o chorobu.Pises o predjarnom postreku,ale nepises, ci a kedy si krik naposledy prerezaval a omladzoval.

Na jar prestrihavaj kriky,stare,odrodene konare odrez,nechaj asi 5 mladych,tie skrat.
Červené a biele ríbezle rodia na dvojročnom dreve,tie mozes kazdu jar zrezat hlbsie.Cierne ribezle a josty rodia na jednorocnom dreve,tym staci skratit iba vrcholec.
Vysusene a poskodene konare mozes odrezavat priebezne,aj pocas roku,netreba ich zbytocne nechavat na kriku.Oslabuju rastlinu a mozu na nich byt skodcovia.

Tie čierne ríbezle a jostu o koľko skrátiť ten vrcholec, prípane treba nad nejakým očkom??
Terezia13
11.10.17,16:55
zelené paradajky nevyhadzujte, ak vám nejaké nedozreli na koreňoch, pozbierajte zdravé zelené plody, vložte do debničky na novinový papier a prikryte tiež novinami, uložte do tmavej miestnosti, ja posledné dozrievajúce mávam ešte aj v decembri
Tweety
11.10.17,17:15
Alebo ich dať do veľkėho skla na zaváranie, medzi ne vložiť červené jabĺčka a nechať pekne dozrieť.
alaya1
14.10.17,14:10
Objavila som dnes este na chalupe, na buduci rok zasadim viac sadenic- vyhoda je, ze Hokaido sa nesmie polievat.
alaya1
14.10.17,14:13
zelené paradajky nevyhadzujte, ak vám nejaké nedozreli na koreňoch, pozbierajte zdravé zelené plody, vložte do debničky na novinový papier a prikryte tiež novinami, uložte do tmavej miestnosti, ja posledné dozrievajúce mávam ešte aj v decembri



