arizona
01.08.11,14:57
Ak mate nejake odskusane dobre rady, ako pestovat ovocie a zeleninku,ako sa starat o okrasnu zahradu,ake druhy plodin sa vam osvedcili, ako bojovat proti skodcom,alebo rozne osobne odskusane rady, zaujimave linky na pestovanie rastlin a pod.,pridajte :)
veronikasad
01.08.11,13:03
Poradí mi niekto čo je "bežné bielidlo" na hnojenie rezaných kvetov ?
Chokma
02.08.11,16:42
Neviem o tom, ze by mal specialne kapustny list vplyv na belobu karfiolu... Ked sa zacne tvorit ruzica - samotny karfiol by mal mat uz mohutne olistenie (to je dobry zaklad pre krasny kvet) - zakryje sa zalomenym listom samotneho karfiolu, aj dvoma, aby nan nesvietilo slniecko, a tak sa zabezpeci, aby kvet neozltol. Dolezity je tiez vyber odrody. Niektore maju sklon k ozltnutiu, u inych ma ruzica tendenciu zmachovatiet... Pisem len preto, aby niekto nemusel behat po celej dedine a zhanat spomenuty kapustny list... :))
arizona
02.08.11,17:31
Chokma, ty si odbornik na taketo veci.
Ak mas nejake dobre, ci horsie skusenosti s urcitymi odrodami, budeme radi, ak ich spomenies .-)
lujza.j
02.08.11,19:27
snáď nebudem úplne mimotemy
Nahraďte hnojivo

Jak už bylo řečeno, pokojové květiny by se neměly hnojit. Čas od času jim ale můžete dopřát něco jiného. Například když si uvaříte kávu, nevylévejte sedlinu ani poté, co si z ní vyvěstíte budoucnost. Kávový lógr už naše babičky přidávaly do kompostů, hnojiv a zemin. Draslík v sedlině obsažený květiny posiluje.

Blahodárné účinky má i voda z vařených brambor. Převařená voda je šetrnější a měkčí než voda z kohoutku. Voda, v níž jste navíc povařila brambory, navíc obsahuje velké množství živin, stopových prvků a škrob, který aktivuje půdní život v květináči.
z : http://zena-in.cz/clanek/zazimujte-pokojove-kvetiny/kategorie/zahrada-a-kvetiny/rubrika/podpora@zena-in.cz
Chokma
02.08.11,19:46
Chokma, ty si odbornik na taketo veci.
Ak mas nejake dobre, ci horesie rady s urcitymi odrodami, budeme radi, ak ich spomenies .-)

To moj otec je odbornik, ja len opakujem, co zapocujem doma.:) Tak dufam, ze nepride ku komunikacnemu sumu a nebudem pisat zle. ;) Ak hej, tak si myslim, ze sa tu vzdy najde niekto, kto ma opravi.

Ked otec pride domov, mozem sa opytat, konktretne s ktorymi odrodami karfiolu ma ake skusenosti. Viem, ze tento rok sme sadili Baldo, Freedom, Fremont, Vinson, Amerigo a boli sme s nimi spokojni. Brokolicu sme mali Ironman, pred rokom myslim, ze Lord, a Ironman sa nam lepsie pacila - tazke, huste, kompaktne a velke ruzice. Hluboviny si vyzaduju vela dusika, takze ich rast potlacite prave touto latkou. Prirodzeny dusik mate z pariaceho hnoja, umely - liadok. Ak ho nema dostatok, tak prave velmi rychlo ide do ruzice, co nie je prave ziaduce a nevytvara dostatocne olistenie.

Ked je uz tato tema taka variabilna, tak spomeniem este nieco, co mna osobne zaujalo.

Napr. taka vec s vodovymi melonmi. Vela ludi si mysli, ze je potrebne im robit vodne kupele, aby boli velke a stavnate. Pravdou vsak je, ze prave vodovy melon - rastlina - ma tzv. kolovity hlavny koren, ktory je schopny zapustit az 9 m a cezen si melonik cerpa vlahu. Ak mu robite kupele, tento koren mu ohrdzavie a prestane plnit svoju funkciu, melon zostane maly a spongiovity vo vnutri. Po vysadeni preto polievajte melonik dovtedy, dokym nema plody vo velkosti orechov, potom polievanie obmedzte, pripadne nepolievajte vobec. Je dobre vediet, ako hlboko je na vasom stanovisku spodna voda. Dalsiu vec, ktoru je dobre mat na pamati, su vlasocnice - korienky, ktore ma melon po povrchu zeme. Melon sadte do pody vycistenej od buriny, potom vsak uz burinu netrhajte, narusili by ste prave tie vlasocnice a melon by uz nevedel tak prijimat zivitny, ale zeline zoseknite "hlavu", aby sa slnecne luce k melonu dostali. Slniecko vraj prispieva k sladu melonu. A samozrejme je dobre sadit melony na foliovu plachtu.
Chokma
02.08.11,19:48
snáď nebudem úplne mimotemy
Nahraďte hnojivo

Jak už bylo řečeno, pokojové květiny by se neměly hnojit. Čas od času jim ale můžete dopřát něco jiného. Například když si uvaříte kávu, nevylévejte sedlinu ani poté, co si z ní vyvěstíte budoucnost. Kávový lógr už naše babičky přidávaly do kompostů, hnojiv a zemin. Draslík v sedlině obsažený květiny posiluje.

Blahodárné účinky má i voda z vařených brambor. Převařená voda je šetrnější a měkčí než voda z kohoutku. Voda, v níž jste navíc povařila brambory, navíc obsahuje velké množství živin, stopových prvků a škrob, který aktivuje půdní život v květináči.
z : http://zena-in.cz/clanek/zazimujte-pokojove-kvetiny/kategorie/zahrada-a-kvetiny/rubrika/podpora@zena-in.cz

Ja zvyknem polievat aj vyprchanou mineralkou, mavam ju pri posteli a vzdy cosi zostane, mne uz nechuti a vraj mojim fialkam este hej. :D:---
lujza.j
02.08.11,19:52
to robím aj ja:)
arizona
02.08.11,19:52
Najde sa tu niekto,kto ma niekto odskusane odrody brokolice a karfiolu?
Po minule roky som mala brokolice krasne, tento rok boli sice rastliny obrovske, ale vybiehali do kvetu a boli nepouzitelne.
Zato karfioly som mala tohto roku nadherne.
Zial, kazdy rok si hovorim, ze odlozim sacky, aby som vedela, co sa mi paci, ale vzdy zabudnem .-(
Chokma
02.08.11,20:10
Najde sa tu niekto,kto ma niekto odskusane odrody brokolice a karfiolu?
Po minule roky som mala brokolice krasne, tento rok boli sice rastliny obrovske, ale vybiehali do kvetu a boli nepouzitelne.
Zato karfioly som mala tohto roku nadherne.
Zial, kazdy rok si hovorim, ze odlozim scky, aby som vedela, co sa mi paci, ale vzdy zabudnem .-(

Ja ti mozem odporucit prave spomenutu odrodu Ironman a aj ine osiva, ktore distribuuje na Slovensko ista firma z Bratislavy. Aby som nerobila okatu reklamu, tak sa k nej dostanete zadanim danej odrody do google. Komunikacia s nou vzdy bola hladka, vzdy poradili a dostali sme vzdy kvalitne holandske osiva. Zvykneme brat este od troch osivarskych firiem, ale tato je skutocne najlepsia - kvalitou, serioznostou, komunikaciou. ;):)
555555
04.08.11,07:02
Ja zvyknem polievat aj vyprchanou mineralkou, mavam ju pri posteli a vzdy cosi zostane, mne uz nechuti a vraj mojim fialkam este hej. :D:---
Polievam všetkým čo sa nevypije:)len nie sladené minerálky,to dopadlo doosť zle.Včely,osy a tak.Ale výborný na polievanie izbových kvetov je čaj,najmä bylinkový.
kukučka
06.08.11,06:52
po precedení čaju na zbytky nalejem vodu a nechám stáť do druhého dňa, potom polievam kvety. Neprospievalo to papradiu, ale neviem, či druh čaju, alebo množstvo vody.
arizona
06.08.11,07:37
/prispevok presunuty z prveho prispevku,aby zadanie temy nebolo velmi dlhe/

Nasla som toto na nete :


Avokádo
Chcete si vypestovať avokádo? Potrebujete k tomu kôstku z avokáda, do ktorej zapichnete tri špajdle tak, aby ste ju mohli položiť na okrah pohára. Ten naplníte vodou, aby bola spodná časť kôstky namočená. Keď si o niekoľko týždňov kôstka vytvorí korene a výhonky, mali by ste ju zasadiť. Rastlinku štepte na vrcholoch, keď dosiahnu dĺžku asi 15 cm.

Bonsaj
Ak si chcete vypestovať bonsaj, nájdite strom so zaujímavým tvarom a na jeseň vykopte semienko. Zasaďte ho do kvetináča a doprajte mu rok, aby sa usadilo. Potom ho na jar vyberte z kvetináča, vyrežte všetky hrubé korene a znova zasaďte. Druhý rok postup opakujte. V treťom roku presaďte rastlinku do stálej nádoby, korene skráťte až o tretinu a môžete ho začať tvarovať pomocou drôtika.

Bylinkové kolesá
Ak nemáte v záhradke veľa voľného miesta, môžete vysadiť bylinky do starých pneumatík. Skúste napríklad šalviu, pažítku, peržlen, rozmarín, tymián a materinu dúšku. Do stredu kolesa zasaďte vyššie bylinky, ako je rozmarín, okolo neho plazivú materinu dúšku a pozdĺž obvodu kolesa petržlen.

Cesnaková ohrada
Ak nechcete, aby sa myši dostali k zelenine alebo ku kvetinám, vysaďte okolo nich riadky cesnaku. Myši neznášajú jeho výrazný pach a neodvážia sa k chutným rastlinkám dostať.

Domáce hnojivá
Hnojivá nemusíte iba kupovať, ale využite svoju domácnosť. Napríklad studený čaj, staré pivo, kávová usadenina, šupky z ovocia a zo zeleniny alebo voda z akvária obsahujú živiny vhodné ako hnojivo.

Dotieravé králiky
Ako odradiť králiky od návštevy vašej záhrady? Medzi kapustu a šalát položte starú hadicu, ktorú si králik môže spliesť s hadom. Odpudzuje ho aj pach hnojiva, ktoré vyrobíte zo sušenej krvi a z kostí. Okolo kapusty vysaďte cibuľovú zeleninu (cibuľu, cesnak, pór).

Drsné ruky
Ak neradi používate v záhradke gumové rukavice, skúste si ruky po práci vykúpať v takejto tekutine: do 2 dcl vlažného mlieka pridajte kávovú lyžičku práškového cukru a šťavu z jedného citróna. Ruky namočte aspoň na 5 minút, potom vlažnou vodou opláchnite a natrite dobrým krémom.

Hrušky
Hrušky prihnojujte každý rok, inak môžu zhodiť plody predčasne. Začiatkom roka rozsypte okolo stromov síran draselný. Vždy na jar k nim rozložte vrstvu kompostu. Ak je sucho, zalievajte strom raz týždenne asi 50 litrami vody.

Chutnejší zeler
Mojím koníčkom je štepenie stromov, pestovanie zeleniny, a tak mám jednu radu pre pestovateľov zeleniny: po vysadení zeleru vytvorte okolo každej sadenice priehlbinku v tvare misky, aby sa v nej držala vlhkosť. Zeler často zalievajte, prihnojujte a pri okopávaní zahrňte len korene (buľva zeleru musí byť nad zemou, nesmie sa prikryť zeminou). Takto vypestujete zeler aj v oblastiach, kde sa tejto zelenine nedarí.

Jedlé gaštany
Pestovať takýto strom môžete len vo veľkej záhrade, pretože vyžaduje priestor. Akonáhle sa uchytí, nie sú s ním už veľké starosti. Plody zbierajte v septembri hneď po opadaní na zem. Očistite ich a rozložte na teplé miesto. Na druhý deň obráťte, aby uschli rovnomerne. Potom ich naukladajte do pohárov medzi vrstvy piesku, kde vydržia aj pol roka.

Kaktusy
Mnohé kaktusy nepotrebujú počas zimy takmer žiadnu vodu a obdobie chladu niektorým z nich dokonca prospeje: uložte ich na suchom, svetlom, chladnom mieste a v marci ich začnite polievať a hnojiť. Nikdy ich nepostrekujte, aby nezostávali na nich škvrny.

Kameň do skalky
Ste milovníkom záhradnej skalky a chcete si vyrobiť kameň podľa vlastných predstáv? Zmiešajte 1 diel cementu, 2 diely hrubozrnného piesku a 2 diely náhrady rašeliny. Po troškách prilievajte vodu, až vznikne želaná hmota. Tú potom tvarujte okolo skutočného kameňa či plechovky, ktorú po stvrdnutí materiálu vyberiete. Umelý kameň tak zostane dutý.

Kofeínom na škodcov
Škodcovia ovocia a zeleniny vedia narobiť veľa starostí a zvyčajné chemické postreky sčasti otrávia aj samotný produkt či okolitú pôdu. Preto vyskúšajte postrek z kofeínu, ktorý je najmä pre slimákov smrtonosným jedom, hoci pre ľudí je zdravotne neškodný.

Kompostovanie
Takmer všetko je kompostovateľné a nezabúdajte na to počas celého roka. Posekaná tráva, ovocné a zeleninové šupky, ale aj prach z vrecúška vo vysávači. Väčšie kusy ako vetvičky, drevnaté stonky radšej rozdrvte.

Krtince v záhradke
Rada pre záhradkárov – ak máte problémy s krtincami, vložte do nich ľudské vlasy a krtkovia sa veľmi rýchlo stratia, pretože neznášajú tento pach. Pomôže aj to, keď polejete ich cestičky slanou vodou.

Kvety a vápnik
Kvety potrebujú pre rast vápnik. Netreba ho kupovať, stačí si odkladať škrupiny z vajec. Tie nadrobno potlčte a posypte zeminu okolo kvetov. Odvďačia sa vám krásnymi kvetmi a zelenými listami.

Lekáreň v záhrade
Urobte si takú v záhradke: čerstvé kvety z harmančeka upokojujú a privolávajú spánok. Listy alebo mladé výhonky z mäty povzbudzujú. Tinktúra z tymiánu alebo z materinej dúšky je výbornou ústnou vodou. Petržlen používajte na zmiernenie príznakov dny a artritídy.

Lunárne sadenie
Mesiac ovplyvňuje rast a plodenie rastlín, a tak pri splne Mesiaca sejte cibuľu, kapustu, mrkvu, reďkovku, špenát a kapustu. Počas splnu môžete zbierať bylinky, ovocie i zeleninu. Dva dni pred splnom zasa sejte fazuľu, hrach, kukuricu. Vašej záhradke sa bude dariť lepšie.

Nádobky na priesady
Prázdne obaly od jogurtov sa vám zídu v záhradke na priesady, prípadne do nich môžete zasadiť zelený petržlen, kôpor, pažítku.

Novinová výstelka
Ak chcete mať viac fazule alebo hrachu, ešte pred sadením vyložte dno brázdy kompostom a prúžkami starých novín. Uchová sa tak potrebná vlhkosť a teplo.

Ochrana pred hmyzom
Ak hľadáte spôsob, ako chrániť ovocie, najmä jablká pred lietavým hmyzom (osami, sršňami), do malej fľašky od kečupu nalejte 2 – 3 cm od dna pivo a zaveste na konár, kde je najviac jabĺk. Výsledok sa za dva dni dostaví. (Nedávajte do nádoby sirup – ničia sa tým aj včely, ktoré do piva nejdú, zatiaľ čo osy a sršne áno.)

Ochrana pred hrabošmi
Máte v záhradke problémy s hrabošmi? Na jar, keď sa seje zelenina zo semena (napríklad mrkva), vyhrabte hlbší jarok, vyložte ho vetvičkami smreka alebo jedličky, na to dajte zeminu, zasejte semeno a prikryte opäť zeminou. Tento spôsob je vhodný aj pri sadení zemiakov.

Ochrana pred slimákmi
Slimáky nie sú schopné odolať pivu, a tak naplňte plastový pohárik pivom, zapustite ho do pôdy, ale nie príliš hlboko, aby do pohára nespadli aj užitočné živočíchy. Pohárik prikryte plastovým kvetináčom, ktorý položte hore dnom a urobte doň veľký otvor. Pohár stačí vymieňať a dopĺňať pivom raz za tri dni v závislosti od množstva slimákov.

Ochrana pred škorcami
Ak škorce napádajú vaše čerešne, pomôžte si týmto spôsobom: Na palice v tvare písmena T pripevnite pomocou špagátov 20 – 30-centimetrové pásiky alobalu. Palice umiestnite nad korunu čerešne alebo višne. Pásiky sa vo vetre pohybujú a odrážajú do okolia stromu svetelné lúče, čo pôsobí ako blýskanie zrkadielkom a škorce to odplaší.

Ochrana pred voškami
Keď zasadím papriku, zasadím k nej aj zeler – nebudú sa na ňu chytať vošky. Je to veľmi účinný biologický prostriedok proti škodcovi.

Paradajky bez chemikálií
Ako dopestovať paradajky bez použitia chemických prostriedkov, ktoré ich môžu navyše poškodiť? Na jeseň hoďte zrelé paradajky do záhradného hnoja, na jar totiž narastú ako planta, ktorú presadíte do záhrady a necháte rásť. Nepotrebujete tak žiadne chemické prostriedky a rajčiny budú veľmi chutné, voňavé a vo veľkom množstve.

Provizórna pivnica
Ak máte záhradu, ale chýba vám pivnica, zadovážte si betónovú rúru (aká sa používa na odpadové kanály) a osaďte ju do zeme až po horný okraj. Na zimu do nej môžete odložiť všetku zeleninu vrátane kapusty, kelu a zakryť ju betónovým príklopom. Ešte aj v máji, v júni je zelenina čerstvá, akoby ste ju práve vykopali zo zeme.

Rozmnoženie jahôd
Výhonky rastliny pripevnite k zemi kúskami drôtu, ktorý ohnite do tvaru písmena U. Rastlina sa tak lepšie zakorení a ponúkne viac plodov.

Rozmnožovanie paprade
Na jeseň odstrihnite zdravý list a nechajte ho dva-tri dni vyschnúť na papieri. List potom jemne odstráňte a napadaný prášok (výtrusy paprade) rozprášte na dostatočne zvlhčenú zeminu v kvetináči. Ten položte na misku z vodou.

Šetrné priväzovanie
Ak privezujete paradajky, kríčky alebo kvety, pomôžte si silónovými pančuškami nastrihanými na dvojcentimetrové pásiky. Takýto špagát je pružný, pevný, ale predovšetkým nepoškodzuje rastliny.

Špinavé ruky
Ak máte po práci v záhradke veľmi špinavé ruky, rýchlo a dobre ich vyčistíte takto: keď vypijete kávu, usadeninu nevylievajte, ale dôkladne si ňou vyšúchajte ruky. Potom ich opláchnite, nasypte na ne štvrť lyžičky kyseliny citrónovej a postupujte rovnako. Napokon umyté mydlom a vysušené natrite mastným krémom.

Trávnik
Na rovnomerné vysiatie trávnatého semena použite plechovku, do ktorej dna urobte niekoľko dierok. Okraje by mali byť hustejšie. Trávnik prevzdušňujte raz za rok – hroty vidiel zapichávajte do pôdy (asi 7 cm) vo vzdialenosti maximálne 15 cm. Vyhýbajte sa krátkemu polievaniu, ktoré spôsobuje plytké zakorenenie. Hnojivo by malo obsahovať dusík (na jar a v lete na vlhkú pôdu) a fosfor (jeseň).

Vápno v pôde
Ako zistiť, či je v pôde dosť vápna? Do misky dajte trochu suchej hliny a nalejte ocot. Ak pôda šumí, je v nej dostatok vápna a netreba už vápniť.

Viac zemiakov
Väčšiu úrodu zemiakov dosiahnete, ak rozkrojíte väčší zemiak na polovicu tak, aby každá polovica mala rovnaký počet očiek. Hľuzy nechajte pred sadením asi týždeň odpočinúť, čím rezná plocha nebude mokvať. Rez môžete posypať práškom z dreveného uhlia, aby ste zemiaky ochránili pred infekciou. Zemiaky budú síce menšie, ale bude ich viac.

Zberač jabĺk
Vezmite si väčšiu plechovku a do horného i dolného okraja vyvŕtajte po dva otvory. Hornou dvojicou prevlečte kus drôtu, obtočte ním asi 3 m dlhú tyč a kliešťami spojte oba konce. To isté urobte na spodnej časti plechovky. Aby neskĺzla dolu, do tyče zatlčte klinec tesne pod horným okrajom. Plechovku môžete vystlať penou a zber napríklad jabĺk sa môže začať.

Zdravá paprika
Ak chcete mať zdravú, nepoškodenú a chutnú papriku, nikdy ju nesaďte na miesta, kde boli pred rokmi zemiaky, uhorky, paradajky. Všetky tieto rastliny sú náchylné k rovnakým chorobám a tým by sa zvýšilo nebezpečenstvo nákazy.

Zrezávanie kvetov
Kvety zo záhradky režte vždy ráno ostrým nožom, nie nožnicami, ktoré stlačia stonku a porušia jej bunky. Stonky by mali byť zrezané na čo najväčšiu plochu, aby prijímali čo najviac vody. Odporúča sa ich dokonca zrezávať pod vodou, aby do stoniek nevnikol vzduch a nebrzdil prívod vody.

Čerstvé ovocievydáva plyn, ktorý spôsobuje vädnutie rezaných kvetov. Preto ku kyticiam nedávajte misy s ovocím.

Tvrdé stonky drevnatých rastlín,ako sú napríklad ruže a kaliny, narežte na báze ostrým nožom. Potom spodnú časť stonky rozmliaždite kladivom, aby ste umožnili lepší prietok vody. Vo váze vydržia kvety tak dlhšie.

Všetkým rezaným kvetom prospieva hnojenie
Dobrú, domácu zmes získate zmiešaním:
2 lyžíc cukru, 1 litra horúcej vody a 2 a pol lyžice bežného bielidla.

Ak musíte presadiť ker v preň v nevhodnom období, najprv ho zmenšite.
Zrežte ho o 1/3 a pred premiestnením na nové stanovište postriekajte prípravkom proti zasychaniu. Ker presaďte ihneď po vykopaní a výdatne zalejte.

Veľká plodnosť v mladosti robí ovocné stromy v starobe neplodnými. Chybou preto je keď necháte mladé stromy príliš skoro rodiť, a tým ich vyčerpáte. Ako opatrenie proti tomu sa odporúča prebierka príliš hustých plodov. Plody čo ostanú budú potom väčšie, ba dokonca púčiky pre nasledujúci rok sa budú lepšie vyvíjať.

Na zalievanie rastlín je výborné tekuté hnojivo. Vyrobíte so ho tak, že do jutového vreca dáte čerstvý hnoj a vrch zviažete pevným špagátom, vrece potom ponorte do sudu s vodou a každý deň ním pohýbte. Keď bude mať voda farbu slabého čaju, môžete ňou začať zalievať rastliny.

Hľuzy begónii po odumretých listov, ešte pred nástupom mrazov, vyberte z pôdy. Nadzemnú časť odrežte blízko pri hľuze. Po zasušení reznej rany uložte do rašeliny a bez polievania uchovajte pri teplote 8 až 10 °C

Na konci apríla podložte jahody slamou, aby ostávali suché a tak boli chránené pred múčnatkou.

Keď podložíte dozrievajúce plody tekvíc starou strešnou škridlou alebo doštičkou, ochránite ich pred pôdnou vlhkosťou a zabránite ich hnitiu.

Karfiol zostane biely ak ho zakryjete kapustným listom.

Orechy kráľovské veľmi nepotrebujú rez. Keď však treba odstrániť konár, siahnite po pílke v neskorom lete. Na konci zimy by inak zranené miesta veľmi ronili miazgu.

Ak má váš pes blchy, dajte mu do búdy listy vlašského orecha.

Roztoče vášho domáceho vtáka zbavíte, ak na stenu jeho klietky zavesíte hrubé plátno. Roztoče si naň sadnú a môžete ich zlikvidovať.

Osie hniezdo v dome alebo v jeho blízkosti by ste mali najradšej odstrániť. Len čo sa zotmie a roj je v hniezde, namočte handru do terpentínu a naviňte ju nakoniec dlhej tyče. Handru potom vsuňte čo najhlbšie do otvoru hniezda.

Aby ste predišli nájazdu mravcov môžete pri miestach ich vstupu do domu nasypať klinčeky. V prípade, že sa už mravce zahniezdili, nachystajte im pascu. Lyžicu cukru a 2 lyžice droždia rozpustite vo vode. Zmes dajte do plytkých nádob a rozmiestnite vo dobe alebo byte.

Mravenisko odstránite, ak zmiešate 1 diel gáfru a 9 dielov liehu, a kvapalinu potom nalejte na mravenisko.

Komáre vám nebudú zo záhrady lietať do domu ak na okno postavíte fľaštičku naplnenú klinčekovým olejom.

