Csaba Czodor
03.08.11,20:50
Zdravím všetkých....

s priateľkou riešime spoločné bývanie:

situácia je nasledovná....

potrebovali by sme 60000€
ani jeden z nás nezarába toľko, aby sme si mohli dovoliť zobrať priamo tých 60000...
priateľkyn čistý príjem je 750 €
môj bohužial na papiery je len minimálna mzda...
tých 600000 by sme potrebovali nasledovne: napr:47000 za byt a zvyšok na rekonštrukciu a zariadenie....

napadlo ma jedno riešenie...
mám možnosť nechať si napísať na seba 3izb byt v hodnote cca 45000..rozmýšlal som zobrať si z TB americkú hypotéku kde dajú 50% z hodnoty nehnuteľnosti
a netreba vydokladovať príjem a može sa použiť na čokolvek (ak viem správne) to znamená dajú mi 22000 a zvyšok by si zobrala priateľka tj:38000... to sa relatívne dá ked má taký príjem...

otázka je, či to riešenie je správne a či by sa dalo tie hypotéky využiť na kúpu bytu v hodnote 47000 a potom z ostatných penazí zrekonštruovať a zariadiť byt...

Ďakujem za každu radu...
video1983
03.08.11,18:53
no nie som pracovnik banky , len sa ta chcem spytat, preco nekupite teda uz prerobeny byt, myslim ze do tej sumy sa mestite a mozno to bude aj menej.

druha vec osobne by som nikdy nezakladal druhu nehnutelnost , nevies co sa moze stat a mozes prist o oba byty v najhorsom pripade
ivka70
03.08.11,19:05
inak, nehnutelnost, ktoru zakladas kvoli hypoteke (aj americvkej) nemusis vlastnit, takze si nemusis dat prepisat 3-izbovy cudzi byt na seba.
Staci ,ak majitel bytu suhlasi so zalozenim jeho nehnutelnosti.
Naco platit poplatky za prevod nehnutelnosti a zmluvy?
misstka
03.08.11,19:15
Nepoznám vašu situáciu, len mňa by na vašom mieste dosť desili aj úroky, nakoľko americká hypotéka vlastne ani nie je hypotéka, je to len úver zabezpečený nehnuteľnosťou, kde sa ani neskúma využitie a teda aj úroky sú tam o dosť vyššie ako pri hypotéke.
Ja by som radšej riešila tú situáciu nejakým kompromisom,nechcela by som toľko veľa preplatiť na úrokoch.
Csaba Czodor
03.08.11,19:26
zaujimalo by ma akým kompromisom by ste to riešili...

americkú hypotéku by sme neskoršie prefinancovali so stavebkom čo som založil pred rokom.....

dakujem za odpoved
Ice dive
03.08.11,19:33
no ak riešite spoločné bývanie, prečo riešite hypotéky oddelene??? keď môžete požiadať spoločne...

Vzhľadom k tomu, že zarábate na papiery minimálnu mzdu, a priateľka 750 € a ak máte obaja do 35 rokov tak ste ideálnymi kandidátmi na hypotéku so štátnym príspevkom pre mladých... ak máte možnosť prepísať na seba trojizbový byt predpokladám, že vo vyššej hodnote ako potrebných 60 000 € vzal by som 50 000 hypotéku so štátnym príspevkom a zvyšok normálnu hypotéku a štát spolu s bankou by mi platili prvých 5 rokov určité % z úrokov aspoň z prvých 50 000 € čo si myslím je rozumnejšie, ako brať americkú hypotéku čo je ako bolo vyššie spomenuté bezúčelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou t.j. dostávam menej peňazí za drahší úrok...
Ice dive
03.08.11,19:36
zaujimalo by ma akým kompromisom by ste to riešili...

americkú hypotéku by sme neskoršie prefinancovali so stavebkom čo som založil pred rokom.....

