figiba
02.08.11,00:24
potrebujem vypocitat aka sila bude posobit na teleso v nejakej trubke v ktorej bude urcity tlak..pomoze mi niekto?
andiablo
02.08.11,04:52
daj zadanie
figiba
02.08.11,05:09
potrebujem vypocitat aka sila bude posobit na teleso v nejakej trubke v ktorej bude urcity tlak..pomoze mi niekto?
Erislava
02.08.11,05:22
alessi
02.08.11,06:09
Sila je tlak nasobeny plochou. Ale to zadanie a presne znenie by ozaj bolo lepšie.
babi2
02.08.11,06:18
mimotemynechápem prečo je neužitočné, ak niekto napíše daj zadanie:eek:
alessi
02.08.11,06:31
Babi2 suhlas. Bez konkrétneho zadania sa dá ťažko poradiť.
buchač
02.08.11,06:56
potrebujem vypocitat aka sila bude posobit na teleso v nejakej trubke v ktorej bude urcity tlak..pomoze mi niekto?

1. aké teleso ?
2. tlak čoho
- kvapaliny
- vzduchu
- oleja
......
3. aká ?

Tlak je fyzikálna veličina, vyjadrujúca pomer sily F (tzv. tlaková sila) kolmo, rovnomerne a spojito pôsobiacej na plochu S


Jednotky

Hlavnou jednotkou tlaku v sústave SI je pascal (Pa). Je to tlak, ktorý vyvoláva sila 1 newtonu (1 N), rovnomerne a spojito rozložená a pôsobiaca kolmo na plochu o obsahu 1 štvorcového metra (1 m2). V technickej praxi sa používajú hlavne násobky kilopascal (kPa, tj 103 Pa) a megapascal (MPa, tj. 106 Pa), v geológii a geofyzike i gigapascal (GPa, tj. 109 Pa). V meteorológii je obvyklé uvádzať tlak vzduchu v jednotkách hektopascal (hPa, tj. 100 Pa), pretože normálny tlak atmosféry je blízky tisícnásobku tejto jednotky (presne 1013,25 hPa). Vo vákuovej technike sa používajú menšie jednotky ako milipascal (mPa, tj. 10-3 Pa) a mikropascal (μPa, tj. 10-6 Pa).

V technickej praxi sa v minulosti používali aj iné jednotky, hlavne bar (bar) a technická atmosféra (at) rovná kilopondu na štvorcový centimeter (kp/cm2). Naproti tomu vo fyzike a termodynamike sa používala tzv. fyzikálna atmosféra (atm), odvodená od normálneho tlaku atmosféry. V meteorológii bolo v minulosti obvyklé používánie jednotky torr (Torr), pôvodne nazývané milimeter ortuťového stĺpca (mmHg). V anglosaských krajinách a Ázii sa bežne môžeme stretnúť s jednotkou libra sily na štvorcový palec (psi).

....

http://sk.wikipedia.org/wiki/Tlak
sthruska
02.08.11,07:17
mimotemyNa trúbku môžeš akurát trúbiť. Správny výraz je rúrka.

Ešte poznámočka: pre Teba asi bude zaujímavý rozdiel tlakov na oboch stranách telesa. Tlak ako taký tu nič neznamená/nestačí.
marjankaj
02.08.11,07:23
potrebujem vypocitat aka sila bude posobit na teleso v nejakej trubke v ktorej bude urcity tlak..pomoze mi niekto?

No ja by som povedal, že nejaká sila. :cool:Alebo určitá sila?:rolleyes:
Presnejšie by to nevypočítal ani Einstein.:cool:
Fero11
02.08.11,10:19
Ked uz sa tu bavite o sile na plochu co je tlak, tak nedavno som cital, citujem

Archimedes, Pascal a Newton hrají na schovávanou. Archimedes piká.Pascal se rozhlédne a hbitě se schová do křoví. Newton vezme klacek, do hlíny vyškrábne čtverec metr na metr a postaví se do něj. Nijak se neschovává. Archimedes dopiká, rozhlíží se kolem sebe. Samozřejmě, že ihned vidí Newtona a volá: “Deset dvacet Newton!” Newton v klidu řekne: “Tak to teda pěkný hovno! 1 Newton na metr čtvereční je přece Pascal.
:D:D:D
viktorviktor
02.08.11,11:53
zožeň si torznú váhu, niečo sa mi pletie s Coulombovým zákonom a Henry Cavendiish-om, ten vážil zemeguľu a zisťoval pôsobiace sily
marjankaj
02.08.11,12:02
zožeň si torznú váhu, niečo sa mi pletie s Coulombovým zákonom a Henry Cavendiish-om, ten vážil zemeguľu a zisťoval pôsobiace sily

Už len tá trubka ti tam chýba a máš to vyriešené:---