Ovocné mušky rýchlo odletia, ak k miske s ovocím položíte otvorený balíček škorice.
http://www.burko.sk/rodinka/zahrada.htm
Dáša_
06.08.11,07:49
Ja som tento rok v záhrade hnojila prírodnými zákvasmi.
Najskôr som niekoľkokrát použila žihľavu. Potom som sa dočítala, že v anglicku polievajú aj skleníkové paradajky zákvasom z kostihoja. Údajne to zlepšuje chuť. Tak som sa snažila urobiť zákvas z kostihojových listov, ale neviem prečo, kostihoj nekvasil. Tak som polievala iba vyluhom. Potom nasledoval rebríček. A ke´d nastali dažde, tak som varila prasličku a striekala prasličkou.
Paradajkam na balkóne som pravidelne varila žihľavový a rebríčkový čaj. Sú výborné, ale kvetináč je na ne málo, musím na rok zohnať nejaké vedierka a posadiť do toho.
Ešte som sa dočítala na rôznych stránkach, drahé hnojivo typu lihnohumát sa dá nahradiť tým, že si nájdete v lese taký už skoro zotletý, rozložený kúsok dreva a necháte ho vo vode lúhovať aspoň pol roka. Tak na toto sa chystám na jeseň, aby som to mala pripravené na jar.
arizona
06.08.11,08:09
Ja davam do suda na polievanie zihlavu.

Aby sa vam nemnozili komare v sudoch je dobre dat par kvapiek jedleho oleja.
rudopp
06.08.11,09:25
Ja som tento rok v záhrade hnojila prírodnými zákvasmi.
Najskôr som niekoľkokrát použila žihľavu. Potom som sa dočítala, že v anglicku polievajú aj skleníkové paradajky zákvasom z kostihoja. Údajne to zlepšuje chuť. Tak som sa snažila urobiť zákvas z kostihojových listov, ale neviem prečo, kostihoj nekvasil. Tak som polievala iba vyluhom. Potom nasledoval rebríček. A ke´d nastali dažde, tak som varila prasličku a striekala prasličkou.
Paradajkam na balkóne som pravidelne varila žihľavový a rebríčkový čaj. Sú výborné, ale kvetináč je na ne málo, musím na rok zohnať nejaké vedierka a posadiť do toho.
Ešte som sa dočítala na rôznych stránkach, drahé hnojivo typu lihnohumát sa dá nahradiť tým, že si nájdete v lese taký už skoro zotletý, rozložený kúsok dreva a necháte ho vo vode lúhovať aspoň pol roka. Tak na toto sa chystám na jeseň, aby som to mala pripravené na jar.

Dúfam, že aspoň občas :
- si sa s nimi porozprávala
- uvarila aj sb.
Dáša_
06.08.11,10:24
Dúfam, že aspoň občas :
- si sa s nimi porozprávala
- uvarila aj sb.

akurát neviem, čo je sb

mmch, najviac rád tohto typu som našla u pestovateľov vlastného "fajčiva":D:D

Možno keď chlapci dorastú, tak sa stanú SHR :cool::cool:
pavol54
06.08.11,18:56
Dúfam, že aspoň občas :
- si sa s nimi porozprávala
- uvarila aj sb.
Kvetiny reagujú na ľudský rozhovor, hudbu a podobne buď kladne alebo záporne. Nemajú však internet aby reagovali na akúkoľvek invektívu.
Daniela12345
08.08.11,17:46
Poraďte mi prosím nejaké EKO postrek na rastliny a stromy, ktoré by som mohla použiť aj teraz, keď majú plody. Zistila som, že na celom dvore mám napadnuté kvety a stromy nejakým škodcom, ktorý mi všetko ničí. Mám krásne černice, ktoré začali odumierať aj s plodmi.
arizona
08.08.11,18:22
Poraďte mi prosím nejaké EKO postrek na rastliny a stromy, ktoré by som mohla použiť aj teraz, keď majú plody. Zistila som, že na celom dvore mám napadnuté kvety a stromy nejakým škodcom, ktorý mi všetko ničí. Mám krásne černice, ktoré začali odumierať aj s plodmi.

Skus pozriet
http://www.kohaplant.sk/2009020092-biologicke-mnoznosti-ochrany-ovocnych-drevin

drave roztoce,kontakty http://www.biospotrebitel.sk/forum/tema/drave-roztoce-624
rudopp
09.08.11,05:17
Poraďte mi prosím nejaké EKO postrek na rastliny a stromy, ktoré by som mohla použiť aj teraz, keď majú plody. Zistila som, že na celom dvore mám napadnuté kvety a stromy nejakým škodcom, ktorý mi všetko ničí. Mám krásne černice, ktoré začali odumierať aj s plodmi.

Hore bola žihľava na zálievku

Dá sa aj na postrek (studený výluh)

Skús obyčajný tabak (na pár kríčkov)
arizona
20.08.11,19:12
Žlté slniečka púpavy v zelenom trávniku asi nepotešia všetkých, preto vám ponúkame užitočné rady, ako sa jej zbaviť.

Ako proti púpave



Účinných rád, ako zamedziť rastu púpavy, nie je až tak veľa. Hoci v súčasnosti sú trendové trávniky pripomínajúce lúku, kde si aj púpava určite nájde svoje miesto, vy ju však v ňom nechcete, vyskúšajte niektorú z našich rád.
Na vyplnenie voľného času

Ste zástancovia prirodzeného ničenia burín? Tu je niečo pre vás. Vyčleňte jeden starý, ale ešte dosť ostrý nôž, prípadne si kúpte vypichovač burín a hor sa do práce.
1. Ako prvé veľmi dobre zavlažte lôžko, kde púpava rastie. Ľahšie vytiahnete celú rastlinu aj s kolovitým koreňom.
2. Následne použite nôž alebo vypichovač, vniknite ním do pôdy a kývavými pohybmi obnažte koreň. Dajte pozor, aby ste koreň nepoškodili, lebo keď sa zlomí, vaša námaha nebude efektívna.
3. Uchopte rastlinu do ruky v mieste pod listami a hýbte ňou zo strany na stranu.
4. Keď sa vám zdá, že by už mohla povoliť, zaprite sa palcom do pôdy. Poslúži totiž ako oporný bod na vyvinutie protitlaku na ľahšie vytiahnutie.
5. Najskôr len jemne potiahnite, ak poľaví, púpavu vytiahnite von.

http://zahradkar.pluska.sk/images/gallery/zahradkar/casopis/poradna/pupava-02.jpg
Pre zaneprázdnených

Áno, aj pre vás existuje schodná cestička, ktorá veľmi nezaťaží prírodu. Skúste použiť ingrediencie z kuchyne, napríklad vínny ocot či kuchynskú soľ.
1. Do fľaše s rozprašovačom nalejte nezriedený vínny ocot a nastriekajte ho priamo na púpavu. Potom už stačí len sledovať, ako rastlina o niekoľko dní zvädne. Platí, že čím vyššia koncentrácia octu, tým vyšší účinok. Taktiež prevarený ocot má v sebe silu.
2. Na jednu púpavu úplne stačí jedna polievková lyžica soli. Výsledok sa ukáže o pár dní. Potom už len stačí rastliny odstrániť. Dbajte, aby sa soľ nedostala do kontaktu s inými rastlinami. Mohli by tiež uvädnúť.
3. Verili by ste, že aj kukuričný šrot, ktorým kŕmite domáce zvieratá, možno využiť pri boji s púpavou? Púpavu priamo nezničí, ale bráni jej v raste a ďalšom rozširovaní. Či a aký má účinok, zbadáte o 5 až 6 týždňov, prípadne zásah zopakujte. Veľká prednosť šrotu je, že nie je nebezpečný ani pre vášho miláčika a hlavne pre deti.
4. Obyčajná voda si zaslúži prívlastok úžasná. Úplne postačí šálka vriacej vody, ktorú nalejte na púpavu. Vysoká teplota prenikne celým rastlinným organizmom až do koreňa a spáli ju. A vy sa nemusíte báť, že tým niečo spôsobíte, len buďte obozretní, aby ste sa neobarili.
5. Určite máte doma staršiu čiernu fóliu. Nastrihajte ju na štvorce v takých rozmeroch, aby ste ňou zakryli celú púpavu aj s listami. Rohy zaťažte kameňmi. Úplne zamedzíte prístup svetla k listom, čím sa zastaví potrebná asimilácia a burina nebude mať energiu. Po jej odumretí dosejete trávnu zmes a trávnik bude čistý.

http://zahradkar.pluska.sk/images/gallery/zahradkar/casopis/poradna/pupava-03.jpg
DOBRÉ RADY
- Pri kosení sa pokúste dodržať výšku trávnika na úrovni 6 – 7 cm. Takáto tráva má silné korene a len tak ľahko neumožní semenám púpavy rásť. Rovnako dôležité je pH pôdy, kyslejšie prostredie vyhovuje púpave, pričom rast trávy je ním obmedzený.
- Nezabúdajte, že pri použití soli by ste mali byť opatrní. Predsa len je to tiež chemická látka a ostáva v pôde, čo môže mať negatívny vplyv na rast ďalších rastlín.
- Podobne je to s octom, po aplikácii pôdu okyslí, čiže zníži hodnotu pH, a to je pri pestovaní rastlín dôležitý faktor, ktorý zaváži hlavne pri neutrálnej a kyslej pôde.
http://zahradkar.pluska.sk/zahradkar/prakticky-zahradkar/ako-proti-pupave.html
arizona
20.08.11,19:16
Bez škodcov a burín


Existujú dva prístupy k starostlivosti o záhradu. Jeden sa snaží choroby a škodce bez váhania okamžite zlikvidovať, druhý spočíva v pochopení prírodných zákonov, aby boli škodlivé činitele pod kontrolou.


V prírodných záhradách, ktoré sú ošetrované ekologicky, využívame poznatky o vzájomne prepojených vzťahoch medzi rastlinami, hubami a živočíchmi. Vďaka nim dokážeme udržiavať takzvanú dynamickú rovnováhu. Záhrada však nie je čisto prírodný systém, preto je niekedy nevyhnutný aj náš zásah, aby sme obnovili harmóniu. Základ zdravej záhrady je výživná pôda a správne vysadenie rastlín podľa ich nárokov. Pri výsadbe, či už trvaliek, letničiek, alebo zeleniny, je však veľmi dôležitý predpoklad dobrého vývinu rastliny jej zdravie v momente vysádzania. Nakupujeme preto len rastliny silné, s dobrým koreňovým systémom. Podobne aj pri vysievaní, najmä väčších semien, uprednostníme už na pohľad tie najkvalitnejšie. Navyše nezabúdame, že najmä prešľachtené druhy, odrody F1 a druhy z iných zemepisných šírok, môžu počas rastu vyžadovať zvýšenú starostlivosť, minerálne hnojivá, či dokonca chemické postreky. V prírodnej záhrade preto používame prednostne druhy pôvodné, teda prirodzene rastúce v Európe. Aj to však s ohľadom na ich pôvodné prostredie, čiže nesadíme napríklad smrek do záhrady na južnom Slovensku. Existuje aj možnosť kúpiť semená nešľachtených druhov, napríklad plody divých rajčiakov nenapáda pleseň, pritom sú ich drobné plody úžasne sladké, vydržia rásť až do mrazov a sú samovýsevné. Pri okrasných rastlinách, ako sú ruže, môžeme uprednostniť polodivé variety alebo botanické „prírodné“, ktoré síce možno nemajú až taký plný kvet, ale nie sú náchylné na choroby a vošky.



Posilňujeme imunitu rastlín

To je veľmi dôležité, veď ak aj my máme oslabenú imunitu, sme bezbranní a ľahko ochorieme. Pomoc je ľahká, my máme lieky a prevenciu, ale ako to urobiť v záhrade? Jednoducho ich zbytočne nerozmaznávame. Zeleninové záhony nepolievame pričasto, ale nastielame ich, čím zabránime prílišnému vysychaniu pôdy. Okrem toho aj správnymi kombináciami rastlín dosiahneme, že si vzájomne pomôžu proti chorobám. Tabuľky alelopatie, teda vzájomne prospešných vzťahov, dnes nájdeme v mnohých záhradkárskych publikáciách. Ak takúto tabuľku nemáme poruke, je tu jedno celkom jednoduché pravidlo: To, čo spolu ladí a dopĺňa sa v kuchyni, prosperuje spoločne aj na záhone, napríklad cibuľa a mrkva, rajčiaky a cesnak a bazalka, fazuľa a saturejka, zeler a paprika, tekvica a kukurica a fazuľa. Ďalšie jednoduché pravidlo je, že podobne ako sú liečivé niektoré rastliny pre človeka, sú liečivé aj pre iné rastliny. Cesnak je všeobecne prospešný, môžeme ho sadiť takmer s každou rastlinou a vďaka jeho antibakteriálnym a antiseptickým účinkom odpudzuje väčšinu bežných chorôb rastlín. Ideálny je teda rovnako k jahodám ako k ružiam. Nemusí to však byť len cesnak kuchynský, použiť môžeme aj cesnakovú pažítku alebo cesnak medvedí. Veľa dosiahneme aj výluhmi. Tak ako pŕhľavový čaj čistí krv a posilňuje organizmus človeka, aj v záhrade výluh z nej podporuje rast a imunitu rastlín. Výluh môžeme urobiť aj z ďalších užitočných liečivých rastlín, ako je harmanček, kostihoj, pýr a valeriána. Čerstvé rastliny zalejeme vo vedre alebo inej nádobe vodou a necháme 3 týždne lúhovať. Tekutinu môžeme použiť ako postrek alebo ako zálievku.



Boj proti burinám

Predovšetkým v prírodnej záhrade niečo ako burina neexistuje. Z nášho pohľadu tie najnepríjemnejšie buriny sú totiž druhy s najväčším liečivým účinkom, teda pŕhľava, praslička, pýr, harmanček, podbeľ, zádušník brečtanový či lastovičník. Tiež sú to často jedlé druhy, ktorými si môžeme spestriť jedálny lístok, napríklad čakanka, loboda záhradná, púpava, sedmokráska, fialka, kozia noha či spomínaná pŕhľava. Aj preto by sme v prírodnej záhrade nemali používať chemické postreky. Dôležité je rastliny udržať pod kontrolou, nie ich úplne zlikvidovať. Ako na to? Šikovné riešenie je kobercové nastielanie, čo znamená trvalé prikrytie prepúšťa vodu, ale nie svetlo. Vhodná je napríklad čierna netkaná textília, alebo ešte lepšie kartón. Najskôr zakryjeme pôdu a potom do pokrývky urobíme otvory a zasadíme napríklad tekvice alebo jahody. V každom prípade na záhone bude takto rásť len to, čo si naplánujeme my.

Zelení spojenci

Nájdeme ich v záhrade neúrekom. Do blízkosti ovocných stromov sa osvedčili kapucínka, levanduľa, mäta i palina. Celkom prirodzene zasa pôdu o dusík obohacujú lupína, hrachor a facélia. Na zdravý rast mnohých úžitkových druhov majú veľmi priaznivý vplyv nechtík, aksamietnica, bylinky ako tymian, oregano, ligurček, kôpor, fenikel, saturejka, bazalka, pažítka a majorán. Sú ochraňujúce a navyše medonosné, čiže vyhľadávaná pochúťka pre včely. Táto vlastnosť je veľmi dôležitá. Medonosné rastliny sú pre zdravie záhrady nevyhnutné, lebo kvalitná úroda je zabezpečená len dôkladným opelením. Prilákať včely, čmeliaky a motýle môžeme pestrou paletou vôní a farieb, a to aj na úžitkových záhonoch. Okrem toho pomôžeme opeľovačom aj inak. Nevýhoda najvýkonnejšieho z nich, teda včely medonosnej, totiž je, že lieta len za pekného počasia. Preto vytvoríme v záhrade prirodzené úkryty v podobe deravých pníkov, starých tehál či trstiny pre včely divé, ktoré vylietavajú aj za horšieho počasia. Vďaka tomu máme aj v rokoch, keď priveľa prší, aspoň čiastočnú záruku, že rastliny budú opelené.
Škodce na rastlinách

Podobne ako buriny sú súčasť záhrady. Čím komplexnejší totiž celý systém je, tým stabilnejšie je jeho fungovanie. Ak chceme v záhradke mať lienky, ktoré požierajú vošky, musíme mať v záhrade vždy aj určitý počet vošiek. Inak lienky odletia zo záhrady, lebo si jednoducho budú hľadať potravu inde. Ak odletia, o to rýchlejšie sa vrátia vošky, a keď zistia, že v blízkosti nie je predátor, budú sa rozmnožovať o to usilovnejšie. Kým lienky priletia späť, máme po úrode. Nikdy preto neodstraňujeme škodcov úplne, ale správame sa prezieravo a záhradu riadime tak, aby sme si predátorov udržali.
Spojenci zo živočíšnej ríše

Sem patria najmä lienky, ucholaky, dravé osičky, vážky, zlatoočky, žaby, hady, jašterice, vtáky, netopiere a ježe. Niektoré z nich na nás pôsobia odpudivo, keď im však vytvoríme úkryty v odľahlejších kútoch záhrady, nebudeme s nimi prichádzať do kontaktu. Čo sa týka hadov, na Slovenku sa vyskytuje jedovatý len jeden, a to vretenica, ktorá však žije len vo vyšších nadmorských výškach, asi od 700 metrov nad morom, bežne sa teda stretneme hlavne s užovkou. Mnohým užitočným živočíchom však musíme vytvoriť vhodné podmienky. Vážky či žaby, ktoré požierajú komáre a iný nepríjemný hmyz, vyžadujú aspoň malé pritienené jazierko. Naopak hady a jašterice požierajúce rôzne hlodavce a hmyz vyžadujú zasa kamenné stanovište na výslní, aby sa mohli vyhrievať. výraznejšie rozmnožovať, keď teploty prekročia 24 °C, preto je vhodnejšie v južných oblastiach nepestovať zemiaky, ale nahrádzať ich cuketou a kvalitné zemiaky si zadovážiť z chladnejších oblastí. Ak ich už pestujeme, štvrtá generácia pásavky je tá, čo opäť zalieza do pôdy, aby tu prezimovala, preto je dôležité mechanicky ju likvidovať. Okrem toho, určite nepestujeme zemiaky stále na tom istom mieste. Slizniaky zasa nemajú rady drsný suchý povrch. Pri ohrození slizniakmi záhony preto nenastielame, ale posypeme drevným popolom. Okrem toho ich vajíčka požierajú aj slimáky, takže sa ich nemusíme v záhrade veľmi obávať. Pomáhajú aj vyvýšené záhony s obrubou z plechu zahnutého smerom von. Takúto prekážku neprekonajú slizniaky ani slimáky. Pri medvedíkoch zasa sledujeme, kde majú v pôde hniezda, a tie potom vyberáme celé von.
Ochranné opatrenia

Patria k nim lepové pásy, feromónové lapače a prikrývanie úrody bielou netkanou textíliou alebo sieťami. Takisto pomôže v boji proti chorobám, ak na napadnutej ploche nepestujeme žiadnu plodinu nasledujúce tri roky, alebo ak nevysádzame po sebe druhy s príbuznými chorobami. Rovnako dbáme aj na prítomnosť medzihostiteľa, ako je to v prípade veľmi nešťastnej kombinácie hruška a borievka či uhorky a jahody a rajčiaky. Vyhýbame sa aj monokultúrnym záhonom, zakladáme ich spolu s viacerými druhmi. V neposlednom rade, na vysádzanie vyberáme odskúšané a osvedčené rezistentné odrody.

NEZABUDNIME

Vždy existuje minimálne jedno pozitívne riešene. Do záhrady vždy vstupujme s vedomím, že žiadne rastliny a živočíchy v nej nie sú preto, aby nám škodili, ale preto, že čosi v našom hospodárení nie je v poriadku.

http://zahradkar.pluska.sk/zahradkar/prakticky-zahradkar/technika/bez-skodcov-burin.html
BXLmiami
26.02.12,09:19
Vzhľadom na to,že ide jar,oživujem túto užitočnú temu.
Silvernola
26.02.12,11:21
Neviem sa už dočkať, kedy to "vypukne". Mne pri jarnej rozrábke pôdy veľmi pomáhajú vertikulačné hrable. Spotrba času a energie je oproti tradičným asi tretinová
BXLmiami
26.02.12,14:33
Tak mne by najlepšie pomohol manžel,keby sa mi ho podarilo dokopať aby aspon šiel okolo záhrady.Ale buduci weekend má smolu,ideme tam aj keby cigánčence padali.
Kvaka
26.02.12,15:11
Súhlasím, ale aj mne by mohol pomôcť, teda ten môj, ale jemu sa ešte nechce. Už som bola pokukať na záhrade, ale všetko bolo ešte rozmočené. Manžela som nahovárala na predjarný postrek stromov, lebo vždy ho premeškáme.:) Nechcelo sa mu a vyzerá to tak, že opäť nebudeme postrekovať. Vlastne sme ešte nikdy stromy nestriekali, iba jeden egreš, postihnutý americkou múčnatkou, no aj tak ju stále má. Treba tiež ostrihať čerešne a slivky, no a už by som chcela pomaly aj sadiť, najmä hrach.
arizona
26.02.12,15:27
Ja som dnes siala do sklennika brokolicu,karfiol a kalerabiky.
Prv som siala do hrantikov, mala som ich dnu,ale vzidene rastlinky byvali dost slabe, tazko sa potom presadzali.
Zopar rockov nazad som skusila sadit len tak,priamo do sklennika,aj napriek studenemu pocasiu. Sice vzidu o par dni neskor,ako pestovane dnu,ale su pevne,zdrave a odolne. Takze skorej zeleninky mame vzdy dostatok :)
Kvaka
26.02.12,15:35
Nemám skleník, brokolicu sadím až neskôr do hrantíkov, sú vonku pri stene, kde je najviac slnka, dávam špeciálnu zeminu na sadenie. Prikryjem ich bielou netkanou textíliou, keď rastlinky vzídu, sú pevné, odolnejšie, len ich presadím do zeme.
Silvernola
26.02.12,16:57
Treba tiež ostrihať čerešne a slivky, no a už by som chcela pomaly aj sadiť, najmä hrach.
Myslím, že s hrachom bude treba ešte nejaký čas počkať, zem je riadne premrznutá. A kôstkovitý strihám až neskôr, kvôli riziku glejotoku.
Kvaka
26.02.12,17:16
Myslím, že s hrachom bude treba ešte nejaký čas počkať, zem je riadne premrznutá. A kôstkovitý strihám až neskôr, kvôli riziku glejotoku.
Silvernola, ja bývam na juhu, a napríklad čerešňa aj slivka majú aj bez ostrihania vyliatu a stuhnutú živicu na kmeni, kde začína koruna, a dosť hojne, ani nevieme, kedy sa to stalo.
Silvernola
26.02.12,19:33
Je to v dôsledku poranenia stromu, napríklad mrazom, vetrom ap. Preto ich netreba traumatizovať ešte aj rezom v čase, keď sa to nemôže rýchlo zaceliť.
Silvernola
11.03.12,10:21
Vie mi niekto poradiť, ako sa dostať (a nekradnúť;)) k parazitickým hlísticiam Phasmarhabditis hemaphrodita proti slimákom – bezdomovcom? Už po cca 3 roky som z nich zúfalá. Neviem, či som zle hľadala, či som mala smolu, ale ozval sa mi jediný „dodáívateľ“ s otázkou, „ na koľko hektárov to potrebujem.“ V malom že nedodávajú.Tak skúšam toho roku s predstihom.
Chokma
11.03.12,10:42
Vie mi niekto poradiť, ako sa dostať (a nekradnúť;)) k parazitickým hlísticiam Phasmarhabditis hemaphrodita proti slimákom – bezdomovcom? Už po cca 3 roky som z nich zúfalá. Neviem, či som zle hľadala, či som mala smolu, ale ozval sa mi jediný „dodáívateľ“ s otázkou, „ na koľko hektárov to potrebujem.“ V malom že nedodávajú.Tak skúšam toho roku s predstihom.