zelene sme nazbierali dnes este 2 vedra, skoncili v komposte az na tie naj kusky, tie dozreju na pekaci, ako kazdy rok na kuchynskom stole.
korela
14.10.17,14:25
zelené paradajky nevyhadzujte, ak vám nejaké nedozreli na koreňoch, pozbierajte zdravé zelené plody, vložte do debničky na novinový papier a prikryte tiež novinami, uložte do tmavej miestnosti, ja posledné dozrievajúce mávam ešte aj v decembri
https://www.dobrarada.sk/clanok/dozrievanie-paradajok.html
Roky to robieva sused, bežne dostať takto dozrievané paradajky v obchodoch za pomoci etylénu.
Úplne zelené by som nenechávala dozrievať, ako píšu, až mi je ľúto, koľko nám ich zostalo. Pomaly viac kg ako počas leta.
babka - ježibabka
14.10.17,14:39
Alebo ich dať do veľkėho skla na zaváranie, medzi ne vložiť červené jabĺčka a nechať pekne dozrieť.
Jabĺčko môže byť aj žlté. Mne už dozrievajú so žltým. A vonku mám ešte jeden koreň, ktorý sám vyrástol. Bol obrovský. Otrhala som konce a stále ešte sa nájdu zálistky. Odtrhli sme z neho už asi 10 rajčín.
Terezia13
14.10.17,16:09
zelené paradajky nevyhadzujte, ak vám nejaké nedozreli na koreňoch, pozbierajte zdravé zelené plody, vložte do debničky na novinový papier a prikryte tiež novinami, uložte do tmavej miestnosti, ja posledné dozrievajúce mávam ešte aj v decembri
https://www.dobrarada.sk/clanok/dozrievanie-paradajok.html
Roky to robieva sused, bežne dostať takto dozrievané paradajky v obchodoch za pomoci etylénu.
Úplne zelené by som nenechávala dozrievať, ako píšu, až mi je ľúto, koľko nám ich zostalo. Pomaly viac kg ako počas leta.
nechávam dozrievať paradajky prírodnou cestou, nepodporujem dozrievanie žiadnou chemikáliou
kukučka
30.10.17,21:21
korela
30.10.17,22:49
zelené paradajky nevyhadzujte, ak vám nejaké nedozreli na koreňoch, pozbierajte zdravé zelené plody, vložte do debničky na novinový papier a prikryte tiež novinami, uložte do tmavej miestnosti, ja posledné dozrievajúce mávam ešte aj v decembri
https://www.dobrarada.sk/clanok/dozrievanie-paradajok.html
Roky to robieva sused, bežne dostať takto dozrievané paradajky v obchodoch za pomoci etylénu.
Úplne zelené by som nenechávala dozrievať, ako píšu, až mi je ľúto, koľko nám ich zostalo. Pomaly viac kg ako počas leta.
nechávam dozrievať paradajky prírodnou cestou, nepodporujem dozrievanie žiadnou chemikáliou
Dúfam, že si to niekto nevysvetlil, že sused kupuje kvôli dozrievaniu paradajok etylén. Ten sa uvoľňuje zo zrelých jabĺk totiž sám. Je to opísané aj v oboch článkoch. Veď aj voda má svoj chem. vzorec.
http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/ovocie-zelenina/dozrievanie-paradajok-urychlia-jablka.html
pavol54
31.10.17,06:43
zelené paradajky nevyhadzujte, ak vám nejaké nedozreli na koreňoch, pozbierajte zdravé zelené plody, vložte do debničky na novinový papier a prikryte tiež novinami, uložte do tmavej miestnosti, ja posledné dozrievajúce mávam ešte aj v decembri
https://www.dobrarada.sk/clanok/dozrievanie-paradajok.html
Roky to robieva sused, bežne dostať takto dozrievané paradajky v obchodoch za pomoci etylénu.
Úplne zelené by som nenechávala dozrievať, ako píšu, až mi je ľúto, koľko nám ich zostalo. Pomaly viac kg ako počas leta.
nechávam dozrievať paradajky prírodnou cestou, nepodporujem dozrievanie žiadnou chemikáliou
Dúfam, že si to niekto nevysvetlil, že sused kupuje kvôli dozrievaniu paradajok etylén. Ten sa uvoľňuje zo zrelých jabĺk totiž sám. Je to opísané aj v oboch článkoch. Veď aj voda má svoj chem. vzorec.
http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/ovocie-zelenina/dozrievanie-paradajok-urychlia-jablka.html
teda neviem ako by sa dal v malom kúpiť etylén lebo je to plyn s nízkym bodom varu. Voľakedy, keď som nechával dozrievať banány, tak sa do plechovky napr od rýb, nalial technický lieh a ten sa nechal horieť v zavretej miestnosti a to stačilo na tvorbu etylénu pre cca tonu banánov 3 deci spáleného liehu = 1000 kg banánov. LEN PRE ZAUJÍMAVOSŤ bod varu etylénu je -103,7 stupňa Celzia
alaya1
31.10.17,20:31
Mam maliny- rodiace na jednorocnych, tie treba ostrihat na cca 30 cm- bolo mi povedane. Je lepsie teraz, ci na jar strihat. Rodili od augusta a to ich mame len rok.
pavol54
01.11.17,04:05
Mam maliny- rodiace na jednorocnych, tie treba ostrihat na cca 30 cm- bolo mi povedane. Je lepsie teraz, ci na jar strihat. Rodili od augusta a to ich mame len rok.
teraz
sito
01.11.17,04:23
Mam maliny- rodiace na jednorocnych, tie treba ostrihat na cca 30 cm- bolo mi povedane. Je lepsie teraz, ci na jar strihat. Rodili od augusta a to ich mame len rok.
teraz

JPP, jedna pani povedala :D

Kedy napíše, o koľko rokov, že to bolo pre ňu malina, zbohatnúť, bohovsky?

A nebolo by lepšie, keby si pre ukľudnenie kúpila nejakú vec,trebarz psa?
korela
03.04.18,15:00
Neviem, či tu niekto pestuje mangold, ja som ho zasadila min. rok prvýkrát, listy vyrástli do 45 cm výšky, čo sa nestihlo minúť, ostalo na koreni. Dnes som sa bola pozrieť, minuloročné listy zvädli, uschli a už sú vonku nové cca 15 cm, tak nemusím sadiť nové. Potešilo.
Aj žihľava už pekne rastie.
bettylou
03.04.18,15:06
Ja hej, ale mám porýľované,takže nanovo, skúsim. Dík za tip. Špenát sa tak dá.
korela
03.04.18,15:18
Ja hej, ale mám porýľované,takže nanovo, skúsim. Dík za tip. Špenát sa tak dá.
Ja som pozabúdala, 30 r. pauza. Ale špenát sme nesadili ani raz. Možno skúsim.
bettylou
04.04.18,05:45
Objavila som dnes este na chalupe, na buduci rok zasadim viac sadenic- vyhoda je, ze Hokaido sa nesmie polievat.

