petacuckova
02.08.11,10:06
Dobrý deň. Chcela by som vás poprosiť o radu. Zamestnankyňa, od mája na materskej dovolenke, dnes jej odsúhlasili príspevok zo SF pri narodení dieťaťa.
1. Mala by z tohto príspevku platiť všetky odvody ? Lebo mne pri natypovaní do miezd odvádza len ZP a ÚP za ZĽ-a a ZP a daň za ZV. Je to tak správne
2. Treba poslať do SP registračný list ? Posledná nahlásená je zmena začiatok MD. Podľa mňa nie...
3. Odvody poslať do SP a zamestnanca zahrnúť do mesačného výkazu alebo výkazu poistného ?
4. V mesiaci výplaty prihlásiť a odhlásiť do ZP ? Podľa mňa nie, lebo vyradená je až po skončení MD a začiatku RD.
Ďakujem za odpoveď.
Xanti
02.08.11,08:22
Dobrý deň,
posielame Vám odpoveď na Vašu otázku:

Dobrý deň,

naša spoločnosť podľa KZ vypláca zamestnancom príspevok zo sociálneho fondu (SF) pri narodení dieťaťa. Otázka znie:
V prípade, ak v priebehu roka 2011 vyplatíme príspevok zo SF pri narodení dieťaťa zamestnankyni, ktorá je na materskej dovolenke, stráca táto zamestnankyňa nárok na materskú v danom mesiaci, v ktorom jej bol vyplatený príspevok zo SF?
Ak áno, má zamestnankyňa, ktorá je na MD oznamovaciu povinnosť voči SP?
Za odpoveď ďakujem.

S pozdravom



Odpoveď:

Dobrý deň,

v zmysle § 30 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) v znení neskorších predpisov zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov ustanovených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 a § 49 ods. 1. Z uvedeného vyplýva, že splnenie podmienok nároku na materské sa sleduje zamestnankyni z toho nemocenského poistenia, z ktorého jej vznikol nárok na materské. Vzhľadom na skutočnosť, že príspevok zo sociálneho fondu pri narodení dieťaťa jej bol vyplatený z toho nemocenského poistenia, z ktorého jej vznikol aj nárok na dávku materské, bude mať tento príjem vplyv na výplatu materského.

V zmysle § 227 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení poberateľ dávky je povinný do ôsmich dní oznámiť príslušnej organizačnej zložke Sociálnej poisťovne zmenu v skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku, zánik nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu.

V prípade nejasností Vám bližšie informácie poskytne priamo pobočka Sociálnej poisťovne, ktorá vykonáva nemocenské poistenie Vašej zamestnankyne (podľa sídla zamestnávateľa), konkrétne oddelenie nemocenského poistenia.

S pozdravom


Vaša Sociálna poisťovňaNo včul vyjadrenie SP, takže podľa toho všetkého zamestnankyni pozastavia vyplácanie materského príspevku.
petacuckova
02.08.11,08:36
Takže ak som to správne pochopila, ak by sme jej teraz poslali nejakých trapných 50 €, z ktorého by sme samozrejme ešte odviedli daň a zdravotné, SP by zistila, že figuruje v mesačnom výkaze a v takomto prípade by jej nevyplatili materskú dovolenku za tento mesiac ???
A čo v prípade, že by sme jej tento príspevok vyplatili až po skončení MD, teda počas RD, tam by problém nebol ???