Toho jedneho dodavatela myslis biotomal? My sme od nich brali moliciara a aj normalne do relativne malej folie, skleniku,,,
arizona
11.03.12,13:43
Vie mi niekto poradiť, ako sa dostať (a nekradnúť;)) k parazitickým hlísticiam Phasmarhabditis hemaphrodita proti slimákom – bezdomovcom? Už po cca 3 roky som z nich zúfalá. Neviem, či som zle hľadala, či som mala smolu, ale ozval sa mi jediný „dodáívateľ“ s otázkou, „ na koľko hektárov to potrebujem.“ V malom že nedodávajú.Tak skúšam toho roku s predstihom.

kacky nechces?;)
http://hobby.idnes.cz/video-podivejte-se-jak-si-kachna-indicky-bezec-hrave-poradi-se-slimaky-12l-/hobby-zahrada.aspx?c=A100902_144003_hobby-zahrada_bma
Silvernola
11.03.12,14:52
Tie skúšal sused, ale má suseda,...:cool:. Ani ježkovia s tým nič nenarobia:mee:
sisima
17.03.12,21:44
dnes som trosku upratovala v zahrade a ked som chcela na heucherach ostrihat stare, suche listy, ostali mi cele rastlinky v ruke... stav... rastliny bez koreňov a v strede rastliny larvy a vyžraté chodbičky... prišla som asi o 5 heucher cca 3ročných, tie mladšie zatial vyzerajú že držia... minulý rok mi takto "zmizli" jahody, presne tie isté larvy, vyžrali rastlinku z vnútra... ako s tým bojovať? min. rok som všetky jahody (to čo z nich ostalo) vytrhala a vyhodila... tie larvy su pravdepodobne nosanik... ako s nim bojovat?
min. rok sme ručne zberali a likvidovali (larvy zrali korene, dospelí zrali lístie)... zjavne to nepomohlo...:(
mandyla
18.03.12,19:01
Poraďáci, vedeli by ste mi poradiť? Máme trojročnú hrušku na ktorej si mačka asi celú zimu brúsila pazúriky. Kôra je rozbrázdená, rozškrabaná. Nevyschne kvôli tomu? Máme ju nechať ďalej rásť alebo radšej ju zlikvidovať a zasadiť novú? Konáriky nevyzerajú choré, zatiaľ. Ďakujem za rady.
drozdm
18.03.12,20:19
skus najsť pripravky na ošetrenie takych ran aby sa toho nechytali huby ale bola by škoda ju rubať ..nevidim dôvod
nefertiti7
26.03.12,17:26
tiež si myslím, že vyrubať alebo vykopať ju je škoda, poradí si..zacel rany voskom a obviaž to nejakou látkou aby tam mačka nešla, prípadne aby ju to trochu brzdilo, klasicke pletivo zajačie okolo kmeňa, to určite pomôže.
nefertiti7
27.03.12,07:18
To pletivo som myslela ochrana do buducnosti , po ošetrení...
Silvernola
18.04.12,19:26
Vlani som na paprikách nemala ani jedinú vošku. Nasadila som medzi ne bazalky. Tie mi pomohli aj od mandelinky na zemiakoch a baklažánoch. Medzi rajčinami som mala nechtík a pleseň na nich sa objavila až koncom septembra - to už susedia mali dávno po nich. Podotýkam, že ani raz som nestriekala.
wabi
19.04.12,12:23
Netvrdím že to nefunguje,len by som sa tomu divil, keďže múčnatka, tak sa volá tá huba napáda aj samotný nechtík...
Mnohé tieto veci niekedy môžu zafungovať niekomu inokedy nie. Tiež nie je robená kontrólna vzorka v rovnakých podmienkach bez takejto ochrany. Otázka je totiž, či by inakvošky boli či nie...
V každom prípade bazalka nie je na škodu a je chutná, tak prečo ju nekombinovať...:)
Nechtík zasa pekne kvitne a je liečivý... tak si myslím,že treba experimentovať veselo ďalej... len netreba robiť predčasné závery...
Silvernola
19.04.12,16:35
Netvrdím že to nefunguje,len by som sa tomu divil, keďže múčnatka, tak sa volá tá huba napáda aj samotný nechtík...
Netvrdím, že múčnatka nenapadá nechtík. Tvrdím však, že je to úplne iný patogén, než fytoftóra, ktorá spôsobuje hnilobu ľuľkovitých.
pablito74
19.04.12,17:40
Presne tak, plesen a mucnatka su 2 rozdielne choroby.
Tesi ma ze vam plesen nenapadla rajciaky, no spoliehat sa pri vykyvoch teplôt/pocasia ktore nas suzuju posledne roky na nechtik, by som odvahu nemal.
Hlavne z dôvodu ze si rajciny pestujem uz od zaciatku marca..., celu sezonu sa im venujem (bavi ma to) a velmi by mi ich bolo luto, keby ich znicila plesen. Susedom pokapu rok co rok, a vzdy potom chodia obdivovat moje. ;) Prajem pekny den
Silvernola
20.04.12,16:29
Pri vyznačovaní záhonov a riadkov na nich nepoužívam špagát, ale "prádelnú" gumu. Pracuje sa s ňou oveľa jednoduchšie.
Kvaka
20.04.12,16:52
Pri vyznačovaní záhonov a riadkov na nich nepoužívam špagát, ale "prádelnú" gumu. Pracuje sa s ňou oveľa jednoduchšie.
Ja nevyznačujem. Zoberiem motyku a urobím ryhu od oka. Môj muž po vzídení zasadeného niekedy povie: Toto je ako keď bujak s.ka.
Chutí to rovnako ako z úplne rovného. Aj tak sa s tými riadkami občas mačky pohrajú.
ela77
21.04.12,10:02
Ja som si tento rok pekne dala dosku na zem a po oboch stranách som robila ryhu a pekne zasiala mrkvu, cviklu, petržlen a na skusy fenikel. Hrdá na to aké to je rovné a nepošliapané som však dlho nebola, lebo náš krtko išiel presne po tých riadkoch a robil kopčeky a to v dvojrade, ako som to značila ja. Takže nemám ani riadky ani zasiate, lebo to tak poctivo ponadvihoval, že musím sadiť znovu.:D
ela77
25.04.12,17:17
Ešte dodatok. Dnes po dvojtýždňovej chrípke som konečne nazrela do záhrady s cieľom napraviť škody, ktoré asi napáchal krtko podrývaním zasiatych riadkov. Keď som jeho kopčeky po ich objavení minule uťapkala hrablami, rozhodla som sa že tie poškodené riadky dosejem. Ako som motyčkou dnes v zlosti zaryla a jedným ťahom potiahla akože nový jarčok na semiačka, tak som zbadala, že som zároveň vyhrabala asi 4 cm vyklíčené mrkvové rastlinky, ktorým už chýbal možno milimeter aby sa objavili na povrchu. Boli vzídené snáď všetky. Takže som si to čo načal krtko, doničila teraz sama. Netušila som, že to ešte vzíde. Tak som si narobila paseku teraz sama a budem mať pomiešané dnes zasiate semiačka a predošlé už vyklíčené, ktoré sa dnes možno ešte zachránili. Krtko mal šťastie, že dnes nebol na blízku. Bol by si to parádne odskákal, lebo nebyť jeho aktivít, tak nejdem dnes podosádzať nič a už som za pár dní mohla mať mrkvičku vonku..
pavol54
25.04.12,18:34
aj šunky sú krivé a dobré sú
arizona
10.05.12,10:29
Mozno sa niekomu zide ;)

Hodiny z kvetovhttp://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1272434325_hodiny.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1272434325_hodiny.jpg)Ak si chcete zhotoviť sami hodiny z kvetov, potrebujete okrem správnych rastlín vytvoriť záhon v tvare kruhu. Pôda sa dobre prekyprí a do stredu záhona sa postaví drevená tyč. Jej tieň ukazuje na kvety, ktoré sa práve otvárajú alebo zatvárajú.
Kedy ktoré zatvárajú a otvárajú kvety?
6 hodín - Povoja plotná (Calystegia sepium) a ľaliovka (Hemerocallis) - otvárajú kvety., 7 hodín - okrasná tekvica (Cucurbita) a mak (Papaver) - otvárajú kvety, 10 hodín - Topoľovka ružová (Alcea rosea) a veronika(Veronica)- otvára kvety, 11 hodín - bedrovník (Pimpinella - otvára kvety, 12 hodín - Čakanka obyčajná (Cichorium intybus) - otvára kvety, , 13 hodín - Kozobrada lúčna (Trapogon pratensis) - zatvára kvety, 14 hodín - Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis) - zatvára kvety, 15 hodín -nechtík (Calendula)- zatvára kvety, 18 hodín - pupalka (Oenothera) - otvára kvety
Ak máte chuť, môžete vysadiť do záhonu aj letničky. Je zaujímavé sledovať, ako sa ich hlávky otáčajú podľa púte slnka.
http://www.kvetyazahrada.sk/clanky/hodiny-z-kvetov
Valcake
10.05.12,11:42
Pekné....keď sa budem veeeeľmi nudiť, tak možno......ale páči sa mi
Majkas
10.05.12,11:51
Presne tak, plesen a mucnatka su 2 rozdielne choroby.
Tesi ma ze vam plesen nenapadla rajciaky, no spoliehat sa pri vykyvoch teplôt/pocasia ktore nas suzuju posledne roky na nechtik, by som odvahu nemal.
Hlavne z dôvodu ze si rajciny pestujem uz od zaciatku marca..., celu sezonu sa im venujem (bavi ma to) a velmi by mi ich bolo luto, keby ich znicila plesen. Susedom pokapu rok co rok, a vzdy potom chodia obdivovat moje. ;) Prajem pekny den

No tak sa pochvalte, co robite, aby boli take obdivuhodne - urcite nas to zaujima viacerych
arizona
13.05.12,14:39
Žlté slniečka púpavy v zelenom trávniku asi nepotešia všetkých, preto vám ponúkame užitočné rady, ako sa jej zbaviť.

Účinných rád, ako zamedziť rastu púpavy, nie je až tak veľa. Hoci v súčasnosti sú trendové trávniky pripomínajúce lúku, kde si aj púpava určite nájde svoje miesto, vy ju však v ňom nechcete, vyskúšajte niektorú z našich rád.

Áno, aj pre vás existuje schodná cestička, ktorá veľmi nezaťaží prírodu. Skúste použiť ingrediencie z kuchyne, napríklad vínny ocot či kuchynskú soľ.
1. Do fľaše s rozprašovačom nalejte nezriedený vínny ocot a nastriekajte ho priamo na púpavu. Potom už stačí len sledovať, ako rastlina o niekoľko dní zvädne. Platí, že čím vyššia koncentrácia octu, tým vyšší účinok. Taktiež prevarený ocot má v sebe silu.
2. Na jednu púpavu úplne stačí jedna polievková lyžica soli. Výsledok sa ukáže o pár dní. Potom už len stačí rastliny odstrániť. Dbajte, aby sa soľ nedostala do kontaktu s inými rastlinami. Mohli by tiež uvädnúť.
3. Verili by ste, že aj kukuričný šrot, ktorým kŕmite domáce zvieratá, možno využiť pri boji s púpavou? Púpavu priamo nezničí, ale bráni jej v raste a ďalšom rozširovaní. Či a aký má účinok, zbadáte o 5 až 6 týždňov, prípadne zásah zopakujte. Veľká prednosť šrotu je, že nie je nebezpečný ani pre vášho miláčika a hlavne pre deti.
4. Obyčajná voda si zaslúži prívlastok úžasná. Úplne postačí šálka vriacej vody, ktorú nalejte na púpavu. Vysoká teplota prenikne celým rastlinným organizmom až do koreňa a spáli ju. A vy sa nemusíte báť, že tým niečo spôsobíte, len buďte obozretní, aby ste sa neobarili.
5. Určite máte doma staršiu čiernu fóliu. Nastrihajte ju na štvorce v takých rozmeroch, aby ste ňou zakryli celú púpavu aj s listami. Rohy zaťažte kameňmi. Úplne zamedzíte prístup svetla k listom, čím sa zastaví potrebná asimilácia a burina nebude mať energiu. Po jej odumretí dosejete trávnu zmes a trávnik bude čistý.

http://zahradkar.pluska.sk/images/gallery/zahradkar/casopis/poradna/pupava-03.jpgDOBRÉ RADY- Pri kosení sa pokúste dodržať výšku trávnika na úrovni 6 – 7 cm. Takáto tráva má silné korene a len tak ľahko neumožní semenám púpavy rásť. Rovnako dôležité je pH pôdy, kyslejšie prostredie vyhovuje púpave, pričom rast trávy je ním obmedzený.
- Nezabúdajte, že pri použití soli by ste mali byť opatrní. Predsa len je to tiež chemická látka a ostáva v pôde, čo môže mať negatívny vplyv na rast ďalších rastlín.
- Podobne je to s octom, po aplikácii pôdu okyslí, čiže zníži hodnotu pH, a to je pri pestovaní rastlín dôležitý faktor, ktorý zaváži hlavne pri neutrálnej a kyslej pôde.
http://zahradkar.pluska.sk/zahradkar/prakticky-zahradkar/ako-proti-pupave.html
Silvernola
13.05.12,17:31
Tá rada s octom a soľou má k ekologikosti ďaleko! "Po použití povysávať"!
vicktor
14.05.12,08:50
Napad so solou sa mi nepaci. Ved ostane v pode a nic tam neporastie - ako v Kartagu.
Octom na listy asi vyskusam. Zrejme treba byt velmi opatrny a nezasiahnut susedne rastliny?
A vyskusam aj horucu vodu. Je lacnejsia nez chemicke postreky.
Zatemnenie zaberie po akom dlhom case? Pretoze napr. zakryta trava je po mesiaci iba zlta, ale po odokryti zije dalej. Okrem toho by som mal na travniku viac kamenov ako travy.
arizona
14.05.12,09:04
Osobne nemam vyskusane, ale viem, ze stari ludia posypali solou zahradu pred jarnym sadenim. Zabranovalo to rastu burin. Ale nesmie sa dat vela, lebo dokaze spalit aj to, co zasadite!

Vriacu vodu pouzivam casto na buriny rastuce pomedzi dlazbu, kde sa nedostanem nozom a kde sa neda vytrhnut.
A obcas na mraveniska v sklenniku. Bud samotnu,alebo obcas s octom.
kukučka
14.05.12,09:26
púpava sa môže zakryť kvetináčom, oslabne a potom sa ľahšie vytiahne zo zeme otáčaním proti smeru hodinových ručičiek
Mr.40
14.05.12,16:03
nevedel som, že púpava má na koreni závit... :)
anna81
01.06.12,07:35
prosím Vás o radu,
videla som natreté kmene stromov bielou farbou, neviete čo to je?
myslím si, že to slúži proti mravcom, chcela by som to aj ja vyskúšať...
Silvernola
01.06.12,07:41
Neslúži to proti mravcom, ale proti predčasnému pučaniu stromov v predjarí. Biela farba odráža teplo a miazga nezačne prúdiť predčasne - v januári, februári.
arizona
01.06.12,08:11
prosím Vás o radu,
videla som natreté kmene stromov bielou farbou, neviete čo to je?
myslím si, že to slúži proti mravcom, chcela by som to aj ja vyskúšať...
Vápnime z viacerých príčin:

Najmä aby pri slnečných dňoch na sklonku zimy odrážala biela kôra slnečné lúče a tým sa spomalilo rašenie stromov, ešte pred očakávanými mrazmi.
Vápnenie kôry tiež zabraňuje prehrievanie pňa stromu na jednej strane a tým sa trocha pozastaví praskanie kôry hlavne zo severnej strany. Vápnenie tiež zčasti ničí zazimovaný hmyz.http://www.flora.sk/obr/vapnenie_kory_popraskana_strana.jpg
Popraskaná (http://www.flora.sk/index.php?selected_id=122&article_id=990) kôra na severnej strane stromu.

http://www.flora.sk/index.php?selected_id=122&article_id=990
vicktor
01.06.12,08:18
:)
Aj ja som videl - nielen v zahradke ale aj v kasarnach. Tam sa natierali kmene (stromov) aj kamene (popri chodnickoch) z "estetickych" dovodov. Tento "vkus" prisiel zo ZSSR. V nastupnickych statoch som videl kmene stromov v parkoch aj po uliciach takto skraslene este celkom nedavno.

Inak v zahradach sa to robi vraj (aj) proti obhryzaniu zverou. Kmen som vzdy videl natrety do urcitej vysky, nikdy nie pokial sa da dociahnut. To prebudzanie miazgy vyssie a v samotnych vetvickach/pucikoch uz nehrozi?
Na jesen som konca zahrady zrezal naletovy strom. Na jar na porezanych konaroch vyrasili 10cm vyrastky aj bez dodavky miazgy z uz neexistujuceho kmena.
pablito74
01.06.12,08:42
Autor clanku sa asi pomylil, lebo prax je taka, ze sa doskou zakryva juzna cast kmena, co je aj logicke.
druzstvo81
01.06.12,09:03
natierate kmene vápnom (čo sa kedysi bielili steny v izbach?) to sa ešte dá kúpiť?
v akom ročnom období to natierate?
anna81
01.06.12,09:10
:)
Aj ja som videl - nielen v zahradke ale aj v kasarnach. Tam sa natierali kmene (stromov) aj kamene (popri chodnickoch) z "estetickych" dovodov. Tento "vkus" prisiel zo ZSSR. V nastupnickych statoch som videl kmene stromov v parkoch aj po uliciach takto skraslene este celkom nedavno.

Inak v zahradach sa to robi vraj (aj) proti obhryzaniu zverou. Kmen som vzdy videl natrety do urcitej vysky, nikdy nie pokial sa da dociahnut. To prebudzanie miazgy vyssie a v samotnych vetvickach/pucikoch uz nehrozi?
Na jesen som konca zahrady zrezal naletovy strom. Na jar na porezanych konaroch vyrasili 10cm vyrastky aj bez dodavky miazgy z uz neexistujuceho kmena.

presne to som myslela čo písal vicktor - kmene natreté len do určitej výšky. ta to nie je proti mravcom :(, tak budem musieť siahnúť po lepiacich páskach. aké máte skúsenosti s úspešnosťou boja proti mravcom?
vicktor
01.06.12,09:20
natierate kmene vápnom (čo sa kedysi bielili steny v izbach?) to sa ešte dá kúpiť?
v akom ročnom období to natierate?

Ano, kupit sa to da urcite v stavebninach. Na steny sa uz pouzivaju modernejsie natery.
Ja stromy nenatieram. Ale zahradkari ich natieraju na jesen.
V kasarnach sa natieralo pred prichodom nejakeho generala na inspekciu - bez ohladu ci je zima/leto den/noc.
arizona
01.06.12,09:32
presne to som myslela čo písal vicktor - kmene natreté len do určitej výšky. ta to nie je proti mravcom :(, tak budem musieť siahnúť po lepiacich páskach. aké máte skúsenosti s úspešnosťou boja proti mravcom?
http://www.porada.sk/t109518-p2-mravce-na-ovocnych-stromcekoch.html
http://www.porada.sk/t26105-mravce-v-zahrade.html
atd
anna81
01.06.12,11:15
Ď.
alla66
02.06.12,18:35
natierate kmene vápnom (čo sa kedysi bielili steny v izbach?) to sa ešte dá kúpiť?
v akom ročnom období to natierate?

PS: vápno sa kupuje v stavebninách:)http://www.stavomark.sk/stavomark/images/stories/sortiment/CalmitSpeziKalk.jpg


...kmene stromov a cast kostrovych konarov sa bieli vapennym mliekom- hasene vapno miesame s vodou. Pomer vapna a vody sa tazko udava ale ja to robim tak ze do vedra napustim vodu a pridam vapno, riadne rozmiesam a maliarskou alebo murarskou stetkou potriem kmen. Necham to uschnut , ak kora stromu ostane biela neni potrebne pridavat dalsie vapno. Pretriem vsetky stromy ktore som si predom urcil vapennym roztokom, cele to zopakujem na vsetkych stromoch este raz, potom sa vizualne presvedcim ci sa roztok dostal do malych spar a ci je kmen pekne biely. Ak je vsetko v poriadku praca je ukoncena.

Co sme dosiahli tymto zasahom ?
Na jesen sa kadeaka havet schovava v puklinach kory stromoch aby tam prezimovala a prichodom jari to mala blizko k potrave, my ich nechame nech sa pekne ulozia, zakuklia a potom sup tam s tym vapennym roztokom, ten po vyschnuti stvrdne a neumozni skodcom na jar opustit svoje miesta , nedostanu sa k potrave a zdochnu . Aby tento zakrok bol aj ucinny nesmieme natierat stromy skor ako v decembri – januari, je potrebne aby vonkajsia teplota bola okolo nuly alebo v pluse, preto to chce troche trpezlivosti a mat tento ukon stale na pamäti.

Prva uloha – nicenie skodcov mame za sebou a nemusime na jar minat drahe chemikalie .
Druha uloha je este dolezitejsia ako ta prva je ze zabranujeme praskaniu kory stromov . Na jar slniecko hreje silnejsie ale od bielej farby sa luce slnka odraza od kory bez toho aby sa kora zohriala. V nasledujucej noci sa moze aj riadne ochladit ale kora na stromoch nepraskne pretoze sa neprehriala . Iste vsetci vieme ake nasledky na stromoch zanecha poskodenie koury mrazom .
Suma sumarum dosiahnute bielenim kmenov stromov :
-nicenie skodcov minimalnymi nakladmi
- ochrana stromu pred poskodenim mrazom
zdroj: http://rez-udrzbarastlinbusa58.meu.zoznam.sk/
alla66
02.06.12,18:41
Ak mate nejake odskusane dobre rady, alebo zaujimave linky,pridajte :)



Čo s čím pestovať http://www.flora.sk/images/floramotyl.gif

dátum pridania
28-04-2005



Poučme sa od skúsenejších... Skúsení záhradkári sa naučili kombinovať jednotlivé druhy zeleniny s rastlinami v hriadkach tak, aby nielen zvyšovali výnosy a chuť zeleniny, ale aby jednotlivé rastliny chránili iné pred škodcami. Čo nám teda radia?

http://www.flora.sk/obr/zelenina_bazalka.jpg
Bazalka je vhodná na spoločné vysádzanie s rajčinami. Zlepšuje ich chuť a rast. Okrem toho odpudzuje komáre a muchy.
Rumanček pestujeme spolu s kapustou a cibuľou. Zlepšuje ich chuť a rast.
Pažítka je vhodná na pestovanie s mrkvou.
Kôpor pestujeme s kapustou. Nesadíme ho s mrkvou, lebo sa neznášajú.
Cesnak sadíme v blízkosti malín a ruží, lebo zlepšuje ich chuť, rast a vôňu.
Chren nasadíme po okrajoch zemiakov, aby sme ich chránili pred plošticami.
Hluchavka je považovaná za všeobecný repelent hmyzu.
Mäta zlepšuje chuť rajčín.
Mliečnik odpudzuje krtkov a myši.
Potočnica lekárska zlepšuje rast a chuť reďkovky, kapusty, tekvice. Záhradkári by ju mali sadiť pod ovocné stromy, aby odpudzovala hmyz.


A ktorú zeleninu by sme mali voliť za suseda inej zelenine?

Cvikla sa znáša s cibuľou.
Chren znáša rajčiny, petržlen a bazalku.
Fazuľa sa znáša so zemiakmi, mrkvou, uhorkami, karfiolom, kapustou, neznáša sa však s cibuľou, cesnakom a gladiolami.
Kapusta znáša zeler, kôpor, rumanček, repu, cibuľu. Neznáša jahodník, rajčiny a fazuľu.
Zeler znáša pór, rajčiny, fazuľu, karfiol, kapustu a mrkvu.
Uhorky znášajú fazuľu, hrach, reďkovku, neznášajú zemiaky.
Mrkva znáša hrach, šalát, pažítku, cibuľu, pór, rajčiny. Neznáša kôpor.
Pažítka znáša mrkvu, neznáša hrach a fazuľu.
Rajčiny znášajú pažítku, cibuľu, petržlen, chren, mrkvu. Neznášajú kaleráb, zemiaky a kapustu.
Hrach znáša mrkvu, reďkovku, uhorky, fazuľu. Neznáša cibuľu a cesnak.
Cibuľa a cesnak znášajú repu, jahodník, rajčiny, šalát. Neznášajú hrach a fazuľu.
Pór znáša cibuľu, zeler a mrkvu.
Hlávkový šalát znáša mrkvu, reďkovky, jahodník a uhorky.
Petržlen znáša rajčiny a chren.
Zemiaky znášajú fazuľu, baklažán ako ochranu pred mandelinkou zemiakovou. Neznášajú tekvicu, uhorky, rajčiny a maliny.
Jahody znášajú šalát, špenát. Neznášajú kapustu.

zdroj: http://www.flora.sk/index.php?selected_id=0&article_id=-1
Silvernola
03.06.12,05:10
Chokma
03.06.12,11:22
neviem dost dobre ako je myslena ta ochrana zemiakov a baklazanu pred pasavkami, pasavky totiz rovnako lubia zemiaky ako baklazan...
arizona
12.06.12,21:54
Stoji za vyskusanie ;)

Škodcovia
http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1244096006_chorvosky1.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1244096006_chorvosky1.jpg)http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1244096039_chorvosky.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1244096039_chorvosky.jpg)Ak ste napriek pestovateľským radám niečo zanedbali a na vašich rastlinách sa objavili napríklad vošky, je potrebné rýchlo konať, pretože tento škodca vám môže zničiť porast veľmi rýchlo. Živia sa šťavou rastlín hlavne mladých častí, čím ju poškodia. Ich lepkavé výlučky sa nachádzajú na listoch, čo je vhodne pripravená pôda na usídlenie hubovej choroby. Túto lepkavú hmotu obľubujú mravce, takže na prítomnosť vošiek vás môžu upozorniť aj mravce na rastlinách. Prítomnosť vošiek signalizuje aj zakrpatenie listov. Predchádzať prítomnosti tohto škodcu môžete správnym výberom miesta a výživou. Z tienistej severnej steny nevyčarujete slnečnú. Je prirodzenejšie a jednoduchšie zvoliť rastlinu podľa miesta, ako miesto prispôsobiť požiadavkám rastliny. Ak má hnojivo nadmerný obsah dusíka, nemusíte na vošky dlho čakať. Priveľa dusíka zmäkčuje tkanivo a uľahčuje tak cestu škodcovi.
Čo urobiť v prípade výskytu?
Skôr, než siahnete po chemických prostriedkoch, vyskúšajte osvedčené domáce recepty. Ponúkame vám hneď niekoľko tipov.


http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1244096454_pigi.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1244096454_pigi.jpg)


Čierny čaj
Uvarte asi 1 ˝ litra čierneho čaju. Umyte napadnuté listy vlažnou vodou a postriekajte studeným čajom.






http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1244096572_zihlava.JPG (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1244096572_zihlava.JPG)


Žihľava
Pripravte si odvar zo žihľavy. Vedierko s čerstvou žihľavou naplňte vodou a nechajte vylúhovať 12 - 24 hodín, rozhodne nie viac. Postriekajte nezriedeným odvarom.





http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1244096693_cigara.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1244096693_cigara.jpg)


Cigara
Cigaru varte v starej panvici tak dlho, až vznikne odvar. Zvyšky tabaku prefiltrujte cez látku a hnedú tekutinu dajte do nádoby. V ešte teplej tekutine rozpustite mazľavé mydlo a naplňte vzniknutý roztok do fľaše na postrekovanie okien a aplikujte ju na spodnej strane listov.





http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1244096871_mydlo.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1244096871_mydlo.jpg)


Mydlo
300 gramov neutrálneho mydla rozpustite v teplej vode, doplňte deviatimi litrami studenej vody Doplníte jednu lyžicu soli, vápna a 500 gramov alkoholu. Všetko sa dobre premieša a dá do rozprašovača. Postrek sa zopakuje viackrát, aby sa zničili aj vajíčka škodcu.





http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1244096918_Lavandula1.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1244096918_Lavandula1.jpg)
Levanduľa
Dobrým prostriedkom je aj vliať tri kvapky levanduľového oleja do štvrť litra vody a vyliať do postrekovača. Týmto prostriedok môžete postrekovať rastliny každý deň.
Suchý vzduch môže prilákať na vaše rastliny červce, ktoré sa objavia na spodnej i vrchnej strane listov. Ich prítomnosť dokazuje v začiatkoch žltnutie listov, neskôr viditeľná pavučina a na záver opadávanie listov. Predchádzať ich výskytu môžete postrekovaním listov, čím sa zabezpečí vyššia vlhkosť vzduchu. Na odstránenie škodcu sa môžu použiť tie isté biologické prostriedky ako pri voškách.