dakujem za odpoved
bože katastrofálne riešenie... stavebko sa oplatí len s minimálnou cieľovou sumou tušim cca do 10 000 € a to len kvôli štátnej prémií... medziúvery majú ešte vyššie úroky ako bežná hypotéka + výhodné úroky na úver dostanete až po minimálne 5 rokoch... takže v súčasnosti je stavebné sporenie výhodné, len na účely sporenia a to len do výšky potrebnej na získanie štátnej prémie...
finsluzby
03.08.11,19:52
pokiaľ sú Vaše príjmy také, aké sú, potom tých 60.000 eur nie je nereálnych, otázka je len dokladovanie použitia tej druhej časti, navyše hrozí Vám asi aj špm :-D...
Ice dive
04.08.11,02:53
no pokiaľ by žiadali spolu majú obaja do 30 rokov, a príjmy majú také ako uviedol tak Broňa by im požičala na 30 rokov 142 525 € pri 640 € mesačne pri úroku 3,5 %

http://www.flexihypoteka.sk/Default.aspx?CatID=257
Csaba Czodor
04.08.11,07:04
Ďíky Broňa :)

ked pripočítame naše výdavky tak nám dajo cca 49000..na 25r
urok: 3,5% mesačne 250 .....dosť dobrá ponuka ... či???
Csaba Czodor
04.08.11,07:06
opravte ma ak to viem zle... hypotéka sa môže použiť len na kúpu bytu ....
Csaba Czodor
04.08.11,07:07
a samozrejme Vám ďakujem za odpovede

začínam byť múdrejší xixi :)
Csaba Czodor
04.08.11,07:10
ak máte možnosť prepísať na seba trojizbový byt predpokladám, že vo vyššej hodnote ako potrebných 60 000 € vzal by som 50 000 hypotéku so štátnym príspevkom

byt má hodnotu cca 45000 samozrejme nemám znalecký posudok...
finsluzby
04.08.11,07:18
Ďíky Broňa :)

ked pripočítame naše výdavky tak nám dajo cca 49000..na 25r
urok: 3,5% mesačne 250 .....dosť dobrá ponuka ... či???

V dnešnej situácii je dobrá ponuka niekde okolo 2,5% so špm - práve som klientom nahadzoval hypotéku bez dokladovania použitia finančných prostriedkov s úrokovou sadzbou 4,4% a bez špm... takže nejako tak...
Chobot
04.08.11,07:46
bože katastrofálne riešenie... stavebko sa oplatí len s minimálnou cieľovou sumou tušim cca do 10 000 € a to len kvôli štátnej prémií... medziúvery majú ešte vyššie úroky ako bežná hypotéka + výhodné úroky na úver dostanete až po minimálne 5 rokoch... takže v súčasnosti je stavebné sporenie výhodné, len na účely sporenia a to len do výšky potrebnej na získanie štátnej prémie...

Práveže stavebné sporiteľne sú teraz na tom dosť zle, čo sa klientov týka (majú veľký úbytok klientov z dôvodu plánovaných zmien v legislatíve), preto sa snažia prilákať čo najviac nových klientov a preto znížili úrokové sadzby na medziúvery na 1,69%!!! a to až na 2 roky!

http://www.wustenrot.sk/page/sk/Produkty/Uvery/Akciove-medziuvery-AKURAT/Akurat-SUPER-X.html

Keby som bol tebou, tak to riešim asi tým stavebným úverom, teda v tejto fáze medziúverom. A to stav. sporenie, čo máš založené, nech ti beží, na to vlastne zoberieš medziúver.
Csaba Czodor
04.08.11,08:31
a čo také prefinancovanie....
už veľa krát som počul otom, -že zobrali si uver- po x rokoch si dali prefinancovať inou bankou potom zas a atď,,,,, že takto sa dá ušetriť na splátkach aj na dobe splácania....

je to vôbec možné ???
Chobot
04.08.11,09:42
a čo také prefinancovanie....
už veľa krát som počul otom, -že zobrali si uver- po x rokoch si dali prefinancovať inou bankou potom zas a atď,,,,, že takto sa dá ušetriť na splátkach aj na dobe splácania....

je to vôbec možné ???