Ako to myslíš??
korela
04.04.18,06:10
Neviem, či tu niekto pestuje mangold, ja som ho zasadila min. rok prvýkrát, listy vyrástli do 45 cm výšky, čo sa nestihlo minúť, ostalo na koreni. Dnes som sa bola pozrieť, minuloročné listy zvädli, uschli a už sú vonku nové cca 15 cm, tak nemusím sadiť nové. Potešilo.
Aj žihľava už pekne rastie.
Tešila som sa zbytočne, dobrá duša z Porady ma upozornila, že mi z neho vyrastú lodyhy so semenami, tak idem sadiť nanovo.
Ostatným sa ospravedlňujem za zlú radu.
kukučka
04.04.18,18:42
Keď sú chutné, dobre padne, iná chuť jak zo zelovocu. Kým vyrastú lodyhy, to potrvá. My sme tak mávali zjari petržlen. Dostala som m.r. koreň šťavelu, už vykúka. Konečne sa aj u nás dalo ísť do záhrady, vyhrabávala som záhony do tmy. Tatry biele, čerstvý sneh.
korela
19.05.18,14:23
Keď sú chutné, dobre padne, iná chuť jak zo zelovocu. Kým vyrastú lodyhy, to potrvá. My sme tak mávali zjari petržlen. Dostala som m.r. koreň šťavelu, už vykúka. Konečne sa aj u nás dalo ísť do záhrady, vyhrabávala som záhony do tmy. Tatry biele, čerstvý sneh.
Tak tie lodyhy vyrástli statočne skôr, ako som si myslela. :-)
Písala si 4.4. a už majú 3/4 metra. Ešte je na nich pár listov, potom ich hneď zlikvidujem.
Neoplatilo sa ulakomiť.
kukučka
19.05.18,17:43
Minule som písala o lístkoch p. Márie / našťastie to vyzerá, že sa ujali, hoci ich už nejaká potvora ožiera/, dnešná rada sa týka božieho drievka, ktoré tiež bývalo v záhradkách našich babiek. Ak urobíte odvar a postriekate priesady hneď po vysadení, potvory im nevyžerú srdiečka, je totiž horký. Nepoznáte? Je to palina.
Doplňujem o postreky z domácich surovín
https://tojenapad.dobrenoviny.sk/jasne-prehladne-strucne-toto-21-najlepsich-domacich-receptov-proti-voskam/
kukučka
19.05.18,17:47
Korela nemusíš, nechaj na parádu, dodnes spomínam na prvú návštevu botanickej záhrady v Ženeve, ak nájdem, priložím fotku.
korela
20.05.18,12:19
Veru, veľmi zaujímavá farebná a druhová kompozícia. Mám tak málo miesta, a nechcem narušiť pôvodný vzhľad, že som už tiež uvažovala vytvárať mixy. Čo tomu mangoldu chýba medzi kvetmi? Nič. Krásny farebný. Aj kytice sa takto ujali.
Čo je to vysoké fialové na tom prvom obr., tiež nejaký šalát?
Pekný príklad. Páči sa mi to.
korela
20.05.18,12:24
Aj láskavec je tam. Raz sme zasadili k plotu len tak na vyskúšanie rovno do zeme semienka, rástol rýchlo ako divý, vytiahol sa do výšky 170 cm. Pekná dekorácia. Pôvodne mal to mal byť zob pre korelu.
kukučka
20.05.18,18:10
Kučeravý kel. Šokuje ma, aký je veľký, vysoký, aj ten mangold. Mala som na roli zelený kel, bol ako veľké vedro. Bola som prekvapená ich spôsobom výsadby, žiadne organizované rady aksamietky a starčeka ako u nás. A samozrejme teplo, dostatok vlahy, pri jazere. Zakaždým niečo iné, vždy sa teším.
korela
20.05.18,20:59
Kučeravý kel ... :-). Asi mu tam dali možnosť aj kvôli farbe. Inšpiratívne.
Náš mangold mal 50 cm listy bez hnojenia. Nenáročná rastlina. Vďačná.
kukučka
21.05.18,12:36
Jedného dňa sa Boh spýtal Sv Františka:

Boh: František, ty vieš všetko o záhradách a prírode, čo sa to deje tam dole na zemi? Čo sa to stalo púpavám, fialkám, sedmikráskám a tým ďalším veciam, ktoré som pred vekmi vysadil? Mal som perfektný bezúdržbový záhradný plán. Tie rastliny rástli v akejkoľvek pôde, vydržali sucho a hojne sa samy množili. Nektár z dlhotrvajúcich kvetov priťahoval motýle, včely a kŕdle spevavých vtákov. Očakával som teda, že už uvidím krásne záhrady plné farieb a kvetov. Ale všetko čo vidím, sú zelené fľaky ...