Ak dodržíte všetky pestovateľské podmienky, ako sú správne miesto, výživa a zálievka, nemali by vašu rastlinu ohroziť žiadne choroby a škodcovia. A hlavne - nezabudnite - doprajte rastlinám to, čo sebe - správne vyváženú výživu. Je to základný predpoklad, aby vaše rastliny rástli do krásy
http://www.kvetyazahrada.sk/clanky/aby-rastli-do-krasy
arizona
12.06.12,21:58
Fyziologické poruchy
Základnými živinami, nevyhnutne potrebnými pre rast rastliny, sú N-dusík, P-fosfór, K-draslík, Ca - vápnik, Mg.- horčík. Nedostatky alebo nadbytky živín môžeme pozorovať voľným okom alebo zistiť rozborom pôdy, prípadne rastlín.

Nedostatok dusíka
http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1242801893_chorneddus.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1242801893_chorneddus.jpg)Príznaky : zafarbenie listov je svetlozelené až žltozelené, pred opadaním oranžové až červené. Staršie listy zasychajú a opadávajú na báze výhonkov. Výhonky sú krátke a tenké, predčasne ukončujú rast. Kvety sú malé, zle vyfarbené a ich počet je redukovaný, u begónií vzniká i kruhovitá kresba na listoch.
Výživa : nedostatok dusíka môžeme upraviť pravidelnou zálievkou s vodorozpustnými hnojivami, postrekom na list.

Nedostatok fosforu
http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1242802126_chornedfosforu.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1242802126_chornedfosforu.jpg)Príznaky : listy sú modrozelené, zvädnuté, kožovité, s červenofialovým zafarbením okrajov listov. Výhonky sú tenké, tvorba púčikov a kvetov je obmedzená. Kvety sú malé a predčasné opadávajú. Vývoj koreňov je oslabený a slabá je i tvorba koreňových vláskov. Zlý koreňový systém má za následok zvýšenú náchylnosť na choroby.
Výživa : nedostatok draslíka môžeme upraviť pravidelnou zálievkou s vodorozpustnými hnojivami.


Nedostatok vápnika
http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1242802257_chornedvap.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1242802257_chornedvap.jpg)Príznaky : mladé listy majú pri nedostatku vápnika svetlozelenú až belavú farbu, rastový vrchol, ktorý sa nevyvíja, ale zakrpatiava. Staršie listy nedostatok vápnika nepociťujú a zostávajú zelené. Listy sú malé, zvinuté, s hnedými škvrnami odumretého pletiva. Pri nedostatku vápnika sú rastliny málo odolné proti chorobám. Korene sú krátke, slizovité, tmavohnedé až červené.
Výživa : nedostatok vápnika môžeme upraviť pravidelnou zálievkou s vodorozpustnými hnojivami s obsahom vápnika.
Nedostatok draslíka
http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1242802363_chorneddrasl.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1242802363_chorneddrasl.jpg)Následkom nedostatku draslíka sú často malé alebo nekvalitné plody a kvety. Na listoch sa môže prejaviť vo forme hnedých škvŕn alebo okrajov. Listy niekedy môžu byť aj modré, žlté alebo purpurové. V pôde či substráte zvýšte obsah draslíka.




Nedostatok horčíka
http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1242802434_chornedvyz.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1242802434_chornedvyz.jpg)http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1242802453_chornedvyz1.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1242802453_chornedvyz1.jpg)http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1242802476_chornedvyz2.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1242802476_chornedvyz2.jpg)Príznaky : nedostatok horčíka sa na rastline prejavuje medzižilkovým žltnutím najmä starších listov.
Výživa : nedostatok horčíka môžeme upraviť pravidelnou zálievkou s vodorozpustnými hnojivami.

Substrát
http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1242802538_Gruntkvitn.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1242802538_Gruntkvitn.jpg)http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/imagecache/miniclanok_120x120/stranka/ministranka/1242802563_Gruntuniverzal.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/sites/default/files/stranka/ministranka/1242802563_Gruntuniverzal.jpg)Pre dosiahnutie dobrých výsledkov pri pestovaní rastlín je nutné zabezpečiť nielen ich výživu pomocou vodorozpustných alebo granulovaných hnojív, ale tiež používať kvalitný substrát, čím rastlinám zabezpečíme vhodné podmienky pre ich vývoj. Vyvážený substrát je najzákladnejším predpokladom pre úspešné pestovanie, a preto sa pri jeho kúpe musíme orientovať podľa kvality.
Predíďme kúpe lacných substrátov, ktoré v sebe často skrývajú larvy hmyzích škodcov, dážďovky, hmyz, kusy dreva či dokonca kamene. Pestovateľom neodporúčame ani miešať už hotové a kvalitné substráty so záhradnou zeminou, lebo tá obvykle môže byť infikovaná zárodkami chorôb a škodcov. Takáto zmes môže mať zhoršenie fyzikálne vlastnosti, ako sú priepustnosť vody a vzduchu.
Na našom trhu je široká ponuka substrátov, či ako to často záhradkári nazývajú, zemín. Pestovateľ by však mal byť pri ich výbere opatrný a zamerať sa iba na tie substráty, ktoré sú obohatené o prísady, vylepšujúce ich fyzikálno-chemické vlastnosti (napr. zníženie pH, lepšie zadržiavanie vody, vyššia vzdušná kapacita zeminy) a plne svojím zložením vyhovujú pestovanej kultúre.
http://www.kvetyazahrada.sk/clanky/fyziologicke-poruchy
kukučka
25.06.12,22:12
willma
26.06.12,06:12
proti voškám chytám lienky kde zbadám a kladiem ich na postihnuté rastliny. Lienky neprotestujú a vošiek som sa nepýtala:D.
AlaNR
26.06.12,06:46
Neviem, či som dobre zaradila, ale skúsim.

Chcem v predzáhradke vysypať zem kamienkami a kôrou,ALE mám dilemu:
- na ako vysoko sa to má vysypať?
- mám použiť fóliu, alebo radšej textíliu?
- predtým plánujem vytrhať burinu, nebude vadiť, ak tam niečo z nej zostane? (malé burinky myslím)
- ako spraviť prechod medzi štrkom a kôrou, keď tam bude podložka asi sa tam nebude dať vopchať oddeľovač záhonov - taká tá vlnovka...
Ďakujem vopred za dobré rady!
korela
01.12.12,12:56
Môže sa ešte pokosiť trávnik? Vyrástol viac, ako sme čakali. Včera síce sused kosil a info som našla http://zahradkar.pluska.sk/zahradkar/kvety/posledne-kosenie-pred-zimou.html.
K čomu sa prikloniť?
Darina1234
01.12.12,13:08
ja by som doporučovala uz nekosiť, nechať ho na pokoji zazimovať.
korela
01.12.12,13:45
ja by som doporučovala uz nekosiť, nechať ho na pokoji zazimovať.
Teraz budú u nás na juhu v noci teploty ešte tri dni okolo nuly, to je krátka doba, ale potom už idú do mínusu. Až tak vysoká nie je, ale je vyššia. Tak počká do jari. Ďakujem.
wagner
01.12.12,16:30
Môže sa ešte pokosiť trávnik? Vyrástol viac, ako sme čakali. Včera síce sused kosil a info som našla http://zahradkar.pluska.sk/zahradkar/kvety/posledne-kosenie-pred-zimou.html.
K čomu sa prikloniť?
Ja kosím trávnik najneskôr začiatkom októbra. Potom už aj keby narástol veľa, tak nekosím. Nechám to až na jar.
martin130w
01.12.12,18:56
ahoj všetci.
Podrobne som si túto tému preštudoval a nejaké tie veci aj vytiahol a poznamenal.
Chcem sa opytať či je tu aj niekto niekto kto sa vyzna do odrôd ovocných stromov a kríkov.
Chcem začať od budúceho roka postupne obnovovať ovocnú záhradu ktorá nam ostala po starých rodičoch. okrem dvoch mladých jabloní od ktorych som starší ja (mam 24) su tam ovocné stromy s priemerným vekom asi 40 rokov ak nie viac.

Vedel by mi niekto poradiť nejake odrody strmov ktoré by vyhovovali oblasti v ktorej budú vysadzané?jedna sa o obec Sulín je to obec na severovychode Slovenska priemerne, cca 500m je jej nadmorská výška.
V oblasti zahradkarčenia som uplný začiatočník preto Vás prosím o radu.
ak by niekto vedel poradiť, potom rozviniem túto prosbu ďalej na presné ovocne stromy či kry.:o
Valcake
01.12.12,19:05
..tu je podnebie, pôdy:

http://www.sulin.ocu.sk/pomery.html

...sú tu skúsení pestovatelia, určite ti poradia..:)
Antea
01.12.12,19:08
ahoj všetci.
Podrobne som si túto tému preštudoval a nejaké tie veci aj vytiahol a poznamenal.
Chcem sa opytať či je tu aj niekto niekto kto sa vyzna do odrôd ovocných stromov a kríkov.
Chcem začať od budúceho roka postupne obnovovať ovocnú záhradu ktorá nam ostala po starých rodičoch. okrem dvoch mladých jabloní od ktorych som starší ja (mam 24) su tam ovocné stromy s priemerným vekom asi 40 rokov ak nie viac.

Vedel by mi niekto poradiť nejake odrody strmov ktoré by vyhovovali oblasti v ktorej budú vysadzané?jedna sa o obec Sulín je to obec na severovychode Slovenska priemerne, cca 500m je jej nadmorská výška.
V oblasti zahradkarčenia som uplný začiatočník preto Vás prosím o radu.
ak by niekto vedel poradiť, potom rozviniem túto prosbu ďalej na presné ovocne stromy či kry.:o

Moja minirada: stromy, ktoré ešte rodia skús omladiť, za pomoci odborníka. Staré odrody sú vzácne a podľa mňa aj kvalitnejšie, škoda by ich bolo, ako nové prešľachtené. Až ti začnú "vypadávať" až potom ich postupne nahrádzaj, prípadne dopĺňaj o iné druhy.
BXLmiami
02.12.12,06:58
ahoj všetci.
Podrobne som si túto tému preštudoval a nejaké tie veci aj vytiahol a poznamenal.
Chcem sa opytať či je tu aj niekto niekto kto sa vyzna do odrôd ovocných stromov a kríkov.
Chcem začať od budúceho roka postupne obnovovať ovocnú záhradu ktorá nam ostala po starých rodičoch. okrem dvoch mladých jabloní od ktorych som starší ja (mam 24) su tam ovocné stromy s priemerným vekom asi 40 rokov ak nie viac.

Vedel by mi niekto poradiť nejake odrody strmov ktoré by vyhovovali oblasti v ktorej budú vysadzané?jedna sa o obec Sulín je to obec na severovychode Slovenska priemerne, cca 500m je jej nadmorská výška.
V oblasti zahradkarčenia som uplný začiatočník preto Vás prosím o radu.
ak by niekto vedel poradiť, potom rozviniem túto prosbu ďalej na presné ovocne stromy či kry.:o
Téma:Založenie ovocného sadu
kiwiforum.cz
zahrada.cz
zknihy
02.12.12,08:07
ahoj všetci.
Podrobne som si túto tému preštudoval a nejaké tie veci aj vytiahol a poznamenal.
Chcem sa opytať či je tu aj niekto niekto kto sa vyzna do odrôd ovocných stromov a kríkov.
Chcem začať od budúceho roka postupne obnovovať ovocnú záhradu ktorá nam ostala po starých rodičoch. okrem dvoch mladých jabloní od ktorych som starší ja (mam 24) su tam ovocné stromy s priemerným vekom asi 40 rokov ak nie viac.

Vedel by mi niekto poradiť nejake odrody strmov ktoré by vyhovovali oblasti v ktorej budú vysadzané?jedna sa o obec Sulín je to obec na severovychode Slovenska priemerne, cca 500m je jej nadmorská výška.
V oblasti zahradkarčenia som uplný začiatočník preto Vás prosím o radu.
ak by niekto vedel poradiť, potom rozviniem túto prosbu ďalej na presné ovocne stromy či kry.:o

Prvá rada :
skús začať teraz = máš 1 rok predstih.
martin130w
02.12.12,09:26
Samozrejme že budúcu jar nenabehnem na zahradu a nevyklčujem to staré čo tam je. tak ako hovoríš, kamarat mi ich trošku poznižoval a po dlhom čase sa objavila uroda , mali sme kopu jablk a hrušiek bolo asi do vedierka
martin130w
02.12.12,09:32
..tu je podnebie, pôdy:

http://www.sulin.ocu.sk/pomery.html

...sú tu skúsení pestovatelia, určite ti poradia..:)
ja som schvalne vypisal aj obec kde to budem, vysadzať , viem že sa dá opýtať na vhodne odrody aj priamo u predajcu ale ked nemá chrbtovu kosť ta mi predá aj babmus so slovami že od maja možem z toho predavať lešenie:D
arizona
19.01.13,11:38
Mozno niekoho inspiruje
Valcake
20.01.13,22:42
...iba jedno sa mi nepáči... medzi svojimi krásne vypestovanými zeleninami čupí všade jeden mrzutý pán:( bez jediného úsmevu.:rolleyes:
arizona
25.01.13,10:44
VTÁČIE BÚDKY. Niektorí záhradkári si neuvedomujú dôležitosť prítomnosti vtáctva v našich záhradách. Malý operenci sú totiž významným segmentom boja proti škodcom. Živia sa hmyzom a ich larvami, ktoré viac či menej škodia vysadeným rastlinám a stromom. Spevavé vtáčiky dokážu denne uloviť vľké množstvo škodcov, čo by sme im mohli odplatiť útulnými drevenými búdkami, kde môžu dochovať svoje potomstvo a skryť sa pred búrkou. Január je ideálnym mesiacom pre prípravu či zhotovenie nových búdok. Rôzne postupy výroby nájdeme na internete - napríklad tento: http://www.youtube.com/watch?v=LLHuqzYMzUw.
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/c0.9.403.403/p403x403/397430_594241277267956_2146179501_n.jpg
https://www.facebook.com/Rady.do.zahrady.profesor.Hricovsky
pablito74
17.02.13,19:48
Ahojte, nakolko sa pomaly blizi cas zimneho rezu ovocnych stromov a krikov, tak pre tych ktory si nie su isty ako co kedy rezat, davam do pozornosti webstranku (http://www.zahrada.zjev.cz/) zahradkara Jaromeho. Najdete tam zakladne veci o reze a pestovani ovocnych drevin, vysvetlene pre laikov.

Pridavam to tu, lebo este je cas co to dostudovat, a prosim vas nevykonavajte rez bezhlavo, tak ze ked potom clovek prejde okolo, sa mu chce plakat. Som si vedomi ze vela zahradkarov tu nechodi, a v jari budu opakovat rovnake chyby ako kazdy rok, no ked to niekomu pomôze, budem rad.
Ked si niekto nebude niecim isty, tak kludne napiste do fora, a prediskutujeme to. ;)
lujza.j
14.04.13,13:05
osky
16.04.13,12:52
NEVIDIIIIIIIM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!! :-O
ela77
19.04.13,17:28
Neviem kde môj problém zaradiť. Či do témy : čo ma dnes rozčúlilo..., alebo tu do dobré rady.... Dnes som zbadala podivný pohyb na konárikoch krásne zakvitnutej marhulky 4 roky starej. Vlani po odkvitnuté namrzla a plody opadli. Tak som sa teraz vytešovala, lebo je krásne zakvitnutá, že snáď tento rok budeme mať šťastie a dočkáme sa nejakej úrody. Šla som sa pozrieť a na marhulku sa zbiehali vtáci (neviem či to boli vrabce, alebo niečo podobné)Najskôr som si myslela že prišli zobať poletujúce včielky, ale nebolo to ono. Vtáci sa pustili do kvetov a akoby boli chceli vyzobávať stred kvietkov. Pod marhuľou ako po nasnežení. Keby som nebola na to prišla a odohnala ich, tak mi snáď na marhulke nezostane ani jeden kvet. Dala som tam teraz na dlhšiu tyč takú detskú vrtulku v tvare kvetu o priemere tak 40 cm, dúfam že ich bude plašiť, lebo striehnuť celý deň na ne neprichádza do úvahy. Stretli ste sa už s niečim podobným.? To som doteraz nevidela. Ako som ich odplašila tak zaleteli na neďalekú broskyňu, ktorá práve začína kvitnúť a zdalo sa, že chcú v tom pokračovať zase na nej. Odplašila som ich aj odtiaľ.
Silvernola
19.04.13,19:47
Jeden z dôvodov môže byť, že vtáky majú smäd a vyhľadávajú šťavnaté puky. Ponúkni im napájadlo neďaleko stromov, budú ti vďačné. Ja som sa tak nevedela dopestovať ríbezlí, ale starý otec mi poradil toto a FUNGUJE TO! Mám starú plechovú vaničku a v nej položenú dosku. Je zaujímavé pozorovať ten drobizg, ako chodí piť a kúpať sa.
Apropó, s najväčšou pravdepodobnosťou ti vlani marhuľa nevymrzla, ale ju skolila monilióza. Bohužiaľ, ak nepostriekaš, nedočkáš sa plodov ani toho roku. Postrek je aktuálny práve teraz!
wagner
19.04.13,19:57
Treba pozerať výstrahy na floraservise a podľa uváženia postriekať. Teraz je aktuálny postrek marhúľ postrekom Signum pred kvitnutím a po odkvitnutí druhý krát. Taktiež broskyne postriekať pred rozkvitnutím.
ela77
20.04.13,09:46
Jeden z dôvodov môže byť, že vtáky majú smäd a vyhľadávajú šťavnaté puky. Ponúkni im napájadlo neďaleko stromov, budú ti vďačné. Ja som sa tak nevedela dopestovať ríbezlí, ale starý otec mi poradil toto a FUNGUJE TO! Mám starú plechovú vaničku a v nej položenú dosku. Je zaujímavé pozorovať ten drobizg, ako chodí piť a kúpať sa.
Apropó, s najväčšou pravdepodobnosťou ti vlani marhuľa nevymrzla, ale ju skolila monilióza. Bohužiaľ, ak nepostriekaš, nedočkáš sa plodov ani toho roku. Postrek je aktuálny práve teraz!

Ono sa to stalo s tými plodmi vlani keď boli dve noci zmrzláci, tak -1,6 iba stupňov. Stalo sa to všetkým na našej ulici, lebo naše záhrady sú otvorené na sever do obecných polí. Susedia oproti cez ulicu, ktorí majú záhrady chránené do obce tak nevedeli čo robiť s dozretými marhuľami tak ich mali veľa.A tú vodu, vďaka za radu, ale vodu majú vtáčiky u nás. Majú k tomu podšálku s priemerom pol metra a je sranda niekedy pozerať ako sa tam kúpu a hlavne drozdy.Susedia z oboch strán majú malé jazierka, takže v tomto problém nebudú mať. Toto čo som písala si ozaj neviem vysvetliť, oni normálne zobli do stredu kvetu to vyzobli a kvet samozrejme spadol.
kukučka
28.04.13,10:43
Rady do záhrady - prof. Ivan Hričovský (https://www.facebook.com/Rady.do.zahrady.profesor.Hricovsky)

RASTLINY PROTI KOMÁROM. Komáre vedia pokaziť každú zábavu alebo pôžitok z grilovania, ale aj samotného pohybu na záhrade. Okrem rôznych repelentov, ktoré však obsahujú množstvo chemických látok, účinné sú aj niektoré rastliny. Napríklad rozmarín, bazalka či cesnak. Stačí rastliny nakrájať najemno a potrieť si nimi kožu na tele. Citrónová tráva dokáže komáre pekne "držať na uzde", odpudzuje ich. Odporúča sa sadiť ju do veľkých kvetináčov - nakoľko sa poriadne rozrastá, a keďže je veľmi citlivá na mráz, v zime je lepšie ju dávať do priestorov, kde teploty neklesnú pod 3 stupne Celzia. Tráva sa používa vo farmaceutickom i kozmetickom priemysle. Najmä ako upokojujúci prostriedok pri nervovej podráždenosti, na znižovanie horúčky, pri nechutenstve či rôznych žalúdočných obtiažach. Navyše citrónová tráva znižuje cholesterol - pri príprave jedál sa dá zužitkovať prakticky celá rastlina. Čerstvé výhonky sa pridávajú do zeleninových šalátov, ale môžu byť aj súčasťou rôznych polievok, omáčok a pokrmov z mäsa, hydiny či rýb.
arizona
01.05.13,06:38
Rozmnožovanie ruže odrezkami je naozaj jednoduché.

Niektorí hovoria, že tajomstvo úspechu je zemiak!
Pred výsadbou ružu zrežte, zatlačte spodný koniec do malého zemiaku.
Zemiak dodá ružiam potrebnú vlhkosť, kým sa koren nevyvinie.

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/547366_513215548738103_1913083426_n.jpg
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=513215548738103&set=a.343920252334301.82407.331113450281648&type=1&theater
arizona
01.05.13,06:44
Zeleninové hriadky ľahko
Bez rýľovania môžete pestovať aj niektoré druhy zeleniny. Jednoducho túto činnosť nahradíte rôznymi nástielkami. Napríklad pokosenú trávu, či vyschnuté buriny bez semien môžete rozprestrieť na zeleninové hriadky až do výšky päť centimetrov. Burinám tým sťažíte rast a počas horúcich letných mesiacov chránite pôdu pred vysušovaním. Počas zimy zostávala zemina pod nástielkou kyprá a s bohatou mikroflórou. Pri jarnej sejbe a výsadbe odstráňte z hriadok nástielku len natoľko, aby ste mohli vysiať semená a vysadiť sadenice rastlín. Pri pestovaní mrkvy sa osvedčila aj nástielka z pilín listnatých drevín. Zemiaky zasa rozložte priamo na nástielku a prekryte ich vrstvou sena hrubou až 30 cm. Vyklíčia a prerazia cez seno až na svetlo, v hrubej vrstve nástielky môžete zberať bohatú úrodu hľúz. Týmto spôsobom sa dá pestovať aj kukurica a fazuľa, ktoré vyžadujú v priebehu vegetácie stále vlhkú pôdu. Nástielka pre ne vytvára priaznivé prostredie. Navyše sa takýmto spôsobom môže pestovať aj vlhkomilný zeler, prípadne mnohé druhy kapustovitej zeleniny.
Nástielku po niekoľkých rokoch vždy treba obnoviť. Tú opotrebovanú však pokojne pridajte do kompostu.
http://www.huradozahrady.sk/novinka/ide-aj-bez-rylovania
airin.nice
02.05.13,11:50
Mam tu chaos v novej porade-tak hadam moja otazka zapadne tam-kde ma.:)
chcela by som sa spytat-ci ma zmysel davat teraz do vyrodenej zeminy peletovany kravsky hnoj-su to take akoby granule.Na jesen sa nestihlo pohnojit klasickym hnojom a uroda zemiakov na jesen bola ozaj miziva...ma zmysel to teraz takto urobit?
dakujem...
airin.nice
02.05.13,11:53
A este vas poprosim-potrebujem poradit vo vysadbe rychlorastuceho ziveho plotu, alebo nejakych krovin-potrebujem oddelit nas pozemok od hlavnej komunikacie minimalne 3-4m vysokym hustym suvislym porastom...dakujem
kukučka
02.05.13,12:01
Aké rastliny sú vhodné ti poradí niekto iný, ja ťa len upozorním, aby si sadila ďalej od chodníka, aby dospelý živý plot z neho neuberal a neprekážal okoloidúcim. Potom ho treba hlboko strihať a nie je pekný.
airin.nice
02.05.13,14:57
je to pas siroky asi 2,5 m...
arizona
02.05.13,15:43
A este vas poprosim-potrebujem poradit vo vysadbe rychlorastuceho ziveho plotu, alebo nejakych krovin-potrebujem oddelit nas pozemok od hlavnej komunikacie minimalne 3-4m vysokym hustym suvislym porastom...dakujem
Hod si do vyhladavaca zivy plot, je tu vela rad...alebo pokracuj v teme o zivych plotoch, v tejto teme sa ti otazka strati...
airin.nice
02.05.13,16:37
ja som len skusala-ci nema niekto nieco osvedcene....dik
airin.nice
02.05.13,16:38
a s tym peletovanym hnojivom nikto neporadi?
arizona
02.05.13,16:40
a s tym peletovanym hnojivom nikto neporadi?
Mozes ho rozhodit, nie je taky silny ako cerstvy. Granule sa rozustaju pomaly. mam odskusane v sklenniku
kukučka
02.05.13,16:47
Nemáš na obale popis? Určite by som pohnojila, najmä ak ste mali slabú úrodu.