Pamätaj, že čím dlhšia doba splatnosti úveru, tým viac zaplatíš na úrokoch. Teda úver môžeš splácať aj 30 rokov, no preplatíš ho aspoň dvojnásobne, ak nie viac. Ja sa držím zásady, čo najskôr sa zbaviť úverov a nežiť na dlh.

A tie kecy bánk, že novým úverom prefinancovať starý úver - vždy pri novom úvere zaplatíš poplatok za poskytnutie a ak ti aj nastavia nižšie splátky, tak je to len v neprospech klienta, lebo zníženie splátok dosiahneš len predĺžením doby splatnosti a tým si zase tam, o čom som písal v prvej vete - viac úrokov banke.
Stanislav 1975
04.08.11,10:22
Práveže stavebné sporiteľne sú teraz na tom dosť zle, čo sa klientov týka (majú veľký úbytok klientov z dôvodu plánovaných zmien v legislatíve), preto sa snažia prilákať čo najviac nových klientov a preto znížili úrokové sadzby na medziúvery na 1,69%!!! a to až na 2 roky!

http://www.wustenrot.sk/page/sk/Produkty/Uvery/Akciove-medziuvery-AKURAT/Akurat-SUPER-X.html

Keby som bol tebou, tak to riešim asi tým stavebným úverom, teda v tejto fáze medziúverom. A to stav. sporenie, čo máš založené, nech ti beží, na to vlastne zoberieš medziúver.
ale tibore- to je taký ofajč až to nieje pekné- áno, budeš mať na dva roky 1,69 ale po tých dvoch rokoch ťa tak skasírujú, že budeš až čierny z toho...
finsluzby
06.08.11,18:13
ale tibore- to je taký ofajč až to nieje pekné- áno, budeš mať na dva roky 1,69 ale po tých dvoch rokoch ťa tak skasírujú, že budeš až čierny z toho...

presne tak - ľudia nečítajú podmienky zmluvy, oni vidia taký úrok, že sa chodia smiať do klasických bánk, ale o 2 roky budú tam chodiť plakať...
finsluzby
06.08.11,18:15
opravte ma ak to viem zle... hypotéka sa môže použiť len na kúpu bytu ....

hypotéka sa dá použiť zo zákona na 3 účely - kúpa, rekonštrukcia, výstavba, ale teraz sa už myslím otvorila možnosť refinancovania... len nie každý úver je hypotekárnym úverom podľa zákona o bankách, často napr. v SLSP ide len o spotrebný úver zaručený nehnuteľnosťou - banky sa tým vyhýbajú povinnostiam, ktoré súviasia s hypotekárnymi úvermi...
finsluzby
06.08.11,18:23
Pamätaj, že čím dlhšia doba splatnosti úveru, tým viac zaplatíš na úrokoch. Teda úver môžeš splácať aj 30 rokov, no preplatíš ho aspoň dvojnásobne, ak nie viac. Ja sa držím zásady, čo najskôr sa zbaviť úverov a nežiť na dlh.

A tie kecy bánk, že novým úverom prefinancovať starý úver - vždy pri novom úvere zaplatíš poplatok za poskytnutie a ak ti aj nastavia nižšie splátky, tak je to len v neprospech klienta, lebo zníženie splátok dosiahneš len predĺžením doby splatnosti a tým si zase tam, o čom som písal v prvej vete - viac úrokov banke.

a kto ti káže refinancovať pri zachovaní splatnosti? banky už poškolili svojich zamestnancov, aby klienti nerobili mimoriadne splátky - vraj nie je to pre klienta výhodné, aby klienti neprechádzali do iných bánk - opätovne to vraj nie je pre klienta výhodné, ale matematika nepustí... reálne, ak máš 6% úrok s 27 ročnou splatnosťou a prejdeš na 3,5% do inej banky na 20 ročnú splatnosť, budeš na nižšej splátke a také prípady mám v portfóliu... - nemôžeš preplatiť viacej,... pôvodná banka príde cca o 7 x 12 x výška splátky a naopak ty to ušetríš...