Sv.František: To všetko ten kmeň, ktorý sa tam usadil, Pane. Začali hovoriť tvojím kvetinám "burina", zo všetkých síl ich ničia a nahrádzajú trávou.

Boh: Trávnikom? Ale to je tak nudné! Nie je to farebné. Nepriťahuje to včely, motýle, ani vtáky, len pandravy a dážďovky. Je to citlivé na teplotné zmeny. Chcú naozaj aby tam rástla tráva?

Sv.František: Očividne, Pane. Podstupujú pri jej pestovaní veľké utrpenie. Začnú každú jar hnojiť a ničia všetky ostatné rastliny, ktoré sa v trávniku objavia.

Boh: Jarné dažde a teplé počasie pravdepodobne spôsobuje, že tráva rastie naozaj rýchlo. To musí byť naozaj veľmi štastní.

Sv.František: Vyzerá to, že nie, Pane. Akonáhle trochu povyrastie, kosia ju niekedy aj dvakrát do týždňa.

Boh: Oni ju kosia? Sušia ju na seno?

Sv.František: Nie, Pane. Väčšina z nich ju hrabe a dáva do vriec.

Boh: Do vriec? Prečo? Je to cenné? Predávajú to?

Sv.František: Nie Pane, práve naopak. Dávajú ju do odpadu a platia za odvoz.

Boh: Tak počkaj chvíľku: Oni to hnoja aby to rástlo, a keď to rastie, tak to sekajú a platia za to, aby sa toho zbavili?

Sv.František: Áno Pane.

Boh: Tak to musia cítiť naozaj veľkú úľavu v lete, keď vypíname dážď a zapíname horúco. To dozaista spomalí rast trávy a ušetrí im to veľa práce.

Sv.František: Tomu nebudete veriť, Pane! Keď tráva prestane rásť tak rýchlo, vytiahnu hadice a platia ešte viac peňazí za vodu na polievanie, aby mohli pokračovať v kosení a odvážaní.

Boh: Príšerný nezmysel! Aspoň, že si nechali nejaké stromy. To bolo odo mňa geniálne, musím sa pochváliť. Stromom narastú na jar listy pre krásu a v lete pre tieň. Na jeseň opadajú a vytvoria prirodzenú pokrývku, aby zadržali vlahu v pôde a chránili tak stromy a kríky. Navyše sa rozložia na kompost aby obohatili pôdu. Je to prirodzený cyklus života.

Sv.František: Radšej si sadnite, Pane. Namiesto toho ľudia listy hrabú na veľké hromady a platia za ich odvoz.

Boh: To nie je možné!! A čo robia aby chránili korene stromov a kríkov pred mrazom, a aby udržali pôdu vlhkú a kyprú?

Sv.František: Po tom čo vyhodia listy, kupujú niečo v igelitových vreciach, čo sa nazýva mulč. Privážajú to domov a rozsypávajú to na miesto listov.

Boh: A odkiaľ tento mulč berú?

Sv.František: Oni rúbu stromy a rozomelú ich, aby tento mulč vyrobili.

Boh: Dosť! Už na to radšej nechcem myslieť. Svätá Katarína, ty máš na starosti kultúru. Aký film je na programe dnes večer?

Sv.Katarína: "Blbý a blbší" Pane. Ale je to naozaj hlúpy film o ...

Boh: To je OK, kľudne to pusť. Myslím, že som o tom už počul od Františka.
bettylou
21.05.18,15:07
Neviem, či tu niekto pestuje mangold, ja som ho zasadila min. rok prvýkrát, listy vyrástli do 45 cm výšky, čo sa nestihlo minúť, ostalo na koreni. Dnes som sa bola pozrieť, minuloročné listy zvädli, uschli a už sú vonku nové cca 15 cm, tak nemusím sadiť nové. Potešilo.
Aj žihľava už pekne rastie.
Tešila som sa zbytočne, dobrá duša z Porady ma upozornila, že mi z neho vyrastú lodyhy so semenami, tak idem sadiť nanovo.
Ostatným sa ospravedlňujem za zlú radu.