NATURA Chlevský hnůj

balení: 3kg, Popis: Tradiční a kvalitní organické hnojivo pro univerzální použití. Pro snadnou manipulaci dodáváno v peletované formě. Vhodné pro ekologické zemědělství. Přednosti: Vhodná pro univerzální použití – zejména rostliny první tratě (brambory, papriky, rajčata, řepa, brukvovitá zelenina, ...
airin.nice
02.05.13,18:32
dakujem...len neviem ci je to vhodne dat aj do vyrodenej zeminy pod zemiaky..napriklad do kazdej jamky
...ci to vobec ma zmysel
airin.nice
02.05.13,18:34
aha uz citam,,,pardon.:)...mala som tu otvorene dve okna.:)
kukučka
09.05.13,14:25
Zajtra je vhodný deň

Záhrada a domácnosť Rastliny a stromy ktorým sa nedarí alebo sú choré, orežeme, striháme, zmladzujeme. V záhrade i domácnosti v ostatných činnostiach zaraďme neutrál. Deň je vhodný na opravu ciest a plotov.

Zdroj: www.magazinluna.sk
arizona
11.05.13,07:42
Ako na BIO-postreky

Aksaminica (smradľavka)- 3 kg suchých rastlín zalejeme 10 l teplej vody. Máčame 48 hodín, precedíme. Proti voškám na bobuľovinách postrekujeme výluhom s pridaním 40 g obyčajného mydla na pranie. Vhodný je aj na dezinfekciu mečíkovcov proti hubovým chorobám.

Cesnak - 150 g rozdrvených strúčikov zalejeme 10 l vody, prodáme 2 čajové lyžičky parafínu a 24 hod lúhujeme. Neriedeným nálevom postrekujeme rastliny pri napadnutí voškami, roztočcami, baktériovými chorobami, hrdzou.

Cibuľa - 500 g cibule zalejeme 10 l vody a 24 hod lúhujeme, 10 x zriedime vodou a ošetríme jahody a zemiaky pri napadnutí hubovými chorobami. Neriedeným nálevom, ktorý pripravíme z 200 g cibule a 10 l vody, postrekujeme rastliny v období náletu vrtivky mrkvovej.

Lopúch - 3 kg listov zalejeme 10 l vody a tri dni lúhujeme. Precedíme, postrekujeme zeleninu proti húseniciam na kapuste, reďkovke a iných hlúbovinách.

Pŕhľava - 1 kg čerstvých alebo 200 g sušenej vňate zalejeme 10 l vody a 2O x zriedeným výluhom polievame sadenice a namáčame korene pred sadením - zlepšuje rast a odolnosť rastlín.

Rajčiak - 4 kg čerstvej alebo 200 g sušenej vňate zalejeme 10 l vody a pomaly varíme 30 minút. Pred postrekom dva krát zriedime, pridáme obyčajné mydlo na pranie (40 g) - proti voškám, roztočom, bzdochám, skočkám, húseniciam, mlynárikovi kapusteovému.
Praslička roľná - odvar - múčnatka, monilióza, vošky, roztoče, pôdne huby.

Palina - mlynárik, rôzne chrobáky, húsenice, obaľovačem roztočce na jahodách a černiciach, vrtivka mrkvová.

Cesnak, aksamietnica, nechtík - proti háďatkám a pandravám.


Proti mravcom - odvar z levandule, tymiánu, majoránky, paprade.

Slimáky a slizniaky odpudzuje cesnak, cibuľa, horčica roľná, šalvia, tymián
lujza.j
11.05.13,16:53
pmajap
12.05.13,05:53
Dobré veci do záhrady a hlavne Slovenské, no nedalo mi:D
http://www.samotka.szm.com/
terezamaria
12.05.13,17:40
Veľmi zaujímavé a hlavne ekologické, úplne bez chémie.....
kukučka
05.06.13,12:29
V znamení býka /oddnes do piatka obeda/ zakoreňujeme zelené vetvičky okrasných drevín.
alaya1
21.07.13,08:27
alaya1
29.07.13,07:25
alaya1
29.07.13,07:26
alaya1
15.08.13,07:22
alaya1
20.08.13,07:44
alaya1
20.08.13,08:18
buchač
20.08.13,08:28
http://lepsiebyvanie.centrum.sk/zelen-a-zahrada/814785/sutaz-o-najkrajsiu-letnu-zahradu
Súťaž o najkrajšiu letnú záhraduod 20.6. do 31.8. 2013. (http://lepsiebyvanie.centrum.sk/zelen-a-zahrada/814785/sutaz-o-najkrajsiu-letnu-zahradu)

http://lepsiebyvanie.centrum.sk/zelen-a-zahrada/814785/sutaz-o-najkrajsiu-letnu-zahradu
Súťaž o najkrajšiu letnú záhraduod 20.6. do 31.8. 2013. (http://lepsiebyvanie.centrum.sk/zelen-a-zahrada/814785/sutaz-o-najkrajsiu-letnu-zahradu)


Sorry za názor , ale v takýchto súťažiach by malo byť viac - menej v propozíciách zakotvená jedna dôležitá podmienka .
Tie záhrady by mali byť vytvorené vlastnými rukami vlastníka !!!
Lebo ide o to , že majiteľ záhrady zadá len objednávku záhradnému architektovi a následne sa realizuje firma .
...a takúto podmienku nikde nevidím , iba :

" Súťaž o najkrajšiu letnú záhradu
S letom nesúvisí len príjemne strávená dovolenka, ale aj do krásy rozkvitnutá záhrada. Ak ste vášnivým záhradkárom, milovníkom prírody, alebo by ste sa radi pochválili so svojím výtvorom vo forme sochy, jazierka, chodníčka, záhradného domčeka, terasy atď., neváhajte sa zapojiť do našej súťaže o najkrajšiu letnú záhradu.."
alaya1
20.08.13,08:57
http://lepsiebyvanie.centrum.sk/zelen-a-zahrada/814785/sutaz-o-najkrajsiu-letnu-zahradu
Súťaž o najkrajšiu letnú záhraduod 20.6. do 31.8. 2013. (http://lepsiebyvanie.centrum.sk/zelen-a-zahrada/814785/sutaz-o-najkrajsiu-letnu-zahradu)

http://lepsiebyvanie.centrum.sk/zelen-a-zahrada/814785/sutaz-o-najkrajsiu-letnu-zahradu
Súťaž o najkrajšiu letnú záhraduod 20.6. do 31.8. 2013. (http://lepsiebyvanie.centrum.sk/zelen-a-zahrada/814785/sutaz-o-najkrajsiu-letnu-zahradu)


Sorry za názor , ale v takýchto súťažiach by malo byť viac - menej v propozíciách zakotvená jedna dôležitá podmienka .
Tie záhrady by mali byť vytvorené vlastnými rukami vlastníka !!!
Lebo ide o to , že majiteľ záhrady zadá len objednávku záhradnému architektovi a následne sa realizuje firma .
...a takúto podmienku nikde nevidím , iba :

" Súťaž o najkrajšiu letnú záhradu
S letom nesúvisí len príjemne strávená dovolenka, ale aj do krásy rozkvitnutá záhrada. Ak ste vášnivým záhradkárom, milovníkom prírody, alebo by ste sa radi pochválili so svojím výtvorom vo forme sochy, jazierka, chodníčka, záhradného domčeka, terasy atď., neváhajte sa zapojiť do našej súťaže o najkrajšiu letnú záhradu.."


Zapoji sa ten kto ma zaujem, keby som mala zahradu, zapojim sa tiez. Neviem, ako by si dokazoval, ze kto co v zahrade realizoval. Ale vela ludi si rado pozrie, alebo sa inspiruje krasnymi vytvormi ludi.
bettylou
20.08.13,18:56
Rozmnožovanie ruže odrezkami je naozaj jednoduché.

Niektorí hovoria, že tajomstvo úspechu je zemiak!
Pred výsadbou ružu zrežte, zatlačte spodný koniec do malého zemiaku.
Zemiak dodá ružiam potrebnú vlhkosť, kým sa koren nevyvinie.

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/547366_513215548738103_1913083426_n.jpg
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=513215548738103&set=a.343920252334301.82407.331113450281648&type=1&theater

na fb v diskusii píšu, že niekto si robí srandu, veď aj jeden odrezok je zasadený ostňami dole. asi z toho vyrastú zemiaky ale nie ruže.
alaya1
14.09.13,07:20
ak sa vam koli psiemu mocu vypaluje travnik, vyskusany a vraj ucinny prostriedok je toto DogRocks
Terezia13
21.11.13,20:38
Má niekto skúsenosti s pestovaním veľkokvetých chryzantém?
Chcela by som dopestovať chryzantémy, majú krásne veľké zaltohnedé kvety.
Vďaka
kukučka
25.11.13,04:04
BXLmiami
03.12.13,11:58
Nie,určite nie a som kategoricky proti.Chemické koncerny zistili úbytok na stránke farmacie a liekov a začali útok cez hnojivá.Neprestanú kým všetko okolo nezničia.
alaya1
30.01.14,10:26
lavanda
03.02.14,17:38
Náš prvý domček pre hmyz :) . Dúfam hlavne, že sa na jar doň nasťahujú divé včely, čo mi každoročne ničia trávnik svojimi hlinenými kopčekmi! Tie ďalšie, ktoré určite ešte urobíme (chystáme sa aj na takýto nejaký veľký z paliet http://62ndgarden.files.wordpress.com/2014/01/large-bug-hotel.jpg ), budú snáď aj parádnejšie, toto je len prvotina a ešte ho bude treba prekryť králičím pletivom, aby sa k tomu nedostali vtáky alebo mačky, len sme ho nemali. A musím si ešte zohnať nejaké duté stonky, bambus a tak.
lavanda
17.02.14,16:52
A rysuje sa už aj druhý hotel - tentokrát už exkluzívny Hilton - pre hmyz:). Zatiaľ sme zohnali toto, na zvyšku výplne sa usilovne pracuje.
buchač
17.02.14,16:56
A rysuje sa už aj druhý hotel - tentokrát už exkluzívny Hilton - pre hmyz:). Zatiaľ sme zohnali toto, na zvyšku výplne sa usilovne pracuje.

Už minule som čumel na hento ... vyzerá to síce fasa , ALE ...

No otázka znie aj inak .
To sa proste ale nedá umiestniť niekde poblíž obydlia a podobne ....skôr čím ďalej ....či ?
Veď ak sa začne ten hmyz pohybovať šíram - šárom ...šak zbohom rodina ...
pavol54
17.02.14,17:18
Náš prvý domček pre hmyz :) . Dúfam hlavne, že sa na jar doň nasťahujú divé včely, čo mi každoročne ničia trávnik svojimi hlinenými kopčekmi! Tie ďalšie, ktoré určite ešte urobíme (chystáme sa aj na takýto nejaký veľký z paliet http://62ndgarden.files.wordpress.com/2014/01/large-bug-hotel.jpg ), budú snáď aj parádnejšie, toto je len prvotina a ešte ho bude treba prekryť králičím pletivom, aby sa k tomu nedostali vtáky alebo mačky, len sme ho nemali. A musím si ešte zohnať nejaké duté stonky, bambus a tak.
aj vtáky musia z niečoho žiť
lavanda
19.02.14,22:56
A rysuje sa už aj druhý hotel - tentokrát už exkluzívny Hilton - pre hmyz:). Zatiaľ sme zohnali toto, na zvyšku výplne sa usilovne pracuje.

Už minule som čumel na hento ... vyzerá to síce fasa , ALE ...

No otázka znie aj inak .
To sa proste ale nedá umiestniť niekde poblíž obydlia a podobne ....skôr čím ďalej ....či ?
Veď ak sa začne ten hmyz pohybovať šíram - šárom ...šak zbohom rodina ...

Ide o motýle, lienky, ucholaky, zlatoočká, pestrice, pavúky, včely-samotárky (tie nie sú agresívne)...čo z toho je nebezpečné? Ale jasné, nemáme to hneď pri dome, ten veľký je tak 25-30 metrov od domu a ten malý úplne na konci záhrady. Chcem tam mať užitočný hmyz, ktorý mi požerie vošky a podobnú háveď, aby som nemusela používať chémiu. Uvidím, ako sa to osvedčí a ak áno, postavíme ešte zopár malých do rôznych častí záhrady. Na 23 ároch sa toho pomestí ajajaj:)! Na jeseň pod palety nahrnieme lístie, tak tam možno aj ježko alebo jašteričky prezimujú. Ropuchy nám zatiaľ zimovali pod starým kobercom v drevenej štiepke, možno aj tie sa tam presťahujú. A áno, aj vtáčiky budú mať čo jesť, čiže ani naša mačka neostane hladná:D.
korela
10.03.14,22:47
Som tu už spomínala, že sme na jednom slnečnom mieste v závetrí nechali schválne prerásť brečtan do kvetu. Vtáci majú radi na jar ich bobule. Neviem, či je ešte zavčasu, alebo tým, že bola teplá zima bez snehu u nás a vtáci sa dostali ku krmivu, tak zatiaľ tú našu "pergolu" ignorujú.

Ale príspevok som začala písať na základe týchto umelých stavieb pre chrobač. To je v poriadku. Ale keď si človek sadne v noci pod ten brečtan v lete, ten má pevné silné listy, to by ste mali počuť, ako to tam žije. Taký pohyb, až no. Netuším, čo tam všetko lezie.
korela
10.03.14,22:54
PicPost: Lettuce Play (http://audaxdesign.co.uk/2013/03/20/picpost-lettuce-play-2/)
Koľko miesta sa ušetrí na zemi.


/2013


http://nboldblog.files.wordpress.com/2013/03/861388_481609231894694_1507188867_o.jpg?w=640



Koľko miesta sa ušetrí na zemi.
alaya1
03.04.14,08:18
Kvaka
03.04.14,15:41
PicPost: Lettuce Play (http://audaxdesign.co.uk/2013/03/20/picpost-lettuce-play-2/)
Koľko miesta sa ušetrí na zemi.


/2013


http://nboldblog.files.wordpress.com/2013/03/861388_481609231894694_1507188867_o.jpg?w=640



Koľko miesta sa ušetrí na zemi.
Toto je úžasné s tými šalátmi, len nejaký návod by som ja potrebovala, nevidím tam nikde zeminu. Čarovala som pár dní v záhrade s miestom, ale nijako mi to nevychádza, aby som všetky vypestované planty posadila. Na skúšku som už dala do zeme nejakú tekvicu, už mala aj puky v pazuchách, mám jej dosť vnútri v črepníkoch, keby neprežili. Otužujem porozsádzané paradajky, tiež by mohli za dva tri týždne von. Jeden hrach rastie, druhý ešte nevzišiel. Zopár kalerábov mám už tiež vysadených, cibuľka a reďkovka a šalátik tiež trčia zo zeme.
Ako to robíte, keď máte málo miesta?
Antea
03.04.14,16:26
PicPost: Lettuce Play (http://audaxdesign.co.uk/2013/03/20/picpost-lettuce-play-2/)
Koľko miesta sa ušetrí na zemi.


/2013


http://nboldblog.files.wordpress.com/2013/03/861388_481609231894694_1507188867_o.jpg?w=640



Koľko miesta sa ušetrí na zemi.
Toto je úžasné s tými šalátmi, len nejaký návod by som ja potrebovala, nevidím tam nikde zeminu. Čarovala som pár dní v záhrade s miestom, ale nijako mi to nevychádza, aby som všetky vypestované planty posadila. Na skúšku som už dala do zeme nejakú tekvicu, už mala aj puky v pazuchách, mám jej dosť vnútri v črepníkoch, keby neprežili. Otužujem porozsádzané paradajky, tiež by mohli za dva tri týždne von. Jeden hrach rastie, druhý ešte nevzišiel. Zopár kalerábov mám už tiež vysadených, cibuľka a reďkovka a šalátik tiež trčia zo zeme.
Ako to robíte, keď máte málo miesta?
Keď použiješ paletu, tak musíš dať , najlepšie nektanú textíliu na jednu stranu, nasypeš zeminu, druhú stranu tiež dať textíliu, postaviť, urobiť diery a sadiť, asi takto som to videla.
Keď je málo miesta, tak fazuľku na struky, brokolicu aj gigant sadím cca v júli, po cibuli alebo cesnaku, alebo hrášku, aby zem nikdy nezostala prázdna lebo eroduje, na pôde má vždy niečo rásť, aj čínska kapusta sa dá, aj špenát, aj červená reďkovka, samozrejme tiež čierna alebo popresádzam aksamietniky a potom mám so jesene veselú záhradu.
Kvaka
06.04.14,16:40
Toto som si dnes trochu čítala, len nevidím dobre na obrázky, škoda (http://www.porada.sk/skoda#__AUTOKW), že tam nie je náčrt, ako je to posadené na jednom záhone. Ale nápad dobrý. http://utopia.sk/liferay/article/-/journal_content/56_INSTANCE_b8AZ/17126/47136
LukyKs
06.04.14,16:44
buchač
06.04.14,16:46
LukyKs
06.04.14,16:47
A rysuje sa už aj druhý hotel - tentokrát už exkluzívny Hilton - pre hmyz:). Zatiaľ sme zohnali toto, na zvyšku výplne sa usilovne pracuje.

Už minule som čumel na hento ... vyzerá to síce fasa , ALE ...

No otázka znie aj inak .
To sa proste ale nedá umiestniť niekde poblíž obydlia a podobne ....skôr čím ďalej ....či ?
Veď ak sa začne ten hmyz pohybovať šíram - šárom ...šak zbohom rodina ...

Ide o motýle, lienky, ucholaky, zlatoočká, pestrice, pavúky, včely-samotárky (tie nie sú agresívne)...čo z toho je nebezpečné? Ale jasné, nemáme to hneď pri dome, ten veľký je tak 25-30 metrov od domu a ten malý úplne na konci záhrady. Chcem tam mať užitočný hmyz, ktorý mi požerie vošky a podobnú háveď, aby som nemusela používať chémiu. Uvidím, ako sa to osvedčí a ak áno, postavíme ešte zopár malých do rôznych častí záhrady. Na 23 ároch sa toho pomestí ajajaj:)! Na jeseň pod palety nahrnieme lístie, tak tam možno aj ježko alebo jašteričky prezimujú. Ropuchy nám zatiaľ zimovali pod starým kobercom v drevenej štiepke, možno aj tie sa tam presťahujú. A áno, aj vtáčiky budú mať čo jesť, čiže ani naša mačka neostane hladná:D.

Kua, že ty nedávaš športku :D
" Chcem tam mať užitočný hmyz"

a ak príde aj neužitočný, budeš triediť ????????
LukyKs
06.04.14,16:50
Koľko miesta sa ušetrí na zemi.
Toto je úžasné s tými šalátmi, len nejaký návod by som ja potrebovala, nevidím tam nikde zeminu. Čarovala som pár dní v záhrade s miestom, ale nijako mi to nevychádza, aby som všetky vypestované planty posadila. Na skúšku som už dala do zeme nejakú tekvicu, už mala aj puky v pazuchách, mám jej dosť vnútri v črepníkoch, keby neprežili. Otužujem porozsádzané paradajky, tiež by mohli za dva tri týždne von. Jeden hrach rastie, druhý ešte nevzišiel. Zopár kalerábov mám už tiež vysadených, cibuľka a reďkovka a šalátik tiež trčia zo zeme.
Ako to robíte, keď máte málo miesta?

To bude úúúúúúrody :D

" Jeden hrach rastie, druhý ešte nevzišiel "
LukyKs
06.04.14,16:53
Kvaka
06.04.14,16:55
Kvaka
06.04.14,16:56
To bude úúúúúúrody :D

" Jeden hrach rastie, druhý ešte nevzišiel "Jeden skorý sadený už začiatkom marca, druhý obyčajný o dva týždne neskôr, ale aj tak viem, že dozrejú naraz.
LukyKs
06.04.14,17:02
To bude úúúúúúrody :D

" Jeden hrach rastie, druhý ešte nevzišiel "Jeden skorý sadený už začiatkom marca, druhý obyčajný o dva týždne neskôr, ale aj tak viem, že dozrejú naraz.

No ale 1 (slovom jeden) hrach ?

Veď to ani nevieš, ktorým smerom ide hriadka :D
LukyKs
06.04.14,17:04
To bude úúúúúúrody :D

" Jeden hrach rastie, druhý ešte nevzišiel "Jeden skorý sadený už začiatkom marca, druhý obyčajný o dva týždne neskôr, ale aj tak viem, že dozrejú naraz.



ten skorý bude fajn kamarát = počká na teho neskoršieho
Antea
07.04.14,17:40
Z tohoto som si niečo vybrala, najmä nastielanie, len musím vyberať takú zelinu, ktorá je bez
semien
https://www.youtube.com/watch?v=TKg_GLwP7bk
so zemiakmi idem tiež experimentovať, som teda zvedavá, aj keď nič nebude, nevadí aspoň skúsim: takže zasadila som zemiaky tak obyčajne pod motyku a budem dávať na ne slamu, seno a všetko ostatné čo nájdem,, žiadne kopcovanie, nič, samozrejme toho sena musí byť viacej, ale budem postupne prikladať, potom odfotím čo zázrak tam bude. Jasne, že sa to takto dá robiť len v menšom, nie pol hektára, a možno keby mal niekto dosť zvyšnej slamy....
alaya1
08.04.14,06:41
buchač
08.04.14,06:49
taik toto je super napad.

...prečo si tohoto názoru ?
alaya1
08.04.14,06:53
Je to esteticke, mne sa to paci do malej zahradky ako stvorene. Videla som aj v podobnych bedniach pestovanie zemiakov v radoch nad sebou, na malom priestore vypestovali na celu zimu.
buchač
08.04.14,07:08
Je to esteticke, mne sa to paci do malej zahradky ako stvorene. Videla som aj v podobnych bedniach pestovanie zemiakov v radoch nad sebou, na malom priestore vypestovali na celu zimu.

Všetko beriem , no mám jednu výhradu k obrázku .
Ten záhon je ( podľa mňa ) zbytočne vysoký . To drevo (http://www.porada.sk/drevo#__AUTOKW) - steny by vystačilo na dve také záhony .
Ak by som do toho šiel a mal zároveň málo miesta , tak by som to riešil na spôsob pyramídy .
alaya1
08.04.14,07:11
Mozno mas pravdu, ja som zacinajuci micurinko :), Ale ak tam da korenovu zeleninu, nepotrebuje to mat vyssie? Mne sa pacil ten napad.
Kvaka
08.04.14,07:19
Na koreňovú zeleninu treba vyššie, samozrejme, ale na tom obrázku sa to aj mne zdá privysoké. Ja mávam kratšiu mrkvu aj petržlen, ale tie by som v takých bedniach ani nepestovala.
alaya1
08.04.14,07:42
ked vyskusam, dam vediet, chystam sa na buducej zahrade takto pestovat zemiaky :)
Richard
08.04.14,08:05
taik toto je super napad.
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t1.0-9/970879_302704309882783_6870209902110961926_n.jpg

Ak máte nedostatok vody, tak dobrým riešením sú tie vyzdvihnuté záhony na nohách.

Väčšina vody pri zavlažovaní totiž odtečie veľmi rýchlo a preto ak urobíte odchyt tejto vody, môžete ju recyklovať a recyklovať, stačí doplniť cca 30% vody ktorá ostala zadržaná v pôde, pretože ostatná bude zachytená v nádobe na recykláciu.
Kvaka
08.04.14,09:40
Richard. myslíš tam v pozadí obrázku? Tak to je asi najmä pohodlné, netreba sa zohýbať, možno časom :), ja radšej v zemi teraz, ešte sa zohnem, chcela by som tie vyvýšené záhony na zemi, s podložím kompostu.
alaya1
08.04.14,09:45
pmajap
08.04.14,14:38
Ja som si dnes nachystala, ešte spodné diely, ale rozmýšľam osadiť to do zeme na 10 cm a do tretiny kompost, pôjdu sem uhorky, do ďalšieho dyne.
Kvaka
08.04.14,15:14
kvaka, myslis toto?
http://leva-net.webnode.cz/products/podivuhodna-zahrada-igora-ljadova/
Aj to, Alaya, už som to videla, len mne sa páči aj to, čo som tu predvčerom pripla, ešte aj iný obrázok som našla.

http://www.dobrarada.sk/portals_pictures/i_001979/i_1979639.jpg
Kvaka
08.04.14,15:19
Majka, ty to máš podobné, ako ja, po okrajoch záhonov máme tiež samé kolíky, akoby som naše videla. :)
alaya1
09.04.14,07:53
pmajap
09.04.14,08:44
Majka, ty to máš podobné, ako ja, po okrajoch záhonov máme tiež samé kolíky, akoby som naše videla. :)

A to sú na riedko, jednak viem kde to má narásť a Pinďo má prekážku keď ide obzerať susedove sučku, musí obchádzať...prikázaný smer:)
alaya1
10.04.14,06:35
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1.0-9/10176182_725712494135630_349125664242481198_n.jpg Kvetinové tuby sú vhodné všade tam, kde by ste bežne použili závesný kvetináč, nakoľko pripravené dierky na rastliny v sadbovačoch má zo všetkých strán. Vhodné rastlinky na výsadbu : netýkavky, surfínie, petúnie, verbeny, muškáty, million bells a veľa iných balkónoviek. Rozmery: 57 cm, priemer 18 cm, 20 otvorov.
Antea
11.04.14,17:14
bettylou
12.04.14,15:47
taik toto je super napad.
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t1.0-9/970879_302704309882783_6870209902110961926_n.jpg

také vyvýšené záhony sú motiváciou aj pre ľudí, ktorí sú na vozíčkoch, pretože v takej výške už môžu obrábať taký záhonček aj oni a môžu sa aj takto potešiť a byť užitoční. :)
Kvaka
12.04.14,16:47
Toto je zaujímavé http://lebensraum-permakultur.de/livingpermaculture/tag/garden/
Včera som pozerala, ako sadia do slamy zemiaky, v tomto linku, čo som dala, je to podobné. Pareniská priamo na zemi. Po kliknutí sa ukáže viac obrázkov, pokochajte sa.
Antea
12.04.14,17:10
Toto je zaujímavé http://lebensraum-permakultur.de/livingpermaculture/tag/garden/
Včera som pozerala, ako sadia do slamy zemiaky, v tomto linku, čo som dala, je to podobné. Pareniská priamo na zemi. Po kliknutí sa ukáže viac obrázkov, pokochajte sa.
Zaujímavé aj pekné. Teraz som sa vrátila zo záhrady a kosila som, kosila a dala trochu preschnúť, potom budem pridávať seno navrch. A ten ruský link je fajn lebo človek sa tam všeličo dozvie, je to síce dlhé, ale oplatí sa to pozrieť aj keď je tam trochu reklamy.
alaya1
12.04.14,18:52
alaya1
12.04.14,20:18
buchač
12.04.14,20:28
Hm ...
Dala si viacej linkov na tie fľaše od limonád .
Takže otázka znie :

Dala by si si aj na svoju chatku a či chalupu , dom niečo podobné v takomto štýle ?