ĎAkujem za odpoveď.
Xanti
02.08.11,08:37
No aj ja som to tak pochopila. Počas RD môže mať zdaniteľný príjem.
petacuckova
02.08.11,08:43
Nakoľko rodičovský príspevok už nevypláca sociálna poisťovňa, ale úrad práce, sociálnych vecí a rodiny... Xanti ďakujem ti veľmi pekne za odpovedď... :-)
monika74
02.08.11,11:31
ja by som len upozornila na to, že ak spomínanej zamestnankyni bol odsúhlasený príspevok zo SF a je v tom súhlase uvedené aj dátum resp. termín vyplatenia príspevku, mali by ste ho dodržať, aby to bolo aj právne čisté. Predpokladám, že ho máte písomne ako podklad vyplateniu. Chápem, že jej chcete pomôcť nielen finančne ale zároveň jej nechcete uškodiť vyplatením príspevku zo SF tým, že stratí nárok na materskú. Preto ak je termín vyplatenia príspevku zo SF v čase poberania MD tak by som si nechala písomne upraviť termín vyplatenia príspevku tak, aby bol vyplatený počas RD. Papierovo si to radšej ošetrite, aby po nejakom čase nenastali problémy. Človek nikdy nevie, či mu na niečo nepríde vnútropodniková kontrola alebo či samotný zamestnanec niečo nevymyslí. Veci treba mať právne čisté, zvlášť ak sa jedná o mzdové záležitosti.
petacuckova
01.12.11,06:42
ja by som len upozornila na to, že ak spomínanej zamestnankyni bol odsúhlasený príspevok zo SF a je v tom súhlase uvedené aj dátum resp. termín vyplatenia príspevku, mali by ste ho dodržať, aby to bolo aj právne čisté. Predpokladám, že ho máte písomne ako podklad vyplateniu. Chápem, že jej chcete pomôcť nielen finančne ale zároveň jej nechcete uškodiť vyplatením príspevku zo SF tým, že stratí nárok na materskú. Preto ak je termín vyplatenia príspevku zo SF v čase poberania MD tak by som si nechala písomne upraviť termín vyplatenia príspevku tak, aby bol vyplatený počas RD. Papierovo si to radšej ošetrite, aby po nejakom čase nenastali problémy. Človek nikdy nevie, či mu na niečo nepríde vnútropodniková kontrola alebo či samotný zamestnanec niečo nevymyslí. Veci treba mať právne čisté, zvlášť ak sa jedná o mzdové záležitosti.

Ale čo ak v takomto prípade vychádza, že bude končiť MD až v apríli 2012... Môžem jej to vyplatiť potom, aj keď to bude v ďalšom roku ? Treba na to vytvoriť rezervu ? Lebo podľa môjho názoru sa rezervy na takýto druh nemôžu tvoriť....

Ešte ma napadla jedna vec... A keby sme jej dali na danú sumu dohodu, akože pre nás niečo urobí... Aj v takomto prípade príde o výplatu materského ? Lebo ona VZ na platenie poistného nebude mať, ale ZĽ bude platiť za ňu ÚP, GP, takže vo výkaze bude figurovať...
Mila123
01.12.11,07:06
Ale čo ak v takomto prípade vychádza, že bude končiť MD až v apríli 2012... Môžem jej to vyplatiť potom, aj keď to bude v ďalšom roku ? Treba na to vytvoriť rezervu ? Lebo podľa môjho názoru sa rezervy na takýto druh nemôžu tvoriť....

Ešte ma napadla jedna vec... A keby sme jej dali na danú sumu dohodu, akože pre nás niečo urobí... Aj v takomto prípade príde o výplatu materského ? Lebo ona VZ na platenie poistného nebude mať, ale ZĽ bude platiť za ňu ÚP, GP, takže vo výkaze bude figurovať...


na dohodu môže a dokonca aj u toho istého ZĽ........MD nie je platená z toho druhu poistenia......zákon je postavený tak , ak by mala dotyčná podotýkam cez riadne MD aj iný PPV, z kt. nečerpe MD, môže zarobiť neobmedzene......
petacuckova
01.12.11,07:22
Takže aby som sa utvrdila, pracovala len u nás, teraz je na materskej a môžeme jej urobiť dohodu na 150 € a nepríde o materskú ?
Mila123
01.12.11,13:36
Takže aby som sa utvrdila, pracovala len u nás, teraz je na materskej a môžeme jej urobiť dohodu na 150 € a nepríde o materskú ?
nepríde o MD.....