Ojebávaš, normálny špenát , kvitne až keď je dlhý deň
bettylou
21.05.18,15:09
Veru, veľmi zaujímavá farebná a druhová kompozícia. Mám tak málo miesta, a nechcem narušiť pôvodný vzhľad, že som už tiež uvažovala vytvárať mixy. Čo tomu mangoldu chýba medzi kvetmi? Nič. Krásny farebný. Aj kytice sa takto ujali.
Čo je to vysoké fialové na tom prvom obr., tiež nejaký šalát?
Pekný príklad. Páči sa mi to.

To fialové je amarant- indiánske obilie. Inak u nás mangold vošky zožerú, kučeravý kel nie. Vyzerá to na poriadnu dávku umelých hnojív kuki. alebo fotošop
kukučka
21.05.18,20:01
Zbytočne si vulgárna, čítaj poriadne a nepleť tu špenát. Korela písala o mangolde z minulého roku. O amarante - láskavec - už tiež korela písala. Je to naozaj kel no a hnojenie? Je to mestská výzdoba, nie na jedenie. Ten velikánsky mangold priamo v botanickej záhrade vonku na záhone. Veľkosť šokovala aj mňa, aj preto som to fotila.
bettylou
23.05.18,02:52
Zbytočne si vulgárna, čítaj poriadne a nepleť tu špenát. Korela písala o mangolde z minulého roku. O amarante - láskavec - už tiež korela písala. Je to naozaj kel no a hnojenie? Je to mestská výzdoba, nie na jedenie. Ten velikánsky mangold priamo v botanickej záhrade vonku na záhone. Veľkosť šokovala aj mňa, aj preto som to fotila.
Tak pardón, je to môj štýl, :D
bettylou
23.05.18,02:54
A amarant je hadzina. Keď sa vysemení, ide ako divý a to je u nás mrazová dolka.
alaya1
18.06.18,12:04
alaya1
29.10.18,07:09
misoft
29.10.18,08:32
Časom hej - je to len buničina. Ale pokiaľ sa nebude prelievať - tak do vytvorenia koreňového obalu pre výsadbu to vydrží.
alaya1
29.10.18,08:50
Časom hej - je to len buničina. Ale pokiaľ sa nebude prelievať - tak do vytvorenia koreňového obalu pre výsadbu to vydrží.
mas s tym skusenost?
Katy a R
29.10.18,09:02
aly - ja som to už skúšala ... nie je to podľa mňa ktoviečo, nie je to pre mňa:) .. sa to rozmáča, treba dávať pozor. Samozrejme - dá sa. Záleží aj, aké množstvo a aké máš priestory;)
vicktor
29.10.18,09:12
...a kolko dni potrebujes na ziskanie tolkych rurociek. :)
alaya1
29.10.18,09:55
aly - ja som to už skúšala ... nie je to podľa mňa ktoviečo, nie je to pre mňa:) .. sa to rozmáča, treba dávať pozor. Samozrejme - dá sa. Záleží aj, aké množstvo a aké máš priestory;)
dakujem, chcela som vyskusat, nakolko si chcem vypestovat pelargonie zo semiacok, ale to treba uz v decembri sadit, ostanem pri klasike. :)
misoft
29.10.18,10:01
No na "semienkové" mičurinovanie - bude to LTT. Ide aj o to, za akú dobu zo semienka vzíde rastlinka (počítam medzi 7-10 dní + k tomu vytvorenie koreňového systému (cca ďalších 7-10 dní) - to už nebude stačiť. Skús inú alternatívu - kelímky od jogurtov a iných oných... Nerozmočia sa, potom sa to dá z neho ľahko vyklopiť a všetko do zeme vložiť.
alaya1
29.10.18,10:26
No na "semienkové" mičurinovanie - bude to LTT. Ide aj o to, za akú dobu zo semienka vzíde rastlinka (počítam medzi 7-10 dní + k tomu vytvorenie koreňového systému (cca ďalších 7-10 dní) - to už nebude stačiť. Skús inú alternatívu - kelímky od jogurtov a iných oných... Nerozmočia sa, potom sa to dá z neho ľahko vyklopiť a všetko do zeme vložiť.
Misoft, ja viem, ako treba pestovat sadenice zo semienka, aj pestujem, len som tuto metodu nepoznala :) Ale nakolko sa snazim minimalizovat plasty, uvitala som tuto alternativu. Inak zvyknem pouzivat aj tie, ktore sa sadia spolu s rastlinou do zeme a tam sa rozlozia.
buchač
29.10.18,10:51
Mate s tymto niekto skusenost? nerozmoci sa to pri zalievani?