Lebo ja teda veru nie !
korela
12.04.14,21:34
Hm ...
Dala si viacej linkov na tie fľaše od limonád .
Takže otázka znie :

Dala by si si aj na svoju chatku a či chalupu , dom niečo podobné v takomto štýle ?

Lebo ja teda veru nie !

Pokiaľ človek nedisponuje veľkým pozemkom, dá sa využiť každý kút.
Tieto fľaše síce nie sú nič moc, z núdze cnosť, tie kvety sa časom rozrastú a možno aj prekryjú celé fľašky.

Ale predsa sa dajú použiť. Pamätáte si ešte na ploty z týchto tehál? http://www.ministavebniny.cz/stavebniny/1-cihly-heluz--keratherm--porotherm/135-km-beta---vapenopiskove-cihly/2218-sendwix-5df-d/ Vyzerá to tak, že ich ešte v CZ vyrábajú. Dnes sú ploty z nich demódované, ale ešte v sedemdesiatych rokoch urobili dobrú službu, lepšie ako z pletiva. Takto sa človek aspoň trochu od susedov odizoloval. Máme časť tohto plotu, ktorý nie je vidno z ulice. Ale aby k nám nebolo vidno od susedov, zapchávali sme tie dva veľké otvory odrezanými dnami z priesvitných bezfarebných plastových fliaš. Nebolo ich vidno.
Preto kto má ešte takýto plot, tieto fľaše ktoré tu uverejnila Alaya1, by som pekne pozasúvala do dier, a nasadila tam nielen kvety, ale i možno šalát, bylinky. Skúšala som pred pár rokmi kvety, ale boli v tieni, a ani ma ten experiment veľmi nezaujal. Kto nemá takýto plot, tak nech si zavesí kde chce, hlavne, že niečo vypestuje.
Čo sa mi však na nich osvedčilo, že sme narezali hliníkové rúrky zo stanu, tie tiež presne zapadli do menších dier, a na ne sme postavili hrantíky s kvetmi. Vytvorila sa pekná súvislá plocha. Neskôr sme ho nechali obrásť brečtanom, lacnejšie riešenie, ako ho omietať. Tým, že sme dnes vyviezli veľa dreva, brečtan sa na pod ním bez svetla udusil za dva roky, tak ideme pred neho posadiť tuje, lebo strom časom vyschne tak či tak, žiaľ.
Záver: Každý sa učí zahradníčiť po svojom, a v novej záhrade sú nie malé investície. Ja som za každú vhodnú nádobu, podľa toho, kde ju umiestnim. Všetko sa dá zapracovať. Aj fľaše z 1,5 l (alebo 2l?)piva poslúžia ako kvetináče. Susedka má na okenici 3 veľké strieborné plechovky z kompótu s kvetmi tesne vedľa seba a vyzerá to famózne.
alaya1
13.04.14,07:50
Hm ...
Dala si viacej linkov na tie fľaše od limonád .
Takže otázka znie :

Dala by si si aj na svoju chatku a či chalupu , dom niečo podobné v takomto štýle ?

Lebo ja teda veru nie !

Dala by som si. Zafarbila by som ich napr. na zeleno a snazim sa recyklovat , napr. na previsle muskaty, petunie, surfilie, ako stvorene. Su to zlepsovaky, zadarmo, mozno niekoho zaujali.
P.S. do filas na 1. obrazku sa chystam nasadit cherry paradajky na balkonovu stenu. nezaberie skoro vobec miesto a uroda moze byt teda poriadna :)
Katy a R
13.04.14,10:03
alaya - nezabudni, že na balkóne treba viac polievať - a hlavne pri takejto fľaši - pomerne málo zeminy je tam na paradajku ... v lete by si musela aspoň trikrát denne (alebo vyriešiť kontinuálnu závlahu;)) - ak by si chcela mať nejakú úrodu)
alaya1
13.04.14,11:20
alaya - nezabudni, že na balkóne treba viac polievať - a hlavne pri takejto fľaši - pomerne málo zeminy je tam na paradajku ... v lete by si musela aspoň trikrát denne (alebo vyriešiť kontinuálnu závlahu;)) - ak by si chcela mať nejakú úrodu)

Jasne, dakujem, viem ze treba zalievat, mam 2 l flase, ked ich do polovice naplnim, vychadza mi, ze tam bude viac zeminy, ako v kochlikoch,vyrez chcem urobit len jeden, aby na stene bola flasa. uvidim, vyskusam, nic za to nedam :)
Antea
13.04.14,14:21
Ja fľaše používam na polievanie k rajčinám, najlepšie sú z mitickej, z rajca alebo inej zúženej nie.Odrežem dno, vopchám do fľaše ruku a asi do výšky 1/3 od vrchnáka urobím klincom dierky, vrchnák prevŕtam malým nebožiecom, nechám na fľaši a tým vrchnákom dole zakopem medzi rajčiny, tak, že mám fľaša rajčina, fľaša. Do týchto fliaš potom polievam, je to fajn lebo voda ide dole, rastliny si sami nájdu vlahu, nemusím skoro vôbec okopávať, nemám tam "betón" Zakopať treba tak, aby voda nevychádzala na povrch, to zbadám pri prvom naliatí vody, potom prípadne ešte zasuniem do zeme.
korela
14.04.14,16:11
Toto mi prišlo pod ruku, riešia si problém výživy po svojom, zrejme majú dvorček celý vybetónovaný
http://desertification.wordpress.com/2013/05/20/alleviation-of-malnutrition-and-hunger-by-small-scale-container-gardening-jojo-rom-willem-van-cotthem/
kukučka
24.04.14,10:11
Dosť bolo veselosti, nasleduje seriózna rada, idem aj ja vyskúšať.
Aby boli ihličnany krásnej sýtej farby, stačí štipka Glauberovej soli pod stromček - tzv. horká soľ z lekárne.
Antea
24.04.14,15:30
arizona
28.04.14,05:47
Zemiakové šupky nevyhadzujte, ale zasaďte

Zemiak je náš druhý chlieb, vo väčšine domácností sa konzumuje takmer denne. S tým spojené šúpanie surových zemiakov produkuje hromadu odpadu v podobe šupiek. Málokto pritom vie, že značná časť týchto zemiakových šupiek sa dá použiť na opätovnú zemiakovú výsadbu.
Ako na to? Počas šúpania zemiakov si všímajte, kde má zemiak zdravé klíčky. Časti šupky s klíčkom opatrne zo zemiakov zrežte (šupke nechajte aj kúsok dužiny) a uložte ich do igelitového sáčku. Reznej plochy sa podľa možnosti nedotýkajte holou rukou. Sáčok hore zauzlite a uložte do tmy, napríklad do špajzy alebo do nezamŕzajúcej pivnice. Takto uskladnené šupky s klíčkami neuschnú, dokážu vydržať celé týždne i mesiace a dokonca si vybudujú sieť korienkov až kým nepríde čas na výsadbu.
Zemiakové šupky s klíčkami môžete vysadiť kedykoľvek počas bežného obdobia výsadby zemiakov. V pripravenej pôde vykopte motykou dlhé brázdy asi meter od seba, cca na hĺbku motyky. Do jemnej pôdy na dne brázdy opatrne poukladajte šupky s klíčkami do dlhého radu (klíčkami nahor, odrezkom nadol), tesne predtým vybraté zo sáčku. Medzi jednotlivými šupkami stačia cca 0,5 – 1 cm medzery. Klíčky a korienky nedolámte.
Na záver jemne zasypte brázdy zeminou. Motykou prihrňte zem a navŕšte nad brázdou dlhú hrobľu po celej dĺžke brázdy. Hrobľu polejte vodou (alebo nalejte vodu do brázdy ešte pred uložením zemiakových šupiek). Neskôr raz za čas prihŕňame hrobľu podľa potreby zeminou z priestoru medzi riadkami. Úroda z takejto výsadby býva dobrá a spoľahlivá, starostlivosť je rovnaká ako o bežné zemiaky. Zemiakové šupky s klíčkami určené pre výsadbu si môžete uskladňovať po celú zimu a na jar vysadiť, čím si znížite aj výdavky na výsadbu.

Prilepené z <http://www.poctivepotraviny.sk/magazin/clanok/zemiakove-supky-nevyhadzujte-ale-zasadte>
Dáša_
28.04.14,05:58
alaya - nezabudni, že na balkóne treba viac polievať - a hlavne pri takejto fľaši - pomerne málo zeminy je tam na paradajku ... v lete by si musela aspoň trikrát denne (alebo vyriešiť kontinuálnu závlahu;)) - ak by si chcela mať nejakú úrodu)

Jasne, dakujem, viem ze treba zalievat, mam 2 l flase, ked ich do polovice naplnim, vychadza mi, ze tam bude viac zeminy, ako v kochlikoch,vyrez chcem urobit len jeden, aby na stene bola flasa. uvidim, vyskusam, nic za to nedam :)

ja som pet flase na paradajky skúšala, ale mne sa to neosvedčilo. Bolo to malé, bolo to priesvitné. keď budeš maľovať, tak mám pocit, že škoda roboty. To potom pomaly aby si neodisla ani na pol dna na kupalisko, stale potrebuješ zalievať.
Nakoniec som miesto veľkých kvetinačov použila koše na smeti http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/20052012/ síce som kupovala, ale oproti kvetinačom zlomok ceny. Momentálne idem do nich sadit 3-ti rok.
Dáša_
28.04.14,06:47
Zemiakové šupky nevyhadzujte, ale zasaďte

Zemiak je náš druhý chlieb, vo väčšine domácností sa konzumuje takmer denne. S tým spojené šúpanie surových zemiakov produkuje hromadu odpadu v podobe šupiek. Málokto pritom vie, že značná časť týchto zemiakových šupiek sa dá použiť na opätovnú zemiakovú výsadbu.
Ako na to? Počas šúpania zemiakov si všímajte, kde má zemiak zdravé klíčky. Časti šupky s klíčkom opatrne zo zemiakov zrežte (šupke nechajte aj kúsok dužiny) a uložte ich do igelitového sáčku. Reznej plochy sa podľa možnosti nedotýkajte holou rukou. Sáčok hore zauzlite a uložte do tmy, napríklad do špajzy alebo do nezamŕzajúcej pivnice. Takto uskladnené šupky s klíčkami neuschnú, dokážu vydržať celé týždne i mesiace a dokonca si vybudujú sieť korienkov až kým nepríde čas na výsadbu.
Zemiakové šupky s klíčkami môžete vysadiť kedykoľvek počas bežného obdobia výsadby zemiakov. V pripravenej pôde vykopte motykou dlhé brázdy asi meter od seba, cca na hĺbku motyky. Do jemnej pôdy na dne brázdy opatrne poukladajte šupky s klíčkami do dlhého radu (klíčkami nahor, odrezkom nadol), tesne predtým vybraté zo sáčku. Medzi jednotlivými šupkami stačia cca 0,5 – 1 cm medzery. Klíčky a korienky nedolámte.
Na záver jemne zasypte brázdy zeminou. Motykou prihrňte zem a navŕšte nad brázdou dlhú hrobľu po celej dĺžke brázdy. Hrobľu polejte vodou (alebo nalejte vodu do brázdy ešte pred uložením zemiakových šupiek). Neskôr raz za čas prihŕňame hrobľu podľa potreby zeminou z priestoru medzi riadkami. Úroda z takejto výsadby býva dobrá a spoľahlivá, starostlivosť je rovnaká ako o bežné zemiaky. Zemiakové šupky s klíčkami určené pre výsadbu si môžete uskladňovať po celú zimu a na jar vysadiť, čím si znížite aj výdavky na výsadbu.

Prilepené z <http://www.poctivepotraviny.sk/magazin/clanok/zemiakove-supky-nevyhadzujte-ale-zasadte>
toto robila moja babka, ked nebolo dost zemiakov. Alebo pripadne este zemiaky rozkrajovala na viac casti tak, aby bol v kazdej klicok
alaya1
28.04.14,07:45
alaya - nezabudni, že na balkóne treba viac polievať - a hlavne pri takejto fľaši - pomerne málo zeminy je tam na paradajku ... v lete by si musela aspoň trikrát denne (alebo vyriešiť kontinuálnu závlahu;)) - ak by si chcela mať nejakú úrodu)

Jasne, dakujem, viem ze treba zalievat, mam 2 l flase, ked ich do polovice naplnim, vychadza mi, ze tam bude viac zeminy, ako v kochlikoch,vyrez chcem urobit len jeden, aby na stene bola flasa. uvidim, vyskusam, nic za to nedam :)

ja som pet flase na paradajky skúšala, ale mne sa to neosvedčilo. Bolo to malé, bolo to priesvitné. keď budeš maľovať, tak mám pocit, že škoda roboty. To potom pomaly aby si neodisla ani na pol dna na kupalisko, stale potrebuješ zalievať.
Nakoniec som miesto veľkých kvetinačov použila koše na smeti http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/20052012/ síce som kupovala, ale oproti kvetinačom zlomok ceny. Momentálne idem do nich sadit 3-ti rok.

Dasi, no, uvidim, ja mam len balkonove paradajky, tie su male, ale ako pestujes v tych kosoch, mas urobene dierky , aby odtekala voda? A davas do jedneho kosa jednu rastlinu?
Dáša_
28.04.14,09:37
Nakoniec som miesto veľkých kvetinačov použila koše na smeti http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/20052012/ síce som kupovala, ale oproti kvetinačom zlomok ceny. Momentálne idem do nich sadit 3-ti rok.

Dasi, no, uvidim, ja mam len balkonove paradajky, tie su male, ale ako pestujes v tych kosoch, mas urobene dierky , aby odtekala voda? A davas do jedneho kosa jednu rastlinu?[/QUOTE]

Dierky som nerobila, ale mam dost vysoku drenážnu vrstvu - tento rok to idem aj oddelit netkanou textiliou. V tých košoch celkom dobre vidieť, pokiaľ je zaliate.
A každý rok treba tu zeminu vymeniť. Pestujem iba po jednej, mala som aj kričkové, aj tyčkové. A hnojila som výhradne žihľavovým alebo kostihojovým zakvasom, občas kvapku lignogumátu.
Antea
28.04.14,17:16
Tak, moje zemiaky sa už spod senoslamy tlačia, len musím ešte viacej toho sena pridať
arizona
10.05.14,18:32
Chcete ochrániť svoju záhradku pred slimákmi? Tu je 10 tipov, ako ich vyhnať zo záhonov!


Slimák záhradný
má žltohnedú schránku s tmavými pásikmi
dožíva sa 5 až 10 rokov
POZOR!

Slimák záhradný (Helix pomatia) je medzinárodne chránený.

http://img.cas.sk/img/4/gallery/2067722_slimak-zahrada-jar-sadenie-skodci-skodec-slimak-zahradny.jpg?hash=899d81d2b86cdb59538706bce3a48c80



Ako poraziť slimáky?

Slizovec iberský

invazívny druh, ktorý k nám prišiel z Pyrenejského polostrova
nemá prirodzeného nepriateľa, preto sa rýchlo množí
je agresívnejší ako slovenské slizovce, ktoré napáda a žerie
Slizniak veľký

má typickú tigrovitú kresbu tela
dorastá do dĺžky 15 cm
vyskytuje sa najmä v záhradách a na okrajoch miest
živí sa listami zeleniny, koreňmi mrkvy, hľuzami zemiakov, jahodami


Ako ich poraziť
1. Chemické zbrane

Jedným z najúčinnejších riešení je využiť špeciálne prípravky a slimáky nimi pravidelne kŕmiť. Vyskytujú sa zväčša vo forme granúl, ktoré plošne rozsypete a vytvoríte z nich akési línie okolo sadeníc. Ostatok voľne rozsypete po záhone. Postup opakujte, pretože slimáky neustále priliezajú z blízkeho okolia.

TIP:

Využiť môžete aj biologické prípravky. Tie obsahujú parazitické organizmy, ktoré slimáky napádajú. Opakovaním populáciu slimákov výrazne obmedzíte.

2. Bylinky ako strážcovia

Tak ako ľudia, aj slimáky si starostlivo vyberajú, čo zožerú. Niektoré rastliny dokonca tak neznášajú, že keď im prídu do cesty, otočia sa a odplazia ďaleko od nich, preto sa vyplatí najmä na okraje záhona vysadiť kostihoj, kôpor, levanduľu, šalviu, tymian či žeruchu záhradnú. Tieto rastlinky budú stáť ako strážcovia vášho záhona.


Severoafrický slimák jedlý veľký.
3. Kofeínový jed

Zaobstarajte si obyčajné drevené piliny. Dostanete ich kúpiť napríklad v potrebách pre zvieratá. Namočte ich v kávovej usadenine, alebo zalejte iným kofeínovým nápojom. Keď napučia, rozsypte ich okolo sadeníc a záhona. Táto látka totiž na slimáky pôsobí ako silný nervový jed. Ak slimáky po styku s ním nezomrú, minimálne ich to odradí od ďalšej návštevy záhona.

4. Ovsené vločky

Ak nie ste zástancom chémie a radšej máte prírodné zbrane, pomoc nájdete v kuchyni. Okolo záhonov totiž môžete nasypať obyčajné ovsené vločky. Pažravé slimáky im určite neodolajú a ich konzumácia má pre ne za následok smrť. Vločky v ich telách napučia a slimáky zomrú.

5. Vápno do skleníka

V skleníkoch a vo fóliovníkoch nehrozí také veľké nebezpečie, že by sa napríklad mohli otráviť zvieratá. Pokojne tak môžete na zem rozhodiť dusíkaté vápno, pálené vápno alebo špeciálne návnady. Ošetriť sa dajú aj cestičky. Funguje tiež, keď okolo záhonov nasypete soľ, ktorá ich popáli.

6. Ručne stručne

Na malých plochách je najjednoduchšie vyraziť navečer na lov. Zozbierajte ich do nádob a odneste čo najďalej. Ďalšou možnosťou je dať ich všetky do vedra a zaliať horúcou vodou. Vo vode sa slimáky čoskoro rozložia a môžu poslúžiť ako hnojivo na kompost.

7. Útok na hniezda

Záškodníci radi robia hniezda v komposte. Neurobíte chybu, keď naň raz za čas nasypete čerstvo pokosenú trávu. Tráva začne čoskoro kvasiť a zahrievať sa, takže sa zničia ich vajíčka.

Nepomýľte si slimáka záhradného s iným druhom ulitníka.

8. Chyťte ich do pasce

Menej prácne a veľmi účinné je nalákať slimáky do pascí. Vynikajúco funguje, ak dáte do plechovky trochu piva a zapustíte ju do zeme na úrovni terénu. Večer sa do takejto jamy dá nalákať množstvo týchto živočíchov.

Ďalšou možnosťou je vziať si plastovú fľašu a vyrezať do nej malý otvor. Potom ju naplňte vodou s kvasnicami. Slimák vlezie dovnútra avšak von sa už nedostane.

9. Oplotenie záhona

Zabráňte slimákom vliezť do vášho záhona. Vyskúšajte okolo záhonu natiahnuť približne 25 až 30 cm vysoké bariéry z pozinkovaného plechu. Službu urobí aj husto pretkané pletivo s ohnutou hornou hranou. Plot by mal zo zeme trčať aspoň do výšky 10 cm.

POZOR!

Slimáky používajú prevísajúce rastliny ako mostík.

10. Prirodzení nepriatelia

Najlepšie je, ak sa o slimáky postará niekto iný. Medzi ich prirodzených nepriateľov patria zvieratá, ktoré sa v záhrade bežne vyskytujú. Skúste do záhrady prilákať ježka, ropuchy, jašterice, vtáky a užovky. Pomôžu vám znížiť počty hlavne mladých slimákov.

http://www.cas.sk/clanok/280961/chcete-ochranit-svoju-zahradku-pred-slimakmi-tu-je-10-tipov-ako-ich-vyhnat-zo-zahonov.html
hubatá
11.05.14,11:01
Kým som nemala záhradu tak som na balkóne pestovala tiež všeličo: ale ak bolo málo zemi napr. v PET fľašiach nič sa neurodilo pokiaľ som nepoužila chemické hnojivo - a to som si mohla zrovna kúpiť paradajky v hyperbordeli. Jediné čo sa mi podaril bol hrášok, mrkva, zemiaky ale zasa to bolo také malé množstvo čo nestálo za to že sme prišli o posedenie na balkóne. Teraz je to lepšie keď mi jedna milá poraďáčka prenajala - a to zadarmo - záhradu. Lenže radosť mi kazia neprispôsobiví a čiernookí: minulý rok som z vošiek doslova ekologicky vypiplala broskyňu, ale celú úrodu ako bola na strome mi obrali a predali na trhovisku hentí vyššie spomínaní. Aby ich šľaktrafil!
Skúšame bojovať aj proti slimákom: popod jahody sypeme škoricu, kávovú usadeninu, kypriaci prášok - ale často prší a obyčajne všetko dážď zmyje a slimáci sa mi smejú do ksichtu. Jediné čo pomáha je chodiť po záhrade s dlhými nožnicami a fik ich!!! Aspoň nemôžu sexovať. Tohto roku to vyzerá na vlhké, teplé počasie a podľa mňa by pomohli jedine na jeseň sliepky, aby tú háveď vykántrili a zároveň prevzdušnili celú záhradu. Rozmýšľam o podnikaní: budem požičiavať sliepky tak ako sa požičiava Haki lešenie na stavby: 5 €/deň.
Dáša_
11.05.14,11:24
s tým balkónom a pestovaním v rôznych nádobach súhlasím. Ja mám síce aj záhradu, napriek tomu sa permanentne snažím o niečo aj na balkóne. Aj včera som sa s tým babrala celý den. Ale po pravde, čakám tak akurát pažítku, petržlenovú vňať a cibuľkovú vňať. Maty mam tak pár krát do čaju, rovnako aj iné bylinky. Ale baví ma to. Len netreba mať veľké oči. oni tie fotky sú pekné, ale trochu pochybujem o nich. Alebo o používaných hnojivach. Ale každý si musí zrejme sám vyskúšať.
arizona
12.05.14,19:20
Hnojivo na muškáty


Muškáty budú mať krásne kvety, ak ich prihnojíme drožďovou zálievkou. Do 1litra vody rozdrobíme 1 kocku droždia a necháme kvasiť 2 týždne. Potom zmiešame s 3-mi litrami čistej vody. Tým získame 4 litre kvalitného hnojiva. Môžeme ho použiť aj na iné kvetiny.
http://www.babske-rady.sk/rady/hnojivo-na-muskaty
Ala1
13.05.14,10:33
Pred niekoľkými rokmi som mala aj ja na záhrade veľa takých bezulitných slimákov. Úplne postačilo ich trocha posoliť, a boli zlikvidované, na 100 % a za chvíľu.
renkulka
13.05.14,11:33
Dobrý deň, v tujách sa nám tohto roku uhniezdilo strašne veľa veľkcýh múch. Neviete ako na ne?
arizona
13.05.14,18:57
Dobrý deň, v tujách sa nám tohto roku uhniezdilo strašne veľa veľkcýh múch. Neviete ako na ne?
Zadaj si radsej novu temu s otazkou...tu sa to strati
účtovník 007
14.05.14,08:00
s tým balkónom a pestovaním v rôznych nádobach súhlasím. Ja mám síce aj záhradu, napriek tomu sa permanentne snažím o niečo aj na balkóne. Aj včera som sa s tým babrala celý den. Ale po pravde, čakám tak akurát pažítku, petržlenovú vňať a cibuľkovú vňať. Maty mam tak pár krát do čaju, rovnako aj iné bylinky. Ale baví ma to. Len netreba mať veľké oči. oni tie fotky sú pekné, ale trochu pochybujem o nich. Alebo o používaných hnojivach. Ale každý si musí zrejme sám vyskúšať.

Toto je úžasná pravda. je ľahké poukladať kvetináče z rôznych zdrojov a usporiadať do úhľadného celku na fotenie. Ja som mala takto veľké oči ohľadne vysadených kvetov v záhrade v črepníkoch, chcela som mať potešenie z rozmiestnených muškátov, begónii, netykaviek ......a mala som len starosti, lebo keď dlho pršalo, tak som mala neustále premokrenú zeminu, lebo nestíhala voda odtekať z črepníka, bolo treba stále vylievať vodu z misiek a ak to trvalo dlho, musela som všetku parádu nasťahovať na schody, kde mi to olamoval pes, keď vrtil chvostom. A navyše, ak sa prihnala nečakaná búrka, tak sme celá rodina lietali po dvore a nosili črepníky na schody, aby ich neprevrátil a nedolámal vietor. Tento rok som sa uskromnila. Presne tak, nestálo to zato, mať veľké oči z krásnych záhrad obložených črepníkmi a kvetmi ale asi iba pre ten okamih fotenia.
Dáša_
14.05.14,13:35
ešte sa vrátim k tým balkónom a nádobam - napriek tomu, že si o úžitku myslím svoje, zase som nasadila plný balkón a zase to skúšam :) A ke´d neskúšam, tak aspon čítam :) www.foresterblog.sk

Ale aj tak by ma zaujímalo, či a ako hnojí :)
arizona
14.05.14,14:45
s tým balkónom a pestovaním v rôznych nádobach súhlasím. Ja mám síce aj záhradu, napriek tomu sa permanentne snažím o niečo aj na balkóne. Aj včera som sa s tým babrala celý den. Ale po pravde, čakám tak akurát pažítku, petržlenovú vňať a cibuľkovú vňať. Maty mam tak pár krát do čaju, rovnako aj iné bylinky. Ale baví ma to. Len netreba mať veľké oči. oni tie fotky sú pekné, ale trochu pochybujem o nich. Alebo o používaných hnojivach. Ale každý si musí zrejme sám vyskúšať.

