slavockah
02.08.11,06:56
Dobrý deň, plánujeme vymeniť okná a niektoré okná by sme chceli zmenšiť pretože sú zbytočne veľké. Chcem sa opýtať, ak s tým máte niekto skúsenosti či sa to vôbec oplatí nielen finančne, ale aj čo sa týka práce okolo toho. Potešia ma aj akékoľvek užitočné rady čo sa toho týkajú. Ďakujem.
ivka70
02.08.11,05:01
Na rodinnom dome?

Pokial ide o zasah do vonkajsieho vzhladu domu, tak potrebujete stavebne povolenie, si myslim.
video1983
02.08.11,05:17
isto ta vide lacnejsie to okno ako by mali zamurovavat cast o ktoru chces zmensit okno
zk24
02.08.11,05:20
Niet nad velke okna.
Chobot
02.08.11,06:38
Dobrý deň, plánujeme vymeniť okná a niektoré okná by sme chceli zmenšiť pretože sú zbytočne veľké. Chcem sa opýtať, ak s tým máte niekto skúsenosti či sa to vôbec oplatí nielen finančne, ale aj čo sa týka práce okolo toho. Potešia ma aj akékoľvek užitočné rady čo sa toho týkajú. Ďakujem.

V prvom rade si nenapísala, či ide o rodinný dom alebo bytovku. V bytovke na to zabudni, neverím, že by ti to oficiálne schválili. Na rodinnom dome si môžeš robiť čo len chceš, nemyslím, že na to budeš potrebovať stavebné povolenie. Veď kto už len po výmene bude zisťovať, aké rozmery mali okná pred výmenou?

Ale na tvojom mieste by som to nerobil. Menšie okná = menej svetla v miestnosti. Leda že by si mala slabosť pre domy typu Terchovská drevenica s oknami 70x70 cm. :rolleyes::D

Veď si len všimni súčasné trendy - kopec moderných domov má nielenže veľké okná, ale dokonca niektoré celé steny presklené.

Aký dôvod ťa vedie na zmenšenie okna?
Strata tepla? Daj si kvalitnejšie okná.
Cena? Vyjde ťa to drahšie zamurovať, než dať väčšie okno (ale to už napísali predo mnou).
video1983
02.08.11,06:44
este by som doplnil, ak to mas byt, tak okna by mali byt rovnake ako v celej bytovke, tym myslim , ze ked sme my menili chceli sme z trojky okna urobit jedno male a druhe vacsie, lenze nebolo nam to povolene pretoze v celom dome (bytoch) su taketo okna trojkove
slavockah
02.08.11,07:39
Vďaka za odpoveď. Je to rodinný dom zo sedemdesiatych rokov. Je v ňom maličká kuchyňa, ktorá má sotva 12 m štvorcových a je tam jedno obrovské trojkové okno, ktoré je tam ako päsť na oko. Pritom v kuchyni na dolnom podlaží (klasický 2 generačný dom) je to okno dvojkové a vyzerá to oveľa lepšie a útulnejšie. Podobne je to aj v spálni, prerábali sme ju a z časti sme urobili šatník a teraz to obrovské trojkové okno zaberá takmer jednu celú stenu a pripadá mi fakt zbytočné. Mám rada svetlo, niežeby som sa chcela zatvárať do tmy, veď v obyvačke máme okná na dvoch stranách a to meniť nebudeme, ale tieto dve okná sú na tie malé miestnosti fakt neprimerané. Manžel je šikovný a množstvo roboty zvládne sám, len som vlastne chcela poradiť, čoho sa napríklad vyvarovať a tak. Možno to predsa len necháme nakoniec tak, ale viem, že by ma to ešte dlho asi mrzelo, že sme to mohli zmenšiť.
220870
02.08.11,16:35
Finančne to vyjde cca rovnako ale len v prípade že plánujete do budúcnosti zatepľovať dom,alebo úplnú rekonštrukciu fasády.
misstka
02.08.11,16:48
Vďaka za odpoveď. Je to rodinný dom zo sedemdesiatych rokov. Je v ňom maličká kuchyňa, ktorá má sotva 12 m štvorcových a je tam jedno obrovské trojkové okno, ktoré je tam ako päsť na oko. Pritom v kuchyni na dolnom podlaží (klasický 2 generačný dom) je to okno dvojkové a vyzerá to oveľa lepšie a útulnejšie. Podobne je to aj v spálni, prerábali sme ju a z časti sme urobili šatník a teraz to obrovské trojkové okno zaberá takmer jednu celú stenu a pripadá mi fakt zbytočné. Mám rada svetlo, niežeby som sa chcela zatvárať do tmy, veď v obyvačke máme okná na dvoch stranách a to meniť nebudeme, ale tieto dve okná sú na tie malé miestnosti fakt neprimerané. Manžel je šikovný a množstvo roboty zvládne sám, len som vlastne chcela poradiť, čoho sa napríklad vyvarovať a tak. Možno to predsa len necháme nakoniec tak, ale viem, že by ma to ešte dlho asi mrzelo, že sme to mohli zmenšiť.

asi najlepšie by bolo skúsiť ako to bude vyzerať v tých miestnostiach kde nechcete zmenšovať, lebo dosť záleží aj na type okien, ale väčšinou nové okná majú o dosť hrubšie rámy a ak ich nasadíte, tak to okno vyzerá menšie ako staré a ani toľko svetla už neprepúšťa.
ja som mala tiež dosť veľké okná a teraz sa mi zdajú tie najväčšie akurát a to, čo sa mi zdalo len trochu veľké mi príde niekedy ako až veľmi malé.
slavockah
03.08.11,04:25
vďaka, áno chystáme sa aj zatepľovať, no uvidím teda ako sa rozhodneme.
slavockah
03.08.11,04:29
asi najlepšie by bolo skúsiť ako to bude vyzerať v tých miestnostiach kde nechcete zmenšovať, lebo dosť záleží aj na type okien, ale väčšinou nové okná majú o dosť hrubšie rámy a ak ich nasadíte, tak to okno vyzerá menšie ako staré a ani toľko svetla už neprepúšťa.
ja som mala tiež dosť veľké okná a teraz sa mi zdajú tie najväčšie akurát a to, čo sa mi zdalo len trochu veľké mi príde niekedy ako až veľmi malé.
No áno, my už máme túto ukážku na dolnom podlaží, pretože manželova mamina menila okná minulý rok. A je to fakt pravda, že pôsobia okná menšie ako tie predtým. No naozaj už neviem ako to vyriešime nakoniec.