Základná otázka je, z (od) čoho sú tie rolky.
Na foto mi to vychádza, že sa jedná o rolku zo sracáku...a ten je nie vždy OK, záleží od výrobcu.
Lepšia voľba je použiť rolku od alobalu alebo od papiera na pečenie, tam je ten matroš trochu pevnejší.
Iný level je už rolka, doslova rolisko od kobercov...tam je to už o inom matroši a tým pádom aj o pevnosti.
misoft
29.10.18,11:20
Misoft, ja viem, ako treba pestovat sadenice zo semienka, aj pestujem, len som tuto metodu nepoznala :) Ale nakolko sa snazim minimalizovat plasty, uvitala som tuto alternativu. Inak zvyknem pouzivat aj tie, ktore sa sadia spolu s rastlinou do zeme a tam sa rozlozia.
Toto je asi najrozumnejšia alternatíva....
vicktor
29.10.18,11:47
Minimalizovat plasty je pekny zamer, ale ako kupujes jogurty?
Kedysi sa vselico balilo do papieroveho kornutku, hoc aj do starych novin, co si v pripade jogurtu a spravodajstva na nete neviem akosi predstavit.
alaya1
29.10.18,11:48
Minimalizovat plasty je pekny zamer, ale ako kupujes jogurty?
Kedysi sa vselico balilo do papieroveho kornutku, hoc aj do starych novin, co si v pripade jogurtu a spravodajstva na nete neviem akosi predstavit.
ja iba v sklenicke, aj to zriedka, vyrabam si doma...taky iny, nie z kravskeho mlieka.
misoft
29.10.18,11:58
Minimalizovat plasty je pekny zamer, ale ako kupujes jogurty?
Kedysi sa vselico balilo do papieroveho kornutku, hoc aj do starych novin, co si v pripade jogurtu a spravodajstva na nete neviem akosi predstavit.
Ja si to ešte pamätám.... v papierovom poháriku - zvnútra bola vosková vrstva, aby nerozmoklo.
lujza.j
29.10.18,12:20
Jogurty sa daju aj kilove kupit...trochu plastu sa usetri
vicktor
29.10.18,12:25
Ale ten je zas privelky pre jedno semiacko.
Cize pre 100 semiacok potrebujes 100 kyblov - nie zrovna ekologicke.
korela
29.10.18,23:15
Používame na priesady približne plasty podobných typov, pevné, dolu sú úplne otvorené, v podstate ide o raster, nepestujeme v nich nič za oknom v byte ale v skleníku väčšinou letničky, kedysi melóny, tekvice, teraz mangold. Umiestnené sú na dlhom stole tesne vedľa seba, podložené novinami, takže sa v pôde udrží stála vlhkosť.
Vydržali 40 r., a nejavia známky únavy, tak nemám žiadne výčitky voči ŽP. Dobre sa zospodu z tých plástov vytláčajú sadeničky aj so zemou.
Tie na obr. sú krehkejšie.
P.S. Z lepených roliek by som mala obavy, predsa je tam nejaký lep.


https://farmarcitesomnou.files.wordpress.com/2015/05/sadenice.jpg?w=1040
misoft
30.10.18,05:15
P.S. Z lepených roliek by som mala obavy, predsa je tam nejaký lep.



Používajú glej.
veronikasad
31.10.18,18:45
alaya1
31.10.18,21:41
alaya1
23.01.19,09:03
pavol54
23.01.19,09:49
alaya1
24.01.19,14:42
Dáša_
24.01.19,15:43
alaya1
24.01.19,17:04
asi sme sa nepochopili, ja som myslela to uskladnenie....

Ale precitala som si ten prispevok a pravdupovediac, radsej budem v zime jest svoje kompoty, ako kupovat " cerstve" ovocie a zelenimu v marketoch. Ja zavaram ovocie vylucne so solou a dzemy len s tym, co je v ovoci.
pavol54
24.01.19,17:19
asi sme sa nepochopili, ja som myslela to uskladnenie....