Toto je úžasná pravda. je ľahké poukladať kvetináče z rôznych zdrojov a usporiadať do úhľadného celku na fotenie. Ja som mala takto veľké oči ohľadne vysadených kvetov v záhrade v črepníkoch, chcela som mať potešenie z rozmiestnených muškátov, begónii, netykaviek ......a mala som len starosti, lebo keď dlho pršalo, tak som mala neustále premokrenú zeminu, lebo nestíhala voda odtekať z črepníka, bolo treba stále vylievať vodu z misiek a ak to trvalo dlho, musela som všetku parádu nasťahovať na schody, kde mi to olamoval pes, keď vrtil chvostom. A navyše, ak sa prihnala nečakaná búrka, tak sme celá rodina lietali po dvore a nosili črepníky na schody, aby ich neprevrátil a nedolámal vietor. Tento rok som sa uskromnila. Presne tak, nestálo to zato, mať veľké oči z krásnych záhrad obložených črepníkmi a kvetmi ale asi iba pre ten okamih fotenia.
Ja sa tak vzdy pousmejem nad krasnymi, romantickymi fotkami roznych pergol, ci zahradnych laviciek v zaplave crepnikov, s ulozenymi vankusikmi, dekami a pod.
U nas byva dost veterno, takze by som vsetku tu nadheru asi hladala poza plot u susedov...

Ja vonkajsie kvety davam iba do crepnikov s dierkou naspodu. Tiez ma nebavilo stale kontrolovat, ci nestoja vo vode.
Katy a R
14.05.14,17:48
ešte sa vrátim k tým balkónom a nádobam - napriek tomu, že si o úžitku myslím svoje, zase som nasadila plný balkón a zase to skúšam :) A ke´d neskúšam, tak aspon čítam :) www.foresterblog.sk

Ale aj tak by ma zaujímalo, či a ako hnojí :)
daška - to pestovanie hrášku nemusí byť až také márne ! - že či vyskúšam?;)(keď napr papriky mám, dokonca v decembri mi ešte kvitli a som také maličké "do polievky" dopestovala). Ten hrášok sa možno aj viac oplatí ?
Dáša_
14.05.14,17:55
ešte sa vrátim k tým balkónom a nádobam - napriek tomu, že si o úžitku myslím svoje, zase som nasadila plný balkón a zase to skúšam :) A ke´d neskúšam, tak aspon čítam :) www.foresterblog.sk

Ale aj tak by ma zaujímalo, či a ako hnojí :)
daška - to pestovanie hrášku nemusí byť až také márne ! - že či vyskúšam?;)(keď napr papriky mám, dokonca v decembri mi ešte kvitli a som také maličké "do polievky" dopestovala). Ten hrášok sa možno aj viac oplatí ?

no však ja som tiež už všeličo dopestovala, aj papríčky, aj papríky, paradajky, aj fazuľku, uhorku, cibuľku na vňať,bylinky, cvikľu ählavne na listy), rôzne šaláty. Len teda, myslieť si, že si budem celé leto dávať na raňajky vlastné paradajky, tak naivná nie som :D Teda lepšie povedané, vyliečená som :D Ale ako zábavka je to dobré. Len je blbé odísť na dovolenku. jaaj, aj dole hlavou som pestovala.

mmch, ja pri tom blbnem ešte aj inak - robím bylinkové zákvasy na polievanie, už som aj vyššie spomínané hnojivo z droždia robila, kávovú usadeninu. Prečítala som si o minikompostovaní :)
A minulý rok som intenzívne premýšľala o klietke pre sliepky - keď môžu mať susedia na balkóne papagája.... :D By som im aj trávičku pestovala - no každému šibe inak :)

ale máš pravdu, ten hrášok veru ešte niekam šupnem....
Dáša_
15.05.14,15:29
no toto už veľmi o záhrade nie je, ale k tomu pestovaniu na balkone sa mi to trochu hodilo http://tech.sme.sk/c/7203157/v-byvalej-sterilnej-tovarni-na-cipy-pestuju-japonci-zeleninu.html


mmch, prave som si dokúpila špenát, aby som mohla dať aj na balkón :) proste budem skúšať. A zároveň som dnes v záhrade pomedzi dáž´d zberala minuloročný špenát.

A aby som bola v téme dobré rady do záhrady :D - tentokrat som nevytrhla celé rastlinky špenátu zo zeme, ale iba odlomila a nechala zvyšok rásť. A špenát som sadila ešte na jeseň, vďaka miernej zime som dnes už veselo oberala. Tohoročný špenát ešte týždeň, dva potrebuje.
hubatá
16.05.14,05:09
Tak ako píše Dáša je možné nechať v zemi aj šalát, kaleráb, kapustu, kel ..... teda hlúboviny. Oni bokom na jar vyrašia a dajú úrodu. Je síce menšia "hlava" .... ale je. Minule som bola u jednej susedy v rodinnom dome a omylom som jej stúpla na šalát: poškodenú časť som si odrezala, ale nezaplatila (nebudem platiť za nejakého invalida!) a keď som prišla o 2 týždne pre šalát, tak zboku rašil a začínal tvoriť hlávku. Takže jeden korienok sa dá použiť ešte raz, možno aj 2 x - to som ešte neskúšala ....
hubatá
16.05.14,05:21
Ešte som zabudla k tým sliepkam: moja babka na jeseň vyhnala do záhrady sliepky, zajace, husi, prasa ....... to ste mali vidieť tú radosť tej hydiny! Našli tam toooľko potravy, vyďobali všetku háveď a preryli celú záhradu. Samozrejme ju aj patrične pohnojili. ;)Takže zdravý sedliacky rozum mojej babky by som chcela použiť aj ja, ale nemôžem lebo by mi sliepky zjedli nepris ........ ví. Ono, keby si splnili svoju úlohu tak do novembra, ja by som im tie sliepky aj dala, lebo neviem ako by som takú sliepku podrezala keď sa s ňou človek mazná, hladká ju - no zožerte ju potom v perkelte! :eek:A tak mi nezostáva nič iné len chodiť po lúke a zbierať klápince po dostihových koňoch. Len neviem čím ich kŕmia, že sa mi ten klápinec na komposte po celú zimu nerozlož a tak si myslím že už ani to hov ....o nie je to čo bolo. Aspoň to nám mohli komouši nechať keď v roku 1989 za sebou zhasli a zatvorili bránu. :---
buchač
16.05.14,05:46
lebo neviem ako by som takú sliepku podrezala keď sa s ňou človek mazná, hladká ju - no zožerte ju potom v perkelte!

Ako , ako.....šak nožíkom predsa , ale dá sa aj sekerou na kláte ...;)
...eeeee....lepšia je na víne ....:rolleyes:
lavanda
20.05.14,21:14
A rysuje sa už aj druhý hotel - tentokrát už exkluzívny Hilton - pre hmyz:). Zatiaľ sme zohnali toto, na zvyšku výplne sa usilovne pracuje.

Už minule som čumel na hento ... vyzerá to síce fasa , ALE ...

No otázka znie aj inak .
To sa proste ale nedá umiestniť niekde poblíž obydlia a podobne ....skôr čím ďalej ....či ?
Veď ak sa začne ten hmyz pohybovať šíram - šárom ...šak zbohom rodina ...

Ide o motýle, lienky, ucholaky, zlatoočká, pestrice, pavúky, včely-samotárky (tie nie sú agresívne)...čo z toho je nebezpečné? Ale jasné, nemáme to hneď pri dome, ten veľký je tak 25-30 metrov od domu a ten malý úplne na konci záhrady. Chcem tam mať užitočný hmyz, ktorý mi požerie vošky a podobnú háveď, aby som nemusela používať chémiu. Uvidím, ako sa to osvedčí a ak áno, postavíme ešte zopár malých do rôznych častí záhrady. Na 23 ároch sa toho pomestí ajajaj:)! Na jeseň pod palety nahrnieme lístie, tak tam možno aj ježko alebo jašteričky prezimujú. Ropuchy nám zatiaľ zimovali pod starým kobercom v drevenej štiepke, možno aj tie sa tam presťahujú. A áno, aj vtáčiky budú mať čo jesť, čiže ani naša mačka neostane hladná:D.

Kua, že ty nedávaš športku :D
" Chcem tam mať užitočný hmyz"

a ak príde aj neužitočný, budeš triediť ????????


Pre pedantov - možno som sa nepresne vyjadrila, takže opravujem : chcem tam mať AJ užitočný hmyz. (Ten neužitočný, ktorý tam práve nechcem, je na rastlinách...) A v tom je ten vtip - nebudem musieť "triediť" ja, spraví to za mňa práve ten užitočný hmyz:). Mimochodom, včely sa tam už zabývali a našla som tam už aj lienky a ucholaky, takže vošky, traste sa!
kukučka
20.05.14,22:24
prosím ťa, vari sa nezľakneš Karasa, vŕta a bzučí jak čmeliak, bolo by mu treba nastaviť pascu :--- :D
korela
20.05.14,22:58
alaya - nezabudni, že na balkóne treba viac polievať - a hlavne pri takejto fľaši - pomerne málo zeminy je tam na paradajku ... v lete by si musela aspoň trikrát denne (alebo vyriešiť kontinuálnu závlahu;)) - ak by si chcela mať nejakú úrodu)

Jasne, dakujem, viem ze treba zalievat, mam 2 l flase, ked ich do polovice naplnim, vychadza mi, ze tam bude viac zeminy, ako v kochlikoch,vyrez chcem urobit len jeden, aby na stene bola flasa. uvidim, vyskusam, nic za to nedam :)

ja som pet flase na paradajky skúšala, ale mne sa to neosvedčilo. Bolo to malé, bolo to priesvitné. keď budeš maľovať, tak mám pocit, že škoda roboty. To potom pomaly aby si neodisla ani na pol dna na kupalisko, stale potrebuješ zalievať.
Nakoniec som miesto veľkých kvetinačov použila koše na smeti http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/20052012/ síce som kupovala, ale oproti kvetinačom zlomok ceny. Momentálne idem do nich sadit 3-ti rok.
Ja si myslím, že veľkým paradajkám by sa darilo v takýchto veľkoobjemných taškách, a nielen im.

Pre inšpiráciu, čo všetko sa dá použiť na sadenie, aj do jutových vriec, z nevyhodených látok pošiť závesné vrecká, veď to rastlinky obrastú. Je toho more, netreba kupovať vždy drahé plastové kvetináče, a hranaté ušetria priestor oproti guľatým.
bag garden
https://www.google.sk/search?q=bag+garden&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=ztx7U42aK4-w7Ab954GwCA&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1600&bih=1081


http://discoverystorybook.com/wp-content/uploads/2013/04/LoveGrows-growbag.jpeg (http://flora2000.it/bacsac/)

http://3.bp.blogspot.com/-K2BaSc9Cb_4/Td7blmk1JmI/AAAAAAAAEnM/ppIypMmBf-8/s640/DSCN3561.JPG (http://3.bp.blogspot.com/-K2BaSc9Cb_4/Td7blmk1JmI/AAAAAAAAEnM/ppIypMmBf-8/s1600/DSCN3561.JPG)

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSP9-kkzH5QJX_uP3ymVdJTw7SbXCCH-wx5ctsL0Z9uGveVml7y (http://flora2000.it/bacsac/)
kukučka
20.05.14,23:31
bettylou
21.05.14,01:24
http://www.knihy-a.cz/23808/znate-jedle-rostlinky

trochu kontroverzný článok, trebárs konzumácia kostijhoja vám zničí pečeň, s puškvorcom riskujete sluchové halucinácie, .. žihľava v pohode...
Dáša_
21.05.14,06:48
k pestovaniu zeleniny mimo záhonov http://byvanie.sme.sk/c/7208656/paradajky-zarodia-aj-v-strede-chodnika.html?ref=tit

fotky vyzeraju dobre, len ja teda tak dobru skusenosť nemám. Ale možno tento rok sa to prevalí :D
taiko
21.05.14,06:50
Pre pedantov - možno som sa nepresne vyjadrila, takže opravujem : chcem tam mať AJ užitočný hmyz. (Ten neužitočný, ktorý tam práve nechcem, je na rastlinách...) A v tom je ten vtip - nebudem musieť "triediť" ja, spraví to za mňa práve ten užitočný hmyz:). Mimochodom, včely sa tam už zabývali a našla som tam už aj lienky a ucholaky, takže vošky, traste sa!
hmmmmm, aj ja chcem. Ja som tiez domcek pre hmyz zakupil, len sa mi tam zatial nikto nenastahoval. Co si im tam nejake dobroty nainstalovala, ci len mam trpezlivo cakat?
korela
21.05.14,07:16
k pestovaniu zeleniny mimo záhonov http://byvanie.sme.sk/c/7208656/paradajky-zarodia-aj-v-strede-chodnika.html?ref=tit

fotky vyzeraju dobre, len ja teda tak dobru skusenosť nemám. Ale možno tento rok sa to prevalí :D
Veď to alternatívne pestovanie je prebraté z tretieho sveta, kde jemax. chudoba a učia ich sa uživiť. Afrika, India, Dominikánska republika. Ja sa tým zaoberám iba preto, lebo tie vhodné miesta mám v závetrí, a dlho tam svieti slnko.
Inak rozorať trávnik a je po záhrade. To by sme úplne zničili vizuál. Na tej strane ale máme aj menej priameho slnka.
Kedysi sme mali prenajatú oplotenú roľu, asi 6 árov, ešte pred deťmi, to bola radosť, rástlo to aj bez vody, úroda bohatá. A to ticho, čo tam bolo.
korela
21.05.14,09:10
s tým balkónom a pestovaním v rôznych nádobach súhlasím. Ja mám síce aj záhradu, napriek tomu sa permanentne snažím o niečo aj na balkóne. Aj včera som sa s tým babrala celý den. Ale po pravde, čakám tak akurát pažítku, petržlenovú vňať a cibuľkovú vňať. Maty mam tak pár krát do čaju, rovnako aj iné bylinky. Ale baví ma to. Len netreba mať veľké oči. oni tie fotky sú pekné, ale trochu pochybujem o nich. Alebo o používaných hnojivach. Ale každý si musí zrejme sám vyskúšať.

Toto je úžasná pravda. je ľahké poukladať kvetináče z rôznych zdrojov a usporiadať do úhľadného celku na fotenie. Ja som mala takto veľké oči ohľadne vysadených kvetov v záhrade v črepníkoch, chcela som mať potešenie z rozmiestnených muškátov, begónii, netykaviek ......a mala som len starosti, lebo keď dlho pršalo, tak som mala neustále premokrenú zeminu, lebo nestíhala voda odtekať z črepníka, bolo treba stále vylievať vodu z misiek a ak to trvalo dlho, musela som všetku parádu nasťahovať na schody, kde mi to olamoval pes, keď vrtil chvostom. A navyše, ak sa prihnala nečakaná búrka, tak sme celá rodina lietali po dvore a nosili črepníky na schody, aby ich neprevrátil a nedolámal vietor. Tento rok som sa uskromnila. Presne tak, nestálo to zato, mať veľké oči z krásnych záhrad obložených črepníkmi a kvetmi ale asi iba pre ten okamih fotenia.
Ja sa tak vzdy pousmejem nad krasnymi, romantickymi fotkami roznych pergol, ci zahradnych laviciek v zaplave crepnikov, s ulozenymi vankusikmi, dekami a pod.
U nas byva dost veterno, takze by som vsetku tu nadheru asi hladala poza plot u susedov...

Ja vonkajsie kvety davam iba do crepnikov s dierkou naspodu. Tiez ma nebavilo stale kontrolovat, ci nestoja vo vode.
Arizona, na vankúše stačí prišiť zozadu suchý zips, a je po starosti. Inak je fakt, že je to všetko naaranžované. A mať sedenie radšej v závetrí.
arizona
21.05.14,22:30
Osvedčené metódy proti mravcom

✔ Ak ste na chodníku v záhrade objavili zástupy mravcov, nemusíte hneď siahať po pesticídoch. Namiesto toho nasypte do misky šálku preosiatej múky a lyžicu mletého korenia, či inej aromatickej koreniny, napríklad mleté klinčeky alebo škoricu. Zmes dobre premiešajte a nasypte ju na ne, aj na cestičky, po ktorých sa presúvajú. Zmiznú v priebehu hodiny.

✔ Do sklenníka či foliovníka sa mravce nedostanú, ak okolo vchodu nakreslíte čiaru kriedou proti mravcom. Odradí ich uhličitan vápenatý obsiahnutý v kriede, ktorá sa vyrába z rozomletých vápenatých schránok morských živočíchov. Nastrúhaná krieda nasypaná okolo záhradných rastlín, zaženie okrem mravcov aj slimáky. Medzi ďalšie odpudzovače patrí vínny kameň, bórax, prášková síra, mastencová múčka a klinčekový olej.

✔ Do rozprašovača nalejte roztok z rovnakého množstva bieleho octu a vody, poriadne ním postriekajte mravenisko aj miesta, kde sa mravce najčastejšie vyskytujú. Tieto drobné živočíchy priam neznášajú pach octu. Ak máte na pozemku veľa mravenísk, nalejte na ne neriedený ocot.

✔ Rozmixujte šupky z pomaranča v jednej šálke teplej vody a roztok pomaly nalejte okolo mraveniska i doň. Mravce sa poberú inam.

✔ Hoci vrecúška naplnené šalviou, škoricovou kôrou alebo klinčekmi krásne voňajú, na mravce pôsobia odpudzujúco. Takisto môžete pozdĺž múrov alebo v záhrade vysadiť mätu.

Tip Záhradkára proti mravcom

Lepové pásy chránia ovocné stromy pred lezúcim hmyzom, medzi ne patria aj mravce, ktoré hlavne v lete roznášajú vošky škodiace stromom. Upevňujú sa na spodnú časť kmeňa.
http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/skodce-choroby/najlepsie-rady-proti-mravcom-zbavte-ich.html?utm_source=Pluska&utm_medium=cross-box&utm_campaign=vb
korela
21.05.14,22:59
s tým balkónom a pestovaním v rôznych nádobach súhlasím. Ja mám síce aj záhradu, napriek tomu sa permanentne snažím o niečo aj na balkóne. Aj včera som sa s tým babrala celý den. Ale po pravde, čakám tak akurát pažítku, petržlenovú vňať a cibuľkovú vňať. Maty mam tak pár krát do čaju, rovnako aj iné bylinky. Ale baví ma to. Len netreba mať veľké oči. oni tie fotky sú pekné, ale trochu pochybujem o nich. Alebo o používaných hnojivach. Ale každý si musí zrejme sám vyskúšať.

Toto je úžasná pravda. je ľahké poukladať kvetináče z rôznych zdrojov a usporiadať do úhľadného celku na fotenie. Ja som mala takto veľké oči ohľadne vysadených kvetov v záhrade v črepníkoch, chcela som mať potešenie z rozmiestnených muškátov, begónii, netykaviek ......a mala som len starosti, lebo keď dlho pršalo, tak som mala neustále premokrenú zeminu, lebo nestíhala voda odtekať z črepníka, bolo treba stále vylievať vodu z misiek a ak to trvalo dlho, musela som všetku parádu nasťahovať na schody, kde mi to olamoval pes, keď vrtil chvostom. A navyše, ak sa prihnala nečakaná búrka, tak sme celá rodina lietali po dvore a nosili črepníky na schody, aby ich neprevrátil a nedolámal vietor. Tento rok som sa uskromnila. Presne tak, nestálo to zato, mať veľké oči z krásnych záhrad obložených črepníkmi a kvetmi ale asi iba pre ten okamih fotenia.
Ja sa tak vzdy pousmejem nad krasnymi, romantickymi fotkami roznych pergol, ci zahradnych laviciek v zaplave crepnikov, s ulozenymi vankusikmi, dekami a pod.
U nas byva dost veterno, takze by som vsetku tu nadheru asi hladala poza plot u susedov...

Ja vonkajsie kvety davam iba do crepnikov s dierkou naspodu. Tiez ma nebavilo stale kontrolovat, ci nestoja vo vode.
Arizona, na vankúše stačí prišiť zozadu suchý zips, a je po starosti. Inak je fakt, že je to všetko naaranžované. A mať sedenie radšej v závetrí.
Závisí podľa druhu lavičky a operadiel, ak sú. Natiahnuť najradšej tú istú látku, a tiež prišiť zips.
Chodím okolo jedného domu, a tam majú pred vchodom voľne položené na spevnenej ploche kvety rôznych druhov a veľkostí. Trošku tak ledabolo. Asi ako, niečo sa mi v obchode zapáči, prinesiem si to domov. Je to neorganizované, ale vyznieva to veľmi dobre. Ale tiež to majú v závetrí. Nie sú vysoké, tak by ich vietor nemal prekotiť. Ja svoj oleander dvíham stále.To si chcem konečne urobiť tento rok.
arizona
22.05.14,06:36
Závisí podľa druhu lavičky a operadiel, ak sú. Natiahnuť najradšej tú istú látku, a tiež prišiť zips.
Chodím okolo jedného domu, a tam majú pred vchodom voľne položené na spevnenej ploche kvety rôznych druhov a veľkostí. Trošku tak ledabolo. Asi ako, niečo sa mi v obchode zapáči, prinesiem si to domov. Je to neorganizované, ale vyznieva to veľmi dobre. Ale tiež to majú v závetrí. Nie sú vysoké, tak by ich vietor nemal prekotiť. Ja svoj oleander dvíham stále.To si chcem konečne urobiť tento rok.
Ja mam zahradne lavicky drevene, mame doma macky, tie obcas na nich vylihuju...je jednoduchsie ich utriet,ako stale prat nejake "obliecky".
A teraz mame noveho hava, je to taky besnos, ten ked sa nudi, tak si najde vzdy nieco, co znici. Nedavno mi na kusky dohryzol nove sedaky na stolicky :-( , tak uz radsej nedavam ani tie.

U nas je dost veterno, mame nedaleko rieku, tu fuci skoro stale.Momentalne prerabam dvor a zahradu, mam dost kvetov v kvetinacoch, kazdu chvilu su poprevracane. Tak som rozmyslala, ze urobim do zeme jamy a kvetinace osadim do zeme. Vietor ich nebude prevracat a ak budu v lete zas horucavy, tak si v zemi udrzia viac chladu a vlahy.
Dáša_
22.05.14,06:43
včera som konečne založila žihľavový výluh. Pravidelne s tým hnojím paradajky. A keď nájdem niekde kostihoj, tak založím ešte aj ten - vraj kvasené kostihojové listy zlepšujú chuť paradajok. Neviem, či to je pravda, ale robievam to každý rok.
katka 23
22.05.14,07:15
včera som konečne založila žihľavový výluh. Pravidelne s tým hnojím paradajky. A keď nájdem niekde kostihoj, tak založím ešte aj ten - vraj kvasené kostihojové listy zlepšujú chuť paradajok. Neviem, či to je pravda, ale robievam to každý rok.
Dáška, ako robíš tie výluhy? Ja som paradajky nesadila roky - teraz chcem posadiť do vriec na terasu kde budú chránené pred vetrom lejakmi a ľadovcom.
Dáša_
22.05.14,07:19
včera som konečne založila žihľavový výluh. Pravidelne s tým hnojím paradajky. A keď nájdem niekde kostihoj, tak založím ešte aj ten - vraj kvasené kostihojové listy zlepšujú chuť paradajok. Neviem, či to je pravda, ale robievam to každý rok.
Dáška, ako robíš tie výluhy? Ja som paradajky nesadila roky - teraz chcem posadiť do vriec na terasu kde budú chránené pred vetrom lejakmi a ľadovcom.

do velkých pohárov našklbem poriadne žihľavy, najlepšie su mlade lístky. Zalejem vodou, mam nechlorovanu. Prikryjem tanierom a necham na slnku kvasiť. Občas treba premiešať. Ak si dobre pamatam, tak ku koncu ta rastlina klesne ku dnu a ostane len taký zakalený výluh. Trva to podľa počasia tak 2-3 týždne.
arizona
22.05.14,10:44
včera som konečne založila žihľavový výluh. Pravidelne s tým hnojím paradajky. A keď nájdem niekde kostihoj, tak založím ešte aj ten - vraj kvasené kostihojové listy zlepšujú chuť paradajok. Neviem, či to je pravda, ale robievam to každý rok.
Dáška, ako robíš tie výluhy? Ja som paradajky nesadila roky - teraz chcem posadiť do vriec na terasu kde budú chránené pred vetrom lejakmi a ľadovcom.
ja som davala zihlavu vyluhovat priamo do suda s vodou. nahadzala som ju tam a nechala stat na slnku v zahrade. Potom som iba po toche odoberala pri polievani.
Aby sa tam nemnozili komare a iny hmyz, staci dat par kvapiek stoloveho oleja.
kukučka
22.05.14,11:02
Zrejme máte tie kvety v plastových kvetináčoch a možno aj v tej kúpenej zemine, čo je v prevažnej miere kokos, všetko ľahké.
Pri jarnom vysádzaní balkónových kvetov mi bolo ľúto vyhodiť staré zbytky, ktoré prežili moju nevšímavosť a tak som ich nasadila do starých veľkých hlinených kvetináčov. Potrebovala som zamaskovať škaredé miesta. Pestrá zmes, najprv to vyzerá biedne, ale po čase sa odmenia a sú krásne, robím tak už roky. Mám síce výhodu, že tu máme výborný bazár, kvetináčov som tam nakúpila veľa.
bettylou
24.05.14,11:35
včera som konečne založila žihľavový výluh. Pravidelne s tým hnojím paradajky. A keď nájdem niekde kostihoj, tak založím ešte aj ten - vraj kvasené kostihojové listy zlepšujú chuť paradajok. Neviem, či to je pravda, ale robievam to každý rok.
Dáška, ako robíš tie výluhy? Ja som paradajky nesadila roky - teraz chcem posadiť do vriec na terasu kde budú chránené pred vetrom lejakmi a ľadovcom.
ja som davala zihlavu vyluhovat priamo do suda s vodou. nahadzala som ju tam a nechala stat na slnku v zahrade. Potom som iba po toche odoberala pri polievani.
Aby sa tam nemnozili komare a iny hmyz, staci dat par kvapiek stoloveho oleja.

aj som olej dala, aj som komáre mala
hubatá
27.05.14,05:49
Ja dávam šupy z citrónov čo si pomrazím koncom zimy a na jar: pokrájam ich na malé kúsky a rozsypem po záhrade. Tiež sem-tam pretlačím cesnak do vody na polievanie, takouto osmradenou vodou som ponatierala aj drevené časti ovocných stromčekov a hrozna. Ocot je tiež vynikajúca vec a niekedy dám aj kypriaci prášok a tak popolievam. S hmyzom sa mi ako-tak darí ale nedarí sa mi s dvojnohými a počiernymi spoluobčanmi ....... Po každý raz keď prídem do záhrady zistím že voľačo dostalo nohy: ventil z vodovodu, kýbel, priesady paradajok, tekvice, zredli mi snežienky, tulipány, nedajbože zabudnúť vonku motyku ....
Dáša_
27.05.14,06:16
Antea
27.05.14,17:31
Tak, skúsila som ekologický postrek na vošku makovú, to sú tie čierne, možno funguje aj na iné:). Kdesi som čítala, že tymián, ale ten nemám nuž som kúpila tymiánový EO, drahý jak šľak,
Na liter vody som dala 25 kvapiek EO a ako zmáčadlo som použila Jar a postriekala milé vošky. Nepadali hneď, ale za 24 hod boli všetky preč. A pri práci mi to ešte aj pekne voňalo. Neviem síce či je to správny pomer EO a vody, hlavné je že zabralo. Dcéra síce sľúbila, že sa tým bude zaoberať, asi nie v blízkej dobe lebo teraz robí výskum ako účinkujú EO na nejaké choroby rastlín.
Chcela som priložiť fotky mojich zemiakov pod senoslamou, ale sú veľké nezobralo ich, a zmenšiť neviem
lavanda
27.05.14,23:25
Pre pedantov - možno som sa nepresne vyjadrila, takže opravujem : chcem tam mať AJ užitočný hmyz. (Ten neužitočný, ktorý tam práve nechcem, je na rastlinách...) A v tom je ten vtip - nebudem musieť "triediť" ja, spraví to za mňa práve ten užitočný hmyz:). Mimochodom, včely sa tam už zabývali a našla som tam už aj lienky a ucholaky, takže vošky, traste sa!
hmmmmm, aj ja chcem. Ja som tiez domcek pre hmyz zakupil, len sa mi tam zatial nikto nenastahoval. Co si im tam nejake dobroty nainstalovala, ci len mam trpezlivo cakat?

Asi tu platí, že "trpezlivosť hmyz prináša" :). Ten hotový domček nie je náhodou niečím umelým natretý? My sme tam dali len samé prírodné veci, ktoré sme našli v záhrade, drevárni, na povale... Kadejaké drevené zvyšky hranolov z pergol a altánku(ešte nenatretých), popílené konáre stromov, suché zvyšky rastlín, šišky, tehly, staré škridly a tak.
Tu som našla, ako si môžeš zaobstarať včely do svojho domčeka: http://byvanie.sme.sk/c/6837017/prilakajte-do-zahrady-vcely-samotarky.html Prajem veľa zdaru a žiadne štípance:).
kukučka
02.06.14,17:13
arizona
08.06.14,07:37
Takto sa rýchlo a účinne zbavíte vošiek



ČO MÔŽETE ROBIŤNajskôr sa zbavte mravcov. Na ovocninách použite lepové pásy, ktoré zábránia ich "pochodu" do koruny stromu. Pri rastlinách v nádobách (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1626&pr=0.1&w_id=5018&tstamp=1402212519&pid=540&cd=66626b35d98a57cf9295c0052fa7fcde&f=1) je to však problém. Pomôcť si však môžete kriedou. Jednoducho črepníky a podlahu pokreslíte tak, že im zamedzíte akýkoľvek prístup k rastlinám. Potom sa zamerajte na vošky.
NAJSKÔR EKOLOGICKY1. Cesnak má baktericídne a fungicídne učinky, jeho typická vôňa (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=3509&pr=0.1&w_id=903&tstamp=1402212519&pid=540&cd=4ced1125cb73be3e82f055029aeec5e1&f=1)odpudzuje hmyz. Môžete ho úspešne použiť v boji proti voškám.
Príprava: 25 strúčikov cesnaku nasekajte a zalejte 1 l vriacej vody v nádobe, ktorá dlho (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=3482&pr=0.1&w_id=1220&tstamp=1402212519&pid=540&cd=77fb07a7a6a3abe085426095fdc3fe29&f=1) udržuje teplo. Prikryté nechajte stáť 15 minút, potom roztok preceďte cez husté sitko. Neriedený ho aplikujte na rastliny napadnuté voškami, najlepšie raz za dva až tri týždne.

2. Pŕhľava obsahuje množstvo kyselín, mikroelementov a je spoľahlivým dodávateľom dusíka. Použite mladé rastliny, ktoré ešte nevytvorili kvety.
Príprava: 1 kg čerstvo nasekanej vňate zalejte desiatimi litrami dažďovej vody a nechajte lúhovať 12 až 24 hodín. Pozor, výluh nesmie prejsť kvasením! Potom roztok preceďte, zvyšky rastlín, ktoré ostali na dne nádoby "vyžmýkajte" a bez riedenia aplikujte na postihnuté rastliny.

3. Vratič obsahuje v listoch a súkvetiach éterické oleje, triesloviny a horké látky. Zberá sa počas kvitnutia od júla do septembra. Odvar z neho je účinný napríklad proti roztočom na jahodách či ostružinách, voškám či obaľovačovi jablčnému.
Príprava: Na 1 l výluhu potrebujete 30 g usušených kvetov, ktoré zalejte vriacou vodou a nechajte zakryté lúhovať 10 až 15 minút. Výluh potom preceďte a vychladnutý aplikujte ako postrek na postihnuté rastliny. Aby ste si ho mohli pripraviť aj začiatkom jari, súkvetia si môžete nasušiť do zásoby.
DOBRÁ RADAOdvary, výluhy či zákvasy skladujte mimo dosahu detí a domácich zvierat.
Najvhodnejší čas na zber listov je skoro ráno.
Aby jemné chĺpky niektorých druhov rastlín nevyvolali alergickú reakciu, použite ochranné rukavice.
NA ZÁVERAk sa vám nechce zapodievať bylinkovými výluhmi, alebo nemáte potrebné suroviny, môžete sa spoľahnúť na chémiu. Nezabúdajte, že väčšina prípravkov má škodlivý účinok na ľudký organizmus a niektoré sú dokonca jedovaté, preto je lepšie po nich siahať ba v krajnom prípade. Pri aplikácii nezabudnite na ochranný odev a rukavice.

Účinné prípravky proti voškám: Bi 58 EC, Karate Zeon 5CS a Pirimor 50WG
http://www.pluska.sk/izahradkar/okrasna-zahrada/skodce-choroby/takto-rychlo-ucinne-zbavite-vosiek.html
Terezia13
15.06.14,11:55
Jedovatá okrasa našich zahrad
Milovníci krásných rostlin se o svou zahradu starají jako o nic jiného na světě. Z květinářství si odnášejí domů stále nové a nové druhy květin. Ani je nenapadne, že kvetoucí kráska na jejich okně může být jedovatá.
Mnoho zahrádek zdobí rostlina s názvem náprstník červený (Digitalis purpurae). Náprstník je velmi vysoká rostlina, doroste klidně až 150 centimetrů. Poznáme ji podle zvoncovitých květů. Lidově se náprstník označuje jako „čarodějnický náprstek“ nebo „zvonce mrtvého muže“. Z těchto pojmenování je zřejmé, že je rostlina jedovatá.
Všechny části náprstníku jsou prudce jedovaté. Pouhé dva listy této nebezpečné rostliny vás mohou zabít. Naštěstí má celá rostlina hořkou chuť a tak ji nikdo rozhodně nesní ve větším množství. Nejčastěji náprstník zabije děti a domácí mazlíčky. Po požití rostliny se objeví bolest v ústech a nevolnost. Asi po dvou hodinách dojde k zástavě srdce.
Látky obsažené v náprstníku se také využívají v lékařství. Za to vděčíme anglickému botanikovi a lékaři Williamu Witheringu, který v roce 1785 získal z rostliny lék na podporu srdečního rytmu. Dále se náprstník využívá při léčení ledvin, deprese a silných bolestech hlavy.
Častou okrasou zahrad je popínavá dřevina vistárie (Wisteria), která zdobí hlavně zahradní pergoly nebo vítá hosty u vchodu do domu. Rostlina na zahradě roste spoustu let a navíc nádherně kvete.
Vistárie je jedovatá celá. Nejjedovatější jsou její semena, která má uložena v luscích. Ty si můžeme často splést s těmi fazolovými. Proto má vistárie na svědomí hlavně děti, které ji ochutnají. Pouhá dvě semena mohou zabít dítě, dospělého člověka asi deset semen. Po pozření semen se objeví nevolnost a křeče. I přes lékařskou pomoc trvá zhruba týden, než tyto problémy zmizí.
V létě v zahradách rozkvete keř oleandr obecný (Nerium oleander). Všechny části tohoto kvetoucího listnatého keře jsou jedovaté. Pokud se ho chystáte po tomto novém poznatku spálit, rozhodně nevdechujte kouř při jeho spalování. I ten by vám dokázal přivodit nevolnost.
Nejjedovatější částí oleandru je míza. Ta buď zpomalí, nebo zrychlí srdeční rytmus, záleží na zdravotním stavu člověka. V obou případech se srdce zastaví. Keř má mnoho obětí, v roce 2003 zemřelo v USA na otravu oleandrem 847 lidí.
Dalším kvetoucím zabijákem je keř rododendron (Ericaceae). Tyto nádherné keře jsou okrasou zahrad i zámeckých parků. Bohužel jsou také velmi jedovaté. Nejnebezpečnější jsou listy rododendronu. V nich je obsažen jed andromedotoxin, který způsobí nevolnost, potíže a dýcháním a zástavu srdce. Z listů si často sebevrazi připravují vražedný čaj.
Známou a oblíbenou zahradní rostlinou je narcis (Narcissus). Patří mezi první jarní kvetoucí rostliny. Jedovatou částí narcisu je cibulka. Jsou zaznamenány případy, kdy si ji lidé spletli s cibulí, která se používá v kuchyni. Když si cibulky popletete, dostaví se nevolnost a křeče, které po několika hodinách končí smrtí.
Zahradníci pracující s narcisy mají ale jiné problémy než zapletení cibulek. Šťáva z rostliny jim způsobí na rukou nepříjemnou vyrážku, proto bychom se měli narcisů dotýkat v rukavicích.
Oblíbenou ozdobou zahrad je hortenzie velkokvětá (Hydrangea macrophylla). Tato rostlina tvoří keříky s nádhernými velkými květy všech možných barev. Kdo by řekl, že tak krásná květina bude jedovatá.
Nejjedovatější jsou u hortenzie právě její krásné květy. Jed hydragin má podobné účinky jako třeba kyanid. Nejprve přijde nevolnost a celková slabost. Jed poté začne působit na krevní oběh a srdeční rytmus. Úmrtí není časté, dnešní medicína poskytuje protilátky. Lidé s citlivou pokožkou by se ale hortenzie neměli moc dotýkat. Mohla by jim přivodit nepříjemnou vyrážku.
Nejméně nebezpečnou rostlinou je chryzantéma (Chrysanthemum). Chryzantémy jsou velmi oblíbené, protože jako jedny z mála rostlin kvetou na podzim, když už ostatní květiny odkvetly. Květy chryzantém jsou různě zbarveny, nejčastěji jsou červené nebo žluté.
Z chryzantém nemusíte mít strach. Není znám jediný případ, kdy by člověk po jejich konzumaci zemřel. Opatrní by měli být pouze citliví lidé, kteří trpí vyrážkami. Těm by mohla chryzantéma vyvolat alergickou reakci. Kůže pak zčervená a objeví se puchýře. To je asi jediné nebezpečí, kterému vás může chryzantéma vystavit.
osky
17.06.14,09:00
[QUOTE="Terezia13"]Jedovatá okrasa našich zahrad
Milovníci krásných rostlin se o svou zahradu starají jako o nic jiného na světě. Z květinářství si odnášejí domů stále nové a nové druhy květin. Ani je nenapadne, že kvetoucí kráska na jejich okně může být jedovatá.

velmi zaujimave,nieco som vedela,nieco si zapamätam :-D
alaya1
09.08.14,07:12
lujza.j
09.08.14,08:02
no mne zase tie džíny:Dsa páčia....
Dáša_
09.08.14,09:54
no mne zase tie džíny:Dsa páčia....
že som sa nepozrela skôr - práve sme vyviezli do zberného dvora tašku nohavíc :D
buchač
09.08.14,10:18
Ten kotlík ma už inšpiroval dávnejšie, niekde inde som ho videl...peknučký je a bude sa aj hodiť na jedno miesto. Len šéfová musí schváliť;) :D

Ten klát už mám, kríčkové ruže su v ňom nasadené.
Tweety
11.08.14,10:46
Dáša_
14.08.14,19:27
bjuty smis
15.08.14,07:55
Ten kotlík ma už inšpiroval dávnejšie, niekde inde som ho videl...peknučký je a bude sa aj hodiť na jedno miesto. Len šéfová musí schváliť;) :D

Ten klát už mám, kríčkové ruže su v ňom nasadené.

šéfovú prekvap, urob to a bude chváliť....nemusí schváliť....
arizona
20.08.14,07:01
A rysuje sa už aj druhý hotel - tentokrát už exkluzívny Hilton - pre hmyz:). Zatiaľ sme zohnali toto, na zvyšku výplne sa usilovne pracuje.

Už minule som čumel na hento ... vyzerá to síce fasa , ALE ...

No otázka znie aj inak .
To sa proste ale nedá umiestniť niekde poblíž obydlia a podobne ....skôr čím ďalej ....či ?
Veď ak sa začne ten hmyz pohybovať šíram - šárom ...šak zbohom rodina ...

Ide o motýle, lienky, ucholaky, zlatoočká, pestrice, pavúky, včely-samotárky (tie nie sú agresívne)...čo z toho je nebezpečné? Ale jasné, nemáme to hneď pri dome, ten veľký je tak 25-30 metrov od domu a ten malý úplne na konci záhrady. Chcem tam mať užitočný hmyz, ktorý mi požerie vošky a podobnú háveď, aby som nemusela používať chémiu. Uvidím, ako sa to osvedčí a ak áno, postavíme ešte zopár malých do rôznych častí záhrady. Na 23 ároch sa toho pomestí ajajaj:)! Na jeseň pod palety nahrnieme lístie, tak tam možno aj ježko alebo jašteričky prezimujú. Ropuchy nám zatiaľ zimovali pod starým kobercom v drevenej štiepke, možno aj tie sa tam presťahujú. A áno, aj vtáčiky budú mať čo jesť, čiže ani naša mačka neostane hladná:D.

Kua, že ty nedávaš športku :D
" Chcem tam mať užitočný hmyz"

a ak príde aj neužitočný, budeš triediť ????????


Pre pedantov - možno som sa nepresne vyjadrila, takže opravujem : chcem tam mať AJ užitočný hmyz. (Ten neužitočný, ktorý tam práve nechcem, je na rastlinách...) A v tom je ten vtip - nebudem musieť "triediť" ja, spraví to za mňa práve ten užitočný hmyz:). Mimochodom, včely sa tam už zabývali a našla som tam už aj lienky a ucholaky, takže vošky, traste sa!
Nemozem nikde najst info,ci tie hranoly sa maju prevrtat az na druhu stranu,alebo do akej hlbky je najvhodnejsie. Mate niekto skusenosti?
bodliak
20.08.14,07:04
Nie, sú to len otvory, nie sú prevŕtané durch. Ale keď spravíš aj také, nič zlé sa nestane.
kukučka
20.08.14,11:59
Povarte chilli papričky vo vode a postriekajte voškami napadnuté rastliny. Konečne som mala krásne margaréty. Po dovolenke som našla skoro na všetkých listoch na balkónových šalviách cestičky, lietali skočky - zabralo aj na ne.
Skusmo som postriekala aj krasule - tučnolisty, uvidíme. Žerú mi ich už tri roky potvory, na ktoré chémia účinkuje krátkodobo, ostáva za nimi biely chumáčik. V lete sú vonku, spamätajú sa, niečo mi pomáha tie potvory likvidovať, ale časť prežije a znovu sa rozlezú. Poraďte niečo.
Tweety
04.10.14,08:25
Terezia13
26.10.14,18:18
Viete pestovať paradajky?
2009
22.11.14,08:47
A rysuje sa už aj druhý hotel - tentokrát už exkluzívny Hilton - pre hmyz:). Zatiaľ sme zohnali toto, na zvyšku výplne sa usilovne pracuje.

Už minule som čumel na hento ... vyzerá to síce fasa , ALE ...

No otázka znie aj inak .
To sa proste ale nedá umiestniť niekde poblíž obydlia a podobne ....skôr čím ďalej ....či ?
Veď ak sa začne ten hmyz pohybovať šíram - šárom ...šak zbohom rodina ...

Ide o motýle, lienky, ucholaky, zlatoočká, pestrice, pavúky, včely-samotárky (tie nie sú agresívne)...čo z toho je nebezpečné? Ale jasné, nemáme to hneď pri dome, ten veľký je tak 25-30 metrov od domu a ten malý úplne na konci záhrady. Chcem tam mať užitočný hmyz, ktorý mi požerie vošky a podobnú háveď, aby som nemusela používať chémiu. Uvidím, ako sa to osvedčí a ak áno, postavíme ešte zopár malých do rôznych častí záhrady. Na 23 ároch sa toho pomestí ajajaj:)! Na jeseň pod palety nahrnieme lístie, tak tam možno aj ježko alebo jašteričky prezimujú. Ropuchy nám zatiaľ zimovali pod starým kobercom v drevenej štiepke, možno aj tie sa tam presťahujú. A áno, aj vtáčiky budú mať čo jesť, čiže ani naša mačka neostane hladná:D.

Kua, že ty nedávaš športku :D
" Chcem tam mať užitočný hmyz"

a ak príde aj neužitočný, budeš triediť ????????


Pre pedantov - možno som sa nepresne vyjadrila, takže opravujem : chcem tam mať AJ užitočný hmyz. (Ten neužitočný, ktorý tam práve nechcem, je na rastlinách...) A v tom je ten vtip - nebudem musieť "triediť" ja, spraví to za mňa práve ten užitočný hmyz:). Mimochodom, včely sa tam už zabývali a našla som tam už aj lienky a ucholaky, takže vošky, traste sa!
Peknučké. Pozri čo som našla. http://www.biospotrebitel.sk/clanok/2091-co-je-vcelia-stienka-a-hmyzi-hotel.htm
korela
22.11.14,10:08
Ešte som zabudla k tým sliepkam: moja babka na jeseň vyhnala do záhrady sliepky, zajace, husi, prasa ....... to ste mali vidieť tú radosť tej hydiny! Našli tam toooľko potravy, vyďobali všetku háveď a preryli celú záhradu. Samozrejme ju aj patrične pohnojili. ;)Takže zdravý sedliacky rozum mojej babky by som chcela použiť aj ja, ale nemôžem lebo by mi sliepky zjedli nepris ........ ví. Ono, keby si splnili svoju úlohu tak do novembra, ja by som im tie sliepky aj dala, lebo neviem ako by som takú sliepku podrezala keď sa s ňou človek mazná, hladká ju - no zožerte ju potom v perkelte! :eek:A tak mi nezostáva nič iné len chodiť po lúke a zbierať klápince po dostihových koňoch. Len neviem čím ich kŕmia, že sa mi ten klápinec na komposte po celú zimu nerozlož a tak si myslím že už ani to hov ....o nie je to čo bolo. Aspoň to nám mohli komouši nechať keď v roku 1989 za sebou zhasli a zatvorili bránu. :---
Neviem, ako sa rozkladali klápince po kravách pred sto rokmi, ale viem, že Bielorusi ich po kravách na pašiach zbierali, a pribíjali na svoje domy ako u nás kedysi azbestové obklady. Keď bolo treba, klápince obnovili. Vždy ekologickejšie, ako mať v záhrade azbest. A vraj to vyzeralo celkom vkusne.
korela
22.11.14,10:14
A rysuje sa už aj druhý hotel - tentokrát už exkluzívny Hilton - pre hmyz:). Zatiaľ sme zohnali toto, na zvyšku výplne sa usilovne pracuje.

Už minule som čumel na hento ... vyzerá to síce fasa , ALE ...

No otázka znie aj inak .
To sa proste ale nedá umiestniť niekde poblíž obydlia a podobne ....skôr čím ďalej ....či ?
Veď ak sa začne ten hmyz pohybovať šíram - šárom ...šak zbohom rodina ...

Ide o motýle, lienky, ucholaky, zlatoočká, pestrice, pavúky, včely-samotárky (tie nie sú agresívne)...čo z toho je nebezpečné? Ale jasné, nemáme to hneď pri dome, ten veľký je tak 25-30 metrov od domu a ten malý úplne na konci záhrady. Chcem tam mať užitočný hmyz, ktorý mi požerie vošky a podobnú háveď, aby som nemusela používať chémiu. Uvidím, ako sa to osvedčí a ak áno, postavíme ešte zopár malých do rôznych častí záhrady. Na 23 ároch sa toho pomestí ajajaj:)! Na jeseň pod palety nahrnieme lístie, tak tam možno aj ježko alebo jašteričky prezimujú. Ropuchy nám zatiaľ zimovali pod starým kobercom v drevenej štiepke, možno aj tie sa tam presťahujú. A áno, aj vtáčiky budú mať čo jesť, čiže ani naša mačka neostane hladná:D.

Kua, že ty nedávaš športku :D
" Chcem tam mať užitočný hmyz"

a ak príde aj neužitočný, budeš triediť ????????


Pre pedantov - možno som sa nepresne vyjadrila, takže opravujem : chcem tam mať AJ užitočný hmyz. (Ten neužitočný, ktorý tam práve nechcem, je na rastlinách...) A v tom je ten vtip - nebudem musieť "triediť" ja, spraví to za mňa práve ten užitočný hmyz:). Mimochodom, včely sa tam už zabývali a našla som tam už aj lienky a ucholaky, takže vošky, traste sa!
Peknučké. Pozri čo som našla. http://c/2091-co-je-vcelia-stienka-a-hmyzi-hotel.htm
Ten článok na http://www.biospotrebitel.sk/clanok/...myzi-hotel.htm je písaný s takou láskou.
U nás skôr ako tie včielky by tam naliezli v prvom rade osy. Likvidujeme im hniezda každú jar. Vždy si nájdu práve takéto miesta aj bez vytvorenia hotela.
pavol54
22.11.14,10:14
Ešte som zabudla k tým sliepkam: moja babka na jeseň vyhnala do záhrady sliepky, zajace, husi, prasa ....... to ste mali vidieť tú radosť tej hydiny! Našli tam toooľko potravy, vyďobali všetku háveď a preryli celú záhradu. Samozrejme ju aj patrične pohnojili. ;)Takže zdravý sedliacky rozum mojej babky by som chcela použiť aj ja, ale nemôžem lebo by mi sliepky zjedli nepris ........ ví. Ono, keby si splnili svoju úlohu tak do novembra, ja by som im tie sliepky aj dala, lebo neviem ako by som takú sliepku podrezala keď sa s ňou človek mazná, hladká ju - no zožerte ju potom v perkelte! :eek:A tak mi nezostáva nič iné len chodiť po lúke a zbierať klápince po dostihových koňoch. Len neviem čím ich kŕmia, že sa mi ten klápinec na komposte po celú zimu nerozlož a tak si myslím že už ani to hov ....o nie je to čo bolo. Aspoň to nám mohli komouši nechať keď v roku 1989 za sebou zhasli a zatvorili bránu. :---
Neviem, ako sa rozkladali klápince po kravách pred sto rokmi, ale viem, že Bielorusi ich po kravách na pašiach zbierali, a pribíjali na svoje domy ako u nás kedysi azbestové obklady. Keď bolo treba, klápince obnovili. Vždy ekologickejšie, ako mať v záhrade azbest. A vraj to vyzeralo celkom vkusne.
a na dolniakoch (békeščaba) ich nechali v lete usušiť a vysušené používali ako palivo pri varení.
korela
22.11.14,10:22
No Bielorusi (určite i iné národy a iné ekologické krajové možnosti využívali) ich tiež nezbierali ešte mokré. A keďže boli prakticky rovnakej veľkosti, tak tie koláče pribíjané klincom mali svoju geometrickú súmernosť a pôsobili svojím spôsobom esteticky.
To spaľovanie, aké prosté a užitočné.