Ale precitala som si ten prispevok a pravdupovediac, radsej budem v zime jest svoje kompoty, ako kupovat " cerstve" ovocie a zelenimu v marketoch. Ja zavaram ovocie vylucne so solou a dzemy len s tym, co je v ovoci.
Cukor organizmus potrebuje je to vedecky dokázané,len sa nemusí kvôli tomu jesť uhliarskou lopatou
afrikánka
24.01.19,19:15
Nemusí sa ani zavárať, ale ani nakupovať v hypermarketoch...stačí dopestovať dostatočné množstvo zeleniny, ovocia, dobre uskladniť a vystačíme si celú zimu.
Kyslá kapusta, fazuľa, cícer, hrach, mrkva, cvikla, zeler... najlepšie konzumovať v surovom stave, postrúhať, ochutiť, použiť ako prílohy. Ovocie, orechy, lieskovce...všetko zo svojho okolia. Potrebujeme niečo viac v zime?
pavol54
25.01.19,05:38
Nemusí sa ani zavárať, ale ani nakupovať v hypermarketoch...stačí dopestovať dostatočné množstvo zeleniny, ovocia, dobre uskladniť a vystačíme si celú zimu.
Kyslá kapusta, fazuľa, cícer, hrach, mrkva, cvikla, zeler... najlepšie konzumovať v surovom stave, postrúhať, ochutiť, použiť ako prílohy. Ovocie, orechy, lieskovce...všetko zo svojho okolia. Potrebujeme niečo viac v zime?
Máš úplnú pravdu, lenže v dnešných moderných domoch a to nehovorím o bytovkách, je ťažko uchovať čerstvé ovocie a zeleninu z vlastnej produkcie. Takže niekedy je nutná tepelná úprava buď nad 90 alebo pod -18
afrikánka
25.01.19,07:32
Nemusí sa ani zavárať, ale ani nakupovať v hypermarketoch...stačí dopestovať dostatočné množstvo zeleniny, ovocia, dobre uskladniť a vystačíme si celú zimu.
Kyslá kapusta, fazuľa, cícer, hrach, mrkva, cvikla, zeler... najlepšie konzumovať v surovom stave, postrúhať, ochutiť, použiť ako prílohy. Ovocie, orechy, lieskovce...všetko zo svojho okolia. Potrebujeme niečo viac v zime?
Máš úplnú pravdu, lenže v dnešných moderných domoch a to nehovorím o bytovkách, je ťažko uchovať čerstvé ovocie a zeleninu z vlastnej produkcie. Takže niekedy je nutná tepelná úprava buď nad 90 alebo pod -18
Vychádzam z toho, že ten, ktorý dopestuje nejaké množstvo zeleniny, ovocia, je majiteľom, alebo nájomníkom pôdy. A to potom je možnosť mať záhradnú chatku, domček na náradie...a vykopať jamu na uskladnenie už nie je problém. Toľko o tých, čo bývajú v bytovkách a majitelia domov? Tam sa dá použiť aj vodovodná šachta. Takto fungujeme aj my a susedia (neviem, aké šachty sa budujú dnes). Kto chce sa vynájde...;)
Ale mať špajzičku s pekne uloženými pohármi, farebne doladenú, tak to je radosť pre oči, tiež som kedysi tomu holdovala. Aj krabičky s drobným ovocím v mrazáku sa zídu...:)
vicktor
25.01.19,09:01
lenže v dnešných moderných domoch a to nehovorím o bytovkách
Nazdal by som sa ze v chladnicke dole v takej zasuvke na zeleninu by mali byt vhodne podmienky na uskladnenie, ale po troch tyzdnoch je mrkva ako plastelina. Preco?
afrikánka
25.01.19,09:24
lenže v dnešných moderných domoch a to nehovorím o bytovkách
Nazdal by som sa ze v chladnicke dole v takej zasuvke na zeleninu by mali byt vhodne podmienky na uskladnenie, ale po troch tyzdnoch je mrkva ako plastelina. Preco?
Lebo je dopestovávaná vo vode a nie v pôde...;)
pavol54
25.01.19,11:49
lenže v dnešných moderných domoch a to nehovorím o bytovkách
Nazdal by som sa ze v chladnicke dole v takej zasuvke na zeleninu by mali byt vhodne podmienky na uskladnenie, ale po troch tyzdnoch je mrkva ako plastelina. Preco?
pri chladení dochádza k odparovaniu vody . Voda sa odparuje aj pri trojnom bode
alaya1
10.02.19,17:44